Eeuwfeest in vrijheid Avondje vrouwencafé: toch wel gezellig Drie alternatieven voor reorganisatie gemeentelijk apparaat INota's van wethouder Van Dam en raadslid Du Gardijn LEIDSE UNIVERSITEIT GEEFT PROGRAMMA VRU Prijzen-carnaval DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEIDEN De Leidse raad ls gisteravond tijdens een informatie ve vergadering op de hoogte ge bracht van de stand van zaïken bij de bestuurlijke em ambtelijke reor ganisatie in het gemeentelijk appa raat. Gebleken is dat naast het ont- werp-advtes dat over deze zaak is uitgebracht door de Begeleidingsoom missie Organisatie-Ontwikkeling (ad viescommissie door de raad ingesteld om de reorganisatie voor te berei den), nog twee alternatieven op ta- gel zijn gekomen. De eerste is afkomstig van het raadslid Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) en de tweede van de wethouder Van Dam. Beiden zijn sinds september van het vorig Jaar lid van BOO. Globaal komen de plannen van BOO er op neer dat de principe-be slissingen van de raad worden uit gevoerd. Het betreft de geïntegreer de beleidsvoorbereiding (iedereen die ergens mee te maken heeft, doet vanaf het begin mee, dus alle des kundigen en alle betrokkenen) en de gedecentraliseerde beSluitvormiiing (niet alle besluiten worden door het hoogste gezag genomen). De reorganisatie moet voor de amb tenaren uiteindelijk uitmonden in het werken in zogenaamde werkver banden en de aanstelling van een aantal hoofddirecteuren (oorspron- door rapporten met name van het kelijk gingen de gedachten uit naar Centraal Adviesbureau voor Organi- 5). Binnen het ambtenarenkorps satie. Documentatie, Registratuur en staan bepaalde groeperingen nogal Personeelsbeheer (ressorterend onder sceptisch tegenover deze hoofd-dl- de Vereniügjng van Nederlandse ge- recteuren. meenten). BOO-voorzitter In 't Veld legde gis teren aan het 6lot van de vergade ring de drie alternatieven naast el kaar en constateerde dat de plannen elkaar niet dekken. "Voor de be stuurlijke reorganisatie bestaat nog maar één voorstel, want daarover spreken de nota's van Du Gardijn en Van Dam zich niet uit. Verder signaleerde hij dat alleen het BOO- antwerp-advies ondersteund wondt Volgens In t Veld sluiten de voor stellen van Du Gardijn niet hele maal aan op de besluiten, die raad Inmiddels heeft genomen. "De nota Van Dam vecht die besluiten niet aan, maar creëert een overgangsfa se. Een duidelijk verschil is er in de fasering. De BOO stelt volgens In 't Veld de structuur voorop en daarna pas de functionering. Du Gar dijn gaat va nhet laatste uit. "Ik wil dat de reorganisatie wordt ge koppeld aan de democratisering van het ambtenarenkorps", aldus Du Gar dijn. De reorganisatie moet enerzijds geridht zijn op een verbet/er'Img van de dienstverlening naar buiten (aan de burger) en anderzijds om de ca paciteiten van de ambtenaren te ontwikkelen. Daarbij wil Du Gardijn van onderaf beginnen. Volgens hem wordt de onvrede in het werk bij de ambtenaren mede veroorzaakt door de sterk hiërarchische structuur. "Een structuur die BOO Juist wil verster ken" zei Du Gardijn gisteravond. De plannen van Du Gardijn lij ken weinig kansen te hebben want zowel de begeleidingscommissie als het college van B. en W. hebben in middels laten weten in deze fase mi'its -be voelen voor de ideeën van Du Gardijn. Ook PvdA-firacti'evooraïtter Meijer liet gisteravond in zijn "in formatieve vragen" duidelijk blij ken niet veel te zien in de plannen van Du Gardijn. Wethouder Van Dam ontvouwde gisteravond het idee van een overgangsfase naar de benoeming van de hoofddirecteuren, omdat aan de voorwaarde, dat hun benoe ming in brede kring wordt geaccep teerd .niet is voldaan. Die over gangsfase zou volgens Van Dam anderhalf a twee jaar duren. In die periode eou een drietal stuurgroe pen met de leiding van het ambte lijke apparaat belast moeten wor den. Voorzitter van elke stuurgroep zou een wethouderskoppel moeten zijn, terwijl elke stuurgroep ook de beschikking zou moeten krijgen over een secretaris. Van Dam acht te voor deze functie (een volledige dagtaak) bepaalde mensen uit het ambtenarenkorps geschikt. TenSlot-te wli de wethouder drie nieuwe func ties op personeelsbegeleidingsgebied creëren. Op 24 februari gaat de Leidse raad over de verschillende alterna tieven discussiëren. Expositie in Rijksmuseum Ofschoon de meeste evene menten in het kader van de eeuwfeest/vierding betrekking hebben op het heden en de toe komst. zal hier en daar ook een terugblik worden geworpen. Dat gebeurt oin. met 'n tentoonstel ling, getiteld "Leidse Universi teit 400". die van woensdag 26 maart tot en met zondag 8 Juni wordt gehouden in vier zalen van het Rijksmuseum in Amster dam. Op deze tentoonstelling, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de beginjaren van de univer siteit. Zo valt er een stuk voor geschiedenis te zien en wordt er aandacht geschonken aan vier faculteiten met als basis van die andere wetensechappen de filologii/e. Ook is er een zaal waar. In op ware grootte een recon structie is gemaakt van het zg. theatrum anatoirrtcum. zoals dat omstreeks 1610 werd gebruikt: 's winters als plaats voor anatomische lessen en 's zo mers als museum met een mo raliserende inslag; plaats om na be denken over leven en dood, de verlossing ln christelijke op vatting. In een andere zaal is een over zicht gemaakt van de universi teitsbibliotheek waarbij o.m. duidelijk wordt gemaakt, hoe een manuscript 400 jaar geleden tot boek werd verwerkt. De ten toonstelling geeft ten slotte een beeld van de vroegere Hortus Botanicus als een soort homma ge aan de grondlegger Carol us Cüusius. De planten zijn geko zen uit de oudste plantenïijst van 1595. De openingstijden zijn da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur en :>p zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. LEIDEN De viering van het 400- JairOg bestaan van de Leidse univer siteit - officiële stichtingsdatum is 8 februari 1575 - kent een scala aan manifestaties, herdenkingen en o- verige activiteiten die als gemeen schappelijk motto hebben het devies van de Leidse universiteit, lijk "Praesidium Libertatis" oftewel Bolwerk der Vrijheid. Aan dit the ma zal gedurende de gehele eeuw feestviering op uiteenlopende manie ren aandacht worden besteed. Daar bij is het de bedoeling niet alleen de leden van de universitaire ge meenschap te activeren maar de ge hele bevolking van Leiden. Zoals al eerder gemeld vindt de herdenking van 400 Jaar Leidse uni versiteit (en defhalve 400 Jaar we tenschappelijk onderwijs in ons land) een aanloop in een plechtig heid as. zaterdag bij het graf van Prins Willem van Oranje, stichter van de Leidse universiteit, in de Nieuwe Kerk te Delft. Nadien wor den er verschillende tentoonstellin gen gehouden en zal er nog een reeks van al dan niet plechtige ge beurtenissen de revue moeten pas seren alvorens op maandag 19 mei het startschot valt voor de feest- week. Gedurende deze week (tot en met 23 meii) worden er overdag en "s a- vonds aaneensluitend manifestaties gehouden van wetenschappelijke, culturele en recreatieve aard. Een traditioneel evenement is daarbij de zg. academische zitting op woens dag 21 mei waarop een aantal ere doctoraten zal worden uitgereikt. Aan dit plechtige gedeelte van de viering zal door vele buitenlandse gasten worden deelgenomen, onder wie de rectores van de oudste uni versiteiten tier wereld. Het valt te verwachten dat de academische zitting ook zal worden bijgewoond door Koningin Juliana en de prin sessen Beatrix en Margriet, die alle ln Leiden hebben gestudeerd. Een ander belangrijk onderdeel van de eeuwfeestviering is de zg. academiesohouw (schouw is een oud nederlands woord voor inspectie), waarin de manifestaties op weten schappelijk en onderwijskundig ge bied zijn samengebracht. De aca- demischouw is onderverdeeld in een open huis, symposia van de facul teit en een ag. Forum Academieum. Open huizen Om het publiek te tonen wat de universiteit is, doet en kam, zullen er door instituten en vakgroepen - of combinaties daarvan - demon straties worden gehouden en tentoon stellingen worden ingericht, die ge durende enkele dagen voor leder toe gankelijk zijn. In het bijzonder wor de bevolking van Leiden en omge ving, de familieleden van universi taire medewerkers en de scholen voor voortgezet onderwijs opgewekt deze "open dagen" te bezoeken. In hetzelfde kader dat vam het opem- huis - zullen ook Leidse buurthui zen, sociaal-cullurele verenigingen en actiegroepen hun ruimten open stellen. Aan het open huis is bovendien een zg. massa-kansspel, een door de universitaire computer gestuurde quiz, verbonden, waarbij men om voor een prijs in aanmerking te ko men een of meer open huizen zal moeten bezoeken. De symposia van de faculteiten worden georganiseerd voor vak genoten van de zusterinstellingen en afgestudeerden van de Leidse universiteit. Op deze discussiebij eenkomsten zullen onderwerpen die de verschillende faculteiten het meest aanspreken, worden behan deld tegen de achtergrond van het centrale thema. De symposia wor den gehouden op donderdag 22 mei. „Grenzen aan vrijheid" Op vrijdag 23 mei wordt 's mid dags in de Pieterskerk een openba re discussie-bijeenkomst gehouden waar leden van de universitaire ge meenschap in debat zullen gaan met "vertegenwoordigers van de maatschappij" over het thema "Grenzen aan de vrijheid Van het wetenschappelijk onderwijs en on derzoek", tegen de achtergrond van de universiteit als doelgemeenschap in de maatschappij. Het discussie materiaal voor dit Forum Academi cian is vastgelegd in een aantal publicaties die door auteurs van verschillende faculteiten zijn ge schreven. Het forum wordt geleid door drs. Herman van Run (oud hoofdredacteur van het dagblad De Tijd). Als "vertegenwoordigers van de maatschappij" zullen oa optre den de onderwijskundige van het NW Hugenholtz, de heer Pannen borg van Philips voor het Verbond en mr. Anneke Goudsmit. Ten overvloede zijn in de reeks van activiteiten ook vermeld Pro- Jekt '75 ,dat, zoals bekend, in nau we samenhang met het Leids Aca demisch Kunstcentrum onder regie van Pieter van Empelen en Roel Polak de feestweek voorziet van 'n aantal theatergebeurtenissen, ludie ke en wat minder ludieke manifes taties (voor bejaarden zowel als voor kinderen)zoals een histori sche maaltijd in de Breestraat en een feest in de Burcht. De laatste voorstelling van de volkse klucht "Trijntje Cornells", vindt plaats in het LAK-theater en wel op zater dag 22 februari. Tot de overige activiteiten in het eeuwfeestpakket behoren een foto wedstrijd over het thema "Vrij heid", een expositie met als thema "Denken en doen" van de Vereni ging Technische en Administratie ve Staf", een educatief programma voor de derde klassen van Leidse scholen voor voortgezet onderwijs, een schaakmarathon, een zg. geu- zenloop (estafette langs de oor spronkelijke route van de geuzen een verenigingsmarkt, een door zes studentenverenigingen tie organise ren Tribunaalsdag over het thema "Heeft de mens zijn vrijheid nu wel of niet verkocht voor geborgen heid"?, en een slotfeest met twaalf bands op het Rapenburg en in de Kaiserstraat. LEIDEN Wethouder Tesse- laar en enkele gemeenteraadsle den hebben gisterochtend een be zoekje gebracht aan de Drie Oc- toberschool om zich op de hoogte te stellen van een onderwijspro ject voor Turkse, Marokkaanse en Nederlandse kinderen dat daar nu al draait sinds september vo rig jaar. Het gaat hier om een landelijk nog steeds uniek project waarbij in totaal bijina 40 bui tenlandse kinderen elke woens dag ln twee groepen Cs ochtends en 's middags) onderwijs krijgen in hun eigen taal en over hun eigen cultuur, terwijl de leerlin gen van de Drie Ootoberschool he één en ander wordt bijgebracht, over de bevolking en de cultuur in Turkije en Marokko. Achterliggende gedachte van het project is althans waar het de buitenlandertj es betreft, dat zij in him ontwikkeling (op een Ne derlandse school) niet vervreem den van hun ouderlijk milieu. Aan de andere kant zijn ook de leer lingen van de Drie Octoberschool bij het project betrokken omdat men de Schooladviesdienst, (initiatiefneemster) en de school leiding meent dat op die ma nier een aanzet kan worden ge geven tot een besoheiden vorm van integratie. Het project os ook by het rijk po sitief ontvangen. Van die zijde, zijn twee leerkrachten beschik baar gesteld, die de Turkse en Marokkaanse kinderen op de school waar ze normaliter onder wijs volgen, les geven in de Neder landse taal. De ervaring heeft geleerd dat Turkse en Marok kaanse kinderen er gemiddeld een jaar over doen om de Neder landse taal machtig te worden. De door het rijk beschikbaar ge stolde leerkrachten worden' bijge staan door (vakbekwame) bui tenlandse assistenten die de Turk se en Marokkaanse kinderen op de Drie Octoberschool in hun eigen taal onderwijzen. Tot dusver is er slechts één buitenlandse as sistente (een Turkse) actief bij het project betrokken. Bij de Ma rokkanen ligt het wat moeilijker om een geschikte kandidaat te vinden, omdat de ouders van de leerlingen prijs blijken te stellen op een "authentieke moslim" en niet iemand willen hebben die op een of andere manier door de wes terse cultuur is beïnvloed. Er is Inmiddels overleg gaande met een serieuze kandidaat. De buitenlandse (leerplichtige) kinderen worden elke woensdag ochtend of -middag bij hun eigen school opgepikt door een bus van de NZH. die hen vervolgens afle vert bij de Drie Octoberschool en hen na de lessen weer terug brengt. De kinderen zijn verdeeld over twee groepen, oudere en Jon gere kinderen, die afwissel eind 's ochtends en 's middags aan die Drie Octoberschool onderwijs volgen. Door dit wisselsysteem, missen ze om de 14 dagen slechts een Mave dag op htm eigen school. Overigens is bij het project ook de educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volkenkunde betrokken, die één keer per maand op de Drie Octoberschool een film komt vertonen om de leefwijze en cultuur in Turkije en Marokko voor de leerlingen aanschouwelijk te maken. Ook wkorden er naar diit museum ex cursies georganiseerd. den avonden waarop door een van de lede n'm korte inleiding wordt gehouden over emancipatievraag stukken waarna discussie volgt gingen houden begon de zaak al snel te klein te worden. We hadden soms wel zo'n vijfendertig vrouwen in huis. Het was gewoon geen doen". Tot de enthousiaste bezoekers van het "vrouwenpraethuys" behoorde ook mevrouw Link. Toen zij de ruimtenood van het vrouwencafé zag, stelde zij spontaan haar lokali teit en haar vrije avond ter beschik king. Jullie willen iets doen aan de dis criminatie van de vrouw, maar is dit café ook geen vorm van discri minatie? Ellen Krol schudt heel gedecideerd het hoofd. "Nee, dat vind ik beslist niet. Wij zijn een minderheidsgroep, wij zitten in de moeilijke hoek. Als wij proberen ons sterk te maken door samen iets te doen kun Je dat geen discriminatie noemen. Op de vraag wat de vrouw er dan aan heeft, aan dat vrouwencafé, zegt Ellen Ouboter, die het gesprek weer overneemt om dat haar naamgenote een biljartje gaat maken: "Naast het veel vrijer kunnen praten als je als vrouwen onderelkaar bent, hopen we natuur lijk dat de vrouwen wat gemakke lijker een ander oafé zullen binnen stappen. Als meer vrouwen dat gaan doen. wordt het steeds gemakkelijker net als mannen Je contacten te leg gen bij een borrel. Wij ze bedoelt het collectief van acht vrouwen, waarin o.a. Dolle Mina, MVM, wij vrouwen eisen en 71—52 zijn verte genwoordigd gaan natuurlijk re gelmatig andere café's binnen. Dit ls echt maar een avond in de week'. Het collectief, dat wordt gevormd aoor Ellen Ouboter, Ellen Krol Blan- ca Diephuis, Kaarina Zimmer, Cor- ry Mens, Corry Brands, Dorothy Swaak, en Wil Marcelis, zorgt ook voor het opvangen van vrouwen die alleen komen. De hele sfeer is erg ontspannen. Niet dat gevoel van ri valiteit dat Je vaak op je af voelt ko men of die blikken van durf es te gen hem tep raten want hij is van mij, als je een bar binnen stapt om 'n praatje te maken of eventjes een drankje te drinken. Ik kan me voor stellen dat er veel (vooral alleen staande) vrouwen zijn, voor wie zo'n praatuurtje erg belangrijk is. Zo'n uurtje ongestoord praten bui ten de vier muren van je te kleine kamer; eens met andere mensen dan de buurvrouw van hiernaast, het m-eispe van die zaalk of je sbuidiege- note kan net zijn wat je nodig hebt. Bacardi Rum i in qj- per fles nu T l3i7' Pontes Whisky 100% scotch per fles U.9S Zingara Vino Italia r 4P 2 literfles nu T Gilde Pils jt 24 pijpjes nu 0|73 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3006» in gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Hongerstaking -- Een groep van 28 buitenlandse gedetineerden in de ge vangenis van Frankfort is sinds maandag in hongerstaking, zo is gis teren bekend geworden. In tegen stelling tot de leden van de Baader- Meinhof-bende, die hun actie giste ren hebben gestaakt, ls het de bui-« tenlanders niet te doen om verbete ring van de leefomstandigheden in de gevangenis maar om verkorting van het voorarrest dat voor de mees ten van hen al meer dan een jaar duurt. Door Henriëtte van dor Hoeven Foto Jan Holvast LEIDEN Clubjes vrouwen heb ben voor mij geen enkele aantrek kelijkheid. Sinds ik mijn schoolja ren in bijna uitsluitend vrouwenge zelschap doorbracht, heb ik nooit j meer de behoefte gevoeld mij bij 'n specifiek vrouwengroepje aan te sluiten. Sterker nog, ik heb er altijd naar gestreefd zoiets te voorkomen. Vandaar dat ik afgelopen week met een flink portie gemengde gevoelens het eerste Leidse "vrouwencafé" op zocht. Het vrouwencafé, dat iedere dins dagavond van negen tot een uur wordt gehouden in het oafé van mevrouw Link, Haarlemmerstraat 38. Een oud Leids café, dat mij al- tij al had geïntrigeerd omdat het tot in mijn schooltijd ik bezocht de Mar ia-ulo verboden was daar naar binnen te stappen. Zelfs in de vensterbank zitten was een over- treding, maar dat verwaterde in de I' loop der tijd wel enigzins. Het eerste wat mij opviel was het "belletje" om binnen te komen. Een noodzakelijk kwaad, want hoe moet je anders op dinsdagavond de man nen buiten houden. ADVERTENTIE Trampolientjes lekkere drop van Langenberg Gelukkig was het de fotograaf toegestaan even naar binnen te ko men al volgde natuurlijk direct de vraag waarom er geen vrouwelijke fotograaf kwam. Dat wij zo'n feno meen niet in dienst hadden, was een maar nauwelijks bevredigend antwoord. Waarom nu eigenlijk een speciaal vrouwencafé, je kunt toch overal 'n glaasje drinken? Ellen Krol. een van de leden van het "collectief" zoals ze het noemt, die het café op dinsdag avond runnen: "Natuurlijk kun je in elke kroeg naar binnenstappen. Dat doen we dan ook, maar vaak voel Je je niet prettig. Je wordt daar niet behandeld als een gewone Klant, je zit daar echt als vrouw". De barkeepster van deze avond, de leden van het collectief staan bij toerbeurt achter de tap, Corry: "Ik vind het moeilijk om als vrouw alleen uit te gaan. Als je alleen uit gaat wil Je met iemand praten. In het café komt daar bijna niets van terecht. Je komt steeds weer in contact met mannen en die willen vaak dezelfde avond nog met Je naar bed. Je komt in het café bijna geen vrouwen tegen waarmee je lekker kunt praten en met wie je 'n volgende keer eens kunt uitgaan". Voor vrouwen die alleen zijn vindt Corry het vrouwenoafé dan ook een ideale ontmoetingsplaats. De sfeer in het oafé is dan ook erg gezellig. De bar is helemaal be zet. Aan een tafel wordt geklaver jast (niet met het mes op tafel) en aan het biljart wordt een poging gedaan de moeilijke techniek van h'et stoten onder de knie te krijgen. Dat biljarten is ook zo'n punt waar op in café's wordit gediscrimineerd. Stapt -een man een café met biljart binnen zal niemand aan hem vra gen of hij die keu wel kan hanteren. Een vrouw moet in het gunstigste geval vertellen hoe goed ze speelt, maar meestal wordt al meteen ge zegd: "Sorry, geen dames aan het biljart". Dat is een zaak, die ook mevrouw Link, aan wie als kaste leinse toch wel enige vaardigheid op het groene laken mag worden toe geschreven, hoog zit. "Het is me niet een, maar zeker tien keer overko men", zegt zij. Daarom kan bij haar iedere vrouw die wil biljarten te recht. Niet alleen tijdens het vrou wencafé maar ook op de gewone da gen. Zij heeft zelfs op woensdag avond, van zeven tot elf uur, een spe ciale oompetitie voor vrouwen geor ganiseerd. Maar dat biljarten, klaverjassen en een glaasje drinken er wordt niet alleen pils maar ook een goed glas sherry en rode wijn geschonken is natuurlijk niet het belangrijkste doel van het vrouwencafé. Het belangrijk ste is dat vrouwen, die zich od een of andere manier met emancipa tie bemoeien of er voor zichzelf eens over willen praten, elkaar daar kun nen ontmoeten. Er kan weer eens heerlijk ongestoord "bijgepraat" worden. Er kunnen adviezen worden gegeven, zonder dat daar een stren ge figuur achter een bureau voor no dig is. Een uitwisseling van informa tie, tijdens een informeel gesprek. Hot vrouwencafé is eigenlijk ont staan uit de inmiddels opgeheven af deling Leiden van Dolle Mina. Ellen Ouboter. samen met Blanca Diep huis de initiatiefneemster: "We had den met een paar meisjes van Dolle Mina karate-les. Na de lessen gin gen we nog iets drinken en eten. Dat deden we vaak bij iemand thuis, al kwamen we ook wel hier bij me vrouw Link. Toen is eigenlijk het idee van een vrouwencafé opgekomen. We zijn toen gaan praten met Jan Boer van het Praethuys en de volgende week konden we zijn bovenzaaltje krijgen". De eerste avond 5 maart 1974 was onmiddellijk een succes. Twaalf vrouwen trotseerden de opmerkingen van de mannen beneden en gingen de trap op naar het piepkleine zaal tje voor "hun" oafé. Ellen Oubo ter: "Toen we eenmaal thema-avon

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3