Opstand dreigt ook Ethiopië elders in Oppositie in Israel wil verkiezing voor concessie VS-WAPENS OVERSTROMEN GEHELE WERELD Portugal gaat op 12 april naar stembus Strijd in en om Asmara opgelaaid Wie nu vooreen proefrit instapt bij Alfa Romeo,wordteen ervaring rijker En misschien een jaar gratis benzine en eenall-risk /erzekering -Eerste dode tijdens nieuw Iers bestand m J j DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 ADVERTENTIE opstandige beweging, die echter i zich heeft laten ho- nik k°DIS ABEBA Eritrese rebellen en Ethiopische troepen Asmara slechts officieel aangeduid een opstan 9 nebben giseravond in en rond de belegerde provincie-hoofdstad 418 een betrekkelijk klein probleem nog weinig adj Asmara felle gevechten geleverd. In de 200.000 inwoners tel- 19j lende stad zijn gevechten met geweren bazooka's, raketten en aantal misleide bandiet^" ™noeSd. cie en een directe ikd machinegeweren gaande. De opstandelingen zouden ook gepro- Dat de Junta met hetg ebeurde in de laatste keizer dieu^^a? deel nn\ heerd hebben de luchthaven Johannes in te nemen, maar hun zwaar zit kaïn evenwel zon- van het land afkomstig was. - - --- Aan Tigre grenst de provincie Be- gember waar een opstand zou wor den voorbereid door generaal Nege Tegegne, de oud-gouverneur zilt kan evenwel WHÊÊ v va« worden aangenomen. Een .jJvan de Ethiopische luchtmacht bombardementen uitgevoerd op min^oTnSer gebieden ten noorden van Asmara, de hoofdstad van de pro- vast in een uitgestrekt gebied dat w „«u-guuvoixieur van uie on^vincie Eritrea, en hadden de opstandelingen eenheden van het 9baat tegenover Addis Abe- provincie die enige maanden geie- ®"j Ethiopische leger uit de stad gelokt en verslagen, zo werd ver- daar de maoht den "de bergen was ingetrokken", gnomen. uitoefenen. Tenslotte bestaat nog de mogehjk- De kans zit er aJl geruime tijd in heid dat het aangrenzende Somalië Eriitreeërs dat de retoeUie 1111161 noorden niet tot thans de kans gekomen kon Stap bijvoorbeeldjeens inde Alfasud. Een échte auto voor het hele.gezin. Gebouwd door B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND. Voorschoterweg 17, VALKENBURG (Z.H.) Telefoon 01718—13900—16275 23,1 Eerder gisteren had de Ethiopi sche regering volgens diplomatieke dis Abeba woonachtige De president van Soedan, Ga'afar lieden voorzichtig geinformeerd Noemeiri, heeft gisteren een plan de kansen op een staakt- het geopenbaard over het beeindigen in de gevechten in Ethiopië. Hij had het toegezonden aan de elders in het land ook opstanden twee partijen: de regering te Addis tiJreigen. Abeba en de Eritrese onafhankelijk- Het volksbevrijdingsfront, een mar- heidsbewegingen. jistische groepering die zich heeft Het voorstel hield in: een ornmid- ngesloten bij het Eritrese be- delijk staakt-het-vuren, een algeme- ;j dings front (ELF), verwierp het ne amnestie voor alle Eritrese ge- bestand echter onmid- vangenen en het onmiddellijk ope- onvoorwaardelijke vredes- dat deel van het land beperkt zal blij- 'en, aldus zijn diplomatieke waar nemers te Addis Abeba van oordeel. In de provincie Trigre bestaat ook oude aanspraak op een groot deel van het zuidoosten van Ethiopië op nieuw op te rakelen, en ditmaal met meer kracht dan ooit tevoren. jjk. Een woordvoerder van het front "erklaarde in Beiroet dat er geen besprekingen. "dan te vechten zolang Noemeiri, die Ethiopië ons land bezet houdt". In de Ethiopische hoofdstad Ad ander via de radio meedeelde, zei dat er in zijn hoofdstad Ohartoem al Eritrese lei- aan gekomen in verband Abeba wordt steeds intensiever ders jjkheden te voorkomen in verband sident stelde voor dat aüs er de ministers vergadering desconferemtie kwam, hij aanbood Ie organisatie de Afrikaanse dat deze werd gehouden In Char- jenheid, die in de loop van de week ki Addis Abeba zal worden gehou- :afn- ïau Van welingelichte zijde is verno- sie in Ethiopië aan de maoht is, heeft beipen dat het leger nog steeds door- tot nu toe de strijd tegen c pr^aat met het arresteren van in Ad- se onafhankelijkheidsbeweg jas opf est» BELFAST Enkele nadat taire kamp Curragh, 45 kilome- f fis ter avond het nieuwe bestand in ter ten zuiden j jen gekomen. Het was een bezoeker stad. 'an een rooms-katholiek oafe in Po- neroy in het graafschap Tyrone die Drie stakers, de 29-jarige Patrick LISSABON Portugals eerste vrije stembus te komen. "Geen Portugees verkiezingen sinds bijna 50 jaar kan afstand doen van zijn verant- worden 12 april gehouden, zo heeft woordelijkheid om te stemmen," aldus president Francisco da Costa Gomes Costa Gomes. gisteren meegedeeld in een radiotoe- Costa Gomes verzocht diegenen die 6praak. streven naar een sneller te verlopen Er zal een vergadering van naar revolutie, gematiglhedd in achit te wil- schatting 270 leden worden gekozen, len nemen. Dit 'opvoeren van het die een nieuwe grondwet zal opstellen proces' zou een gevaar in zich kun- en de verkiezing van een wetgevende neo dragen, waarschuwde hij. kamer zal voorbereiden. later in het Voor de Portugese revolutie was in Jaar te houden. tegenstelling tot zoveel andere wat Met de bekendmaking Is een einde betreft 'bloed, zweet en tranen' gekomen aan alle twijfel over de be- slechts een lage prijs betaald. Por- lofte van de Portugese strijdkrach- tugal wil nu een vrije gemeenschap ten dat binnen een Jaar na de revo- opbouwen via een minimum aanon- bïtte in heit tand- wrtje verkiezingen nodig lijden. zouden worden gehouden. Hij waarschuwde voorts tegen ge- De grote omwenteling vond 25 april loof in 'de illusie van totalitaire uto- vorig jaar plaats. pia's' zoals die door sommige politie- De president heeft denaar schat- ke partijen moChlten worden beloofd, ting 5.5 miljoen stemgerechtigden op- Hij noemde geen partijen met name. geroepen in grote getalen naar de i het leven kwam toen enkele met WaTd> de 58-jarige Gearoid McCar- gewonden, onder (en vrouw. I De daders ontkwamen m een 3 lie later uitgebrand werd terugge- archipel zijn begonnen het te verte- worden al enige tijd schokken ge- de Sinn Fein, de voeld. Een groep vulkaankenners is op de "provisionele" het eiland aangekomen om vast te stellen in hoeverre gevaar dreigt en om de noodzakelijke maatregelen te De Britse autoriteiten hebben Iteeds ontkend dat deze besprekin- jen onderhandelingen waren. Volgens Aardbevins De provincie Soeka- Toen gistermiddag einde lijk de brandweren er in wa ren geslaagd, het vuur te be dwingen dat na een gigan tische explosie woedde in de Antwerpse petrochemische industrie Union Carbide kon men zich pas een goed beeld vormen van de enorme ra vage. Van de fabrièksgebou- wen zelf was, zoals deze foto toont, niet meer over dan een verwrongen staalmassa, waarin zes mensen het leven hadden verloren. De kantoor gebouwen en industrieën in de omgeving liepen ook zware schade op. Protest Ongeveer 400 Franse ge leerden hebben gisteren een protest brief getekend waarin de voorgeno men bouw van verscheidene kern centrales in Frankrijk wordt ver oordeeld. Zij zeggen dat het besluit om tegen 1985 verscheidene kern centrales te bouwen "ondoordacht is en ernstige gevolgen zou kunnen hebben". Ie Britten waren de gesprekken lou- er bedoeld om het reeds bekend ïritse standpunt nog eens uitge- »reid uiteen te zetten. Vanuit Sinn Fein-bronnen is verno- boemi, ongeveer 90 km ten zuiden van Djakarta, is zondagmiddag door een aardbeving getroffen. Er vielen zes doden en circa duizend woningen werden verwoest. Doordat een brug instortte kwam het scheep vaart ver dien dat de hongerstaking iRA-gevangenen in de Ierse repu- £~r ViSseA" Djakarta' en Soekaboe- f ondanks het bestand zal door- mlc M m De beving was zo (aan. De 22 eisen de status van po- hevlg dat ziJ de seiimografen in Itieke gevangene Ie gewone gevangenen te worden (escheiden. Bandoeng en Djakarta ontregelde. Terug in Engeland Alexander De zes zwakste hongerstakers, die Paton <30) uit Glasgow, op 11 febru- H 29 dagen geen voedsel meer heb- ari 1974 Leningrad tot twee jaar >en gegeten, verblijven op het ogen- strafkamp veroordeeld, is gisteren Hik op de ziekenzaal van het mili- P» vliegtuig naar Engeland terug gekeerd. Zijn gratie wordt be schouwd als een Russisch gebaar van goede wil In verband met het aanstaande bezoek van premier Wilson aan de Sowjet-Unie. Paton verbleef als toerist in Leningrad. Er brak brand uit in zijn hotelkamer, volgens de rechter door slordigheid van Paton. Bij de hotelbrand kwa men twee vrouwen om het leven. Ontvoerd meisje in handen van drievoudige BAGDAD In de directe nabijheid van de Iraakse hoofdstad Bagdad is een reus achtig olieveld oütdefet, dat Irak in één keer maakt tot het op een na grootste olieland in het Nabije Oosten, alleen nog in de schaduw gesteld door Sa- oedi-Arabië, zo meldt het Li banese dagblad "Al Anwar", Ghemim Abdel Jaldl, president - commissaris van de Iraakse staatsoliemaatschappij IRAS, zei o.a. "Bagdad drijft op een oliemeer". De oliereserve zou in ieder geval groter zijn don die van Iran en Koeweit. Volgens Jalil hebben de Iraakse autoriteiten reeds een verbod afgekondigd voor de uitvoering van bouwprojecten ten westen voorkeur aai geven boven Genève, waar Israël zich plaats zien tegenover een front strategisch Arabische regeringen Egypte Unie. Het voornaamste bezwaar JERUZALEM, (AP) De voor naamste Israëlische oppositiepartijen hebben van de regering geëist dat zij nieuwe verkiezingen uitschrijft voordat teruggave vi belangrijke gebieden wordt aangeboden. Enkele uren voor de aankomst de Amerikaanse minister Henry Kis- het Likoed-blok, is dat Israël singer, die voorstander is van de de teruggave van de olievelden en teruggave van de belangrijke passen de passen in feite niets terugkrijgt. te kon worden opgemaakt dat waar- vredesconferentie in sohynlajk de militaire aspecten van een nieuwe Israëlische terugtrekking in de Sünai woestijn op de agenda de Sowjet- stonden. Dan PaUir, de woordvoerder van premier Rabin, zei dat de eerste be de olievelden Kissinger is gasteren heid en geen onderhandelingszitting was geweest Pattdr zei dat de harde nieuwe onderhandelingen pas zouden begin- Mitla en Gidi Aboe Roedeis in de Sinai-woestijn, ronde van besprekingen met de Is- nen als Kissinger uit Cairo zóu zijn zei oppositieleider Menahim Begin raë.ische regering begonnen overeen teruggekeerd met een duidelijker in- dat de regering het 'morele mandaat" verdere gedeeltelijke overeenkomst zicht In het standpunt deze gebieden op te met Egypte. Een woordvoerder vai vol- de minister verklaarde dat Kissinge: 'zeer hoopvol gestemd is over kansen op vooruitgang in zyn desmissie in het Midden-Oosten. Kissinger sprak gedurende onge- oifieke kwesties zijn niet met premier Yitshak geweest', zo zei hij groep Israëlische moeten het volk raadplegen en nieu- derhandelaars in wat door beide zij- standpunt al eerder aan Kissinger algemene verkiezingen houden.' den werd beschreven als 'een alge- duidelijk laten maken door minister meen overzicht' van de wederzijdse van Buitenlandse Zaken Yigal A11 on, standpunten. niet heeft geven zonder afsluiting ledig vredesakkoord. 'Indien Kissinger premier Rabin regering vraagt om de passen en d< olievelden af te staan in ruil vooi een voorlopig akkoord, moet Rabia veer twee de Amerikaanse afgezant zeggen: 'We Rabin de Egyp tische regering. Pattir zei dat de voorbereidende de besprekingen in Jeruzalem ten doel re- hebben een agenda voor toekomstige onderhandelingen op te stellen. 'Spe- de orde De Israëlische regering had haar aldus Begin. Volgens de berichten zou een aan tal leden van Rabin's eigen kabinet tegen de voorstellen gekant zijn. die twee maal een bezoek aan Was- Byzooderheden over de bespreking hington heeft gebracht. Kissinger werden niet bekend gemaakt, Maar het kabinet heeft zondag nog uit de aanwezigheid in een verklaring laten weten de sche chefstaf, lt. gen. Mordechai Gur gering gevoerd. Harakiri voor veroorzaken vergiftiging TOKIO De Japanse lucht vaartmaatschappij heeft in To kio bekendgemaakt dat de 52- jarige Kenji Koewabara, direc teur van een bedrijf in Ancho rage dat vliegtuigen van pro viand voorziet, zelfmoord heeft gepleegd in verband met de voedselvergiftiging die zich heeft voorgedaan bij passagiers van een van haar vliegtuigen. Het lijk van de Japanner werd gisteren gevonden in zijn woning in Anchorage. Op 3 februari werden in Ko penhagen 144 passagiers van "n Japanse Jumbo-Jet die aan voedselvergiftiging leden, in ziekenhuizen opgenomen. Het besmette voedsel was In An chorage aan boord van de Jum bo-jet gebracht. s de oordenaar DUDLEY De Britse politie leeft in Dudley bekendgemaakt —hit het 17-Jarige meisje Lesley whittle dat bijna een maand gele- |en ontvoerd is, zich in handen »evindt van een gevaarlijke misda- |D|iger die wegens drie moorden ge- ajJocht wordt. Lesley Whittle werd op 14 Janua- 1 uit haar huis in midden Enge- and ontvoerd. Haar vader had jaar kort tevoren bijna 50.000 gulden lagelaten. Om de opsporing van de [ntvoerders niet te bemoeilijken erbood de politie twee weken ge naden de pers niets over het geval e publiceren. Gisteren liet de po- Itie op een persconferentie weten lat het meisje in handen is van Ie "gevaarlijkste misdadiger in En geland die op vrije voeten is". Op lijn hoofd is een prijs gesteld van 150.000 gulden. De misdadiger staat lekend als de "Zwarte Panter". SNEL GELD NODIG BEL 01820—22222 Leeflang kredietplan Cronestein 45, Gouda WASHINGTON De Verenigde Staten zijn de grootste wapenleve ranciers ter wereld geworden. In 1974 bedroeg de Amerikaanse wapenver koop 8,3 miljard dollar, d.i. meer dan het dubbele van de voorgaande Jaren (3,9 miljard dollar) en meer dan een vierde van de totale wapenverkoop in de Amerikaanse geschiedenis. Voor een waarde van nagenoeg 7 miljard dollar werden in 1973—'74 wapens verkocht aan het Midden- Oosten. Terwijl president Ford waar schuwt voor het "uiterst ernstig" oorlogsgevaar in het Midden-Oosten, leveren de Verenigde Staten aan bei de kampen de Arabische landen en Israël voor miljarden dollars al lerhande oorlogstuig. De steeds terugkerende verklaring van het Pentagon en van het minis terie van Buitenlandse Zaken luidt, dat, indien de Amerikanen niet de eerste zijn om die wapens te verko pen, de Russen of anderen het in hun plaats zullen doen. Sinds de oktoberoorlog van 1973 heeft Israël meer dan 1.000 Ameri kaanse tanks gekocht. De Verenigde Staten verkochten onlangs ook. tele- geleide anti-tankraketten aan Liba non, een van Israëls tegenstanders. Terwijl Iran vorig Jaar voor 4 mil jard dollar wapens in de Verenigde Staten kocht, verkochten de V.S. aan Saoedi-Arabië 60 F-gevechtsvlieg- tuigen als onderdeel van een wapen- transactie van 750 miljoen dollar. Maar Iran zal nu 80 F14-Tomcat-ge- vechtsvliegtuigen, die raketten ver voeren en waarvan de snelheid twee maal die van bet geluid evenaart, krijgen voor zijn marine luchtmacht Ander wapentuig is verkocht aan Jordanië, het olierijke Koeweit en Oman. De totale Israëlische wapen aankoop tot voor de oorlog van 1973 kostte 2,5 miljard dollar. Het Jaar na de oorlog kocht Israël voor 2,1 miljard dollar en nu liet het weten dat het de volgende vijf Jaar voor 7,5 miljard dollar wapens wenst te ontvangen, bij voorkeur als schen king. De Verenigde Staten en hun groot ste concurrenten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië ne men 90 procent van de wereldhandel in wapens voor hun rekening. De Fransen concurreren dikwijls recht? streeks met de Verenigde Staten. Frankrijk heeft zijn bondgenoten ln het verleden geërgerd door te ver kopen aan landen, waaraan de Ver enigde Staten of Groot-Brittannië om politieke redenen niet wilde le veren, zoals India, Pakistan, Zuid- Afrika en Latijns-Amerika. Frank rijk verkocht onlangs 44 Mirages van het nieuwste type aan Egypte, dat moeilijk wapens van de Ameri kanen of de Russen kon krijgen. Nu beconcurreren de Verenigde Staten en Frankrijk elkaar bij de verkoop van een nieuw gevechts vliegtuig aan vier NAVO-landen, een transactie waarmee op korte termijn 2 tot 3 miljard dollar gemoeid is en tienmaal meer op lange termijn. De Verenigde Staten hadden de ge woonte meer wapens weg te geven dan ze verkochten, meestal in het belang van de nationale veiligheid en als strategische steun voor hun Europese bondgenoten. Dat begon te veranderen in het begin van de jaren zestig. President Ford noemde het on langs bélangrijk in het Midden-Oos ten aan weerszijden een bepaalde graad van militair vermogen door middel van de wapenverkoop te be houden. De minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, zei op een persconferentie van 28 Januari dat de meeste wapentransacties goedge keurd worden omdat het probleem van de veiligheid vaak gesteld wordt door een buurland, dat door de Sow jet-Unie of andere communistische landen van wapens voorzien wordt, en dat, indien aan zulk land niet ge leverd wordt, dit laatste afhankelijk zou zijn van het buurland of zijn wapens elders zou kopen. De Ver enigde Staten hebben evenwel nog andere voordelen bij de wapenhandeL De voordelen van de wapenhandel zijn: Hij vermindert het tekort op be talingsbalans ,dat toegenomen was door de stijgende kosten van de olie- invoer. De wapenbestellingen voor 13 miljard dollar, die men nog in portefeuille heeft, zullen de stijgende oliekosten ook helpen financieren; Hij houdt de werkgelegenheid in stand in de wapen- en vliegtuigin dustrie die bedreigd zijn door de ver mindering van bestellingen van het Pentagon na de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam; Verhoogde produktie vermindert de kosten van de wapens die door het Pentagon verkocht worden en ver groot de industriële winst. Ook kan een gedeelte van de zeer hoge kosten van het onderzoek en de ontwikke ling inzake de wapenproduktie af gewenteld worden op de buitenlandse kopers; Hij kan de afnemer van wapens beïnvloeden: men kan op goede voet met de olieproducerende landen ko men te staan of druk oefenen door te dreigen de levering van onderde len stop te zetten. De critici halen krachtige argu menten aan tegen een grote Ameri kaanse wapenuitvoer. Johp Kenneth Galbraith, voormalig ambassadeur in India, zei voor de Amerikaanse senaatscommissie van Buitenlandse Zaken over de Indiaas-Pakistaanse oorlog: "Als wij geen wapens geleverd hadden, zou Pakistan niet datgene gedaan hebben wat wij bovenal wil den vermijden, namelijk het kiezen van een militaire oplossing." Senator Frank Church uit Idaho zei dat mo derne wapens door de militairen niet gebruikt worden om de territoriale onschendbaarheid van hun respec tieve landen te verdedigen maar om de verzuchtingen van een volk te on derdrukken en de democratische in stellingen te ondermijnen." Een an dere vraag rees nadat Kissinger de mogelijkheid van een Amerikaanse militaire interventie in het Midden- Oosten tijdens de oliecrisis had ge opperd om economische wurging te voorkomen. Het Pentagon ontving brieven van burgers die vroegen waarom dan wapens verkocht wer den aan Saoedi-Arabië en Iran. Toen de minister van Defensie, Schlesin- ger, geconfronteerd werd met de mo gelijkheid dat Amerikaanse troepen aangevallen konden worden met wa pens van Amerikaanse makelij, ant woordde hij: "Het is bepaald niet zeker de de Amerikaanse strijdkrach ten liever zouden worden aangeval len met wapens die door een andere mogendheid dan de Verenigde Staten zyn geleverd."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13