KANS VOOR WHITELAW GRIEKSE ZUIVERING: TRAAG PROCES Lima ziet er uit als een slagveld Leden Baader-Meinhof stoppen met hongerstaking Strijd om leiderschap Britse Conservatieven Marokko eist enkele Spaanse gebieden op Rust. En geen roest. Alurette DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 ATHENE Tot voor kort was de socialist Andreas Papandreou de enige die de Griekse regering ervan beschuldigde geen ernst te maken met de vervolging van de verant woordelijken voor zeven jaar kolo nelsbewind. Hij had echter al de ••putatie van een vlijmscherp, zo niet te scherp criticus. Maar nu maken veel meer Grieken zich hierover zorgen, ook al worden er nog regelmatig officieren opgepakt. Maandag dachten velen dat met de arrestatie van de vroegere regent George Zoitakis en ex-vice-president Odysseus Angelis de strijd tegen de dictatoren van weleer op gang was gekomen. De volgende dag echter was Angelis al weer vrij. Veel officieren die tussen de staatsgreep van april 1967 en de komst van Karamanlis in juli 1974 belangrijke posten bezetten, zijn nog steeds in actieve dienst, enkelen zijn vrijwel zeker naar het buitenland gevlucht en verscheidene sleutelfigu ren worden slechts nu en dan voor verhoor vastgehouden. De „dag van de lange messen" is zeker nog niet nabij. Zal het er ooit van komen? Het Griekse Juridische systeem is zeker niet een van de meest gestroomlijn de in Europa. Maar het gerechtelijk labyrint waarin de regering verzeild raakt, maakt de zaak wel erg ondoorzichtig. Toen Karamanlis voor de verkiezin gen beloofde niet de kleine Jongens maar wel de kopstukken van de junta te zullen vervolgen, prezen velen hem om zijn gematigde houding. En toen hij, ook al voor de verkiezingen, vier vooraanstaande leden van de Junta verbande naar het eiland Kea, leverde hem dat zeker vele sindsdien is verwarring. Er zijn onderzoeken geopend naar klachten wegens marteling en naar de gebeurtenissen bij de bloedige onderdrukking van de studentenop stand in november 1973. Talloze mensen hebben junta-leden en folteraars aangeklaagd. Maar de regering-Karamanlis heeft slechts twee concrete stappen genomen: ze liet- het parlement een wet aannemen volgens welke op 21 april 1967 geen „revolutie" maar een „staatsgreep" plaats vond en ze liet niet meer dan een lid oppakken van de tweede aanzienlijk hardere Junta, die Papadopoulos had verdre ven, brigade—generaal Demetrios Ioannides. Bovendien ging de regering pas tot zijn arrestatie over onder zware druk van de oppositie en nadat het publiek de gehate chef van de militaire politie op straat had achtervolgd. Als de regering geen ernst maakt met de zuivering, zal de controverse daarover op straat worden uitge vochten. Griekenlands democratie is dan opnieuw in gevaar. LONDEN Dinsdag wordt waarschijnlijk beslist wie, na het aftreden van Edward Heath, de nieuwe leider van de Britse Tories wordt. Hoewel er in totaal vijf kandidaten zijn zal de strijd voornamelijk gaan tussen Margaret Thatcher, die in de eerste ronde Heah versloeg en William Whitelaw. James Prior, de schaduwminister van arbeid, John Peyton en Geof- fry Howe, beiden vooraanstaande Tories, worden als minder kansrijk beschouwd, hoewel de aanhang van P.nior niet mag worden onderschat. Doordat er zoveel kandidaten zijn is de mogelijkheid niet gering dat er een derde verkiezingsronde zal ko men, als gevolg van de eventuele versnippering van stemmen. Om te winnen moet een kandidaat namelijk minimaal 139 van de 276 stemmen hebben. In de derde ronde zijn de regels weer anders. Herenboer Whitelaw, de huidige voorzitter van de partij, van wie al sinds de laatste naiüional-e verideztagem fin oktober gezegd wordt dat hij de man is die Heath zal opvolgen, was in de eerste ronde geen kandidaat. De 56-Jarige schatrijke Schotse hereboer is altijd een groot bewonderaar van Heath geweest en had daarom, even als James Prior, besloten niet tegen hem kandidaat te staan. In tegen stelling tot Margaret Thatcher en James Prior is Whitelaw politiek niet zo ambitieus. Objectief gespro ken heeft hij minder intellectuele In Lima, de hoofdstad van Peru, hebben militairen met geweld ingegrepen bij een staking van de politie. Tanks van het leger rollen hier door de straten op weg naar de politiekazerne, waar zij de toegangspoort ramden. Bij de daarop volgende gevech ten zouden volgens oogge tuigen veel slachtoffers zijn gevallen. Nadat de regering de staat van beleg had afge kondigd, volgden ook nog studentendemonstraties en plunderingen. Dertig doden bij gevechten IRA dreigt met moord op Ierse ministers DUBLIN De "provisional" IRA heeft gedreigd twee Ierse ministers te vermoorden als een van de 15 hongerstakende IRA-gevangenen in de gevangenis van Portlaolse zou overlijden, zo is uit regeringskrin gen in Dublin vernomen. Een van de 15, Patrick Ward, zou stervende zijn. De dreiging met moord zou al •tien dagen geleden zijn overge bracht door een groep katholieke en protestantse geestelijken die met de IRA itn conitact staan. De hongerstakers eisen ander- meer dat ze van andere gevange nen worden gescheiden en toestem ming krijgen voedselpakket* en van familie te ontvangen. Volgens mensen die de gevangenis van Port- laoise hebben bezocht bestaat er kans op een compromis. LIMA, PERU De Peruaanse hoofdstad Lima zag er van ochtend uit als een smeulend slagveld na de gevechten van woensdag tussen regeringsgetrouwe soldaten en opstandige politiemannen, die aan minstens dertig personen het leven hebben gekost. De geweldplegingen namen woensdagnacht na twaalf uur af en Lima, samen met de nabijgelegen havenstad Callao ge plaatst onder een avondklok van zonsondergang tot zons opgang, was verder rustig. geschoten. Straten en rijksgebou wen werden door zwaarbewapende patrouilles en tanks bewaakt. Het militaire optreden tegen de politiekazerne was een verrassing. Toen het leger in actie kwam leek een oplossing van het conflict op han den. De politie had behalve loons verhoging gevraagd om het ontslag van een generaal van het leger, die een politieman zou hebben aangeval len. De moeilijkste dag voor het link se bewind van generaal Juan Ve- lasco Alvarado was begonnen toen soldaten en tanks werden gestuurd stadscentrum de politiekazerne man, hoger loan en gunstiger ar beidsvoorwaarden eisend, in staking waren gegaan en zich hadden ver schanst. van het dagblad Oorreo, werden vrijwel verowest. oproerlingen hadden het Lima vrijwel Niet-pollitiek Oproer 1500 hun bezit, toen tanks opdoken. Eerst werden met het boordgeschut waarschuwingsschoten afgevuurd, waarna op de menigte werd gericht. Plunderaars die uit winkels kwa men, werden neergemaaid. De regering kondigde de staat van beleg af maar had tegen woensdagavond laat alleen nog maar melding gemaakt van ge wonden. Er gingen geruchten dat het op roer was overgeslagen naar andera ge- steden, zoals Arequipa, Piura en TrujiHo, maar officieel kon hiervan De opstandelingen kregen een kwartier om zich gewonnen te ge ven. waarna een in Rusland ge maakte tank de toegangspoorten platschoot. In het gevecht van twintig minuten dat volgde werden volgens de politie dertig oood. Vervolgens ontstond het schijnt spontaan oproer. Dui- geen enkele bevestiging worden zenden betogers gingen de straat verkregen, op, waarschuwingsschoten door het leger negerend. Op verschillende plaatsen werd dagavond laat nog steeds pogingen geplunderd en met benzinebommen werden ondernomen om de orde te en stenen gegooid. Een aantal ge- verstoren. Zij waarschuwde dat bouwen werd in brand gestoken en personen die het zouden negeren, een paar, waaronder het gebouw zonder pardon konden worden neer- De politie zei dinsdag tegen Jour nalisten dat haar staking niet-poli tiek was. "Wij willen alleen maar een loonsverhoging die ons toekomt en respect van ons kader", verklaar de zij. Een regeringswoordvoerder zei woensdagavond dat geen wijzigingen in de regering zouden plaatsheb ben. "De strijdkrachten zijn nog steeds één", zei hij. Generaal Velasco Alvarado re geert Peru sinds oktober 1968, in welk jaar hij de burgerlijke regering van president Fernando Belaunde Terry afzette. Hij heeft in de loop van zijn regering de greep op grond en kapitaal gebroken om voor het volk een soort New Deal te creëren. De regering die 's lands grootste kranten heeft onteigend stond woensdagavond maar vier kranten toe donderdag uit te komen. Ook ver bood zij de verkoop van sterke dranjk. kwaliteiten dan zijn voornaamste ri vaal Thatcher. Tegenstanders van Whitelaw vinden dat hij te weinig bekwaamheden heeft op financieel- en economisch gebied om voldoende tegenspel te kunnnen leveren aan mensen als Harold Wilson, de huidige socialistische premier en Dennis Hea- ly. de minister van financien. White law is zwak in het debat. Margaret Thatcher, de schaduwminister van financien, daarentegen is een vlijm scherp debater, in het bijzonder in financiële zaken. Waarom dan toch Whitelaw? De voornaamste redenen zijn dat van Whitelaw verwacht wordt dat hij meer dan wie dan ook in staat zal zijin de hopeloos verdeelde Tory- partij tot een strijdbaar front te smeden en dat onder zijn leiding de mogelijkheid om de volgende verkie zingen te winnen groter is dan wan neer mevrouw Thatcher of een van de andere kandidaten de partij zal aanvoeren. Van deze twee redenen is het winnen van de verkiezingen na tuurlijk het belangrijkste. De Tories hebben onder Edwaird Heath tot twee keer toe een nederlaag geleden. De grootste verliezen werden steeds ge- Jtoefct in het noorden van Engeland en in Schotland. Aangenomen wordt dat dit onder meer veroorzaakt werd doordat Heath een typisch represen tant was van zuidelijk Engeland waar de Tories historisch altijd het sterkst zijn vertegenwoordigd. Het zelfde geldt voor Margaret Thatcher. Zij is afgevaardigde van het Lon- dense kiesdistrict Finchley. William Whitelaw, die bovendien in vrij wel geheel Engeland grote populari teit geniet, is afgevaardigde van een Schots kiesdistrict. Nadeel Margaret Thatcher heeft in dit ver band ook als nadeel dat zij een uit gesproken lid is van de rechtervleugel van de partij. Haar ideeën als scha duwminister van Financiën zouden, in geval ze premier zou worden, ern stige gevolgen kunnen hebben voor de werkloosheid, Juist in die gebie den waar de Tories zo hard stem men nodig hebben. De Whitelaw-aanhangers hebben een simpel rekensommetje gemaakt over de kansen van hun favoriet. De 119 stemmen die Heath in de eerste ronde verwierf zullen niet naar Thatcher gaan. Reden: deze Lager huisleden hadden de kans dit in de eerste ronde te doen. Oatzeifde geldt voor diegenen die op de kans loze Hugh Fraser hebben gestemd (16 stemmen) en de elf parlemen tariërs die zich hebben onthouden van stemmen. Daarbij komt volgens de club van Whitelaw dat mevrouw Thatcher een deel van haar pas ver worven aanhang (130 stemmen) zal verliezen omdat een aantal parle mentariërs uitsluiend zijn stem aan haar heeft gegeven om Heath te beletten het leiderschap te herove ren. Een voorzichtige schatting ten slotte van de Whitelaw-club: 200 stemmen voor haar topman. Verkrachter gepakt De politie van Brussel heeft een man gearres teerd die zich in enkele weken tijds de naam van "de verkrachter van Brussel" heeft verworven. De onge veer 35-jarige man heeft de afgelopen weken ongeveer twintig vrouwen kracht, die zich bij avond te dicht in de buurt van de talrijke parken van de Belgische hoofdstad hadden gewaagd. Hij werd dinsdagavond aangehouden nadat hij zich aan 2 jonge vrouwen had vergrepen. GOEDKOPE SCHOONHEID Het Amerikaanse Democrati- sche congreslid Les Aspin heeft IS de kat de bel aangebonden. Hij wil wel eens weten waarom offi ciersvrouwen in Amerika de kans krijgen zich voor een habbekrats door militaire chirurgen te laten verfraaien. HU misgunt die vrou wen haar mooie borstjes en rim pelloze huidjes niet, maar Idj be grijpt niet goed, waarom deze "restauraties" op staatskosten kunnen gebeuren «terwUl burger vrouwen er zo'n twee- tot drie duizend dollar voor moeten beta len. De officiersvrouwen komen er af met drie of vier dollar per dag voor het eten in de militaire hospitalen. Bovendien snapt Les Aspin niet, waar die legerohirur- gen de tUd vandaan halen. Er is al een tekort aan militaire artsen Aan de meest elementaire gezond heidszorg van soldaten kan niet eens worden voldaan SPAARPOT-HAAI Een Belgische vishandelaar in Nieuwpoort vond bU het schoon maken van een hondshaai een bankbiljet in de maag van het dier. Het biljet was wel groten deels verteerd, maar het nummer nog goed leesbaar. Het was een Engels vUf-pondsbaljet. Een vriend zal trachten het in Enge land voor hem te verzilveren. Een heerlijk berichtje. Paula Saraviva (10) kan haar schildpad zien. Dat heeft ze nooit gekund, want door ab normaal smalle pupillen had ze maar enkele procenten ge zichtvermogen. Dr. Williams Feinbloom uit New York heeft voor het meisje uit Sao Paulo een speciaal brilletje gecon strueerd. Nu kan ze zo'n veer tig procent zien. NIET BANG VOOR AUTOWASSEN De Europese Commissie zoals het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap in de wandeling wordt genoemd maakt zich niet warm of koud over de eventuele gevolgen van het auto- wassen voor het milieu. Milieufanaten hebben namelyk uitgerekend, dat bij bet wassen van de onderkant van een auto gemiddeld vUf gram olie vrUkomt, wat een flinke sloot water voor menselyk ge bruik ongenietbaar zou kunnen maken. De Europese Commissie zegt niet, dat het niet waar is, maar ze maakt er geen probleem van. Inzameling en afvoer van gebruikte olie is een heel wat groter vraagstuk. LAAT ZE MAAR LOPEN De Amerikaanse kamerleden zijn wel op het oorlogspad .Les As pin dus tegen de officiersvrouwen. En Democratisch senator Prox- mire tegen de hoge ambtenaren in Washington. HU wil het aantal dienstauto's-met-chauffeur in de hoofdstad inkrimpen van 800 tot 27. Proxmire heeft staan tellen en komt tot 800 hoge ambtenaren, die zich netjes laten halen en thuisbezorgen. Dat is mooi voor ministers, kamervoorzitters en fractievoorzitters, maar dan moet het ophouden, vindt Proxmire. En dan komt hU totaal aan 27 sleeën. Wat een besparing van 13 miljoen dollar per Jaar zou be tekenen. Niet veel op het tekort van 52 miljard, dat Fords begro ting deze week aangaf, maar ja, alle beetjes helpen KORTERE RAAPTIJD KIEVITSEIEREN De raaptUd van kievitseieren is een week korter geworden. BU KoninklUk Besluit is namelUk de sluitingsdatum vervroegd van 13 tot 6 april. Die maatregel was noodzakelijk omdat het zoeken naar die gespikkelde eiertjes een enorme vlucht heeft genomen en daardoor een steeds grotere bron van verontrusting en verstoring in het veld dreigt te worden, ook voor andere weidevogels. Het is een Nederlandse bUdrage aan de harmonisatie van de maatregelen tot bescherming van de kievit in het Beneluxgebied. Nu maar ho pen, dat het diertje na de warme afgelopen maanden niet heeft besloten vroeger aan de leg te gaan. Anders helpen die maatrege len ook niet. KLEURLINGEN WEL, NEGERS NIET In het Stadstheater van Johannesburg mogen voor het eerst in tien Jaar niet-blanken komen. Althans kleurlingen en Indiërs. Negers niet. Die hebben "eigen theaters in het kader van de afzon- derlUke ontwikkeling", zegt de Zuidafrikaanse regering. MADRID Marokko heeft geeist, In 1497 naman Ferdinand en Lsabel- dat de Spaanse steden Ceuta iilla, de Chafarinas-eilanden rotsen Velez de la Gomera ei cemas worden opgenomen i kolonisatieprogramma van Het koninkrijk Marokko scheen tot dusver de historische aanwezigheid van Spanje te eerbiedigen. Ie Melilla in bezit. Vierhonderd Jaar en de lang was deze vesting het toneel van ;n Alhu- gevechten met de rif-kabylen, het i het de- laatste met de vrijbuiters van Abd de V.N. el Krim. In 1936 begon in dit garni zoen de Spaanse burgeroorlog. De drie rotsachtige Chafarinas- de rand van Afrika eilanden, niet ver westelijk van de grens tussen Marokko en Algerije ge- Jongstleden zondag zei echter de legen, zijn sinds 1848 Spaans gebied. Marokkaanse minister van Buiten- Zij zijn bijna onbewoond, afgezien landse Zaken dat teruggave waarde is -oor vruchtbare king met Spanje. Daartegenover militaire post. Op de rotsen van Velez woonden in 1970 Slechts 71 inwoners. Het i - staat echter vierhonderd Jaar Spaan- bijgelegen eilandje San Antonio her- souvereiniteit. Ceuta tegenover Gibraltar was in 1415 door Portugese zeevaarders be zet en ging in 1581 in Spaanse han den over toen Philips n ook heerser blad Informaciones" in Madrid, over Portugal werd. bergt nog een klein garnizoen. "Voor Spanje is nu het uur van waardigheid en standvastigheid geko- het liberale avond- ADVERTENTIE Geen hond komt er meer bij voor rotten, brokkelen of u in als u een hek om uw barsten. En zeker niet voor tuin laat zetten. Dat dat niet roest, veel kost en bést mooi staat, U krijgt alleen maar rust kunt u zien aan het Alurette- En mooi groen gras. hek. Van het bovenste nokje,, tot diep in de grond van alumi nium. Zodat u niet bang hoeft te zijn I 't betere hekwerk voor particulieren Inlichtingen: tel. 02523 - 2t 41 - Noordwijkerhout. HANNOVER De rond 35 ge vangen zittende leden van de an archistische Baader-Meinhof-groep hebben gisteren besloten him sinds heeft bereikt 13 september 1974 durende honger- met "RAF(S)" staking en hun sinds 2 februari be- Meinhofleden n de gevangenis dat is ondertekend Meinhof aanvoerden In de brief van de "rode-leger- mand "bevelen' gonnen dorststaking in de verschil- fractie" (RAF) werden de gevan- den te nemen. Grönewoïd lende Duitse gevangenissen onmid' genen opgeroepen tot beëindiging collega's advocaten zijn overigens. i de staking, ofschoon het doel niet bereid of in staat mee te de- i de staking opheffing van len wie zich achter de geheimzin- het isolement niet werd bereikt, nige "S" verbergt, die thans op vrije de gevangenisarts bewaring van Andreas Baader en Ulrike Wittlich (Eifel) overleed. Zijn dood anarchistische groep heeft toen de nog sbeeds onopgeloste moord op de president van het in ontvangst had- Berlijnse gerechtshof, Von Drenk- i, geleid. dellij k te beëindigen. Gisteren heb ben zij voor het eerst weer vrijwil lig voedsel tot zich genomen. Volgens een deskundige van de "Wij ontnemen Jullie dit wapen voeten is en blijkbaar machtig ge- medische kliniek van de Saar-uni- daar de strijd om de gevangenen noeg is om namens de RAF (Rote ADVERTENTIE versiteit zullen de gevangenen nog nu alleen maar met wapens Armee Fraktion) de toon weken nodig hebben beslist zal worden. Wij zullen lichamen weer aan wimnien". sel gewend is. Zij wer- Advocaat Grönewoïd in Ham- deel van hen verzette burg bevestigde gisteren nog eens Holger Meins, die op 9 november zich kunstmatig gevoed. dat het inderdaad "bevel" 1974 ook als gevolg Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13