Leiden ontvangt veel minder dan werd verwacht politie leiden "Het staartje moet wel blijven gaan DOEZASTRAAT WEER GROEN Stedebouwer te veel belemmerd Prijzen-carnaval Hosier Voor bestrijding werkloosheid Cursus management Renovatie in Maredorp-Oost CARAVANCLUB KAMPEERT IN LEIDEN PONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 Noord Hofland- brug het enige grote project Napoleon 1769 Franse brandy per fles Vieux extra zacht q mr per liter nu T TitO Jamaica Rum 40% per fles nu Gilde Pils 24 pijpjes nu en gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavpnd tot 9 uur geopend. Vanavond zult u tussen 19 en 21.30 uur op verschillende plaatsen in de stad politie-ambtenaren aantreffen, die in groepjes controle uitoefenen op de verlichting van fietsen en bromfietsen. In de afgelopen jaren is namelijk in toenemende mate geconstateerd dat er bijzonder weinig aandacht wordt besteed aan de verlichting van voertuigen (ook van auto's en motoren!) Met deze advertentie willen wij u alleen maar van dienst zijn. Voor uw eigen veiligheid (en niet alleen die van u) raden wij u aan uw verlichting eens na te (laten) kijken. Dat kost niet veel. Vanavond kijken anderen het na. En dat kan wèl veel kosten. LEIDEN De Doezastraat (links) zal dit voorjaar - als vanouds - weer in het groen staan. Nadat de Italiaanse populieren zijn weggehaald, omdat ze hij een harde storm de kans liepen om te waaien, zullen er nu nieuwe al vol groeide bomen worden geplaatst. Die zijn afkomstig van het Stationsplein (foto rechts). Ze moeten daar verdwijnen in verband met een uitbreiding van het Leidse station. De uitbreiding - een verplaatsing van het perron voor de treinen uit de richting Alphen aan den Rijn - is noodzakelijk ge worden door de komst van de Schipholspoorlijn. LEIDEN De bouw van de Noord Hoflandbrug - de brug die de Vijf Meilaan in Zuid-West zal verbinden met de Trompweg in de nieuwe Voorschotense wijk Noord-Hofland - is waar schijnlijk het enige grote project dat Leiden krijgt toegewezen als 'aanvullend werk' in het kader van de bestrijding van de werkloosheid. Dat hebben de wethouder Verboom en Waal gisteravond meegedeeld tijdens de fractievergadering van de Partij van de Arbeid. Het gaat hier om een project van rijkswege. Dr. ing. A. Brouwers: LEIDEN "Hoe onzeker de toe komst ook is wat betreft de wo ningbehoefte, vast staat dat we er eens toe zullen komen, dat leder echtpaar zijn eigen woning heeft. Bovendien zullen veel on- gehuwden hun eigen woning heb ben." Deze stelling poneerde de in de Merenwijk woonachtige ste- debouwkundige, dr. ing. A. Brou wers tijdens een bijeenkomst van de streekcommissie voor Leiden en omgeving gisteravond in Holi day Inn. Dit is één van de vier uit burgers bestaande commissies, die de pro vincie van advies dient bij het op stellen van een streekplan voor het westelijk deel van Zuid-Holland. Volgens dr. ing. Brouwers is het voor het ledigen van de woningnood nood zakelijk dat er een middellange ter mijnplanning plaats vindt voor de desbetreffende stadsgewestelijke ge bieden en stedelijke zones, op basis van taakstelling van elk der kernen naar aantal 'nwoners. "Op het ge bied van bouw, vervanging en ver nieuwing van woningen zou het tempo en de kwantiteit van realise ring moeten worden vastgelegd. De hiermee samenhangende ontwikke ling van de werkgelegenheid, de ver- keers- en vervoersstructuur enz. zou dienen te worden opgenomen in de ze planning, harder en meer bindend dan nu het geval is. Een wezenlijke accentverschuiving naar het reeds bestaande zou in het verstedelingsbe- sluit moeten worden doorgevoerd, zodat weer gezellige, bewoonbare kernen ontstaan, in plaats van dode, donkere kolossen, die 's avonds en *s zondags de kern van de oentra vor- Volgens dr. ing. Brouwers wordt de praktijk van de stedebouwer nog te veel belemmerd door gebrek aan ob jectieve maatstaven ter beoordeling van het stedebouwkundig beleid. "Een plan wordt teveel een speelveld voor de toevallig meespelende maat-' schappelijke krachten in de besluit vorming, zoals bijv. staatssecretaris sen, hoofden van overheidsdiensten bij het rijk en de provincie, burge meesters, wethouders, on wikkelaars, planologen, actiegroepen enz." Hij constateert dat de beleving van de leefbaarheid in de woonomgeving een groot deel is verdwenen; er is visuele armoede en vereenzaming voor in de plaats gekomen. Pogingen om door middel van de bebouwde omgeving de mensen weer tot elkaar te bren gen, zijn mede door de monotone ar chitectuur mislukt, aldus Brouwers. "Immers, onze huidige architectuur en de stedebouwkundige vormge ving streeft naar eenvoud, naar serie- produktie". gebleken dat daartegen waarschijn lijk weinig bezwaar bestaat. Mocht het zwembad "De Zijl" - zoals het er nu naar uitziet niet in het kader van de aanvullende werken kunnen worden uitgevoerd, dan zal daarvoor de reservering in het fonds bovenwijkse voorzienin gen moeten worden aangesproken. Een aangezien het hier gaat om 'n krediet van 7.1 miljoen gulden, zullen tal van andere voorzienin gen die men dacht te kunnen be talen van dit "potje" niet kunnen door gaan. Zo is er onder meer sprake van geweest, dat uit het fonds gelden zouden worden ge haald voor de bouw van een tun nel onder de Willem de Zwijger laan ter hoogte van de IJsselmeer- laan ter bevordering van de veilig heid van het verkeer uit en naar de Merenwijk. Het definitieve lijstje van aan vullende werken zal volgende week donderdag door het ministerie wor den gepubliceerd. Hondenafrichtingsvereniging "De Waard" LEIDEN De gemeente Leiden moet het twee dagen stellen zonder college van burgemeester en zoethouders. Vanmorgen om tien voor half negen zijn B en W per trein richting Veluwe vertrokken. In het gehucht Leuvenum, en wel in het Hotel Landgoed Het Roode (toeval?) Koper zullen de wethouders en burgemeester Vis twee dagen deel nemen aan een zogenaamde 'management-cursus.' Een dergelijke cursus is de eerste praktische aanzet voor de reorganisatie binnen het ambtelijke en bestuurlijke appa raat van de gemeente. Aan de vooravond van het vertrek deelde wethouder Van Dam nog mee, dat het college nog geen standpunt heeft ingenomen in de drie alternatieven die voor de reorganisatie ter tafel zijn gebracht. Zoals het er nu uitziet krijgt Lei den van de provincie geld voor het uitvoeren van een aantal best ra tings werkzaamhe den en zal er te vens wat mankracht beschikbaar komen voor het schilderen van 'n aantal Leidse scholen. "Dat er ge coupeerd zou worden was zeker, maar wat er nu dreigt uit te komen is minder dan we verwacht had den", zei gisteravond een duidelijke teleurgestelde wethouder Verboom. Vast staat wel dat grote werken, als de bouw van de Sumatraburg die verbinding van het industrie terrein De Waard met de Lage Rijndijk ter hoogte van de Suma- trastraat vormt en die ook was aangemeld bij het ministerie er niet bij zullen zitten. Datzelfde geldt voor de bouw van het nieuwe overdekte zwembad "De Zijl". Wet houder Verboom schreef de geringe uitkeringen die Leiden krijgt voor een belangrijk deel toe aan de in de Kamer aangenomen motie, waarin wordt beslaten, dat een groter deel van het beschikbare geld naar het noorden van het land gaat. "en daar zit men Juist met een gebrek aan projecten", aldus Verboom. Dat de Noord Hoflandbrug als enige grote project uit de bus zal komen hangt samen met het expe rimenteerproject, dat op dit ogen blik aan de gang is in het gebied Leioen—Den Haag. Het project is gericht op het zoeken naar moge lijkheden om het openbaar vervoer te kunnen bevorderen, en werd des tijds opgezet op initiatief van de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit. De Noord Hoflandbrug past in dit kader omdat de brug alleen ge- LEIDEN Er bestaan plannen om een aantal woningen in Maredorp- Oost te renoveren. Binnen afzien bare tijd zullen daarvoor plannen worden opgesteld. Het ligit im de be doeling om een projectgroep te vor men, onder verantwoordelijkheid van de gemeente, die de renovatie plannen gaat voorbereiden. h ruikt zal mogen worden door fiet sers, voetgangers en het openbaar vervoer. Hoewel binnen het Leids gemeentebestuur aanvankelijk geen al te groot enthousiasme bestond voor de aanleg van de brug, heeft men nu als college toch een brief verstuurd, waarin staat dat men los van eventuele financiële gevol gen geen bezwaar heeft tegen de aanleg. Wethouder Waal liet er gisteren overigens geen twijfel over bestaan, dat hij liever eerst de Sumatrabrug of Churchill-brug (verbinding Zuid- West met het Morskwartier) wil laten bouwen. Wat die laatste brug' betreft bestaat de mogelijkheid, dat de subsidie, die voor de aanleg van de Galgewaterbrug (verbinding Noordeinde-Morsweg) beschikbaar is zal worden gebruikt voor de aanleg van de Churchill-brug. Uit een gesprek dat wethouder Waal onlangs met vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat heeft gehad is Het bestuur van 'De Waard': v.l.n.r. Brandt, Boehlee, RuyterNagtegaal, Hoogkamer en Bin- nenkamp. LEIDEN Toen op 19 januari jl. zo succesvol de clubmatch werd ge houden van de kynottogemvereni- ging "Rijnland", stonden ook de he ren van de hondenafrichtingsvereni ging "De Waard" in de Stadsgehoor zaal om te vertellen en te laten zien wie ze waren en wat ze deden. Wie ze zijn en wat ze doen hebben ze van de week nog eens een keer (en op een rustiger plek) verteld. Voorzitter Nagtegaal zegt op een gegeven moment "Als Je nou bo ven het artikel zet "Gaat uw hond ook al naar school?", dan zou dat best aardig zijn. Ik beloof hem niets maar neem de suggestie over. Sinds oktober 973 bestaat de vere niging al. Ze houdt zich uitsluitend bezig met de africhting van de verde digingshonden, zoals Duitse herders, Dobbenmams, boxers, Rotweolers, Schotse collliies, bouviers e.d. Duit se herders moeten een stamboom hebben. Het is geen gedrags- en gehoorzaam- heidsgroep, die de heren hebben ge start. De vereniging is opgericht, om dat er erg veel liefhebbers schij nen te bestaan die van mening zijn dat de verdedigingsrassen een kans van leven moeten hebben. "Het is zo, dat de grote rassen vaak de, baas worden over de ei genaar dan andersom", zegt Nagte gaal. "Maar de begeleider is de baas. Wij leiden dan ook niet alleen de hond op, maar evengoed zijn be geleider, zijin baar. We kennen een gevail van een Dobbermaen. Dat beest was de baas. On twee jaar tijd heeft ie zeven verschillende adres sen gehad dat is heel erg." Herders hebben de naam vals te zijn. "Wat? Geen enkele hond wordt vals geboren; een hond wordt vals rond honderd caravans "neerstrijken" gemaakt. Een hond moet worden op- op het parkeerterrein rondom de Groenoordhal aan de Willem de Zwy- gerlaan. Het zijn de leden van de Ne derlandse Caravanclub die Ledden hebben uitverkoren voor een kamp- weekeinde. Het kamp wordt zater dagmiddag om drie uur geopend per traditie bij de vlaggemast. Daarna is er voor de Jeugd van 14 en 15 jaar een puzzeltocht terwijl de ouderen een bezoek zullen brengen aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde. LEIDEN Morgenmiddag zullen gevoed. Hij mag best blaffen, maar als hij stil moet zijn moet hij ook stil zijn. Dat leren we ondermeer. Een hand moet een commando leren uitvoeren. En denk nou niet dat we de hond als een gummiknuppel be schouwen". Zelf heeft Nagtegaal geen hond. Hij heeft er wel en gehad, maar nu, als voorzitter en hoofdinstructeur van 'De Waard' moet hij aandacht hebben voor de honden van anderen en daar zou zijn eigen hond onder geleden hebben. De africhting is een zaak van ge duld. Als de hond op een gegeven moment weigert, moet je door gaan met het commanderen. Het is een gewoontedier. Hoe vaker je ze een correctie geeft, hoe vlugger het een gewoonte wordt, is Nagte gaal van mening. Regelmatig ook worden er examens afgenomen, maar De Waard is niét van plan de exa menboekjes te snel aan de eigenaars uit te reiken. De examenspanning van de baas kan dan best wel eens te vlug overgaan op zijn hond. De heren africhters zien hun werk op de eerste plaats als een oplei ding. En als een sport, dat zeker. Vandaar ook dat er niet wordt ge slagen en dat er geen handbewegin gen worden gemaaJkt. De stam is veel meer van belang. "Het staartje moet blijven gaan. Dat is het teken dat het goed is. Zoniet dam schort er wel het eem en ander aan", zegt de voorzitter. Vraag: heeft de hond op die ma nier wel een eigen initiatief, kan hij zelf wel eens wat inbrengen, als hond? "Jazeker. Wanneer Je de hoind uit laat dan speel Je met elkaar. Dan zijn er drie fases: trainen, ontspan nen en "vrij "-laten. Met alles wat de hond heeft geleerd weet hij wat hij wel en niet kan doen als hij vrij is." De africhtangsveremiging "De Waard' beoogt de verdedigingsrassen een kams van leven te geven. Dat is van de (be) geleider van groot belang, zegt men. En juist die verdedigings rassen zijn de grote jongens in het hondenwereldje. En de grote rassen zijn momenteel erg in de mode. En die vangt De Waard op. Een lijst van Tien Geboden leert snel dat het eem serieuze en stren ge aanpak is bij de africhters. Voor beeld: "Vloeken en andere kwetsen de woorden worden op het terrein niet geduld". En: "Wangedrag, roddel of op wel ke wijze dan ook schade toebren gen aan de vereniging kan een onmid delijk en voorgoed heengaan tenge volge hebben." Geïnteresseerden kimmen zich opgeven bij de heer Nagtegaal, Mun- nikenstraat 19 (tel: 25648) of bij de heer Boehlee, Trompstraat 62 (tel: 26988) Kosten 10.- per maand. Iedere zaterdag op het Waardter- rein. Duur: ongeveer twee Jaar. PAUL WOLFSWINKEL Investeringen Leiden De Leidse gemeenteraad zai maandag beslissen over het aan gaan van een geldlening voor een bedrag van f 387.000.- Van het geld zullen de volgende investeringen wor den bekostigdwijkpark in het Mors kwartier (f 27.000) een schoolsport- véld aan de Saffierstraat (f 94.000), het sportcomplex in Noord f 127.000), een gebouw op het sport complex aan de Montgomerystraat (f 60.000) en de kleedkameraccommo datie op het sportcomplex aan de Boshuizerkade (f 70.000) Voor de J angsten zijm er die middag kinderspelen, 's Avonds komen de carvanners samen in de pas geplaat ste Romney-hal voor een gezellige avond.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3