Johan Spee en zijn geiten willen een woestijn keren LEZERS SCHRIJVEN Jonge VS-Democraten fel in verzet tegen tradities Ik blijf de Hollandse boereen jaar of acht wil ik het proberen INSPRAAK 'ONTUCHT' ALLES SEX ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 PAGINA 17 Washington De fractie van de Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden trilt op haar grondvesten. De nieuwkomers in dit zeer versterkte en verjongde deel van het parlement het zijn er 75 in getal hebben de trompet der revolutie gestoken. Zij willen dat het mandaat, waarmee ze door de kiezers naar het Capitool zijn gestuurd, in praktijk wordt ge bracht. Ze zijn opgestaan tegen de vastgeroeste tradities die de werke lijke zeggenschap in het Huis lijdzaam overlieten aan de ouderen in de fractie. Zij weigeren het Door Anton Pfeiffer ootmoedig „ja en amen" waarmee tot nu toe aan de zelfgenoegzaamheid van deze bevaderende conservatieve bovenlaag werd toegegeven. Te voorzien De rebellie was te voorzien. Ze is echter ingrijpender dan iemand had gedroomd. Het was een schok van de allereerste orde tcsn onlangs de „caucus" van de Democraten dat is een soort kiesclub van alle Democraten in het Huis botweg de herbenoeming weigerde van twee commissievoorzitterszoals die was voorgedragen door het .House Democratie Steering and Policy Committee". Dat is een met veel autoriteit beklede commissie van 24 man, van wie er twaalf zijn aangewezen door de voorzitter van het Huis Carl Albert en 12 door de regionale besturen van de partij. Deze groep geeft richtlijnen voor het beleid in de fractie, die voorheen nagenoeg zonder weer woord werden geaccepteerd. Met de afwijzing van dit tweetal W. R. Poage van Texas voor de commissie van landbouw en F. Edward Hebert van Louisiana voor die van de strijdkrachten hadden de rebellen hun kruit nog niet verschoten. Met het altijd blinde lings erkende gezag Steering Committee spotten zij ook door zich niet te scharen achter de aanbeveling van het ooilege twee andere commissievoonzitters van hun post te ontheffen: de „oauous" liet horen dat de 81-Jarige Wright Patman van Texas de deken van de Democratische fractie mag blijven als hoofd van de commissie voor het bank- en geldwezen en de huisvesting en dat Wayne L. Hays uit Ohio kan blijven zitten als leider van de administratieve oommissie voor het Huis, een college dat is belast met de controle over het financiële doen en laten van alle afgevaardigden in hun functie. Vanzelfsprekend Het gold tot nu toe haast als vanzelfsprekend dat het oudste lid van een commissie in het Huis automatisch ook voorzitter was en dat hij bij zijn heengaan logischer wijs werd vervangen door de man die hem volgde in Jaren. De Rode Garde van de Revolutie zoals de jonge stroming in de Democratische fractie zioh trots laat noemen brak zonder enig gewetensbezwaar met deze traditie. Zij wü het hele systeem van organisatie van de fractie in het Huis op de helling hebben. Veel van de commissievoorzitters, wier plaats door de opstand van de „freshmen" zoals de pas aangetreden Congresleden worden genoemd bedreigd wordt, hebben dat aan zichzelf te wijten. Door de Jaren heen bouwden zij hun rijk op de zekerheid van hun leeftijd. Daarbij werd met vernederende arrogantie voorbijgegaan aan de wil van de fractiemeerderheid. Met dat rijk is het nu uit: de Jonge rebellen accepteren het niet meer. Zij zijn zich bewust van hun mondigheid, zij hebben de macht om de leiders aan de top van de commissies te zetten die de verantwoording willen afleggen daar waar zij thuishoort: bij de afgevaardigden die door het Ameri kaanse volk zijn gekozen. De Jonge Democraten zien him overweldigende zege in de jongste verkiezingen als een opdracht van het volk schoon schip te maken, een opdracht die daar hebben we het al weer een gevolg is van de opstandige woede over het Waterga- te-schandaal. Aan het prille begin van him politieke carrière hebben zij zich zonder enige terughoudend heid aan het uitvoeren van dat mandaat gezet. Ni-et bedeesd Ze zijn begonnen in eigen gelederen. De voorzitters van de commissie troffen geen blozende Jongelingen, die bedeesd de hoed afnamen voor hun senioriteit, maar strijdbare baanbrekers die hen, op het matje riepen om te vragen in welke richting zij in de komende Jaren Dat heeft twee van hen al in ongenade doen vallen: Poage, die zijn vijfde termijn zou ingaan als voorzitter van de land bouwcommis sie, werd teruggewezen met 144 tegen 141 stemmen, gewoon omdat het machtige blok van de 75 freshmen vindt dat hij zijn werk slecht doet. Hebert, die voor een derde periode de hamer zou gaan hanteren in de commissie voor de strijdkrachten, kreeg van de caucus met 152 tegen 133 stemmen te horen dat men zijn arrogantie beu is. Hij heeft zijn eigen graf gegraven met de neerbuigende manier waarop hij over de nieuwelingen sprak als „die Jongens en die meisjes". Poage en Hebert zijn nog niet definitief gevallen, Patman en Hays zijn nog niet zeker van hun herbenoeming. De uiteindelijke be noeming wordt nog onderworpen aan een uitermate ingewikkelde verkiezingsprocedure, waarin ten slotte het hele Huis van Afgevaar digden beslist, dus ook de 144 Republikeinen, die naast de 291 Democraten zitting hebben. Beleefd Maar het Hjkfc nu al duidelijk dat de greep naar de macht van de liberale jongeren in de Democrati sche Partij gaat lukken: een een dag nadat het zo oppermachtig geachte Steering en Policy Commit tee werd opgeschrikt door het viervoudig „nee" van de caucus, kwam het zeer beleefd met aanbevelingen voor vier andere kandidaten. Het zijn precies de mensen die de rebellen willen hebben. Thomas S. Voley van de staat Washington op de stoel van Poage en Meivin Price van Illinois op die van Hebert. En Wright Patman en Wayne Hays mogen bij nader inzien blijven zitten. Witte Saanen en Toggenburgers Brummen Nabij de heftig slingerende IJssel jaagt Johan Georg Spee in hoog tempo zijn laatste dagen in dit lage land erdoor. Het leven van de geitenboer wordt doorgaans getekend door rust, maar zijn witte Saanen en Toggenburgers zijn drachtig en de lammeren moeten in Ghana het eerste licht zien. Want Johan Georg Spee wordt een Hollandse boer temidden van de Kusasi in Noord-Ghana. „Geen brenger van ontwikkelingshulp, geen verkondiger in de immer meer verdorrende en verzandende openheid Door Th om Olink nabij Mamina. Ik blijf zoals ik ben, boer, en wie wil weten wat ik doe, is mijn gast." Johan Spee is tegen gestroomlijnde ontwikkelingshulp, tegen het dubbel tje dat als kwartje moet terugkomen. Dat verklaart in zijn ogen ook, waarom er niet eerder met een dergelijk project is begonnen en de voortstormende onvruchtbaarheid van de tegen de Sahara-aanliggende landen niet met individuele kracht wordt aangevochten. „Ik erken klimatologische verschui vingen, maar onvruchtbaar? Nee. Johan Spee, boer Door alles heen ligt de slagboom van onze, en met nadruk ONZE economische systemen. De schoen wningt waar hij niet mag wringen. Huisdier Johan Spee, zijn vrouw, twee Jongens en twee assistenten gaan over drie weken beginnen met een probeersel, waarvan velen zeggen, dat het veel haken en ogen heeft. Maar dat door anderen als zeer kansrijk wordt betiteld. „In West-Afrika dwalen zo'n negentig miljoen wilde dwerggeiten rond en vreten alles, wat eetbaar is. Behalve gras. Gevolg: de vegetatie verdwijnt en er is geen proces van bodemontsluiting en de woestijn krijgt haar kans. Hier is de geit al eeuwen 'n huisdier de koe van de armen. In plaats van die negentig miljoen dwerggedten van hot naar her te jagen, moeten ze worden vast gehouden. Aan de ketting. De melk is vergelijkbaar met borstvoeding, op ijzer en vitamine A na. De mest, die kan worden verzameld gaat op de grond en de bladgroenten en wortels, die nooit een kans kregen k unnen dienen als voedsel voor de dieren. Geen noodkreet Met behulp van de mest krijgen bodembacteriën een kans en daarmee de vlinderbloemigen (leguminose), m kunstenaar: ,.De geit is een huis zoals erwten en bonen, waarvan er zo'n honderd soorten in Afrika zijn te vinden. Een groep, die de stikstof uit de grond haalt. Bodemontsluiting dus en geen noodkreet om kunstmest. Groeien die vlinderbloemigen eenmaal dat kan een van de gecompliceerdste in haar soort, de sojaboon worden verbouwd. En dan is de cyclus rond, want evenals de geitenmelk is de sojaboon bijzonder eiwitrijk. En eiwit is daar de grote afwezige." Johan Spee heeft het doorgesproken met vele deskundigen, dat idee van hem, dat hij eigenlijk leerde kennen in Indonesië. "Ik heb er een aantal Jaren gezeten als geneeskundige in het leger en zag hoe de monocultures werden doorbroken. Hoe het alang- alang plaatsmaakte voor voedsel-leve- rende gewassen." Boer Natuurlijk stuit de 46-jarige mens uit Brummen in het begin op een woestijn van onbegrip. Geiten aan een ketting, alle met een naam. Bonen en andere vruchten, waar alleen mais wordt uitgeprobeerd. Kortom een boerenpet tussen hoofd tooien en fézzen. „Ik blijf de Hollandse boer, een Jaar of acht wil ik het proberen. Warmte en licht is er. Regen valt er evenveel als in Nederland, maar het verdwijnt. En mijn geiten zullen daar lammeren krijgen en worden gekruist met de inlandse soorten. Het kan". lier geworden". Hij heeft de steun ingeroepen van de kerk in Ghana, presbyteriaans. „Omdat het een goed geordend stelsel is. Voor het overige heb ik aan niemand rekenschap af te leggen. Mijn gezin en ik gaan op eigen houtje iets proberen, waarin wij geloven." Kalenders Johan Spee heeft Ghana al leren kennen. Met behulp van de kalenders, die hij maakt in samenwerking met De Kleine Aarde kwam genoeg geld binnen om een verkenningsreis naar Accra en het gebied daarboven te maken. Naar de streken van de Kusasi en Mamprusi, volkeren die worstelen met de opdringerige woestijn. „Op mijn reis vertelde ik van mijn plannen en vrijwel onmiddellijk kon ik beginnen als landbouw-deskundige. Maar ik wil niet worden ingekapseld, ik ga onder mijni verantwoording." Hij maakte ,ook tijdens deze rondreis tekeningen. „Mijn ene grootvader was boer en tuinder, de ander kunstenaar.' Het zijn tere schetsen geworden van een land en een volk, dat zijn hulp kan gebruiken Ru8t „Van de regering heb ik de beschikking gekregen over een landbouwstation met veertig hectare grond, dat niet meer wordt gebruikt. Daar zullen wij wonen, nabij Memima. Wanneer de lammeren direct na aankomst worden geboren, over zo'n twee tot drie weken dan zullen zij in de proefstations van de universiteit in Accra achterblijven. Ik weet, dat deze dieren er kunnen aarden. In Israël lopen tienduizenden witte Saanen en Toggenburgers, die voor een deel zijn doorgetransporteerd naar Ghana. Het kan." Mocht de gigantische verhuizing van Oeken naar Memima nu nog een storm door de boerderij van Spee jagen, het gezin van Johan gaat in alle rust. Zoon Johan (14): „Ik heb een -taak voor een half Jaar meegekregen van school. Waarom zouden er problemen zijn?. En iedereen verwacht, dat gehandicapte Maarten (12) veel vreugde in zijn nieuwe omgeving zal vinden. Leerlingen van een technische school in Apeldoorn timmeren de kratten voor de geiten in elkaar, de plaatselijke timmerman tobt over een kist voor een brommer, die mee moet en in lange rijen staan pakken kindervoeding klaar om duizenden kilometers verder uitkomst te bieden. Totdat de geiten van boer Johan Spee het voorbeeld hebben gegeven. Vandaag loeit de Af ram River een stoot over de Merwedehaven in Rotterdam. Voor het vertrek naar Ghana. Aan boord: Spee en zijn levende have, en een hardnekkig geloof in Toggenburgers en Witte Saanen. Gedurende ongeveer 5 Jaar is in spraak één der belangrijkste pro grammapunten van de vakbonden geweest. Medezeggenschap, demo cratische besluitvorming, werkover leg, ondernemingsraden: we stonden er mee op en we gingen er mee naar bed. Eén ding moesten we vooral goed beseffen, dat het nemen van be slissingen door die éne man aan de top, zonder zijn personeel te horen, wel het toppunt van ondemocratisch gedrag was, paternalistisch, geheel uit de tijd, niet passend in de ver nieuwde structuren. Krantenbericht de directeur van Meeuws Transport bedrijf neemt 25 ontslagen stakers niet terug, omdat alle 65 werkne mers die doorwerkten zich daarte gen verzetten. Kijk, dat is nu eens een aardig succes voor de vakbonden. Eindelijk een direoteur die zijn tijd verstaat, die zich in een belangrijke beleidsbeslissing laat leiden door leeft. De vlaggen gaan uit bij alle bondskantoren, denk je dan, de gro te slag om de inspraak is gewonnen! Maar wie zo denkt snapt niets van linkse dialektiek; die is blind voor het ongelooflijk» cynisme van de bonden, als het er om gaat hun wurg greep op het economische en poliie- ke gebeuren in Nederland te verste vigen. Wat is dus in werkelijkheid hun reactie? Zij negeren de uit spraak van het personeel van Meeuws zij verwijten de direoteur dat hij zich achter zijn personeel verschuilt en eisen dat hij geheel alleen als die ene man aan de top zie boven, een beslissing neemt die de vakbonden welgevallig is. Met volledig voorbijgaan aan de wens van het personeel. Met volledige negatie van alles wat er de afgelo pen 5 Jaar over inspraak gezegd en geschreven, gedaasd en gewau weld is. Moraal van dit ware verhaal: ook de arbeider kan het nu duidelijk zijn wie zijn echte vijand is; wie zijn emancipatie tot zelfstandig, kritisch denkend mens tegenhoudt; wie er be lang bij heeft hem als een willoos pionnetje op een schaakbord heen en weer te schuiven; wie er syste matic uit te schakelen, zodat hij be- matei uit te schakelen, zodat hij be reid blijft het vuile werk te doen voor de met conflictmodellen spelende ago gen. Moge dit besef nog op tijd door breken, vóór onze economie volle dig kapotgestaakt is. H. J. PEETERS Rijnzichtweg 38 Oegstgeest. Het bericht in de krant van Jl. vrij dag over de 52-jarige man die een half Jaar lang "ontucht" heeft ge pleegd met een 11-jarig meisje, geeft mij aainleïdïLng tot de volgende reac tie: Als U de "feiten" bekijkt vanuit een volstrekt legalistisch standpunt, hebt U ongetwijfeld gelijk wan neer U vaststelt, dat in bovenge noemde situatie een regel uit het wetboek van strafrecht is overtreden. De regel namelijk, die seksueel con tact met iemand jonger dan 16 laar strafbaar stelt. Ook hebt U gelijk, als U zou stel len, dat laten we zeggen 99 van de 100 mensen bovenvermeld gdrag niet vertoont en hef misschien wel als abnormaal beschouwt. Toch doet naar mijn gevoel, dit soort benadering de werkelijk heid ernstig tekort, waar deze de betekenis die de betrokken indivi duen aan het gebeurde geven, vol ledig buiten beschouwing laat. Mis schien zijn opmerkingen als "het kind praat over deze hele zaak als een volwassen vrouw" en "voor haar was kennelijk deze verhouding heel normaal" relevanter voor de beoor deling van de situatie dan het kran tenbericht suggereert. U legt een en ander alleen maar verbaasd ter zij de. Let wel, waar U uitgaat van een on gezonde, te bestraffen situatie, wil ik niet het tegendeel beweren. Hier- to ontbreekt mij in deze situatie de informatie ten ene male. Ik wil ech ter niet a priori uitsluiten zoals U doet dat de situatie wel eens min der ongezond kan blijken. Legalistische argumenten (de re gel is overtreden en verder basta!), en statistische argumenten (99 van de 100 doen zo iets niet, dus het kan niet goed zijn!) zijn niet alleenza ligmakend, dat is wat ik wil zeggen. Daarom plaats ik voorlopig vraag tekens achter Uw stellingen. Wij zul len ons op de hoogte moeten stel len van de betekenis, die de betrok kenen aan de situatie geven. Wil men oordelen, dan is het voor mijn gevoel relevant te weten ,of het "kind" bijvoorbeeld dwang ervaart in deze situatie of niet. Het is trouwens interessant te we ten. dat de Werkgroep Pedofilie, eind december 1973 ingesteld onder auspi ciën van het Nationaal Centrum, voor Geestelijke Volksgezondheid, in een brief d.d. 20 december 1974 aan d'e Adviescommissie Zedelijkheids- wetgeving van het Ministerie van Jus titie heeft gesuggereerd alle straf wetsartikelen die betrekking hebben op seksuele handelingen tussen per sonen die ouder en die Jonger zijn dan 16 jaar uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen Ik meen dan ook, dat U in ge wraakt artikel geen bijdrage hebt geleverd tot een mondige opinievor ming bij de lezer. Toch een doelstel ling van weliswaar niet alle kranten, niet? JOS VAN ROOSMALEN Jan Pesijnhof 11 Leiden. Wat is hier in Nederland op het ogeblik het geval, en wat frusteert mij zo ontzettend? Aan de ene kant. is daar het liefde gevend GEBOD, door desnoods een stapje achteruit te gaan, Jezelf voor een ander op te offeren, maar.... aan de andere kant de lachers, de immer haaitdragende, oorlogzuzchtige con- sumtie maatschappij. Zie maar: dat eindeloos gelamenteer over ABOR TUS voor radio, TV en in de dag- en weekbladen. Wat hoorde ik een zich dame' noemende houtweg voor de TV beweren: de maatschap pij van heden verlangt, nee dwingt tot burgerlijke ongehoorzaamheid, moet tégen de huidig geldende wet zijn, want die wetgeving is lang niet aangepast en hobbelt achter feitelijk reeds lang bestaande toestanden aan. Och, ik weet wel de overheid helpt wel mee. Door de nieuwe echtschei- dingswet wordt veel glad gestreken en de Mij. ondekt wel nieuwe me dicijnen DE PIL (tot zelf6 de "mor ning after") moet door de zieken fondsen worden verstrekt. Doordat wij verzaakten onze kin deren te leren en doordat de over heid haar macht niet gebruikte of verbruikte moeten wij nu opdebla- ren zitten. Zogenaamde nieuwe leef gemeenschappen, slappe filmkeuring, slap optreden van de Kerk, getole reerd of te weinig gestraft door een stelletje wetsdienaars, daardoor en daardoor alleen zijn zulke wantoe standen en w a a n denkbeelden ontstaan. Het is ales SEX walt de klok slaat. A. J. DE BREE Plantsoen 61 Leiden

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17