boer Nieuw levensgeluk zwakzinnige Dansen op zondag in Katwijk voor het Haagse Gerechtshof PAGINA DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 NIEUWKOOP/GOUDA In Gouda is recentelijk een begin gemaakt met een nieuwe vorm van zwakzinnigenzorg: een boe renbedrijf voor geestelijk gehan dicapte boerenzoons. Secretaris van de achter dit project staande Stichting Boer derij is een Nieuwkoper: de so ciaal-pedagoog C. G. Radema ker. Eén van onze redacteuren had een gesprek met hem. DEN HAAG/KATWIJK In het Haagse Gerechtshof werd gisteren een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan het gestaag groeiende boek werk "Dansen op zondag, ook in Katwijk. Nu boog, in navolging van de Ar rondissementsrechtbank, het ge rechtshof een stapje hoger zich over deze complexe pro blematiek. Om die probleemstelling wat gemakkelijker te maken kon den beide partijen de gemeente Katwijk was vertegenwoordigt door advocaat De Graaf en discotheek eigenaar Onno Hornkamp met woordvoerder Van Staden ten Brinck hun standpunten nog eens duidelijk maken. Namens de gemeente Katwijk, die in hoger beroep is gegaan nadat de rechter B. en W. verplichtte de vergunning voor het dansen op zondag te verlenen, opende De Graaf de opsomming. Het zwaarte punt van zijn betoog lag, zoals ver wacht, op het feit, dat de rechter naar het oordeel van de gemeente Katwijk op de stoel van de burge meester is gaan zitten door het ver lenen van deze vergunning. Naar de mening van het Kat- wljks gemeentebestuur een onjuis te zaak, omdat Juist de burgemees ter en de raad 'sociologisch' ge zien het dichtst bij de bevolking staan. En lettend op Juist die socio logische structuur van Katwijk heeft het Katwijks gemeentebe stuur zich op het standpunt ge steld, dat "dansen op zondag" niet past in dit dorp. Ook noemde De Graaf het toeristisch effect. "Kat wijk is een familiebadplaats, met het dansen op zondag zou het ka rakter van het dorp wel eens kun nen worden aangetast". Van Staden ten Brinck belichtte vervolgens de problematiek vanuit zijn (en Horn kamps) standpunt. Stelde, dat de Katwjjkse bevolking door het besloten karakter van beide gelegenheden (Maribel en Casa Cara) geen overlast wordt aangedaan en stelde tevens dat de gemeente in deze "de redelijkheid niet op z'n hand heeft". "Het behoort", aldus Van Staden ten Brinck in zijn radde betoog, "iedere burger vrij te staan sport, maar ook ontspannen te kunnen bedrijven". Het punt toerisme werd door hem als niet van toepassing beschouwd. "De gemeente heeft de vergunning uitsluitend op godsdien stige gronden geweigerd". Ook wees Van Staden ten Brinck nog op de 'niet geringe economische nadelen", die Hornkamp door dit besluit zqu ondervinden. Overigens zal er voorlopig onge twijfeld nog gedanst blijven wor den op zondag. Het Gerechtshof doet Feestavond van NOORDWUK Vier plaatselij ke CNV-afdelingen, de Hout- en Bouwbond, de Voedingsbond, de Industriebond en het Overheidsper soneel organiseerden in De Rank een gezamenlijke feestavond. De heer G. Dekker besprak in zijn ope ningswoord de nog steeds toe nemende werkloosheid. Deze situa tie zet een domper op het denken en doen van de mensen. Meer dan ooit hebben wij elkaar nodig, aldus Dekker, om alles te doen wat in ons vermogen ligt om deze ramp te bestrijden. Dit geldt niet alleen voor de vakorganisatie en de rege ring, maar ook voor ieder pesoon- lijk. CNV -secretaris H. Hofstede sprak een propagandistisch woord, waar- pas op donderdag 27 maart uitspraak en de kans, dat de zich benadeeld voelende partij dan in cassatie gaat bij de Hoge Raad is zeker niet denk beeldig. GERT-JAN ONVLEE. C.N. V.-bonden in hij de doelstellingen van het CNV uiteenzette. Voor het forum van de volle zaal huldigde secreta ris Hofstede de heer F. Vink. die 25 jaar lid was van de Industrie bond CNV en ongeveer even lang in dienst bleek te zijn van de Sik- ken's Lakfabrieken. Hofstede speld de hem het zilveren CNV-insigne op en overhandigde de bijbehorende oorkonde. Mevr. Vink werd met bloemen in de hulde betrokken. Het feestelijk gedeelte van de avond werd verzorgd door de Sas- sen-heiimse Toneelvereniging "Pan kras". Zij kwam voor het voetlicht met de klucht: "Je moet er nieit mee spelen". Het stuk viefl bij de talrijke bezoekers van het CNV- familiefeest bijzonder in de smaak. GOUDA/NIEUWKOOP Nederland telt onder zijn agra rische bevolking zo'n duizend geestelijk gehandicapten voor wie plaatsing in een inrichting voor zwakzinnigenzorg nood zakelijk is Tot nu toe kwamen zij terecht in inrichtingen als dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen. Een aangepaste werkkring werd voor hen gevonden in sociale werkplaatsen. Door Hans van Raalte De laatste tijd komt men echter steeds meer tot de overtuiging, dat diit voor de agrarische zwakzinningen niet die vorm van opvang is, die hen een optimaal levensgeluk kan bieden. Een aan hun agrarische afkomst aangepast leef- en werkmilieu lijkt een betere oplossing. Of een dergelijke aangepaste, agrari sche omgeving inderdaad de juiste plaats is voor een optimale opvang is niet bekend, om de eenvoudige reden dat men daar geen enkele ervaring mee heeft. Daarin kan echter verandering komen. In Gouda is namelijk een uniek project van start gegaan. Een van de sloop geredde boerderij is geheel ingericht voor de opvang van zes geestelijk gehandicapte boeren- Onder leiding van een beheerders echtpaar gaan de boerenzoons daar op kleine schaal een volledig boerenbedrijf uitoefenen. Een bedrijf «net een veestapel (koeien varkens, De boerenzoons zullen zo veel mogelijk deelnemen aan het normale maatschappelijke gebeuren. Marrie Paul, de vrouw van het beheerdersechtpaar: ,,De bewoners kunnen zelfstandig uitgaan, de stad in gaan, bezoek ontvangen. Naast hun werk hebben zij hun vrije tijd, die kunnen zij naar eigen verkiezing doorbengen". Toch heeft men die integratie niet geheel vrij willen laten groeien Een vorm van gerichte integratie is de verkoop van produkten, die van de boerderij afkomstig zijn. C. Rademaker: „Die producten zijn eieren en melk. Er is een speciale verkoopruimte ingericht. Iedereen kan daar dagelijks (behalve 's zon dags) inkopen doen. De boerenzoons zelf zijn verantwoordelijk voor de verkoop." Die verantwoordelijkheid voor het bedrijf heeft men zo groot mogelijk trachten te houden. Iedere bewoner heeft z'n eigen stukje arbeid. De een zorgt voor de kippen, de ander voor de moestuin Rob Paul, de mannelijke beheerder: „Daarnaast zijn er algemene taken, zoals het ouderhoud van de dieren, het schoonhouden van de stallen". k Een van de boerenzoons bezig met de verzorging van ie koeien. kippen en geiten) en een aantal eenvoudige landbouwgewassen. Het project is opgezet door de speciaal hiervoor in het leven geroepen Stichting Boerderij. De secretaris van deze stichting, de heer C. Rademaker, vertelt wat de uitgangspunten zijn geweest voor deze nieuwe vorm van zwakzinnigen zorg. „Met deze boerderij willen we een aangepast woon, leef- en werkmilieu bieden aan boerenzoons, die door sociale omstandigheden niet langer op de boerderij van hun ouders of verzorgers kunnen blijven. Door de situering (in de directe omgeving van nieuwbouwwijken) moet het mogelijk zijn om de boerenzoons te integreren in de omgeving". Moet het project uiteraard nog duidelijk vormen krijgen, op den duur is het de bedoeling dat dit boerenbedrijf niet verschilt van ieder ander. Behalve dan dat de bewoners onder leiding staan van een eveneens in de boerderij wonend echtpaar bijgestaan door een maatschappelijk werkster en drie part-time krachten en dat het gehele project wordt begeleid door een speciale commissie. Maar de boerenzoons maken een normale 40-urige werkweek. Er wordt niet volgens een rooster gewerkt en er is voor de uren buiten het werk geen programma gemaakt, zoals dat in veel andere inrichtingen voor zwakzinni genzorg wel het geval is. C. Radenn&ker„We willen bewust geen' programma maken. We willen ons namelijk richten op de individuele belangen van de boeren zoons. Ons aansluiten op wat zij willen. Iedere niet zwakzinninge mag immers ook zijn leven inrichten zoals hij dat zelf wil". In de ruim twee maanden, dat de boerderij nu draait, is bovendien gebleken, dat het werken volgens een rooster onpraktisch is. Rob Paul: „Het is al diverse keren gebeurd, dat een van de boerenzoons 's nachts z'n bed uit ging om een stuk stal schoon te maken als een koe begon te loeien, omdat zij in haar eigen mest stond. De Jongens zijn nu eenmaal gegrepen door het bedrijf en de dieren. Dan kun je toch geen rooster maken, waarin staat dat de stallen 's middags om drie uur schoongemaakt moeten worden. Zon der rooster stimuleer Je het verantwoordelijkheidsgevoel." Plaatslngs criteria Wie rijn in de boerderij geplaatst en hoe lang kunnen rij blijven? C. Rademaker. „Deze zes met leeftijden van 23 tot 53 Jaar zijn geselecteerd uit 20 aanmeldingen. Criterium daarbij was, dat elke bewoner in staat moet zijn tot een zinvol gebruik van de boerderij. Zolang dat het geval is, blijven de gehandicapten in de boerderij wonen, werken en leven. Is dat niet meer mogelijk, dan zullen zij geplaatst moeten worden in een van de andere zwakzinnigeninrichtingen." Evenals die overige inrichtingen is dit boerderijproject aangemerkt als WSW-object (Wet Sooiile Werk-- voorziening) door 't ministerie van sociale zaken. Ook het ministerie van CRM heeft belangstelling getoond voor dit project, dat te beschouwen is als een experiment. C. Rademaker: „Als blijkt dat het wonen en werken op een boerderij minder kost dan plaatsing in een andere inrichting, maar vooral als blijkt, dat het levensgeluk van deze zes gehandicapten vergroot wordt, zal het project zeker navolging vinden". Het herenteam van de Hazerswoud- se volleybalvereniging Orion kwam in de competitiewedstrijd tegen: KVC tot een gelijkspel (2—2). Ook het dameszestal kwam tot deze uit slag ln de wedstrijd tegen Gemini Kangeroes 4. Buitenaanzicht boerdmü Iedere boerenzoon heeft z'n eigen kamertje.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4