IRA kondigt bestand aan voor onbepaalde periode Helms erkent CIA-actie in Chili Sadat wil Kissinger eerlijke kans geven Kosmonauten na dertig dagen terug op de aarde NAAST HET NIEUWS Congresleden willen stopzetting VS-steun Vietnam en Cambodja Verkiezing Portugal uiterlijk 24 april Verrassende stap gevolg van interne wrijving? LONDEN De IRA heeft gisteravond tot verrassing van iedereen met ingang van de hedenavond 19 uur voor onbe paalde tijd een bestand afgekondigd. Het verboden Ierse Repu blikeinse leger heeft geen enkele voorwaarde bedongen. Het laatste bestand liep drie weken geleden af. Het plotselinge be stand is daarom zo verrassend, omdat de IRA op geen enkele wijze aan haar eerder gedane eisen is tegemoet gekomen. Die hielden onder andere in, het onmiddellijke terugtrekken van de Britse troepen uit Ulster, amnestie voor IRA-gedetineerden, op grond van het feit dat ze politieke gevangenen zouden zijn en het vrijlaten van alle leden van de IRA die zijn geïnterneerd. Een woordvoerder van het Brit se ministerie voor Noord-Ierland zei slechts dat het bestand zou bijdra gen tot een betere toekomst voor Ulster. In de verklaring wordt op geen enkele manier gezinspeeld over voorwaarden voor het bereiken van het bestand. Er zijn volgens de woordvoerder geen besprekingen geweest tussen de Britse regering en de IRA; hoewel er verschillende n de Ierse regering over vijftien hongerstakende IRA-leden in een ge vangenis. IRA-leiders hadden door hun politieke woordvoerders laten we ten, dat de weigering van de rege ring van Ierland de eisen van de hongerstakers voor een politieke sta tus in te willigen, de weg blokkeer de naar een bestand. Fein, de politieke vleugel IRA, Volgens het ministerie in Bel fast gaat het uitsluitend om een ini tiatief van de IRA. Inmiddels gaan er geruchten dat er als gevolg van de afkondiging van het bestand een breuk is ontstaan tussen de Belfast brigade van de terreur wil Dublin. Jaar geleden uitbraken maar sinds de beëindiging ervan zijn er al weer elf mensen op gewelddadige wijze omgekomen, van wie vier in het af gelopen weekend. In totaal zijn er nu 1154 slachtoffers van de onlusten. Zaterdag zijn een burger Tt, A J- a++!aoirwua^ oiju ecu uuign CI1 ctu Engelse soldaat b« schietpartijen ue leiaers in om hefc leven gekomen meiden de autoriteiten in Noord-Ierland. V er wondering Regen of geen regen, in Rio moet het carnaval door gaan. Stromen hemelwater en onafzienbare plassen op de straten mogen de pret niet drukken voor de dansende feestvierders, van wier kle ding (zo aanvankelijk al aan wezig) betrekkelijk weinig overblijft. Het tijdstip van de bekendmaking heeft verwondering gewekt, daar het valt midden in een woedende confron tatie tussen de leiding van de IRA BOTSING Bij de stad Cuatitlan ln Mexico zijn zaterdagavond een entwintig personen om het leven ge komen bij een botsing tussen een langzaam-rijdende expres trein en een overvolle autobus. De slachtoffers en de vijfen vijftig gewonden zaten alle in de bus. die op weg was naar het na burige dorp Tultepec. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van de bus - met 90 passagiers op slechts 44 zitplaateen - nog gauw probeerde een overweg over te steken. De bus werd over een afstand van veertig meter meegesleurd.. MOSKOU De Sowjet Russische Kosmonauten Alexei Goebarew en Georgy Gretsjko zijn gisteren aan boord van hun ruimteschip de So- joez-17 op aarde teruggekeerd, zo heeft het persbureau Tass bekend gemaakt. Ze zijn ruim dertig dagen in de ruimte geweest. De kosmonauten zijn op aarde te ruggekeerd in gebied ten noordoosten van de stad Tselinograd in de Sow- jetrepubliek Kazakstan. Goebarew en Gretsjko zijn gezond en zij heb ben hun programma met succes af gewerkt', verklaarde Tass. De kosmo nauten waren in de ruimte overge stapt in het ruimtestation Saljoet-4 na hun lancering op 11 Januari. De landing van luitenant-kolonel Goe- barew en civiel ingenieur Gretsjko had in 'moeilijke weersomstandighe den' plaats. Ze hebben tijdens hun vlucht 28 dagen doorgebracht aan boord van de Saljoet-4. Deze zet zijn baan om de aarde voort. Goebarew en Gretsj ko waren gelanceerd vanaf de ruim tebasis Baikonoer in Centraal-Azië. Op de vooravond van 3 februari Mos koutij d hadden ze het ruimterecord verbeterd van de drie Sojoez-ll-kos- monauten die in 1971 23 dagen en 18 uur in de ruimte verbleven, maar bij hun terugkeer op aarde om het leven kwamen door een lek in de capsule. Het wereldrecord is in Amerikaan se handen. De astronauten van Sky- lab-4 vertoefden 84 dagen in de ruimite in een missie die in februari 1974 eindigde. ten over zeven Nederlandse tijd. Ze ven kilometer boven de aarde klap ten ze de parachutes uit die de So- joez-17 om 12.03 uur onze tijd zacht neerzetten op 110 kilometer ten noordwesten van Tselinograd. In de eerste week van hun verblijf in de Saljoet 4 hebben de twee kos monauten last gehad van de gevol gen van de gewichtloosheid, maar na een week hadden zij zich goed aan gepast aan hun levep in de ruimte. Radio Moskou heeft bekend ge maakt dat de kosmonauten op aarde zijn teruggekeerd met een groot aan tal foto's van de aarde en van ande re hemellichamen, met organismen die in de Saljoet zijn grootgebracht en met de medische gegevens over him eigen aanpassing aan het ver blijf in de ruimte. Goebarew en Gretsjko (beiden 43 De Saljoet zelf heeft ruim 700 om- Jaar oud) kropen zondagmorgen wentelingen gemaakt sinds hij op 26 vroeg in de Sojoe.z-17 terug en maak- december van het vorig jaar in zijn ten de Saljoet-4 los om acht minu- baan om de aarde kwam. De 22-Jarige sergeant Walter Rob- son was de eerste Engelse militair die dit Jaar in Noord-Ierland om het leven kwam. tv restreet onder vuur vanuit een ge kaapte auto. Daarbij werd een vrouw in de rug geraakt. Haar toe stand is ernstig. Twee personen werden gisteren ge dood en een derde gewond toen een man het vuur opende op kerkgan gers die zondagavond in Belfast een kerk uitkwamen. Bij een bomaanslag in het cen trum van Belfast zijn zaterdag zes mensen gewond geraakt, van wie één zwaar. De bom was geplaatst in een boekenwinkël. De exploitant was niet gewaarschuwd. Zijn colle ga, niet ver van hem vandaan, had wel een waarschuwing gekregen. De ze boekenwinkel werd grondig onder zocht. Men vond echter geen bom. Kennelijk is er een vergissing in het spel geweest. ORKAAN Tenminste acht perso nen zijn gedood en ruim duizend dakloos geworden door de wervel storm Gervaise die drie dagen ge leden het eiland Mauritius in de In dische Oceaan trof. Amerikaanse en Britse technici van de marine werk ten zondag nog aan het herstel van waterleiding en stroomtoevoer, die sinds donderdag buiten werking zijn. Er zijn vluchtelingenkampen ingericht voor degenen onder de 850.000 inwoners van het eiland viier houten en strooien hutten door windstoten van 205 kilometer pet uur omver geblazen werden. FRIEZEN BLIJVEN RAPEN De bond van Friese vogelbeschermingswachten, een organisatie van 20.000 leden is niet van plan zich te storen aan de inkorting van de r aapt ij d van kievitseieren tot 5 april. Men staat op het stand punt dat er geraapt mag worden tot 12 april. Bovendien krijgt staatssecretaris W. Meijer van CRM dit weekeinde een telegram van de bond waarin te lezen staat dat de leden zich gekrenkt voe len door de inkorting van de raaptijd. Zij vragen de staatssecretaris alsnog om een onderhoud. De vogelbeschermingswachten in Fries land doen op vrijwillige basis veel voor de weidevogels. Honderden nestbeschermers worden door de vrijwilligers geplaatst om te voor komen dat de boeren de nesten stuk maafen of dat de eieren door de weide dieren vertrapt worden. Bovendien zorgt men voor een goede roofvogelstand en onderhoudt men natuurreservaten. Al deze actviteiten, die nergens elders in den lande zo groot zijn als in Friesland, ziet men te niet gaan wanneer de Friezen geen eieren meer mogen rapen. Het ontstaan van de vogelwachters is namelijk gebaseerd op de Friese volkssport van het eierenrapen. EERSTE JET-PILOOT KOMT OM Enkele dagen voor zijn zestigste verjaardag is gisteren in het Beierse Augsburg Fritz Wendel met een dodelijke schotwond aan getroffen. Hij is de eerste straaljagerpiloot in de luchtvaart geweest. De politie gaat na, of Wendel met het naast zijn lijk liggende Jacht geweer zelfmoord heeft gepleegd of bij het hanteren van het wapen om het leven is gekomen. Wendel was tot het einde van de Tweede Wereldoorlog als testpïloot voor de Messerschmitt-vlieguigfabrieken in Augsburg werkzaam. In april 1939 bereikte hij in een toestel van het type 109 r. met 755 km per uur een wereldrecord voor propeller machines, dat 30 jaar lang stand hield en pas in 1969 door een Amerikaan werd gebroken. In 1942 was Wendel als eerste in de wereld met een straaljager opgestegen, de door Messersohmitt ge bouwde ME 262. Na de oorlog nam hij de leiding over van een brouwerij in Augsburg. Een bizar geval van dubbel parkeren in Birmingham. De autobus had een lantaarnpaal omver gereden en die belandde dwars op de personenwagen, waardoor hij als een soort loop plank voor de bus fungeerde. De bestuurder van de perso nenauto, een 39-jarige man, kon via een raam worden bevrijd, terwijl de bus de wagen langzaam fijn drukte. De man heeft borst- en halsverwondingen opgelopen. WASHINGTON Een groep van 82 leden van het Amerikaanse Con gres heeft er gisteren bij president Ford op aandrongen een spoedig en algeheel einde te maken aan de Amerikaanse militaire en economi sche hulp aan Zuid-Viertnam en Cambodja. De congresleden, onder wie zowel Democraten ais Republikeinen, zeg gen van mening te zijn dat een voortzetting van deze hulp de beide landen niet dichter bij een perma nente vrede brengt. "Het op grote schaal doorgaan van de Ameri kaanse hulp zal misschien het le ven van de onbekwame regeringen van Zuid-Vietnam en Cambodja rekken, maar wij zien geen enkel humanitair of nationaal belang dat de kosten van deze hulp rechtvaar digt", aldus de congresleden. Een zestal afgevaardigden van de Zuidvietnaimese oppositie heeft zich zaterdag met scheermesjes sneden in de vingers gegeven om met bloed een petitie te kunnen onderteke- CHILI-BOLIVIA Chili en Bolivia hebben zaterdag weer diplomatieke betrekkingen aangeknoopt na topo- verieg in het Boliviaanse plaatsje Char ana tussen president Hugo Ban ker van Bolivia en Chili's sterke man, Augnsto Pinochet. Het was het eerste overleg op hoog niveau tussen beide landen na 1962 toen Bolivia de betrekkingen met Chili verbrak. Bolivia verweet Chili ln dat Jaar dat het eenzijdig de bedding van de rivier de Lauca had verlegd. C ARTIER OVERLEDEN Ray mond Car tier, Frans Journalist en auteur van wereldfaam, is zaterdag op 71-Jarige leeftijd in Parijs over leden. Hij is vooral bekend geworden om zijn leer, het zogenaamde "car- tierisme", die hierop neerkwam dat de arme gebieden in Frankrijk zelf eerst tot ontwikkeling gebracht moe ten worden alvorens de onderontwik kelde landen van Fr ankrijks hulp mogen profiteren. nen, waarin een beroep op regering en Congres der Verenigde Staten wordt gedaan "om een einde te maken aan alle steun aan de dic tator Nguyen Van Thieu". Het incident deed zidh voor tij dens een demonstratie waaraan werd deelgenomen door 48 afge vaardigden van die oppositie en en kele Boeddhistische nonnen. Het protest op de trappen van het ge bouw der nationale vergadering was gericht tegen de sluiting van vijf dagbladen der oppositie en de arrestatie van 18 Journalisten, die ervan verdacht worden communis tische agenten te zijn. LISSABON In Portugal zullen vóór 25 april op een datum die zal worden vastgesteld door de presi dent van de republiek, verkiezingen worden gehouden voor een grond wetgevende vergadering. Dit staat ln de staatscourant van zaterdag. Het decreet houdt een amende ment in op de constitutionele wet van 14 mei van het vorig Jaar waarin stand dat de verkiezingen vóór eind maart zouden worden ge houden. In de overwegingen staat dat de "beweging van de strijd krachten' destijds had bepaald in haar program dat de verkiezingen moesten plaats vinden binnen een Jaar na de omwenteling van 25 april 1974. Alexei Goebarew (links) en Georgi Grechko glunderend na hun veilige terugkeer op aarde. TEL AVIV/LONDEN President Sadat van Egypte is optimistisch wat de uitkomst van de nieuwe on derhandelingsronde over het Midden- Oosten betreft maar hij waarschuwt tegelijkertijd dat de tijd dringt. In een vraaggesprek met de Brit se Times van vandaag zegt Sadat Sadat optimistisch te zijn, maar dat hij de Amerikaanse minister Kis singer een eerlijke kans wil geven met diens 'stap voor stap-benade- ring vraagstuk. In het vraaggesprek, dat verschijnt op het moment dat Kissinger in het Midden-Oosten Is aangekomen, zegt wel de nadruk te willen leggen op het grote risico van een plotselinge uitbarsting, hetzij door een Israëli sche aanval of louter ongelukkiger wijs. Als Kissinger in staat zou zijn uit Israël een beginselakkoord mee te brengen dat het bereid is tot terug trekking van zijn troepen van het Golan-front en de westelijke Jor- daanoever is Egypte genegen over de Sinai te gaan onderhandelen, zo verklaarde Sadat. Hij zei dat zijn land internationa le garanties wil. Het is in dat op zicht ook bereid genoegen te nemen met garanties van de twee supermo- gendheden, van de Veiligheidsraad, van de supermogendheden met Fran krijk en Engeland of met de gehele Westeuropese gemeenschap, aldus Sadat. Het Israëlfische kabinet is in pa raatheid gebracht voor speciale zit tingen om onmiddelljk besluiten te kunnen nemen gedurende de nieuwe pendel van Kissinger in het Midden- Oosten, die vandaag is begonnen. Egypte heeft Amerika en Rusland meegedeeld dat deelneming van de PLO aan de Geneefse vredesconfe rentie over het Midden-Oosten nood zakelijk is. Dit meldde gisteren het semi-officiële Egyptische blad "AU Aftrain." Volgens het blad heeft Cairo in offioiele memoranda de ministers Kissinger en Gromiko meegedeeld dat "de vrede in het Midden-Oosten slechts kan worden verwezenlijkt als aan de eisen van de Palestijnen wordt voldaan en de vertegenwoor digers van het Palestijnse volk wor den uitgenodigd voor de vredesbe sprekingen in Geneve". WASHINGTON De vroegere di recteur van de Amerikaanse centra le inlichtingendienst (CIA), Ri- ohard Helms heeft erkend dat hij in dertijd het Congres misleid heeft met zijn ontkenning dat zijn dienst be trokken is geweest bij de politieke gebeurtenissen in ChiU tijdens het bewind van president Salvador Al- lende. Gisteren is in Washington een ver klaring gepubliceerd die Helms, die thans ambassadeur in Iran is, op 22 januari heeft afgelegd voor de Se naatscommissie voor bltenlandse betrekkingen. 'Ik voelde me verplicht een deel daarvan voor me te houden, met an dere woorden, niet vrijwillig een he leboel informatie te geven", aldus Helms tot een besloten bijeenkomst van de Senaatscommissie. Hij zei dat onthulling van CIA operaties tegen de regering van de Chileense presi dent Salvador Allende de verstand houding tussen de Verenigde Staten en Chili verder had kunnen verslech teren. Helms vertelde de commissie dat de regering Nixon naarstig heeft ge zocht naar mogelijkheden om presi dent Salvador AUende uit het zadel te lichten, "maar niemand wist een manier om dat te bereiken". Uiterst geheim Via een "uiterst geheim" onder zoek, aldus Helms, werd in Chili rond gekeken naar een kracht die het Al- lende-bewind omver zou werpen. "Maar het bleek al spoedig, dat zo'n kracht niet bestond en derhalve wer den er in die richting geen verdere pogingen ondernomen". Elders in zijn verklaring onthulde Helms dat "de regering ons heeft gemaand te bezien of er iets kon wor den gedaan" aan de verkiezingen die Allende aan de macht brachten. Maar. zo vervolgde Helms, "het kwam vast te staan dat zoiets vol komen onuitvoerbaar was". Beweerd is en die beweringen zijn in grote trekken bevestigd door de huidige CIA-chef William Colby dat de regering Nixon acht mil joen doUar heeft gespendeerd aan ondergrondse CIA-activiteiten in Chi li die Allende in de wielen moesten rijden. AUende werd in 1973 door het leger gewipt en werd gedood of pleegde zelfmoord. Het Federal Bureau of Investiga tion (FBI) heeft in het midden van de jaren zestig in twee bordelen in het gebied van Washington via afluister apparatuur leden van het Congres en derde prominente Amerikanen be spioneerd. Het tijdschrift Newsweek, dat zegt deze informatie van een hooggeplaatste bron gekregen te heb ben. onthulde gisteren dat de toen malige directeur van de FBI. Ed gar Hoover, de op die manier verkre gen inlichtingen doorgaf aan presi dent Lyndon Johnson. Het eerste doel van de afluister praktijken was. aldus Newsweek, compromitterende informatie te kr\J gen over buitenlandse diplomaten om deze mogelijk te kunnen dwingen, voor de Verenigde Staten te werken. Van een voormalige regeringsfunc tionaris had Newsweek vernomen dat de FBI een prostituee met geslachts ziekte had gehuurd om in Califor- nie linkse leiders te verleiden met de bedoeling dat deze in diskrediet gebracht zouden worden als ze door de prostituee waren besmet. Deze manoeuvre van de FBI had "min stens gedeeltelijk succes", aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4