rijheidsstreven voo r geborgenheid agenda Tribunaalsdag vijf studentenverenigingen in LAK-theater B en W Leiderdorp vinden houding van Leiden bedenkelijk Kijkdagen op Oud Wassenaar praat over vestiging klein woonwagenkamp MAANDAG 17 FEBRUARI 1975 Maandag Gemeentehuls, Wassenaar Raadaver- gadering, 7.15 uur nam. Cultureel Centrum, Voorschoten, hea ring plan BUdorp, r voedselvoorzie ning", spreker Henk Keizer. LEIDEN "De mens heeft zijn vrijheid niet gewild, want al zijn in spanningen om haar te verkrijgen, zijn slechts pogingen zichzelf gebor genheid te verschaffen". Met deze hoofdstelling als leidraad hadden vijf Leidse studentenverenigingen in het kader van het universitaire eeuwfeest afgelopen zaterdag een zg. Tribunaalsdag georganiseerd in het LAK-theater, waar aan de hand van een aantal afgeleide "deelstellin- gen" werd gediscussieerd en uitein delijk werd gestemd in de trant van: waar of niet waar. Vrijheid en geborgenheid. Dat wa ren in eerste instantie de begrippen waarover het overigens niet zo tal rijke universitaire publiek van ge dachten wisselde nadat een film, ge titeld "Binnen handbereik" en ge maakt door een filmploeg van "Au- gustinus", de verschillende invals hoeken en aspecten had belicht. In deze matig geconstrueerde, maar qua zeggingskracht zeer redelijke film werd o.m. het bejaardenprobleem aangesneden en werd de vrijheid in conflict gebracht met de geborgen heid aan de hand van een beelden collage van een jong paartje waar van de mannelijke helft op een gege ven ogenblik een zeiltochtje met een vriend verkiest boven de plichtple gingen van een familiebezoek. Na de film een kwartiertje ter over peinzing. En de mogelijkheid om Ja/Nee te stemmen over de stel ling alsook enige krabbels neer te zetten op een muurkrant in de "loun ge" van het theater. Vervolgens, kwam er een samenspraak tot stand tussen een werkgroep van "Augus- tinus" en de zaal. Thema: "De mens is beperkt in zijn vrijheid door er felijkheid en milieu". Studentenver eniging "Catena" zocht het in deze stelling: "De mens zoekt niet zijn vrijheid maar geborgenheid en dit toegespitst op de materiële voorzie ningen". Aan de hand van dia's met geluid werd de zaal een aan tal beelden voorgeschoteld van wo nen, werken, recreatie etc., waarin onvrijheid en kunstmatig in stand gehouden (lees: materiële) gebor genheid goed tot uitdrukking kwa- Societas Studiosorum Re forma- torum (SSR) presenteerde door mid del van een cabaret de stelling: "De mens onderwerpt zich aan een hoge re levensbeschouwelijke orde, omdat hij zijn vrijheid niet wil". En Minerva, waar het liberalisme tot voor kort nog waardevast leek, stelde aan de hand van een rollen spel deze stelling ter discussie: "De mens heeft door middel van het li beralisme in weerwil van wat hij ermee pretendeerde, zijn vrijheid be knot". De deelstelling van de vormings werkvereniging VCSB) (Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond) werd ten slotte in meerderheid door de zaal verworpen. Zij luidde: "De mens heeft ervan blijk gegeven uitsluitend te willen samenleven met mensen, die zich dezelfde onvrijheden opleg gen als hijzelf doordat hij anderen buiten zijn samenwerkingsverband plaatst". Daarom, zo redeneerde een werkgroep van de VCSB, komen men sen die een misdaad hebben gepleegd in de gevangenis terecht, worden geestelijk gehandicapten naar een rustieke omgeving overgebracht waar de maatschappij geen last van hen heeft en worden bejaarden apart gehuisvest in een bejaardencomplex. Nee, zei de zaal, het is onjuist om de situatie van mensen in de gevan genis te vergelijken met de omstan digheden van bejaarden. Discussie over groepsdrang. Een student, die constateerde dat studen ten allerlei aparte voorzieningen heb ben en in zekere zin ook onvrij zijn: "Ik ben ontzettend gefrustreerd om dat ik geen melkboer geworden ben". Toch werd de deelstelling wegge stemd. Prof. Rörsch, voorzitter van de eeuwfeestcommissie, deed ten slotte uit de doeken (of liever: uit de dia's) wat de universitaire gemeen schap en de burgerij nog te wachten staat in verband met de feestelijke viering van 400 jaar Leidse univer siteit. Maar de trouwe lezers van deze krant wisten dat al: een hele boel. Apotheken der apotheken zondagsdienst tot vrijdag 21 feb. Herdingh en Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Voorschoten. Leld- seweg 66. tel. 01717—2525; Apotheek Beker. L(jtweg 4. Oegstgeest. tel. 55482. Leids Volkshuis tbekersdltk 33. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b cel 40483. algeme ne informatie, dag vaD 010 uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelden. Rijnland. Op werkdagen tel. bereik- delweg 4 bij Hooglandse Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin nenstad, Gerecht 10. woe. 6-6 uur nam. Noord. v. Hogendorpstraat 86. ma 10.30 -11.30 uur vm Kool. Driftstraat 49a, m Morskwartier, Cabaret van de studentenvereniging SSR: „De mens onderwerpt zich schouwelijke orde omdat hij zijn vrijheid niet wil". een hogere levensbe- Infosentrum Infocentrum Breesti Over streekenergiebedrijf LEIDERDORP/LEIDEN B en W van Leiderdorp zijn van plan als de raad daar volgende week maandag mee instemt een brief te sturen aan het gemeentebestuur van Leiden waarin men een protest laat horen tegen de procedure die Leiden heeft gevolgd bij de totstandkoming van het streek energiebedrijf Rijnland. B en W constateren in een voorstel aan de raadsleden dat Leiden op dit punt schijnargumenten heeft gehanteerd. Verder wil het ooilege zich tot de an dere deelnemende gemeenten en de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land richten om alsnog de gemeen schappelijke regeling te laten ingaan op 1 januari 1973. Zoals wij zaterdag in deze krant reedö meldden wil het college van B. en W. in Leiden de regeling niet eerder laten ingaan dan op 1 januari volgend op het jaar dat publicatie heeft plaatsgehad in de Staatscourant. Aangezien dit nog niet heeft plaatsgevonden zal dit op zijn vroegst op 1 Januari 1976 kunnen zijn. In het voorstel van de Leiderdorpse raad zeggen B. en W. dat Leiden be zwaar heeft tegen een regeling met terugwerkende kracht omdat men onoverkomelijke administratieve en Juridische problemen vreest. Tijdens een bespreking met de provincie heeft Leiden drie alternatieven voor- geschoven gekregen waarvan B. en W. van Leiden inmiddels één: intrek king van het besluit tot deelneming, heeft gekozen. B. en W. van Leiderdorp zeggen de Leidse argumenten niet steekhoudend te vinden. Volgens het college zijn de gevreesde administratieve en Juridi sche problemen voor Leiden terug te brengen tot het aanbrengen van een aantal correcties in de rekeningen over 1973 en 1974. „De verrekening van de reserves en fondsen alsmede de overdrachtswinst vindt op een la ter tijdstip plaats", aldus het college, die het bMijk vindt, dat in dat ge val rente wordt vergoed. Dat met de vakbonden nog geen akkoord is be reikt over de mogelijke gevolgen van de oprichting van het streekbe- drijf voor het personeel, vinden B. en W. van Leiderdorp geen beletsel voor de inwerkingtreding van de re geling. Bij de beoordeling van de alterna tieven die Leiden heeft gekregen acht men het punt, waarvan Leiden nu de voorkeur geeft, bedenkelijk. „Dat dit alternatief ter sprake is gebracht vinden wij bedenkelijk, omdat daar door de gemeenschappelijke regeling in zijn grondvesten wordt aange tast", aldus B. en W. WASSENAAR Zaterdaggisteren en ook nog vandaag was het druk tot zeer druk In kasteel Oud-Wassenaar. Er waren kijkdagen in verband met de openbare veiling die deze week wordt ge houden. Een gedeelte van de inboedel zal in andere handen overgaan. En zo maar uit nieuws gierigheid of uit werkelijke belangstelling stonden de deuren voor het "he tvolk" open. BESCHONKEN ACHTER STUUR LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan drie automobilisten een rijverbod moeten opleggen. Een 52-jarige Leidenaar werd op de Willem de Zwijgerlaan aange houden, kort nadat hij met zijn wagen in de Juliana van Stolberg hof een geparkeerde auto had aan gereden. De politie nam hem een blaastest af, die positief uitviel. Op de Hoge Rijndijk werd een 24-jarige automobilist uft Gouda, die slingerend over het Levendaal had gereden, tot stoppen gedwon gen. Ook in dit geval wees het blaaspijpje uit, dat de man teveel alcohol had gebruikt. Een 32-Ja- rige Tunesiër uit Den Haag moest mee naar het bureau, omdat hij bij zijn aanhouding op de Kennedylaan weigerde in het pijpje te blazen. Hij stemde daar pas in toe na in 't politiebureau wat tot bedaren te zijn gebracht. Ook in zijn geval moest er een bloedproef worden afgenomen. Maatschappelijk werk i.. telefoon (071—) 20931. Begijntje en »o 7-30—8 3 Gespreksavonden Gespreksavondep Bah schap Wo 8 uur t 11. Oegstgeeet. vr 8... Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp T wentwel Sociëteit Twentwel. Breestraat 19. openingstijden: elke dag behalve op ma. do v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Dierenhulpdienst. Kennedviaan 16. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels e.<L Dag en nacht bereikbaar, te) 34687 Dlerne&mbulance Tel 071—84616 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64116. 33921 en 61944 Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor Wedu wen en weduwnaars, tel. Lelds advies bureau: 61112 Leidse Rechtswinkel COMMISSIE FINANCIEN WARMOND [VERGADERT WARMOND De Commissie Fi nanciën en Economische aangelegen heden vergadert 20 februari (20.30 uur) in het gemeentehuis. Belang rijke agendapunten zijn: Krediet voor onderhoud van het 4 thans aanbestede beplantingsplan Endepoel IL Krediet voor het aanbrengen van schildmuren in de overstortputtem van het riolerimgsnet.- Aanvullend krediet aankoop pers- huisvuilwagen. Krediet vernieuwen riolering van Wassenaarsestraat. Krediet Slopen woning Zwanbur- gerpolder I. Krediet slopen bunker en schuur Endepoel n (fase II). Krediet schoonmaken riolerings- net. Vanavond om 8 uur wordt in de bovenzaal van "Mariënburcht* in Lisse door de Aktie Kruistichteo Ne derland een gezellige gezinsavond ge houden met veel zang, terwijl er ook de film "Wegwijzers in de lucht' ver toond zal worden. Ds. Gravendeel heeft de leiding. Vergunningen LEIDEN B. en W. van Leiden hebben zich dezer dagen gebogen over een aantal aanvragen voor een standplaatsvergunning. Zo werd af wijkend beslist op het verzoek van H. v. d. Laan om bloemen en planten te mogen verkopen op de Lammer markt. De afwijzing gebeurde uit een oogpunt van verkeersveiligheid en stadsschoon. Een tweede verzoek dat werd afgewezen betrof de verkoop van ijs door C. A. Belfi in de nabij heid van het stadhuis. Daarentegen werd wel een vergunning voor ijsver- koop gegeven aan G. C. Devich. De standplaats zal zijn de hoek Bree straat-Pi eterskerkchoorsteeg. Tenslotte heeft de gemeente ver gunning verleend voor de plaatsing van borden aan een zevental belang rijke wegen in Leiden. Het gaat om propagandaborden van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen <NW). Strijd om titel schoolbasketbal LEIDEN Dit weekeinde werd weer een ronde van het schoolbasket bal toernooi gespeeld. De uitslagen luiden: Meisjes (5de ronde) poule A: Visser 't Hooft sg MEAO 129—7; Paulus sg Rembrandt sg Burggra- venlaan 36—16. Poule B: Sted. Gym. Oranje Nassau 5519: Bona ven ture, sg Rembrandt sg Brandek. 122—13. Stand poule A: Visser 't Hooft sg. 5-10: Paulus sg. 5-4; Rembr. Burgg. I 5-4; MEAO 5-2. Stand poule B: Bonaventure sg. 5-10; Stedelijk Gym. 5-8; Oranje N. 5-2; Rembr. Brand. 5-0. Jongens (8ste ronde). Poule A: Chr. sg. Z.W. 2 Chr. HTS 47—48; Bo na ventura sg I Rembrandt Voor schoten 2—0; MEAO I Chr. MTS 55—36. Poule B: Sted. Gym Rem brandt sg. Burggrl. I 60109. Poule C: Sted. Gym. I MBO De Lok 72—18. Poule D: MEAO 2 LTS Don Bosoo 25—36. Burgerlijke stand Commissie Leiderdorp van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Mark H. zv. H. W. M. Rosier en M. Lagendijk; Stefan zv. N. Faas en M. C. M. van Beyer en Bergen en Hene gouwen; Hülya dv. A. Kivrakdal en S. özgartin; Anna M. dv. A. van Steenbergen en van der Pouw Kraan. Getrouwd: E. H. Boom en Johanna Bavelaar. Alleen vrouwen VOORSCHOTEN In het stukje over de activiteiten in het kader van het Jaar van die Vrouw in Voor schoten is een merkwaardige fout geslopen. Wij meldden dat de werk groep uitsluitend uit mannen be stond. Was dat maar (althans ge deeltelijk) waar, dat de mannen zich zo spontaan hadden ingezet voor het Jaar van de Vrouw. De werkgroep bestaat echter alleen uit vrouwen, die er graag wat man nen bij willen hebben omdat het Jaar van de Vrouw een aangelegen heid moet zijn voor beiden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Vincent zn v. J. Batenburg en N. L. O vervliet; Paulina Elizabeth dr. v. S. Romijn en E. A. M. Hoogenboom; Michel Nicola as Adrianus zn. v. A. Duffels en M. A. P. van der Zwaan; Maria Johanna dr. v. P. Lepelaar en J. W. de Tombe; Johan Dirk zn. v. D. de Koning en J. A. A. van Zuy- len; Corneftis Pieter Huïbert René zn. v. A. H. van den Haak en P. H. van der Lelie. GETROUWD J. R. Berkhout en J. N. A. Barelds; W. Leenderts en J. W. N. Stolwijk; A. J. BekooU en C. M. van Kampen. OVERLEDEN P. Spaans (31) echtgenote van M. C. den Heijer; A. J. Driessen (47) man; J. L. da Visser (64) man. LEIDERDORP De Commissie Maatschappelijk welzijn vergadert morgenavond (20 uur) in het ge meentehuis. Er is een agendapunt dat handelt over de subsidie aan het Kraamcentrum "Rijn en Vliet' over 1973. Het komt neer op een totale subsidiebedrag van f 6.6.32,64. Dit bedrag kan per declaratie geheel bij het ministerie van Volksgezond heid in rekening worden gebracht. Voor 1975 hoeft geen subsidie te worden toegekend, omdat subsidie dan geheel door het Rijk wordt ver zorgd. Er is ook een agendapunt dat handelt om een verzoek tot sub sidie in de kosten van het uitbren gen van warme maaltijden aan Lei derdorpse bejaarden. Voor 1974 werd een voorschot toegekend van f 2500. Internationaal bowlingtoernooi in Holiday Inn LEIDEN Het Leidse publiek zal in het weekeinde van 1 en 2 maart kennis kunnen maken met bowling op internationaal niveau. In de bow ling van Holiday in wordt dan de Europese landenontmoeting Zweden Denemarken, Nederland (dames) gespeeld. De eerste wedstrijd zal na de officiële opening door NBKF- voorzitter J. v. Heek (9.00 uur) begin nen. Na de lunch gaat men om 14.00 uur weer verder. Zondagochtend be ginnen de wedstrijden om 10 uur tetrwijl de finale van de 10 hoogst- geplaatste dames rond 13.00 uur zal beginnen. De kosten bedragen dit Jaar f 2.466, Er wordt een voorschot gevraagd voor 1975. Het tekort wordt dan ge raamd op f 2900. Voorts wordt een bijdrage gevraagd van 3 cent per inwoner per jaar voor de training en huisvestingskosten voor de Stich ting Telefonische Hulpdienst Ledden. Er bestaat reeds een rijkssubsidie regeling waarbij 47 pet van zowel de apparaaatskosten als pereoneels- lasten worden vergoed. De gemeen te Leiden heeft zich voorts garant gesteld voor de overige 53 procent van de subsidiabele kosten. De kos ten die niet door de subsidies ge dekt worden moeten door die 3 cent per inwoner if 555,—) worden op gebracht. In 1973 werden 2200 ver zoeken om hulp gedaan; in 1974 is dit aantal gegroeid tot 3800. Dit ver. zoek om plaatsing van woonwagens in Leiderdorp is die avond ook aan de orde. Het grote kamp in Leiden is overvol. Het aantal woonwagenbe woners neemt Jaarlijks belangrijk toe. De vraag wordt besproken of er in Leiderdorp wel een geschikt •terrein is aan te wijzen dat geschikt is voor de vestiging van een klein kamp. Twee inbraken in één school LEIDEN Tot twee keer toe is er in het afgelopen weekeinde ingebro ken in de Prins Alex andermavo aan de Diepenbrocklaan. Nadat de da ders in de nacht van vrijdag op za terdag twee bandrecorders hadden weggenomen, verschaften zij zich de volgende nacht opnieuw toegang tot het schoolgebouw door een ruit uit de sponning te nemen. Bij deze laat ste inbraak werden vijf bandrecor ders en een diaprojector ontvreemd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ook ingebroken in een woning aan de Rijn- en Schiekade. Hier werd be halve een gouden broche ter waar de van tweehonderd gulden een in verschillende potjes geborgen gelds bedrag van ruim vijfhonderd gulden buitgemaakt. Men is binnengeko men door het ruitje van de voor deur te forceren. Bij een inbraak in de afgelopen nacht in een woning aan de Van Hogendorpstraat is voor ongeveer dertienhonderd gulden aan sieraden gestolen. Ontvreemd werden drie gou den ringen, twee gouden armbanden en een gouden damespolshorloge. Commissie praat over voetpaden LEIDERDORP De commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken vergadert woensdag (20.00 uur) in het gemeentehuis. Op deze agenda oa.: Voetpad langs de Hoog- madeseweg. Asfaltering gedeelte Laan van Ouderzorg tussen Van der Valk Boumanweg en Van Poelgeest laan. Bestemmingsplan Voordorp. Aanbrengen geluidswal langs Enge- lendaal. Aanleg fietspad langs Per sant Snoepweg. Uitvoering grondwer ken voor groenvoorzieningen. Dienstencentrum Van Hogendorpstr. 36. vr. 7 9 uur nam. Mierennest do. 7-9 uur nam. Burgerraadsman steeg)tel. 071-43171. SoreeZuren SOS-dienst SOS - tel hulpdienst, tel. 071— 25202. Voor allen die ln moeilijkhe den verkeren dag er. nacht te berei ken. Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap Kindercentra Lelden. Hooglandse Kerk- gracht 4. tel. 30360. Geopend dl 9.30 Vormingscentrum Troef sjale Kreagroep; Dinsdagavond: Ken- nismakingsgroep Werkgroep Naald ea Draad. Werkgroep Werk en Groep zon der Werk; Woensdagavond: gereser veerd voor vergaderingen kommissie bijeenkomsten enz.; Donderdagavond: Filmgroep, Handenarbeid en Samen spelen. Troef. Hogewoerd 67 telefoon 071-30494. Koordstudio Centrum voor intermenselijke be trekkingen ontmoetingsruimte voor ca. 25 tot 60-,'urlgen Oude Rijn 88, Lelden tel 44U00 Voor advies Infor maties etc. Werkdagen van 15-23 uur. OntmoetingsruimtenWerkdagen 'a avonds tot 23 uur Zaterdag gesloten. capten. Elke donderdag spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond. JONGENS STAKEN BROMMER IN BRAND LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie jongens van 16 tot 18 jaar uit Leiderdorp en een 18- jarige inwoner van Hoogmade aangehouden die kort tevoren op de Langebrug een brommer in brand hadden gestoken. De jongens hadden de brommer gestolen in de Ketelboetersteeg, maar toen zij het apparaat niet aan de praat konden krijgen werd het naar de dienstuitgang van het politiebureau gesleept en daar in brand ge stoken. Het viertal werd op het Rapenburg in de kraag gepakt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en admini stratie 071-25041. Telefoon redactie 071-21507. Hoofdredacteur Hau Mulder Kwartaalabonnement I 34.35 Per Post I 36.76 Jaarabonnement f 126.10 Jaarabonnement per post f 135.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Naoezorgin8 van 18 00—20 00 u Zaterdag van 16 00—18 00 uur Telefoon 071-30500. Indien in gesprek 071-34&39.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2