Israël bereid tot kleine concessie Nog160 dagen... Oogsthelpers in Amerika: de grote verschoppelingen Ford wil extra Novotny (70) overleden geld aan Vietnam geven VREDE IN VIETNAM: VERSLETEN CLICHE Kissinger weer naar Midden-Oosten Geen geld voor Ziegler Vorster laat stervende advocaat niet vrij WOENSDAG 29 JANUARI 1975 .ADVERTENTIE WASHINGTON Ron Ziegler, de [roegere perschef van ex-president pixon en nog steeds diens trouwe lienaar in het ballingsoord San Cle- 'pente, heeft van de universiteit van Boston de kous op de kop gekregen, mj zou daar voor een honorarium tan drieduizend dollar een lezing nouden over het onderwerp "Gebruik Én misbruik van macht". De bijeenkomst gaat niet door om- lat de studentenraad na felle pro esten van de faculteiten en van de tudenten persoonlijk heeft gewei gerd geld voor de lezing te geven. En toor niets doet Ziegler het niet. De raad zegt tegen Ron Ziegler zelf reen argumenten te kunnen aan- foeren, maar veroorloofde zich wel het recht zijn betaling aan te vech ten. De tendens die achter dit besluit lit, is dat men er voor past geld te [even voor publicaties of lezingen, fiie binding hebben met misdadige praktijken als de Watergate-zaak. LONDEN Premier Smith van Rhodesië heeft het Jongste Britse borstel van minister van Buiten- andse Zaken, Callaghan, Britse unctionarissen naar Salisbury te [turen om over de mogelijkheid van [en oplossing van het Rhodesische probleem te spreken, van de hand iewezen, zo heeft de regering in %Lon- jlen bekendgemaakt. Smith heeft Callaghan laten weten Bat het sturen van vertegenwoordi gers op dit ogenblik niet opportuun f Callaghan betreurt de afwijzing, zo perluidde in Londen, en is van me ping dat een constitutionele confe rentie over Rhodesië's toekomst nu rerder in het verschiet is komen te liggen. TEL AVIV Israël overweegt terugtrekking van zijn troe pen in de Sinai tot maximaal 50 kilometer, waarbij het twee belangrijke bergpassen en een olieveld zou behouden. Hier tegenover moet een politieke tegenprestatie van Egypte staan. ?er. Kissinger zei in zijn contacten met sprek voor de Israëlische televisie, teerd om Israël als een wettige "In dit stadium is er ruimte om te tie in het Midden-Oosten te praten over een terugtrekking van 30 tot 50 kilometer in de Sinai, uit gezonderd de passen en Aboe Rodeis. Dit hangt allemaal samen met een politieke tegenprestatie van de kant van Egypte", zo verklaarde mi nister Peres. Egypte heeft eerder al geëist dat Israël de controle over de Mitla- en de Gidi-pas in 't noorden van de Si nai en de olievelden van Aboe Ro deis aan de Golf van Suez terug geeft. Israël voorziet voor meer dan brandstofbehoefte uit ligheidsconferentie zal worden be den. Over een mogelijke Amerikaanse in terventie in de olielanden zei de mi nister dat zijn verklaring daarover in een vraaggesprek enige tijd gele den veelal verkeerd was geïnterpre teerd. "Wat ik zei was waar en noodzake lijk. Maar het is irrelevant voor de kwesties waar wij nu mee worden geconfronteerd", aldus Kissinger. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken noemde het "zeer en dan ziet deze een voudige toerist aan boord van het roomwitte zeekasteel „MS Achille Lauro" de Vesuvius opdoemen waarop hij bij de deksteward ontroerd een campari-soda bestelt. Als u over 160 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen vooru klaar bi] de Amro Banken met het Amro Reizen vigneL wj—i. nnt, »tiPpris wr ,lit Oost en West. Bij de huidige onder- Egypte nog steeds ver uit handelingen »op alle categorieën" van vooruitgang geboekt. Voor het eerst in 2Yz jaar is in Amerika weer gevochten tus sen ■politiemannen en Vietnam-betogers. Hier, in San Fran cisco, wordt een demonstrant met een wapenstok onder de kin naar een overvalwagen gesleept. De betogers poogden het Zuidvietnamese consulaat te bezetten dat de onderhandelingsposities Israël elkaar liggen. De Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, gelooft dat een formule kan wor den gevonden waarbij voldaan wordt aan de Egyptische eis voor het teruggeven van gebied in de Sinai en Israëls verlangen naar veilige grenzen. Kissinger zei dit gisteren op een persconferentie in Washington waar op hij bekendmaakte binnen de ko mende weken opnieuw naar het Midden-Oosten tereizen vpor be sprekingen met de leiders van de Arabische landen en van Israël. Zijn reis zal een "oriënterend" karakter hebben en geen "regelend", zei hij. Kissinger wil slechts uit de eerste hand horen hoe men over de situa tie denkt en zien wat "werkelijk mo gelijk is". In het verleden had hij ge zegd slechts naar het Midden-Oos ten te zullen gaan als er een reële kans op een oplossing voor de vol gende stap zou zijn maar hij had zijn tactiek op verzoek van de be trokken landen gewijzigd. "De ur gentie van de toestand vereist dat de i stap wordt gedaan", aldus Kissin- WASHINGTON De duizenden seizoenarbeiders, die in de Verenigde Staten de boer op gaan om een uiterst schamel loon te verdienen, komen in een nog beroerdere huisvesting terecht dan die waarin ze tot nu toe werden ondergebracht. Dat dreigt tenminste te gebeuren als de nieuwe regels niet worden ontkracht die de dienst voor Beroepsveiligheid en Gezondheid van het minis terie van Arbeid voor de onderkomens van deze armste verschoppelingen uit de Amerikaanse samenleving heeft uitgedokterd. WASHINGTON President Ford neeft gisteren het Congres om 300 miljoen dollar aanvulling gevraagd voor militaire hulp aan Zuid-Viet- taam en 222 miljoen voor Cambodja. Enkele uren tevoren hadden con- feresleiders hem gezegd dat er geen jsteun van het Congres te verwachten f Hij zei dat het geld dringend no- Êig is met het oog op de ernst van e toestand die is ontstaan door de fcommunistische militaire offensieven In beide landen. I Ford zei het Congres dat Noord- Vietnam nog nooit zoveel troepen in iuid-Vietnam heeft samengebracht, bijna 289.000 militairen, en honder den tanks, zware artilleriestukken en uchtafweergeschut. Hij zei dat de V.S. de regering van Saigon geen jieuwe vliegtuigen of zware wapens ïeeft kunnen leveren door de be snoeiing van de gevraagde middelen door het Congres, en dat Zuid-Viet- tekort krijgt aan munitie, olie, ve-onderdelen en medische voor raden. Ook voor Cambodja moeten de .S. meer doen om de Cambodjaanse regering te helpen, zei Ford. Twaalf Zuidvietnamese parlements leden die zich de "derde macht" noe men", hebben in een open brief aan het Amerikaanse Congres om stop zetting van alle hulp Thieu gevraagd. Toeneming van de militaire bijstand aan Zuid-Vietnam "kan slechts de doodstrijd verlengen van een ten dode opgeschreven be wind dat niet het vertrouwen van het volk heeft", aldus de brief. De afgevaardigden die behoren tot de neutralistische oppositie, stellen dat de Amerikaanse steun tot dusver slechts ten goede is gekomen aan "een minderheid van knechten van de Amerikanen". Volgens hen is Thieu het meest verantwoordelijk voor de volledige politieke impasse. CORRUPTIE Een politieman, wiens beschuldigingen inzake wijd vertakte corruptie bij de politie van New York tot grootscheepse zuive ringen en reorganisaties leidden, is gisteren veroordeeld tot 25 Jaar ge vangenisstraf op beschuldiging van moord op een 19-jarige lichtekooi en naar souteneur. In zijn laatste woord voordat het vonnis werd uitgespro ken beschuldigde de 45-Jarige politie man zijn rechters, het openbaar mi nisterie en de rechercheurs die hem hadden gearresteerd ervan wraak te hebben genomen. De politieman zou de moorden hebben gepleegd omdat de twee slachtoffers weigerden zo geheten „protoectie-geideni" aan hem te betalen. PRAAG De vroegere Tsjecho- slowaakse partijleider en oud-presi dent Antonin Novotny is gisteren op 70-Jarige leeftijd, aan een hartin farct overleden. Dit heeft het pers bureau CTK bekendgemaakt. Novotny was van 1957 tot 1968 pre sident van Tsjechoslowakije. In maart 1968 werd hij gedwongen te rug te treden waarmee de weg vrij kwam voor de Praagse Lentevan Alexander Dubcek. De politieke carrière van Novotny is voor een belangrijk deel bepaald door de periode van bureaucratisch, autoritair bestuur waarin ontrouw aan de door Moskou uitgestippelde lijn tot een onmogelijkheid was ge worden. Novotny leefde de laatste Jaren in Tsjecho-Slowakije als een vergeten figuur. Toen ook bleek, dat hij nooit in staat was geweest de genegenheid en de achting van het volk te win nen. Dit in tegenstelling tot zijn voorgangers Gottwald en Zapotocky. Zijn wraakzuchtig karakter, zijn ge mis aan menselijke warmte, gesterkt door een volledig gebrek aan rede naarstalent, zijn minachting van al het intellectuele en zijn demagogi sche meningen brachten hem niet de trouwe vrienden die hem op moei lijke moment hadden kunnen onder steunen. KOPENHAGEN De Deense li berale minderheidsregering is gister avond afgetreden na een stemming over een parlementaire motie die was ingediend door de sociaaldemo cratische partij. Hartling trok de consequentie toen de motie, die zijn aftreden eiste, met 86 tegen 85 stem men bij vijf onthouding werd aan genomen. Hartling zei direct na aanneming van de tegen hem gerichte motie dat hij zijn ontslag kij koningin Margrethe zal indienen. De liberalen zijn aan de macht ge weest sinds december 1973. Bij de verkiezingen van 9 januari J.l. ver grootten zij hun aantal kamerzetels van 22 tot 42. De val van de ergering kwam tij dens een debat over de omstreden regeringsvoorstellen tot besnoeiing van de uitgaven met zeven miljard kronen in de strijd tegen inflatie en werkloosheid. zijn zo schandalig dat ze onmiddellijk na de afkondiging in oktober de vakbonden en gezond heidsorganisaties in het geweer brachten. Deze week zijn in Washington openbare hoorzittingen over deze kwestie begonnen. Wat er op de eerste dag aan het licht kwam was schrijnend. Een paar voorbeeldjes: op de helft van de toiletten in de kampen, die door officiële regertngsdnstanttes worden beheerd, is nooit wc-papier te vinden. Bessenplukkers in de staat Maine worden weggestouwd in afgedankte kippenhokken. In een kamp van mannen, die helpen bij de oogst van suikerriet in Louisiana krioelt het van de ratten. Volgens de nieuwe nonnen voor de woon kampen van de seizoenarbei ders zijn vertrekken zonder elek trisch licht en zonder ramen toegestaan. Vroeger moesten die onderkomens minstens 2.15 meter hoog zijn en 150 meter van de veestallen verwijderd liggen. Die voorschriften worden nu overbodige luxe geacht. Triest Er zit in deze kwalijke regeling bovendien een lacune, die de zaak nog triester maakt dan ze al is. De voorschriften zijn alleen dwingend van toepassing wanneer de oogst- werkers in zo'n werkkamp moeten worden ondergebracht als voorwaar de voor hun tewerkstelling. De keiharde boer ziet er geen been in om de eisen, die al ver beneden elk redelijk minimum liggen, aan de laars te lappen. Hij verplicht de seizoenarbeider immers niet in het kamp te wonen, voor zijn part gaat hij ergens anders zijn heil zoeken. Hierdoor tarten de feitelijke toe standen vaak elke beschrijving. Het gaat om een kwart miljoen mensen, die aan de rand van het bestaansminimum leven. Onder de rondtrekkende oogsters zijn twee tot vijfmaal zoveel lijders aan adernha- lings- en ingewandziekten als bij de rest van de Amerikaanse bevolking. Er komt onder hen 17 maal zoveel tbc voor en 35 keer zoveel ingewandsworm als bij anderen. Deze cijfers komen van dr. Eric W. Mood van de universiteit van Yale. Hij is voorzitter van het huisves tingscomité van het Amerikaanse „De nieuwe normen voor de huisvesting van deze mensen dreigen deze statistieken zondermeer nog droeviger te maken", zo voorspelt hij. Des duivels De AFL-CIO, de grootste Ameri kaanse vakbond, is des duivels over de mensontwoordige ideeën, die kennelijk bij de dienst voor beroepsveiligheid en gezondheid heersen. „Deze normen zijn zo afschuwelijk, dat de lieden die ze hebben verzonnen een passende beloning zouden moeten krijgen voor hun inspamndmg: ze zouden met hun gezin eens een maand moeten leven in dat soort behuizing dat ze deze seizoenwerkers hebben toegedacht en dan zouden ze elke dag een volle ploegendienst moeten uitdienen. Liefst gebukt zwoegend op het open land", zo zeggen de vakbond. De dienst zegt dat de gepubliceerde normen niet definitief zijn en zullen worden bijgeschaafd nadat ook elders in het land hoorzittingen zijn gehouden. De hygiënist van de dienst voor beroepsveiligheid Robert Manware, zei op de hoorzitting dat het bureau alleen die voorzieningen verplicht kan stellen, die nodig zijn voor de bescherming van de werknemer en hij vond dat de gelaakte regeling precies laat zien welke voorzieningen voor een veilige werkgelegenheid kunnen worden afgedwongen. „We moeten een verschil maken tussen wat gerieflijk is en wat betrekking heeft op de veiligheid en de gezondheid van de arbeiders", zo zed deze hygiënist. Om duidelijk te maken wat hij bedoelde vertelde hij dat een paragraaf met het voorschrift dat er toiletten moeten zijn op hoogstens 70 meter afstand van de slaapba- rakken was geschrapt: dat voor schrift had immers niet direct te maken met de gezondheid of de veiligheid van de arbeider. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse advocaat Bram Fischer (67) is stervende in een kankerpaviljoen in een ziekenhuis in Johannesburg, na tien Jaar gevangenschap, zo heeft zijn schoonzoon Tim Wilson, bekend gemaakt. Zijn familie, en VN-secre taris-generaal Kurt Waldheim de den enkele weken geleden een beroep op premier Vorster om Fischer zijn laatste levensdagen thuis te laten doorbrengen. Vorster wees dat ver zoek van de hand. Voor vrijlating van politieke ge vangenen op humanitaire gronden is in Zuid-Afrika geen precedent. Mi nister van Justitie Kruger zei maan dag nog dat Fischer zo goed vooruit gaat dat er geen garantie is'dat hij zijn communistische activiteit niet zou voortzetten, als hij thuis verblijft. Fischer is leider geweest van de in Zuid-Afrika verboden communisti sche partij. Fischer werd in 1965 tot levenslang veroordeeld wegens "samenzwering tegen de staat" en het organiseren van "communistische cellen". ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 3% 25-JARIGE LENING 1375 bedrag het bedrag van de lening wordt na de inschrijving vastgesteld koers 100% rente jaarlijks op 1 maart aflossing in 25 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1976 af vervroegde aflossing op of na 1 maart 1985 mogelijk schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f 100.000 inschrijving 5 februari 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten storting 3 maart 1975 onder bijbetaling van f 0,50 lopende rente per f1.000 nominaal prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Parijse akkoorden: beginpunt van eindeloze scheldpartijen SAIGON Als de zogenaamde Parijse vredesakkoorden van Viet nam even vaak waren toegepast als ze in de afgelopen twee jaar sinds de ondertekening zijn geciteerd zou de vrede die ze hadden moeten brengen wellicht werkelijkheid zijn geweest. Voor de politici, de diplo maten en de Journalisten in Saigon vormen de op 27 Januari 1973 gete kende akkoorden een gemakkelijk baken in die eindeloze oorlog en wondt er ook vaak naar teruggegrepen. "De grootste sinds de akkoorden" en "de eerste sinds de akkoorden" zijn ver sleten cliché's, die op zichzelf ertoe neigen al datgene te negeren wat zich daarvan heeft afgespeeld. Voor de gewone man van Saigon en andere bevolkingscentra wordt de le gende van 27—1—73 levend gehouden via spandoeken en de gebruikelijke beschuldigingen dat de communis ten verantwoordelijk zijn voor het voortdurend schenden van 't bestand dat op 28 januari had moeten in gaan. Op dezelfde wijze vormen de akkoorden voor de Vietcong en de Noordviernamezen een beginpunt, van eindeloze scheldwoorden aan het Controle Militaire deskundigen van zowel communistische als anticommunisti sche zijde bepalen het aantal inciden ten aan beide kanten spreekt men van schendingen van het be stand vanaf de datum dat de ak koorden hadden moeten worden toe gepast. Officiële funktionarissen cite ren tekst en uitleg van de akkoorden om hun standpunt te staven, terwijl diplomaten en ontleedkundigen dis cussiëren over de vraag of de Jong ste communistische aanval of rege ringsactie de over-elastische "gren zen" van de Parijse documenten overschrijdt. Hoe tastbaar ook, een positieve aan wezigheid van de veel geciteerde ak koorden is nauwelijks te bespeuren. Het meest concrete voorbeeld is wel licht de ICCS de Internationale Commissie voor controle en super visie. Deze ICCS, met haar hoofd kwartier in Saigon en haar veld- teams overal in het land verspreid, is een van de weinige mechanismen van de akkoorden die nog steeds werkzaam zijn. Hoewel ze over de meeste zaken een overeenstemming bereiken erkennen afzonderlijke le den van de delegaties van Hongarije, Indonesië, Iran en Polen gefrus treerd te zijn over de onmoge lijkheid ook maar iets te controle ren of er toezicht op te houden. Er was onlangs enige opwinding toen alle vier vertegenwoordigers ergens in een provincieplaats htm handte kening zetten onder een document, waarin de activiteit werd veroordeeld van de Vietcongs "Voorlopige Re volutionaire Regering" (PRG)De Poolse en Hongaarse delegaties zeg gen dat hun vertegenwoordigers on der druk waren gezet door een ge organiseerde bende die door de po litie was binnengelaten. Plaatselijke autoriteiten ontken nen dit. Dat de Hongaren en Po len het papier tekenden was "een behoorlijke verrassing", zo luidde het commentaar van een van de leden van de andere delegaties, 't Bestaan alleen al van de ICCS wordt in Saigon gezien als een belangrijk symbool van de akkoor den. De werkelijke resultaten die zij heeft geboekt liggen dicht bij het nulpunt. Wonderlijk Een van de meest wonderlijke voorbeelden als uitvloeisel van de akkoorden is d militaire teams Noord-Vietnam in het hart Camp Davis, de regeringsbasis van Saigon op' de luchthaven Tan Son Nihut van de hoofdstad. De reden dat ze daar zijn is te functioneren in de Gezamenlijke Militaire Com missie JMC) en het Gezamenlijk Militair Team (JMT) die beide zijn ingesteld om verschillende on derdelen van de Parijse documen ten te doen toepassen. Geen van de twee organen is bijeengeweest sinds de communistische gedele geerden vorig Jaar besloten hun deelname op te schorten. In het JMT zijn zowel de Verenigde Sta ten en Noordvietnam als de twee Zuid-Vietnomese partijen vertegen woordigd. De delegaties van Saigon en Washington gaan nog steeds tweemaal per week naar de plaats van bijeenkomst om te wachten op de anderen... die nooit komen. De taak van het JMT is voornamelijk beperkt tot het opsporen van doden en vermisten in de oorlog. Hoewel het team al lang niet meer is bij- eengéweest rijzen er nog steeds conflicten, zoals rond een recente beschuldiging van de Amerikanen dat de communisten informatie achterhouden. De aanwezigheid van delegaties van de Vietcong en Noord-Vietnam op Camp Davis wordt node geduld door Saigon en er zijn al veel di plomatieke incidenten geweest over onschendbaarheid en water- en te lefoonverbindingen. Het jongste ge schil speelde rond de vraag of offi cieren van de Vietcong wapens mochten dragen op de verbindings- vlucht per helicopter naar het bol werk van de Vietcong bij Loc Ninh. De tirades en conflicten gaan voort tegen een achtergrond van 'n Slagveld waar duizenden mensen om het leven komen. Maar het was per Slot van rekening de Vietnom-oor- log die het woord "geloofwaardag- heidSkloof" in zwang deed komen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9