Turkije overweegt uit de NAVO te stappen 'NACHT VAN KOUDEKERK' WORDT TRADITIE Interesse voor de bibliobus was enorm ALPHEN AAN DEN RIJN De "première" van de bibliobus is gistermiddag een zeer geslaag de voorstelling geworden in Zwammerdam en Aarlanderveen In beide dorpen stond de rij dende bibliotheek voor het eerst een uur geparkeerd, nadat de Alphense gemeenteraad vorige week had besloten tot een proef De proef ls voor een half jaar, en de stichting Verenigde Pro vinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland, die de bus verzorgt, plakt er nog eens drie gratis maanden tegen aan. Maar gezien de opkomst van het eer ste uur, twijfelde niemand ook de Alphens hoofdbibliothe caresse mevrouw S. H. Puister, die even kwam neuzen, niet eraan of deze bibliobus zal wel "een blijver" worden voor Aar landerveen en Zwammerdam. De bibliotheek op wielen is er speciaal voor kleine woonge meenschappen. De praktijk leert, dat de inwoners van dergelijke polderdorpen in mindere mate de bibliotheek in de stad (kun nen) bezoeken, dan de biblio theek-leiding graag zou willen. Dat geldt ook voor Zwammer dam en Aarlanderveen. Voor de lagere-schooljeugd en bejaarden uit deze twee Alphense buurt schappen is de weg naar de lees zalen aan de Pieter Doelman straat en in De Bron nogal ver en niet van verkeersgevaar ont bloot. Het lezersbestand wijst dit ook in harde cijfers uit. Bij een afgelopen zomer gehouden en- quete kwam naar voren, dat de lezerskring van de Alphense bi bliotheek voor nog niet eens 2 procent wordt gevormd door be woners van Aarlanderveen en Zwammerdam. Drukte Dat lage percentage werd gis termiddag in de bibliobus meteen al een stuk opgeschroefd. In Aarlanderveen werden 50 nieuwe abonnees ingeschreven. In Zwammerdam wees de eerste drukte aan de balie in de bus, diezelfde richting uit. De bibliotheekbus zal voortaan op de woensdagmiddag Aarlan derveen (half 2—half 3, bij het Dorpshuis) en Zwammerdam (kwart voor 3kwart voor 4, bij de hervormde kerk) aandoen. Er is binnen een keus uit zo'n 2500 boeken, alsmede uit een kleine collectie tijdschriften. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1Ö75 Enorme belangstelling De kans is groot, dat Turkije dezer dagen de militaire samen werking met de Noordatlantische Verdragsorganisatie beëin digt. Sinds juli verleden jaar, toen Griekenland zijn strijdkrach ten uit de NAVO heeft teruggetrokken, waren de Turken, samen met de Italianen en de Amerikaanse Zesde Vloot belast met de verdediging in NAVO-verband van het Middellandse Zeegebied. LEIDEN —De VOP '74 hield de laatste viswedstrijd in de Ringvaart de vangst was maar matig. De uit slag luidt: 1. H. van Houten 18 st., 2. G. Ter- veer 17, 3. M. Kerkvliet 15, 4. S. Kulder 10. 5. F. Veltman 13, 5. J. Veltman 12, 5. R. v.d. Zeeuw 10, 8. P. Segiijn 11, 9. P. va1. Meij 9, 10. A. Dubbeldeman 5. Kimman Nautic b.v. verlaat Zoeterwoude ZOETERWOUDE'ALPHEN AAN DEN RIJN Kimman Nautic b.v., importeur van buitenboordmotoren, scheepsmotoren en jachten gaat ver- hulzen van Zoeterwoude naar Alphen aan den Rijn. Omdat in Zoeterwou de geen mogelijkheden meer waren om het badrijf uit te breiden werd in U industrieterrein van Alphen aan den Rijn grond gekocht voor de bouw van nieuwe bedrijfspanden. Omdat optie werd verkregen voor de aan grenzende terreinen zijn eventuele uitbreidingen in de toekomst veilig gesteld. Begin maart zal met de bouw van de nieuwe huisvesting worden begonnen, terwijl medio oktober de nieuwbouw zal worden betrokken. Ook organisatorisch verandert er het een en ander. Kimman Nautic bv werd omgezet in Kimman Nautic Holding bv met twee werkmaaschap- pijen, te weten een motoren-import en-serviceafdeling en een Jaohten- import en serviceafdeling. Directeur van de motorenafdeling is de heer J Eeftiing en van de jachtenafde- ling J. Kimman. De laatste voert tevens de directie van Kimman Nautic Holding b.v. CHU wil in het CDA geen bijwagen zijn KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de loop van dit Jaar zullen bij herhaling grote spanningen binnen liét kabinet Den Uyl optreden. De ze regering blijkt niet in staat wer kelijk grote vraagstukken op te los sen, aldus gisteravond het tweede kamerlid T. Tolman van de CHU tijdens een bijeenkomst van de Kou- dekerkse kiesvereniging. Binnen de regeringspartijen zul len de spanningen over principiële kwesties zoals abortus en defensie nog toenemen verwachtte Tolman. De meeste zorgen baart evenwel de werkloosheid: De omvang daarvan is niet alleen een gevolg van dit re geringsbeleid, maar wei zou het ka binet slagvaardiger kunnen reageren. Volgens het CHU-kamerlid zouden ondermeer de belastingen omlaag moeten. Ook zou de regering gewil liger moeten staan tegenover initia tieven uit het bedrijfsleven. Tolman toonde zich verder teleurgesteld over de inspraakmogelijkheden. Hij noem de het betreurenswaardig dat 't ka binet Den Uyl herhaaldelijk bij be langrijke kwesties ingaat tegen de opvatting van bevolkingsgroepen, zo Dollard en de Oosterschelde. Het kamerlid constateerde een stre ven naar de absolute macht bij de socialisten. Ate diiit doodgaat is iedere wethouder of gedeputeerde van chris- ten-democnaitiisohe huize 'n aan staande wachtgelder, merkte Tolman op. Naar aanleiding van de Portugal- actie zei het CHU-kamerlid nog, dat democratie geen monopolie van socialisten is. Wil men in Nederland meehelpen aan de totstandkoming van een democratisch bewind in Portugal dan is dat een zaak om de krachten voor te bundelen. Maar dat heeft de Partij van de Arbeid helaas niet gewild, aldus Tolman. Het kamerlid zei tenslotte, dat de wil om regerirugsverainitwoordieilijk- heid te dragen altijd aanwezig is bij de gouvernementeel ingestelde CHU. In of buiten het CDA, want samen werking in een toekomstig CDA dient gebaseerd dte zijn op een vol waardig partenerschap met ARP en KVP. "De CHU past ervoor de rol van bijwagen of slippendrager te vervullen in een toekomstig CDA," aldus Tolman. KOUDEKERK Koudekerk krijgt weer zijn Nacht. Voor het tweede achtereenvolgende jaar wil de plaatselijke voetbal vereniging streekelftallen gedurende vierentwintig uur de groene mat op sturen. En evenals vorig jaar zal het festijn, in een overigens gewijzigde opzet, eind mei plaatsvinden. Om precies te zijn vrijdag 30 mei om zeven uur 's avonds zullen opstijgende ballonnen het vertreksein vormen voor 75 elftallen en 1000 voetballers, van groot tot klein. Nieuw is dit jaar een project over sport en spel waarvoor de organisatie de scholen in Koudekerk wil inschakelen. Als Ankara zijin dreigemieniteni inlost, dan heeft het bondgenootschap binnen zes maandiein in één klap alls het ware. de beschikking verloren over ongeveer 600.000 soldaten, uitgerust met modern materiee len ingepast in een bepaalde strategie. Het gebied rond de Middellandse Zee moet dan worden verdedigd door Ialië en de ongeveer 50 oorlogsbodems, 200 vliegtuigen en 25.000 opvarenden van de Zesde Vloot. In de praktijk komt het erop neer, dat de hele zuidflank van de alliantie bloot komt te liggen, van de Bosporus tot Gibraltar, een afstand, die over de lucht gemeten al ruim 3.000 kilometer bedraagt. Kissinger noemt deze toestand rampzalig. Voor de NAVO werd de situatie al in de zomer van 1974 ernstig, toen de nieuwe Griekse premier Kara- manlis bekendmaakte, dat de ongeveer 155.000 man Griekse troepen die tot op dat ogenblik samen met de Turken de overigens wankele - hoeksteen vormden voor de verdediging van Zuid-Europa aan de NAVO zouden worden onttrokken. Dit naar aanlei ding van de Amerikaanse hulp aan de junta en de stilzwijgende goedkeuring door Washington van de Turkse invasie op Cyprus. De verdediging van de zuidflank van het Middellandse Zeegebied De Nacht van Koudekerk vo rig jaar in het leven geroepen ten bate van een verlichting op het veld van de voetbalvereniging Kou dekerk is voorbestemd om een Jaar lijkse traditie te gaan worden. Voorzitter Van Oosten en secreta ris Schrier vertellen er mee door te willen gaan tot er een verminderde belangstelling gaat optreden. Se cretaris Schrier, die Je de "sterkste" man achter het voor de regio misschien wel voor heel Nederland unieke nachtelijke gebeuren zou kunnen noemen, meldt dat de er varingen van vorig jaar erg goed zijn geweest en dat de verenigingen die te gast waren hun enthousias me niet onder stoelen of banken staken. "Het was vorig Jaar een een gok, maar de Nacht sloeg aan. We zijn wel klein als vereniging, maar in daden zijn we blijkbaar groot geweest. Het is ons goed be vallen, Ja. Daarom doen we het weer", aldus Schrier. Zijn voorzit ter valt hem bij met: "De belang stelling van verenigingskant is nu ook zo groot, dat we aanvragen van clubs hebben moeten af zeggen, we kunnen gewoon niet meer teams herbergen." kwam nu - op de Zesde Vloot en Italië na - geheel voor rekeniiinig van de ongeveer 450.000 man Turkse troepen. Het was slechts een kwestie van tijd, dat Ankara zich van deze verplichting zou ontdoen. Begin 1974 klaagde de toenmalige regering-Ecevit al, dat het lidmaat schap van de NAVO een zware belasting vormde op de Turkse begroting en dus moest worden herzien. Turkije was weliswaar van plan om in principe in de NAVO te blijven, maar de regering was vastbesloten een gedeelte van de strijdkrachten onder nationaal op perbevel te plaatsen. In de praktijk komt dit erop neer, dat troepen uit NAVO-verband worden teruggetrok ken. (Makarios waarschuwde toen, dat de Turken dit wilden doen om militairen en materieel vrij te maken voor een aanval op Cyprus. Deze kwam vier maanden later.) Een half jaar na Griekenland gebruikt nu ook Turkije de kwestie-Cyprus om de militaire banden met de NAVO te verbreken. De opschorting van Amerikaanse militaire hulp aan Turkije is tevens aanleiding om de betrekkingen met de VS op een lager pitje te draaien. De verdediging van het Middelland- se-rZeegebied door de NAVO is hiermee ongeloofwaardig geworden. Tevens is de enige springplank van de alliantie weggevallen naar het Beide bestuursleden weten dat de "gok" vorig Jaar ook al zo goed af liep omdat alles meezat. Een be langrijke factor was het weer, goed natuurlijk. Financieel bedroop de Naoht zichzelf sponsoring hielp daarbij mee en Koudekerk hield sen aardig centje over voor de lichtmasten. Schrier: "We gaan er ook dit Jaar weer vanuit dat het financieel zeker niet stuk kan gaan. En nu ook weer niet zo dat er een geldelijke klap voor onze vereniging uitrolt. Nee, we willen gewoon quitte spelen." Andere opzet In vergelijking met vorig Jaar heeft de Nacht toch wel nadrukke lijk een andere opzet gekregen. Om te beginnen zal het onderwijs in geschakeld worden bij een project over sport en spel. Ideeën heeft de organisatie voldoende in die rich ting Men is vaoa plan om de scho len hiervoor in de komende weken te benaderen. Dat project zou zijn beslag moeten krijgen in de week vóór de Nacht. Als afsluiting denkt men dan aan een tentoonstelling op woensdagavond 28 mei in de scholen. Een soort expositie, vol in formatie over het werk van de kin deren. Je zou kunnen zeggen dat 't thema in Koudekerk dit Jaar PREMIER ECEVIT te zware belasting grondgebied van de Sowjet-Unie. Militair-strategisch gezien hebben de Russen er gratis een bufferzone bijgekregen, want militaire actie van de NAVO tegen de Sowjet-Unie moet nu eerst dwars door een land dat of lid is van het Warschaupact of neutraal is of de militaire samenwerking met de NAVO heeft opgezegd (dit laatste houdt in, dat een dergelijk land zijn grondgebied voor de NAVO mag afsluiten) Kom dis Amerikaanse marine tot voor enkele jaren de Middellandse '--^gsgsss^gr; sport en spel" zal zijml Op donderdag 29 mei moet er dan een grote optocht volgen. Een op tocht die om zes uur 's avonds aan vangt op het voetbalveld van Koude kerk. Dan zal tevens de prijsuitrei king plaatsvinden aan scholieren in verband met de projectdagen. Als groots slot van die avond hoopt Kou dekerk een aantrekkelijke voetbal wedstrijd te organiseren. De ge dachten gaan hierbij uit naar een treffen tussen Koudekerk en het Al phens elftal, onder leiding van een Zee als een soort eigen binnenmeer voor nuttige oefeningen en machts vertoon beschouwen, de Russen slaagden er binnen zeer korte tijd in hun Zwarte-Zeevloot via de Bosporus en ide Dand^neHen op peil te brengen en zodoende een evenwicht te bewerkstelligen. De gegevens over elk Russisch schip, dat uit de Zwarte Zee kwam, werlden echter door de gezaimein/lijke Amerikaans-Turkse waarschuwings systemen naar de Zesde Vloot doorgeseind. Dat is nu wellicht afgelopen. Turkije overweegt mu zddh voor wapenhulp te wenden tot Frankrijk, West-Duültslainid en Libië. Bonn heeft gisteren meegedeeld, dat men dat niet zozeer ziet zitten. Of de Turken vam Libië heit wapemibuig krijgen dB interessant in zoverre, dat dit land zijn wapens uit Frankrijk en de Sowjet-Unie betrekt. Er is een kans. dat de Fransen met Ankara in zee zullen gaan al was het alleen maar om hun invloed uit te breiden. Voor het echter zover is, vindt er in Brussel volgende week een reeds eerder geplande ontmoeting plaats tussen Kissinger en zijn Griekse collega Bitsios. Het gesprek zou gaan over Cyprus. Daarom was ook de Turkse minister van buitenlandse zaken Esenbel uitgenodigd. Maar deze heeft gisteren laten weten een ontmoeting met Kissinger nutteloos te vinden. De Amerikaan gaat in elk geval. Naar zijn zeggen om erachter te komen hoe vastbesloten de Turken zijn. eredivisiescheidsrechter. Wat de Nacht zelf aangaat. Het ac cent van 30/31 mei zal vanzelfspre kend op het voetbal liggen. Maar men wil tooh meer aandacht aan het vertier, amusement geven. Kermis attracties en een discobar zullen hun plekje op het voetbalveld vinden, het decor vormend voor pupillen-, junioren-, senioren- en bedrijfsvoet ballers. Dat de Nacht van Koudekerk zal doorgaan, lijdt geen twijfel. Er is nog wel een knelpunt. De LVB en KNVB hebben tot nu toe hun fiat nog niet gegeven. Dit in verband met het hui dige moeizame competdtieverloop. Maar bij Koudekerk is men het er over eens dat de toestemming niet lang meer op zich zal laten wach ten. De heren Van Oosten en Schrier tenslotte over een plezierig aspect Secretaris Schrier (geheel rechts) en voorzitter Van Oosten (derde van rechts) zijn met de rest van de 'bemanning' druk in de slag voor de tweede Nacht van Koudekerk. Het moet een traditie worden. van de Nacht: "Vroeger zag je haat en nijd tussen de clubs in de direc te omgeving. Dat is langzamerhand overgegaan in een soort ver liefdheid. Dat merk je en die derby sfeer js er niet meer". Verband tussen politie en BVD DEN HAAG Er is wel degelijk verband tussen politie en Binnenland se Veiligheidsdienst. Over deze aan gelegenheid zijn de laatste dagen ver scheidene publikaties geweest. De relatie politie-Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) is vastgelegd in een koninklijk besluit van 5 augus tus 1972: met betrekking tot de taak, de organisatie, de werkwijze en de samenwerking van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. In het k.b. staat o.m. dat de minis ters op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken, die de ver antwoordelijkheid voor de BVD heeft ambtenaren van rijkspolitie en grensbewaking kunnen aanwijzen om werkzaamheden ten behoeve van de BVD te verrichten. Burgemeesters in gemeenten met gemeentepolitie ver lenen medewerking door ambtena ren van gemeentepolitie aan te wij zen die voor de BVD moeten werken. In het k.b. wordt erop gewezen, dat de politie van oudsher een inlichtin gentaak in de lokale sfeer heeft. Om dat poiltiemensen kunnen worden in geschakeld bij het BVD-wérk, be staat er dus een relatie tussen de BVD, die centraal gegevens inwint, en personeel van politie en grensbe waking. j 'Gastvrijheid' in kerkdienst LEIDEN Zondag wordt in de Merenwijk een speciale kerkdienst gehouden, die gewijd is aan het the ma "Gastvrijheid". De problematiek van de buitenlandse werknemers zal aan de orde worden gesteld. Twee buitenlanders, M. Tounsi, die tolk bij de Stichting Bijstand buiten landse werknemers 'Rijn en Lek' is. en I. Ursen, als gastarbeider wo- msnd in de Merenwijlk, zullen het woord voeren over de godsdienstige en sociale problemen waarmee zij nier worden geconfronteerd. Alle buitenlanders die in de wijk wonen - ongeveer 100 mensen, voorname lijk Turkse en Marokkaanse gezin nen - zijn voor de dienst uitgeno digd. De aanvang is om tien uur en de organisatie is in handen van de werkgroep 'Kritische Gemeente' van die Algemene Kerkelijke Meren- wijkraad. De kerkdienst wordt ge houden in de aula van het scholen complex aan het Valkenpad. De belangstelling vain buiitenlam- ders voor het volgen van taallessen Nederlands blijkt in de Merenwijk groot te zijn. De "Werkgroep Bui tenlanders" heeft behoefte aam uit breiding. De lessen zijn niet beperkt tot het geven van taalonderricht, maar ook wordt assistentie verleend bij het invullen van formulieren e.d. Een en ander blijkt uit een artikel dat opgenomen is in het informatie bulletin vam d.e gezamenlijke ker ken in de Merenwijk. Daarin wordt ook geconstateerd diat het voor kin deren van buitenlandse werknemers vrijwel niet mogelijk is gemaakt om naar een school in de Merenwijk t« gaan. "nl feite is er spraike vam dis criminatie. We maken er wel ba zwaar tegen dat de kinderen uit da Zijlwijk met bussen naar Leiden noord vervoerd gaan worden om een school te kunnen bezoeken. Dat do kinidieren vam buitenlandse werkne mers op hun eiigen houtje erheen moeten en dan verspreid zijn over ahe mogelijke scholen vinden we blijkbaar wel aanvaardbaar", aldus bet artikel. Op 1 december 1974 wa ren er in de Merenwijk 59 Turkse. 40 Marokkaanse en 5 Chinese kinderen. Ruimtevaart Een van de in het Westen bekendste Russische ruim tevaartdeskundigen, professor Ana toli Blagonrawow, is dinsdag op 80- jarige leeftijd overleden. Naar het persbureau Tass gisteren berichtte heeft Blagonrawow ondanks een ernstige ziekte tot het laatst van zijn leven de leiding gehad van het insti tuut voor de machinebouw van de Russische Academie van Weten schappen. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de ontwikkeling van raketten, zowel voor de ruimtevaart als voor militaire doeleinden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4