Gouda wil in één gewest met Alphense regio Molen De Eendracht draait niet meer „voor de prins" Vier jaar geeist voor roofoverval in Alphen In hoger beroep Alphens molen brood WOENSDAG 29 JANUARI 1975 ALPHEN AAN DEN RIJN Het dagelijks bestuur van Midden Hol land (overlegorgaan van 28 ge meenten in de regio Gouda) wil samen met de regio Alphen één groot gewest (bestuursrayon) vor men. dat het gehele "Groene Hart" van Zuid-Holland zou moeten dek- -ken. De belangrijkste kernen in dat gebied zouden Alphen, Gouda en Woerden moeten zijn. Dat staat in een gisteren uitgebracht rapport, waarin heit dagelijks bestuur van Midden Holland zijn visie geeft op de gewestplannen van minister De Gaay Fortman van Bmnemlainidse Zaken. Zoals bekend heeft de minister te kennen gegeven Alphen en regio te willen indelen bij Leiden. Uit de bestuursnota van Midden Holland blijkt, dat men het in de Goudse contreien veel juister zou vinden als Alphen in één gewest met Gouda zou komen. In totaal zou dat rayon, zoals het Midden Holland voor ogen staat, 50 gemeenten gaan om vatten. Dat zouden moeten zijn: Ter Aar. Alkemade. Alphen. Ammerstol, Benschop, Benthuizen, Bergam bacht. Berkenwoude, Bleiswijk, Bo degraven, Boskoop, Driebruggen, Goua. Gouderak. Haastrecht, Har- melen. Hazerswoude, Kamerik, Kockengen, Koudekerk, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan de IJs sel,, Leimuiden, Lekkerkerk, Lin- schoten, Lopik, Moerkapelle, Montfoort, Moordrecht. Mijdrecht, Nieuwerkerk aan de IJssel, Nieuw koop, Nieuwveen, Ouderkerk aan den IJssel, Oudewater, Polsbroek, Reeuwijk, Rijnsaterwoude, Schoon hoven, Snelrewaard, Stolwijk, Vlist, Waddinxveen, Willeskop, Woerden, Woubrugge, Zegveld, Zevenhoven en Zevenhuizen. Het voornaamste bezwaar van t dagelijks bestuur van Midden Hol land tegen de gewest-verdeling van minister De Gaay Fortman is. dat het "open middengebied" van Zuid- Holland min of meer wordt opge splitst. Kennelijk, aldus het be stuur, heeft de minister meer be lang willen hechten aan de functies en taken van de grote stedelijke agglomeraties, dan aan het meer landelijke middengebied. "De geheel eigen functie en taakstelling van het apen müddenebied komen ner gens goed tot uiting", wordt gesteld in de nu uitgebrachte nota. De toevoeging van Alphen en om geving bij het gewest Leiden, wordt krachtig van de hand gewezen door het dagelijks bestuur van Midden Holland: "dat zou ons inziens een ongewenst doordringen van de ver stedelijking in het noordelijk deel van het open middengebied tot ge volg kunnen hebben". "Eenheid van beleid ten aanzien van het open middengebied", zo vervolgt de nota, "is noodzakelijk. Alphen en omgeving behoren tot dat open middengebied". Het dagelijks bestuur van Midden Holland wijst daarbij op de bestuur lijke bindingen die er al zijn tussen Gouda en Alphein contacten die niet zwakker, maar steeds sterker en talrijker worden. Als voorbeelden worden aangehaald de gezamenlijke vuilverwerkingsinstallatie die men aan het oprichten is, de woonwa genregio Gouwsluis en de gezamen lijk opgezette schooladviesdienst. Tot het door Midden Holland voorgestane rayon behoren ook de Alphense randgemeenten zoals Ha zerswoude (maatschappelijk bij Lei den behorend, bestuurlijk echter op Alphen georiënteerd en gezien de ligging tegen Boskoop's sierteeltge- bied "een reden te meer" om te worden ingedeeld bij een groot ge west "Midden Holland", aldus het dagelijks bestuur daarvan). Nieuw koop en Zevenhoven (bestuurlijk dui delijk geklonken aan het Rijnstreek overlegorgaan) en de gemeenten Ter Aar. Alkemade, Koudererk. Leimuide Rijnsaterwoude en Woubrugge. Over dezel aatste gemeenten zegt de nota dat zjj weliswaar tot bet stede lijk verzorgingsgebied van Leiden be horen. maar dat zij ruimtelijk en landschappelijk gezien een taak heb ben die geheel overeen komt met die voor het open middengebied. In de rota worden als "groene" functies voor het open m iddenge- bied o.m. gezien de recreatie en het agrarisch beleven. Als een taak voor dit uitgebreide "Midden Holland" wordt geschetst het bieden van huis vestingsmogelijkheid, waarbij wordt opgemerkt dat "het tegengaan van ongewenste verstedelijking volgens ons het best kan geschieden in en door het middengebied zelf". Ook vindt het dagelijks bestuur van het huidige Goudse gewestver- band, dat het open middengebied meer op eigen benen moet komen te staan wat betreft de werkgelegen heid, waarbij wel zorg om het mi lieu zal mceten worden betracht. In een eerste reactie op deze vi sie vanuit Gouda, herhaalde de Al phense wethouder J.W. Haanstra (ruimtelijke ordening en stadsont wikkeling) min of meer wat hij al eerder in een vergadering van het overlegorgaan Rijnstreek van 11 Alphense regio-gemeenten) opmerk te over de plannen van minister De Gaay Fortman. De Alphense wet houder zei persoonlijk een indeling te willen maken op regionale histo rische, structurele en economische gronden. Dan komt hij tot drie ruim ten in Zuid-Holland: het Rijnmond gebied, een Haags stadsgewest en een Open Miidenebredi "En in dat denken heb ik voor me zelf Alphen een plaats toege dacht in dat Open Middengebied", aldus Haanstra. Hetgeen, beaamde hij. neerkomt op een zelfde conclu sie als waartoe het dagelijks bestuur van Midden Holland nu is gekomen. De in de nota neergelegde stand punten van het bestuursorgaan van Miden Holland zullen onderwerp van discussie gaan vormen binnen de ge meenteraden van de aangesloten ge meenten, waarna Midden Holland in juni definitief zijn mening aan de minister te kennen wil geven. In het Rijnstreek-gebied zal de procedure zijn dat de gemeenteraden een standpunt bepalen, waaruit dan de Alphense regio eengezamenlijke gevogtrekking zal moeten maken. Het dagelijks bestuur van de Goudse regio wil Alphen en om geving betrekken bij een gewest dat het "groene hart" van Zuid-Holland moet omvatten. Zo ziet minister De Gaay Fortman de gewest-indeling: de Alphense regio gevoegd bij "groot Leiden". Rein van Rijs ziet zijn plan gerealiseerd: de korenmolen in Alphen gaat weer tarwe malen. DEN HAAG/ALPHEN De pro cureur-generaal bij het Gerechts hof in Den Haag heeft gisteren te gen de 24-jarige Emile M. uit Wad dinxveen vier Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist wegens het plegen van een gewa pende roofoverval M. ontkent iets met de overval te maken te hebben gehad. Daarom was hij in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Den Haag, die hem vier Jaar had opgelegd Twee ot drie gemaskerde hadden de overval op 25 Juli ge pleegd op de kaasmakerij van de familie Kraan aan de Landersweg in Alphen. De 62-Jarige boerin werd met een pistool bedreigd. De over vallers namen f18.000 en waarde papieren uit een geldkist mee en schoten de 33-jarige zoon van de boerin, die tijdens de overval thuis kwam, in een been. De procureur-generaal, mr. J. H. G. Boekraad, wees erop dat in M's auto vijf dagen na de overval het pistool was gevonden, waarmee de zoon van de boerin was neerge schoten. Voorts voerde hij aan dat de overvallers precies zo'n auto hadden gebruikt als M. Juist in de dagen van de overval had gehuurd. Ook zag hij een aanwijzing in het feit dat een zeer goede kennis van M. de dag voor de overval kenne lijk poolshoogte in de kaasmakerij was komen nemen. De raadsman van M„ mr. H. J. Brandsma, zei dat politie en justi tie teveel vanuit vermoedens had den geprobeerd tot een bewijsvoe ring tegen zijn cliënt te komen. Hij vond echter dat te weinig vaststond om tot een bewezenverklaring van het tenlastegelegde te kunnen ko men en vroeg daarom vrijspraak. Hei Hof zal dinsdag 11 februari Uitspraak iloeri Biljarduitslagen RIJNSTREEK Biljartuitslagen Veen. en Rijnstreek: 1: De Plas 1 14-71; De Schelp 1 14- 64; R'veen 2 13-51, Nw. Wet 1 14-51, De Sport 1 14-48, De Sport 2 14-40. De Verg. Vos 1 13-34, R'veen 1 14-26. 2A: DVH 1 12-60, De Plas 2 12-48, De Verg. Vos 2 12-40. RBV 1 11-34, Ons Genoegen 1 10-33, De Kroon 1 10-34, Monopole 1 11-26. 2B: Jacobswoude 1 12-49, DVH 2 12- 47, De Kroon 2 11-45, Ons Genoegen 2 11-42, De Verg. Vos 3 10-40, R'veen 3 11-28, Monopole 2 10-20. C3: DVH 3 14-72, RBV 2 14-70, Ja- cobawoudie 2 14-69, Monopole 3 14- 67, R'veen 4 14-66, Harago 1 14-60, De Sport 3 14-59, Nw. Wet 2 14-59, De Schelp 2 14-34. Door Henk de Kat Foto's Wim Dijkman ALPHEN AAN DEN RIJN De onlangs zo fraai gerestaureerde korenmolen De Eendracht (bij de rotonde Gouwsluis) gaat weer draaien. En niet "voor de prins", zoals de boeren vroeger zeiden als de wieken alleen rond gingen om de schijn hoog te houden dat de molenaar genoeg koren op z'n molen had. Nee, De Eendracht komt weer in echt in bedrijf. Er gaat meel worden gemalen, van pure Hollandse tarwe. Voorlopig gaat het nog om zo'n ton of drie per week, maar het is de bedoe ling dat dit straks oploopt tot zo'n tien ton. Dan wordt De Een dracht weer "lonend". Initiatiefnemer van dit project waar het Alphense gemeentebestuur zich graag achter heeft gesteld, is een 27-Jarige inwoner van Zevenhuizen: Rein van Rijs. Mede-firmant in een distributiebedrijfje van granen, dat werkzaam is in de Randstad. Dat laatste verklaart meteen om het nem wél is gelukt om De Eendracht weer "ouderwets" te la ten functioneren. Iets wat molenma ker Van Beek uit Rijnsaterwoude. die de molen heeft gerestaureerd niet vermocht, alhoewel hij zich daar voor erg heeft ingespannen. De Al phense bakkers zagen er evenwel fi nancieel geen brood in. Zij vreesden dat de meelprijs van De Eendracht niet zou kunnen concurreren tegen die van de grote leveranciers. Het voordeel van het in wezen identieke plan van Rein van Rijs is. dat hij met zijn distributiebe drijfje al verzekerd is van afnemers. Zoals bakkers in Amsterdam, Oud- Beijerland, Den Haag straks mis schien en van momenteel één Alphen se bakker (Balk), die ook erg ent housiast is Rein van Rijs: "die bakkers bij el kaar nemen gauw een 3 ton meel per week af. Maar willen we ge zond draaien met de molen, dan zul len we naar een produktie van zo'n 10 ton per week moeten. Dan zou dat is t voorlopig streven het on derhoud van de molen althans hier uit betaald kunnen worden, en dan zouden ook de uren die de molenaar maakt vergoed moeten kunnen wor den. Dat zit er, bij een dergelijke produktie, zeker als mogelijkheid in". Vier ton Overigens is die 10 ton dan nog maar een fractie van wat De Een dracht werkelijk aan zou kunnen Volgens een schatting van Rein van Rijs moet een professioneel gerun de molen wel een 4 ton graan per dag kunnen verwerken tot meel. Maar zover is het nog niet. Op het ogenblik wordt de uit 1720 daterende korenmolen (die in 1898 vanuit de Zaanstreek naar Alphen verhuisde), op de zaterdagen be mand door de 66-jarige vrijwillige molenaar Van Beek uit Bodegra ven. die dit werk doet tegen reis- en onkostenvergoeding. Hoe is Rein van Rijs eigenlijk betrokken geraakt (bdj De Een dracht? "Ik hoorde van een mole naarszoon bij ons op hst derp, dat in Alphen een korenmolen was ge restaureerd. Hij tipte mij, amdait hij wist dat ik wel eens wat graan Bij nadere informatie bleek, dat molenaar Van Beek op dat moment 's zaterdags veevoer maalde voor 'n Alphens bedrijf, om de molen al thans met enige zin te laten draai en. Tussen dat veevoer door een ton of wat tarwe verwerken ging niet, zodat er gekozen moest wor den. Ambtenaren van de gemeente Al phen hebben daarop besloten om Rein van Rijs een proefperiode van een half jaar te gunnen, omdat men op het raadhuis wel oren had naar het idee om De Eendracht weer haar oude taak te hergeven. De proef gaat de gemeente een f 5400 kosten. De Alphense gemeen teraad moet morgenavond officieel nog instemmen met deze uitgaaf. Ecologisch Rein van Rijs: "Het Is toch prachtig, als graan dat hier in Zuid-Holland verbouwd wordt de tarwe die nu wordt gemalen, komt uit een polder bij mij in Zevenhui zen hier ook wordt gemalen en waarvan dan brood wordt gebak ken? Eoologisöher kan het niet". Overigens is Rein van Rijs, we tend dat "biologisch" voedsel nogal in is, van mening dat het graan van De Eendracht niet "te ludiek" moet worden beschouwd. "De molen moet "echt" worden, door lonend te draaien. En met een omzet van 10 ton per week, moet het een renda bele zaak kunnen zijn". Eén van degenen die ook fiducie heeft in deze onderneming, is R. Pokkema, chef van de afdeling bouwkunde van de gemeente Al phen (onder welke afdeling het on derhoud van de molen valt). Hij vestigt de aandacht erop, dat het voor belangstellenden mogelijk is om 's zaterdag De Eendracht te be zichtigen. als de molen draait. Mo lenaar Van Beek is er die dagen zo'n beetje vanaf 11 uur werkzaam, afhankelijk van de wind. Rein van Rijs tekent er desge vraagd bij aan, dat het misschien ook heel goed doenlijk is om in de molen rechtstreeks kleine porties pas gemalen meel te verkopen, aan degenen die thuis zelf brood bak ken. "Dan zou je iemand moeten hebben die kleine baaltjes afweegt. Als er belangstelling voor is, zou dat misschien best kunnen. Waar om niet"? Bakkers Als er bakkers in Alphen of om geving zijp die ook geïnteresseerd zijn in meel van De Eendracht, dan kunnen zij daarover contact opne men met de heer Van Oord van de afdeling bouwkunde vam de gemeen te, telefoon 01720—74991. Derde plaats voor Rotteveel UTRECHT/OUDE WETERING George Rotteveel uit Oude Wetering is gisteren derde geworden in een schaatswedstrijd, die precies één uur duurde. Onder slechte omstandighe den legde Martin Hoekstra beslag op de eerste plaats. Jaap Jonkman ver. overde de tweede plaats. Rectificatie UTRECHT In het interview "Streekvervoer in de lift" is de naam van de voorzitter van het overleg orgaan ESO. waarbij 26 streekvervoer bedrijven zijn aangesloten, foutief in de krant afgedrukt. De naam is niet Dupies maar Dupuis. ALPHEN AAN DEN RIJN Eén van de eerste warme bakkers die warm is gelopen voor brood van wind-gemalen meel, is de Alphense bakker Balk uit de Prins Hendrik straat. Hij komt er deze week voor het eerst mee uit. Zó gaat hij het brood noemen: "Alphens Molenbrood, in Al phen gemalen en in Alphen gebakken". Volgens bakker Balk bete kent dit de terugkeer van het echteouderwetse brood. Er wordt Zuidhollandse tarwe voor gebruikt. "Veertien da gen geleden héb ik een proef- baaltje gekregen en daar hebben we wat bak-experi- menten mee gehouden". De resultaten zijn dusdanig uitgevallen, dat bakker Balk oprecht in de mogelijkheden van "echt Alphens brood" is gaan geloven. Men zal mis schien ivel moeten wennen aan dit "molenbrood". In de gewone broodsoorten zit ge woonlijk Amerikaanse en Ca nadese meelsoorten, vanwege hun eiwit-gehalte waarmee een brood wordt verkregen, dat hoog gerezen, en dus mooi voor het oog is. Maar, aldus bakker Balk, dat is ook ten koste gegaan van de smaak. Met het ambachtelijk ge malen meel van de Alphense korenmolen De Eendracht, hoopt hij een nieuwe markt van echte brood-genieters aan te boren. ,Je krijgt een iets andere structuur van het brood, het is wat vaster en lager, maar dit is weer het ouderwetse brood, zonder flauwekul" De prijs van het „molenbrood" is gelijk aan die van een normaal volkoren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4