„Wat die leerlingen hebben gepresteerd is frappant" Hogere winst Schooljeugd en de computer Computerdeskundige Wim de Weerd: ^5 X XX Leidsche Wol MENKEN/LANDBOUW: VLAG IN TOP Tre Foei vervangt Trio A voor Vissers krijgen oliegeld Dode in het verkeer VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 KOUDEKERK AAN DEN RIJN Computer. Voor velen een woord met een magische klank. Slechts een select gezelschap kan zich er op beroemen "thuis" te rijn in het wereldje, dat in de toekomst neg veel van zich zal doen spreken. Leerlingetjes van de vierde klas van de Burgemeester de Herder- school staan sinds een maand of drie helemaal niet meer vreemd te kijken als het woord computer wordt uitgesproken of er wordt gepraat over een twefetallig-stel- sel, het systeem dat nodig is om met de computer te kunnen re kenen. Computerdeskundige Wim de Weerd (ook voorzitter van de oudercommissie van de Kouder- kerkse school) trok wekelijks een uurtje uit om de scholiertjes de grondbeginselen bii te brengen. In drie maanden maakte hij het "abacadabra" heel wat duidelij ker voor de kinderen. Volgens De Weerd is het lesge ven op lagere scholen in compu- terkunde vrij uniek. Middelbare scholieren worden wel geconfron teerd met de computer. Voorzo ver De Weerd kon nagaan was iets dergelijks op basisscholen nog nooit eerder aan de orde geweest. In bijgaand interview vertelt hij over zijn ervaringen. Ook on derwijzer Klaas Kuit komt aan het woord. Hij is evenals Wim de Weerd, zeer enthousiast en kijkt al weer uit naar een eventucei vervolg. Leerlingen van de Burgemeester de Herderschool op bezoek bij Contrabata in Rijsivijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Wat die kinderen in drie maanden hebben gepresteerd ia gewoon frappant. We zijn veel te gauw geneigd het bevattingsvermogen van hen te onderschatten. Maar daarin vergissen we ons grandioos. Ik ben er van overtuigd, dat veel volwassenen iin die korte periode nooit zouden hebben bereikt, waartoe die leerlin gen wel in staat bleken te zijn". Door Jan Westerlaiken Foto Wim Dijkman - daad verder zullen gaan", vertelt Wim de Weerd. "Eerst moeten we maar eens zien wat we zulen aan pakken. Voorlopig krijgen de leerlin gen zeker drie maanden "rust". De kinderen waren er zo geëmotioneerd bü betrokken, dat één van hen prompt diarree kreeg en enkele an- - deren nauwelijks de slaap konden vatten. Daarom moeten we hen eerst zns wat laten bijkomen." Wim de Weerd loopt nog in och tendjas als we hem zaterdagmorgens opzoeken in zijn woning aan de Kou- Doorgaan Eén van De Weerds kinderen vindt, dekerkse Den Tollstraat. Geen pro bleem overigens want nauwelijks een een kwartier later heeft hij een kam door de haren gehaald en zakt lang uit in een gemakkelijke stoel. Rust wordt hem echter niet gegund. Zijn dat hij zich nu rustig genoeg heeft gehouden. Schrijft wat "vieze woordjes" op een stuk papier en wappert daarmee voor de ogen hond "duikt" op hem en er moet van z'n vader. Na enkele minuten eerst een robbertje geknokt worden aandacht is hij tevreden^ en werpt voor hij zich in zijn mand terugtrekt. zich op de hond voor een fikse stoei partij. Een lege kop en schotel wor den ergens in een hoek gezet. Dan: "Er komt zeker een vervolg. Je kunt met computerkunde door gaan zolang Je wilt. Je kunt je leer methoden er gewoon aan aanpasen. De leerlingen hebben er, als zij straks middelbaar onderwijs gaan volgen, al- voordeel van. Op veel les- Wim de Weerd: import Koudeker- kerker maar toch zeer betrokken bij het dagelijkse dorpsleven. Hoe is het idee ontstaan om ieerlingen van de vierde klas te confronteren met com puterkunde? "De onderwijzer", vertelt de com- puterdeskundige, "had ontdekt, dat ^östersls de c»mput«rtande'time de kinderen al aardig uit de voeten 1(jt al opgenomen." konden met rekenen. Maar de ele mentaire begrippen ontbraken. We Welke rol gaat de computer in de hebben er wat over gepraat en toen toekomst in het onderwijs spelen? besloten we om de computer er bij te halen. Voor de leerlingen natuur- De Weerd: "Het wordt normaal, lijk erg leuk om in zo'n vroeg sta- dat computerkunde op basisscholen dium al kennis te maken met een ®en onderdeel van het leer program- nieuw medium." ma wordt. Over een aantal jaren is het gebruik van een terminal (hier- Aangeslagen mee kunnen de scholieren nagaan Hot idoe sloeg enorm aan. De scho- een computertje, met een eigen ren' "hart" en opflikkerende lampjes. "Ze Hoogtepunt hadden bijzonder goed begrepen wat 6 v ik hun had verteld", aldus een en- Na drie maanden "blokken' kwam thousiaste Wim de Weerd. "Er werd hefc hoogtepunt. De kinderen moch- een programmaatje gemaakt waar- ten een kijkje nemen in het "diepste van de uitkomst exact klopte. Echt geheim hoor, ik was perplex." de computer bij Con trabata in Rijswijk. Anderhalf uur lang mochten zij spelletjes met het s er een speciale reden geweest apparaat doen. De winnaar van het de computerkunde in de vierde zogenaamde "boter, kaas en eieren" klas te geven en niet aan de kinderen sprak rechtstreeks enkele minuten met een programmeur im Amerika. Vanzelfsprekend kwamen er ook vragen. Een heel slimme kwam van een jongen. Hij zei: "De computer kan alles, zegt men. Maar als ik er nu eens een briefje van duizend gul den in stop en vraag of hü er veer- We zagen het allebei op een ge- tig van wil maken wat gebeurt er geven moment wel zitten. Een andere dan klas is eigenlijk helemaal niet ter sprak® geweest. En het hoofd van de Een naïef vraagje kwam van een schooi zei ook ga je gang maar." meisje. Toen het "hart" van de com puter bloot was vroeg ze: 'Maar Komt er nog een vervolg? waar zit nu dat mannetje, dat al die "We gaan nu beteken of we inder- berekeningen maakt Onderwijzer Klaas Kuit vroegen we of hij al merkbare resultaten had waargenomen. "De kennis functio neert al", verteült hij. "Veel gemaakte foutjes als 0x1 1 verdwijnen. Met de computerkunde is er een stukje strategisch denken geïntroduceerd. De kinderen denken nu eerst na voor ze eenprobleempje beetpakken. Ik ben erg blü, dat we dit expriment hebben aangedurfd. Het traditionele rekenen met trucjes is hierdoor naar d« achtergrond verdrongen." van de vijfde of zesde klas? "Er is geen speciale reden voor ge weest", zegt Wim de Weerd "De klasseleraar en ik kennen elkaar goed. Toen hij met zijn problemen op de proppen kwam zag ik een kans om verbreding aan mijn vak te ge- „Verbindingen met Vaticaan" EO met naar christelijk tv-festival HILVERSUM De Evangeli sche Omroep zal niet deelnemen aan het internationale christelijk televisie-festival in mei van dit Jaar In Brighton (Engeland). Oorspron- kelijk zegde de EO aan de NOS toe twee programma's te zullen inzen den, maar daar ziet de omroep nu van af. Door een intern misverstand was niet voldoende duidelijk dat het festival wordt georganiseerd door de Wereldassociatie voor Christelij ke communicatiemiddelen (sectie van de Wereldraad van Kerken) én de Internationale Katholieke Asso ciatie voor Radio en Televisie ("ver bindingen met het Vaticaan"), al dus een verklaring van de EO. De Evangelische omroep overweegt nog een waarnemer naar het festival te tUre*. NOORD WIJK LDWS, de Leidse bijna-kampioen, kan zich op gaan maken voor twee partijen tegen Menken/Dandbouw. De ploeg dar tele Noordwfjk-junioren van coach Arie Duyndaim kon gisteren reeds de vlag in top hijsen omdat Joop Faa- se concurrent Verhart klopte en zij zelf zeer korte nietten maakten (10 —3) met De Lange. Zonder Gerry Mühren, die met Ajax in Hamburg KATWIJK —Zondag zal in de Vredeskerk in Katwijk om vijf uur een jeugddienst warden gehouden. In deze dienst zal ds. D.H. Eldeonan voor gaan. Het thema luidt: "Hoop doet Muzikale medewerking wordt verleend door G.F. de Vreugd (trom pet) B. Wobbes (orgel) en een zang- xoor o.l.v. Jenny de Wit. Om 5 uur is er eveneens een Jeugd dienst in de Open Hohkerk, hier zal als voorganger aanwezig zijn ds. RA. Steenstra uit Leiden. Het thema van de preek is: "In hoeverre zijn wij goddeloos". Muzikale medewerking komt deze keer van het Chr.Jonge- renkoor "The Revival Singers" oX v. Jacques Colijn. was, en zonder Arnold Mühren, die wellicht in wedstrijden tegen LDWS zijn rentree zal maken, en daar mee hielp Menken/Landbouw een groot deel van de kritiek als zouden zij voor het overgrote deel op Müh ren en Mühren draaien, naar de an dere wereld. Over de wedstrijden, die gespeeld werden is eigenlijk niet zo bar veel te zeggen. Joop Faase (tegen Verhart 5—2). Menken/Landibouw, Rollygolf /Stippie (4—1 tegen Van Duin) en Nachtegaal (41 tegen Driehoek/ Piet Hein) behaalden afgetekende overwinningen. De Oostdam-familie was verantwoordelijk voor de Nachtegaal-zege, maar dat is gezien het feit dat er zes man mee spelen niet erg opmerkelijk. Good old Jan van der Lippe teken de in zijn eentje voor de deceptie, van Van Duin, dat beter voetballend dan Rollygolf lang uitzicht op de eer ste puntjes had. Maar Jan kan weer vlammen, dat bleek. Hartveroverend tenslotte was de manier waarop Joop Faase over Verhart heen daverde. De uitslag, zou een dergelijke uitspraak niet in geven, een aanschouwen van de par tij wel. Op de foto een verbeten Jan van der Zalm in een uiterste poging om Siem Barnhoorn van scoren af te houden. STAND: Menken/Land'bouw 1018 Joop Faase 10—14, Verhart en Aug. /Vleespaleis 9—12, HHHS, Beach Club en Kikkertje 9—11, Nachtegaal 10—10, De Lange 10—6, Rollygolf 9—5, Driehoek PH 10—4 en Van Duin HILLEGOM Dinsdagavond 11 februari nemen de heren P. de Vries en A. Kleuwegt, resp. voor zitter en sekretaris van de Protes tantse Ziekenverpleging tijdens de jaarvergadering afscheid. Op koffieconcert LEIDEN Het aangekondigde K&O-koffieconcert voor zondag a.s. in de Stadsgehoorzaal kan niet door het Trio A gegeven worden wegens ziekte van een van de leden van dit ensemble. K&O heeft echter voor een vervangend ensemble gezorgd dat evenals het Trio A uit een klarinettist, een hoboïst en een fagottist bestaat. Het ensemble dat nu zondag voor K&O naar Leiden komt, is het trio 'Tre Voci' bestaande uit Gé van Koten (hobo), Herman Braune (klarinet) en Hanne van Koten (fagot). Op het voorprogram ma staan werken van Mozart, Ibert, Van Beethoven en Strietman. LEIDEN De Leidsche Wolspin nerij NV heeft oven- de eerste negen maanden (april tot en met decem ber) van het boekjaar 1974-1975 een geconsolideerde winst behaald van f 1.47 min. tegen f 497.452 ln de zelfde periode van 1973-1974. De geldswaarde van de omzet steeg met ca. 25 pet. zo heeft het bestuur medegedeeld. Het exploitatie saldo verbeterde van f 1,2 min. tot f 3,1 min. Het bedrijf zal een on veranderd interimdividend van 6 pet, uitkeren. Den Haag De grote en kleine zeevisserij en de garnalenvisserij krijgen over 1974 "oliegeld" ter tegemoetkoming in de sterk gestegen brandstofkosten van het ministerie van Landbouw en Visserij. De rijkssubsidie bedraagt over de eerste zeven maanden van '74 drie cent per verbruikte liter gasolie en over de volgende vijf maanden vijf cent per liter. Minister Van der Stee heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen in de Tweede Kamer. Hij ging uitvoerig in op de moeilijkheden in de visserij die zijn ontstaan als gevolg van overbevissing. Gisteren legde de minister de laatste hand aan de oprichting van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij. In dit fonds stort het rijk dertig miljoen gulden. Het kan worden gebruikt voor vissers die hun bedrijf willen beeindigen en voor hen die een moeilijke tijd willen overbrug gen. Volgens de minister is het bedrag hoog genoeg. Over de beperkende maatregelen voor de visvangst voorspelde Van der Stee pittige heronderhandelin gen in mei. Hij beloofde zich zoveel mogelijk te zullen verzetten tegen regelingen die nadelig zijn voor de Nederlandse vissers. Nader overleg met zijn collega Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) kondigde Van der Stee aan over het voorstel om vissersschepen die hier uit de vaart gaan over te brengen naar de Nederlandse Antillen. Er ia ook een werkgroep bezig met vertegenwoordigers van het ministe rie en het bedrijfsleven die studeert op mogelijkheden Nederlandse vis sersschepen in te zetten ito ontwikkelingslanden. HOOFDDORP De 48-Jarige M. Daim uit Nieuw-Veunep ls WJ een verkeersongeluk in Hoofddorp om het leven gekomen. Dé man slipte met zijn auto, sloeg over de kop en kwam in de Hoofdvaart terecht. Het slachtoffer kwam door verdrinking om het leven. Bedrijfsongeval in Katwijk KATWIJK Bij het uitbenen van vlees heeft een van de personeels leden (een 25-Jarige Leidenaar) van slagerij Teekens aan het Hoornes- plein in Katwijk zich per ongeluk met een slagersmes in zijn lies ge stoken. De verwonding was niet ernstig, opname in een ziekenhuis was dan ook niet noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4