t®]^irch^ Scheidsrechteren is stuk gemakkelijker dan het voetballen VOETBAL EN ENERGIECRISIS KOST DE PAARDESPORT GELD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 4 Vrii spel een miljoen gulden aan prijzen Elke week zijn erl8Birdy tafelgarnituren te winnen in onzepuzzelcampage. Wirtkdw./25ü cEXCLUSIVE»/ Brigitte Bardot is de veertig al gepasseerd, maar dat is haar toch echt nog niet aan te uien. De Franse tv-kijkers zullen zich daar morgenavond van kunnen overtuigen. De bestbetaalde Franse filmster treedt dan namelijk op met een van haar dieren in een tv-programma over de dieren bescherming. Brigitte Bardot ontvangt in dit programma ook de Franse minister voer atilieu- zaken, André Jar rot. r>™ HAAG - Voor het eerst Meinardi - om. eigenaar van Hen- Kandia (J. Hoejenbos) 2.52.3, 1.26.2, me du Bols (C. de Leeuw) 2.51.5 sinds de totalisator weer op de Ne- rl Buitenzorg met 1118.500 gevolgd 2. Malia Buitenzorg, 3. Krony Z. 1.25.8, 2. Joris Hagheweyde, 3. La- derlandse koersbanen officieel werd door Stal Westland met f 106.700. Winn 4.30, pi. 1.40. 1.59, 2.80, kopp rens Roem. Wton 3,70 pl 1,60 9,- toeeestaan is het uitgeloofde prij- Jan Wagenaar eindigde zowel als 6, trio 11190. 1.60 kopp 7.30 trio 846,80. zenbedraa in 1974 gedaald. Het to- rijder en trainer in het klassement Dalfsen-prijs (le afd.) 2000 m: Denekamp-prijs n 2380 m: 1. Ab taal was f 7 075 950 hetgeen ruim op de eerste plaats met respectie- 1. Matakki du Bois (R. Heynen) zac P J. van Dooyeweerd 324.5 300 000 gulden minder was dan het vehjk 121 en 124 overwinningen. De 3.029, 121.5, 2. Max van de Lente, 1.25.2, 2. Ideal Buitenzorg. 3. litis jaar ervoor Het bedrag aan uitge- door hem getrainde paarden won- 3. Minnie Bird. Winn 2.90, pl. 2.60. HoUandia, Winn 3,60 pl 2,- 3,40, kopp keerde fokpremies was f 658.354, 'n nen in totaal f 322.095. 2.30, kopp 1.70 12,90. daling van ruim 400,000 gulden. De- M Dokkum-prijs 1680 m.: 1. Lies- Deventer-prijs II, 2000 m: 1. Im- ze teruggang werd grotendeels ver- Nootdorp b-'th (M. Bouwhuis), Locomotief (G. ke Way (J. Tambach) 2.51.3 1.25.7, oorzaakt door de gevolgen van de De uitslagen van de gisteren ge- Onrust) (dead heat) 2.24.8, 1.26.2, 2. Jonas. 3. Joke Marian. Winn. 3,40 autoloze zondagen tijdens de ener- houden draverijen en rennen te 1.25.2, 2. Jolly Mood. Winn 2.20 en pl 1,60 3,10 3,50, kopp 8,40 trio 225.20. gie-crisis en door de televisieuit- Nootdorp zijn: 7, pl. 1,50, 3.70, 1.90, kopp 8.20 en Dalfsen-prijs II, 2e afd, 2000 m: zendingen van het toernooi om het Dedemsvaart-prijs 2380 m.: 1. 12.80, trio 309.60 en 336.40. 1. Nora Nimble (C. Groenewegen) wereldkampioenschap voetbal. De Matchless (J Wagenaar) 3.32.4. Diepenveen-prijs II 2000 m: 1. 3.07.7, 1.33.9, 2. Maxaver Way, 3. Ma- prijzen werden uitgeloofd in 2533 129.2, 2. Mai Louise, 3. Hof van Janny P (J. Wagenaar) 2.52.3 1.26.2 rionette Quick. Winn 6.40 pl 1,80 1,70 draverijen en 201 rennen. Aan 't Rhea. Winn 2.70, pl. 150, 6. 4,80 2. Kwikzilver. 3. Lady Belle. Winn 1,60, kopp 18,60. hoofd van de meest winnende eige- kopp 9.30, trio 175.20. 250 pl 1,90 1,80 kopp 5,50, naren plaatste zicb dg heer P. A. Delft-prijs 2000 m.: J, Lester Dinteloord-prijs II, 2000 m: 1. Li- TOTALISATOROMZEI 193.649,-. Spoedcursus De in een snelle outfit gesto- ken Britse jongedame op bijgaan de foto, die wat karate-werk ver richt op een (na in worp van een penning) realistische geluiden producerende automaat doet mij onmiddellijk denken aan de wijze woorden van de heer G. F. M. Schutte in de jongste Budo Echo. De heer Schutte, die zich in de Nederlandse judowereld de ere naam van "opa" heeft verwor ven en hoewel hij nooit wereld- of Olympisch kampioen is ge weest zich zevende dan mag noemen, laat zich in het officieel orgaan van de Nederlandse Budo Bond nogal misprijzend uit over de advertenties, waarin (sommi ge) judoleraren het "zwakke ge slacht" en dat in het jaar van de vrouw aanbevelen een spoedcursus van drie maanden te volgen, waarna de dames zich aanranders en ander kwaad volk van het elegante lijf kunnen hou den. "Twaalf lessen en u bent veilig bij de bokser en de messen - vechter". Opa Schutte kan om die versleten slogan in 1946- 1947 is het ook al eens gepro beerd slechts schamper lachen. "Kom nou", schrijft "opa", "Er zijn mogelijkheden om met de li- chaamsbeheersing bij judo ver kregen, in de zelfverdediging iets toe te passen. Maar dan moet een goed getraind lichaam geoefend hebben en tenminste bruine of zwarte band graden bereikt heb ben. Maar één mannenhand om een zacht vrouwenkeeltje. Het is duidelijk ,dat opa Schut te daaraan liever niet denkt. Zijn (kosteloze) advies voor dames luidt: "Hard weglopen (als je dat tenminste nog kan), hard gillen en je nagels gebruiken Wij leven in het tijdperk van de sex. Maar dat nu ook de keu rig nette "Waterkampioen" van de ANWB zich tot frivoliteiten heeft laten verleiden, heeft ons zij het niet onaangenaam toch wel even verrast. Op de co ver-plaat van het jongste num mer beweegt zich (peddelend in een kano) een jongedame voort, van wie wij argeloos als we zijn dachten dat zij een nieuw mo del van een opblaasbaar zwem vest demonstreerde. Zoiets ver wacht je in de uiterst serieuze Waterkampioen. Bij nadere be studering bleek echter, dat de ka no-vaarster het bovenstuk van haar bikini had thuisgelaten. Die ANWB toch. Zo zie je wat er ge- gebeuren kan als je als wielrij- dersbond begint neer Van der Kroft?" Antwoordde de Haagse fluitist (voor de vuist weg): "Ja, ik ben het, maar jij was hetDat lik-op-stuk-ge- ven doet de sportmensen goed. Het onderstreept, dat de top-ar biters hun humor niet hebben verloren, ondanks het zondag- avondse "Grote Broer kijkt Naar U (Studio Sport) in slow-motion (met drie herhalingen) Prijzen lachertje zijn als het niet zo be schamend was. Marathonzwem- men is honds zwaar; de zwem mers liggen tien, vijftien uur in het water en het gebeurt dat er dan een eerste prijs ligt van niet meer dan 3000 gulden. Terwijl de organisatoren, zo schrijft het blad Swimming World niet zel den een half miljoen opstrijken. De federatie eist nu ook meer prijzengeld. Inkomensnivellering in de top sport? De Prijs van de Gevatheid gaat deze week zonder concurrentie naar scheidsrechter Leo van der Kroft. Informeerde zondag ji.L Excelsiors Rinus Israel hatelijk: "U bent toch international, me- Die prijzen in de topsport, daar krijg je wat van. Eerst Clay (par don Muhammed All) en Foreman, die vorig jaar voor een half uur krachtig op elkaar inslaan ieder tien miljoen kregen uitgereikt. Niet gek. Hoeveel strijkstokken daar bij waren, werd niet bekendgemaakt en evenmin wat er nu precies in de achterzak van het tweetal te rechtkwam. Dit weekeinde inde Connors voor een partij tennis tegen Laver de oogstrelende som van 250.000 gulden plus, aan tv-rechten, nog eens zo'n 100.000 piek. Drieëneen halve ton op één avond. Het is niet niks. Die getallen moet de wereld- proffederatie voor het marathon- zwemmen een brok in de keel hebben gekregen. Want het prij zengeld dat daar bij de grote wedstrijden gereed ligt, zou een Zat dat schot nou van Ressel bij FC UtrechtFeyenoord of zat het niet? Uren kun je er over praten. De tv-beelden wijzen in de richting van een doelpunt, maar om er nou op te zweren Het is net zo'n dubieus geval als die beruchte treffer van En geland in de WK-finale 1966 op Wembley tegen West-Duitsland. Dat schot tegen de onderkant van de lat dat alleen die Russische grensrechter op vele meters af stand achter de doellijn zag. Vrienden, de tijd komt dat er in elke doelpaal een apparaatje wordt geplaatst dat bij een doel punt reageert als een alarmbel bij een inbraak. Misschien vol gend seizoen al, als straks blijkt dat Feyenoord een punt tekort komt voor het behalen van de landstitel z Afgelopen maandag heb ik my even proberen te verplaatsen in 9 het zieleleven van een scheidsrechter. Niet in dat van een huis-, 9 tuin- en keukenscheidsrechter, zo eentje die wekehjks de hete adem van de langs de Ujn opgestelde supporters in zijn nek voelt en per 0 individu kan verstaan wat ze van hem vinden zonder te hoeven o wachten op een massaal gescandeerd "hondelul" van een duizend- 9 koppige menigte, maar in het zieleleven van een topscheidsrechter die geregeld ere- en eerste-divisie fluit. Een man dus als Pyper, Wel- linga of Van der Kroft. Tennis Betty Stöve is Sin het internationale tennistoernooi in Richfield in de eerste ronde uitge schakeld door de Amerikaanse Chris Evert. De Nederlandse maakte vijf games: 0—6. 5—7. Zaalhandbal Mora/Swifb Jfe er inliet lm geslaagd zich te ptaiaitsen voor de halve finales van het toer nooi om de Europese zaalhandbal- beker (landskampioenen) voor da mes. De Roermondse ploeg won we liswaar gisteravond de thuiswed strijd tegen IEFS Boekarest (Roe menië) mét 9—6 maar de eerste ontmoeting was verloren gegaan met een verschil van vier doelpun ten. Voetbal De eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het UEFA cuptoernooi tussen FC Köln en FC Amsterdam zal in Keulen worden geleid door de Poolse scheidsrechter Srodezki. In Amsterdam is Thomas uit Wales arbiter. De Nederlandse scheidsrechter Theo Boos ten moet een verre reis maken: hij is aangewezen voor de wedstrijd, in het toernooi der lands kampioenen Ararat Erewan— Beyern München. l Door fJico Scheepmaker i Ik heb niet getracht mij in een jepaalde scheidsrechter te verplaat- bn. die direct "belang" had bij wat le maandagkranten schreven, maar k heb mij gewend tot de denkbeel dige scheidrechter Honnebier, die Bovendien de afgelopen zondag niet lad hoeven fluiten omdat hij op «gen verzoek een weekje rust had 1 fekregen om een lichte enkelblessu re te laten genezen nadat hij zich le zondag daarvoor bij het leiden ran een eredivisiewedstrijd verstapt ad.... .laye Honnebier heette hij, in min verplaatsingsmanoeuvre. Om liet zo rustig mogelijk te houden iad ik er bovendien voor gezorgd lat Haye niet op een zogenaamd (provinciaal" blad geabonneerd was. to n blad is altijd sterk betrokken rij plaatselijke of regionale clubs, er jchijnen er zelfs te zijn die een on gunstige uitslag omzetten ip een éclatante overwinning inclusief een jaarop aansluitend wedstrijdverslag, p de hoop op die manier de sup- lorters van de club niet van zich e vervreemden. Ook maakte ik hem |een abonnee op een opgewonden «espectievelijk cynisch ochtendblad ils De Telegraaf of De Volkskrant, naar op het deftigste dagblad van I Kederiand: het NRC-Hanielsblad. j Deze krant doet zo weinig sportbe- jag in haar kolommen dat zij den lent duurder moet zijn dan de an- (ere kranten om rond te kunnen [omen. en wat er aan sport in staat eordt dan altijd nog op een enigs- Sns afstandelijke manier behandeld. Deen sensationeel gestook, geen on- lekookte artikelen, kortom de aan- lak van een krant die geen meneer E naar een mijnheer. .laandagavond tegen zes uur viel I ie. NRC-Handelsblad bij Haye Hon- ftubier in de bus. Hoewel lezen ty- [ens het eten ontzettend ongezond chijnt te zijn, kon hij het niet na tten het sportkatern al tijdens de Farme hap die zijn vrouw met zo- eel liefde had klaargemaakt, begerig loor te lezen. Uiteraard interesseer- Ie hij zich het meest voor wat er tv er zijn collega's geschreven werd, Pet uit "schadenfreude" maar ge- roon omdat hij ze allemaal nu een— tiaal goed kende. Zwak figuur Wel, de koppen beloven al niet reel goeds: "Arbiter helpt Utrecht lan 0—0", en "Commentaar op zwak [luiten". Pijper was bij AZ— Amsterdam gewoon een zwakke fi guur die beide partyen soms zo hand >p elkaar liet intrappen, dat het een ponder mag heten dat slechts een |peler het eindsignaal niet haalde, Voetbal Schalke '04 is gister avond verrassend uit het toernooi om de Duitse voetbalbeker gewipt. De Bundesligaclub uit Gelsenkir- chen verloor in Keulen met 0—2 van Fortuna Köln, dat in de twee de Bundesliga speelt. Fortuna Köln plaatst zich nu voor de achtste fi nales. Gup De/aix van Twente (rechts) moest dan wel bakzeil halen in een gesprek met o.a. v. d. Krolt, helemaal ongelijk had hij toch niet. Welnu, het is mijn heilige overtui ging dat scheidsrechteren een stuk gemakkelijker is dan voetballen. De scheidsrechter moet hollen, goed uit zijn doppen kijken, en dienovereen komstig fluiten. 'Je voetballer moet veel harder hollen (voortdurend tot het uiterste gaan), hij moet ook goed uit zijn doppen kijken, en dien- aveneenkomistiig allerlei moeiliiyitae balhandelingen verrichten. Het is dan ook gemakkelijker om op Je vijftigste nog een goede scheidsrech ter te zyn, dlan op je vyfenidertig- ste nog een goede voetballer. De enige man in het elftal met wie Je de scheidsrechter enigszins kan vergelijken is de keeper, die het in enkele opzichten ook gemak kelijker heeft dan zyn medespelers. De gemiddelde keeper kan daardoor ouder worden dan de gemiddelde veldspeler. Hij is sMjtvaster dan de mid voor en zelfs de ausputzer, maar natuurlijk nog niet zo slijtvast als de scheidsrechter. Een keeper, zo zegt de volksmond (en de trainer zegt het hem na), mag geen fouten maken. Een enkel foutje, vooruit, maar geen fatale fouten die doel punten ten gevolge hebben. Een mid- voor mag desnoods vier kansen voor open doel verprutsen, maar dat zal hem minder worden aangerekend dan die ene bal die de keeper bij het vangen uit zijn handen laat glip pen waardoor het een doelpunt wordt. Welnu, dat soort blunders mag een scheidsrechter ook niet maken, en een grensrechter helemaal niet. Duidelijke buitenspel-gevallen bij voorbeeld moeten scheidsrechter en grensrechter samen kunnen consta teren, zo niet, dan deugen zij even min voor him vak als de keeper die een bal tussen zijn benen door laat gaan. En een grensrechter moet bij voorbeeld niet te gretig toehappen op de mogelijkheid van een interes sante beslissing, door van ruim der tig meter afstand, met vaak nog en kele spelers In zijn gezichtsveld, met een juichend gevoel in zijn maag streek een doelpunt te constateren, terwijl de bal blijkens de televisie beelden hocgstwaarschynDyk de Ujn niet gepasseerd is, laat staan dat die grensrechter dat duidelijk heeft kunnen zien. Zo'n happige grens rechter moeit wed dlogeiyk op zyn nummer worden gezet, zoals een back die aldoor te gretig toehapt op de schijnbewegingen van zijn di recte tegenstander en daardoor voort durend uitgespeeld wordt, ook door de trainer vervangen zal worden door een koeler voetballende clubgenoot. Kijk, Guy Defalx van FC Twente heeft nu wel bakzeil gehaald, door terug te nemen dat onze scheids rechters zich te veel laten beïnvloe den door de atmosfeer binnen en buiten het veld, en door het ver schil in gewicht van de verschil lende clubs, maar dat wil niet zeg gen dat hij helemaal ongelijk had. Ik zag laatst nog een scheidsrech ter die zijn fluiten in de tweede helft afstemde cp de stand ;m de wedstrijd en op eerdere beslissingen. In een duidelijk geval geen penal ty geven omdat de stand (1-0) het nog niet gedoogde en later in een iets minder schrijpende situatie wel een penalty geven omdat de thuis club inmiddels toch al onbereikbaar was geworden. En daar tussenin een paar "goedmakertjes" op het midüenvedd en enige lanfemooüig- heid op kaarteng-ebied omdat een gele kaart voor die speler op dat moment, na die eerdere onbestraf te overtreding tegen hem, "ongele gen" kwam. Zo stop je als scheids rechter het ene galt rnneit hiet amliere, en lopen die spelregels als los zarnd tussen je vingers door, weggejaagd door de wind. Voetbal In de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker (FA Cup) kwamen Fulham en Nottingham Forest niet verder dan een gelijkspel van 1—1. Het was de tweede replay tussen beide ploegen. De teams zullen el kaar maandag voor de vierde keer ontmoeten om uit te maken wie dan eindelijk een ronde verder gaat. schrijft Rob van Willigen. En Dick Ariese rept ten aanzien van FC UtrechtFeyenoord van "het uiterst zwakke optreden van beide grensrechters". En dan is er nog de vraag of Leo van der Kroft terecht (op advies van zijn grensrechter) een doelpunt toekende toen de bal van paal tot paal over de doellijn huppelde, en of hij terecht een pe nalty toekende toen Nol Heijerman (bij Excelsior—Sparta) die straf schop al dan niet versierde? En dan zwijg ik nog over het bericht, dat SC Amersfoort een kwartier lang het veld verliet omdat scheidsrech ter Gans na een Amersfoortse hands bal in de doelmond de voordeelre- gel toepaste, waardoor Eindhovens Bleijenberg "ongestraft" kon sco ren. Wat gaat er dan door Je heen, als Je zo'n trits van aanmerkingen, alias beschuldigingen over de hoofden van Je collega's ziet uitge stort? Je prijst Je, als Haye Honne bier, natuurlijk gelukkig dat jy <üt keer niet de pineut bent, en je ver dringt pylsnel de kwalijke gedachte dat iedere blunder van Je concurren ten je eigen mogelijkheden op een plaatsje op de internationale lijst al leen maar vergroot. En verder kan het bijna niet anders of Je moet het gevoel krijgen dat je tot een minder heidsgroepering behoort, die, net als Surinamers, homofielen en Turkse gastarbeiders, het buitenbeentje is waartegen straffeloos geschopt mag worden, In de hoop dat het (het bui tenbeentje) In een weinig flatteuze plas modder omver valt. De grote makke van de scheids rechter is nu eenmaal, dat het nor maal wordt gevonden (en de moei te van het vermelden nauwelijks waard) als hij goed en zelfs foutloos fluit. Wat dat betreft is hij net een vliegtuig. Niemand schrijft een op gewonden, enthousiast, lovend inge zonden stuk naar de krant als het vliegtuig naar Belgrado precies op tijd vertrekt, en zelfs kijkt niemand er gek van op als hetzelfde vliegtuig verrassenderwijs vijf minuten eer der op het vliegveld van Belgrado landt dan stond aangegeven. Maar als hij later vertrekt en later arri veert, dan staan alle passagiers op hun achterste benen. Slijtvast Moeten we de scheidsrechters dan maar zwijgend laten aanmodderen, zonder onze stem te verheffen? Die goede man mag todh ook wel fou ten maken, net als de spelers, zult u zeggen. Ja, dat vind ik ook. De vraag is alleen: net als welke spe lers? Ik heb zowel gevoetbald als gescheidsrechterd, allebei in onge veer dezelfde lagere regionen, dus ik kan bedde takken van sport uit stekend met elkaar vergelijken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11