Wijkcentrum in „Morskwartier in april gereed Verhogingen Eendracht niet terug te draaien Praten over oude bomen vindt men belangrijker dan de werkloosheid9 MAANDAG 17 FEBRUARI 1975 W ijkvereniging 'De Juwelen blijft actief Ook na de totstandkoming van het wijkcentrum in het Mors- kwartier zal de wijkvereniging "De Juwelen" actief blijven. Voorzitter H. Boeff: "Los van het wijkcentrum zijn er nog tal van zaken waarvoor we blijven ijveren. Het leefmilieu in de wijk kan nog flink verbeterd worden. Zo is men al geruime tijd bezig om te bewerkstelligen dat een apotheek zal worden gevestigd in de wijk. De dichtsbijzijnde apothieek is die op de Steen- straat. Een onhoudbare zaak. vooral wanneer de twee bejaardencen tra, die nu In de Mors worden gebouwd, klaar zijn". Andere punten op hiet verlanglijstje van de wijikveremiiging zijn: 'n twee de supermarkt naast die van de Centra, een zwembad en een fi liaal van de openbare biblio theek. Door Bram van Leeuwen vloeren worden gestort, leert dat de wijkvereniging "De Juwe- naast de bestaande activiteiten ook Len", de stichting "De Sperwers" Foto's Jan Hollvast voldoende ruimte overblijft nieuwe. Het centrum heeft de be schikking pervlakte meter. Wie via de hoofdingang naar bin- nenstapt, staat direct in de grote Herengracht kunnen nauwelijks Voor de hoofdingang van het nieuwe wijkcentrum praten met elkaar de voorzitter van de wijkvereniging 'De Juwelen' H. Boeff en de directeur van de stichting Wijkcentrum Mors kwartier, P. Molenaar. Twee hun geduld bedwingen tot de laat ste hand aan het bouwwerk is gelegd. Dat zijn H. Boeff, voorzitter van de wijkvereniging "De Juwelen" en de kersverse directeur van het wijk- vai v— wiUen doorbren- De wijkvereniging "De Juwelen' bestaat al zo'n vijf jaar, telt 800 se nior- en 600 juniorleden, is bijzon- daaruit"kunnen dTbe^zoekers der actief wat onder meer blijkt uit naar zou graag zien dat deze ruim te zich zal ontwikkelen tot een ont moetingscentrum voor jong t keuze maken hoe of Links van de ingang ligt een zaal die speciaal bedoeld is voor de neown gewerxo dij ae sucnung: festiviteiten. Er kunnen to- "De Zevensprong" .Inmiddels heeft f„„vnnr.t.ellln„n nlaatsvin- dat is voor hem aanlei- aDarte ruimte 2K. tot de, constatering: "k dat mogeUjk. Verder is "TIr Vioh vrnfctalri troctoon van hof ent. Ik heb versteld gestaan van het ent- gelijkvloers onder meer nog een hob- housiasme dat er bestaat om in het Bbyruimte een kQuken (mogelijk te centrum aan de slag te gaan. De gebruiken voor kookcursussen) de wijk staat er bol van. De belangstel- ruimte voor de staf> de uitgave van het wijkblad "Het Juweeltje". De Wil om nog meer activiteiten te ontplooien was aan wezig, maar zoals voorzitter Boeff zegt: "We konden gewoon niet door gebrek aan ruimte. Daar komt nog bij dat we tot voor kort nog wel eens gebruik konden maken van de filmprojector ^,4^, maar dic nu gesloten". Dat is ook de reden waarom er met man en macht gewerkt zal worden om het wijkcentrum al op ningstiohtink echter geen gevolg ge- te gaat voorzien is zijn voornemen ling is verschrikkelijk groot". Dat Gp de eerste verdieping zijn het wijkcentrum in een grote behoef- der andere ruimten beschikbaar - trim de Boeff een overduidelijke zaak. In nerS0ciëteit retards Van Dam op aan te dringen toelaatbaarheid van de verhoging in die wijk zijn op tiflt ogenblik al tal de verhoging van de huren bij ningbouwvereniging De Eendracht per 1 januari van dit Jaar alsnog bouwverenigingen deze door onaangedaan te maken. "Wij heb ben bij de staatssecretaris het amateurfilmers 1- 1974 advies te vragen aan de Huur activiteiten, die in geïmproviseerde terwijl als het weer het toelaat ook adviescommissie, omdat de woning- ruimten moeten plaatsvinden. Hij biljart- 30 april met de oramjefe on- gebruik te nemen. Er zal dan nog voor wel geïmproviseerd moeten wor- tie" den, wamt volgens het schema zal donkere kamer de aannemer het centrum half -fotografen, april opleveren. Voor de wat verde- toekomst wordt uitgekeken naar de het dakterras gebruik gemaakt de inrichting noemt in dat verband de peuter- kan worden. speelzaal, die nu voorlopig onderdak De dagelijkse leiding van het cen- heeft gevonden in de Maranatha- trum in handen van Piet Mole- het nog braakliggende terrein tot speeltuin. Aansluitend op de peuterspeelzaal, zou een speelgelegenheid voor de al- Hij is overigens weinig geluk- lertoMnsten gemaakt moeten wor- 'directeur". "Dat den, terwijl in het plan ook de zou meer voelen aanleg van speelveldjes is opgeno- De voornaamste zorg staatssecretaris aanbevolen verho ging niet aanzegden. Wel werd hij ximum haalbare bereikt", zegt het geadviseerd over de verhogingen ln kerk. Ondanks het feit dat de ruim- college in antwoord op vragen van 1972 en 1973 waarna hij in 1974 tot te beslist niet ideaal is, het raadslid Hoeven (CPN)vaststelling overging. Voor De Een- een enorme belangstelling. B. en W. schetsen de voorgeschiede- dracht betekende dit dat zeven van nis als volgt. Op 29 Januari van het de tien complexen alsnog onder do Peuterspeelzaal In" Noord noemden ze me allemaal ogenblik blijft echter onThet wijk- vorig jaar stelde het toenmalige humwertmgtajpm w zes procent. Die ters hebben straks ln het piet Maar dat wil ik de mensen nlet centrum zo snel mogelijk rokïoS°^ vïelem Op -er een opdringen. Dat geeft soh.ldee van: - "TM Sv^reH^rde/fr: ^zaSaTaameSn o^- procent den om er niet op kig met de titel staat zo officieel. Ik voor "teamleider" In Noord noemden grond te krijgen. 23 complexen op de Eensgezindheid en één Ons Doel) vielen niet onder deze re- de corporaties dit wenselijk geling, omdat daar recentelijk groot antwoord achten de huurverhoging gepleegd. Voor per 1 april 1974 wordt opgeschort. te dringen dat hoogte om te kunnen verven door de cultureel werkster Nel Hak- t terugwerken- en knutselen, terwijl zelfs de spe- stege, terwijl nog een derde kracht worden geïnd en het ciale Peuter-toiletten niet ontbreken, moet worden aangetrokken. Ventr ou wen srela t ie Protesttelegram LEIDEN De Leidse afdelingen van de CPN, PvdA, PSP, PPR, de KWJ, de NVB, het ANVJ en de Po- alle complexen gold toen dat ze of ge bovendien eoed te vinden dat als Ook v00r tafeltennisvereniging, die in het Morskwartier bestaat komt er een einde aan de •voortdurende Piet Molenaar: "Het enige wat wij lemologische Bibliotheek hebben ruimtenood. "Het was zo erg dat met de staf graag tot stand zouden protesttelegram, gezonden die vereniging geen nieuwe leden willen brengen is een goede vertrou- i W. ontkennen dat bij het renoveerd werden of dat binnen drie derzoek in verband met de verhogin- meer kon aldus voorzit- wensrelatie met de wijkbewoners. Wij Jaar de voorbereidingen daartoe, zou gen over 1972 en 1973 voor de 23 com- ter Boeff. In het wijkcentrum is een zijn dan ook niet i plan den worden getroffen. Op 11 maart plexen steekproefsgewijs te werk is sportzaal beschikbaar met speciale sen tot bepaalde activiteiten te be- 1974 liet Van Dam weten dat de gegaan. Het onderzoek is verricht, vloeren. wegen. Het is de bedoeling, dat de de 24 com- door twee technische ambtenaren van De twee majorettegroepen en de bewoners zelf met suggesties komen Hoggerechtshof in Madrid (Spanje) Zij eisen in dit telegram de onvoor waardelijke vrijlating van de "Tien LEIDEN Eind april, begin mei gaat voor het Morskwartier een langgekoesterde wens in vervulling. Nadat de bewoners het vele jaren hebben moeten stellen zonder een enkele ge meenschapsvoorziening en er voor het.jeugd- en jongerenwerk geen ruimte beschikbaar was, komt er met één klap een einde aan die nood door de voltooiing van het nieuwe wijkcentrum op het terrein tussen Topaaslaan en Opaalstraat. Een zeer modern ingericht centrum, waarvoor dr. W. v. d. Berg, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken begin mei vorig jaar de eerste paal sloeg. enkele leden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. "De nuttige vloerop- Sperwers" hadden op dat ogenblik 1300 vierkante hun activiteiten nog in de Lange- -straat, maar als gevolg van de het gebied tussen Zijlsdngel werd reen nieuw "werk- open "haardvuur Piet Mole- terrein" Communist Hoeven LEIDEN Er zouden ruim tweehonderd kaarten zijn ver- kocht voor de bijeenkomst, die het Leids Aktiekomité tegen de organiseerde in het Volkshuis. En de bijeenkomst zou om twee uur beginnen. Welnu, een vluchtige telling leerde dat er hooguit honder- vijftig mensen in het zaaltje konden en de klok bewees dat eerst tegen drie uur kon wor den begonnen ("Laten we nog is het 2 Hoeven zei "doodziek" te wor den over "het geklets over de noodzaak van offers. Ja, we moeten offers brengen voor de huren, jde winsten, de belasting op het vakantiegeld, de studie van onze kinderen, de derde we reld (de portemonnee spekken van de corrupte lui daar), de aanschaf van oorlogstuig, het aardgas, allemaal offers. Je kunt een kale kip niet twee keer pluk ken. Iedereen, werkloos en wer- Vijf sprekers zouden vertellen We moeten actie gaan voor een reële loonsverhoging, voor prijscompensatie, we moe ten strijden voor het behoud van werk, er moet een verho ging komen van de sociale uit keringen, we moeten 200 gulden ineens hebben". Maar Hoeven had weinig hoop. Het praten over oude bomen is hem van meer belang gebleken dan het praten over de werk loosheid. Ook hij heeft zich ken nelijk geërgerd aan het C en A- debat in de gemeenteraad. Het gehoor was wat lauwtjes. Plichtmatig geklap als een spre ker zijn zegje heeft gedaan en wat gegrinnik als het verplichte grapje is verteld. Komende dinsdag gaat een delegatie naar Den Haag. naar minister Boersma met een berg handtekeningen (ook die 1250 uit Leiden) om aan de eisen: "werk en woningen", "geen ont slag en geen sluitingen", "uitke ringen omhoog" en "f. 200 in eens" kracht bij te zetten. Op 22 februari vertrekt er van af het Schuttersveld om half tien 's morgens een bus naar de veemarkthallen in Utrecht om aldaar te protesteren tegen de werkloosheid. PAUL WOLFSWINKEL werkloosheid wat daartegen te doen zou zijn. Een meneer van het landelijk actiecomité een vertegenwoordi ger van de Leidse PvdA, een dit van de CPN, een meneer van het NW en iemand van het organiserende team. Ze zei den allemaal hetzelfde; vandaar dat we Frans Mentzij (PvdA) en Dries Hoeven (CPN) extra goed hebben beluisterd. Mentzij - het stond van de week al in deze krant te lezen- vindt dat een werkloze "een vrije" moet worden genoemd. Volgens hem is het de schuld van de maat schappij waarin de werkloze leeft maar geen werk kan vinden. De gemeente zou vanuit die gedacht ook een beleid moeten opzetten. Mentzij vergeleek de werklozen met geestelijk gehandicapten: hun positie is ook slecht. "Hoeven, de communist viel het huidige kabinet fel aan, sprak van een geënsceneerde oliecrisis miet als indirecte gevolgen prijs stijgingen, minder koopkracht meer werkloosheid. "Al die kwijle babbels op de televisie die zeg gen dat het aan de loonkosten ligt. Dat is niet waar. Zijlstra zei laatst nog dat het geld in de ondernemingen kunnen delen gestopt voor meer arbeidsplaat sen, waar zijn die dan"? van Carabanchel" en verlangen eer biediging van de mensenrechten. Een dergelijk telegram is ook ver zonden door leden van het technisch en winkelpersoneel van Vroom en Dreesman in Leiden. De "Tien van Carabanchel" waren allen lid van de, door het Franco regiem verboden, vakbondsorgani satie, de "Comissiones Obreras". Inmiddels zijn de straffen dit weekeinde drastisch verminderd. Vier van de tien zijn op vrije voeten Helaas verhinderd huurverhogingen plexen zonder onderzoek achterwe- de Leidse Huuradviescommissies bij drumband in oprichting krijgen ge konden blijven bn dat die voor de gestaan door drie collega's uit Haar- delijk de beschikking over een pas- centrum. Ik kan me voorstellen, dat 23 andere complexen op ten hoog- lem. Voor wat betreft De Eendracht sende oefenruimte en datzelfde geldt we het in de beginperiode een beetje het gebruik het wijk- procenfc zouden worden l praktisch volledig gesteld: er werd geen huurharmoni- derzoek worden gesproken, hetgeen satie toegepast. Over dit laatste werd B. en W. toelichten met de volgen de volksdansgroep, die een zeke- op gang moeten brengen, want de re stagnatie vertoonde, omdat men meeste wijkbewoners hebben op dit niet over voldoende ruimte beschik- ogenblik nog geen idee van de mo te. En dan is er nog de kaartclub, gelijkheden, die een dergelijk de cijfers: van complex II (124 - ningen Parkstraat e.o.) zijn alle wo- die nu in de Hoeksteenschool haar trum biedt. We gaan dan ook De staatssecretaris schreef toen ook ningen onderzocht, evenals van com onderkomen heeft (wat volgens waarschijnlijk al begin volgende in zijn brief dat voor die complexen piex IV C142 woningen Borneostraat Eoe({ een dure aangelegenheid maand - een wijkbijeenkomst op ■??\.Xan f???* Xf' is)- maar straks in het wijkcentrum touw zetten, waarbij we zoveel mo- ira kan klaverjassen. gelijk van het nieuwe gebouw willen r, kt- - laten zien. Aan de hand van de reac- Driftstraat) 13, van VI (130 wotun Nieuwe activiteiten ties zullen we dan het programma complex VII (32 woningen Lage Rijn- Een korte wandeling met direc- opf'elJf" dijk/Sumatrastraat) 30 en van com- teur Molenaar en voorzitter Boeff, ptóx VIII (60 woningen Ambonstraat door het wijkcentrum, waar op dat ex>.) 44 woningen. ogenblik de entree wordt betegeld in 1972 en 1973 geen hoging was toegepast in 1974 zes pro- Atjehstraat cent trendmatige huurverhoging zou onderzocht, gelden. Bij bezwaren zou opnieuw de Huuradviescommissie worden inge- gen Sumatrastraat sohakeld. De staatssecretaris kon zo ver volgen B. en W. behoudens voor enkele complexen van de Leidse Wo- ADVERTENTIE) In het wijkcentrum is in de eer ste opzet geen ruimte gereserveerd voor een maatschappelijk werker. "In Noord heb ik gemerkt, dat de mensen toch een beetje huiverig zijn om zo maar bJJ een naat- sohappelijk werker naar binnen te stappen. Toch hopen we, als we het vertrouwen van de wijk hebben ge wonnen, een soort schakel te wor den tussen het maatschappelijk werk en de bewoners. Op die ma nier krijgt het centrum naast een eulturele ook zeker een sociale func tie", aldius Piet Molenaar. In dait kader passen ook de contacten, die op dit moment worden gezocht met "officiële" instanties als de wijk agent en het dienstencentrum. De eerste plannen voor het wijk centrum dateren uit 1970 toen on der de vleugels van de Leidse Jeugd Actie gesprekken plaatsvonden tus- r Het populaire clownsduo Peppi en Kokki, waren gisteren in Leiden. Een kleine 900 kinderen waren naar de Stadsgehoorzaal getrokken om daar het televisie-duo in levende lijve te bewonderen Voorafgaand aan de voorstellingen mochten enkele "uitverkorenen" nog even op de foto mei de twee clowns.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3