Straf voor sparen, werken, (studeren en nog veel meer tij bv- te p°,sbroek'i Brits bedrijf probeert in Nederland brandgevaarlijke scholen te slijten Hoe u een dief om de tuin leidt. Alurette Geen hond komt er meer bij u in als u een hek om uw tuin laat zetten. Dat dat niet veel kost en bést mooi staat, kunt u zien aan het Alurette-hek. Van het boven^zQ ste nokje tot diep in de grond van aluminium. Dat niet roest, niet rot. niet brokkelt en niet barst. En het gaas is donkergroen geplastificeerd. Zo krijgt u mooi gras. En geen indringers. hor r - 't betere hekwerk voor particulieren Inlichtingen: tel. 02523 - 2141 - Noordwijkerhout. Londen Een internationaal Brits staalconstructiebedrijf wil in Neder land scholen gaan bouwen die, zonder speciale maatregelen, hoogst brandgevaarlijk zijn. Het gaat om zogenaamde Clasp-scholen, waarvan er in Engeland de laatste vier jaar alleen al dertig tot de grond toe zijn afgebrand. Ongeveer twee maanden geleden brandde in Fairfield, ten zuiden van Birmingham een bejaar dentehuis gebouwd volgens het Clasp-principe, volledig uit. Er vielen diverse doden. Door Ton Schuurmans f)e Franse regering heeft onlangs de bouw van alle Clasp-scholen op haar grondgebied stopgezet nadat twintig schoolkinderen in een dergelijke school om het leven waren gekomen. De Franse ambte naar, die verantwoordelijk was voor de bouw van de Clasp-scholen, iis officieel beschuldigd van doodslag. Een woordvoerder van het Britse bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in Londen heeft, wilde niet zeggen hoe ver de besprekingen met de Nederlandse overheid waren gevor derd om de „onderhandelingen niet te schaden". Ook niet of de gesprekken op ministerieel; provinciaal of gemeen telijk niveau worden gevoerd. Verboden Sinds enkele jaren is 't in Engeland verboden Clasp-scholen te bouwen zonder speciale brandpreventieve maatregelen. Deze maatregelen gel den echter niet voor de buitenlandse activiteiten van het bedrijf. Naar schatting zitten in Engeland een half miljoen kinderen op Clasp-scho len, die niet voldoen aan de meest elementaire voorschriften. Het brandgevaar bij de Clasp-scho len schuilt vooral in het feit dat er ruimte bestaat tussen het dak en het plafond alsmede tussen de buiten muur en de binnenwand. Deze ruimte is er de oorzaak van dat een brand zich razendsnel kan verplaat sen. Het komt er op neer dat een dergelijke school rondom in lichter laaie kan staan, zonder dat dit hoeft te worden opgemerkt in de school zelf. Bij conventionele scholen zijnde klaslokalen doorgaans separaat van elkaar gebouwd. Breekt er in een lokaal brand uit, dan heeft de brandweer meestal tijd genoeg om aanwezig te zijn voordat het vuur overslaat naar een belendend lokaaL Snelle bouw Clasp-scholen zijn in Engeland ge bouwd, op initiatief van een aantal Britse gemeenten die daartoe de vereniging C.L.A.S.P. oprichtte (Consortorium of local authori ties speciaal programme)De reden om dit type scholen te bouwen was voornamelijk de bouwsnelheid en de aanzienlijk lagere kosten. Beperkte de intergemeentelijke vereniging zich aanvankelijk alleen tot scholen, later zijn er ook ziekenhuizen, bejaardentehuizen, universiteiten, tot brandweergarages toe volgens dit systeem gebouwd. Enkele jaren geleden vroeg men zich in Engeland voor het eerst af of bouwen volgens het Clasp-principe wel veilig was. Er waren toen inmiddels al vele van dit soort scholen afgebrand. Êen particuliere commissie voor brandpreventie, bracht gefinan cierd door Britse verzekerings maatschappijen een rapport uit aan het Engelse ministerie van onder wijs. Het rapport resulteerde in de genoemde richtlijnen. Van parlementaire zijde zijn reeds enige malen tevergeefs pogingen onderno men een regeringsonderzoek van de grond te krijgen naar het brandge vaar van Clasp-scholen. Geringe kans De kans dat Clasp-scholen in Nederlanden worden ge- "Dat is zeer te betreuren", zei een brandgevaar is gelet is gering. In 'alle Nederlandse gemeenten is een model-bouwverordening van kracht, waarin een aantal garanties voor de veiligheid is opgenomen. Verder is 'er ook een model-brandveiligheids verordening, die echter nog lang niet in alle gemeenten geldt. Dat is zeer te betreuren", zei een woordvoerder van het Technisch Bureau voor Brandverzekeringen, „vooral in kleinere plaatsen is men met dit soort zaken vaak laks". Toch is volgens hem de kans dat er een brandgevaarlijke Clasp-school in zo'n gemeente wordt gebouwd gering, omdat alle bouwplannen ook nog in Den Haag worden bekeken. De gemeenten moeten voor de bouw van lagere scholen goedkeuring vragen aan binnenlandse zaken dat de plannen op technische kwalitei ten laat beoordelen door de rijksgebouwendienst. Scholen voor het voortgezet onder wijs vallen onder het ministerie van onderwijs, dat de bouwtekeningen ook voorlegt aan de rijksgebouwen- dienste DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 I "Sparen wordt gestraft, de schulr lenmaker wordt beloond", schrijft f ElseviermaigazneHet jaar 1974 is voor de spaarbanken en an- Bere spaarinstellingen heel matig ge- Leest, de gezonde groei is er uit, trant in 1973 werd bijna één miljard hinder gespaard dan in het vooraf gaande jaar. En 1974 was nog er- ter: over dat jaar mag de terug tang geschat worden op twéé mil- fard. "Het heeft er alle schijn van Bat de spaarder er langzaam maar teker genoeg van krijgt nog langer loor inflatie en fiscus te worden uit gezogen", aldus het blad. [Vooral de kleine spaarder is de Bupe, want ontsnappingsmogelijkhe den als onroerend goed (zoals luizen), goud, diamanten, oude punten, postzegels, schilderijen en Intiek zijn óf alleen voor beter gesi tueerden of voor mensen met kennis tan zaken weggelegd en doorgaans hechts voor hen, die over beide kwa- Bteiten beschikken. Aandelen en/of Obligaties zijn ook al riskant voor- li omdat een dalende beurs velen in laniek pleegt te brengen. Het wordt Ban ook tijd, aldus "Elsevier", "het bestaande belastingsysteem op be haalde punten radicaal te wijzigen. De rente over ons spaargeld moet U althans grotendeels belasting- brij worden gemaakt en de rente over leningen dient niet langer aftrek baar te zijn. Zaken die volkomen op hun kop zyin komen, te staan, wor gen dan weer rechtgezet eni bovent- pen wordt de particuliere consump tie en daarmee de inflatie wat afge remd". De conclusie van "Elsevier" is Weinig hoopgevend. "Het is een der talrijke negatieve gevolgen van de huidige inflatie, die, nu dit kwaad Boor het kaibien't-Den Uyl mieit met prioriteit wordt bestreden, zal blij ven voortwoekeren en zich nog ver der zal uitdiepen. Dit, gevoegd bij het ■feilt, dait idle rente een duidelijke nei ging tot dialen toont, zaïl de spaander n;og harder aanpakken. Tls hy van dilt alles genoeg krijgt en zijn spaar zin grotendeels zaïl zijn verdwenen, breken er nog grauwere daigen voor onze economie aan. En voor de ban ken". Tcfc zover "Elsevier". Ja, het is een vreemde wereld waar in wijn leven. Tal van positieve eigenschappen worden niet langer gewaardeerd: Sparen wordit gestraft, de eco nomie wordt ontregeld en de werk loosheid neemt daardoor nog toe; studeren wordt eveneens ge straft, nu staatssecretaris professor Klein alle studenten voor studie richtingen met een beperkte plaat singsmogelijkheid wil laten loten on geacht de uitkomst van de eindexa- mencijfers. Het heeft dus geen en kele zin meer, voor leerlingen noch voor leraren, zich druk te maken, over de resultaten van het voorbe reidend hoger onderwijs; werken heeft ook al geien zin: de belastingen zijn dermate opge jaagd, dat zij een zware straf vor men voor degenen, die inititatief tonen en met hun volle energie trachten er iets van te maken, voor zichzelf en voor anderen; enthousiasme wortelt ook ge straft. Het ministerie van CRM steunt noodlijdende dag- en week bladen, die bij de kritische lezers niet langer welkom zijn. Dat was vroeger wel anders. Er was een tijd, dat de "kleine luyden", gedreven door hun overtuiging, een universi teit als de "Vrije Universiteit" op richtten em financieel overeind hiel den, en bladen als de christelijk- historische "De Nederlander" en de anti-revolutionaire "Standaard" met alle kracht steunden. Die "klei ne luyden" uit het eind van de vo- trige en het begin van deze eeuw toonden heel wat meer karakter dan die linkse en linke lieden die, ondanks de sterk gestegen welvaart, te lamlendig zijn zelf voor hun "geestelijk voedsel" te betalen, maar zien liever door de overheid laten „vrijhouden". C Ook die slachtoffers vam mis daad worden gestraft als ze zien hoe de schuldigen in de watten worden gelegd terwijl ze zelf in het gunstigste geval enig medeleven ontvangen van een particuliere or ganisatie als de Stichting MGM (Medeleven gedupeerden t.g.v. mis drijf). en matuiuriiyk 'wonldlt politieke afwijking gestraft: allerlei landen die niet aan de zeer eenzijdige maatstaven van deze regering en 't luid schreeuwende deel van haar aanhang voldoen, staan in het ver- Van Rosmalen verder, "dat de Duitse sociaal-democraten thans «en „economisch-poliiitiiek oriënite- rimgskaider" vooabereddten, ©eim soort beginselprogramma waarin te lezen valt: "Vrijheid in keuze van consumptie en vrijheid in de keuze van arbeid zijn beslissende funda menten; vrije concurrentie en vrij omdernemiiragstoifcialiief zijn belang rijke elementen van sociaal-democra tische economische politiek". Verge lijkt men dit programma met bij voorbeeld "Keerpunt" van de Neder landse saciaïfs'ten of met heit rege ringsprogramma van de Britse socia listen, dan is het verschil van we zenlijk belang. In West-Èuropa be staan nu twee uitersten in de bena dering van het werkloosheids probleem: aan de ene kant het Duit se systeem dat de bestedingen sti muli eert door belasb'inigveriJaigiiinig, In vesteringen aianmioeidligt dloor het Door C. J. Rotteveel domhoekje. Alleen omdat minister Pronk door zijn partijgenoten Wie- renga en Dolman gevoelig op de vingers werd getikt, bleek hij bereid zijn strafmaatregel tegen Indone sië om te buigen. Hij ontkende In donesië met Chili te hebben verge leken en verklaarde de hulp aan 'Indonesië niet om poUiltJieke redeciew te verminderen, "maar omdat de betalingsbalans van dat land beter is geworden". Maar een geestver want blad alls "Trouw" schreef: "Ruim een week geleden verklaar de de heer Pronk in Amstelveen, dat de Nederlandse hulp aan Indo nesië zou worden verminderd als gevolg van tekortkomingen van de Indonesische regering". Dat is dus het land, waarin wij leven: straf voor sparen, studiezin, werken, enthousiasme, slachtoffers van de misdaad en voor politiek an ders denkenden. Helmut Schmidt Wat hierboven genoemd werd ls ten dele een gevolg van links fana tisme, ten dele van slecht bestuur zonder meer. Het kan ook anders. Zie naar de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt, een socialist maar wel één met gezond verstand. "Nauwelijks één jaar aan het roer, heeft hij zich ontwikkeld tot een politicus die zovel in de Verenigde Staten als in West-Europa de repu tatie geniet van raadsman, bemid delaar, vertrouwensman en zelfs vriend van menig Westers staats man", aldus D. M. van Rosmalen in "Elsevier". Die belangrijke posi tie heeft hij ten dele te danken aan persoonlijke eigenschappen en bekwaamheden. Maar hoofdzaak is, dat de invloed die Helmut Schmidt uitstraalt, Duitsland heet, "een Duitsland dat zijn politieke macht onltleent aan drie factoren", aMus Van Rosmalen. "De eerste is van politiek-strabegasche aamcï. Terwijl andere Europese NAVO-partners uit economische noodzaak of uit binnen- lanülse panty-politieke overwegingen gen (onder de laatste categorie valt Nederland) hun inspanningen voor de gezamenlijke veiligheid hebben verminderd, heeft de Duitse Bonds republiek steeds consequent voldaan aan haar verdragsverplichtingen". "De tweede factor is de inzet van "Opeenvolgende tXiitse regeringen voor ontspanning in Europa, o.a., door de oostelijke verdragen een beleid dat wereldwijde gevolgen heeft gehad. Maar de derde en be langrijkste factor is een economi sche politiek, die, los van alle "-is men", gericht was op doelmatig heid. Heit socialisme van Brandt en Schmidt verhinderde deze heren niet een beleid te voeren dat stevig was gestoeld op de vrije ondernemings gewijze produktie en op het geloof in particulier initiatief". Twee systemen "Het is opvallend", aldus gaat scheppen van een gezond bedryfe- klimaat particulier inJüiatief beloond met fiscale prikkels. Daartegenover een Brits systeem, in deze dagen escalerend in een In- dustriewet die de bedrijven aan ban den legt, de regering het recht toe kent bijna willekeurig industrieën te nationaliseren, particuliere investe ringen afremt en het investeringsbe leid bijna geheel in handen legt van de staat". Mens en doctrine Terecht vat Van Rosmalen het ver schil tussen beide systemen als volgt samen: "Psychologisch gezien heeft de Duitse regering vertrouwen in de vrije ondernemer en de vrije werknemer aan wie dan ook mede zeggenschap wordt toegekend; en heeft de Britse regering meer ver trouwen in staatsambtenaren dan in diegenen die direct bij het prodiuktie- proces zijn betrokken. De heilzame gevolgen van het eerste en de kwa lijke gevolgen van het tweede sy steem zijn duidelijk zichtbaar. De Duitse werknemer heeft het in ma terieel opzicht stukken beter dam, de Britse, terwijl de eerste als individu zeker niet minder wijheid en zeg genschap heeft dan zijn Britse col lega". Wat is nu de achtergrond van het verschil tussen het Duitse en het Engelse socialisme? 'Helmut Schmidt heeft begrepen", aldus "El sevier", "dat de socialistische doc trine in haar klassieke vorm geen oplossing biedt voor de verschrik kelijke economische en sociale kwa len waaraan de wereld lijdt. Hij heeft een moderne, praktische vorm van socialisme ontwikkeld waarin niet de staat, maar de mens voorop staat; waarin het algemeen menselijk belang zwaarder weegt, dan een socialistische geloofsbelij denis. Men zou zijn pragmatische be nadering van de wereldproblemen kunnen omschrijven als "ooiahs- me maar niet te veel", maar ook als "kapitalisme maar niet te veel". De hoofdzaak Is dat zijn beleid in staat is een brug te slaan tussen ka pitalisme en socialisme met als re sultaat een vorm van samenwerking bussen linkse en rechtse regeringen. Helmut SchmJd'iit heeft afgerekend met 19de-eeuwse "-ismen" die in de wered vam vandaag miüat werkzaam zijn gebleken. Misschien Juist daar om is hij een waar pionier". Tot zo ver deze knappe analyse, die menig een in de oren zou dienen te knopen. Nog altijd is niet bekend welk vliegtuig in aanmerking zal komen als opvolger van de "Starfigh- ter". die nodig aan vervanging toe is. Nu zou men zeggen, dat de bés te kandidaat gekozen dient te wor den. En dat is dan de Amerikaanse YF-16, waarop ook Washington zelf zijn keuze heeft bepaald. Dit toestel is immers beter en goedkoper dan de andere toestellen, die een kans wagen: de Zweedse Saab-Viggen, de Franse Mirage en de Amerikaanse F-17. Het is natuurlijk leuk als Zwe den grote tegenorders bij aankoop van de Viggen belooft, maar de voor delen van de YF-16 zijn zo groot, dat andere argumenten terzijde ge schoven dienen te worden. In de eerste plaats is de YF-16 van General Dynamics technisch ver op zijn concurrenten vooruit. Wie daarover bijzonderheden wil weten, leze het artikel (met fraaie opengewerkte tekening van de schrijver) van Rudolf Das in "El sevier" van 8 februari. Das: "de YF-16 is de lichtste, de goedkoopste, de snelste, de wendbaarste éénmo- torige die er te vinden is". Maar natuurlijk zit de concurrentie niet stil, ook al zijn haar aanbiedingen niet van de kwaliteit van het Ame rikaanse toestel. Er zijn echter en kele argumenten, die de YF-16 doen prevaleren. Zo komt de keuze van het pro- dukt van General Dynamics in ho ge mate ten goede aan de dringend noodzakelijke eenvormigheid van de NAVO-luchtbewapendng. He»t ver eenvoudigt de opleiding en in geval van nood kunnen vliegers zonder moeite van het ene toestel in het andere stappen, afgezien nog van de zeer grote vereenvoudiging bij herstel en onderhoud. Maar er ls arog diets anldens, waardoor de YF-16 met name de voorkeur verdient boven de Mirage. "Frankrijk is deze eeuw tweemaal ondanks duidelijke oorlogsdrei ging met ondeugdelijke militaire voorbereiding een wereldoorlog in gegaan en dan ook in korte tijd on der de voet gelopen", aldus een in gezonden stuk van M. Hilsum uit Bussum in de "Tel". "Zou zich een dergelijke situatie in de toekomst opnieuw voordoen, dan is het afge lopen met de levering van Mirages aan bondgenoten en gaan deze toe stellen waarschijnlijk naar de be zettende macht. Frankrijk heeft de NAVO het land uitgezet, het heeft bij herha ling de Westeuropese samenwerking gedwarsboomd, het heeft zijn con tract met Israël voor de levering van Mirages en onderdelen daar voor verbroken, het stonti tat voor kort meer aan de kant van de Russen don van zy'n Westerse bondgenoten en het was de eerste, die door de knieën ging voor de Arabische olieboycot. De tegenwoor dige presidenlt Giscaird dTlstaltnlg lijkt reëler en loyaler dan zijn voorgangers, maar hoelang zal hij aan het bewind blijven en wat zal Bondskanselier Helmut Schmidt er na hem komen? Heeft men ook overwogen welke druk bij voorbeeld Rusland of de Arabische landen op Frankrijk kunnen uit oefenen wanneer dit zou worden gekozen tot leverancier van straal jagers als onderdeel van de af schrikkende functie van de NAVO"? Tot zover deze opinie, waaraan nog kan worden toegevoegd, dat de macht van de communistische vak bonden in Frankrijk groot is, ook in de vliegtuigindustrie. Om deze en dergelijke redenen dient de Mirage dus zeker niet in aanmerking te ko men, waar oog bijkomt, dat het 'Amerikaanse toedeed geproduceerd, wordt in een land, dat redelijk be- Vefiildigld lis, waardoor voortzetting van de leverantie min of meer ge garandeerd is, in elk geval veel méér dan van Saab of Mirage. Daarbij komt, dat de Sowjet-Unie bezig is met een nieuwe generatie gevechtsvliegtuigen, die uiterst mo dern zijn. Het zou derhalve in de hoogste mate dwaas zijn om bijko mende redenen genoegen te nemen met een tweede-fclastoestel." De heer Dankent OM vam de idefeinsiecoanimSsiie van de Tweede Kamer ('PvdA), keek in de Verenigde Staten een dag naar de Northrop F- 5E en keerde op Schiphol terug met de verrassende mededeling dat dit goedkope toestel best geschikt voor Nederland is, om dat het is opgewassen tegen de Rus sische MTG-21", aldus D. van der •Aart in èen belangwekkend artikel in NRC/Handelsblad. "Tot op zekere hoogte (en vooral in de letterlijke betekenis) is dit laat ste inderdaad juist, maar Dankert veronderstelt dan wèl dat de Sowjet- Unie eeuwig blijft dooorvliegen met een jager, die in 1959 in dienst werd gesteld. Voor een land met een lucht- vaartindustrieel vermogen, vergelijk baar met dat van de Verenigde Sta ten, is dat - voorzichtig gezegd - hoogst onwaarschijnlijk". In het ver volg van zijn artikel toont de schrij ver aan, dat de Sowjet-Unie aller minst stil zit, maar door het in ge bruik nemen van moderne toestellen haar luchtmacht aonEieniyk verstrekt waarbij bovendien het accent sterk van defensief naar offensief verscho ven wordt. Nog één reien teméér dius voor Nederland, België, Denemarken en Noorwegen om op het allerbeste vlieg tuig over te gaan, dat op het ogen blik aan de markt is. En dat is de YF-16, die de grootst mogelijke vei ligheid biedt, niet alleen door de re latie met de Verenigde Staten, maar ook door kwaliteit en relatief lage prijs. Ik^nkeSj^in^eLd" NaU°nal8 Puz2elaktie "Geven K> de» krant tb.v. de I h6" ara^araven van Belmont, type Sierra Nevada 25. Uw luchtkasteel op de grond. Een stacaravan, Idie werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele ■zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Dr. Sicco Mansholt heeft een nieuw boek geschreven, 'De CrisisGistermiddag iverd het boek in Den Haag ten doop gehouden. In dit boek beschrijft Mansholt de crisis waarin de wereld op het ogenblik naar zijn mening verkeert. Hy legt uit dat er niet een nieuwe Marx nodig is om de wereld van de ondergang te redden, maar een heel stel.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17