Boerderij in Voorschoten nn leefgemeenschap jongeren WINKELDIEF: OVERVAL WAS EEN GEINTJE Hillegomse Harmonie Kapel bestaat 80 jaar Woonboot weggesleept Leidse krakers morgen naar gemeentebestuur TROS-tv koopt Suske en Wiske VAN NIEKERK OVERLEDEN OPEN HUIS Polder Nieuwkoop heeft een wapen WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 Door Joop Peetors Boerderij "Wie kan keeren de hand des Heeren" in Voorschoten met de Leidse kraker op de ladder. VOORSCHOTEN/LEIDEN De Voorschotense boerderij "Wie kan keeren de hand des Heeren", gelegen langs de Leidse- weg werd bijna tien maanden geleden gekraakt door enige werkende en studerende jongeren uit Leiden en omgeving. Hiermee kwam een eind aan de leegstand van de boerderij, die in verband met de mogelijk aanleg van Rijksweg 11 te zijner tijd voor afbraak bestemd is. Universiteit, verwacht niet dat de huurbetaling helemaal Juridisch rond zit, maar hij vertrouwde tot be gin van deze week op de goodwill, die gekweekt is door hun goed ge drag. Deze week kregen de krakers de mededeling dat zij donderdag ver wacht worden op het gemeentehuis om te praten over 'ontruiming". Met Jeugdige overmoed hadden zij ver wacht dat de gemeente Voorschoten de leefgemeenschap had geaccep teerd. De buurtbewoners vinden een eventuele ontruiming door de krakers ook minder plezierig omdat inmiddels is uitgelekt dat de boerde rij officieel zal worden toegewezen aan een dame, die maar liefst 20 katten en enige honden in haar woonhuis houdt en overlast veroor zaakt in haar omgeving. De buurt hoort in gedachten al het geblaf en gemiauw, terwijl de boer Aad van Vliet, die namens zijn moe der mevrouw de wed. Van Vliet nog vee op stal heeft staan, al honden achter zijn schapen ziet rennen. Hedenmorgen 30 Januari 1975 heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland met toepassing van politiedwang een woonschip verwij derd uit de Westvaart in Hazerswou- de. Het betreft hier het woonschip "Al-air", thans eigendom van de heer C. H. M. van der Klauw uit Leiderdorp die met dit schip in strijd met de "Woonschepenverorde ning Zuid-Holland" een ligplaats in nam in de Westvaart. Het woon schip is op het moment van verwij dering uit de Westvaart onbewoond. Op grond van de zgn. "Woonsche penverordening Z-H" werd voor dit woonschip door Gedeputeerde Staten op 1 november 1972 een ligplaatsont heffing (vergunning) verleend, aan de toenmalige eigenaar, de heer C. M. Turk. Omdat de in de Westvaart gelegen woonschepen storend en ontsierend zijn in het open polderlandschap, werd in 1971/1972 besloten, op on der andere dit woonschip het zgn. di recte uitsterfproces toe te passen. Dit wil zeggen, dat een verleende ontheffing van rechtswege (automa tisch) vervalt, zodra een ander dan de ontheffinghouder (b.v. door koop. huur e.d.) eigenaar of gebruiker van het woonschip wordt. Aan de nieu we eigenaar of gebruiker wordt geen ontheffing meer verleend. Het inwerking treden van dit uit sterfproces is aan de voormalige eigenaar, de heer C. M. Turk, in no vember meegedeeld. Als gevolg van dit uitsterfproces een beleid dus. dat er op gericht is dit gebied langs de weg door geleidelijk vrij te krij gen (en te houden) van woonsche pen zal het aantal woonschepen in dit gebied worden teruggebracht. Onlangs heeft de heer Turk zijn woonschip verkocht aan de heer Van der Klauw, waardoor de aan de heer Turk verleende ontheffing is verval len. Dat dit zou gebeuren is aan de heer Van der Klauw meegedeeld op 't districtskantoor van de Provincia le Waterstaat in Zuid-Holland, toen hij daar inlichtingen kwam vragen. Bovendien heeft hij zich hiervan op de hoogte kunnen stellen door in zage van de aan de heer Turk ver leende ontheffing. Desondanks heeft de heer Van der Klauw de risico's ge nomen, die verbonden waren aan de koop van het woonschip. Op 8 Januari 1975 hebben Gedepu teerde Staten hem gelast zijn woon schip binnen een week te verwijde ren en gewaarschuwd, dat de provin cie het woonschip op zijn kosten zou doen verwijderen, als hij dat niet bin nen de gestelde termijn zou hebben gedaan. Op deze lastgeving heeft de heer Van der Klauw niet gereageerd bij G.S. BRUSSEL (ANP) De Belgische producenten van poppenfilms waar in Suske en Wiske de hoofdrollen spelen, hebben gisteren in Antwer pen meegedeeld dat de Nederlandse omroepvereniging TROS zes exclu sief voor de televisie geschreven •Suske en Wiske'-films gekocht heeft. De geestelijke vader van deze films is de Belg Willy van der Steen. De film zijn gepoduceerd door Wies Andersen. Het scénario voor de films is ver vaardigd door Wim Povel. Elk van de zes verhalen is verdeeld over vijf afleveringen van elk ongeveer 22 minuten. In totaal komen er 30 af leveringen. In Antwerpen werd mee gedeeld dat de eerste aflevering op 1 oktober van dit Jaar door de TROS zal worden uitgezonden. LEIDEN /ROELOF ARENDSVEEN Vanochtend te op de leeftijd van 85 Jaar pastoor Th. van Niekerk van Roelofarendsveen in hët Elisabethzie- kenhuis in Leiden overleden. De be grafenis vindt waarschijnlijk zater dag plaats. Vanavond om half acht is er in de parochiekerk van St. Pe trus banden gelegenheid om te bid den voor het zieleheil van pastoor Van Niekerk. Pastoor van Niekerk werd in 1934 tot priester gewijd. Vervogens was hij kapelaan in Amsterdam, Leid- schendam en Rotterdam. In 1961 werd hij deken in de parochie Maria Presentatie in Roelof arendsveen, tot 1968 vervulde hij dit dekenaat. Van af 1962 was pastoor van Niekerk pastoor van de parochie StPetrus- banden eveneens in Roelofarends- KOUDEKERK AAN DEN RIJN De christelijke school 'De Rank", houdt 13 februari "open huis". Van 's morgens negen uur tot half elf, kunnen belangstellenden het een en ander over het onderwijs aan de weet komen. De boerderij stond al enige tijd leeg, dit tot wanhoop van de boer, die de stallen gebruikt voor zijn vee en ook tot minder vreugde van de buurtbewoners, omdat de boerderij een toevluchtsoord werd voor zwer vers of verliefde paartjes. Aan dat alles kwam een einde toen onder leiding van Frans Ruytereen zestal Jongeren de boerderij als een ideaal woon- en leefoord zagen. De boerderij was op dat moment zwaar verwaarloosd en oa. waren er dak lekkages. Tien maanden na de datum van de kraking is er een leefgemeen schap gevormd tussen vier jongens en meisjes in de leeftijd van 20 tot 22 Jaar. De buurtbewoners zien deze leefgemeenschap als een goede be waking van de leegstaande boerde rij en hebben bovendien ontdekt, dat het gewoon gezellige, vriendelijke en plezierige buurtjes zijn. Nadat heel voorzichtig en met weinig middelen de boerderij inwendig opgeknapt is, hebben de Jongeren nu ook de voor gevel onder handen genomen en van af de Leidseweg is de grotendeels al weer blinkende voorgevel een duide lijk bewijs dat de Jongeren hun thuis gevonden hebben. Aangesloten Uit menselijke overwegingen heeft de gemeente gas, licht en water weer aangesloten, nadat door de Jonge ren in samenwerking met een instal latiebedrijf alle elektriciteitsleldin- gen vernieuwd waren. De Jongeren hebben getracht om de boerderij te huren. Zij hebben steeds een huur betaald (per maand ongeveer f 100,—), de eerste maanden kregen zij het bedrag weer per chèque te rug, maar zij hebben de chèques nim mer geïncasseerd. De laatste maan den horen zij niets meer. Gerald van Es, student wiskunde aan de Leidse Moeilijke zaak Het kraken van huizen is een moeilijke zaak, dat vinden ook de le den van de leefgemeenschap. Zij heb ben de boerderij gekraakt omdat vol gens hun zeggen, elders geen moge lijkheid bestond om met enige wer kende en studerende Jongeren bij elkaar te wonen. Het leven in en op de boerderij is aanmerkelijk voorde- ugei en biedt veel meer kansen voor b.v. Frans Ruyer, die nu een grote ruimte heeft voor zijn pottebakkerij en beeldhouwerij, terwijl de student Paul de Boer kans ziet om grote schilderijen te vervaardigen. Met enige spanning ziet de leefge meenschap "Wie kan keeren de hand des Heeren" uit naar de bespreking op het gemeentehuis van Voorscho ten. Ze hebben de buurt aan hun zij de en misschien ook wel een beetje de gemeentelijke overheid, maar Ja... ze zijn nog steeds in strijd met de wet NIEUWKOOP De polder Nieuwkoop heeft een eigen wa pen. Het te een ontwerp van mr. C. A. Bontekoe, oud-burgemees ter van OoeterwoUde (Friesland). Bi] het zoeken naar materiaal voor dit wapen viel allereerst de aandacht op een middeleeuws waterstaatkundig gegeven. Op 26 april 1394 namelijk bevestigde hertog Albrecht uit het Beierse huis de dading die tussen Rijn land en Nieuwkoop was aange gaan, waarbij Nieuwkoop tegen een zekere wederprestatie in het recht van lozing op de Rijnland se boezem wordt gehandhaafd. Het Beierse wapen, schuin geruit van zilver en blauw zou dit prachtig symboliseren. Dan was er verder nog de werkzaamheid van leden van het geslacht De Bruyn van Buyteweoh, Heren van Nieuwkoop. Als zodanig hebben zij buitengewoon veel voor de streek tot stand ge bracht. Johan bouwde in het dorp een ambachtshuis waar hij ging wonen. Het huis te afge broken maar in de toren, die er een onderdeel van was, te nog een steen met het familiewapen te vinden. Het lag dus voor de hand, dat van dit wapen, dat vier kwartie ren telt bij de samenstelling van het polderwapen gebruik zou worden gemaakt. Tot het opne men van twee kwartieren werd besloten. Het schild werd om geven door een zoom, die in tweeën werd gedeeld: blauw aan de buitenzijde (de ringvaart) en goud aan de binnenkant (de dijk). Bij koninklijk besluit van 22 Januari te het wapen goedge keurd. Als een soort sprinkhanenplaag heeft vorige zomer een groepje opgeschoten jonge Hagenaars talrij ke warenhuizen en kledingmagazij nen geteisterd in Den Haag, Rijswijk, Leidschendam en Leiden. Met grenzeloze brutaliteit gapten de heren op klaarlichte dag stapels nappa-jasjes, een perztech tapijt, een kleuren-tv en andere kostbare winkelartikelen, zoals recorders en horloges. Op 22 augustus zwalkte de bende weer door V. en D. aan het Spui, toen de 18-Jarige glazenwasser Johnnie een tas van een etalagepop afrukte, er mee naar de hoofdkassa liep en tegen de kassier zei: „Vullen!" Intussen hield zijn vriend Bennie (18) onder diens trui een wijsvinger op de kassier gericht, alsof hij daar een pistool had. „Het was maar een geintje", vertelde Johnnie gisteren aan de Haagse rechtbank. Maar de kassier had het blijkbaar anders gezien want hü had uit zijn kassa een dolkmes gehaald om zich te verdedigen. Vijf man sterk hadden de winkeldieven om de kassa gestaan. Pas toen een verkoper en een klant de kassier te hulp schoten waren zij gevlucht, waarbij de klant door Bennie tegen de grond was geslagen. De geinschoppers plachten ook 's-nachts op het dievenpad te zijn, waarbij Bennie zich bediende van een betonschaar om hekken te openen en om de etalageruit van een Juwelier in te slaan. Dit laatste gebeurde in de nacht van 1 november vorig jaar op de Herengracht. De juwelenroof mislukte omdat zich achter de ingeslagen etalageruit nog een tweede ruit bleek te bevinden van pantserglas. Terwijl de alarmbel luid rinkelde probeerde Bennie ook deze pantserruit te verbrijzelen, maar het enige resultaat was dat hij een hevige electrische schok kreeg omdat zijn betonschaar onder stroom kwam te staan. Drie van de vijf verdachten stonden gisteren terecht, ieder voor ruim twintig winkeldiefstallen en inbra ken. Het totale aantal delicten dat de groep heeft gepleegd bedraagt ongeveer veertig- De verdachten hebben nog min of meer blanco strafregisters. Volgens de voorlichtingsrapporten zouden zij de feiten hebben gepleegd uit lust voor avontuur en om stoer te doen tegen elkaar. Toen alles maar steeds lukte, kwamen zij van kwaad tos erger. Tegen de verminderd toerekenings vatbare glazenwasser Johnnie eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk. Loonslachter Bennie en typograaf Lucio (19) hoorden ieder een gevangenisstraf tegen zich eisen van zeven maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. Vonnis 18 februari. HILLEGOM Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan geeft de Hillegomse Harmonie Kapel Vrijdag avond 7 maart, een jubileumconcert, onder leiding van dirigent P. Drost uit Lisse. Het bestuur van de HHK besluit hiermede ©en periode van evenementen, die reeds vrijdag 21 februari begint met een receptie van 's avonds 8-10 uur in de zaal van hotel-café-restaurant 'Flora'. Wat er in de 80 jaar ook veranderde, één ding bleef constant; de plaats, die het korps inneemt in de harten van de Hillegomse burgerij. Bij 'het klim men der jaren' komt dit steeds dui delijker naar voren. De oprichting gesohiedde in het restaurant van Jan van Til (die ook een groot bloembollenexportbedrijï dreef) aan de Hoofdstraat. Tot de oprichters behoren C. Vis, koster van de hervormoe kerk, W. Vlotman, J. van Til, P*. van Dooren, T. de Nijs. W Lubbe. J. Alders, D. Klein en H. Methorst. Lang niet iedereen kon aanvankelijk lid van de HHK wor den: men werd terdege 'gewogen'. Zo ronu-1910 werd van deze norm af geweken en werd de harmoniekap?l toegankelijk voor iedereen. Reeds op 14 juni 1904 werd de koninklijke goedkeuring verkregen. Vanaf de beginjaren tot 13 no vember 1929 stond de HHK' (zoals de volksmond zegt) onder direktie van J. D. Schouten uit Haarlem. Hü was een groot musicus en compo neerde en arrangeerde veel voor de kapel: Hyacinthen-wals. Defile er- mars der Hillegomse Harddraverij Vereendging, de Hillegomse Dames- marsoh. Tot 1932 leidde dirigent Noordanus uit Leiden het gezelschap en compo neerde een mars opgedragen aan de toenmalige voorzitter, de 'President van der Werff-Marsch'. Van 1932 tot 1941 stond de kapel voor de eer ste maal o.l.v. Marinus Adam uit Haarlem. Een Jaar (tot 1942) diri geerde Leo Stappers uit Leiden, waarna W. J. Smolders eveneens uit de Sleutelstad (tot 1951) de leiding overnam. In de bezettingsjaren wer den de repetities gehouden op de zolder van concertzaal "Flora'-Hoofd straat 55, 's zomers gloeiend heet en 's winters bij een verwarming van een potkachel, ijskoud. Toen drang werd uitgeoefend zich aan te sluiten bij de beruchte kultuurkamex werd in 1944 een repetitie bijgewoond door vier lieden, die men niet kende. Vüf leden - de anderen waren inmiddels 'gedrost' - maakten hen niet veel wijzer. Maar enkele dagen later moest de toenmalige voorzitter J. Vastenouw op het gemeentehuis ko men met medeneming van leden lijst, instrumenten, etc. etc. Het bestuur zag kans alles te doen ont duiken en de 'Kulturkaminer' ving bot. Terug van weg geweest kwam weer Marinus Adam als dirigent en wel tot 1956. Toen werd hü opgevolgd door J. Zonneveld uit Den Haag. Dat jaar volgde P. Drost uit Lisse hem op en nam de dirigeerstok ter hand. Drost is reeds 47 Jaar HHK-lid (vanaf zijn dertiende levensjaar), waarvan hü 38 jaar een bestuurs zetel bezet. Vanaf 1955 hanteert hü de voorzittershamer en is tevens reeds 16 Jaar dirigent der HHK. Het zal echter niet lang meer duren, want na het grote jubileum-concert van 7 maart a.s. zal ook hü een punt zetten achter zijn dtrigentsohap De HHK is stichter van het In ternationale Muziek Concours voor Harmonie- en Fanfare Verenigingen in Nederland. Momenteel wordt dit concours nog steeds gehouden in KerkTade onder de naam 'Wereld Muziek Concours'. Het eerste inter- nationale concours te Hillegomwerd gehouden op 24 en 25 april en 1 en 2 mei 1948 in de toenmalige Hobaho aan de Van Tetsstraat en het tweede vond in 1954 plaats in concertzaal Treslong. In mei 1949 veroverde de HHK in de ere-atfdeling een leprü3 met lof van de jury. Dit gebeurde tijdens het internationale muziek concours te Poissy (Framkrük). Aan deze püs was verbonden de 'Coupe International des Industriel- les (1949) de Poissy.' Vele malen te de HHK als gastheer opgetreden voor buitenlandse orkesten, zelf ging men verscheidene malen naar het buiten land: in mei 1949 en 1953 naar Poissy (Frankrük), in juni 1955 naar Laan en in mei 1959 naar Over- De Hillegomse Harmonie Ka-pel omstreeks 1910. höchstadt (Duitsland). Na herhaald bezoek bij de 'Oberhöchstadt-Feuer- wehr-Muzikverein' werd in juni 1961 dirigent P Drost benoemd tot Ere burger van die Duitse plaats. (n de bezettingsjaren werd de Drumband opgericht. Bü het aan trekken van A. W. Güzenü uit Lei den (januari 1961) ging voor de drumband een geheel nieuw tijdperk in. Op 1 augustus 1972 zag de Majo rette-groep het levenslicht, mede op initiatief van de leden H. Paase en D. L. Methorst, die met repetitor mej. J. M. Hanemaayer uit Lisse er hard aan 'trekken'. Bü het 70-jarig bestaan op vrüdag 19 februari 1965 bood beschermheer Notaris B. J. van Linden van den Heuvell namens de burgerü tientallen nieuwe uniformen aan en mej. Kolk onthulde het door haar ontworpen en door vrijwilligsters gemaakte nieuwe vaandel. Voorts speelde de HHK op nieuwe instrumenten. Toen de HHK ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan vrüdagavond 20 februari 1970 in zaal 'Flora' een jubileumconcert aanbood, vond een belangrijk feit plaats. Notaris B. J. van Linden van den Heuvell bood namens Hillegomse burgerij, als voor zitter van net ere-comité, aan voor zitter/dirigent P. Drost 'een oouvert met akte' aan. Daarin stond de op richting vermeld van een fonds met startkapitaal van f 4.000,- ten be hoeve van 'de Eeuwige Jeugd van de HHK.' Zeven korpsleden werd dc gouden speld op de rever gespeld. Veertien dagen lang zal nu bühet 80-jarig feest Hlllegom en haar HHK 'in rep en roer zün. Want het feest programma vermeldt om. vrüdag 21 februari van acht tot tien uur een receptie in zaal 'Flora.' De dag daarna concerteert daar om acht uur nam. de Brassband 'Concordia* uit Vinkeveen. Voor de Hillegomse bur gerij vindt maandag 24 februari in het Nutsgebouw een openbare repe titie van de drumband plaats. De majorettes presenteren zich woens dag 26 februari tüdens een openbare repetitie in het Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52. terwül de Kapel daar donderdag 27 februari in het open baar optreedt. Voorts vermeldt het programma: HHK-concert In be jaardencentrum 'BI oems waard,' so listen-avond, feestmiddag voor HHK- Jeugd en een disco-avond (1 maart) en puzzelrit op zondag 2 maart voor automobilisten en twee avonden la ter HHK-concert in bejaardencen trum 'Parkwü'k.' Wanneer vrüdagavond 7 maart de trommels van de drumband roffelen de majorettes hun rythmische bewe gingen uitvoeren en dirigent P. Drost - die tüdens dit concert officieel af scheid neemt - de dirigentstok ter hand neemt, wordt een periode van '80 jaar rijke HHK-historie' afge sloten. Dan staat de Hillegomse Harmonie Kapel aan het begin van een nieuwe periode ('op naar de 100 van bloei 'met vliegend vaandel en slaande trom' in dienst van de Hil legomse burgerij- PIETER VAN HOVE SOHEVENINGEN 8/2. totaal 451 kisten, 70 kg tong en tarbot, 23 kisten schol. 484 kisten wijting. 871 kisten kabeljauw. 73 kisten diversen. Besommingen: SCH 4 8.057; 12 3.150; 32 3.198; 89 1.859: 63 6.195; 65 4.416; 67 2.046; KW 124 4.580; TH 10 6.478; 24 7.058; 40 11.708; OD 2 7.285; 17 5.711; IJM 11 50. Verwachte aanvoer; 15 kust vissers.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4