Bollenvak wil eindelijk wel eens duidelijkheid over de heffingen Rechtsgeldigheid in geding van Produktschapsverordeningen Leidenaar maakt herdenkingskaars voor Rijnsburg Wagentje voor het zoeken van ziek DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 i Amerikaanse RIJNSBURG Naast zijn boek en zijn munt heeft Rijns burg nu ook zijn herdenkings kaars. Een grijsachtige kaars met witte opdruk. De kaars is 18 om. hoog en heeft een middel lijn van 8 cm. Voorop de kaars staat de Burcht van Rijnsburg (uit het wapen) en daaronder 975—1975. Onder de cijfers de naam Rijns burg. Rondom de kaars staan de woerden "hendienfctag 1000 jaar", op 1 maar komt deze kaars in de handel. Het is allemaal handwerk en ze zijn gemaakt door de heer H. Ouwerkerk uit Leiden. Hij maakt alls het even kan, twee van deze kaarsen in een uur. Voor het dorp heeft de drogis terij van Van Dijk de alleenver- koop. Wed is zo'n kaars ook nog te bemachtigen bij het VW in Rijnsburg, Mauritsplantsoen 19. zanger Peter Grimston in Hot House LEIDEN Vrijdag 14 februari as. zal de Amerikaanse zanger Peter Grimston begeleid door t Joop Hendriks Kwartet, 'n con cert verzorgen op Jazzzolder Hot House aan het Rapenburg 24. Peter Grimston word 34 jaar geleden geboren in de V.S., maar woont tegenwoordig in Brussel. Aanvankelijk speelde hij trom pet, maar gaandeweg vond hij toch meer bevrediging in de be oefening- van de zangkunst, ter wijl ook het succes daarin voor hem weggelegd bleek te zijn, want in zeer korte tijd maakte hij grote furore en trad o.m. op met Joe Zawlnul. Dexter Gor don, Babs Gonzales en Georgie Fame. Het begint een traditie te worden dat hij elk seizoen één i keer op Hot House optreedt. De mensen die hem daar wel eens gehoord hebben zullen dit optre den zeker niet willen missen, te meer daar de vocale jazz in Ne derland wat onderontwikkeld is Hij zal worden begeleid door het Joop Hendriks Kwartet dat be staat uit: Joop Hendriks, 33 jaar oud en winnaar van diverse in ternationale solistenprijzen, op tenor- en altsax alsmede perkus- sie; Wout Hendriks, 35 Jaar oud. begon reeds op 7-jarige leeftijd te musiceren, u vind hem ach ter de Fender piano; Mary He- buat, 32 Jaar, speelde aanvanke lijk piano, drums en gitaar maar heeft zich uiteindelijk toegelegd op basgitaar; en tenslotte Eric Ineke. 28 jaar* Nederlands drukst van het befaamde Rob Agerbeek Kwintet. Aanvang van dit con- bezette jazzdrummer en om. lid cert is 22.00 uur. Geen heropening onderzoek naar moord-Kennedy DALLAS (AP) Directeur Claren ce M. Kelley van de FBI heeft ver klaard, dat de FBI het onderzoek naar de moord op president John F. Kennedy niet zal heropenen Kelley heeft volgens de Dallas Times Herald ook verklaard, dat de FBI van mening is dat E. Howard Hunt, een der Watergate-samenzweerders. niet die man is, die is te zien op een foto welke op 22 november 1963. de dag van de moord op Kennedy, in Dallas werd genomen Een groep activisten heeft de foto onlangs aan de autoriteiten overlegd als bewijs dat de CIA betrokken is geweest bij de moord op Kennedy. Hunt, een voormalig CIA-agent. heeft ontkend dat hij op 22 november 1963 in Dallas is geweest. De collecte in Voorhout voor de memisa is een groot succes ge worden. Er is f2.184 opgehaald. Te genover f1500 het vorig Jaar een blijkbaar goed medeleven. Hierbij zijn niet inbegrepen de giften wel ke per bank of giro zijn gestort. BOLLENSTREEK De Hillegomse bollen exporteur Do van der Hulst heeft met zijn strijd tegen de vak- en surplusheffingen wel de knuppel in het hoenderhok gegooid. Deze kwestie vormt onderwerp van gesprek in de bollensector. Op de Hillegomse beurs hoort men er uit gebreid over spreken het Produktschap voor Siergewassen houdt zich er uiteraard druk mee bezig en het College van Beroep voor het Bedrijfsleven buigt zich over de vraag of deze heffingen nu werkelijk wel in strijd zijn met de EEG-sierteeltverordening en het EEG-verdrag. Er zal binnenkort een uitspraak moeten komen. Dat staat vast. Het bollenvak moet weten waar het aan toe is. Na de behandeling door het Europese Hof van. Justitie hebben we al uitvoerig over de uit spraak van dit rechtscollege geschreven. We stelden toen nadrukkelijk, dat men met deze uitspraak alle kanten uit kpn. Het is thans namelijk zo, dat eigenlijk nog niemand in het bollenvak weet of deze heffingen wèl of niet in strijd zijn met de EEG-bepalingen. Door Cees Combee Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, dat ook niet uit deze materie kwam toen P. van der Hulsts Zonen in Hillegom de rechts geldigheid van de vak- en surplus heffing aafavocht met behulp van de Katwijkse rechtskundige mr. Jan van der Plas, heeft daarom deze vraag aan het Europese Hof voorge legd. Het Hof deed geen exacte uit spraak, maar gaf in een prejudicië le uitspraak wel enige richtlijnen aan, die het College van Beroep kan hanteren om tot een eindoordeel te komen. Onzekerheid Een feit is, dat de onzekerheid in het bollenvak met de dag groter wordt. Moeten deze heffingen nu wel of niet worden voldaan. Vast staat, dat Van der Hulst de over 1972 aan het Produktschap voor Siergewassen betaalde heffingen heeft terugont vangen. Nadrukkelijk wordt er ech ter door het produktschap op gewe zen. dat dit in geen enkel opzicht te maken heeft met het al of niet verenigbaar zijn van de heffingen met het EG-reglement. Wat is dan de kwestie? Door het College van Beroep voor het Be drijfsleven was ontdekt, dat het pro duktschap een procedure-fout heeft gemaakt. Het had verzuimd de ont- werp-ontheffingsverordeningen voor te leggen aan de commissies van bij stand van het produktschap. Wel heeft het eind 1974 de verordeningen voor 1973 en 1974 opnieuw laten vaststellen door het bestuur en de commissies van bijstand, maar niet die van 1972. Men had de beroeps termijn laten verstrijken. Het bleek, dat op Van der Hulst na iedereen de heffingen reeds had betaald. Thans heeft het Produktschap voor Siergewassen er bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven op aan gedrongen snel een besluit te nemen om op deze wijze een einde te ma ken aan de onzekerheid binnen het vak. Het bloembollenbedrijf betaalt aan vakheffingen jaarlijks rond de f 14 miljoen aan het produktschap, dat dit bedrag gebriukt om een deel van de eigen "huishouding" te vol doen en voorts om de kosten te beta len van het door het schap op de bollen betrekking hebben markton derzoek ,de keuringsdienst, het we tenschappelijk onderzoek en de af zetbevordering door de Raad van mers. Door middel van de surplus heffingen bekostigt men het uit de markt nemen van overtollige bollen. Dit bedrag was vorig jaar ongeveer f 13,5 miljoen groot. Oorzaak: de overgrote bollenproduktie en het daardoor ontstane niet onaanzien lijke overschot. Botsing tussen vrachtwagen en een schoolbus LEIDEN Op de hoek van de Haagweg en de Rijnzichtbrug kwa men vanochtend omstreeks kwart voor tien een NZH-bus en een met melkbussen geladen vrachtauto met elkaar in botsing. In de bus zaten kinderen van de Mytylschool, van wie één een koffer op het hoofd kreeg. Niemand raakte bij dit ongeval echter gewond. Slechts de materiele schade was groot. Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat de uit de richting van De Vtok komend? bus alvorens links af te slaan een file voor de gesloten spoorwegovergang wachtende auto's voorbij reed. De chauffeur van de vrachtauto, die van de Rijnzichtbrug afkwam, kon een botsing met de naar links draaiende bus niet voor komen. De bus werd aan de zijkant over de halve lengte opengehaald de vrachtwagen aan de voorkant aan zienlijk beschadigd. Ruit ingeslagen LEIDEN Van de radiozaak Flim aan de Lange Mare is gisteravond een etalageruit ingeslagen. De daders die voor deze vernieling vermoede lijk een autokrik gebruikten, zagen kans om door het gat fn de ruit een radioversterker ter waarde van bijna 1500 gulden weg te nemen. Omwo nenden hebben korte tijd na het glas gerinkel een auto hard zien wegrij den. Er ontstond voor ongeveer zes honderd gulden glasschade. In strijd? Zijn die heffingen in strijd met de EG-regelingen? Van der Hulst zegt ja, omdat de EG-bepalingen heffin gen met een gelijke werking als het douanerecht niet toestaan. Door het Luxemburgse Hof is in de uitspraak in de "zaak Van der Hulst" aan gegeven, wanneer zo'n binnenlandse heffing een "douanewerking" kan hebben. Dat is namelijk het ge val als de toepassing ervan de ver koop naar het buitenland zwaarder belast dan de binnenlandse afzet. Op een vraag of dat met de Ne derlandse heffingen het geval is zegt mr. N. Luitse, secretaris van het "Ja, als men alleen naar de bollen kijkt, maar nee als in de beschou wingen ook de bolbloemen woroden betrokken." De produktschapssecre- taris constateert met klem, dat er een betalingssysteem is. dat erop is gericht de last van de vakheffing in een verhouding van twee staat tot één te verdelen onder respectievelijk de bollentelers en de handelaren. De exporteur of de binnenlandse han delaar draagt daarbij de gehele vak heffing dus het eigen aandeel en dat van de teler aan het produkt schap af. Het verschil is nu, dat de verkoop van bollen aan buitenlandse trek kers (kwekers, die in hun kassen tul pen en andere bolbloemen trekken) voornamelijk via de exporteurs gaat. Daardoor gaat de volledige vak heffing op de transactie drukken. Daar tegenover staat, dat de Ne derlandse trekkers hun bollen meest al direct van de teler kopen. Dit heeft tot gevolg, dat het handelsaandeel niet betaald behoeft te worden. Mr. Luitse: 'Dat voordeel voor de Ne derlandse trekker gaat echter weer teniet, omdat hij bij de verkoop van zijn eindprodukt dus de bolbloem wel weer heffing moet neertellen. Het college van beroep dient nu uit te maken wie gelijk heeft". Over de surplusheffing consta teert mr. Luitse. dat deze op de ge hele Nederlandse produktie drukt. Er wwdlt dus geen verschil gemaakt tussen het te exporteren deel en de binnenlandse afzet. Naar de me ning van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg is van een heffing met een gelijke werking als het douanerecht ook sprake als daarmee activiteiten gefinancierd worden om de binnenlandse ver koop winstgevender te maken dan de export of die op andere wijze 't in het binnenland af te zetten pro- dukt bevoordelen boven het export- produkt. Deze uitspraak en de con sequenties daarvan ziet Luitse niet zo somber in gezien de geriohtheid van het boUenbedrijf en dus ook van de door het produktschap be dreven of gefinancierde activiteiten op de export. Verder wordt door die surplusheffing het nationale produkt niet bevoordeeld boven 't buitenlandse, want het met Neder lands geld uit de markt nemen van Nederlandse bollen biedt ook de bollentelers in andere EG-Landen bescherming tegen de gevolgen van overproduktie. Gedeeld Een visie, die, als men de uit spraak leest, door het Europese hof wordt gedeeld, want in één van de overwegingen wordt over de sur- plusregeling gesteld, dat "zodanig stelsel een reële bijdrage kan leve ren tot een rationele afzet van de produktie en de stabiliteit van de markt, niet slechts in de betrokken lid-staat, maar in de gehele ge meenschap kan verzekeren, wan neer de nationale produktie een zo grote omvang in de gemeenschap pelijke markt bereikt als met d Schoolconcert in Warmondse Hervormde Kerk WARMOND In de Ned. Hervorm de Kerk in Warmond is gisteroch tend 'n schoolconcert gegeven voor de 5de en 6de klassen van de basisscholen Het werd verzorgd door het gewes telijk orkest voor Zuid-Holland met medewerking van het Scapino bal let. Dit concert dat onder de naam be wegingsproject, werd gebracht was van een erg goede kwaliteit. De kinderen konden zelf zingen en er werd van alles verteld over de mu ziek en over de verschillende dan dle uitgevoerd werden. De twee lied jes waren gearrangeerd door Ruud Bos en spraken de kinderen erg aan. Hun interpretatie in beweging was ook erg leuk. Tussendoor werd er een "gewoon lekker kijken" dans opgevoerd op muziek van Maurice Ravel, L"En fant et les rn fiïïfjli Nderladse bloembollenproduktle ht geval is". Wie echter mocht denken, dat het Hof de Nederlandse bollensurplus- regeling zonder meer goedkeurt komt bedrogen uit. Met klem wordt betoogd dat zo'n nationaal inter ventiestelsel in strijd is met de EG- sierteeltregeling. wanneer er ook produkten uit de markt worden ge nomen. die niet voldoen aan de in die regeling voorgeschreven kwali teitsnormen. Dat nu is wel het ge val. Het surplusfonds neemt name lijk bollen aan. die niet aan be paalde kwaliteitsnormen voldoen. Hek zogenaamde „abnormaal", zoals dia»t in boilenteraien heet. Een verbod op de inlevering van "abnormaal" zou Luitse echter nie: juist vinden. De bollen zoydein dan nameijk weer worde getinkt voor de produktie van nöeuwe bellen of bolbloemen en de markt ri>u er dus niet mee gediend. Voorts wordt plantgoed aanvaard. Dat zijn bol len. die dienen voor de produktie van nieuwe bollen. Deze voldoen evenmin aan de EG-normen. Die normen, zegt Luitse, gelden alleen bij verkoop voor eigen gebruik aan particulieren. Het surplusfonds zou, naar de mening van de produkt- schapssecretaris. als niet-particulier en als grote koper vrij moeten zijn in het stellen van zijn eigen voor waarden en eisen. Leverbaar Harry J. Hylkema, de energieke voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, leidt uit de uitspraak van het Europese Hof af, dat het fonds in ieder geval „leverbare ttü- pe-, hyacinte- en narcissebollen, die aan de kwaliteitsnormenvoldoen mag blijven overnemen. Onder "lever baar" worden die bollen verstaan, die aan beroepsbloementelers of par ticulieren geleverd kunnen worden. Op grond van een uitspraak van het Europese Hof heeft het produkt schap enige maanden geleden reeds zijn hyacintenteeltverordening moe ten intrekken. Nu komer er, vooral van de zijde van de telersorganisa ties, talloze brieven bij het ministe rie van landbouw binnen, waarin met klem wordt aangedrongen op het herinvoeren van een regeling tot beheersing van de oppervlakte- hyacintenteelt. Daarover is thans o- verleg gaande, onder andere met de Europ. commissies. Nagegaan wordt of een wijziging vara de EG-ver ordeningen moegelijk is, waardoor een niieuwe situatie kara worden ge schapen, die voor het Europese Hof elke twijfel aan de toelaatbaarheid van zo'n regeling wegneemt. Ht Is te hopen, dat de Commissie van Beroep voor het Bedrijfsleven snel met een uitspraak over deze zaken komt. Het bollenvak zit er om te springen. Men weet momenteel namelijk niet waarmen aan toe is. De onzekerheid is groot onder de nu door allerlei omstandigheden ge kwelde bollensector. Want erg best gaat het beslist niet in deze bedrijfs tak. Vorderingen rehabilitatie Pieterswijk LEIDEN Binnen het stadhuis vordert men op het ogenblik aardig met de voorbereiding van het reha- bilitatieplan voor de Pieterswijk. Wel blijkt er tussen de provincie en het rijk een meningsverschil te bestaan over de opzet. De provincie is na melijk akkoord gegaan met de opzet, terwijl het rijk daar anders over denkt. Wethouder Waal zei gisteravond dat op korte termijn gesproken zal moeten worden met staatssecretaris Schaefer om de problemen uit de weg te ruimen. Inmiddels is het ge meentebestuur benaderd om ook de Academie wijk (het gebied aan de overzijde van het Rapenburg) bij het rehabilitatieplan te betrekken. Bekeken zal worden of dat mogelijk is zonder al te veel vertraging voor het plan op te leveren. TERRORISTEN Tien terroristen, naar men aanneemt leden van het verboden revolutionaire volksleger, hebben gisteren in Argentinië ge poogd een opslagplaats van het le ger te overmeesteren. De overvallers moesten na een vuurgevecht met de bewakers onverrichterzake afdein zen. Bij de overval op het kampe ment Villa Martelli, even ten noor den van Buenos Aires, zouden twee terroristen zijn gewond. De gewon den zouden door hun bendegenoten zijn meegenomen toen zij in twee auto's vluchtten. Om tot één model wangentje te komen gaan de ingenieurs dit voor jaar alle aspecten bestuderen. Ho pelijk vindt men een fabrikant, die voor de betrekkelijk kleine markt gaat werken. Zoals het er nu uit ziet is dit wagentje een beste steun bij de verlaging van de kostprijs. Bij de lage prijzen van dit moment is dat een welkom punt. In het bollenvak - en dus ook in het Hillegomse bloembol lencentrum - wordt druk gedis cussieerd of de vak- en surplus heffingen wel of niet terecht worden betaald. Dat alles wordt veroorzaakt door het geding van een Hillegomse kweker tegen het Produktschap voor Siergewassen, dat tot voor het Europese Hof van Justitie is gebracht. LISSE Zoals men heel vroeger eens van mening was, dat een kan toorklerk moest staan en het veel moeite moet hebben gekost om dui delijk te maken, dat hij zittend niet zo eauw moe zou worden, zo zal het gaan met het ziekzoeken ln een wa gentje. Het wagentje stond verleden jaar op de bbloembollenmechanisa- tieshow im Lisse. "Ze zyn aJ te lui om te lopen ziekzoeken" was de eerste sohaanpere reactie. Intussen heibbEm twee ingenieurs ontdekt, dat er vele voordelen aan dit wagentje zijn ver honden. Dit voorjaar zal aan de hand van een door de firma Hooger vorst in Noord wjjkerfrauJt bedacht wagentje door het Laboratorium voor BloeraitwUenrwvierzoek een experi menteel wagentje worden vervaar digd. Het doel is uit te zoeken aan welke eisen het moet voldoen. Men wil met één model op deze bijzon der kleine markt komen om er een fabrikant voor te vinden. Op het ogenblik verwijdert men het riet van de bellen, ook al heeft het al gevroren. De neuzen boven de grond worden te groot. Men zou ze beschadigen als men nog langer zou wachten. Een beetje vorst kunnen die plantedelen heus wel hebben. Vroeger toen de bollen netjes met de hand op regels werden geplant, gingen de mannen, die wegblijvende of aangetaste planten zagen bij de ze kou al het veld in. Dagvaarden noemde men dat. Nu staat alles kris-kras door elkaar. Men gaat dus later ziekzoeken. In Noord-Holland, waar veel irissen worden geteeld moet men op de knieën de planten langs om het virus in de bladeren te vin den. Daar ging men het anders doen. Achter de trekker werd een plat form gelegd, daarop gingen de ziek- zoekers liggen. Al gauw werd wat beschutting er om heen gebouwd. De laatste was een groot hok met een deur er in. In de Bollenstreek experimenteer de de firma Hoogervorst met zo'n wagentje. Twee ingenieurs, de heren Bulsink en Van der Wijden van het Instituut voor Mechanisatie van Ar beid en Gebouwen en het Tuinbouw- consulentschap, die nog niet zo lang geleden niets van bloembollen wis ten. zijn gaan uitzoeken of zo'n wa gentje inderdaad nuttig was. Eerst hebben ze het werk van de ziekzoe- ker bestudeerd en getracht resulta ten te meten. Dat zoeken van maar net aangetaste planten is werk voor specialisten. Het bleek wel, dat er nogal wat aangetaste planten niet werden gezien. Bij helder zonnig weer probeerde men de schittering op de planten weg te nemen door een grote para plu te gebruiken. Dat gaf inderdaad een verbetering van tien tot dertig procent. Hoe sneller men liep hoe groter het verschil wend, Zo'm wa gentje werpt ook een schaduw en de afstand oog-plant werd van min stens anderhalve meter terugge bracht tot vijftig centimeter of min der. Dait betekent, dot de oude aiek- zoeker. die het in kijken moest af leggen tegen jonge collega's en zich slechts kon handhaven door een gro tere routine, nu ook meer zal kun nen zien- Deze arbeidstechnici raakten en thousiast over het waeentje, want ze zagen meer mogelijkheden. Voetje voor voetje in de ijzige kou van het voorlaar lopen is slecht werk. de concentratie loopt snel te rug Zit men beschut en is het ge deelte. dat het oog moet bekijken kleiner, dan zal men meer zien. Bekend was, dat men by een laag staande zon, de ziektebeelden, lich te streepjes of zwarte puntjes in de bladeren beter kan zien. Zou op net wagentje een lamp kunnen worden geplaatst, zodat men de ziektebeelden beter kon zien? Bijzonder belangrijk is, dat er *n veel hogere produktiviteit kan wor den bereikt. In feite hing de te be planten oppervlakte af van het werk van de ziekzoeker. Keurings diensten en Plantenziektekundige Dienst zijn vriendelijke maar on verbiddelijke controleurs van dit werk. Door het betere werken met het wagentje kan men meer bloem bollen per bedrijf gaan planten. De heren vonden met het wagen tje van Hoogervorst grote verschil len in het werk. Lopend zag meu in 100 meter 75 pet. als men die at- stand in 9 minuten aflegde. In het wagentje vond men 95 pet. van de gemerkte planten. Bij een snelheid van 100 meter in 2 minuten kwam de verrassing. Lopend zag men 35 pet. en in het wagentje 70 pet. ne getallen kwamen overeen met die. welke mem by vergelijkende proe ven met en zonder paraplu vond.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4