LEIDSCH DAGBLAD Reeks rijkswegen uit wegenplan geschrapt mn ers Vrijspraak voor verraste Helma V. KABINET UITGEDAAGD vandaag Remia Fritessaus Ook Gouda-Abbenes en Gouda-Amsterdam VIER TON VOOR LEZINGEN Wethouder Waal boos op burgemeester Vis Demonstraties van links m Lissabon afgelast Ton aan sieraden buitgemaakt bij inbraak Leiderdorp Opvang mogelijkheden literemmertje 397 LEIDSCH DAGBLAD VROUW OP POLITIEPAARD DONDERDAG 30 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 14540 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Minister Gruyters van Ruimtelijke Orde ning heeft de in het Rijkswegenplain genoemde rijkswegen GoudaAbbenes en GoudaAmsterdam geschrapt. Dat kan worden geconcludeerd uit het „structuurschema ver keer en vervoer" van de minister, dat deze zomer zal wor den gepubliceerd. Uit een oogpunt van bezuiniging en ter voorkoming van een al te dicht rijkswegennet stelt minister Gruyters voor nog vier andere geprojecteerde rijkswegen te schrappen. Dat zijn: de belangrijke aanslui- van Verkeer en Waterstaat noemde ting op de Zeelandroute tussen Maas- de berichten hoogst verwarrend en sluis en Heenvliet, de verlengde weg onjuist. Minister Westerterp zou met door de Usselmeerpolders van Em- meloord naar Groningen, het gedeel te van rijksweg en Loenersloot en de weg Weert-Oss. Bovendien wenst de mi nister de vraagtekens achter ten aanzien van rijksweg 14 o tussen Zoetermeer en Den Haag wil- tusen Aalsmeer len afwachten wat de sneltramlijn in verkeersomtlasting kan brengen. Ir. C. Hakstege, directeur openba- werken in Alphen aan den Rijn, planning van het stuk rijksweg 14 reageerde vanmorgen op bovenstaand tussen Rotterdam en Zoetermeer te nieuws: "Officieel was rijksweg Gou- h and ha ven. Daarmee zou ook het gedeelte van rijksweg 14 tussen Zoe termeer en Den Haag (Landschei- da-Amsterdam nog niet geschrapt maar officieus hielden we al geen rekening meer met die weg. Voor ons dingsweg» in de lucht komen te han- komt 011 niet een verrassing", gen De besnoeiing omvat enkele honderden kilometers rijksweg. In het verleden heeft de toenmali ge minister Bakker reeds een vraag teken gezet bij het deel van rijks weg 6 (Emmeloord-Groningen) om dat hij liever de bestaande wegen tussen Zwolle naar Leeuwarden en Groningen wilde verbeteren. De la tere minister Dree6 van Verkeer en Waterstaat heeft reeds rijksweg 3 (Amsterdam-Gouda) van het pro gramma willen halen omdat hij er het nut niet van inzag. De persdienst van het ministerie KLEUREN T.V. 67 CM GROOTBEELD van bekend merk. Alleen bij ons f 1498,- vraag demonstratie, OVERGAAUW Hi-Fi CENTRUM BREESTRAAT 148 - LEIDEN Zacht regen of Veel bewolking met motregen. Matige tot krachtige westelijke wind. Zacht weer met tem peraturen tussen 7 en 12 graden. In het komende etmaal blijft de depressie, die verantwoordelijk is voor de aanvoer van zachte lucht naar ons land het weerbeeld in onze omgeving bepalen. Het kou front van de depressie verplaatst zich van Engeland in de richting van het vasteland en zal morgen dicht bij of over ons land liggen. In verband daarmee zijn voor morgen de regenkansen weer groot. Het blijft echter zacht. 31 JANUARI Zon op 8.23 uur, onder 17.25 uur; Maan op 23.20 nur. onder 9.36 nnr. Hoogwater te Katwijk te 5.48 en 18.05 uur, laag water te 1.43 en 14.0o uur. Suriname wil per jaar voor defensie 25 miljoen gulden PARAMARIBO Suriname wil vanaf 1976 25 miljoen gulden waarde vast per Jaar hebben voor haar de fensie. Dat blijkt uit een nota van de Surinaamse sectie van de Neder lands-Surinaamse defensie-commis sie. De leden van de sectie vinden dat het bedrag ten laste moet komen, van de Nederlandse defensiebegro ting. Zij vinden hun wens gerecht vaardigd, zo staat in de nota. omdat 25 miljoen geen enkele extra finan ciële inspanning met zich meebrengt voor de Nederlandse krijgsmacht. Mocht dit echter niet kunnen, dan moet een ander ministerie betalen, zo vinden ze. De nota vermeldt puntsgewijs waar over de Surinaamse sectie het niet eens is met de Nederlandse. De me ningen lopen uiteen over: de voor zieningen met betrekking tot de rechtspositie van beroepsmilitairen die overgaan van de Nederlandse naar de Surinaamst krijgsmacht, de voorzieningen op het gebied van de Infrastructuur en de uitkering van een overgangspremie. De Surinaamse sectie wil beroeps militairen die dienst nemen in een Surinaamse krijgsmacht een pre mie geven om de overgang aantrek kelijk te maken. WASHINGTON —John Dean, de voormalige juridisch advi seur van het Witte Huis on der president Nixon en een van de sleutelfiguren in het Water gateschandaal, onder neemt aanstaande zondag een spreekbeurttournee van negen weken door de Ver enigde Staten die hem 175.000 dollar (437.500 gulden) zal opleveren. Dean, die op 8 januari werd vrijgelaten na vier maanden te hebben uitgezeten van een gevangenisstraf van 4 jaar, begint zijn lezingentournee in de universiteit van Virgi nia. Voor de twee uur dat hij zal spreken ontvangt hij 4.000 dollar. Zijn gehoor zal be staan uit 4.500 hoogleraren, stafmedewerkers en studen ten. De tournee van Dean is georganiseerd door het Bos ton Lecture Bureau van Ro bert Walker. Deze zei dat hij in de vijftien jaar waarin hij in net vak zit, nooit een spre ker had begeleid naar wie zo veel vraag was. Het gemid deld honorarium van Dean voor zijn spreekbeurten is 3.500 dollar ruim 8.500 gul den) per optreden. De Amerikaanse Democra tische senator en oud-minis ter Ribicoff heeft woensdag een wetsontwerp ingediend dat beoogt het Watergate- schandaal af te sluiten. De tekst van het ontwerp is grotendeels ingegeven door oud-senator Sam Ervin, die de speciale Watergate-com- missie van de Senaat heeft voorgezeten. In het ontwerp zijn de aanbevelingen opge nomen die de commissie heeft gedaan om toekomstige 'Watergates' te vermijden en die tot nu toe dode letters waren gebleven. 22 PAGINA'S i Wethouder Waal is boos op bur gemeester Vis. Boos omdat de burgemeester de informatie over de bouwplannen van het Hoog heemraadschap van Rijnland, waarover hij als enig lid van het college beschikte, niet aan de ove rige leden van B. en W. ter ken nis heeft gebracht. Rijnland heeft nieuwbouw- en restauratieplan nen op de plaats en in de naaste omgeving van het voormalig post kantoor in de Breestraat. Vorige week zijn deze plannen openbaar gemaakt. Wethouder Waal moest uit de krant vernemen, hoe het er voor stond, hoewel burgemeester Vis wel üd is van het Hoogheem raadschap. "Hjj wist van alles af", zei Cees Waal gisteravond. "Dat hij dit soort zaken onder zich houdt, vind ik erg merkwaardig en aanleiding om te betrekken bij ons advies over de herbenoeming als burge meester van de heer Vis." De plannen van Rijnland zijn niet de enige, die het college uit de krant heeft moeten vernemen. Het gold ook voor o.a. de bouwplan nen op de plaats van het voor malige Rotogravure-complex en de mogelijkheid dat het rijk gro tendeels de aanleg van de Noord- Hoflandbrug wil betalen. Kwes ties, die ambtelijk wel bekend waren. Het college heeft gisteren daarom met de ambtenaren een procedure-afspraak gemaakt, die ertoe moet leiden dat de wethou ders eerder van allerlei plannen op de hoogte worden gesteld. Want het is erg vreemd dat je als wethouder uit de krant moet ver nemen wat er in de stad gaande is", aldus Waal. Burgemeester Vis, die gisteren de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland be zocht, verliet de zaal toen over de nieuwbouwplannen aan Bree straat en Bcommarkt moest wor den gestemd. Daaraan vooraf gaande had hij verklaard zich te zullen onthouden van stemming, omdat de bouwaanvraag voor de plannen in het college van B en W. moeten worden behandeld, en hij niet gebonden wil zijn door een uitspraak PAGINA LEIDEN Simon van Collem had nog graag willen doorgaan met zijn filmpro gramma's voor de AVRO-televisie, maar de AVRO zag het niet meer zo zitten PAGINA 5 Luchtvaart onderhandelingen vol ledig mislukt PAGINA 7 Frankrijk levert Sadat Mirages en ander wapentuig PAGINA 9 Ajax weer bij top van eredivisie PAGINA 11 LEIDERDORP Inbrekers, hebben vannacht rond drie uur voor ruim f 100.000,- buitgemaakt bij Juwelier De Jonge aan de Laan van Ouderzorg in Leider- MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heéreweg.Tèl.02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN {4000 m Lange Gracht 5 laan de.CityrRing). Tel. 01710-21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. dorp. Met een paal hebben de ro vers een ruit ingeslagen. Volgens de eigenaar zijn het kenners ge weest. "Ze hebben precies de du re dingen meegenomen. Briljan ten ringm, gouden horloges, bro ches, hangers, noem maar op. Er is zeker voor meer dan een ton verdwenen". Omwonenden hebben drie man den geen duidelijk signalement opgeven. De recherche-groep van de rijkspolitie is de hele och tend bezig geweest om sporen te onderzoeken. De zaak was beveiligd met een alarmsysteem, maar "Je kunt in een korte tijd altijd wat meene men", aldus een woordvoerder van de politie in Leiderdorp. Op de foto het opruimen van de ravage. LISSABON De demonstraties die socialisten en communisten in Portugal voor morgen op het pro gramma hadden staan, gaan niet door. Dit heeft de "Beweging van de Strijdkrachten" in Lissabon bekend gemaakt, nadat zij overleg had ge pleegd met socialistische en com munistische leiders. De minister zonder portefeuille in de voorlopige regering, majoor Alves, verklaarde in een tv-uitzending dat naar de mening van de "Beweging der Strijdkrachten" de betogingen het democratiseringsproces schade zou den kunnen toebrengen. Zoals bekend, zijn de betrekkin gen tussen de socialisten en commu nisten in Portugal zeer gespannen. Beide partijen waren van plan op tochten te houden ter gelegenheid van de verjaardag van de opstand in 1891 tegen de monarchie. Een der de linkse partij, de maoïstische be weging voor reorganisatie van het proletariaat (MRPP) zei met de demonstratie te zullen doorgaan, ook al is zij door de regering verboden. De verkiezingscampagne in Por tugal begint volgens de zojuist ge publiceerde nieuwe kieswet op 4 maart. Opiniepeilingen voor de ver zingen voor 25 april worden gehou- verkiezingsdatum wordt twee maan den tevoren door de president vast gesteld. Volgens het programma van de strijdkrachten moesten de verkie- izngen voor 25 april worden gehou den. Van de voornaamste partijen die de lijst met 5000 handtekeningen bij het oppergerechtshof moeten indienen, DEN HAAG De Verenigde Sta ten onderhandelen met alle NAVO- landen in Centraal-Europa over het beschikbaar stellen van opvangmo gelijkheden voor Amerikaanse mili taire versterkingen. Defensie-minis ter Vrede ling heeft dit bevestigd in antwoord op vragen van de tweede kamerleden Dankert en De Vries (PvdA). Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 14 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. mer heeft oppositieledder H. Wiegel fondsverzekeringen. (WD) de regering-Den Uyl middag uitgedaagd "de tanden zetten in het grote kwaad Ter stimulering DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 26-Ja- rige ex-politieagente Helma V. uit Rijswijk vrijgesproken, tegen wie de officier van Justitie vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf had geëist wegens het voor justitie en politie verbergen van de 'meesterr kraker' Aage M. De rechtbank acht te het tenlastegelegde, het opzette lijk verborgen houden van Aage, niet bewezen. Bij de behandeling van de rechts zaak heeft Helma verklaard zich on schuldig te achten, omdat zij met het ontvangen van Aage in haar huis niet de bedoeling had gehad hem aan de nasporingen van politie en Justitie te onttrekken. De twee waren verliefd op elkaar geworden en zijn inmiddels verloofd. Helma was door de vrijspraak zeer verrast. Aage M. had in Juli een paar maal de nacht met Helma doorgebracht in de vennootsohapsbelaö- daag in de Tweede Kamer. Drs. Den haar flat. Zij was toen nog in dienst DEN HAAG In de Tweede Ka- de vrijwillige en bejaarden-zieken- richt op het creëren van nieuwe i vier-en-een-half Jaar uitzat, hem opgelegd door het gerechtshof in de Friese hoofdstad voor een omvang rijke reeks kraken. Vanuit zijn onderduikadres in Den Haag bezocht Aage Helma en kele malen. De Haagse politie was van hun romance op de hoogte door dat zij de telefoon van Aage's onder duikadres afluisterde, alvorens op 6 augustus de befaamde in- en uit breker aan te houden. beidsplaatsen of op verdere lasten verlichting. De voorkeur leven vond Wiegel een verlaging gering gaat daarbij duidelijk uit i 1 de winstbelasting noodzakelijk. gerichte maatregelen. werkloosheid en zich niet vast te wiegel voorspelde dat voor zo'n ver- Premier drs. Den Uyl zei dit 1 bijten in politieke vooroordelen". laging Wiegel presenteerde 20 ideeën, dCT8*^»? ^In^SS^VVD-fractte" meip a-vr"Klucl y van ae recente impulsen aivore: enkele vakbonden en de PvdA, naar' f^ige gelegenheid is geweest de Andere tegemoetkomingen voor het bedrijfsleven zag Wiegel in een .c/w+ verlaging van de premies awbz en wersonx.- het laten vauen van een groot verlaging van loon- en deel van de selecöCTe mvesterings- regeling voor de Randstad. Het oppeppen van de gewestelijke bij de Rijswijkse politie, PvdA, voren zijn gebracht. Hij vroeg ondermeer: snélle indiening werpen inkomstenbelasting per 1 april; ting een meerderheid in de Tweede Uyl vond het niet gemotiveerd Kamer is te vinden. Gisteravond, te spreken van een tekort schieten ontslag genomen. Aage hielp KVP-leider Andriessen de op- van de recente Impulsen alvorens er vluchtig sinds april. Hij enige gelegenheid is gewe king daarvan te toetsen. had voort- ont snapt uit het huis van bewaring in Leeuwarden, waar hij een straf van een grotere belastingverlaging dan is aangekondigd, vooral voor arbeidsbureaus is volgens de WD de middengroepen; een oordeel van de Industriebond-NW dit Jaar van het vakantiegeld geen premies aow en aww te heffen (scheelt de gemiddelde werknemers f 150) versnelde afkoop van rente- kaarten; ook nodig. Wiegel pikt voorts een gedachte op van het NKV, die Jongere werklo zen de plaatsen wil laten Innemen van ouderen die vrijwillig vervroegd met pensioen gaan. DEN HAAG De regering-Den Uyl zal in de komende nota inzake de structurele werkloosheid niet ge- een grotere rijksbijdrage voor heel afzien van verdere injecties, ge- DEN HAAG Als eerste gemeente in ons land zullen in Den Haag vrouwelijke agenten deel gaan uitmaken van de bereden brigade. De leiding van het Haagse politiekorps heeft hierover een positieve beslissing genomen, ondanks het feit dat de huidige uitsluitend mannelijke leden van de bereden brigade blijkens een onderzoek er tegen zijn dat vrouwelijke collega's van dit onderdeel deel zullen gaan uitmaken. Het streven is erop gericht dat de vrouwelijke agenten nog dit jaar voor het eerst op de politiepaarden kunnen klimmen. Voorlopig zijn er pas enkele vrouwen in het Haagse korps, die kenbaar hebben gemaakt graag bij de bereden brigade te willen. Palestijnen van "Orly" al op vrije voeten BEIROET Volgens het Liba nese dagblad Al Bayraq heeft de Iraakse regering drie Arabi sche guerrllleros die waren betrok ken bij de aanslag op het vliegveld van Orly bij Parijs overgedragen aan het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina, twee dagen la ter konden de commando's naar huis gaan, aldus de krant. Maar 'n woordvoerder van het Volksfront spreekt het bericht tegen en her haalt dat zijn organisatie niets te maken had met de actie op Orly. Daar hielden drie Arabische com mando's, na een mislukte aanslag op een Israëlisch vliegtuig, een aantal mensen vast in de toilet ruimten van de luchthaven. In ruil voor de gijzelaars kregen ze de be schikking over een vliegtuig, dat na veel omzwervingen eindelijk toe stemming kreeg in Irak te landen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1