Noren: Stensen haalt de titel gewoon binnen.. Ljubojevic en Kavalek op dreef Argentinië houdt vast aan twintig ploegen Uitstekende start tafeltennisteams Vrij spel DE SPARTAAN ™e sportnodig ORGANISEERT TITEUSTRIJD Tijdens schaaksimultaanséances van V D ZESDE PLAATS ROTTEVEEL EEN WINNAAR IN DE LOTTO VRIJDAG 7 FEBRUARI 197S FAGïNn 21 BUENOS AIRES Argenti nië zal alles doen om zijn plan door te zetten dat twintig ploegen kunnen deelnemen aan de eind ronde van het wereldkampioen schap voetbal, die over ruim drie jaar in Argentinië moet worden gehouden. Woensdag vertelde de Chileen Ju&n Goni, vice-voorzit- ter van het organisatiecomité voor het eindronde toernooi, dat het vrijwel zeker is dat dn Argentinië twintig landen zullen spelen. De heer Goni deed zijn verklaring na een vier uur durende vergade ring tusen de Argentijnse bonds- bestuurders en de afgevaardigden van de Zuidamerikaanse voetbal bonden in Buenos Aires. De organisatoren zullen voor stellen het aantal van de gebrui kelijke zestien op twintig ploegen te brengen door Zuid-Amerika, Europa, Midden- en Noord-Ame rika en Azië-Afrika met een land extra te laten deelnemen. Het Argentijnse plan zal besproken worden op de vergadering van de FIFA, die deze week in Zürich wordt gehouden. De Women's Tennis Associa tion". de organisatie van beroeps tennisspeelsters is ontevreden over de verdeling van het prij zengeld op Wimbledon De WTA maakte donderdag bekend dat bij een rondvraag onder de 84 leden was gebleken dat 67 procent tegen de huidige distributie was, waarbij de heren nog altijd meer krijgen dan de dames. De prijzen voor de winnaar enkelspelen zijn dit jaar niet verhoogd. De nummer één bij de heren krijgt 10.000 pond, de eerste prijs bij de dames is 7000 pond. Billie-Jean King, voorzitter van de WTA, heeft verklaard te hopen dat de resultaten van de enquete voor Wimbledon-officials aanlei ding zijn met vertegenwoordigers van de WTA aan de tafel te gaan ztten om te onderhandelen over een rechtvaardiger "inkomens verdeling". De WTA stelt voor het prijzengeld voor de dames dit Jaar op te trekken tot 70 orocent van het bedrag voor de heren, in 1976 tot 80 procent, in 1977 tot 90 procent, waarna in 1980 de al gehele gelijkschakeling zou kun nen volgen. Major Mills, de secretaris van de AU England Club. heeft in Londen gezegd dat de prijzen voor dit Jaar vast staan en dat er geen veranderingen meer komen. Mills: "Het zou jammer zijn als de da mes niet kwamen, maar Wimble don gaat er heus wel om door." HIJ verklaarde verder dat er geen plannen zijn om met de MTA te gaan onderhandelen. Muhammed Ali heeft in Los Angeles verklaard dat hij over weegt naar Zuid-Afrika te gaan. All onderhandelt over het eeven van demonstraties, waarbij hij één keer in een blanke gemeen schap zal optreden en één keer voor niet-blanken. "Ik ga niet voor het geld", zei de wereldkam pioen zwaargewicht. "De op brengst zal ik ter beschikking stellen aan scholen voor niet- blanken." OSLO Ook in Noorwegen neemt men aan, dat de belang- Göran Claeson niet bij de eersten te- stelling voor het schaatsen weer zal stijgen. De Noren baseren 'eth'kom™ dan blijft er verder dat op een simpel gegeven en een van de leden van het WK- NooieWetJ?etal'ersjöteSd-StSorholt. organisatiecomité vertolkt het: „Wij hebben in Sten Stensen dat dan op de langere afstanden net een favoriet voor de titel. Niet alleen een favoriet, maar een zon moeten verrassen als dat rijder die, zo denkt men hier, de wereldtitel gewoonweg zal ^t het dno meine-Dertoen in het v v -r-, j i kortere werk het geval zou moeten binnenhalen. En de mensen willen daarvoor wel naar de baan ziJn Van de RUssen is net als in komen". Zo'n 15.000 kaartjes zijn er inmiddels voor het week- Heerenveen wel het een en an- einde verkocht en dat onderstreept de beweringen van de des- der te duchten, maar een greep naar kundigen wel. Het is trouwens niet zo moeilijk die gevolgtrek- ^'^rnun^nieft^taatMdê king te maken: toen Fred Anton Maier als laatste vertegen- voornaamste all-rounder Yurie woordiger van een reeks schaatsreuzen (Andersen, Johanne- Kondakov —wel kan meedoen. Hij sen) regeerde, stroomde Bislet ook vol. is door griep geveld. Het feit. dat hier een wereldkam- alsmede het aantal wedstrijden dat pioenschap en geen Europese strijd werd georganiseerd, bereikten een plaatsvindt, verandert aan de zaak dieptepunt toen het regime van maar weinig. Twee Jaar geleden zou Ard Schenk maar bleef voortduren men hebben moeten wijzen op ere- en noch Dag Fornaess, noch Roar metaal van de Amerikaan Dan Car- Grönvold en zeker de toen op de roll, de eerste langebaamrijder van sprint veel te langzame Stensen niet formaat uit de VS. Carroll is na bij maohte bleken hem te remmen, dien van het toneel verdwenen met Bij dat alles dient men ook te be- een knieblessure waarvan men vrees- Door Fred Racké Ard, Net zoals in Nederland, dereen op de successen Kees en Jan afstoof en waar nog altijd die periode niet wil geten tenminste in de kringen denken, dat men zich op de popula- de dat het zijn schaatscarnere defi- van hen die het verst van het "teit van het schaatsenrijden in nitief Ijf■- schaatsenrijden afstaan, bi) "het Noorwegen lioht verkijkt. Het lan- tocb grote publiek". Dat geen échte be- ge-baanwerk mag dan van oudsher dmg a.n:_ iioor, "/arlronHo** tolr var, Titelstrijd WK in Calcutta CALCUTTA Voor de Nederlanders is de eerste dag van de 33ste wereldkampioenschappen in het splinternieuwe ovaal vormige Netaji Sabash-stadiom glorieus verlopen- De heren versloegen de gevaarlijke Italianen verrassend met 50, waar na 's avond het 51 van de Belgen werd gewonnen. De dames evenaarden dit succes met een 30 zege, eerst op Australië, waarna ze zichzelf overtroffen door Amerika met dezelfde cij fers terug te wijzen. In heit opendmgsdaiea trof de oranje- ve»n, terwijl ook Dugardim niet in de formatie een nerveus Italië, dat de pfloeg was opgenomen voor India. Na tdl moest betalen voor de late aan- een 3—0 voorsprong, opgebouwd door komst in India. Na amper 20 uur in Deken, Van der Helm en Hopman hot warme Calcutta waren de Azzuri verloor Deken tegen de kampioen na een korte nachtrust niet ün staat Romain SchalDey in drie games, de verwachte tegenstand te bieden. Het Nedesrtand6 team verkeert in Van Slobbe ondervond in zyn eerste een goede conditie en trekt veel pro- partij nog het meest verzet van Con- fijt van de omstandigheid dat het al stantinii, die zyn heül zocht in het tren dagen in dit warme en vochtige voortdurend blokken van de bal. De deel van Bengalen vertoeft. Van der oranjespeler wist dn de tweede game Helm heeft enige dagen met een het gevaar tijdig te bezweren, door spoeronitsteking in zijn speetenm ge- van 17—20 op 22—20 te komen. De- sukkeld, doch is door een Zweedse vergrootte die voorsprong door de dokter met i i behandeld. Italiaanse kampioen Boei met 22—20 De dames boekten twee goede c met 21—6 21—9 geen enkel, medelij- Australisch team met Van der Vliet den toonde met GionteHa. en Hetzel in de enkelspelen, terwijl De enige Italiaanse winst kwam op het dubbel steeds wordt gevormd naam van delinikshandige Boei. die door Marjan van der Vliet en Nora Van Slobbe een game ontfutselde, Bakker. afbreken. Maar hij is teruggekomen, onder lei- de Nederlander Peter Schot- Harm Kuipers draait zijn trainingsrondjes op de baan van Kongsberg. In het Bitsiet stadion in Oslo behoort hij het ko mende weekeinde tot een van de grote favorieten voor de we reldtitel. De winst op de Italianen is uiterst telparty was het enkelspel tussen belangrijk, omdat de gevaarlijke Sonja Helitzeü en de in China ge- langstelling voor het lange-baan- werk heeft, maar slechts wil Jui chen —en de fles aan de mond zet ten. In Noorwegen had Zuideuropeanen als ze eenmaal ge- trainde Judy Bochensky, accümatiseerd zijn de andere c currenten het lievenzuur kunnen i Het is de vraag of die lijn nu al weer ders is dan een voortzetting van de ken. Tegen de verzwakte Belgen ging ting, die ook Sheila Young onder te pakken is genomen en zo. lang dat Europese strijd in Heerenveen. En het niet vlekkeloos, alhoewel die zege Angelica Rosal. terwijl voor het dub- zijn hoede heeft. Carroll nam af- nog onzeker is. kan met met een ge- dat aan de top evenmin iets zal ver- niet in gevaar is geweest. Onze zui- bel drie games nodig waren. Vandaag de andere kant is het aantal actie- scheid met een reeks frappante tij- rust hart vaststellen dat het we- anderen als dat in de Friese plaats derburen mistten Van der Wallte, dae komt Nederland uit tegen Singapore partij die Sonja met 23—21 in de derde game winnend afsloot. Nora zorgde 2—0 met 21—18 21—8 tegen eerder met het verschijnsel van de groot dan men denkt en ligt het nde belangstelling te kam- ver beneden de Nederlandse cijfers, de toeschouwersaantallen, Noorwegen is niet "schaatsgek", nooit geweest trouwens en alleen om die reden al heeft de schaatsen rijder ij net zoals iedere andere schaatsers aanmerkelijk minder den en midden in een opgaande lijn. reldkampioenschap in Oslo niets an- het geval i ziek in Antwerpen moest achter blij- tribune werkelijk te doen stromen. Zoals gezegd: Stensen blijkt ten lange leste zo'n man te zijn en na winst in Heerenveen gelooft men hier in hem. Stensen zelf ziet het ook wel zitten, maar blijft uiteraard zijn beden- LEIDEN LKV De Spartaan dingen houden: "Het is natuurlijk mijn moreel goed geweest, dat ik de Europese titel binnenhaalde, maar aan de andere kant moet ik 30 maart erkennen, dat de basis, de 500 meter -an mij wel verrassend veel voordeel de heeft opgeleverd. Zoals in de laatste de Jaren had ik ook nu veel op de De sprint geitraind, maar dat ik zoveel organiseert voor de tweede maal de nationale kampioenschappen ge wichtheffen. Aanstaande zondag voor de tweede klassers voor de eerste klassers. Plaats handeling i6 in beide gevallen Vijf Meihal. De aanvang van wedstrijden zondag is 12 uur. Spartaan komt tijdens de titel strijd voor de tweede klassers met J - - negen gewichtheffers in actie: Fred eigenlek niet in' .De 27-jarige lui- peningszet op het eerste bord LEIDEN De Tsjechisch-Amerikaanse schaakgrootmeester Lubosh Kavalek en de Joegoslaaf Ljubojevic demonstreerden hun klasse als simultaangever gisteravond weer eens met sco res van resp. 88,75 en 95% in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Na de openingsspeeches van ondermeer burgemeester Vis en de voorzitter van de Leidse schaakbond, de* heer Van Boekei, gingen vier grootmeesters, twee meesters en één sterke KNSB- schaker van start tijdens de jaarlijkse V en D schaaksimultaan séances. Burgemeester Vis verrichtte de o- eind aan zijn optreden, daarbij geen enkele partij verliezend; zeker Marijt, Joop Marijt. Henny Sloos, tenant hoopt, dat hij in Bislet het Kavalek tegenover de schaakjour- goede prestatie tegenover 29 tegen- Wijnand van Tongeren. John ten 15 n£ w en nalist Alexander Münninghoff. Als standers. Jan Timman was op het Brinke, Herman Filippo, Zwart, Sam Holswilder en Turehoudt Bart fesc^?ftst .het toernooi op precies een bijzonder vlotte schaker kwam laatste moment als vervanger Willem dezelfde manier kan openen, maar Noorse insiders vrezen dat de snel le sprint van Heerenveen wel eens een toevalstreffer kon zijn geweest. "Maar daai nog", menen de kranten in koor, uitnodiging voor een klokséance in hij deze keer Arthur Schüering te- 't Parlement ontving. In hoog tem- genover zich geplaatst. Hij onder- 'moet' Stensen"kampioen po walst€ hiJ °Yer ,?iJn opponenten schatte duidelijk diie-ns oapacited- Heerenveen Atje Keulen-Deelstra en Johan Wardenier (na een mas sale eindsprint) zijn gisteren op de kunstijsbaan van Heerenveen win naars geworden van de langeaf- standswedstrijden om de Heinekens Trofee. Bij de heren eindigde Geor ges Rotteveel (Oude Wetering) op de supporters moet beschikken zesde plaats. kunnen 'worden, arant op detaagste heen. Hij stond alleen T. afstand kan niemand hem remmen. Mer. dient niet te vergeten, dat hij in Heerenven alleen maar voorzich tiger heeft gereden. Hij kan op de tien kilometer nog veel harder' Beie- ten en ging met 9-7 de mist in. Voor Zijn totaalscore overwinningen op het schaakbord droegen Jaan Baart, Liiem en Piet kampioen Theo Piket mocht als Leddendorpse Parlementariër. Een Waarmee en passant het vonnis tweede over de finish gaan met de puntendeling wisten Maarten Vrie- •r Harm Kuipers al weer is geveld degelijke score van 92,90%. BIJ 1 f™-" het moet worden gezegd, dat men het wat uitgedunde gezelschap wist r precies zoveel optimisme als de Pot een winstpartij tegen de Phili- tooh nog 1500 naar Oslo gereisde 1-speler te bo-eken. R. A. G. de ze. Wiegant (Phil.), H. Gerritsen Hausch te boeken. Met dertig winstpartij tegen de Phili- deelnemers was dat goed voor 83,1/3% Donner. die in het recente verleden nogal teleurstelde in de Leidse tegen 38 te Graaff draaide zo bliksemsnel zijn geloven, dat Kuipers het in het laat- rondjes dat hij voordat hij het zelf schaakwereld bereikte ste grote toernooi van zijn schaats- besefte al klaar was. zonder een schakers een percentage van 98,7%. BADMINTON De Nederlandse carrière nog zal redden. De kans is verliespartij te boeken. Het werd er natuurlijk: er hoeft maar iets een gemakkelijk avondje voor de Voor een remise kon Verwey zorg met Stensen te gebeuren op welke Philidor kopman. Ook internationaal dragen. De Tsjechische Amerikaan strijd in het toernooi om de Uber- afstand dan ook en Kuipers is de meester Bert Enklaar had er zin in; Kavalek had het zeker niet gemak- wist uiteindelijk toch centage te bereiken. Winst wisten mise forceerden Münninghof, Brag- verliespartij 1 behoorlijk scoringsper- Hölper en Geyer te creëren en gaar, Kemperman, Den Hol lander en Bakkernhem. De Joego slaaf Ljubojevic, die de plaats van de Rus Geiler innam deed het érg rustig aan, klaarblijkelijk beïnvloed door zijn mascotte, een damestasje. Desondanks wist hij evengoed te do mineren als twee Jaar geleden: één twee het jeugdtalent an der Wiel. Tot een remise kwamen R. G. v.d. Berg en Turk. Tolenaar werd in goede positie door het hoge slot- tempo van de naar zijn bed ver langende Ljubojevic alsnog geklopt. DEN HAAG De lotto van 2 fe bruari (nr 5) heeft één winnaar ge bracht die het halve miljoen zal ont vangen. De cijfers zijn: Eerste prij6: 1 winnaar, die netto f 500.000 ontvangt. Tweede prijs: 6 winnaars, die elk bruto f 33.259 ontvangen. Derde prijs: 236 winnaars, die elk bruto f 1.260,- ontvangen. Vierde prijs: 9.997 winnaars, die alk par 122,* ontvangen. Vijfde prijs: 12.457 winnaars, die elk per kolom f 32 ontvangen. Jackpot voor de lotto 6 van zondag ls f206.974. Ie prijs: geen winnaars. Het be drag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. Tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto f 17.495,- ontvangen. Derde prijs: 212 winnaars, die elk per kolom f 936,- ontvangen. Jackpot voor de toto 6 van zondag ik f 54.763,—.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21