AL RUIM DUIZEND DODEN IN ERITREA "Steun V.S. aan Zuid-Vietnam moet blijven" Fords concurrenten roeren zich danig STRIJD TEGEN HAIG Leger maakt eind aan plunderingen in Lima Dof, dreinerig gevoel in uw hoofd? r tc: VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 ADDIS ABEBA Tijdens zeven dagen strijd in Eritrea tus sen de afscheidingsbeweging en Ethiopische regeringstroepen zijn zeker 1200 personen gedood, zo is uit betrouwbare Ethio pische bron vernomen. De zegslieden wilden geen gegevens bekendmaken over de aantallen slachtoffers onder burgers, Eritrese rebellen en regeringstroepen, en alleen het totaal aan tal doden bekendmaken. Onder de regeringstroepen zijn was afgesneden, werd ten dele her- veel slachtoffers gevallen door mij- steld. Kruideniers waren in de och- i die de rebellen hadden ge- tend een uurtje open en verkochten plaatst op de weg van Asmara het zuiden. Het afgelopen weekend braken in Asmara straatgevechten uit, gevolgd door veldslagen tussen guerrilleros en militairen. Ge- vechtsbommenwepers bestookten guerrillabolwerken ten noorden van de stad, waar zeker drie dorpen met de grond gelijk werden gemaakt. De guerrilla in Eritrea duurt al 13 Jaar, maar is een week geleden uitgebarsten tot een ware burger- gerantsoeneerd voedsel, maar suiker en sommige andere artikelen waren nauwelijks te krijgen. Binnenkort dreigt een voedselte kort. Honderden mensen hebben zioh in afwachting van him eva cuatie verzameld in de kathedraal, in scholen en in het Imperial-ho tel. Volgens Europeanen die uit As mara in Addis Abeba aankwamen hebben honderden inwoners van de en mortieren tegen de Ethiopiërs, zijn gedeserteerd. Zij menen dat de die hun schuilplaatsen probeerden inwoners van Asmara vierkant ach- te bestormen. Felle gevechten bra- ter de afscheidingsbeweging staan en moderne wapens en vaak beter toe- grote mogendheden gevraagd zich gerust zijn dan de Ethiopische troe- buiten de burgeroorlog te houden. Volgens hem heeft het Ethiopische leger dringend behoefte aan wapens nunitie. De Ethiopis< zich' in eerste instantie tot de Verenigde Staten hebben gericht met verzoek om wapenleveranties vijf Ethiopische vliegtuigen neerge- PL5?ÏÏÏ2!?!ïfL r.!SeriÜ? haald. Volgens de bronnen in Ad- in het verleden heeft de Soeda- ^rege^aea^den.^: ^a- Enorme rookwolken stijgen op in het centrum van Lima, de hoofdstad van Peru, waar de ongere geldheden van de laatste dagen aan zeker honderd personen het leven hebben gekost. Zeker 100 doden bij gevechten LIMA, PERU De militaire autoriteiten van Peru hebben Volgens de opperbevelhebber heeft gisteravond in Lima bekendgemaakt dat de gevechten van 5™^ "laIl v ir.rt i nr.n merend 'beeld geschilderd van de woensdag 100 mensenlevens hebben geeist en aat rond 600 per- gebeurtenissen van deze week. sonen zijn aangehouden. De buitenlandse persbureaus in Li- j j ma hebben opdraoht gekregen "tot Soldaten hadden eerder op de de stad geen bijeenkomsten in het n^er order" geen berichten meer te einde gemaakt aan plunde- openbaar gehouden worden. De re- verzenden over de crisis in Peru. delen tussen het bevrfj dings iront en de Ethiopische regering. Waarnemers menen dat de rege rende militaire raad woedend is over de wapentoevoer vanuit dit J^ie land. Hij heeft delegaties naar Ara bische landen gestuurd om te po gen door een grootscheeps diploma- Bek offensief de betrekkingen met oordelen {le Arabische wereld te verbeteren. Het bev'rijdingsfront ELF wordt met name gesteund- door Syrië, Irak, Saoedi-Arabië en Libië. In Asmara was de toestand gis teren betrekkelijk rustig. De water voorziening, die zes dagen geleden steund. straatschenderij die in het gering bepaalde dat donderdag een Franse journalisten Blondet de ongeregeldheden plaats- vakantiedag voor iedereen was en be- en Bonnet. die gisteren in Lima wa- hadden naar aanleiding van een po- val de inwoners van Lima bulten de ren aangehouden, zijn in de avond Hij zei dat de Verenigde Staten in litlestaking. binnenstad te blijven. Toöh trokken weer vrijgelaten. Ze hebben gezegd het verleden ten onrechte de fede- De politiemannen die zidh In een groepen jongeren naar het centrum dat zij door de politie voorkomend Eritrea met Ethiopië heb- gebouw verschanst hadden, eisten waar zij tussen de resten van de Waren behandeld. ben gesteund en militair materieel meer loon, betere werkomstandighe- woensdag in brand gestoken winkels aan Ethiopië hebben geleverd. Maar den en het ontslag van een generaal naar dingen zochten die van hun het ELF zou de Amerikanen niet be- die een politieman een klap had ge- gading waren. Zwaar bewapende po- t 11 -tl 11( 11 1 \t r hun daden In het ver- geven in het bijzijn van lournalisten. lltie-eenheden die van het binnen- - VIL Livtl Ul'U IV L leden, maar naar houding in het he- de toekomst. Volgens hem, Opgeschort Krachtens de staat het verleden onafhankelijkheid de linkse militaire regering van Peru het Eritrese volk te hebben ge- woensdag afkondigde, zijn alle grond- rechten opgeschort en mogen er m journalisten, litie-eenheden die land naar Lima waren gebracht v|| de daar gelegerde troepen te verster- U pf nntPTI - hni« rUA ken- openden toen het vuur op de 1 ClIVC UJU LCI1 Plunderaars. Washington President Ford verliest met zijn harde en voor het gewone volk moeilijk aanvaardbare plannen tot redding van de Amerikaanse economie, steeds meer van zijn toch al niet meer zo bijster grote populariteit. Voorzichtig be ginnen zich binnen de Republikeinse partij concurrenten te roeren, die het in 1976 wel eens in het Witte Huis willen proberen. Senator Howard H. Baker Jr. van - Tennessee (bekend aJs rechterhand van Saon Ervin tijdens de Watergate verhoren) is zijn partijgenoten vrij openlijk aan het polsen hoe zijn kansen ervoor zouden staan als hij een gooi deed naar de Republikeinse kandidatuur voor het president schap. Baker heeft laten weten dat hij er over denkt zioh beschikbaar te stellen op de Republikeinse voorverkiezingen, ook als Ford er bij. blijft zijn presidentschap te willen prolongeren. Niet overtuigd Op een persconferentie in Atlanta heeft Ford deze week gezegd dat de economische toestand volgend Jaar jeenimerkeiyk beter zal zijn dan de ^pessimisten denken en dat hij zich eeker kandidaat zal stellen om zijn éaken dan te kunnen afronden. Maar in Republikeinse kring is nog Piet iedereen er zo van overtuigd dat Ford zijn aspiraties zal doorzetten. Hoewel hij dat als vice-president natuurlijk niet te duidelijk kan doen. |ijkt het erop dat ook Nelson Rockefeller een ijzer in het vuur houdt. Hij houdt met opmerkelijke activiteit steeds meer toespraken om fcich maar vooral in het hele land te laten zien en te laten horen, pan is er ook nog Ronald Reagan, de oud-gouverneur van Californie, een oer-conservatief. Ook hij is openden toen KAAPSTAD Zuid-Afrika is be- Brandweerlieden waren gisteren nog gonnen met het bouwen van zijn eigen grote brand, gesticht bij kust-patrouillevaartuigen uitgerust het Plaza San Martin, te blussen, met raketten, in een poging onaf- Maar weinig zaken waren gisteren hankelijk te worden van overzeese in de binnenstad open. Voor de bak- wapenleveranciers, zo heeft die Zuid- kerijen stonden lange rijen mensen, afrikaanse minister van Defensie, De regering heeft de militairen en Botha, bekendgemaakt, de politie het recht gegeven huizen te Volgens minister Botha zullen de doorzoeken. Er mogen ook arrest a - eerste zes boten over twee drie Jaar ties verricht worden zonder gerech- operationeel zijn. telijk bevel. Op een persconferentie zei Botha verder, dat de schepen toegerust zul- Uitgewezen len worden met de modernste gelei de raketten en grote snelheden zou- Hat bureau van het Britse persbu- den j^nen bereiken, reau Reuter in de hoofdstad Lima is zuid-Afrika vervaardigt reeds zijn gisteravond op last van de Peruviaan- eigen automatische wapens, lichte se regering gesloten, zo is van offi- tanks, hefschroefvliegtuigen en oefen- ciële Zijde in de hoofdstad bekend- straaljagers gemaakt. De correspondent van het FfniIlfcrjjik heeft Engeland vervangen persbureau, Patrick Buckley zal als de voornaamste wapenleveran- worden uitgewezen. cier van zuid-Afrika nadat de Brit- se regering ongeveer tien Jaar gele den een wapen-embargo tegen Zuid- Afrika afkondigde. Howard Baker jr, de man die vorig jaar op de voorgrond trad als vice-voorzitter van de Senaatscommissie die "Watergate" onderzocht, overweegt te dingen naar de Republikeinse kandi datuur voor het presidentschap. bezig aan een serie spreekbeurten, den er al aardig wat in voor per 1 Volgende week komen de conserva- januari de wet van kraoht werd die tieve Republikeinen bijeen op een verkiezingsbijdragen van meer dan congres in Washington. Het lijkt 1000 dollar verbiedt. George Wallace, niet toevallig dat Ronald Reagan de conservatieve Democratische gou daar bovenaan op de sprekerslijst verneur van- Alabama, heeft al staat. 1.759.000 dollar bij elkaar, meren deels uit giften van nog geen Ook aan Democratische kant wordt honderd dollar. Senator Jackson van er trouwens al aan de verkiezingen de staat Washington heeft 1.139.100 gedacht, al zijn we er nog 22 dollar in kas en ook senator Lloyd maanden vanaf. Er wordt druk Bentsen van Texas heeft al meer gewerkt aan het vullen van de dan een miljoen klaarliggen: verkiezingskassen en sommigen had- 1.034.804. WASHINGTON De Amerikaan se minister van Defensie Schlesinger meent dat de Verenigde Staten be reid moeten zijn Zuid-Vietnam te steunen zolang als dat nodig is. Hij dacht daarbij aan een periode van tien a vijftien jaar. In een interview zei Schlesinger, dat de Verenigde Staten bereid moeten zijn hun bondgenoten te steunen 'tot dat de Noord vietnamezen him agres sie stopzetten". Militaire hulp zou nog een jaar, en mogelijk voor nog eens twee Jaar nodig zijn, de rege- Steiner wordt niet vervolgd KARLSRUHE De vroegere CDU-afgevaardigde In de Westduit- se Bondsdag Julius Steiner, die er van verdacht werd als agent voor de DDR te hebben gewerkt, zal gerech telijk niet vervolgd worden. De hoofdofficier van justitie in Karls ruhe, Bu'back, heeft meegedeeld dat het onderzoek in de zaak-Steiner ge sloten is. Volgens eigen zeggen zou Steiner van de fractiesecretaris van de So ciaal-Democratische Partij (SPD) in de Bondsdag, Wienand, 50.000 mark hebben gekregen omdat hij bij een stemming op 27 april 1972 ter afslui ting van een vertrouwensdebat op de SPD had gestemd, waardoor de toenmalige bondskanselier Brandt in het zadel kon blijven. Verder had Steiner bekend dat hij als dubbel spion voor Bonn en de DDR was op getreden. Een parlementaire commis sie van onderzoek beeindigde vorig jaar maart haar werkzaamheden, met de mededeling dat zij de bewe ringen van Steiner niet kon bewijzen, maar ook niet kon tegenspreken. De justitie, aldus de officier, heeft evenmin sluitende bewijzen tegen Steiner kunnen vinden. Jackson stelt zich kandidaat presidentschap WASHINGTON Als vierde Democratische politicus heeft de 62- Jarige Amerikaanse senator Henry M. Jackson officieel te kennen ge geven, dat zij zich kandidaat stelt vooi de Democraten met het oog op de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1976. In een televisieuitzending van vijf minuten zei Jackson, dat hij zich als president vooral om "de kleine man" zal bekommeren. De Republi keinse regering verweet hij, in de afgelopen zes Jaar de industrie en de grote maatschappijen bevoor deeld te hebben. Jackson is een van de warmste voor standers geweest van Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam en is voorstander gebleven van al gehele steun aan Israël. Jackson werd onlangs de kampioen van de zaak der Russische Joden doordat het Congres een amendement van hem goedkeurde op het Amerikaans-Rus sische handelsverdrag, hetgeen voor de Sowjet-Unie aanleiding was het verdrag op te zeggen. ring heeft om 300 miljoen extra voor Zuid-Vietnam verzocht, als toevoe ging aan de al eerder uitgetrokken 700 miljoen dollar. Voor het nieuwe begrotingsjaar, van juli 1975 tot juli 1976 is 1.300 miljoen dollar voor Zuid-Vietnam gevraagd. Het Congres staat nogal sceptisch tegenover deze begrotingsposten. Schlesinger zei dat niet besnoeid kan worden op de defensiebegro ting van 92.800 miljoen dollar, als de Verenigde Staten hun militaire po sitie in de wereld willen behouden. Als de tendens van een afnemende, militaire macht van de Verenigde Staten, in vergelijking tot de Sow- j©t-Unie, doorzet kan dat soortgelij ke militaire krachtsverhoudingen a-ls voor de Koreaanse oorlog tot gevolg hebben, aldus Schlesinger. Geïnfecteerde vinger oorzaak van voedsel vergiftiging KOPENHAGEN Het Ameri kaanse ministerie van Gezondheid heeft het Deense instituut voor sero-j logisch onderzoek laten weten dat de voedselvergiftiging die 144 passagiers van een Japanse Jumbo Jet opliepen, veroorzaakt is door een geïnfecteer de vinger van een handelaar in le vensmiddelen. Het Deens instituut dat dit bekend maakte, deelde mee dat de ham die bij het ontbijt in het vliegtuig ge serveerd werd, door iemand met een geïnfecteerde vinger is "behan deld" voordat ze in Anchorage (Alas ka) aan boord werd gebracht ~v ha*n was toen al uit bet ril* gehaald. De zieke passagier die omelet met ham hadden gegeten zijn maandag na een tussenlanding in Kopenhagen naar het ziekenhuis ge bracht. Zes van hen verblijven daar nog steeds Heath naar EG-commissie BRUSSEL (ANP) In Brussel doen steeds sterker wordende ge ruchten de ronde dat Edward Heath, de teruggetreden leider van de Britse Conservatieven, in de herfst van dit Jaar zitting zal nemen in het „dage lijks bestuur" van de Europese ge meenschappen, de Europese Com missie. Heath zou dan in de plaats komen van zijn partijgenoot sir Christopher Soames. die dan naar Engeland terug zou keren voor hot spelen van een actieve rol in de Brit se binnenlandse politiek. In EG-kringen in Brussel houdt men steeds meer rekening met een benoeming van Heath in de Europe se Commissie, ook al ontkent de ge wezen leider van de Tories dat. Ten slotte heeft Heath, zo zegt men in Brussel, een voorname persoonlijke rol gespeeld bij de intrede van het Verenigd Koninkrijk in de gemeen schappelijke markt. BRUSSEL Generaal Alexander M. Halig jr. zit met een probleem. Hij beeft mensen om zich heen dïle hem niet mo gen. Va.n het ogenblik af dat generaal Haiig naar Brussel kwam om van chef van de staf van het Wiltte Huis i)n Washington opperbevelhebber te worden van de Amerikaanse en Navo- strijdkrachten in Europa, hebben zijn tegenstanders in het militaire establishment ervooir gezorgd dat al zijn misstapjes breed uitgemeten hun weg vonden naar de nieuwsmedia. legerauto-met-chauf- Ifin door feur. Haig kreeg een tweede rekening van 91 dollar nadat aan het licht was gekomen dat op kratten met "voorzichtig, glaswerk" aan zijn adres, flessen Wodka en wijn ble- Officieren hebben in anonieme ken te zitten. En dat bleek in strijd telefoongesprekken met journalisten met militaire voorschriften. Er schijnt een kongsi van anti- Haig-officieren overwegend Amerikanen in het hoofdkwar tier van Shape ten zuiden van Brussel te zijn. Met hoeveel ze zijn is niet te zeg- ADVERTENTIE Neem bij de eerste ^verschijnselen Chefarine 4. Ihelarine 4 bevat één pijnstillend, één koortswerend, één opwekkend en één maagbeschermend middel. Samen helpen zij snel Zéér sneL Bij fijnen griep, tHe„ Brezjnew weer aan de slag LONDON Volgens de Daily Te legraph in Londen hervat de Sow- Jetrussische partijleider Brezjnjew maandag aanstaande zijn werk, na hersteld te zijn van een aanval van longontsteking die hem enkele da gen voor de vierentwintigste decem ber (de dag waarop hij voor het eerst niet meer in het openbaar werd gezien) velde. Brezjnew zou aan premier Wil son die hem van 13 tot 17 februari komt opzoeken, een handelsverdrag van "verscheidene miljoenen ponden sterling' willen aanbieden, op voor waarde dat de Britse premier toe staat dat het aantal Russische diplo maten en functionarissen in Londen van 144 gebracht mag worden op 271 aldus de Daily Telegraph in een bericht uit Moskou. gezegd dat zij iets tegen ex-presi dent Nixons man hebben vanwege Watergate en omdat hij en "po litieke generaal" is, die Nog voor Haig in Brussel was aangekomen, werd er gemopperd onder Amerika's bondgenoten over niet dioar militaire bekwaamheid. Het zijn deze officieren die er- voor hebben gezorgd dat Haigs Kunstmaan - Na herhaald uit naam in de twee maanden die hij is gisteren de Franse kunstmaan in Brussel verblijf t, op onprettige wij- Starlette van het ruimtevaartcen- en is. Voor- trum Kourou in Frans-Guyana gelan ceerd. Dit gebeurde met de nieuwe Haigs benoeming zou slecht zijn Franse draagraket "Diamant BP-4". gevallen bij zijn voorganger, gene- De kleine satelliet is een met laser- raai Andrew Goodpaster, die niet reflectors bedekte kogel. Via deze verscheen op Haigs installatie in reflectors zijn voor een onbegrens- Stuttgart als opperbevelhebber der de periode zeer nauwkeurige metin- Amerikaanse troepen in Europa. gen mogelijk. De kunstmaan die De dochters van twee Amerikaan- geen zender aan boord heeft, moet se officieren die zijn verbonden aan wentelen. Shape, kozen een anti-Haigenquete als deel van een schoolopdracht. Een van de meisjes wist haar va- ■- der te overreden de uitslag op Sha- de basis Cape Canaveral in Florida weersatelliet in een baan boven Haig moest 46.92 dollar betalen de Stille Oceaan gebracht. De SMS- het leger omdat een al te ijve- II (synchronous meteorological sa- tellite-II) moet de weersvoorspelling verbeteren en vroegtijdig waarschu wen voor op til zijnde wervelstormen. pe te laten circuleren. rige ondergeschikte zijn hond) het vliegtuig uit Amerika voor eer rit door Duitsland had laten afha- die een militaire routinecarriere achter de rug had. De staf van Haig zegt dat elke opperbevelhebber van Shape onver mijdelijk doelwit van intense be langstelling en roddel onder de troepen is. Maar noch Goodpaster noch diens voorgangers waren zo omstreden of het middelpunt van zwakkende lekken naar de buiten- compromitterende en positie-ver - wereld. Turkije gaat akkoord Turkije, heeft Griekenland gisteren laten we ten dat het in beginsel instemt met het voorstel om hun geschil over het continentale plat in de Egeïsche Zee voor te leggen aan het Interna tionale gerechtshof in Den Haag. Wel wil de regering in Ankara dat de twee partijen eerst samen probe ren tot een akkoord te komen over de punten die men aan het hof zal voor leggen en over kwesties als de om vang van de territoriale wateren in de Egeïsche Zee en het luchtruim, van de twee landen in dit gebied.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9