„Minister pas beoordelen als-ie weg is „Rijnmond begint gebukt te raken onder die naam" Lezers schrijven Ictivist i^an Dijk: 'ELKE STAP IS DE MOEITE WAARD' Irene Vorrink: kL GENOEG ELLENDE DE GROTE ONWAARHEID EINDELOOS GEBRABBEL KUNST, GEEN POLITIEK )NDERDAG 20 FEBRUARI 1975 Centraal activist van he Jctiekomitee Rijnmond, dicaalste milieugroepen in ons ind, werd autoriteit, milieugecom- itteerde van het openbaar lichaam jjnmond: Arie van Dijk, 28 jaar, naar eigen zeggen „fanatiek ijgezel", omdat het gezin in zijn >en de grootste rem op de joruitgang vormt. Hij in elk geval "n zich daaraan ongestoord wijden i net zo lang als hij zelf wil. us als vanzelf de vraag: zit er jldoende tempo in het milieubeleid m Rijnmond? Iet gaat inderdaad langzamer dan had gedacht. Als je iets wilt •randeren, en je bent opgeladen, is het probleem: hoe breng ik it over op mijn ambtenarenappa- lat? Dat is hier gelukkig niet zo root, zo'n 250 man. Dat is best te rerzien. Ik wist echt wel dat mijn logelijkheden niet zo groot zijn. och vind ik elke stap de moeite aard." Het CAR vindt dat allemaal niet interessant; het gaat om acties it de bevolking, zeggen ze daar. Dat vind ik eigenlijk ook wel. Wat graag zou willen is dat de burger ch bij de een of andere actieclub politieke partij aansluit en zijn ïsen op tafel komt leggen, odzijdank is tegenwoordig de artij van de Arbeid een partij met ;el niveaus, en daar moet ik me erhaaldelijk verantwoorden." Het enige waar ik het moeilijk mee eb is: waar ik vind dat de liegroepen gelijk hebben, om over brengen dat ik ook machteloos te brengen dat ik ook machteloos Te weinig bevoegdheden, te einig mogelijkheden om Hinder- etvergunningen te weigeren. De et verontreiniging oppervlaktewa- ligt alleen in dit gebied al bij ier waterschappen, waardoor de irger er niet bij kan. En de erheid heeft het vreselijk druk et praten, met elkaar." En de saneringscommisie voor luchtverontreiniging is een jksaangelegenheid, terwijl de uit- oering van de wet zelf bij de •ovincie ligt. t nu zelf ook sinds vijf aanden in de saneringscommissie, ~jik heb het nog op geen enkele r druk gehad. Ik weet niet ïr gaande is. Wij willen op orte termijn nader overleg met de inister, we willen openbaarheid, st staat in ons verkiezingsprogram - ia, en als het niet gaat, trek ik ook lijn ambtenaren uit het sanerings- erk terug. Op deze manier weet ik woon niet hoe een belangrijk man s minister Lubbers van Economi- :he Zaken erover denkt. Vil je als dagelijks bestuur een gen langetermijnbeleid ontwikke- n, dan heb je geld en een pparaat nodig, maar we zitten niet de geldstroom van de minister, ie geeft niet thuis, ook niet voor at betreft de uitvoering van de itten. Neem nou die laatste klap i Oxirane. De mensen zitten op s te tieren. Er zijn direkt vragen. de Rijnmondraad, ook in de weede Kamer, maar pas veel later provinciale staten. Niemand hier rengt het milieubeleid in verband et de provincie, dat zit gewoon jel te ver weg." Minister Vorrink (links) in gesprek met haar Oostenrijkse collega Leodolter voor de aanvang van de eerste bijeenkomst van de Organisatie voor Economische samenwerking en ontwikkeling die november vorig jaar in Parijs plaats vond. De milieuproblematiek tot aan de jaren '80 werd besproken. Een kundige persfotograaf heeft ooit een foto van haar gemaakt die ze meteen wilde hebben. Hij hangt nu op een prikbord in haar werkkamer op het ministerie in Leidschendam. Een grote foto, met veel donker, maar helemaal op de achtergrond een Rembrandtiaans beetje licht. Daarin: een klein poppetje met blond haar. Irene Vorrink, eenzaam, sprekend tot een schijnbaar lege Tweede Kamer. Een wrede foto eigenlijk, heel wat mensen meenden Door Jan Ottens dat het niet kon, en de fotograaf kreeg van eenpsychiater de weinig opbeurende terechtwijzing: Als ze zich vanavond van het leven berooft, dan is dat jouw schuld." Commentaren van anderen; minis ter Vorrink zelf vindt de plaat maar minister gegaan om de vraag: hoe is het eigenlijk niet het milieu? „Ja, hoe is het ermee? Geen simpele vraag, hoor. Wat het water betreft, verschijnt er dezer dagen een indi catief meerjarenprogramma. Daar staat in wat er de komende tijd moet gebeuren aan zuiveringsmaat regelen, zodat de kwaliteit van het water in de komende vijf jaar flink zal verbeteren. Hier en daar is al 'n verbetering geconstateerd. Daar wil ik dan ook nog wel even van zeg gen dat we niet alleen wat doen aan 't afvalwater van huishoudens, maar ook en vooral aan het voorkomen van veïwuiling van de bron. De zware metalen bijvoorbeeld, van de industrie, daar wordt nu toch ook wel wat aan gedaan. Er is een aanbeveling van de Unie van Waterschappen, en sommige water schappen doen het al." beiders trekken weg naar andere streken, in de kringen van de vak beweging hoor je dat." Smog De sanering is destijds met veel tam-tam aangekondigd.. (Pel, met een glimlach)"maar niet door mij. Als je vraagt, is er nou eigenlijk wel wat aan de toestand veranderd, nou ja een beetje wel. Ik ben niet zo arrogant om te zeggen dat ik dat heb gedaan. U moet ook niet vergeten: 't is een extraatje op het beleid zoals dat voor het hele land via het stelsel van vergunningen wordt gevoerd. De aanleiding was de smog, duidelijk te onderscheiden van de gewone luchtverontreiniging. Maar wat we ten we eigenlijk van die smog? Onze kennis is nog gebrekkig, laten we ons daar nou asjeblieft niet voor schamen. Nou, de grote vraag was voor mij, moest ik alvast met de eerste beschikking komen? Ook al wat geweldig. Ze is harder dan ze in officiële optredens overkomt, wan neer ze van het papier een redevoering moet voorlezen. Me vrouw Vorrink geeft toe dat ze dan donders nerveus is. Ze doet voor, hoe dat gaat: krampachtige slikbe wegingen, de adamsappel blijft hoog hangen, wat er nog aan lucht door kan brengt een bijna klankloos geluid voort. Indruk van onzeker heid. Mevrouw Vorrink weet het, en ze bewondert de manier waarop iemand als collega Lubbers zijn zaken presenteert. Zeer boeiend Maar goed, we zijn vooral naar de Dat heeft duidelijke oorzaken, namelijk de schielijke overschake ling op aardgas en de maatregelen die bedrijven al of niet vrijwillig na men. En verder misschien door toe vallige omstandigheden - het weer, een deel van de industrie die op halve kracht werkt - waar we nog maar weinig van weten. Nou, dat is dan ook de reden dat ik er niets voor voel, de sanering van de Rijn mond op te heffen. Dat heb ik ook gezegd in de Tweede Kamer, maar die had er helemaal niet om ge vraagd. Ik had er alleen zo op ge rekend dat men er over zou begin nen. Ik weet dat Rijnmond gebukt begint te raken onder die naam, ar- die zich hebben aangemeld. Maar ik ben écht wel op de hoogte, hoor, van wat er zich afspeelt." -In de Rijnmond vinden ze dat het werk van de saneringscommissie openbaar moet zijn. Milieugecommit teerde Arie van Dijk stelt dat nu zelfs als een voorwaarde. „Gaat Rijnmond zich bemoeien met de openbaarheid..?" (de blik in de ogen zegt zoiets van: breek me de bek niet open) „Als Van Dijk wil weten hoe die zaak in het kabinet tot stand komt, hoe Lubbers er over denkt, dan moet hij met Lubbers gaan praten". Over de wens van Rijnmond om voor het ontwikkelen van een eigen beleidsvisie geld van het Rijk te krijgen en naar meer bevoegdheden zegt de minister: „Ik heb te maken met de bestaande regeling. Wat doet zich nu voor? Er ligt een wetswijziging voor Rijnmond, en ik heb begrepen dat iedereen het daarover nog lang niet eens is. En als ik me nou bijvoorbeeld bij het oritwerp-afvalstoffenwet afvraag wie is de geeigende instantie, dan welt me onmiddellijk het woord gewest' naar de mond. Maar zolang was die niet buitengewoon spectacu lair, toch kon ze verbetering bren gen. Arie van Dyik moet u volledigheidshalve ook verteld heb ben dat ik overleg heb te plegen met zes collega's. Dat kost tijd, dat vreet tijd. En dan al die instanties die er volgens de wet ook over gehoord moeten worden. Acbi'egiroepen U heeft gezegd, onder zekere voorwaarden: actiegroepen, komen jullie maar. Lopen ze de deur plat? „Nee, ik heb er een paar ontvangen dat er niet is.." Lappendeken De minister heeft in de Kamer geweigerd nu te gaan werken aan een algemene milieukaderwet, die een eenheid zou moeten maken van de verwarrende lappendeken die de wetgeving op het ogenblik is. „Je kunt op een goed moment zeggen, wat hebben al die wetten gemeen? Nou, het feit dat ze bijna altijd met vergunningen werken, dat er een tervisielegging is, een beroepstermijn, dat de inspectie voor de milieuhygiëne bepaalde taken heeft, dat er strafbepalingen zijn. Pak die dan bij elkaar in een wet. Maar, heb ik gezegd in de Kamer, 't spijt me, ik doe geen toezegging. Behalve de beroepster mijn dan, omdat ik vind dat het anders te lang duurt voordat daarin eenheid komt. En ik heb alvast aan de Voorlopige Centrale Raad voor de Milieuhygiëne de vraag voorge legd, welk vergunningensysteem zou je moeten hebben? Er is historisch een dergelijke verscheidenheid ge groeid, dat 'het bedrijfsleven terecht vereenvoudiging wil. Maar de Kamer wil ook dat ik haast maak met de wetten waarmee ik bezig ben. We hebben hier een juridische afdeling met zeven mensen. Dat is buitengewoon weinig, weet u dat?" "De afdeling wordt dan ook ver sterkt". Veiligheid) De veiligheid in industriegebieden (deze week nog explodeerde een fabriek te Antwerpen) - de minister vindt die uiterst belangrijk. "Toen ik dr. Clarenburg van Rijnmond voor het eerst ontmoette, waren we 't er binnen anderhalve minuut over eens dat angst een verschrikkelijk relevante factor is. Een ingenieur kan blijven vertellen dat het niet gevaarlijk is, maar als den mensen bang zijn, dan praat je ze dat niet uit het hoofd. Daarom vind ik het ook belangrijk dat de vakbeweging het punt van de veiligheid nu ineens weer oppakt. Welke stoffen worden er in het bedrijf gebruikt, welke maatregelen worden er genomen? Indirect en over de band ben je dan bezig met milieubeleid." -Behalve de Rijnmond, zegt u, is de Rijn uw allerhoogste prioriteit. Bent u teleurgesteld over het mislukken van het internationale overleg? "Ik weet wat er zich afspeelt". „Nou! Bitter! Ik wist dat het moeilijk zou zijn, maar dit... nee. Ja, wat nu?" Misschien op een hardere manier onderhandelen? Op de manier zoals Frankrijk dat volgens de verhalen doet: wij gooien geen vuil meer in de Rijn, als jullie onze Mirages kopen. „Het pistool op de borst, he? Maar wij hebben geen pistool, alleen maar een aardappelmesje, al kan je daar iemand aardig mee toetakelen. Nee, ik vrees dat 't zich tegen je zou keren en ik vind het ook terecht dat de EG je in die mogelijkheden beperkt. Ik weet dat Nederland tijdens het vooroverleg heeft gestre den als een leeuw. Bij de Rij noe verstaten is er over onze opvatting geen enkele twijfel". Grapje - Er is op uw beleid veel kritiek. U zegt voortdurend: men moet mij beoordelen om wat ik binnen het kabinet weet te bereiken. Was het daarom dat u een keer hebt gepleit voor openbare ministerraadsvergade ringen? (Minister Vorrink moet even harte lijk lachen) „Dat was natuurlijk een grapje. Zoals ik het, voor de radio, uitsprak kwam dat er ook wel uit, maar toen het zwart op wit stond.! ernstige heren hebben er meteen vragen over gesteld. Je kunt een minister eerst dan echt op zijn eigen beleid beoordelen als-ie weg is. Dat klinkt ontzettend saai en vervelend, maar het is wel waar." Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Wanneer men zo op de zaterdag avond nog eens de kranten door- tn datgene te lezen waar men ierder nog niet aan toe kwam, is 't •effend te vernemen wat een ellen door sommige mensen wordt feeleden. !i Men wordt er ziek van, neem nu ne "Broeder Mattheus", na Ijn hulp:.' zonder onderscheid, komt ne man zelf in alle afzonde- 'ing te zitten. Gelukkig zond hier "Voorzienigheid" zelf het gehef- wapeh van het abuis, zodat hij, feonder dat er iemand iets te ver wijten viel, toch een "happy-en- tóing" beleefde. Bedenkelijker is het "happy-en- ping" waar "Broeder Sicco Mans- polt" op wacht. Wat moet hij toch hang wachten in zijn reeds vooruit feeschoven post in het oosten van 't hand op zijn "Kameraad Mao". Ge- flukkig was het Nederlandse volk be reid hem f 100.000 subsidie te ver lenen om zijn stulp op te knappen en dus zijn wachtlokaal wat te ver aangenamen. Misschien weet hij nog ergens 'n r'Boterberje" te zitten, daar zijn al meer oosterlingen op af gekomen. Tenslotte is er voor ons nog halva- rine of iets dergelijks. Als goede krantenlezers, hebben wij al lang in de gaten dat drinken, veel en vet eten, vlees, eieren, kip, roken, autorijden enz. enz. slecht voor de gezondheid is. Wat een ellende toch. Dichter bij huis is er ook al een gezin in grote moeilijkheden. Nau welijks verlost uit een flat in het Morskwartier, wonen zij nu in een "heel huis" in de Merenwijk, com pleet met voor- en achtertuin. Er was aan alle normen voldaan, va der en moeder en twee kinderen Maar de ellende lag al op de loer, de kinderen komen steeds om de hoek vragen: "Wat moeten we doen"? De "Gemeente" had nl. vergeten, de straat voor hen af te sluiten, terwijl dit toch het meest voor de hand liggend was, want ook een kind wil wel eens lachen, zij hebben immers ook al zoveel el lende (en niet alleen op zaterdag). Kniesoren zullen nu opmerken: Is er dan geen speelruimte in één van de twee tuinen te creëren, of op de zolder? Hoe kan men nu zó iets veronderstellen? AFSLUITEN van 'n straat door de GEMEENSCHAP voor JOUW kinderen is toch veel makkelijker? Straks zou men op die manier wel eens als (bijkomstige) norm kun nen stellen bij het verkrijgen van een woning: Is U wel in staat Uw eigen kinderen bezfg te houden en er dan op wijzen dat de Hoge Rijn dijk (gelukkig) niet is afgesloten en ook daar kinderen wonen die niet op straat kunnen voetballen of knikkeren. Neen, helaas is de naam althans van Mies Bouwmans tv program ma goed gekozen, nl.: "Een mens wil wel eens lachen op de vrije zaterdag, er is al ellende genoeg". H. V. ECK, Hoge Rijndijk 3, Leiden. Op zondagavond 2 februari werd bij Tros-Aktua een leprafiim ver toond van het Nederlands Lepra- ionds te Wassenaar. Het verbazingwekkende van deze film was, dat men verschillende ma len liet weten, dat lepra NIET TE GENEZEN IS. Dit is niet alleen een grove leu gen, maar ook een valse voorlich ting aan het Nederlandse Volk, te gen beter weten in, die velen wel licht misdadig zouden kunnen noe men. Het is namelijk zo, dat er reeds tientallen jaren duizenden mensen in Zending en Missie zijn, die daadwerkelijk lepra genezen. Hoe komt men dan toch tot de uit spraak, dat lepra een ongeneeslijke ziekte is. Als een "mooi" meisje van 1 Jaar, in de film naar voren wordt ge bracht met lepra in beginstadium, met de opmerking dat zij haar le venslang ziek moet blijven, moet men medelijden hebben met haar, omdat zij in Aqua de Dios gekomen is, waar men niet schijnt te weten, dat elpra te genezen is. Wij kunnen ons ook voor stellen, dat deze reportage bij honderden leprapatiënten in Ne derland, hun terechte hoop op ge nezing wordt weggeslagen en door hun omgeving nu met andere ogen bekeken worden. Nationale Aktie "Nederland geneest de Lepra" Postbus 472, Haarlem. Het schier eindeloze woorden-ge- brabbel tussen twee politieke partij en, n.l. K.V.P. en P.P.R. even aan gehoord en gezien. Na enige inspan ning lukte het om te weten te ko men dat het ging over wat wel- of niet als gewetensbezwaren zou mogen gelden voor het vervul len van militaire dienst. De één probeerde de ander nog meer vliegen af te vangen met woord-interrupties, nauwelijks sa mengebonden door een T.V. redac teur. Och, och, die Jongens toch, die strafmaat en die gevangenisstraat! Beseft het Nederlandse Volk nog wel wat er op het spel staat, waartoe zelfs dit "linkse" kabinet deze mili taire inspanning en gedoe zich ge troost? Wil men liever een weggevaagde E.G van onze kleine landjes aan de Noordzee. België, Luxemburg, Ne derland waarvan men dan de bewo ners als "gastarbeiders overal heen dirigeert, Ja juist zoals aan de Oost zee met Estland, Letland en Littau- en al gebeurd is? Moet dat onze toe komst zijn? Is überhaupt één van deze heren wel eens in Oost-Europa geweest, nee, niet voor congres, vergadering of vacantie, nee zomaar. Hebben ze toen die enorme be klemming gevoeld van een van bo ven opgelegde totale bureaucratie met verlies van elke menselijke waardigheid, waar men geen enkel individu als mens wenst en alles on derworpen moet zijn aan een een heidsstaat? Vrijheid (van denken en hande len) is daar de grootste vloek, ook elke Godsdienst is taboe. Juist, voor die vrijheid van een heel volk, een hele natie, om die in stand te hou den, te beschermen, daarvoor zouden don nu enkele individuen lijden die dat niet wensen? Kom nou, er is vóór deze tijd wel meer gebeurd en bloed gevloeid. Weten deze heren met ge wetensbezwaren wel waar ze over spreken? Op een revolutionaire ma nier vormen zij nu blijkbaar de schrijf- en gespreksstof, blokkeren menige vergadering en verknoeien papier- en zendtijd. Weten de mannen en vrouwen die nu aan het roet staan dan werkelijk niet meer te onderscheiden wat be langrijker is: de huidige 'werkloós- heid, economie, buitenL politiek, om hun tijd aan dergelijke onnutte din gen te verbeuzelen? A. J. de Bree Plantsoen 61 Leiden Ik was in de gelegenheid het muziekgezelschap en/of orkest "De Volharding" via de tv te zien en te horen. Heeft de kunst (speciaal het mu- sicieren) nu na eeuwen nog niet begrepen dat ze niet verstrengeld kan worden met de politiek? Hoog stens de humor, de luim, kunnen naar voren komen zoals bij begaaf de tekenaars en redenaars, maar dan ook over een zéér beperkt aan tal Jaren en bepaald object. Naast zijn kracht- en denkver mogen wordt niet voor niets in de Bijbel al het vervaardigen van mu- en bespelen en het luisteren er naar als een aparte eigenschap van de mens beschouwd. Muziek, dat zo zuiver in het oor moet liggen, leent zich nu eenmaal niet voor allerlei e xperimeoten. Men krijgt dan wan-klanken door wat hopeloos getrommel en gefluit, teweeggebracht door allerlei vreemd uitgedoste mensen. Deze muziek, de gelijke, tred zou houden met de Po litiek nog gesubsidieerd? Ja, dan komt men dicht bij de huidige Mij.-vorm waar iedereen alles heeft te zeggen over alles, doch géén verantwoording durft te dra gen en helemaal geen besluiten ne men. Eerst moeten wetten, liefst de grondwet, zo direct omgevormd worden naar al deze inzichten. Hoe zou het toch komen dat er onder de muziekliefhebbers zoveel mensen zijn die direct opera's, ope rettes, balletmuziek, kerkmuziek herkennen jarenlang, en er zo wei nig van deze nieuw-lichters in de muziek bij de mensen blijft han gen? Daar komt nog bij dat psychia trisch gezien velen van deze nieuwe muziekbeoefenaars stuk lopen en blijkt, dat er altijd een bepaalde geestesgesteldheid aanwezig is. (Verstoten in vriendschap, Mij., hu welijk etc.). Laat dit dan ook tot een waar schuwend voorbeeld zijn, hoe het niet moet. Want 99 pet. van de Ne derlanders gaat naar een concert, goed gekleed, verwacht goede con tacten en goed ontvangen te wor den ook door het Orkest. Vanwaar anders die stormachtige handgeklap, dankbetuigingen vanuit het pu bliek na goede afloop. Men is weer eens echt "uit" ge weest, niet in dezelfde sleur van al le dag, werk, radio, tv. En daar heeft men nog wel wat voor over ook. A. J. DE BREE, Plantsoen 61, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17