Spoorlijn naar Utrecht voorlopig niet omhoog 400 jaar universiteit in Leidse musea en boekvorm mondi mondi3w SCHOORSTEEN GOED VEGEN: 'N NOODZAAK Spoedig bouw Sumatra brug? Aus,,n A,ie9r° Garage Poot Globaal plan voor Churchill-brug Onze 900 rrv showroom staat voor u open Hoofdstraat 104-106 I? te Valkenburg (ZH). - Valkenburg (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 Leiden (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 66907 Mjni.- Austin - Morris"- MG Triumph - Rover,- Jagua^r Larid-Rover - Range Rover.; In het verlengde van de Churchilllaan zal m de toekomst Lelylaan tot stand brengt. nieuwe brug worden gebouwd die een verbinding met de dr. LEIDEN De ophoging van het door Leiden lopende ge deelte van de spoorlijn LeidenUtrecht zal de eerste tien a vijftien jaar nog niet in uitvoering worden genomen, zo heeft de gemeente van de Nederlandse Spoorwegen vernomen. Dat betekent dat een oude wens van de gemeente vooralsnog on vervuld blijft. Met een verhoging van de spoorlijn zou een einde komen aan de chaotische verkeerssituaties op de Haag- weg en de Morsweg wanneer de spoorbomen gesloten zijn. Het verkeer zou dan via een tunnel onder de spoorlijn door kun nen worden geleid. Wel zullen de N.S. in de komende jaren een nieuwe spoor brug over het Galgewater tussen Haagweg en Morsweg bou wen. De hoogte daarvan bepaalt mede die van de brug die de gemeente in het verlengde van de Churchilllaan over de Oude Rijn als verbinding met de Dr. Lelylaan in het Morskwartier wil aanleggen. Een globaal plan hiervoor werd gisteravond besproken in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. Er zal een keuze worden gedaan uit drie mogelijkheden: een brug van 1.50 m hoog, een brug van 2.50 m hoog of een beweegbare brug. Volgens ir. H. H. Vos, directeur van Gemeentewerken moet in het laatste geval op extra hoge kosten worden gerekend en is een dergelijke brug in feite ook onnodig omdat in deze richting nog maar weinig vervoer-per- boot plaats heeft. Wanneer gekozen wordt voor een brug met doorvaarthoogte van 2.50 meter, dan is dat ten gerieve van pleziervaartuigen. In de commissie was men het erover eens, dat een brug van 1.50 meter uit oogpunt van stadsschoen fraaier is. Een definitieve keuze zal nog worden gemaakt. In de nog allerminst definitieve plannen wordt thans uitgegaan van een breedte van 22 meter, goed voor vier rij stroken: drie in de richting van Zuid-West en één in de rich ting van het Morskwartier. Bovendien komen aan weerszijden fiets- en voetpaden. Wellicht wordt als oversteekplaats voor voetgangers een tunnel gebouwd. In ieder geval zal het nodig zijn om de Haagweg en de Morsweg, die de rijstroken van de brug zullen kruisen ter plaatse te verhogen. Geen urgentie voor Noord - Hof landbrug LEIDEN De kans bestaat dat nog dit Jaar begonnen zal worden met de bouw van de Sumotrabrug, een verbinding over de Oude Rijn tussen de Sumatrastraat en de Ad- mir vlsweg, waarvoor pav en aan de Lage Rijndijk mo en sneuvelen. De brug is voor al -wenst als ontsluiting voor 't in' rtriegebied in De Waard. I bouw van de brug wordt ais zg "aanvullend werk' bi iet ministerie van sociale kf dat zal bekijken of er extra su sidie beschikbaar kan worden gf leid in het kader van de be st -ijding van de werkloosheid. De raadscommissie voor ruimtelijke or- ri ontag en openbare werken werd de wethóudeTw'aal ;isteravond met het huidigeplan geconfronteerd. Het is de bedoeling om een beweegbare brug aan te leggen, die 17.5 meter breed zal worden, met een doorvaart/breedte van 10.5 meter. Op de brug komen drie rijstroken en eronder twee aantal doorvaartopeningen. Volgens ir. H. H. Vos, directeur Gemeentewerken, is de brug qua type te vergelijken met de Wilhelminabrug. Nagegaan wordt de mogelijkheid om het vrachtverkeer dat vanaf de Waard aangemeld de brug zal oversteken niet door de Sumatrastraat verder af te voe ren waar tegen in de wijk bezwa ren bestaan maar via de v. d. Valk Boumanweg en de Zijldijk. Het plan zal nog op een bijeenkomst in De Kooi besproken worden, zo deel- LEIDEN De ruimteproble men in de omgeving van het Leidse station spelen de ver- sohiUende buslijnen die voor het station een halte hebben parten. Vooral vlak voor het station is de beschikbare parkeerrruimte zo gering dat er vaak voor de bussen onvoldoende ruimte over blijft om de passagiers, die met de trein mee moeten, te laten uitstappen. Daarom heeft de NZH besloten, dat in die ge vallen waarin niet voldoende ruimte vrij is om de halte aan te doen, de bussen zullen door rijden naar het busstation. De halte- en parkeerproblemen zul len niet eerder aangepakt kun nen worden, dan nadat het to tale reconstructieplan voor sta tion en Stationsplein wordt aan gepakt. De onderhandelingen tussen gemeente en NS daar over zijn nog aan de gang. Leiden voelt er weinig voor om de resterende tien procent in da kosten van de aanleg van de Noord- Hof iandbrug (verbinding LEIDEN Burgemeester Vis jaardag in het restaurant "Nieuw \heeft gistermiddag de ere-me- Minerva". De koninklijke onder- daille in zilver verbonden aan de scheiding kreeg mej. Van Ze\jl noiianuuru" - veruiiiuiiiir over ae °rde van °ran1e Nassau uitge- omdat ze 25 jaar als huishoudster Korte Vliet tussen de Vi1f Meilaan reikt aan mej' H' E' van Ze^1' wo~ ™erkzaam ivas bij mej. mr. Annie en de Trompweg in Voorschoten) nende in de Or(inieboomstraat 4a. Versprille, Cobetstraat 22 in Lei- 6e 1ST Dat gebeurde op kaar 65ste ver- den. als bekend is het rijk bereid om ne gentig procent te betalen. Wethou der Waal zei gisteravond: "Je kunt je afvragen of wij überhaupt iets zouden moeten betalen. Voorscho ten heeft meer belang bij de brug dan Leiden". Als de brug er komt, wordt het er waarschijnlijk een voor uitsluitend openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. Maar Lei den kent aan de aanleg ervan geen hoge urgentie toe, stelde Waal vast. en de commissieleden waren het met hem eens. De ruimte die de Noord-Hoflandbrug op het investe ringsschema van de gemeente voor dit Jaar zou moeten innemen, zou ten koste gaan van de riolering in de Rijndijkstraat en de Hansen- LEIDEN Eind november 1974 overleed de 78-jarige mevrouw Holleman uit de Tasmanstraat 72 ten gevolge van koolmonoxidever giftiging. Een paar maanden daarvoor had het echtpaar Holleman de schoorsteen voor 32,- laten vegen. Maar de schoorsteenveger deed zijn werk niet goed; hij had de kachelpijp la ten zitten en op die manier kon het roet niet weg. Later haalde de brand weer er nog grote proppen roet uit. Wanneer een schoorsteen wordt ge veegd moet de kachel worden ver wijderd, evenals de buizen. Er moet dan een roetzak voor de dan ont stane opening worden aangebracht. Van het dak af moet er met een ramoneur worden geramoneerd. (Een ramoneur is een metalen apparaat dat op en neer door de schoorsteen Wordt bewogen, om op die manier het roet dat vastzit los te maken) Een goede en 'betrouwbare (dat vooral: er wordt namelijk behoor lijk gebeunhaasd in dit vak, en ze ker in de zomermaanden) schoor steenveger geeft zijn klanten een bon met de datum. Die bon moet worden bewaard. Iedereen is name lijk verplicht tenminste één maal per Jaar zijn schoorsteen te laten vegen. Wanneer er brand komt en de brandweer naar het zogenaam de veegbonneitje vraagt en dat bon netje is er niet, dan is de bewoner van het huis in theorie strafbaar met ten hoogste twee maanden ge vangenisstraf of een geldboete van driehonderd gulden. Het is de vraag of de verzekering de ontetane scha de zal vergoeden. Naar aanleiding van het sterfge val van mevrouw Holleman spraken we met de commandant van de Leid se brandweer, de heer A.C. Broes- hart. "Er zijn nog vrij veel kolen- kachels in gebruik. Veel bij oude mensen. Ik heb de indruk dat de meeste mensen wel weten dat de schoorsteen moet worden geveegd. Kijk, in de periode 1902 - 1939 wa ren er gemiddeld 25 schoorsteen branden per Jaar. In 1971 waren het er zes. Dat is een vrijwel con stant getal, zeker als je weet dat in de Jaren zestig omgeschakeld is op aardgas". Koolmonoxide en kooldioxide zijn woorden waarvan Je weet dat ze vaak verbonden worden met schoor steenbrandjes. Broeshart: 'Koolmo noxide ruik Je niet en proef Je niet. Je raakt op een gegeven moment totaal verlamd. Jet ziet alles en Je kan ook alles haren, maar Je kan niet bewegen. Dan is het zaak dat er zo snel mogelijk zuurstof wordt toegediend, -want daaraan heb Je op het moment een ontiegelijk gebrek. Als Je niet beter weet, als buiten staander, lijkt het of Je een beroer te hebt gehad. Er zijn mensen die de eerste hulp verlenen die dat ook denken en geen zuurstof toedienen. De patiënt gaat natuurlijk wel naar het ziekenhuis, maar de verlam mingsverschijnselen blijven en de patiënt overlijdt dan". Wanneer een arts bij een patiënt wordt geroepen en het blijkt dat de brandweer ook ter plaatse is, ver tellen de brandweermannen meestal wel wat ze denken dat het is. De arts weet dan wel wat er aan de hand is en wat hij moet doen. Broes- hart is van mening dat een brand weerman de arts heel goed bij zijn diagnose kan helpen. Koolmonoxide treedt op bij een bij een volledige verbranding. In beide gevallen is het zaak dat er zo veel mogelijk zuurstof wordt toe gediend, dat het slachtoffer wordt Meer Leid* nieuw* elders in deze krant LEIDEN In het kader van het bezittingen uit particulier bezit. Ti- 400-jarig bestaan van de Leidse tel van de tentoonstelling, die tot 16 universiteit en het 50-Jarig bestaan Juli duurt is "Griekse en Romeinse van de Vereeniging Antieke Be- kunst in particulier bezit". In schaving wordt op 15 mei een ten- maanden augustus en september is toonstelling geopend in het Rijks- dezellde expositie te zien in Nijme- Zo zal kunst- gen In het najaar zullen in hetzelf- Leiden de Leidse museum voorwerpen De herdenking van 400 Jaar Leid- i universiteit krijgt ook gestalte in sn aantal boeken en publicaties de die binnenkort worden uitgegeven. museum van Oudheden De grootste en meest veelzijdige kollektie lederen zitmeubelen. Moet u gezien hebben! bij de Universitaire Pers gedenkboek verschijnen met essays over de universiteit in den geëxposeerd die de laatste tien de zeventiende eeuw, een platen- jaar in Zuid-Holland bij oudheid- boek van drs. R. E. O. Ekkart kundige opgravingen en vondsten een studie van prof. dr. zijn ontdekt. Bij de expositie zal de Posthumus MeiJJes nadruk worden gelegd op de lichting aan de jeugd. Vermoedelijk te Leiden. 16061699' zal de tentoonstelling staan in het teitsblbliotheek zal kader van het Monumentenjaar '75. Home Centre Haagse Schouw Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bij Leiden) r. H. M. "De ge- het Waalse College De universi- map met facsmile-prenten van J. C. K. Wou- danus uitgeven. Verder verschijnt er Een andere tentoonstelling, geti- in de serie Verhandelingen der Ko- tot eeuw» wordt ninklijke Nederlandse Aakdemie Wetenschappen een boek over "Seventeenth-century Leyden Law teld "Van door het Academische Historisch Museum ingericht in het Gemeen te-archief van Leiden. Van dinsdag Professors and their influence 18 maart tot zondag 6 april wordt tfie Development of the Civil Law, in het institut Néerlandais te Pa- a study of Bronchorst, Vinnius and rijs een tentoonstelling gehouden Foet", van prof, mr. F. Feenstra en van voornamelijk boeken, portret- mr. C. J. D. WaaL ten en documenten. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 Beunhazerij kan levensgevaarlijk zijn Brandweercommandant Broeshart toont een opsporingsappa raatje voor gassen. Net als bij de blaaspijpjes wordt hier een glazen houdertje met kleurstof gebruikt. (ADVERTENTIE) UITSLAG LUBA PRIJSVRAAG Enkele weken terug stond in deze krant een paginagrote advertentie vaa Uitzendbureau Luba. Allemaal kleine vakjes met dingen die we het afge lopen jaar te dloen kregen. Met voor die gi*ap één vakje met iets dat we be slist niet dledjen. We vroegen aan die lezers of ze dat vakje naar ons toe wil den sturen, en we loofden 10 platenbonnan uit onder de goede oplossers. Nou, nou dót hebben we geweten! Tante Pos verraste ons met bijna 373 inzenldingen. Het doorlezen van ail die reafcties was een belevenis op zich. Hst maig dan niet zo best gtaan met de PTT. er bleken maar liefst 13 kaarten niet gestempeld te zijn, waarvan er 2 zelfs waren onidergefrankeerd. Iemand aan de Leiiderdiorpse Wilddreef daarentegen plakte helemaal niets op z'n kaart en dat kostte ons starafport. Maar die 50 centen werden ruimschoots goedgemaakt door de harbverovenenlde prentbriefkaarten die wij ontvingen. Een konyntje van David Heymams, een prachtige fruitmand van M. Sprui- ten'burg, een molen van mevrouw T. Jurriëns, een stilleven van Corq van t Hag. een paard van Gert-Jan Moraal een bloemenkaart van René Kors- wagen, een herdershond van H. Boon en een lief babietje met krulhaar van de fam. L. Philips. En niiat te vergeten het fraaie plakwerk dat ons bereikte van Joke Vreeman, Robert Verlint, Connie Vermey en W. H. Koopmans, van welk adres we ook een Esperanltokaart ontvingen. Sommige inzenders wens ten ons alsnog het allerbeste, zoals J. de Leng-Teyn. Rijmpjes ontvingen wü ook. o.a. van tie al eertiier vermelde Connde Vermey die dichtte„Ik ben wat laat zoals u ziét, maar vergeten doe ik niet. Zoeken, zoeken wat ik kon. stel je voor een platenbon!" Jammer, maar het lot besliste anders en de hier voor genoemde inzenders moeten zich tevreden stellen met deze eervolle vermelding. Mevrouw Laberberg schreef op haar oplossing: „Horen we nog of dit goed is?" Maar helaas plaikte zij het vakje „in Boskoop een boom ophalen en naar Amsterdam brengen om 'm daar op te takelen" op haar kaart. En. of u t gelooft of niet: Luba krachten deden 't! Dus Meivrouw Moons-Heemskerk zat er ook most met haar bewering: „We doen wat we kunnen maar toch niet dat" (plaatje boom ophalen). Wat we ook wel deden en fout wend inge zonden was o.a.: ballonnen oplaten, voeren van dubieuze debiteuren &dm„ gastvrouw zijn, witten van spaanplaten en bedienen van pasfoto-automaat, die vorig jaar toch echt bediend moest worden door een Luba uitzendkracht. Maar 't klopt natuurlijk wat Tineke Sanders en Jutien van der Steen schre ven: „een automaat wordit automatisch badiienid". En nu eindelijk de winnaars! We hadden 10 platenbonnan beloofd maar gezien het aantal inzendingen hebben we er nog 'ns 5 bijgedaan. Ze gaan naar: Nelleke Timmers in Bodegraven, Edwin Dongelmans in Alphen, G. Boom in Nieuwkoop, Piet Rietdijk in Leimuiden, Ton Rijnbeek in Kamerök (U-tr), J. Plasmeijer in Abbenes, Andrea Genemans in Oegstgeest, Marlska Vermey in Noorden. I. Dobbe in Koudekerk aan den Rijn, Jeanette v/d Geest in Oud-Ade, R. Muinzemayer in Leiden. Torn Knegt in Sa&saniheim. Anibon Doorheiim dn Rijnsburg, Jacqueline del Prado in Leiden en J. M. van Rijn in Sassenheim. De goede oplossing was natuurlijksorteren van hagelslag. Zoals J. Plas meijer uit Abbenes terecht opmerkte: „net zoiets als zuurkool uit de war halen". Alle inzend(st)ers hartelijk bedankt voor het sportieve meedoen. De platen- bonnen zijn onderweg. En vooral voor de mensen die het mis hadden vermelden we het nog eens: Luba, voor alle soorten uditzeniitwerk Uitzendbureau Luba LEIDEN NIEÜWE R,,N 35 VII&CEIUUUICUU kUUU, ALPHEN: AARHOF 67. beademd en wellicht zelfs vers bloed krijgt. Broeshart geeft het advies de schoorsteen vóór het stookseizoen te laten vegen. Vogels willen nog wel eens hun nest in een schoorsteenpijp maken en als men de schoorsteen vlak na het stookseizoen laat vegen, kunnen er moeilijkheden ontstaan, omdat het rookkanaal verstopt is. Als u de schoorsteenveger belt, vraag dan gerust naar een "bewijs van goed gedrag". Als de man te goe der trouw is heeft hij zo'n ding bij zich. De brandweercommandant zal met plezier een verklaring maken waarin staat dat het een echte en bonafide veger is. Als hij het is. Ver trouw nooit mannen die zich plot seling komen aandienen. Dat kan onnodig een heleboel geld kosten. Zelfs mensenlevens, zoals dat van mevrouw Holleman, die bijna vijftig Jaar was getrouwd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3