HEATH TREEDT TERUG ALS LEIDER Nog 153 dagen... Hevige strijd in Asmara In mei proces tegen Baader LUCHTBRUG UIT ERITREA ÜOPPIGE TED BI,F,F,F KOUWE KIKKER Verrassende zege Margaret Thatcher V.S. zetten militaire hulp aan Turkije stop VOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 'n ponden Edward Heath moest dan 3r loch het koppige hoofd buigen. *3 Volgens velen had de oud-premier het ging om ingewikkelde prijsstruc- al lang het veld moeten ruimen, nadat de Tories onder zijn leiderschap twee keer achter elkaar de nationale verkiezingen hadden verloren. Het zou ook al gebeurd zijn als Heath niet zelf na de verkiezingsnederlaag van verleden jaar oktober een commissie opdracht had gegeven richtlijnen op te stellen voor de verkiezing van een nieuwe partijleider. In de tussentijd hoopte hij dat de teleurstelling over de laatste verkie zingsnederlaag zodanig zou zijn geluwd dat er grote kans was dat de parlementariërs van de Conservatie ve partij hem opnieuw zouden accepteren. Een hoop, die ondanks de overweldigende steun voor Heath in de Tory-kiesdistricten gisteren op zand bleek gebouwd- Heath is bijna tien jaar leider van de Tories geweest. Van juni 1970 tot februari 1974 was hij premier van Engeland. Onder zijn bewind werd Engeland in 1973 lid van de EEG. Zijn grote kennis van zaken op EEG-gebied, in het bijzonder turen, tarief stelsels enzovoorts, be zorgde hem de bijnaam van „kruidenier". De ironie van het lot wil dat Margaret Thatcher die nu kans heeft hem op te volgen, de dochter van een kruidenier is. De voornaamste kwaliteiten van Heath als partijleider waren zijn enorme politieke ervaring op vrijwel elk terrein, zijn vastbeslotenheid en zijn grote integriteit. Hij miste echter de flexibele geest van zijn grootste rivaal, de huidige premier Harold Wilson. Vooral die vastbeslotenheid bracht hem in 1973 in conflict met de Britse mijnwerkers, die meer loon wilden dan wettelijk was toegestaan. Een conflict dat Engeland aan de rand van een energiecrisis bracht en de Tories een verkiezingsnederlaag bezorgde. Het betekende voor Heath het begin van het einde. Zijn idealen voor een beter Engeland, gebaseerd op strikt economische overwegingen, had hij niet kunnen realiseren. De econoom Heath wilde de binnenlandse industrie opvijzelen en tevens de inflatie beteugelen door een strin gente loon- en prijspolitiek. Verder wilde hij de export bevorderen en de industrie moderniseren om tenslotte te komen tot een geleidelijke expansie van de econo mie. Zijn filosofie vond gehoor in Londense directiekamers maar niet in de mijnen en in de fabrieken. Van Heath is vaak gezegd dat hij een goed politicus was, maar een slecht psycholoog. Hij kwam niet zo best over bij het grote publiek, dat hem vaak een kouwe kikker vond. Heath ging er echter te veel van uit dat het niet belangrijk was hoe hij iets zei, maar wat hij zei- Eenmaal in de oppositie leek Heath nog slechts een schim van wat hij vroeger was. Zijn oude strijdlust was verdwenen en de kritiek op zijn beleid binnen zijn eigen partij groeide met de dag. Sir Keith Joseph, de voormalige minister van sociale zaken en volksgezondheid verweet Heath een slecht financieel lanceerde een directe aanval; hij verweet Heath een slecht financieel beleid door onder meer het Andere prominente Conservatieven, zoals William Whitelaw, de huidige voorzitter van de partij, die nog steeds getipt wordt als de toekom stige leider, en James Prior, de schaduw-minister van arbeid, lieten zich in het openbaar niet uit over hun leider. Maar zij maakten er ook geen geheim van klaar te staan om Heath te verdringen. Dat moment is nu aangebroken. Volgende week dinsdag is de tweede verkiezingsronde. Het is moeilijk te voorspellen wat de politieke toe komst voor de afgetreden partijlei der zal brengen. Margaret Thatcher heeft gezegd dat zij, als zij gekozen zal worden, Heath graag in haar schaduwkabinet wil opnemen. Insi ders verwachten echter dat hij dat niet zal doen. Heath kan als hij wil zijn oude vak, dat van bankier weer opnemen. Ook is er een mogelijk heid dat hij de Lord-titel zal accepteren en van het Lagerhuis naar het Hogerhuis zal verhuizen. TON SCHUURMANS LONDEN De Britse conservatieve partij heeft sinds gis- teren geen leider meer door het aftreden van Edward Heath, voormalig premier van Groot-Brittannië. Oppositieleider Heath kondigde zijn besluit aan anderhalf uur nadat hij tegen alle e verwachting in de eerste ronde van de verkiezing van de nieu- we partijleider had verloren van zijn naaste rivaal Margaret 1Thatcher, oud-minister van Onderwijs. De 276 conservatieve parlementsle- het traiditianele conservatisme en den gaven Margaret Thatcher 130 het vrije-marktstelsel. jstemmen, Edward Heath slechts 119 In Westminster, de Londense re- Omdat de 49-Jarige Mar- geringswijk, wordt de overwinning karet Thatcher volgens de Inge w ik- kelde kiesprocedure nog te weinig Margaret Thatcher, de eerste die ooit kandidaat heeft ge- te nemen is er volgende week op- sohouwd dan een morele over Win nie uw een stemming. De eventuele ning op Edward Heath. Men gaat Margaret Thatcher i uit dat haar kansen heel wat ronde stond het voor vrijwel ieder- kiezingen deelnemen. De suppor- Jkiezing is echter duidelijk gebleken hang eerder zal groeien dan 1 de overwinning. garet Thatcher willen. In de twee- |de ronde zijn er namelijk nieuwe I kansrijke kandidaten. Heath had steeds gezegd tot het Noord-Ierland dat den werd echter algemeen verwacht. mij zioh kandidaat zal stellen "ter Veel conservatieve lagerhuisleden fwille van de eenheid in partij". In die in de eerste ronde op Heath heb- 1de eerste ronde had hij als persoon- ben gestemd zullen vermoedelijk in lijke vriend van Heath niet aan de een tweede ronde hun stem aan een strijd willen deelnemen. Volgens van de nieuwe kandidaten geven sommigen hebben zijn gematigde op- Heath in de tweede ronde vernede- rvattingen wellicht meer aantrekkings- ten het leiderschap over te nemen, kracht op de kiezers en in het bij- Het gevolg zou zijn geweest dat zonder de leden van de vaktoewe- Heath in de tweede rtnde vernede- ging dan de denkbeelden van me- rend weinig stemmen zou hebben vrouw Thatcher. Zij sprak zich on- gekregen. En dat heeft hij vermoe- langs uit voor een terugkeer naar delijk willen voorkomen. ...en dan slaat deze naar kuituur dorstende Nederlander eindelijk een omfloerste blik op de Akropolis waarna hij in een Atheens eethuisje bij een portie schapekaas en een glas Ouzo gaat zitten bijkomen van de emotie. Als u over 1 S3 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakanliekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. Margaret Thatcher wordt in gal nadat ze op verrassende wijze het Engelse Lagerhuis omringd de partijleider der Conservatieven, door een zee van fotogralen, tij- Edward Heath, had verslagen in dens een persconl er entte, die ze de eerste ronde van de weg naar het partijleiderschap. STUTTGART Op 21 mei be- gint in Stuttgart het proces tegen de zogenoemde harde kern van de anarchistische Baader-Meinhofgroep. Dan zullen de 41-Jarige Ulrike Mein- hof, de 35-Jarige Andreas Baader, de 31-jarige Gudrun Ensslin en de 30- Jarige Jan Carl Raspe zich moeten verantwoorden wegens meervoudige moord, bomaanslagen, bankoverval len en diefstallen. Het wordit een van de geruchtmakendste rechtza ken in het naoorlogse Duitslamtf. Ook de 33-Jarige Holger Meins moest oorspronkelijk tegelijk met de andere vier verdachten terechtstaan, maar hij overleed in november in de gevangenis, nadat hij twee maan den tevoren in hongerstaking was gegaan. Zijn dood, die door mede standers van de bende als een 'te rechtstelling' werd bestempeld gaf aanleiding tot nieuwe terreurdaden in de 'bondsrepubliek. De activiteit van de Baader-Mein- hoff bende, began to med 1970, toen Ulrike Meinhof, een voormalige Jour naliste, met enige vrienden met ge weld Andreas Baader bevrijdde, die in West-Berlijn gevangen zat wegens brandstichting in 'n warenhuis. Baa der en Meinhof gingen toen onder gronds werken aan een nieuwe fa se van de "klassenstrijd'. Na bom aanslagen op Amerikaanse instel- latiies in Heidelberg en Frankfort en op de uitgeverij van Axel Springer in Hamburg, werden de leden van de harde kern bij politie-acties in Franfurt, Hamburg en Hannover ge- gevangen genomen. PURITEIN Een bibliotheek in de Spaanse stad Caceres heeft een re- produktie van de Maja Desnuda de naakte Maja van Goya, uit haar etalage moeten halen, omdat een gendarme het beroemde schil derij 'aanstootgevend' vond. Pendant van de Maja Desnuda is de geklede Maja, waarvoor waarschijnlijk Dona Antonia Zarate poseerde. Meer werk in de Belgische mijnen BRUSSEL In de komende maanden zullen in de Belgisch- Limburgse mijnen 3000 nieuwe arbeidsplaatsen worden gecreëerd. De uitbreiding van het mijnwer kersbestand is een gevolg van 'n grondige studie inzake de kolen- produktie, aldus de Belgische staatssecretaris voor Streekbeleid en Ruimtelijke Ordening. Vorig Jaar al is het aantal mijnwerkers in de Kempen toe genomen met 1260 man. Een jaar eerder nog trokken 1695 mijnwerkers uit de Kempen weg. Zelfs in de mijn van Eisden. die veroordeeld was tot sluiting, kwamen vorig Jaar 112 arbeiders meer werken. Op het ogenblik RECHTERS OP TONEEL De rechter wordt huisknecht. De advocaat commissaris van po litie. Deze wonderlijke mixture van functies kan men woensdag 19 maart in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag tegen komen. Dan staan officier van Justitie en pleiter als kameraden hand in hand op het toneel om gezamenlijk gestalte te geven aan Luigi Pirandello's moeilijke vraag: "Wat is de waarheid?" Ze krij gen daarbij vrouwelijke assistentie van de echtgenote van een kan tonrechter en medewerksters van advocatenkantoren. De overige gebruikers van het nieuwe Paleis van Justitie zitten in de zaal. Want dit toneelfeest wordt de gezamenlijke viering van het feit dat koningin Juliana op 24 februari deze kolossale Haagse residentie van Vrouwe Justitia heeft geopend. Nu zijn rechters en advocaten wel gewend voor publiek op te treden, maar nu het de tekst van een ander betreft hebben ze toch maar de hulp van regisseur Joris Diels van de Haagse Comedie in geroepen. Zo'n veertig maai zul len ze repeteren. En het ministe rie van Justitieel bewindsman Van Agt is goed voor de centen. AI zullen die advocaten ditmaal na tuurlijk wel pro deo optreden. TE LAAT VOOR HET ETEN Het zal gebeuren. Of inaar beter niet. Want zo'n pretje is het toch niet als je denkt op weg te zijn naar de warme (hap in Den Haag en je komt in Rotterdam terecht. Dat overkwam gisteren een aantal spoorreizigers. De trein uit Enschede wordt om kwart over vijf in Utrecht gesplitst in een deel voor Den Haag en een deel voor Rotterdam. Door het uitvallen van twee rijtuigen voor Den Haag kwamen op het perron twee rijtuigen voor Rotterdam onder het bestemmingsbord Den Haag te staan. Dat is om moeilijkheden vragen Die kwam ook prompt. De meeste "slachtoffers" namen het vrij laconiek op, maar er was in Rotterdam wel een run op de telefooncellen. Om moeder de vrouw te bellen, dat men te laat voor het eten was. JONGEN DOOR EENDEN GERED Eenden hebben in het Oostfranse Langres het leven van de twee- Jarige Thierry Chaff gered. Zonder dat iemand het zag viel het jochie in een sterk gewassen rivier. De stroom sleurde hem mee. Tot zijn geluk kwam hij zo echter terecht temidden van een groep eenden, die luidkeels protesteerden tegen zijn aanwezigheid. Ze maakten tezamen voldoende kabaal om een boer te alarmeren, die het kind van de verdrinkingsdood redde. De 13-jarige Mark Wickerd uit Connecticut is nooit alleen als hij huiswerk moet maken. De uil Socrates wijkt nimmer van zijn zijde sinds de jongen het dier oppakte, dat na een aanrijding voor dood op de weg lag. Zijn liefste maal: een rau we kip HERBOUW TOREN NA DERTIG JAAR Dertig Jaar geleden bliezen de Duitsers de toren van het dorp Nieuwerkerk op Duiveland op. Nooit is er geld geweest om deze dorpstrots te herbouwen. Maar nu gaat het toch gebeuren. Er moet een miljoen voor op tafel komen. Het zo kan "goekoop" omdat men eeTst een betonnen skelet gaat aanbrengen en daarna de buiten bekleding metselen. Tien mensen kunnen er een Jaar lang aan werken omdat de oorlogsclaim 4% ton bedraagt en het fonds voor aanvullende civieltechnische weiken goed is voor de rest. VOOR EN TEGEN DIENSTPLICHT NIPO heeft weer een nationale steekproef gehouden. En wat blijkt? In meerderheid zijn we vó6r de militaire dienstplicht. Maar liefst tachtig procent kan zich ermee verenigen. Ze6tien procent is er tegen, de rest kan het niet schelen. De meeste voorstanders kwamen van confessionele huizen. De meeste tegenstanders (24 pro cent) werd gevonden bij de jongeren van 18 tot en met 24 Jaar. Ankara (AP) De Turkse rege ring is er gisteren officieel van in kennis gesteld dat het Amerikaanse Congres heeft besloten de militaire hulp aan het land stop te zetten, zo neeft waarnemend premier Sadi Ir- mak bekendgemaakt. De stopzetting van de Amerikaanse hulp zal niet van invloed zijn op de Turkse poli tiek ten aanzien van Cyprus, maar wel tot veranderingen leiden in de betrekkingen met de Verenigde Sta ten, aldus Irmak. De bewindsman zei dit in een regeringsverklaring die werd opgesteld na een twee uur du rende vergadering van de Turkse na tionale veiHgheidsraad. Addis Abeba Honderden Eritrese verzetsstrijders hebben gisteren Ethiopische regeringstroepen in As mara bestookt terwijl Amerikanen, Fransen en andere buitenlanders via een luchtbrug uit de hoofdstad van de provincie Eritrea werden gehaald. Inwoners van de stad verklaarden dat op vele plaatsen straatgevechten uitbraken. Voorts wordt vernomen dat de ver zetsstrijders olieopslagplaatsen in de omgeving van Asmara hebben aan gevallen en een grote brug hebben opgeblazen waardoor een ondersteu ningseenheid, uitgerust met 52 tanks en tientallen pantserwagens, de re geringstroepen in Asmara niet direct meer kan bereiken. Een Italiaan die uit Asmara ge- evacueerd was, zei dat vele Eritrese verzetsstrijders burgerkleren dragen en dat de regeringstroepen daarom maar op alles schieten wat beweegt. De Amerikaanse ambassade heeft de vluchtelingen bevolen niet met Journalisten te praten over de toe stand in Asmara. Ze liet weten dat het commentaar van de verslagge vers het leven van de buitenlanders die nog in Asmara zijn, in gevaar kan brengen. Om het verzet te hel pen breken, heeft de militaire rege ring van Ethiopië alle mensen die zich verborgen houden uit vrees voor vervolging op beschuldiging van moord, gewapende roofoverval ofan' dere vergrijpen, vrijwaring van rechtsvervolging aangeboden. Deze mensen hebben tot 8 mei de tijd ge kregen zioh bij de dichtstbijzijnde autoriteiten te melden. Rond 400 buitenlanders-Amerika nen, Britten, Italianen, Zweden en Duitsers - zijn gisteren van Asmara dat van de buitenwereld is afgeslo ten, naar Addis Abeba gevlogen in vliegtuigen die de Amerikanen en Britten van de Ethiopische lucht vaartmaatschappij hadden gehuurd. Een paar vluchtelingen die in Addis Abeba waren aangekomen, negeer den het bevel om niet met Journa listen te praten. Zo zei er een dat er vrijwel overal in Asmara mensen worden neergeschoten zonder dat daar bij enige onderscheid wordt ge maakt. Zware gevechten worden gemeld uit een gebied op circa 24 km ten noordwesten van Asmara waardoor de weg loopt naar Keren, een berg- stadje to het opstandelingengebied. In Amerika gebouwde gevechts bommenwerpers bestoken daar de stellingen van de verzetsstrijders en de artillerie van de regeringstroepen beschiet het gebied voortdurend. De guerrillastrijders hebben een vlieg tuig neergehaald, vermoedelijk met Russische luchtdoelraketten. Het is bekend dat de verzetsstrijders over deze raketten beschikken. De militaire regering van Ethio pië zal nog hardere maatregelen ne mer tegen de rebellen indien de ter reur en de verwoestingen voortdu ren, aldus heeft het hoofd van de regering verklaard in een vraagge sprek met het Zweedse dagblad Gö- tenborgs-posten. De generaal noem de de rebellen 'misleide elementen die Eritrea niet vertegenwoordigen maar uit puur winstbejag handelen". Het nieuws van de Amerikaanse beslissing was eerder op de dag aan de regering meegedeeld door de Ame rikaanse ambassadeur in Ankara, William Macomber. In Washington noemde minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de ontwikke ling 'een tragedie". Irmak zei dat een herziening van de bijdragen van Turkije aan de ge zamenlijke defensie-structuur van de NAVO noodzakelijk was gewor den, "Turkije er geen nut meer in ziet om de huidige onderhandelingen met de Verenigde Staten over de toepassing van de bilaterale verdra gen tussen de beide landen voort te zetten." Op grond van de bestaande bila terale verdragen heeft de Ameri kaanse luchtmacht de beschikking over een aantal bases in Turkije. Eerder op de dag had Turkije de terugtrekking voltooid van een bri gade uit Cyprus, die deel uitmaakt van een Turkse strijdmacht van naar schatting 35.000 tot 40.000 man op het eiland. Irmak ontkende vori ge week, dat de terugtrekking van de brigade een concessie was aan het Amerikaanse Congres, dat druk had uitgeoefend op Turkije, zijn militaire strijdmacht op Cyprus te verminde-» Het is in het geheel nog niet zeker of een voor zaterdag geplande ver gadering van Kissinger en de minis ters van buitenlandse zaken van Griekenland en Turkije nog door zal gaan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Volgens een. woord voerder van het ministerie zijn de besprekingen na de stopzetting van- de Amerikaanse hulp aan Turkije aoor het Congres in een heel ander daglicht komen te staan. Vanuit Brussel werd dinsdag ge meld dat de Turkse minister van Buitenlandse zaken Esenbel zater dag in de Belgische hoofdstad be sprekingen met Kissinger zou komen voeren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13