ARTSEN WINNEN STRIJD 'NAUWELIJKS STIJGING VAN CRIMINALITEIT Tijdelijk lagere belasting Gek gesarde man wurgde zijn vrouw in woede NAAST HET NIEUWS Pensioenpremies blijven aftrekbaar Kies een goede auto, maar evengoed een garage die aandacht voor uneeft. 'Recht op een beloning' miJDAG 7 FEBRUARI 1975 BINNENLAND PAGINA 7 Door Sybe Staimm Den Haag Vrij vertaald staat in het psychiatrische rapport te lezen dat Hubert us (67) in veertig jaar huwelijk door zijn vrouw is gek gepest. Toen hij haar wurgde was hij volslagen buiten zinnen. Zijn daad kan hem in het geheel niet worden toegerekend en de enig mogelijke conclusie is dat hij dient te worden opgenomen in een krankzinnigengesticht, waar men moet proberen te redden wat er nog van, hem te redden is. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank Mr. C. van steenderen eist dat de gepensioneer de öhef-tekenaar terzake van doodslag zal worden veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor de tijd van een jaar en dat hij daarna ter beschikking van de regering zal komen. Het drama gebeurde op 26 november vorig Jaar in de echtelijke woning aan de Koningin Julianalaan te Voorburg. Om negen uur 's morgens kwam de man zich volkomen overstuur melden in het politiebu reau met de mededeling: .Jk heb mijn vrouw vermoord" Hij gaf de huissleutel mee aan de rechercheurs die luttele minuten later de vrouw in nachtgewaad vonden op de vloer van het halletje. Jannetje (66) gaf nog zwakke tekenen van leven, maar ijlings toegepaste medisrhe hulp mocht niet meer baten. Zij bleek te zijn overleden door wurging. Hubert us kan zich vrijwel niets herinneren. Hij weet alleen nog dat hij woedend was geworden toen zijn vrouw de keukengeiser had laten lopen om hem te manen de afwas te doen. Hij kwam pas weer tot zijn positieven in het halletje, naast haar onbeweeglijke lichaam. Hij had pijn in zijn duimen van het knijpen. Voor de Haagse rechtbank zit Hubertus als een gebroken man zwijgend op het bankje. Slechts twee keer spreekt hij. „Ik werd wakker uit die daad" zegt hij „ik werd gewoon wakker. Ik heb niet geweten wat ik deed" En met een snik in zijn stem: .Als u weet dat ik altijd van mijn vrouw gehouden heb.ik was stapelgek op haar. Dat het zo ver kon komen is onbegrijpe lijk voor me." Iemand die het gevaar al jarenlang heeft zien aankomen is Hubertus fatsoen. Jannetje was een domme zenuwarts dr. C. van der Kroef. Als Vrouw, die haar rechtzinnige man getuigedeskundige vertelt hij ter sarcle en treiterde, zander enige zitting dat hij juist daarom al het waardering op te brengen voor zijn mogelijk heeft gedaan om de werk en voor de moeite die hij echtelieden uit elkaar te halen. besteedde aan zijn gezin. Zij wist de Dat had moeite genoeg gekost, want kinderen achter zich te krijgen en Hubertus is een man met onbuigza- samen vormden zij tegenover me orthodox-religieuze opvattingen, Hubertus een gesloten front, JS_eÏL ?rAj5,_a.ï De mar eenegenheid hunkerende uawiib uo.1 iiij laaiue a,ii> evuigeiiuuk ^tsdheidenvo-dW wat en vader, slMt zlch nog vaster op in zijn pantser van onbuigzame levensopvattingen, waardoor de wanverhouding binnen Jannetje betreft: zij wilde sociaal geborgen blijven Toch was het er uiteindelijk gekomen dat Hubertus op hevig het gezin weer verder escaleerde. De aandringen van de zenuwarts zijn voortdurende uitputting van zijn intrek had genomen in een flat te geestelijke vermogens maakte Hu- Katwijk. Buiten medeweten van de bertus langzaam maar zeker gek arts had echter een vriend-in-het- Hij kreeg last van duizelingen, geloof Huberbus overgehaald het. nog geheugenverlies en schemertoestan- eens met Jannetje te proberen. Het den en moest zich onder psychiatri- gevolg was rampzalig. sche behandeling stellen. Jannetje Uit het rapport van de gerechtelijke maakte hem belachelijk. Nadat zij districtspsychiater dr. Mulder komt zelf een hersenbloeding had gehad de achtergrond van het drama in al werd haar gedrag nog erger, zijn afgrijselijkheid naar voren. In die tidj begon een onbedwingbare Deze psychiater spreekt van „een neiging tot agressie bij Hubertus af verschrikkelijk huwelijk van twee en toe dreigend de kop op te steken, mensen die nooit met elkaar Sindsdien streefde de behandelende getrouwd hadden moeten zijn" zenuwarts er naar dat hij Jannetje Hubertus is een man met zeer starre zou verlaten. opvattingen omtrent geloof en Het heeft niet zo mogen zijn. Na DEN HAAG De artsen hebben hun strijd om waarde vaste pensioenen gewomnen. Hun voflled'ige pensioenpremie (meer dan 20.000 gulden per jaair) blijft aftrekbaar van de belasting. Ook de meeste vakbonden stemmen m met dit resultaat, want minister Duysenberg (Financiën) heeft toe gezegd dat voor aiHe pensioenregelingen reserveringen voor waardevastheid vain de belasting mogen wordlen afgetrok ken. De politie van Heerlen heelt gisteren ongeveer seertig demonstranten uit het gemeentehuis gezet die daar gearmd op de grond zaten. De demonstranten, leden van de actiegroep 'Het dure kippe- hokprotesteerden tegen de wantoestanden rond de kamerhuur in de gemeente Heerlen. Bij het verwijderen maakte de politie gebruik van een hond die echter alleen zijn baas beet. Minister Van Agt in Tweede Kamer DEN HAAG Volgens minister Van Agt is er nauwelijks of geen sprake van een stijging van delic ten als inbraak, agressie op straat en fietsendiefstal. De bewindsman van Justitie heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn beantwoording van tijdens de begrotingsbehande ling gemaakte opmerkingen door le den van de fracties van KVP, WD, DS'70 en Boerenpartij. Om een idee te kunnen krijgen van de omvang van de criminaliteit met betrekking tot delicten als in braak. autodiefstal, bromfietsdief stal, fietsendiefstal, dief stal uit auto's, agressie op straat en doorrijden na een ongeval worden in voor- en najaar zogeheten slacht offerstudies verricht bij representa- ders. Door deze studies elk jaar te herhalen kan een betrouwbaarder beeld gekregen worden van de ont wikkeling van deze vormen van cri minaliteit. Wat dit laatste betreft blijkt nu al dat op deze wijze verzamelde gege vens een ander beeld geven over de ontwikkeling van delicten als in braak, agressie op straat en fietsen diefstal dan de officiële statistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek aldus minister Van Agt. De laatste tien jaargangen van alle kranten in Nederland worden tie willen nagaan hoe de berichtge ving is geweest over gewelddadigheid Het gaat om de vragen als, hoe over gewelddadigheid wordt geschre ven en of er een verband bestaat tussen omvang van de gewelddadig heid en de manier van berichtge ving. Ook wil de minister van Jus titie weten of er verband is tussen de aard van de berichtgeving over geweld in de kranten en de gevoe lens mn onveiligheid die onder de bevolking leven. Van Agt verdedigde zich fel te gen de kritiek van bijna alle par tijen dat er op zijn ministerie te traag wordt gewerkt. Het tempo van de wetgevende ar beid wordt niet alleen bepaald door de ambtenaren op mijn ministerie. Ook andere departementen moeten worden ingeschakeld. En daar gaat een hoop tijd in zitten, aldus de mi nister. Hij noemde als voorbeeld de plannen voor de verlaging van de meerderjarigheid. 'Ik hoef niet al leen maar het getal 21 te vervan gen door het cijfer 18. De conse quenties die Txj'n verlaging heeft voor andere gebieden (sociale za ken, onderwijs) zijn zo enorm dat het niet in een handomdraai is ge beurd", was zijn verdediging. GOEDKOPER BELLEN BEJAARDE BELGEN In België komt binnenkort een nieuw "sociaal telefoontarief" voor ouden van dagen en gehandicapten. De nieuwe regeling komt erop neer dat personen van 70 jaar en ouder en mensen die voor 80 pet of meer blijvend invalide zijn forse kortingen op hun telefoonkos ten krijgen. Voor het aanleggen van een telefoon zullen ze b.v. slechts 105 gulden in plaats van 280 gulden behoeven te betalen. Ook op het abonnementsgeld krijgen ze aanzienlijke kortingen. Zo zullen de ouden van dagen en de invaliden voor hun tweemaande lijks abonnement slechts ongeveer 20 in plaats van 30 gulden be hoeven te betalen. Bovendien krijgen diegenen die van de nieuwe regeling gaan genieten per twee maanden 20 kosteloze gesprekken VOGELS PLECHTIG IN DE ECHT Een Canadese rabbijn heeft gisteren het voornemen bekendge maakt een huwelijksplechtigheid te houden voor twee sprekende mynah-vogels "omdat de wereld in zo droeve staat verkeert dat men haar eens goed moet laten lachen". Rabbijn Aaron Zimmerman verwacht zeker kritiek, "want je kan het niet iedereen in deze wereld naar de zin maken". Maar hij weet de allerhoogste aan zijn zij en maakt zich daarom geen zorgen. De eigenaar van de myhah's, ex-naohtclubhouder Colin Kerr, heeft lang moeten zoeken naar een geestelijke bedienaar van on verschillig welk geloof, die het huwelijk wilde inzegenen. Kerr denkt dat hü het huwelijk zal laten sluiten op het einde van de maand in Niagara Falls "wittebroodshoofdstad van de wereld". Hij kocht de mannetjesvogel, Rajah achttien Jaar geleden in India en het vrouwtje Rani vier jaar geleden in Toronto. JOYRIDER DWARS DOOR RUSLAND Sinds hij een film had gezien over het stelen van een tram, had Albert Naserow in Kalinin ten noorden van Moskou de drang er met een stadsbus van door te gaan. Hij zette tenslotte door, verving de nummerborden door barden die hfl had gestolen en schafte zich vervalste papieren onder een andere naam aan. Naserow maakte vervolgens een rit van 2100 kilometer dwars door de Sowjet-Unie, zich aandienende als een ingenieur die een experi menteel vervoermiddel beproefde. In Tasjkent in Centraal-Azië be gon Naserow met een busdienst voor het vervoer van passagiers en groenten naar de aangrenzende republiek Oezbekistan, waarbij hij flink wat geld opstreek. Ook toen hij betrokken raakte bij een botsing die de bus ver nielde en twee passagiers verwondde, werd zijn ware identiteit niet ontdekt. Dat gebeurde pas toen hij weer in Kalinin terug was. "Hoe is dat allemaal kunnen gebeuren", vroeg het dagblad Izvestia zich af. "Bijna om de andere kilometer is er een politie bureau." RECLAME TEERSTAAF STOPT In Noorwegen mogen vanaf juli as. in de pers geen advertenties meer worden opgenomen voor tabakswaren. In Januari van het vol gend jaar mag ook op aanplakbiljetten geen reclame voor tabak meer worden gemaakt. Dit heeft een ambtenaar van de dienst voor volksgezondheid in Oslo bekendgemaakt Volgens minister Duysenberg zul len de financiële consequenties voor de schatkist voorlopig beperkt blij- Van Agt in conflict met progressieven DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) komt in conflict met de progressieve partijen over het verbergen van weggelopen minderja rigen voor de justitie. PvdA, D'66, PSP en PPR namen gisteren een motie aan waarin wordt gevraagd, het verbergen van minder jaren niet langer strafbaar te stellen. Zoals verwacht wilde de bewinds man niet ingaan op het verlangen van de progressieve partijen om het wetboek van strafrecht dienovereen komstig te wijzigen, omdat hij dat "te drastisch en ondoordacht" vond. Het zou bovendien volgens de bewindsman weinig effect sorteren. De ouders, die nu eenmaal verant woordelijk zijn voor het lot van hun kind, zouden dan altijd nog met een kort geding proberen hun kind te rug te krijgen", zo stelde hij. Van Agt kreeg het met de progres sieve leden van de Tweede Kamer ook aan de stok over de rechtshulp voor de gewone burgers. Een voor stel van PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN om vier ton beschikbaar te stellen dit Jaar voor de subsidiëring van wetswinkels wees Van Agt af. Volgens zijn becijferingen zou hulp in heel Nederland aan experimenten met sociale rechtshulpverlening ve le miljoenen guldens kosten. Wel was de minister bereid de stichting Amsterdams advocaten collectief, fi nancieel te steunen. ven tot enkele tientallen miljoenen. Dit vooral omdat in het bedrijfs leven nog maar weinig premies wor den betaald waarin rekening wordt gehouden met toekomstige waarde vermindering van het geld. De fiscale aftrekbaarheid van in flatiereserveringen zal namelijk al leen gelden voor premie-betalingen. Dus niet voor pensioen-reserverin gen die in het bedrijf worden gehou den, zoals tot nu toe veel gebeurt. De inflatie-reservering zal beperkt moeten blijven tot 3,75 procent per Jaar, een percentage dat de artsen al hanteerden. "We willen nu weer positief samenwerken met de over heid" verklaarden de artsen na af loop van het overleg tussen huisart sen. specialisten en apothekers. Dat overleg had zelfs nog even gevaar gelopen doordat de kabinetsdelega tie bijzonder verbolgen was over een protestactie van Utrechtse huisart sen, die een zondagsdienst hadden ingesteld en met spandoeken de straat waren opgegaan. Alle artsen stonden gisteren ove rigens in de startblokken om tot ac tie over te gaan. Het vertrouwen in een goede afloop van de bespre kingen was niet groot. Het maan denlang opzouten van boosheid zou tot acties hebben kunnen leiden die de gezondheidszorg zeker niet ten goede zouden zijn gekomen. De huisarts R Hali. woordvoerder van zijn Haagse collega's: "Je komt er moeilijk achter of de regering is geschrokken van de beloofde acties Maar in deze zaak is wel weer eens duidelijk geworden dat men er geen benul van heeft wat de huisarts doet. Volgens staatssecretaris Hen driks wordt de huisarts steeds be langrijker, maar ze wilden ons wel in de hoek duwen. Als die nieuwe regeling was doorgegaan zou het een ramp zijn geworden, vooral voor de jonge artsen. Een aantal staat al op de rand van «en faillissement". nagevlooid in opdracht van minister Van Agt. De speurders van justi- DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is gisteren het eind vorig jaar al aangekondigde wetsontwerp inge diend waarin uitsluitend voor 1975 een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting wordt voorgesteld. Kosten voor de schatkist ongeveer 840 miljoen op de jaarbasis, maar vol gens de regering wordt het besteed bare inkomen verruimd, wat de werk gelegenheid kan bevorderen. De tarief ver laging voor de lopende loonbelasting zal in de drie kwarta len na 1 april worden geëffectueerd voor het gehele kalenderjaar. In het wetsontwerp staan de volgende belastingvrije sommen: Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) f 1.559. Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) i 4.517. veertig jaar pesterij stroomde op 26 november uit Jannetjes keukengeiser de fatale druppel die bij Hubertus de emmer deed overlopen. De futiliteit van de aanleiding doet niets af aan het feit dat Hubertus" daad moeit worden gezien als de onbedwingbare uiting van een man die handelde op de grens van totale krankzinnigheid, zonder bewust te willen of zelfs maar enigszins te beseffen wat hij deed. Beide psychiaters zijn hierover volkomen eens: het doden van zijn vrouw kan aan deze man absoluut niet worden toegerekend. Momenteel wordt Hubertus ver pleegd in een psychiatrisch zieken huis. Hij is zo verpletterd door schuldbesef dat hij zelfmoord wil plegen. De behandeling moet worden gericht op herwinning van zijn zelfrespect, aldus dr. Mulder, die nog een klein lichtpuntje ziet in het feit dat tenminste een van de kinderen zich nog niet volledig van Hubertus heeft afgekeerd Verdedigster mej. mr. E Timmer mans bepleit ontslag van rechtver- volging voor haar cliënt en diens plaatsing in een psychiatrische inrichting zonder de maatregel van TBR. De Haagse rechtbank zal vonnis wijzen op 20 februari. Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 Jaar en ouder) f 6037. Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) f 7.786. De arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45 pet of meer arbeidsongeschikt zijn) f 1.403. De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen f 2.182. De bejaardenaftrek voor alleenstaan den f 1.528. De extra aftrek die geldt voor een alleenstaande met recht op kinderaf trek f 1.713. Het maximum voor de bijzondere af trek voor onvolledige gezinnen waar. in een alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werkzaamhe den verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat Jonger is dan 16 Jaar f2.493. Kinderaftrek voor: 1 kind 2 kinderen 3 of 4 kinderen 5 of 6 kinderen 7 of meer kinderen belastingpercentage toe te passen op de belastbare som 20 pet over de eerste f 5.000 25 pet over de volgende f 6.141 31 pet 8.202 39 pet 7.610 49 pet12.032 58 pet 16.716 63 pet 18.687 66 pet22.999 69 pet45.996 71 pet over elke volgende gulden. Arts (82) boos op collega (79) Amsterdam De 82-jarige Vlaar- dingse arts C. Moerman heeft het stevig aan de stok met de bijna 80-jarige oud-huisarts A. P. N. de Groot. In een vraaggesprek met een verslaggever van een dagblad over de kwakzalverij, zei de oud-huisarts De Groot onder meer „en dan is er nog de heer Moerman in Vlaardin- gen die kanker wil bestrijden door mensen duivenvoer te laten eten". Dokter Moerman spande prompt een kort geding aan. Met een waar engelengeduld luisterde gistermiddag de vice-president van de Amster damse rechtbank twee uren lang, trachtend zin en onzin te scheiden. Leunend op zijn stokje, zijn gehoorapparaat bijstellend, verklaar de oud-huisarts De Groot voor de zitting dat hij tot zijn laatste snik zal ageren tegen alle „wetenschap pelijk niet-verantwoorde gezond heidsbemoeienis". Fel gekant is hij tegen bijvoorbeeld de acupunctuur, de homeopathische geneeswijze en het inschakelen van de parapsycho logie. Dokter Moerman verdedigt al 34 jaair lang zijn stelling da* kanker een gevolg ls van een storing in de stofwisseling. Hij trok een vergelij king met postduiven, die voor kunstmatig verwekte kanker onvat baar zijn gebleken. Dokter Moerman analyseerde leefwijze en voeding van zijn duiven, en in zijn medicamen ten zijn vrijwel dezelfde stoffen verwerkt die ook in het voedselpak ket van de duif voorkomen: Jodium, gist, citroenzuur, zwavel en vitami- f 5.000 f 1.000 f 11.141 f 2.535 19.343 5.077 26-953 8.044 38985 13.939 55.701 23.634 74.388 35.406 97.387 50.585 143.383 82.322 ADVERTENTIE Een goede auto, die vindt u in met 4 vestigingen in Leiden de nieuwe generatie VW's en omgeving (er is er altijd en Audi's. één bij u in de buurt). De Golf. de Scirocco, de Passat, Kamsteeg koopt niets voor één- de Audi's. Concepten van de toekomst, met spreek woordelijke zekerheden va VW/AUDI, versterkt met de unieke computer-diagnose. Ze worden u van harte aanbevolen door Kamsteeg, malige verkoop-successen. Wel voor blijvend tevreden klanten. Vandaar extra aandacht, 61 112 raag wordt gewerkt. Het tempo van de wetgevende ar- ►eid wordt niet alleen bepaald door te ambtenaren op mijn ministerie. )ok andere departementen moeten vorden ingeschakeld. En daar gaat en hoop tijd in zitten, aldus de mi nster. Hij noemde als voorbeeld de plannen voor de verlaging van de neerderjarigheid. "Ik hoef niet al- een maar het getal 21 te vervan- ;en door het cijfer 18. De conse- juenties die zo'n verlaging heeft 'oor andere gebieden (sociale za ten, onderwijs) zijn zo enorm dat iet niet in een handomdraai is ge beurd", was zijn verdediging. DEN HAAG Dé boer die zich minister Gruijters (Ruimtelijke Or- in zijn bedrijfsuitoefening beperkt dening), die gisteren aan d* Tweede verdere aantasting te voorko men van natuur en landschap heeft recht op een beloning van de ge meenschap: zijn inkomen zal even noog moeten zijn als dat van een vergelijkbare boer in zijn omgeving die zijn bedrijf volgens de modernste landbouw-wetenschappelijke inzich ten kan laten ontwikkelen. Dit blijkt uit een nota van mi nister Van det Stee (Landbouw) staatssecretaris Meijer (CRM) en Kamer is gestuurd. Met de publika- tie is een eind gekomen aan de on zekerheid rond de toekomstige inko menspositie van gekortwiekte land bouwers in nationale landschapspark en waarvan de regering er een vijftal bij wijze van proefneming wil in stellen. Uit het kabinetsberaad lekte enkele weken geleden uit dat mi nister Duisenberg van Financiën om principiële redenen tegen een ver goeding voor de boeren was. loontrekkenden daarmee gelijk stelden f 732 f 1.228 f 1.721 f 1.878 f 1.996 zelfstandigen andere niet loon trekkenden f 1.391 f 2.857 f 3.350 f3.507 f3.625 opvolgende totaal belasting inkomensschijven opvolgende bij totaal schijven opvolgende

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7