Dan kan ik er iet zo goed mee stoppen...' Staking kost Amersfoort geld „Golf van razernij raast door voetbal" VRIEND WINT 5000 METER loor straf onthutste Joop van Daele een miljoen gulden aan prijzen HOOFDKLASSE ZAALVOETBAL KOMT ER TOCH De Zijl/LGB in Bussum tegen HZC/De Robben VIER BROERS Brussel (UPI) Het toenemende geweld in de voetbalsport en eventuele maatregelen, die daar tegen kunnen worden genomen, zijn de voornaamste agenda-pun ten van de 'ronde-taf elcontf eren - tie', die van 1 tot 3 april a.s. in Monaco wordt gehouden. Een van de voorstellen behelst de invoering van een tien minuten durende uitsluiting voor overtredingen, die net niet ernstig genoeg zijn om iemand voorgoed uit het veld te sturen, maar te ernstig om af te doen met het tonen van de gele kaart. Bij de ronde-taf elconf er emitie zijn betrokken officals van de in ternationale en Europese voetbal federaties (FIFA en UEFA), club-officials, vertegenwoordigers van spelers, scheidsrechters en journalisten. De toeneming van agressief ge drag zowel bij spelers als toe schouwers bezorgt vele voet balofficials hoofdbrekens. Reeds in september 1973 verklaarde UEFA-voorzitter Artemio Fran- chi tijdens een scheidsrechters- bijeenkomst: 'Soms lijkt het er wel op of er een golf van razernij door onze sport raast'. Voetbal-autoriteiten hebben de scheidsrechters opgedragen streng op te treden, vooral tijdens de laatste wedstrijden om de we- reldlbekier in Wedt-DuiiteHand. Maar alle waarschuwingen, gele kaarten, schorsingen en verboden om op eigen terrein te spelen ten spijt, schijnt de situatie niet te verbe teren. In persartikelen en bij of ficiële vergaderingen is de vraag herhaaldelijk gesteld: gaat de es calatie van het geweld verder? Zal het op de duur de sport vermoor den? Is de noodzaak aanwezig van meer stringente maatrege len? Hoe kunnen spelers, maar Dok het publiek, zodanig worden opgevoed, dat agressief gedrag achterwege blijft? Voetbal-autoriteiten hopen dat het debat in Monaco over de 'be dreigingen van de voetbalsport en de maatregelen om die te beteu gelen', een antwoord op enkele van die vragen zal geven. De ge varen, die de voetbalsport bedrei gen, beperken zich niet alleen tot direct waarneembare feiten als grof spel en agressie, daartoe be hoort ook het arsenaal van geme ne trucjes, dat sommige spelers aanwenden op het moment dat de scheidsrechter de andere kant opkijkt, openlijk wangedrag op het veld, provocatie en bedreigin gen van de scheidsrechter. Wat het voetbal schade doet, is het systeem, dat bekend is geworden als 'anti-sport', de kunst van het spelbevriezen, de weige ring om aan te vallen, het blijven verdedigen met het hele elftal, ook als er ruimte voor aanval zou zijn. De opvoedkundige kant van het probleem staat hoog op de lijst van mogelijke remedies. Maar waar het mogelijk zou moeten sijn om club-officials, trainers, scheidsrechters en spelers een beter begrip van hun taak bij te brengen, lijkt de opvoeding van de toeschouwersmassa een moei lijker probleem. PAPENDRECHT Toen Joop van Daele gistermiddag het nieuws vernam dat hij voor twee edstnjden was geschorst en dat hij tevens 200 gulden boete zou moeten dokken, stond hij per- ex .Zijn eerste reactie: „Als het tegenwoordig zó gaat, kan ik beter stoppen met voetballen, it gaat me vele honderden guldens kosten. Zeggej en schrijve 1 overtreding heb ik tegen Haar- m gemaakt. Eentje maar. En om daarvoor dan zo'n zware straf te krijgenDat is gewoon et eerlijk". 6 oor ob Vente >p van Daele is overigens niet plan om het er bij te laten en. De onthutste Ausputzer: „Ik er morgen eerst maar eens met ix over praten. Ik vind dat enoord er maar wat aan moet doen. En misschien neem ik de •EN HAAG, (ANP). De tuchtcom- an de KNVB heeft Feyen- •der Joop van Daele voor 2 wed- ijden geschorst en hem een boeite n 200 gulden opgelegd. Van Daele nd zondag in de wedstrijd Feyen- ■d Haarlem een waarschuwing ti scheidsrechter Keizer gekregen gens het neerleggen was de tweede strafzaak tegen Daele in dit jaar. zul je mij dan ook niet over horen „Maar afgelopen zondag slingerde Jan Keizer me by mijn eersite en Tiaar later bleek laatste overtreding meteen al op de bon. En wat deed ik nu helemaal? Ik maakte me zoals dat heet breed met mijn armen, zodat mijn tegenstander niet kon doorbreken. Goed, ik hield hem met mijn hand tegen. Ik geef het grif toe. Maar om dan onmiddellijk wegens „blokkeren" een officiële waarschuwing te geven, vind ik een beetje overdreven. Weet je wat ik eigenlijk beter had kunnen doen? Mijn tegenstander eerst laten passeren en hem daarna aan zijn shirt terugtrekken. Dan krijg je enkel 9»n boeking. Meer niet". Peys. Peinzend staart Joop* van Daele voor zich uit en mompelt: „Je kunt vandaag-de-dag geloof ik heel wat beter in de voorhoede spelen. Dan hoef je zulke overtredingen niet te maken. Achter moet je ervoor zorgen dat je man er niet doorheen komt. Het wordt van Je geeist met alle gevolgen van dien". En daarna, nog steeds mistroostig voor zich uit blikkend: „Nog beter kun je eigenlijk in de dug out zitten. Daar loop je in elk geval niet van de financiële optaters op". Waarop Van Daele het weer zegt: „Zou de KNVB nou echt het recht hebben om je inkomsten te ontnemen? Dat kan toch niet? Juridisch gezien moet dat toch onmogelijk zijn?" Feyenoord Gaat Feyenoord, werkgever Feyen- Vóór-Olympisch duel Joop van Daele oord, wat aan de „zaak Van Daele" doen? Manager Guus Brox: „Dat kunnen we op het ogenblik nog niet zeggen. We kunnen uiteraard tegen de uitspraak in hoger beroep gaan. Dat is mogelijk. Al dacht ik overigens niet dat we dat zo een-twee-drie zullen doen. In elk geval hebben we nog even de tijd om te reageren". Overigens is ook Guus Brox van mening dat Joop van Daele door de tuchtcommissie wel erg zwaar is „gepakt", zoals hij het uitdrukt. De manager: „Ja, ontzettend zwaar die ADVERTENTIE rCS wel in de hand. Om de zaak ridisch eens haarfijn te laten zoeken. Want volgens mij is een •gelijke straf juridisch zeer -ïvechtbaar". jjk, als je - pak weg - een •keersovertreding maakt, krijg je boete, maar er wordt dan niet paald: je mag een paar weken Je .rk niet uitoefenen. In het voetbal beurt dat wel. Een overtreding en beslissen doodleuk dat Je twee ken niet mag voetballen, niet mag rken. Ze ontnemen je gewoon je oodwinning".. in poosje terug werd Joop van iele ook geschorst. In de wedstrijd en PSV botste hij tegen het geel en dat kostte hem een wedstrijd 250 gulden boete. De inwoner van pendrecht: „Dat Leo van der me tegen PSV pakte, was recht. Hij waarschuwde me, toen in de fout was gegaan, eerst en n ik even later een dergelijke ertreding beging, trok hij een gele lart. Terecht, moet ik zeggen. Daar Tennis Twee partijen op één ag zijn iets teveel geweest voor etty StÖve. In het Virginia Sllms- »ernooi in Detroit won zij woens- ag eerst met 75, 63 van de ïerikaanse Kathy KuykendolL arna verloor zij echter met 7—6, 6, 1—6 van de Franoaise Fran se Diinr. Doe mee met onze puzzel 5 en win een geheel verzorgde 1 naar Engeland aangeboden door Skol Brouwerijen, Breda. reis voor 2 personen straf. Maar Ja, bij de strafbepaling zal dat gevalletje van destijds tegen PSV wel hebben meegespeeld". Wat het team van Feyenoord aangaat dat zondag moet trachten om in Alkmaar tot victorie te komen, kon Guus Brox vanochtend nog weinig zeggen. „Er zijn op de training een paar kleine blessures ontstaan. Schneider en Rijsbergen tobben wat met hun enkels. Al verwachten we wel dat ze er zondag bij zullen kunnen zijn. Maar zolang er nog niets zeker is, wachten we even met de opstelling". Voor de zeer belangrijke ontmoeting tegen het vooral thuis zo sterke AZ'67 gaat Feyenoord niet in een trainingskamp. Guus Brox: „We vertrekken zondagochtend normaal van het stadion richting Alkmaar". INNSBRUCK Klaas Vriend, heeft donderdag op de eerste dag van de Voor-Olympische wedstrijden te Innsbruck het ruim vijf jaar oude baanrecord op de 5000 meter van Kees Verkerk verbeterd. Gisteren bleven de klokken voor Vriend stil staan na 7 minuten 32,42 seconden. Kees Verkerk was sinds 24 Januari 1970 de snelste 5000 metier-rijder in Innsbruck met 7.32,9. Vladimir Ivanov leek in een later paar de recordtijd van Vriend nog te gaan verbeteren, maar een braam aan zjin rechterschaats beïnvloed de het tweede gedeelte van zijn 5000 meter zeer nadelig en hij viel terug naar de elfde plaats in het klasse ment. De 2de plaats na Vriend was nu voor Andrej Koedinov uit de Sovjet Unie met 7.33,75. Hij was ruim twee- tiende seconde sneller dan de Japan ner Masayuki Kawahara, die op 7.33,94 uitkwam. Kawalhaira leed in Innsbruck overigens een zwaarder verlies. Hem werd 4500 gulden ontsto len. Het geld was voor de gehele Ja panse ploeg bestemd. Kawahara had op een avond het hotel verlaten en de sleutel bij de portier afgegeven. Toen hij later op de avond terug kwam, bleek zijn kamer doorzocht, en het geld verdwenen. Op de 500 meter legde Jan Bazen beslag op de vierde plaats in een tijd van 40.10. Winnaar werd de Rus Koe- likov in 39.27 seconden. De Japan ner Masaki Suzuki eindigde in 39.49 als tweede en Waleri Moeratow als derde in 39.91. Wereldkampioen Ale xander Safranof, die in de laatste bocht een kleine misslag maakte, moest zich tevreden stellen met een vijfde positie in 40.18. Gering De belangstelling van het publiek voor het wereldkampioenschap schaatsenrijden voor dames, dat za terdag en zondag in Assen wordt ge houden, is uiterst gering. Gistermid dag hadden de organisatoren slechts 1521 plaatsbewijzen verkocht. Men zal tenminste 5000 kaarten moeten Marathon Gerrit Woudenberg heeft gister avond op het kunstijs van de Jaap Edenbaan in Amsterdam de zeven de Hjedneken-sohaatsmaraithom op zijn naam geschreven. Hij toonde zich de snelste in de eindsprint van een groep van zeven man, die een ronde voorsprong had genomen op het peloton. Wardenier eindigde als tweede en Portengen, de nationale marathonkampioen derde. Bij de dames zegevierde weer Atje Keulen voor Gerda Volmer, terwijl bij de B-rijders Freek Lok de ere prijs opeiste. In de laatste groep, werd Theo Volgering uit Ter Aar derde. ADVERTENTIE VOORHOUT De hoofdklasse zaalvoetbal lijkt er dan toch te komen. Hoewel de dertien Noordwijkse zaalvoetbalverenigingen ook gisteravond tijdens een buitengewone vergadering in het clubhuis van Foreholte en bloc stelden tegen de vorming van een dergelijke hoofdklasse te zijn waarin vijf teams uit Noordwijk zouden moe ten gaan uitkomen zal de zaalvoetbalcommissie van de Afdelinv Leiden het Afdelingsbestuur hoogstwaarschijnlijk adviseren de hoofdklasse komend seizoen toch in te stellen. Al hield de heer Van der Hoeven, voorzitter van deze commissie, aan het slot van deze, nauwelijks verrassende zaken brengende vergadering, wel een slag om de arm: Wij zullen ons nader beraden over deze zaak en vol gende week dinsdag ons advies aan het Afdelingsbestuur kenbaar maken." Die, ook al nauwelijks verrassende uitspraak kwam aan het slot van een warrige, weinig zinvolle vergadering, waarin de (overbe kende) standpunten van "Noordwijk", de andere verenigingen en de zaalvoetbalcommissie weer eens de revue passeerden Noordwijk liet via woordvoerder Van der Wilk weten dat er teveel problemen aan de vorming van deze hoofdklasse kleven (Liever recreatievoetbal, organisatorische moeilijkheden en de houding van de veldvoetbalverenigingen Noordwijk, VVSB en SJC alleen op ivoensdag: alleen in Noordwijk spelen) terwijl de commissie en de "Leidse" verenigingen de verhoging van het spelpeil als alles over heersende factor zagen. Al met al lijkt de Afdeling nu in een vrij lastig parket gekomen. De promotie-degradatieregeling voor komend seizoen is immers al vastgesteld met de Noordwijkse clubs LEIDEN In de waterpolocom- petitie zijn er vóór de rustperiode in maart nog twee ronden af te wer ken. De Zijl/LGB moet het zater dagavond in Bussum opnemen tegen HZC/De Robben, dot. zeker nu het onfortuinlijke Zian/Vitesse geen bedreiging meer vormt, weer regel recht op het landskampioenschap afgaat. Voor de Zijl/LGB is er in de eerste plaats de taak om het resul taat dat in de eerste competitiehelft tegen deze tegenstander werd be haald (een 93 verlies) te verbete- In de Does speelt eerste klasser LZ'86 zaterdagavond tegen het Am sterdamse DJK. De Amsterdammers die vorig jaar uit de hoofdklasse de gradeerden, spelen dit seizoen nog al wisselvallig, maar zijn de laatste weken duidelijk in opmars en bezet ten nu met een vijftig procent sco re de vijfde plaats. Voor de op de derde plaats vertoevende Leidenaren is de wedstrijd van zaterdag in zo verre van belang, dat ze zullen moeten winnen om nog een kans je op promotie te behouden. Aan vang van de wedstrijd: 20.15 uur. ZEIST De tijdelijke staking van le wedstrijd Eindhoven—Amersfoort :ost Amersfoort aan boetes bijna 2000 gulden. De tuchtcommissie van de KNVB besliste dat aanvoerder D. Teunissen een boete van 150 gulden zal moeiten betalen en dat hij 1 jaar jeen aanvoerder mag zijn. De ande- elers van Amersfoort kregen een joete van 100 gulden de man. Trainer Nico van Miltenburg werd met 750 gulden beboet. 250 gulden daarvan is voorwaardelijk, met een jroeftijd-van een jaar. Van Milten- ïurg is bovendien tot 1 april 1975 het recht ontzegd als trainer-coach op te reden bij wedstrijden van het A-elf- al. Amersfoort verliet op 2 februa- i, tijdens een wedstrijd tegen'Eind- ïoven het speelveld toen de ploeg :ich niet kon verenigen met een be slissing van scheidsrechter Peter De scheidsrechter liet door delen na een Amersfoortse overtre ding en die toepassing van de voor- deelregel leidde tot een treffer. Amersfoort meende met een straf schop te moeten zijn bestraft. De ploeg verliet het veld en keerde pas na ongeveer tien minuten terug om de wedstrijd voort te zetten. DEN HAAG Het Nederlands rug- by-vijftiental zal op 2 maart in Lon den met vier broers Van der Loos uitkomen tegen de countyploeg van Surrey. Naast Ton, Paul en Ad, die voor de Haagsche RC spelen, doet ook Michel van der Loos mee, die op dut momeinit uitkomt voor Ebby Vaüe in Wales. In de Nederlandse ploeg spelen voorts Van der Gaag en Van der Graaft van Leidse Studen ten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13