Planten- tips van Rob Herwig WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 PAGINA lft Rob Herwig, bekend schrijver van tuin- en plantenboeken, is zo vriendelijk geweest een aan tal veel voorkomende vragen over kamerplanten voor ons te behandelen. Die vragen en ant woorden zullen wij voor u publi ceren. Aan het eind van zijn „vragenuurtje" geeft Herwig bovendien een aantal algemene tips over planten. Zoals bijv. over 't inkorten van snelgroeien de bladplanten, de verzorging van Kerstrozen enz. Wij hopen dat de liefhebber van kamer planten er genoegen aan bele- Tot onze spijt moeten we bijvoor baat erbij zeggen dat Herwig niet nog eens aparte vragen van le zers kan behandelen. U zult het moeten doen met wat hij „ople pelt." Maar ook die vragen zijn van gewone plantenliefhebbers afkomstig. U hebt dus een grote kans dat u er de problemen tus sen tegenkomt waar u zelf ook meezit. Kamerdennetje Gloxinia Zeven Jaar lukt het mij al een Gloxinia over te houden en steeds weer komen er prachtige bloemen aan. Maar inmiddels is die ene uit gegroeid tot vier planten. Is het mo gelijk de „knol" in vieren te delen? Antwoord: De Gloxinia, die u in de boekjes onder de botanische naam Slnningia vindt, kan eindeloos lang worden overgehouden. Als de knol len te groot worden kunnen ze in het voorjaar, tijdens het verpotten, ge deeld worden. Voor het oppotten steeds heel vruchtbare aarde gebrui ken en tijdens het groeiseizoen prak tisch altijd met een kunstmes toploe- slng gieten, want de Gloxinia is een enorme veelvraat. In september de planten laten verdrogen, de knollen uit de pot nemen en in droog tuf- strooisel bewaren bij minimaal 6 gra den Celsius. Kamerpalm Kan ik mijn kamerpalm in een grotere pot overplanten? Deze palm is anderhalf jaar oud en van een bloe mist gekocht. Het is een Indische palm. Antwoord: Ik wou dat is wist wat voor palm u heeft, want er zijn zo veel soorten. Maar verpot moeten ze allemaal worden, alhoewel oudere planten (boven 3 jaar) best een paar Jaar overgeslagen kunnen worden. Voor palmen bestaan speciale, smal le en hoge potten. U kunt ook hoge plastic potten gebruiken als ze maar plastic potten gebruiken als ze maar genoeg afvoergaten hebben en goed gedraineerd zijn. Verpot in maart- april, gebruik verpakte potgrond waar aan zo mogelijk wat fijngewreven leem of klei is toegevoegd. Palmen nooit in de volle zon zetten. Naamloze goed vochtig gehouden met Substral plantenvoeding. Ik heb hem voor het raam, op het zuid-oosten. Antwoord: De behandeling van or chideeën kan erg verschillend zijn. Waarschijnlijk bezit u een Odento- glossum grande, wel de makkelijkste orchidee om in de kamer te kweken, omdat hij zo van droge lucht houdt. Bloeitijd is oktober-december. Daar na heel weinig water geven, zó wei nig dat de grote schijnfcnollen nét niet gaan schrompelen. De tempera tuur mag nu tot 10 gr. C dalen. In het voorjaar verpotten in een meng sel van 1 deel verteerd beukeblad, 2 delen gesneden varenwortels en een deel veenmo6, alles goed vermengd. Ben laag potscherven onderin. Ven ster op het oosten, schermen tegen de felste zom, in de zomer goed gile- ten met regenwater, niet al te vaak voeden. Azalea Naar wat voor aarde moet ik vra gen als ik een Azalea wil verpotten? In aarde waarin ik ze kocht, blóei- den de planten het volgende Jaar weer. Maar als ik ze verpot in gewo ne bloemistenaarde, dan komen de knoppen niet uit. Dtt ondanks dat ik ze veel sproei en ze in een onver warmde kamer heb. Antwoord: Azalea's groeien het bes te in naaldbosgrond. Het is natuurlijk niet netjes een zakje half verteerde naalden uit het dennenbos te gap pen, maar het is wél de meest prak tische manier om eraan te komen. Allerlei bijzondere grondmengsel, zo als naaldenbosgrond, bromeliagrond, stekaarde, zaaigrond, etc. worden wel verpakt geleverd (o.a. door Jongkind in Aalsmeer», maar alleen aan de handel. Waarom neemt een tuincen trum in de buurt van Den Haag, Rotterdam of Leiden niet eens het initiatief wat verschillende soorten te bestellen en die aan het publiek aan te bieden. Begonia Waarom krijgen Beoginla's zo vaak schimmel op de bladeren, en is daar nog wat aan te doen als ze bloeien? Antwoord: De meeste Begonia's zijn zo opgefokt en doorgewkeekt, enkel en alleen om super-grote bloemen te krijgen, dat ze praktisch geen weer stand meer hebben tegen meeldauw (dat is die witte schimmel). Geluk kig zijn de nieuwe zogenaamde Rie- ger-begonla's wat sterker. Vraagt u daar eens naar. Meeldauw is prak tisch niet te bestrijden. Maar 't komt er minder gauw op wanneer u de Begonia goed voedt en hem zo koel mogelijk zet. Is de aantasting een maal begonnen, dan kunt u misschien nog snel een stekje nemen alvorens de oude plant weg te kieperen. Dieffenbachia Clivia Mijn Clivia heeft een stek. Ik wilde graag weten wanneer ik deze eraf mag halen. Ik wil dan tevens de plant eens van nieuwe aarde en een grotere pot voorzien. Omdat hij momenteel in zijn rustperiode is, durf ik er niets aan te doen om in het voorjaar een teleurstelling te voorko men (hij had vorig Jaar twee mooie grote bloemen) Antwoord: Zijsóheutjes, die aan een Clivia worden gevormd, kunt u gewoon laten zitten, maar u kunt ze ook na twee Jaar afnemen. Ze moeten dan minstens 4 of 5 blade ren bezitten. Haal de moederplant uit de pot (vaak zult u de pot stuk moeten slaan), peuter voorzichtig de wortels van het stekje los. Zet het Jonge plantje eerst in een mengsel van 50 procent potgrond 50 pro cent duinzand. Zodra er nieuwe wor tels zijn gevormd, de plant overzet ten in gewone verpakte potgrond. De moederplant kunt u ook meteen in een nieuwe pot zetten, die echter niet zo erg veel groter behoeft te zijn. Voer de hele operatie direct na de bloei uit. Hoe oud moet een Cliva zijn om te kunnen Woeien? Antwoord: Behalve uit zijsóheutjes (siekjes) kan de Clivia uit zaad vermeerderd worden. Na de bloei worden oranjegele zaaddozen ge- vormd, die soms een jaar aan de plant moeten blijven tot het zaad rijp genoeg Is. De korrels meteen uitzaaien op bodemwarmte, na een week of zes moeten ze gekiemd zijn. Helaas te Clivia-zaad uit eigen oogst niet altijd kiemkrachtig. De Jonge plantjes moeten minstens 3 Jaar oud zijn voordat ze kunnen bloeien. Elk Jaar verpotten zoals In het vorige ant woord beschreven. Hebt u wat klei of leem op door de verpakte potgrond te mengen, dan wordt dit bijzonder op prijs gesteld. Het mengen gaat het beste door de volkomen droge klei fijn te wrijven. Gatenplant Een stek van een soort gaten- plant (de juiste naam te mij onbe kend) heb Ik drie weken in een pot met water wortels laten schieten. De bladeren die hij nu na het planten krijgt hebben echter een heel andere vorm dan die van de oorspronkelijke plant waar ik de stek van heb ge nomen. Bovendien verschillen de bla deren van de stek ook onderling van elkaar in vorm en grootte» Mijn vraag is: wat moet ik doen om te bereiken dat de oorspronkelijke bla deren aan de stek komen? Ik heb te len in bladgrootte. Antwoord: De plant die u bezit is niet de gewone Gatenplant of Mon- stera. maar een Phllodendron, om precies te zijn waarschijnlijk de soort squamiferum. Het is allemaal fami lie. De bladeren aan het stekje ver tonen de zogenaamde Jeugdvorm. Al de plant groter wordt, zal ook de blad vorm veranderen, totdat dientenslot- te precies gelijk te aan het blad van de moederplant. U hoeft dus niets an ders te doen dan het stekje regelma tig te verpotten en uw Phllodendron volgens het boekje op te kweken. lijkse behandeling daarvan (water, kunstmest) dezelfde als voor een gladde cactus? En hoe houd ik de takjes zo kort mogelijk? Antwoord: Er worden veel planten lidcactus genoemd, maar als u er een heeft met getande bladeren, overhan gende groeiwijze en violette bloemen rond deze tijd van het jaar, dan is het de Kerstcactus oftewel Zygocactus. Vooral bij oudere planten hangen de takken sterk over, daarom wordt hij soms op een stammetje geweekt. In korten gaat natuurlijk ten koste van de bloei. De Kerstcactus wil na de bloei 6 weken rust door droogte. Zo weinig water geven dat de leden net niet gaan schrompelen. Daarna ver potten, voorlopig nog binnen houden, maar eind mei liefst in de tuin op een beschaduwde plek. Pas op voor slakken, die zijn er dol op. Af en toe bemesten. Eind september binnen halen, in oktober goed droog houden, waardoor de knopontwikkeling gevor derd wordt. Pas wanneer er veel knop Jes zijn geeft u geleidelijk meer wa ter, waarna de bloemen zich rond Kerstmis zullen openen. Zet een luci- ferhoudertje in de aarde aan de kant die naar het licht gekeerd is. Verandert de lichtinval, dan verliest de plant zijn knoppen. Kunstmest Wat is de beste kunstmest voor kamerplanten? Antwoord: De beste kunstmest is nog niet uitgevonden. Dat zal ook niet gebeuren, want elke plant heeft zijn eigen voorkeur. Toch zijn de meeste handelsprodukten goed bruik baar. Zelf gebruik ik altijd een hele boel merken door elkaar, denkend: wat de één niet biedt, zal de ander wel bevatten. Daarbij heb ik een dui delijke voorkeur voor organische (dierlijke of plantaardige) mest, zo als gedroogde koemest, kippemest, bloedmeel, etc. Er is al luchtveront reiniging genoeg, voor mij hoeft die van de chemische kunstmestfabrica- ge daar niet nog eens bij te komen. erwtenplantje Ik heb een bloeiend erwtenplan tje. Er zijn vijf bloemen in gekomen, die half uitgebloeid zijn. Hoe moet ik het nu aanleggen om uit de zaad jes weer nieuwe planten te krijgen? Antwoord: Ik denk dat u met „erw tenplantje" bedoelt een Senecia her- reianus of een Senecio citrifirmis, allebei succulente hangplantjes, die een reeks van bolronde blaadjes als erwtjes aan een snoer hebben zitten. We hebben een kamerdennetje ge kregen in een ondiepe schaal (8 cm). Wat moeten we doen om het goed te behandelen? We hebben c.v., dus een radiator bij het raam. In onze kamer is het 20 graden Celcius. Moet hij in 'n grotere bak, op welke plaats staat hij het best, en hoe vaak moet hij water hebben? (Iemand vertelde ons dat hij besproeid moet worden met regenwater). Antwoord: De kamerden (Araucarl heterophylla) is niet zo makkelijk goed te houden, 's Zomers gaat alles best wanneer hij voor een licht ven ster op het Noorden staat en af en toe besproeid wordt. Maar in de win ter. als de verwarming aangaat, wordt de atmosfeer veel te droog voor de kamer. Ondanks dagelijks sproeien zullen de onderste etages geel wor den en afvallen. Kunt u de kamerden bij 5-10 graden C overwinteren, dan zijn er geen problemen. Dat van 't regenwater klopt, als het zuiver is (in Den Haag nog wel, in Rotterdam meestal niet) moet u het ook voor gieten gebruiken. Kalkhou- dend leidingwater is namelijk niet zo best, voor deze plant. Water spuiten Wat is de zin van water op plan ten spulten? Moet Je dit vaak doen? Neemt een plant dan ook via zijn blad water op? Antwoord: Planten kunnen ook via het blad vocht opnemen. Maar in hoofdzaak dient het blad Juist voor de verdamping. Het tekort in de plant wordt dan via de wortels aangevuld. Maar in droge kamerlucht verdam pen veel tropische planten té snel, de wortels kunnen het niet bijhou den. In een poging de verdamping af te remmen, besproeien we de plan ten. Dat helpt natuurlijk alleen als u 't heel vaak doet. Veel beter is een elektrische verdamper, die de luchtvochtigheid in de kamer per manent verhoogt. Ook nuttiger voor uw slijmvliezen, die minder snel uit drogen. Bovendien kunt u de ther mostaat een stukje lager zetten, want vochtige warmte is behaaglijker. Uw man zal minder pils drinken. Alles bij elkaar hebt u die verdamper van f 120 er snel weer uit. Lidcactus Enkele weken geleden kocht ik een Udcactus met getand lid. Is de dage Erwtenplantje In cultuur blijken ze nogal gemak kelijk te zijn. Bloemen heb ik er zelf nog niet ingehad, die komen waar schijnlijk alleen bij droge en koele overwintering. Het is de vraag of de bloemen kiemkrachtig zaad voort brengen. Laat ze een paar maanden zitten en maak er dan een open om te zien of het zaad droog en rijp lijkt. Dan uitzaaien in een mengsel van duinzand en fijne turfmolm. Glas of plastic erover en matig warm hou den. Misschien kiemt het zaad. An ders is 't plantje erg gemakkelijk uit stek te vermeerderen, dus niet te snel getreurd. Mosstokken Vandaag zag ik „mosstokken" te koop staan. Dat zijn witte plastic buizen, waar met ijzerdraad mos omheen gebonden zit. Hebben die nu nut voor de planten, of houden ze ze alleen maar overeind, zodat Je net zo Als mos wel nut heeft, wil ik graag weten wat de beste soort is. AntwoordMosstoken k worden vaak gebruikt om er klimplaten met luchtwortels, zoals rankende Ficus- soorten, Philodendron, Gatenplaten en klimop langs te leiden. Houdt u 't mos constant vochtig en doet u af en toe wrat opgeloste mest door het sproeiwater, dan kunnen de wor tels op den duur in het mos groeien. Maar in de praktijk zijn mosstokken vaak zo droog als gort, en dan kunt u inderdaad net zo goed een gewone stok gebruiken. Het enige mos dat in aanmerking komt is sphagnum oftewel veenmos, verbrijgbaar bij de bloemist. Venusschoentje Het uitgebloeide Venusschoentje van dit voorjaar staat er goed bij en heeft nu twee even grote „kinderen". Moet ik dat allemaal, in hetzelfde potje laten staan of splitsen? En hoe krijg ik de boel weer aan het bloeien? Antwoord: De orchidee Venus schoentje (Paphiopedilum) is niet zo makkelijk in de cultuur. Eigenlijk is een matig verwarmde kas nodig, win- tertemperatuur 12-15 graden C. In de kamer is een venster op het oos ten 't beste. Een strenge rustperiode is niet nodig, wel minder water ge ven bij lage temperatuur. In februari verpotten in een mengsel van ver teerd eikenblad, varenwortel en veen- mos. m de zomer flink gieten met zuiver regenwater. Als de plant te groot wordt, kunt u de zaak splitsen. Bladcactus Komen er aan een tak of blad van een bladcatus maar éénmaal bloemen, of ka»n dit enkele jaren achtereen gebeuren? Antwoord: Waarschijnlijk bedoelt u met „bladcactus" ook de een of an dere lidcactus. Deze planten groeien elk Jaar een stukje verder, de bloe men verschijnen meestal aan de nieu we scheuten. Maar er komen ook wel bloemen aan loten die ruim een Jaar oud zijn. Dat hangt er vanaf welke soort u bezit. Ik heb een plant gekregen, ik weet geen naam, 't is een stammetje van anderhalve centimeter doorsnee en 25 centimeter hoog. Op ongeveer 10 cen timeter van boven komt een tros bla deren, groen met een lichtgroene streep in het midden. Ik weet niets over de behandeling of waar hij moet staan. Is t een palmpje? Ik stuur u er een tekeningetje van. Antwoord: Uit de schets, die u bij de brief insloot, kon ik opmaken dat u in het bezit bent van een zoge naamde Tiplant, zo as die tegenwoor dig weer erg in de mode is. U vindt een foto op pag 194 van Het Grote Kamerplantenboek. Het zijn haast Geraniumstek Hoe behandel ik mijn geranium- stekken? Droog, vochtig, warm, koud? Ze maken nu zoveel gele bladeren. Ze staan in een niet-verwarmd ka mertje met licht uit het noord-wes ten. Antwoord: Geraniums kunnen het beste in augustus gestekt worden. Be gin oktober zijn er dan genoeg wor tels om de plantjes in 8 cm potjes over te zetten. Deze potjes koel. maar vorstvrij overwinteren. Gele bladen duiden op een gebrek aan vocht of op een té lage temperatuur. In maart- april de stekjes iets warmer zetten, overzetten in 12 cm potjes en eind m buiten plaatsen. Als het goed is, zit ten er dan al bloemen in. Gloxinia Fuchsia De hele zomer heeft mijn Fuchsia op het balkon gebloeid, en hij bloeit nóg. Wat moet ik met hem doen als het gaat vriezen:.binnen halen bij de c.v., in de kelder zetten, op het bal kon laten hangen, of weggooien en olgend Jaar een nieuwe kopen .pan lat de fut er toch uit is"? Antwoord: Fuchia's kunt u Jaren lang overhouden wanneer ze 's win ters maar heel koel staan, ik zou zeg gen bij 12-15 graden C en goed in het licht. In het voorjaar worden de planten dan wat teruggesnoeid, ver pot en opnieuw aan de groei ge bracht. In mei-Juni kunt u stekjes nemen van vers gegroeide scheutjes met 5 6 bladeren eraan. Ze be- wortelen op aarde of op water. Deze stekjes kweekt u dan op voor het volgend jaar. Wittigheid Op de aarde van sommige van mijn planten komt een witte afzet ting. Wat is dat en wat doe Je er tegen? Antwoord: De witte afzetting op de aarde bestaat waarschijnlijk uit schadelijke zouten, afkomstig uit het leidingwater. Aan de buitenkant van stenen potten ls die zoutafzetting nog veel vaker te zien. Direct verpotten, de bovenste aarde wegdoen. Wanneer u met regenwater giet, zult u geen last meer hebben van witte aanslag. allemaal Dracaena of drakenboom- soorten en deze heet D. Fragrans. Men laat de planten in de tropen, als struikgewas groeien, hakt ze na -150 cm lengte exporteert de droge een paar Jaartjes in maatjes van 10 takken dan met scheepsladingen te gelijk. Zet men zo'n stok op water of in de grond, dan loopt hij vrij wel altijd weer uit. Verzorging volgen het boekje. Weinig water Ze zeggen dat Je zomerplanten in de winter weinig water moet geven. Ze moeten dan rusten. Maar hoeveel is weinig? Antwoord: Veel planten willen 's- winters een rusttijd doormaken. Kijk in een plantenboek voor welke dat geldt, want er zijn er ook die 's win ters groeien en in de zomer rusten. Is een winterrust voorgeschreven, 'dan moeten de planten koeler staan. Dientengevolge verdampen ze min der en moet u dus ook minder gieten. Gaat het blad schrompelen, dan bent u té zuinig met water. Maar cactus sen en vetplanten bijvoorbeeld kun nen hij 5 10 graden C maandenlang zonder één druppel water. Daar gaan ze later goed van bloeien. Orchidee Hoe kan ik een orchidee tot bloei krijgen? Ik heb een Jonge plant ge kregen (een polossum als ik het goed heb). Er is al een blad WJ geko men. Hij staat in bladeren en mos, Wij hebben sinds Juni een bonte Diefenbachia, die er de eerste maan den prachtig bij stond. Maar de laat ste maanden krijgt hij steeds snel gele bladeren. De plant wordt vol gens voorschrift besproeid en water gegeven. Een paar weken geleden kwamen er drie bloemstengels in, die we op aanraden van de bloemist hetoben verwijderd .omdat ze niet mooi waren en ten koste van de plant zouden gaan. Wij horen ande re mensen ook klagen over gele bla deren. AntwoordEen Dieffenbachia komt vrij gemakkelijk in bloei. In het Grote Kamerplantenboek hebben we abusievelijk geschreven dat het een zeldzaamheid is. Ik geloof niet dat bloeien de planten erg uitput, maar als een plant in bloei komt, is dit vaak een teken van armoede. Alsof hij zich nog één keer wil voortplan ten alvorens het loodje te leggen. De plant is dus al uitgeput als hij gé&t bloeien. Maar dat geldt ook weer niet voor &lle planten. Amaryllis Bij het verpotten van een Ama- ryllisbol ontdekte ik twee kleine bol letjes ter grote van een hazelnoot Die heb ik vier weken geleden in een bakje met aarde gezet, en nu zijn er 15 cm lange bladstengels aangeko men. Hoe moet ik die behandelen om de bol te laten groeien en bloeir en? Antwoord: De kleine broedbolletjes van de Amaryllis moet u precies zo behandelen als de grote bol, ook al komen er voorlopig geen bloemen aan Dus in de winter het blad laten sprui ten. in de zomer goed voeden, even tueel heel beschut buiten zetten, in september geen water meer geven zo dat alles afsterft. Dan de bol in de pot droog bewaren. In Januari in ver se aarde oppotten, vooral de wortels niet beschadigen en weer aan de groei brengen. Na een Jaar of vier kan het bolletje gaan bloeien.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15