YYÜ: Beslissing abortus arts n vrouw Mansholt voorstander links front met CPN Woningbouwcorporaties bij voorkeur verenigingsvorm Kaija Broeder 'Mattheus Ikan even tot rust tomen Fabeltjes Man (28) doodt vrouw en twee kinderen m Uit in de Randstad BOD OP SCHIP KINDERDAG 13 FEBRUARI 1975 COMMISSIE MOET TOEZICHT HOUDEN OP ZWANGERSCHAPSONDERBREKING DEN HAAG De behandelende arts neemt samen met de touw de beslissing of de abortus zal worden verricht. De krts kan zich daarbij terzijde laten staan door enkele deskun digen. Hij moet weten of de vrouw in alle vrijheid haar beslissing om een zwangerschap te laten onderbreken heeft (genomen. Dit zijn knelpunten uit het initiatief-wetsontwerp [van de WD, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De WD wil zich in het ontwerp niet vastleggen op termijnen waar binnen de abortus mag worden verricht. De onderbreking van de zwangerschap mag volgens de libe ralen alleen in ziekenhuizen of er kende abortusklinieken worden uit gevoerd. Als een arts overleg pleegt met andere deskundigen moet hij zijn beslissing binnen acht dagen aan de vrouw meedelen. Ook is hij verantwoordelijk voor een goede nazorg. Het wetsontwerp van de WD staat vrij dicht bij dat van de so cialisten. De liberalen vonden het echter onmogelijk om het wetsont werp Lamberts-Roethof als uit gangspunt te nemen. In dat geval hadden 22 artikelen geamendeerd moeten worden. In een eerste commentaar zei de socialist Roethof dat er een reële kans bestaat dat geen van de drie ontwerpen een meerderheid in de Kamer zal halen. Volgens Roet hof had zijn initiatief-wetsontwerp gemakkelijk door de liberalen ge amendeerd kunnen worden. De KVP is ook die mening toegedaan. Deze partij mist in het VVD-ont- werp een norm voor de toelaat baarheid van abortus. Geurtsen zei gistermiddag te verwachten dat wanneer het liberale wetsontwerp wordt aangenomen abortus als een medische handeling in het zieken fondspakket zal kunnen komen. LEr zijn nu drieabortus-wetsont- terpen: het socialistische ontwerp jambers-Roethof (dat abortus jeheel van de wil van de vrouw wil Jten afhangen), het ontwerp van I KVP en de AR (dat abortus af tenzij ernstige gevaren drei- voor de gezondheid van de (r) en het liberale ontwerp, voor het initiatief is genomen mevr. Veder-Smit en de heer leurtsen. Centraal staat in het wetsont- van de VVD dat er een com- komt, die belast wordt met toezicht op de abortus in ons d. De leden moeten worden be emd door de Koninklijke Neder- kndse Maatschappij tot Bevorde- jing der Geneeskunst en de natio- lale raad voor maatschappelijk keizijn. De VVD hoopt daarmee 'n End te maken aan fors winstbejag p sommige abortusklinieken. Hans Wiegel voert het woord tijdens de -presentatie aan de pers vc over abortus. Hij wordt geflankeerd door mevrouw Veder-Smit Van Dam: 'Anders geen subsidies reda Broeder Mattheus komt twee weken gewoon voor de echter. Dat is de stellige overtui- zijn advocaat, mr. H.A. Haeyr uit Breda: „Het zou wel ntzettend stom zijn als hij regbleef. Dan kan hij zijn eigen «langen niet verdedigen, wordt hij verstelk veroordeeld." roeder Mattheus kwam dinsdag rij door een administratieve fout het parket: de dagvaarding was laat verzonden, waardoor de 'ettelijk voorgeschreven tien dagen en dagvaarding en zitting na de dagen voorarrest zouden aflopen. t advocaat verwachtte dat broeder ia t the us gewoon vastgehouden zou rorden in de gevangenis van Jkmaar. „Maar toen ze hem toch lnnenbrachten ben ik als een tank voren gestormd en heb leroepen, „mijn cliënt mag hier lelemaal niet zijn. Hij is een vrij n." De president zag meteen dat gelijk had, en Mattheus mocht Maeyr zegt al enkele dagen te ebben zien aankomen dat er een worden gemaakt. „Waar ermijnen worden gesteld, worden outen gemaakt. Het is vervelend Justitie dat het juist in deze eat gevoelige zaak gebeurt. Maar ls advocaat zou je gek zijn als je dat recht geen gebruik maakte." Vaar broeder Mattheus zich be- rtndt, wil de advocaat niet zeggen. het klooster van de lenedictijnen in Oosterbeek zwijgt nadrukkelijk: „We zeggen liets." Hr. Maeyr: „Voor mijn cliënt is het litstekend dat dit is gebeurd. Hij een beetje op verhaal tomen, kan zich lichamelijk en eestelijk wat aansterken voor de sitting. Want iedere gevangene heeft iet uiteindelijk verdomd zwaar. Seker als je voor de eerste keer ©iets meemaakt, zoals broeder ilattheus, die echt zwaar in de put ttt. Hij heeft deze rust hard nodig." [iljoenenschade Delft Een laaiende ift vannacht hec kantoorgebouw de stichting Mechanische Ad- nistratie en Registratie (SMRA) fran de Nederlands Hervormde kerk Delft in as gelegd. De brand- moesten tijdens het de slangen achter zich af rijden om het vege lijf te redden, schade in geld bedraagt min- vyf miljoen gulden. Alle gege- de Nederlanders die by hervormde kerk zijn aangesloten de formulieren van de geldinza- lelingsactie van de kerk zijn ver- De brandweer rukte in eerste ln- antie uit met drie wagens. Twee •van werden weggeroepen voor een andere brand in Delft. Juist op dat noment barstte de vuurzee in al haar hevigheid lós. Assistentie kwam te laat om het gebouw te be- louden. De blussingswerkzaamheden Werden belemmerd omdat er te wei nig druk op de waterleiding stond Itta de waterkanonnen te voeden. Ontvoerders van consul stellen vQorwaarden CALI De ontvoerders van de honorair consul van Nederland in de Colombiaanse stad Call, Eric Leu- pin, hebben gisteren laten weten dat eerst een einde moet komen aan de zoekacties van de militairen al vorens zij hun voorwaarden voor de vrijlating van hun gijzelaar bekend zullen maken. De eis is door een onbekende te lefonisch overgebracht aan de vrouw van consul Leupin. De bevelhebber van de derde le- gerbrtgade die de opsporingsacties leidt heeft de eós van de ontvoer ders meteen van de hand gewezen. De heer Leupin werd twaalf da gen geleden door een aantal geüni formeerde mannen ontvoerd. De ont voerders hadden echter tot gisteren niets van zich laten horen. DEN HAAG Woningbouwcorpo raties moeten, willen zij in aanmer king komen voor de subsidies van het rijk, bij voorkeur de verenigings vorm hebben. Corporaties die als stichting zijn opgezet terwijl ze evengoed de verenigingsvorm kunnen hebben zullen van de subsi dieregelingen worden uitgesloten. Dit heeft staatssecretaris Van Dam gisteren gesteld bij de behandeling van een wijziging van de woning wet. De maatregel is bedoeld om de inspraak van de huurders te ga randeren. De laatste tijd is er een ontwik keling dat steeds meer woningbouw - ADVERTENTIE lekkere drop van Langenberg verenigingen overgaan op de stich tingsvorm. omdat deze gemakkelij ker "bestuurbaar" zijn. De invloed van de huurders op het beleid laat dan echter in veel gevallen te wen- Van Dam wil de inspraak ove rigens niet zo in details regelen als PvdA-woordvoerder Kombrink. Van Dam vindt het ook niet nodig het parlement in deze zaken te la ten meespreken. "De overheid moet snel kunnen inspelen op zich wijzi gende inzichten", zei de staatssecre taris. Toezending van een uitgebreid Jaarverslag en van de statuten van de woningbouwcorporaties aan alle leden zou jaarlijks tien miljoen gul den kosten en dat vindt Van Dam teveel. Wel wil hij de corporaties verplichten deze stukken ter inzage te leggen. Van Dam weigerde tevens voor te schrijven dat alle huurders lid moeten zijn van de corporatie die hun de woning verhuurt. Dat zou het einde betekenen van de corporatie op levensbeschouwelijke grondslag. "De vrijheid van die corporaties mag en kan ik niet aantasten", hield hij Kombrink voor. Volgens Kombrink is een verplicht lidmaatschap van alle huurders nood zakelijk om de democratlserering ten volle tot zijn recht te laten ko- ARNHEM De 28-jarige huis schilder Jaap Baauw uit Beusi- chem (Gelderland) heeft gister nacht in een vlaag van ver standsverbijstering zijn 28-ja- rige echtgenote en zijn twee kin deren doodgeschoten. Daarna doodde hij met een schot uit een 6mm karabijn ook zijn hond en zichzelf. Mevrouw Baauw en zoontje Kees (5) en dochtertje Erica (3) moeten in hun slaap verrast zijn. Ze werden in hun bedden gevonden, en niets wees op een worsteling. Het drama werd ontdekt door een familielid dat koffie wilde komen drinken, gisteren tussen de middag. In de omgeving van het jonge gezin, dat woonde in een nieuw- bouwhuisje aan de Lage Waard (foto), grenzend aan de wei landen, begrijpt niemand iets van de tragische gebeurtenissen. Jaap Baauw stond bekend als een hardwerkende man, die naast zijn werk als schilder in Culemborg te vinden was voor een karweitje zo hier en daar. Van spanningen thuis is nooit iets gebleken, en geldgebrek was er al evenmin. Baauw was' een graag gezien man in de plaatse lijke cafe's, waar hij als een goed biljarter bekend stond. Ook de politie beschouwde hem als ^SiiSÉi een voortreffelijk huisvader. De technische recherche van de rijkspolitie in Nijmegen is gis teren de hele dag bezig geweest in het huis. Men zocht onder meer naar een afscheidsbrief die eventueel klaarheid kon brengen over de mysterieuze meervoudige moord, maar dat is tot nu toe niet gevonden. Ziekteverzuim defensieburgers weer gestegen DEN HAAG Het ziekteverzuim van de ruim 32.000 burgers bij De fensie is in 1973 aanzienlijk toege nomen. In totaal waren de Defen sieburgers 750.886 dagen wegens ziekte afwezig, (in 1971 waren het 674.610 dagen en het jaar ervoor 646.648 dagen). De stijging in 1973 met 76.276 da gen betekent een percentage ver zuimdagen van 9.5 (in 1971 nog 8.1 pet. en in 1972 8.4 pet.). Het lande lijk ziekteverzuim ligt een stuk la ger: volgens het CBS was dat in 1973 8.3 pet. Deze resultaten zijn vermeld in "Nota", heit maandblad voor het burgerpersoneel van Defensie. De ziekteverzuimstatistiek werd samen gesteld door de afdeling personeels- en salarisadministratie van de di- werking met het rijkscomputercen trum in Apeldoorn. Van de totaal 30.000 manjaren, die het burgerpersoneel in 1973 had moeten werken, werden er 3000 niet gerealiseerd (in 1972 nog 2700), zo dat dagelijks van iedere tien werk nemers er een verzuimde wegens ziekte. AMSTERDAM Klein Bellevue: 14. 15,16, 18, 19, en 20 feb., 20.30 uur, 'Tête Ted", ka baret. Van de overige theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgave. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 14 en 20 feb., 20.15 uur, Het Amsterdams Publiektheater met Gijsbreght van Amstel" van Vondel; 15 feb 20.15 uur. Het Nederlands Danstheater met "An American Beauty Rose" en "Viewers"; 16 feb. 14.30 uur, Familiematinec door het Scapino-ballet met onder meer "Zachte vloer show". "Halve symfonie" en "Zonnige dag"; 18 feb., 20.00 uur. De Ne derlandse Operastichting met "Makropoulos" van Leos Janacek: 19 feb., 20.15 uur. De Zuidelijke Toneelgroep Globe met "Equus" van Peter Shaffer. Hofpleintheater: 14 en 15 feb. 20.15 uur, Henk van Ulsen in "Het "Fenomeen" van Marie Louise Doudard de la Grée; 16 feb., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Het Liegbeest"; 18, 19, en 20 feb. 20.15 uur, "The Sunshine Boys" biyspel van Neil Simons. Piccolo Theater: 14 en 15 feb. 20.15 uur. Het Stadstoneel Rotter dam met "Het Autokerkhof" van Fernando Arrabal; 18,19 en 20 feb. 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met "Don Juan" van Mo lière. De Lantaren: 14, 15 en 16 feb., 20.30 uur. Het Arka Theater uit Gent met "Middelpracht en eeuwse praal" op teksten van drs. P en Ivo de wys; 15 feb. 15.00 uur, Arie van den Berg leest in Literair Café voor ui)t eigen werk. De Doelen: Grote zaal: 14 feb. 20.15 uur, Jasperina de Jong in haar "Jasperina-Solo", m.m.v. het kwartet Gildo del Mistro; 14 feb. 23.30 uur, Knaakconcert door het ensemble "M" van Ton Hart suiker; 15 feb. 20.15 uur, Havenpromenadeconcert door het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ferdinand Ledtner en het Rotterdams Philharmonisch Kwintet; 19 feb. 12.45 uur, Koffie concert; 20 feb 20.15 uur, Concert door het Rotterdams Philhar monisch Orkest oJ.v. Bernard Haitlnk, m.m.v Het Philharmo nisch Toonkunstkoor. Kleine zaal: 14 feb. 20.15 uur, Liederenrecital door de bariton Robert Holl; 16 feb. 11.00 uur, in de serie "Drie eeuwen mu ziek" de aflevering "Theobald Böhm, een eindpunt?" 19 feb. 20.15 uur, Piano-recital door Maria Ti po. Luxor Theater: 14, 15, 16, 18 en 19 feb. 20.00 uur. De Havenstad Operette met "Der Bettelstudent" van Carl Millöckers; 20 feb 20.00 uur, De show "Mounties Maximaal", met Piet Bambergen en René van Voor en. DEN HAAG Koninkiyke Schouwburg: 14 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Venetiaanse tweeling" van Carlo Goldoni; 15 en 20 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Onder water, boven water" van Edward Albee; 16 feb., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Don Juan", biyspel van Molière; 16 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De zee" van Edward Bond; 17, 18 en 19 feb., 20.15 uur, Nederlands Danstheater met o.a. een nieuw ballet van John Neumeier en Louis Falco. HOT-Theater: 14 feb., 20.30 uur. De Nieuwe Komedie met "Jungle Opera", musical van Jaap v. d. Merwe; 14 feb., 23.30 uur. Bzztóh-cinema "De angst voor de doelman voor de strafschop" van Wim Wenders; 15, 18 en 20 feb., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Onderweg" van David Storey; 16 feb., 14.00 uur, Kinder theater Pssstt met "Piccollo en de Metro maan"; 16 feb., 20.30 uur, concert door het ensemble "M"; 19 feb., 20 30 uur De Nieuwe Komedie met "De uitzondering en de regel' van Berthold Brecht Theater aan de Haven: 14 en 15 feb., 20.15 uur. Toneelgroep De Appel met "Onder het Melkwoud" van Dylan Thomas. Congresgebouw: 14 feb. 20.00 uur, Jeugdconcert door het Residen tie-Orkest o.l.v. Willem yan Otterloo; 15 feb., 20.30 uur, Con cert door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 17 en 18 feb., 20.00 in, Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand, regie Ko van Dyk; 19 en 20 feb., 20.30 uur. Concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Circustheater: 14 feb. 20.15 uur, Het Nationaal Ballet, m.m.v. het Nederlands Balletorkest o.l.v. André Pressers; 15, 18 en 19 feb., 20.15 uur, "Jan Klaasz in 't Kattegat", klucht van Thomas Asseiyn, regie Ton Lutz; 16 feb., 20.00 uur, Nederlandse Opera stichting met "Makropoulos" van JanAcek. Dlligentia: 14 en 15 feb., 20.15 uur, Cabaret Maryke en Sieto Hoving "jy en ik, u en wy allemaal"; 15 feb., 15.00 uur, Radio Kamer orkest o.l.v. David Atherton; 16 feb., 11.30 uur, Amati Kwartet; 14,30 uur, Ravel-Herdenkingsconoert; 19 feb., 12.45 uur, Lunch- programma, Hot-club De La Haye. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 14 feb., 20.15 uur, "Jan Klaasz in 't Kattegat", biyspel van Thomas Asseiyn; 15 feb. 20.15 uur, "En de vrouw die kiest een heer", vrouwenkabaret Natascha Emanuels; 20 feb., 20.15 uur, Funhouse Classics. Stadsgehoorzaal: 18 feb., 20.15 uur, Toneelgroep Sater met "Ja baas, nee baas". Zuiderkerk: 14 feb., 20.15 uur, concert door het Leids Studenten Koor en Orkest "Collegium Musicum", o.l.v. André Kaart. Hartebrugkerk: 16 feb., 15.00 uur, concert door het Toonkunstorkeflt o.l.v. René Verhoef. ALPHEN AAN DEN RIJN De Bron (Ridderveld), 15 februari, 21 uur: jazz-trio Tété Montoliu, Albert Heath, Niels Henning, Orsted Pedersen. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 't vak/ Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070-60 i ijzen I EEfll STEENWIJK De 17-jarige Jan Veenstra en zyn 15-jarige broer Bert hebben voor de grap een bod van f 600.000 gedaan op de onderzeebootjager Noord-Brabant. Het tweetal schreef een keurig briefje aan de Inspectie der Domeinen die het schip gisteren in een openbare verkoping van de hand deed. 'Dat men by Domeinen zo serieus op ons bod zouden ingaan, had ik niet verwacht,' aldus een onthutste Jan. "We hadden op de tv gezien dat er tien schepen te koop waren. Het leek ons wel leuk om een briefje te schrijven.' Tydens de verkopfng in Haarlem werd het hoge bod door kenners een lachertje genoemd. Niettemin ging Domeinen serieus in op het schrifteiyke bod van de twee jongens, dat niet was ondertekend. De handel kan overigens niet doorgaan omdat de jongens minderjarig zyn. Vader Veen- stra, nog enigszins verbolgen: 'Ze hadden toch meteen moeten zien dat die brief door kinderen was geschreven. Bovendien heb ik helemaal geen zes ton'. Het afgedankte oorlogsschip is nu verkocht aan een sloopbedrijf uit Gent, voor f 477.000. DEN HAAG Dr. Sicco Mans- holt, oud-voorzitter van de Europe se Commissie, voelt voor een "links front" in Nederland gevormd door PvdA, D'66, PPR en eventueel PSP. Hij gelooft, dat het mogelijk is bij deze linkse concentratie ook de CPN te betrekken. Mansholt zei dit gis teren voor de radio. "Als een der- geiyke verbintenis mogeUjk wordt, kan links een duidelijker politiek voeren", meende Mansholt. Hij on derstreepte hiermee een pleidooi, dat onlangs is gehouden door de Rotter damse burgemeester André van der Louw. Minder welwillend t.o.v. de CPN staat staatssecretaris Meyer (CRM). "Ik waardeer de belangstelling van de CPN voor het welzijnswerk in het geheel niet positief. Ik zie ook helemaal geen positieve opstelling van de CPN ten opzichte van het welzijnswerk. Dit zegt de staatssecretaris in een interview met "Jeugdwerk nu", een weekblad over jeugdzaken, cultureel werk en sociale acties. Staatssecre taris Meijer noemt de manier waar op de CPN zich bezig houdt met het welzijnswerk geen bijdrage aan de vorming van basis voor een volksfront van CPN en PvdA. Over de opstelling van CPN: Ei genlijk komt het er in wezen op neer dat de partij nog steeds zit op basis van gedachten die in een vo rige fase van de arbeidersbeweging opgang deden tegen de volkshuizen in Amsterdam, tegen sociaal-cultu reel werk, tegen maatschappelijk werk, dat ging de ellende in de sa menleving maar bedekken, dat liet niet goed zien hoe de verhoudin gen werkelijk waren. En dat is nog altijd het standpunt van de CPN", aldus de staatssecretaris. "Even zo goed als men daar in wezen geen opvatting heeft over mi lieubeleid, geen verbinding met za ken als milieubehoud, groeivraeen etc, dat zijn zaken die passen niet binnen het typisch materialistisch denkpatroon van de CPN."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7