Kamer wil pensionering op 63-jarige leeftijd Vrouw hoofdinspecteur: „De politie liegt over politieke Boete voor Oxirane Chemie van 4,5 miljoen gulden Tegen de zin van minister Boersma Drie van Breda' brengen Kamer in beroering 'Uitvoering celstraffen is een troep geworden Dromen doen we allemaal Je droomt elke nacht een uur. Vier of vijf verhalen. Dat is bewezen. Niet ieder een herinnert zich er iets van, maar dromen doen we allemaal. En de geleer den zeggen dat je er niet zonder kunt. Zonder dro men zou je hele gevoels leven in de war raken. Wat je overdag niet verwerkt, doe je 's nachts. Onbewust. Wat zit er achter al die dromen? Driften, begeer ten, angsten, verlangens, idealen? Dat kan allemaal. Eén ding staat vast: als je slaapt, ben je volkomen vrij. Niets en niemand remt je. Je bent jezelf. Gek eigenlijk, dat we anders zo zelden onszelf zijn. Waarom zijn we zo onvrij, zo geremd? Waarom zouden we daar overdag niet eens over praten? Flinke slag voor de heroinehandel Arnhem WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 ADVERTENTIE DEN HAAG Zeer tegen de zin van minister Boersma van Sociale Zaken heeft een krappe meerderheid van de Tweede Kamer zich gisteren gesteld achter het NKV-plan voor ver vroegde pensionering. De bedoeling is oudere werknemers hun arbeidsplaats te laten afstaan aan jongeren die nu werkloos zijn. Het PPR-kamerlid Van Gorkum, had dit plan vertaald in een motie. Daarin werd gevraagd aan de mi nister de arbeidsbureaus zo spoedig mogelijk te laten beginnen met de inschrijving van 63-jarigen en oude ren die op vrijwillige basis bereid zijn hun arbeidsplaats af te staan. Bij de stemming schaarden 68 tweede-kamerleden zich achter de motie. Tegen stemden 64. Onder de voorstemmers waren de meeste le den van de fracties van PvdA en D'66 en de volledige fracties van WD, PPR en PSP. De tegenstemmers waren het eens met minister Boersma die het NKV-plan sterk had afgeraden, om dat men op de arbeidsbureaus niet weet wat men tegen de 63-jarigen moet zeggen over bijv. het eigen pensioen of de aow-uitkering. Tegen stemmer Van der Doef van de PvdA zei, dat hij het eens is met de strekking van het NKV-plan, maar Bre_ dat de uitvoering ervan nog allerlei vraagtekens oproept. Van NKV-zijde is verklaard, dat over ongeveer een half jaar een na dere uitwerking van het plan op ta fel kan liggen. DEN HAAG De "drie da" de Duitse oorlogsmisdadigers die gevangen worden gehouden zijn door leden van de Tweede Ka mer ter sprake gebracht bij de be handeling van de begroting van mi nister Van Agt van Justitie. Aan leiding was het pleidooi van oud- i procureur-generaal van de Öoge Raad, rmr. G. E. Langemeijer, voor I vrijlating. Het overgrote deel van de KVP- fractie ondersteunt die pleidooi. Woordvoerder Van Schaik zei mr. Langemeijer na: "Wij hebben de plicht om ze vrij te laten". Hij voegde er namens de KVP-fractie j aan toe: "Niet tegenover hen, maar tegenover onszelf", l AR-woordvoerder Van Dam zei, dat het pleidoooi van mr. Lange meijer in het laatste nummer van het Nederlands Juristenblad "niet I van politieke betekenis kan zijn de Justitiebegroting typerend voor worden veroordeeld pas volgend jaar j ontbloot". Hij hield de minister de kritiek uit de Kamer op het gè- hun straf kunnen uitzitten. Eeen voor, dat het nog altijd het voor- vangenisbeleid van minister Van Agt slechte zaak", vond de heer Scholten ROTTERDAM Het college van Botlekgebied een boete op te leg- teravond r B en W van Rotterdam heeft gis- gen van ongeveer van ongeveer fl nomen on teren besloten Oxirane Chemie in het 4.5 miljoen. Het bedrijf heeft vol- weg te nt gens B en W op 1 december een gif- seren. tige en explosieve gaswolk veroor zaakt en geen stappen ondernomen het gevaar voor de bevolking te be perken. ee, is de mogelijkheid ont- door het volgen van de nen dan wel te neutrali- DEN HAAG "De uitvoering Loon. van gevangenisstraffen is een troep Er wachten ruim vierduizend ver- geworden". Deze uitspraak van het oordeelden op een plaats in de ge- VVD-tweede-kamerlid Geurtsen was vangenis. "Het schijnt nu al zo te gister entijdens de behandeling van zijn dat mensen die deze maand ge heeft voor het eerst"van deze erf- Het college baseert zijn besluit 9\ op de erfpachtovereenkomst, -die de mogelijkheid van het opleggen van een boete openlaat. Deze kan maxi maal het tienvoudige van de erf pachtsom bedragen. Voor Oxirane bedraagt de erf pachtsom fl 749.433,80. Tegen de opgelegde boete is beroep bij de gemeenteraad mogelijk. Het bedrijf staat voorts nog een boe te te wachten van maximaal fl.3000 inzake de overtreding van de hin derwet en fl 10.000 om dat het de heeft overtreden. Het openbaar li chaam Rijnmond heeft met betrek king tot de overtreding van deze twee wetten proces-verbaal opge maakt. De officier van justitie moet van deze som bedraagt. Het colle- pachtsvoorwaarde gebruik gemaakt. recht is van de Kroon om gratie te I verlenen, ook van "de drie". En dat de minister daarvoor de verant woordelijkheid moet nemen. Het CPN-kamerlid Wolff herin nerde aan de uitspraak van de vo rige Tweede Kamer, dat een geza menlijke gratieverlening van "de drie" niet mag gebeuren. Wolff viel de stelling aan van mr. Langemeij er, dat deze uitspraak geen geldig heid meer bezit nu er een nieuwe Tweede Kamer is. De CPNer vroeg minister Van Agt uitdrukkelijk "Vindt hij dat het besluit vs vorige Kamer geen geldigheid bezit"? Zijn mening gaf Wolff er meteen De studenten. Ferdinand B. (30) stu- zijn staatssecretaris Glastra van (CHU), "omdat de direct betrokke- ten gevolge lange tijd in onzekerheid Rijnmond acht de actie van het college van B en W een gunstige zaak. Het openbaar lichaam be- Op 1 deceinlber moest het bedrijf schouwt dit als een proefproces, dat electriciteitsto- zal bewijzen of de tot nu toe door de overheid genomen maatregelen ter beteugeling van de luchtveront reiniging enig effect hebben of niet. Wint het college het proces, dan zal waardig dat veel strafinrichtingen denkbeeldig. Het bedrijf vergat de dit andere bedrijven ongetwijfeld s zijn gesloten ondanks die lange meldkamer van het openbaar li- wachtlijst. "Het is beschamend dat chaam Rijnmond bijtijds in te lich- de bevangenis in Hoorn eerst werd ten. Dit is het volgens de geldende Oxirane keren wanneer ze hun gevangenis- hiervan ontsnapte Studenten actie- kettingbrieven aangehouden tot voorzichtigheid. Chemie betwist toch onmisbaar is' UTRECHT De afdeling bij- Geurtsen. zondere wetten van de Utrechtse po- De heer Kas to (PvdA) stelde de litie heeft twee studenten gearres- staatssecretaris Glastra van Loon teerd op verdenking van het organi- voor om de huizen van bewaring seren van een kettingbrievenactie. in te schakelen bij de uitvoering van dinand B. (30) stu- korte gevangenisstraffen. als elke nieu- dent wiskunde en Alphons G. (28), opnieuw gaat student biologie, lieten tienduizen- gesloten, het personeel werd overge- waarschuiwings - c.q. meldingspro- rechtmatigheid van de door^ B plaatst en men nu ontdekt dat Hoorn dure ingevolge de hinderwetvergun- zei de liberaal ning en de wet luchtverontreiniging verplicht. Door deze nalatigheid is het ge vaar volgens B en W vergroot. In elk geval, zo deelde het college gis- gulden op te léggen. Oxirane ont kent op 1 december jl gevaar te hebben veroorzaakt en nagelaten te hebben stappen te ondernemen om het gevaar van de storing te voor komen. Enkele kerken in uw omgeving f Landelijk adres: Ibstbus 7\ Baara VISSEIZOEN 31 MEI OPEN DEN HAAG Het nieuwe vissei- Juni lopende vorige seizoen moeten ten na de in 15 maart as. ingaan- kunnen tonen. In het Brielse Maascomplex (Briel- i meer en aangrenzende wateren) Landbouw en Visserij heeft dat mag men van 31 mei af met de bepaald. De sportvissers zullen die speciale hengel vissen, zodat op de hier uitgezette forel kan worden ge vist. Snoeken is ook hier tot 1 juli verboden. mei. Minister der Stee eerste dag nog wel hun akten en bij- dragebewijzen van het officieel tot 1 bekijken. Dan wordt werken onmo- den Denen meedoen i l het 1 Progressieven willen einde steun Amerika aan Z.-Vietnam den van kettingbrieven. Als den volhouden, werd hun 20.000 Deen se kronen in het vooruitzicht gesteld (10 kronen is plm. f4,25). Op het stationspostkantoor in Utrecht hadden de studenten een postbox, waar gemiddeld 100 brie ven per week binnenkwamen. In de Radiumstraat hielden de studenten hun administratiekantoor. Voor iede re brief die door hen werd verwerkt, ontvingen de studenten 10 kronen administratiekosten. Na wekenlan ge voorbereiding heeft de Utrechtse politie, gealarmeerd door politie in Kopenhagen, het tweetal enkele da gen geleden aangehouden toen zij hun postbus kwamen legen. Ze heb ben inmiddels bekend sinds 1970 on- de ac tie te hebben verdiend. De politie vermoedt dat dit bedrag veel hoger ligt. De studenten worden DEN HAAG Onmiddellijke be ëindiging van alle Amerikaanse geveer f 20.000 per persoon steun aan het bewind-Thieu in Zuid- Vietnam hebben de vier "progres sieve" partijen PvdA, D'66, PPR en PSP geëist. De eis is neergelegd in i verklaring, waarin van de Neder- schuldigd de wet op de kansspelen te landse regering wordt gevraagd spoedig mogelijk de Voorlopige Re volutionaire Regering Vietnam te erkennen. hebben overtreden. De officier justitie bij de rechtbank in Utrecht Zuid- heeft een gerechtelijk vooronder zoek laten instellen. ARNHEM Met de arrestatie handel succesvol afsloot. van een Arnhemmer, drie Chinezen en de 21-jarige Arnhemse koerierster Liesbeth van V. is de georganiseer- ed heroïnehandel in de Gelderse hoofdstad een gevoelige klap toege- onder bracht. Bovendien beschikt de Ara- vingen Uit verschillende voorvallen leidt de politie af. dat de heroïne een schaars goed is geworden in de ros- buurt van Arnhem. Men leidt dit af uit de talloze bero- de laatste tijd van be-- hemse recherche nu over veel infor- zoekers van de talrijke prostituees matie, waardoor de in het Spijker- in het Spijkerkwartier. Een niet ge- kwartier geconcentreerde handel in ring aantal prostituees is verslaafd hard drugs beter is te overzien. Dit heroïne en moet is de mening van hoofdinspecteur J. dagelijke shots te komen honderden Wilzing, ohef van de recherche te guldens per dag op tafel leggen, die Arnhem, die gisteren een groot- met de "normale arbeid" niet zijn «dheeps onderzoek naar de heroine- te "verdienen". ROTTERDAM "Elk politie- "Wanneer de andere politiekorp- korps in Nederland heeft een tolich- sen ook het Utrechtse voorbeeld wa- tingendienst die de taak heeft politie- ren gevolgd had ik er nog vrede mee ke activiteiten van Nederlanders of kunnen hebben. Maar nu men mo- buitenlanders te volgen. Wanneer de gelijk om tactische redenen meent politie zegt dat ze niet geïnteres- aat te moeten verzwijgen, vind ik, óm te kijken welke buitenlanders er meededen. Die mensen registreren en spelen hun informaties door. Aan de BVD of wie dan ook, maar ze lopen daar niet voor niets" Conclusie von m evr. Kalma: Het in politiek geïnteresseerd was, dan zouden er met demonstraties al leen geüniformeerde politiemensen het recht te hebben te meelopen. Om te kijken of het ver- ien eventueel gescha- keer „iet in de war komt en of de stoet wel mooi rechts houdt. Dan was alleen de verkeerstechnische richting waarin zo'n demonstratie gaat voor de politie van belang, geen andere, politieke, richting. En zolang de inlichtingendienst mee- Mevrouw Kalma: Jk weet waarover ik praat". seerd is in politieke activiteiten, dan dat het tijd is de zaak aan de kaak "wanneer de politie werkelijk liegt ze dat eenvoudig. Want wat te stellen", zegt ze. "Wanneer men zou don de taak zijn van al die in- in dit land politiek actief is op lichtingendiensten? Aan het schadu- demonstraties of vergaderingen b.v. wen van spionnen hebben die men- dient mei sen echt geen dagwerk". weten dat Aan het woord is mevr. I. Kalma- auwd wordt. Staal, getrouwd met hoofdinspecteur B. D. Kalma (chef zeden- en kinder- Mevrouw Kalma verklaart na- politie van de Rotterdamse politie) drukkelijk dat haar man er geen en dochter van de Rotterdamse oud- enkel bezwaar tegen heeft dat ze in hoofdcommissaris Staal. de publiciteit komt. "Van tevoren o Mevrouw Kalma reageert op de be- wist hij niet dat ik in actie zou ko- loopt7 functioneert,' moet richten dat de Utrechtse gemeente- men Maar hij laat me volkomen politieapparaat de'mensen geen politie het normaal vindt om regel- vrij. Hij staat er verder buiten. Ik - rad voor ogen draaien door leugens matig informaties in te winnen over spreek hier als staatsburger. Als de wereld in te brengen. Liegen be de politieke activiteiten van buiten- burger die wel weet waarover die hoort in eerste instantie niet tot de landers en Nederlanders in de Dom- praat", aldus mevr. Kalma. Niet al- taak van de politie, dacht ik zo", stad. In het bijzonder komt ze in ac- leen door haar nieuwe f«milieban- tie tegen de mededeling van politie- den met politiemensen, maar ook woordvoerders van zeven andere uit eigen ervaring zegt ze te weten grote steden (waaronder Rotterdam) waar ze het over heeft. In het ver- die naar aanleiding van de Utrechtse leden heeft ze anderhalf Jaar een berichten eenparig verklaarden niet inspecteurscursus gevolgd, een cur- Aardbeving Het zuidelijk kust- in het minst in de politieke activitei- sus die ze echter niet afmaakte toen gebied van het Chinese schiereiland ten van ingezetenen geïnteresseerd ze met Kalma trouwde. Liaotoeng is dinsdagmiddag ge trof- te zijn, tenzij het duidelijk gaat om Mevr. Kalma bassert haar ver- fen door een hevige aardschok, zo terroristen. klaringen ondermeer op demonstra- meldt het Japanse metereologisch "Het is eenvoudig gelogen, wat die ties die ze bijwoonde. Als demon- instituut. De aardbeving had een zeggen", aldus mevr Kal- strante wel te verstaan. "Op Viet- kracht van 7.6 op de schaal van men nam-demonstraties en dergelijke Richter. lopen regelmatig in burger Op Liaotoeng ligt de havenstad mensen mee van wie ik weet dat ze Loe Da, die meer dan 4 miljoen in- bij de inlichtingendienst zitten, woners telt. Loe Da is een nieuwe Toen er in het verleden een de- stad die na de revolutie is gebouwd, kere zin komt de Utrechtse politie monstratie was tegen de Junta in Uit de Chinese Volksrepubliek was er er nog wel eerlijk voor uit dat men Griekenland liep er ook iemand nog geen nieuws over de aard- het wel doet", rond van de vreemdelingendienst 6chok, ma. "Op zich is het al erg dat in een democratie meent mensen po litiek te kunnen screenen, maar het gaat helemaal te ver dat men daar niet voor durft uit te komen. In

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7