Rechten van de mens fi op Hervormde Synode LUTHERSE WERELDBOND GAAT NEDERLAND STEUNEN Waardering voor de KRO LEZERS SCHRIJVEN CARNAVAL Sylwin-Club Vergadering over belijdenisvragen Vatikaan bezuinigt C en A en bungalow op de Dam Moord op echtgenote van kauwgumfabrikant V Ki j u A Li 7 J'eükuaki ma ^.lUajyW^llYHiP GENEVE De Lutherse Wereldbond, LWP, onderzoekt hoe vanuit Genève hulp kan worden geboden aan de Lutherse Kerk in Nederland en aan de Lutherse minderheid op Cuba, voor beiden in het bijzonder op het gebied van het pastoraat. De Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, (aldus de volledige naam) heeft contact met de LWF opgenomen in verband met haar moeilijke financiële situatie. Ds. W. Bleij, vice-voor- zitter van de Lutherse Synode en lid van de synodale commissie (moderamen), heeft ter toelichting gezegd, dat de kleine Lutherse Kerk met een na enige terug gang nu vrijwel stabiel ledental van om streeks 40.000, van wie ca. 20.000 belij dende leden, naar verhouding ernstiger onder de inflatie lijdt dan de grotere ker ken in ons land. Er zijn nu 40 dienstdoende predikanten beschikbaar voor de 63 plaatselijke ge meenten. De Lutherse Wereldbond is met name geïnteresseerd in 't al in uitvoering verkerende Nederlandse Lutherse project aan het seminarie in Amsterdam. De Lu therse hoogleraren zijn met pasen 1973 begonnen met een 'lekenopleiding', een cursus van twee jaar, die maandelijkse bijeenkomsten op zaterdag en vier week einden omvat. Het doel werd bij het begin omschreven met: "Beter toerusten van reeds functionerend en toekomstig plaat selijk kader voor zijn taak op zowel theo logisch als praktisch terrein". Toegespitst op de situatie van nu gaat het om 25 men sen die na voltooien van de cursus in hun vrije tijd of part-time en zonder honora rium zullen worden ingezet in 't gemeen tewerk, speciaal voor de pastorale zorg voor de verspreid wonende Lutheranen in het noorden en oosten van ons land. De betreffende Luthersen op Cuba ver keren nog meer in een diaspora-sïtuatie. Hun aantal is sinds het aan het bewind komen van Fidel Castro in 1959 geslonken tot omstreeks 70. De Lutherse gemeen schap kwam onder strenge overheidscon trole te staan, mede gezien de nauwe banden met de zending van de Ameri kaanse zuidelijke kerk Mïssouri-synode De Amerikanen moesten het eiland ver laten en vier Lutherse kerken werden ge sloten. De Episcopale (Anglikaanse) Kerk van Cuba verklaarde zich inmiddels be reid de geestelijke en pastorale zorg voor de resterende Lutheranen over te nemen. En de LWF wil hen helpen aan een eigen, althans niet-Amerikaanse Lutherse pastor. Bij het begin van de vergadering ten tonen, dde hun door de classicale van de generale synode van de her- vergadering, die hen heeft afge- vormde kerk, die op 17, 18 en 19 fe- vaardigd, zijn meegegeven, bruari a.s. op 'Hydepark' te Drie bergen zal worden gehouden, zullen Dat zal gebeuren nadat de verga- veertien nieuwe synodeleden moeten dering zal zijn geopend door ds. F. aantreden en hun geloofsbrief moe- J. Dun uit Hummelo, de in leeftijd VATIKAANSTAD Zeven kar dinalen zeiöben momenteel dras tisch het mes in de Vatikaanse begroting van dit Jaar. Als nor male bezuinigingen niet voldoen de blijken, zijn ontslagen niet uit gesloten. Vooral door de ineenstor ting van de Sindona-groep ver loor het Vatikaan aanzienlijke sommen, zij het minder dan de 150 miljoen, zoals beweerd was. Z wend officieel door de Vatikaanse woordvoerder toegegeven. De begroting over 1975 zou on geveer 70 miljoen gulden bedra gen. Dit getal heeft het MfTaan- se dagblad 'Corriere Delia Sera' opgetekend uit de mond van een Insider van het Vatikaan. 43 mil joen is bestemd voor bureaukosten, inbegrepen de diplomatieke dienst, en 20 miljoen voor de 3400 per soneelsleden, die gemiddeld 700 gulden per maand verdienen. Al leen een kardinaal krijgt meer dan 2000 gulden. Behalve door de krach van Sindona zijn de inkomsten aan zienlijk verminderd door beurs- dalingen en huurstop. Bovendien worden de bijdragen van de katho lieken voor het centraal bestuur van de kerk - de zogeheten Sint- Pietrspexroingen - steeds minder. Het gebruik om in elke parochie eens per Jaar voor dat doel te collecteren, is ook in ons land nagenoeg verdwenen. In plaats hiervan wordt per bisdom jaar lijks een bedrag overgemaakt. In 1974 gaven de Nederlandse bisdom men 70.000 gulden, dat is 1.4 cent per ingeschreven katholiek. Als al le katholieken dit zouden betalen, zou de opbrengst voor de Pieters penning 8,4 miljoen bedragen. Ver wacht wordt diat het Vatikaan nu wat harder bij de kerkprovincies aan de bel gaat trekken, zeker in de westerse landen, om zo de touw tjes aan elkaar te knopen. oudste der aanwezige predikanten. De afgetreden praeses dr. J.C.H. Jörg heeft immers in de november-synode 1074 afscheid genomen van de syno deleden. Als praeses heeft hij de ver gaderingen van moderamen en breed moderamen in de tussenliggende pe riode geleid. De synode zal zich na het appèl nominaal onmiddellijk zetten aan de verkiezing van een praeses voor het nieuwe Jaar en voor verkiezing van Lssessor-secundus •-tertius. Na de over dracht van het voozitterschap aan de nieuw praeses zullen tien leden aangewezen worden, die samen met het moderamen de synod us contracts vormen, een college dat tevens als breed moderamen fungeert. Belangrijke punten op de agenda zijn de behandeling van een nota, getiteld: T)e vrijheid van de chris tenen en de rechten van de mens'; van een rapport 'Criteria voor de vragen bij de openbare belijdenis' en die van een rapport over Kerk en gemeente in de industriële sa menleving'. Verder zal er ook nog een stuk met betrekking tot de stich ting mechanische registratie wolfden behandeld. De redactie van de nota over de vrijheid van die christenen en de rechten van de mens is van de hand van prof.dr. A. Geense te Groningen. De synode zal moeten beslissen of zij dit stuk geschikt acht voor na dere bezinning in kerkeraden en classicale vergaderingen nu het the ma vrijheid en rechten van de mens een bijzondere actualiteit heeft door de voorbereidingen met betrekking tot de assemblee van de Wereldraad van kerken in Nairobi, eind van dit jaar. Het moderamen zou het stuk willen toezenden aan de wereldraad als een bijdrage der Ned. Hervormde Kerk tot deze algemene vergadering. Het rapoort met criteria voor de vragen bij de openbare belijdenis heeft een lange voorgeschiedenis. Herfst 1970 stelde de hervormde jeugdraad dit vraagstuk aan de or de. Een commissie heeft, nadat een en ander sindsdien in de synode en het breed moderamen speelde, het nu op de agenda geplaatst. De synode zal hierover van gedachten wisselen. Dat zal ook het geval zijn met het rapport Kerk en gemeente in ae industriële samenleving'. Deze 'noti ties* zijn samengesteld door de her vormde vertegenwoordigers in het centraal interkerkelijk bureau voor het bedrijfsleven in overleg met de industriepredikanten. Aan het eind van de vergadering zullen de synodeleden en vele ande ren de gelegenheid krijgen afscheid te nemen van ds. M. Groenenberg, die vanwege het feit dat hij 70 Jaar is geworden, zijn functie van praeses van het college van visitatoren-ge neraal van de hervormde kerk neer legt. Hij zal 19 februari van vier tot half zes in 'Hydepark' te Drie bergen recipiëren. Een eeuwenoude traditie getrouw worden hier in Tokio handdoeken en bonen in een menigte ge worpen, die zich bij een tempel verzameld heeft. Een ceremonieel dat de kioade zaken in het leven wil bestrijden en ditmaal gericht was tegen recessie en inflatie. Vanwege de kosten worden er meer bonen dan handdoeken gebruikt. UTRECHT De bisschoppencon ferentie van Nederland heeft haar groüe waardering uitgesproken voor de ernst dile de KRO maakt met en de zorg die hij besteedt aan de ,k" in zijn naam. De inspanningen van deze omroep terzake blijken o.m. uit zijn programmabeleid, zijn trainingspro gramma's in de zomer en zijn zes voorlopige beleidsnota's, die overal in den lande, vooral onder de begunsti gers, en binnen hiet bedrijf worden besproken. Dit meldt de persdienst van de r.k. kerkprovincie. De bisschoppen ontvingen deze week een delegatie van de KRO op een buitengewone vergadering in Utrecht. Een feestelijke omstandig heid was dat precies 50 Jaar geleden was dat pastoor Perquin tot het katholieke volksdeel zijn appèl richtte een r.k. omroetp te stichten. Tegen de achtergrond van de doel stelling gaf de delegatie een toelich ting op het programma-aanbod van de KRO. Op verzoek van de bisschop penconferentie verstrekte de delega tie ook informatie over een van de strategische lijnen van de KRO in de huidige polarisatie binnen keik en maatschappij: „Van veelvormigheid, conflicten, tegenstellingen e.d. moe ten vooral ook de positieve mogelijk heden en kansen onder de aandacht gebracht worden". Deze aanpak ont moette bij de bisschoppenconferentie instemming. Op elke eucharistie-uitzending van uit de omroeppanochiie, zo deelde de KRO aan de bisschoppen mee, reage ren gemiddeld 150 personen telefo nisch en 50 schriftelijk, waarvan drie maal zoveel vrouwen dan De meeste reacties komen 1 sen boven de 50 Jaar, veel van men sen beneden de 30, veel van personen die niet kunnen kerken wegens mekte of ouderdom, 20 procent van ano nymi, 2 tot 3 procent van niet-ka- tholieke christenen. Zestig procent vindt in de uitzendingen aanleiding zijn problemen (huwelijksmoeilijk heden, geen zin in het leven, af take ling, overlijden van gezinsleden) te gaan bepraten met de eigen paster. Naar de tekst van de preken is veel vraag. In de reacties overheerst de lof, al is de kritiek nooit helemaal afwezig. De laatste betreft voornamelijk de visuele aspecten. Algemeen klinkt lof over het verzorgde en eerbiedige ka rakter van de eucharistieviering als ook de vroomheid en het engagement van die pastores. Een veel voorkomend verlangen van niet-Amsterdammers is te wonen in feen bungalow op de Dam. Zelfs voor de meest kapitaalkrachtige burger man is dat een onredelijk verlangen. De ruimte voor het paleis is bestemd voor manifestaties, poppenkast en duiven, terwijl op de andere helft he* monument prijkt. En dat ding ferij& Je niet weggepraat. In Leiden liggen de zaken anders. C en A heeft z'n oog laten val len op een van de mooiste stukjes van de stad. Weliswaar staan daar eer aantal aardige panden, over welks kwaliteiten geschreven is in niet uit te spreken termen als: „neo-manieristisch", "op vlucht ge bouwd" enz. Gewezen is op de gink go biloba in de achterliggende tuin, <ie "leeuwekoppen onder de dakrand" en de vrouwenmaskers tussen de ranken". Maar de aanwezigheid van al deze lijne details brengt de winkelfunc tie in gevaar. Als eenvoudige voor bijganger had Je dat toch nooit kun nen vermoeden. Onwillekeurig ga Je dan aan andere plekken in de sta* denken. Ja toch? Bijvoorbeeld aan de Waag naast V en D. of die aardige pandjes die nog over zijn op de Garenmarkt. Het lijkt wel of de winkelfunctie de stad be dreigt. De aangedragen omslachtige be schrijvingen van de schoonheid van de omstreden panden aan de Bre- straat zijn waarsohijnlijk te verta len in "blijf van onze stad af". En terecht. De waarde van een histo rische binnenstad ligt o.a. in de klelnsschaligheid. Waarom Juist op die plek. tegenover het stadhuis en ten koste van een gave straatgevel dit gebouw moet verrijzen, is een concessie aan het kapitalistische sys teem die Je van een links college toch niet zou mogen verwachten. D*- waren uit een dergelijk con- sumptiepakhuis kunnen toch ook op een minder riante plek aan de man worden gebracht? Bijvoorbeeld op de plek waar C en A nu al zo lang zit Misschien kunnen ze daar een nieuw gebouw zetten. Of, indien de koe van de vorige wethouder Kret inderdaad gouden horens moet heb ben. inderdaad op het Stadhuisplein. £en mooie glazen kubus tegen het Stadhuis aan. We zijn dan van dat stedebouwkundig weinig fraaie o- pen stuk af, hebben een gesloten ge- velwand aan de Vismarktzijde en de schemerlamp, die nu op de hoek staat, zetten we boven op t gebouw. Het Stadhuis wordt op deze wijze dan niet alleen geconfronteerd met de lusten van zijn beloftes, maar ook eens met de lasten. Al was het alleen maar om die arme ginkgo biloba te kunnen laten staan achter dat grappige hekje dat niet eens op de monumentenlijst staat. M. BARKEMA OUDE RIJN 40 LEIDEN Koninginnelaan straks Bestuurslaan Moet men speciaal lid van het be stuur of raad van commissarissen zijn van de woningbouwvereniging "De Tuinstadswij k" om in aanmer king te komen voor de mooist gele gen woningen? Zou 't misschien niet beter zijn, dat er van hoger hand eens wat meer controle kwam? Om streeks eind februari, begin maart is er weer een ledenvergadering. Er zullen dan al weer nieuwe bestuurs leden gekozen moeten worden. Veel gegadigden zijn hier meestal niet voor. Misschien echter wel onder het motto van: "Wordt bestuurslid of commissaris dan kunt u mis schien een woning krijgen op de Ko ninginnelaan. Ongeveer 2 Jaar gele den was er een gezin, dat al 27 Jaar Ud van de WBV was en vanaf 1960 ingedeeld was in de urgentiegroep voor woningzoekenden. Omdat zij geen geschikte woning toegewezen kregen, ruilden zij hun woning voor een woning in de Koninginnelaan 15. Van beide kanten werd er getekend en van huisvesting kwam de woon vergunning. Het betrokken gezin had inmiddels ook de sleutel van de wo ning. Maar van de woningbouwver eniging kreeg het gezin een schrij ven dat het hier een valse ruil betrof, omdat die mevrouw naar een be jaardentehuis zou gaan. Dat ge zin durfde er toen omdat zij de sleu tel hadden en de woonvergunning niet in. De WBV gaf de woning Ko ninginnelaan 15 daarop aan een van haar commissarissen. Er is een gezin in de Gerard Dou- straat, dat leeft onder vreselijke om standigheden. Ze hebben een medi sche urgentie-verklaring en hebben een moeder in huis, die dement is en de hele dag geholpen moet worden. De man is inmiddels ook ziek gewor den. Zij wisten al heel lang dat er iemand op de Koninginnelaan naar 'n bejaardentehuis zou gaan. Zij kon den zelf, als ze gewild hadden, zo met de bejaarde man ruilen, voor dat hij naar het bejaardenhuis ging. Maar het gezin wilde niet op een ge mene manier aan een woning ko- Ze gaven verschillende woningen op. Het liefst op de Koninginnelaan, omdat de vrouw wegens de hulp aan haar moeder altijd aan huis gebon- en is. Maar volgens huisvesting was het een voorkeurswoning en werden zij afgewezen. Toen vroeg de vrouw om nr 61. Dat bleek ook een voor keurswoning te zijn. Nu blijkt dat ook daar weer iemand van de raad van commissarissen in gaat. Het is een grote woning. Het betref fende gezin, die het krijgt heeft twee jongens. Zij kunnen dus met een kleiner huls ook volstaan. Dan zou deze meer geschikt zijn voor een gro ter gezin. Er zijn gezinnen in deze wijk die met 5 of 6 kinderen in een veel kleinere woning wonen. Het be stuur van de WBV weet natuurlijk al heel lang wat er leeg komt en zij maken voor zich zelf wel uit, wat hun het meest geschikt lijkt. Als je als woningzoekende door het bestuur wordt voorgedragen, kun je voor 80 procent zeggen dat Je het huis krijgt. Als echter huisvesting je voordraagt en het bestuur van de WBV heeft daar om verschillende redenen iets tegen, dan blijkt meest al wel dat toch de WBV zAjn zin fcrygt. Ook vragen sommige mensen zich af of de woningverdeling in de WBV door één man of meer gedaan wordt. Als dit door één man gedaan wordt is dit absurd. Er moet een commis sie zijn van minstens 3 personen, die de woning verdeelt en toewijst Het gebeurt niet alleen nu, maar ook vroe ger gingen de bestuursleden van de WBV in de beste huizen wonen. Als er iemand in het bestuur zitting neemt wordt door de mensen al ge zegd: "Oh, die wil er ook zeker weer beter van worden". Gelukkig is het niet altijd zo. maar helaas is er wel vaak eigenbelang bij. Daarom hopen de meeste men sen, dat als er nu eventueel een be stuurswisseling komt, dat er dan toch eens wat meer voor de leden gedaan wordt en niet om er zelf, wat een woning betreft, beter van te wor den. Anders zie ik het er in de toe komst nog van komen, dat de Ko ninginnelaan moet worden omge doopt in Bestuurslaan. A. WIELDERS Tulpenstraat 3 Leiden. LEIDEN Toen een automobilist vanmorgen om kwart voor negen op de Plesmanlaan een voor hem rij dende auto wilde inhalen, raaikte hij door het glad'de wegdek in een slip en kwam vervolgens in de sloot naast de rijbaan terecht. Zijn auto werd geheel vernield ter wijl de andere auto wat blikschade opliep. De bestuurder van de te wa ter geraakte auto hield slechts een inat pak over. Woningen voor onvolledige gezinnen en alleenstaanden LEIDEN De woningbouwver eniging De Goede Woning heeft een plan voor de bouw van 263 wo ningen voor onvolledige gezinnen en alleenstaanden in het hart van de Meren wijk. De woningen zullen in vier blokken van resp. vier-, vijf, zeven- en achthoog gebouwd worden in de woningwetsector. De voorlopi ge huur wordt thans op gemiddeld 240 gulden geraamd. Het gaat me rendeels om tweekamerflats en daar naast een aantal driekamerflats. De flatwoningen worden in de nabijheid van het wjnklecentrum en het geplande wijkcentrum gebouwd, op grond die in eigendom van de beleggingsmaatschappij Mevo is. Vol gens archtiect Sanev, die de plannen gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openba re werken toelichtte, is het de be doeling zo mogelijk nog dit Jaar met de bouw te beginnen. De bouwtijd wordt op twee jaar geschat. Meeting van comité tegen werkloosheid LEIDEN Het Leids Aktiekomitee tegen werkloosheid organiseert vol gende week zaterdagmiddag een meeting in het Volkshuis (aanvang 14.00 uur) waar gepraat zal worden over de eisen die het comité heeft gesteld ten aanzien van het werkge legenheidsbeleid. Eén van deze eisen behelst dat de overheid bedrijfsslui tingen "die over de ruggen van de werkende mensen elkaar in steeds sneler tempo opvolgen" acties moet tegengaan. NEWPORT BEACH, Californie De politie heeft in een vat met nog niet geheel verharde cement het lijk gevonden van de 50-jarige me vrouw Nancy Atwater. echtgenote van de 65-Jarige A. G. Atwater, die een Wrigley kauwgomkapitaal van naar schatting 10 miljoen dollar be zit. Mevrouw Atwater is volgens de po litie woensdagnacht in een hevig ge vecht doodgestoken en doodgeslagen daarna gewikkeld in een deken en tapijt en vervolgens gestopt in een vat cement. Dit werd gevonden op een terrein met schroot bij Los Angeles. In verband met de moord Is een 40-jarige huisknecht aangehouden, die drie maanden geleden in dienst was genomen om de geestelijk en li chamelijk gehandicapte Atwater te verzorgen. De man, Daniel Bedelian, was betrapt op het overschilderen van bloedvlekken in de slaapkamer van de woning van de Atwaters. Als gevolg van Atwaters geestelijke conditie heerste er onenigheid onder de Wrigley-erfgenamen en zou me vrouw Atwater woensdag voor de Afgetreden De Amerikaanse minister van Arbeid, Peter Brennan, is gisteren afgetreden. Hij is het vierde lid van het kabinet van oud president Richard Nlxon dat onder diens opvolger Ford opstapt. De 56- jarige Brennan heeft zijn ontslag gis- rechtbank zijn verschenen. teren schriftelijk aan president Ford Omtrent het motief voor de moord meegedeeld. Het gaat half maart tast men in het duister. in A.s. zaterdag 8 februari in BAR DANCING DE (Breestraat 49, Leiden) Geopend vanaf 20.00 t/m 03.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25