Solidair met de huurders van woningen De Eendracht Progressieve drie tegen plan C. en A. Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Afbraak tuinderswoning of niet? Volkenkunde staat voor werpen af aan Indonesië Voelt u zich mat, moe en lamlendig? Knoop bij Eendracht Juridisch Adviesbureau en Merenwijkcomité Amerikaan met jazz in Twee Spieghels Nog steeds aanbod van flats aan krakers Zaterdag moét u uw valhelm dragen, dus: yOENSDAG 29 JANUARI 1975 LEIDEN Wordt de woning y tuinder C. J. M. Laken achter Vlietweg 66 afgebroken of «iet? Met die vraag houdt het college van B. en W. zich bezig. En het geven van een antwoord Is niet gemakkelijk. De wondng is zonder vergunning door de tuinder ge bouwd (motief: om zijn vak te kunnen beoefen moet hy op zym buimdery wonen). De grond is ei gendom van. die gebroeders Laken- die haar in die zestiger jaren van de gemeente Zoeterwoude hebben gekocht. Leiden heeft het gebied in 1964 overgenomen, maar nog altyd geen bestemmingsplan voor gereed. Dat is wel in voor bereiding en het is de vraag of de houten woning daarin past. Daarom weigerde het vorig col lege een vergunning af te geven. De bouw werd echter toch uitge voerd en nadien hebben zitih za ken voorgedaan, waarover ten sbadihuize een uitvoerig dossier is opgebouwd. Na beroepprocediures by G.S. en d» Kroon doet nu, na twee jaar, het probleem zich voor of de woning moet worden afge broken-. De raadscommissie voor volkshuisvesting gaf gisteravond fin meerderheid het adivies om de woning te „gedogen", in afwach ting van het bestemmingsplan. Met uitzondering van wethouder Verboom voelt het ooilege van B. en W. daar echter vooralsnog niet voor, al was he,t maar vanwege het precedent dat wordt gescha pen wie maar lang genoeg proce dures rekt, knygt zijn zin wel). Een soortgelyk probleem speelt ■by de bungalow Vliet/weg 66 en de recreatiehuisjes van M. A. Laken (een broer). Destyds zyn in het gebied 67 recreatiehuisjes ge bouwd waarvoor een tydeiyke en inmiddels verlopen vergunning was verstrekt. Geen vergunning Bovendien is een aantal huisjes verkocht aan by de gemeente niet bekende kopers. Ook hier geldt: moeten de bungalow en de huisjes verdwynen. De Heüdemaatschap- py heeft een suggestie voor het bestemmingsplan gedaan, die „re. creatie" el deus aangeeft. Moeilijk probleem. Er moet maar eens een open gesprek komen tussen de wethouders en de heer Laken, vond het raadslid Duivesteyn. En wethouder Verboom was het wel met hem eens. ADVERTENTIE Neem bij de eerste griepverschijnselen Chefarine 4. Chefarine 4 bevat één pijnstillend, én koorts werend, één opwekkend en één maagbeschermend middeL Samen helpen zij sneL Zéér snel. Bij pijn en griep. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren daD wel ln te korten. Lezers schrijven dit staatje goed bekijkt, ziet Naar aanleiding van het bericht, dat het bestuur van woningbouwver- u zelf dat blok 4 het meest moet be- eniging De Eendracht op 25 januari talen. Nu vraag ik aan Marcel van heeft laten plaatsen over de huur- Dam, de gemeente Leiden en het weigeraars wil ik het bestuur en de bestuur van woningbouwvereniging gemeente Leiden vertellen waar de De Eendracht of dat nu de demo- knoop zit. De huizen waar het om cratie is waar zo naar wordt ee- gaat zijn gebouwd in de jaren 1925 streefd. tot 1930. Nu zullen we ze in vier blokken verdelen. In blok 4 zitten de meeste huur weigeraars. H. J. VAN LEEUWEN Driftstraat 21 Leiden, Blok 1: allemaal hele huizen met LEIDEN Het Juridisch Adviesbureau en het Huurders- komitee Merenwijk hebben zich solidair verklaard met de be woners van Eendrachtwoningen in de Kooi, die weigeren om de per 1 januari van dit jaar aangezegde huurverhoging te betalen een kwestie die de gemoederen blijft bezig houden. Zoals bekend is de nieuwe huur- prys vastgesteld door staatssecretaris Van Dam, met de aantekening dat hiertegen geen beroep mogelyk is. omdat de vaststelling is geschied na een onderzoek door de Huuradvies commissie. De laatste jaren is voor de vooroorlogse woningen van wo ningbouwvereniging De Eendracht de huurverhoging - in afwachting van het onderzoek door de huur- aaViescommissie - steeds terugge draaid. Inmiddels heeft het college van B. en W. een brief gestuurd aan bewoners van De Eendracht, waarin erop aangedrongen wordt de huur verhoging gewoon te betalen - om de uitvoering van renovatieplan nen niet in de weg te staan - en steun wordt toegezegd aan het be stuur van de woningbouwcorporatie. Het Juridisch Adviesbureau en het LEIDEN In ..De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat wordt morgenavond een concert ge geven. het eerste van een serie van twee-wekelijkse concerten, waarbij naast de vaste ritme-sectie steeds een solist, die toevallig in Neder land verblijft, als gast zal optre den. Morgenavond is dat de Ame rikaanse tenor-saxofonist J. R. Monterose. Monterose is geboren in New York. Vlak na de oorlog was hij een van de belangrijke Jonge bebop saxofonisten. Hij heeft daar na gespeeld bij de Charles Mingus workshop en bij Kenny Dorham. Hij heeft veel platen onder eigen mam gemaakt. Mawterose staat bekend om zijn meeslepende soli en prachtige improvisaties. In de ritme-sectie zit Nico Bunink (pia no en melodica) reeds bekend van eerdere concerten in "De Spieghels". Nico, die na een verbüjf van 12 jaar in Amerika nu weer in Neder- Jarid is heeft aa. Diana Washing ton begeleid en Zoot Sims. De be geleiding bestaat verder uit Han Berandnk (drums) en Wim Essed Huurderskomitee Merenwyk vinden dat 'zoals zo vaak' te iaat informatie aan de huurders is verstrekt, name lijk pas 'nadat gebleken is dat deze huurders een bepaalde maatregel niet pikken. Het bestuur van De Eendracht en het gemeentebestuur zyn hier behoorlyk in de fout ge gaan'. Het JAB en het HKM con stateren dat het bestuur van De Eendracht alles achterwege heeft gelaten om de bewoners te kunnen laten beslissen en vinden dat som mige uitspraken van de voorzitter boekdelen spreken over de demo cratische gezindheid van het bestuur. "De huurders zyn domme schapen en wij weten wel wat goed voor ze is', daar komt de mentaliteit op neer. „Het is eigenlijk erg treurig dat de bewoners niet weten welke huizen door de huuradviescommissie zyn onderzocht, waarom juist die en wat er precies in het advies aan de mi nister staat. Het kan best zyn dat de normale rechten hier wettelyk aan de bewoners ontzegd zyn. Als dat zo is, dan vinden we dat niet in de haak.' Slechte start JAB en HKM wijzen er verder op dat in het verleden door acties van de bewoners gemeente en ministerie hebben moeten toegeven dat aan de huizen van alles mankeert. Een •.voorlopig) renovatieplan geeft aan dat een opknapbeurt hard nodig is. "Deze plannen samen met de bewo ners uitwerken en samen met de bewoners beslissen over de huren na de renovatie, dat zyn dingen die zeer noodzakeiyk zyn. Zo'n huur verhoging vooraf is een verdraaid slechte start die gezien ook de ma nier waarop weinig goeds belooft voor de toekomst.' aldus het Juridisch Adviesbureau en het Huurderskomi tee Merenwyk, die tot slot de hoop uitspreken dat de twee in de Kooi opererende actiegroepen elkaar zui len steunen en versterken. Overigens is het uitgesloten, dat B. en W. hun brief aan de bewoners van de Eendracht-woningen zullen intrekken, zoals door de PSP ge wenst wordt. Evenmin als het college en. de raadsfractie van de PvdA bleek gisteravond de raadscommissie voor volkshuisvesting daar iets voor te voelen. PSP-raadslid Anne van de Zande kreeg geen steun voor haar voorstel. Ham (CDA) wees erop, dat B. en W. .wettelyic ver plicht zyn om toezicht op het func tioneren van woningbouwcorporaties te houden ('ik begryp het standpunt van de PSP niet') WD'er Langerak vond dat het college (^ondanks zyn samenstelling') er biyk van had ge geven zyn verantwoordelijkheid te kennen en Duivesteyn (PvdA) meen de dat met de brief Juist nuttige voorlichting aan de bewoners is ge geven. De huurverhoging in De Kooi mag tot felle discussies aanleiding geven, de renovatiewerkzaam heden gaan vooralsnog onverstoorbaar door, zoals hier in de Lombokstraat. Voor andere com plexen zijn plannen in voorbereiding. Maar hoe lang gaat het nog duren, vragen de bewoners zich af. een prijs van f 80 per maand. Deze huizen zijn alle gerenoveerd. Blok III: allemaal hele huizen met een prijs van f 67 per maand. Deze huizen moeten nog gereno veerd worden. van benedenhuis is f 83 per maand en de prijs van een bovenhuis is f 89 per maand. Tekort van 30 bedden voor volwassenen in Diaconessenhuis LEIDEN In het Diaconessen- huis heerst een tekort van 30 bed den voor volwassen patiënten en 'n overschot van 6 kinderbedden. Dit is althans het geval wanneer wordt uitgegaan van een normale bezet ting van 85 procent in de Leid- se regio wordt met dit cijfer ge werkt). In een voorlopig verslag over 1974 schrijft de directeur van het Diaconessenhuis mr. J. W. Fi- lippo dat een dergelijk beeld waar schijnlijk geldt voor de gehele Leid- se regio, "waar volgens verschillen de publikaties een beddenoverschot zou bestaan. Het is eigenlijk vreemd dat nooit wordt gevraagd of be kendgemaakt welke soorten bedden (en dan nog in welke ziekenhui zen) verantwoordelijk zijn voor dit regionale bed!deniover®cho.t", aldus mr. Füippo. Herdenking LEIDEN Op de dag da/t 400 jaar geleden de Leiüse universi teit werd gesticht 8 februari zullen de voorzitter van het ool- lege van bestuur mr K. J. Cath en de rector magnificus prof. dr. A. E. Cohen een krans leggen by het graf van prins Willem van Oranje in Delft. Tydens de plechtigheid, die om elf uur begint in de Nieuwe Kerk, zal die emeritus hoogleraar prof. dr. J. N. Bakhuizen van demi Brink een uiteenzetting geven over de rol van prins Willem van Oranje by de stichting van de universiteit. Dezelfde dag zal ove rigens prof. dr. P. J. GaaJlarti de diesrede uitspreken dn de Stads gehoorzaal. Deze byeenkomst begint om drie uur. Aan de vooravond van de diesviering zal prof. Cohen via Radio Nederland Wereldomroep een toespraak in het Nederland en in het Engels houden voor af gestudeerden van de Leiüse uni versiteit die in het buitenland Afkomstig uit voormalig Nieuw-Guinea LEIDEN Nederland is bereid om enkele gebruiksvoorwerpen uit Nieuw- Guinea, die zich thans bevinden' 'in het Ryksmuseum van Volkenkunde in Leiden, aan Indonesië te geven. Deze voorwerpen werden kort voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië in 1962 door een Ne derlandse ambtenaar hier naar toe gestuurd om te voorkomen dat ze in handen zouden vallen van de In donesiërs. Volgens prof. dr. P. H. Poft, directeur van Volkenkunde, gaat het hier om een klein kistje met voorwerpen waaraan niet al te grote waarde mag worden toegekend. «Het heeft gewoon te maken met de cul turele uitwisseling tussen Nederland en Indonesië", aldus prof. Pot*. In het kader van diie culturele uit wisseling wil Nederland ook de In donesische Republikeinse documen ten uii* die periode 1940-1945, de zo genaamde Djoikja-idocumenten, aan Indonesië terug geven nadat het Ryksorchdef deze heeft geïnventari seerd. Een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Vol gens deze woordvoerder heeft Neder land ook aan Indonesische bezoe kers de mogedykheid geboden om in Nederlandse musea en dergelijke te bestuderen wat uit cultuur-historisch oogpunt voor hun land van belang is. Een en ander is neergelegd in een nota die vorige week aan de tydelyke zaakgelastigde vain Indonesië ln ons land aangeboden. Eerder al werd bekend dat 'n aantal archeologische en historische voor werpen, afkomstig uit Indonesië, uit het Ryksmuseum voor Volkenkunde zouden verdlwymen als gevolg van een cultureel akkoord tussen beide lan den. Deze voorwerpen zouden in In donesië in regionale opvangcentra moeten worden tentoongesteld die gedeeltelijk als museum zouden moe ten worden ingericht. De Indone sische regering heeft ons land om financiële steun gevraagd voor de bouw van deze centra. Welke voor werpen zullen verdwynen wordt be paald in overleg met een coördina tiecommissie waarvan oök prof. Pött deel uitmaakt. LEIDEN Het aanbod aan de krakers van het pand Hooigracht 14 om hun leefgemeenschap voort te zetten in flats in het Morskwaxtier geldt nog steeds, aldus deelde wet houder Verboom gisteravond mee in de vergadering van de raads com-, missie voor volkshuisvesting. De aan wezige krakers gaven als reactie ech ter niets voor het wonen in een flat te voeden. Het college van B. en W is miet van plan om voor de krakers een huis te ko-pen em het dan te verhuren, meldde Verboom, die eerst wel een poging had onder nomen met een pand aan het Plant soen en daarvoor een gunstig ad vies van de huisvestingscommissie had ontvangen. De andere wethou ders voelden er echter niet voor: "Ik moest dus terug" zei Verboom gisteravond. De door de krakers op gerichte stichting Werkwoning heeft inmiddels van een particulier een eerste aanbod gehad om een huis te kopen. De vraagprijs was echter te hoog. Binnenkort zal wethouder Ver boom een gesprek hebben met de raadsman van de stichting, mr. Ha- GASTCOLLEGE AMERIKAAN IN LEIDEN LEIDEN Prof. D. H. Ogden, Ph. D. van de Universiteit van Ber keley fCalifornië) zal op vrijdag 31 januari in het academiegebouw Rapenburg) een gastcollege met lichtbeelden geven over "Max Rein- hardt and Shakespeare's Midsum mer Nigffh's Dream". Prof. Ogden. komt'hier op uitnodiging van de vakgroepen dramaturgie en Engels van de Leidse universiteit. De bij eenkomst is overigens voor iedereen toegankelijk en begint om drie uur. Afscheid van conciërge gymnasium LEIDEN De heer J. Sierat, conciërge van het Stedelijk Gym nasium aan de Fruinlaan, neemt as. vrijdag afscheid wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd Van drie uur tot half vijf wordt daartoe in het gebouw aan de Fruinlaan een receptie gehou den, waar belangstellenden de heer Sierat de hand kunnen schudden. Waarin onderscheidt dit college zich van het vorige LEIDEN In welk opzicht onder scheidt het huidige linkse college zich eigenlijk van het vorige wanneer wij zien dat het zich in meerder heid, evenals de vertegenwoordigers van de grootste raadsfractie, schaart achter het voorstel om de minister van CRM te verzoeken het pand B reestra at 127129 af te voe ren van de aanvullende ontwerp-lijst beschermde monumenten? Dit vra gen de werkgroep stadsontwikkeling, de besturen en de fractie van PPR PSP/D'66 zich af in een adres, aan de Leidse gemeenteraad waarin uitvoerig wordt ingegaan op de nieuwbouwplannen van C. en A. aan de Breestraat. Zoals bekend zou het cultuur en historie ter harte gaat voor de hand een "oplossing te zoeken die meer recht doet aan de waarden die hier werkelijk in het geding zijn. Meer recht in ieder geval dan nu met het voorgestelde C. en A.-plan het geval is". Door de nieuwbouwplannen van C. en A. dreigt er volgens de brief-. schrijvers niet alleen een volstrekt pand van de Raad van Arbeid (127 129) voor deze plannen van de mo numentenlijst moeten worden afge voerd en vervolgens afgebroken. Volgens de briefschrijvers ligt het in Leiden, met zijn vele honderden monumenten vaak op zeer kwets bare en bedreigde plaatsen in de stad voor ieder mens aan wie zinloze en overbodige verspil ling, maar "ook kan men langza merhand toch wel uit eigen aan schouwing weten dat schaalvergro- tende ingrepen in de kleinschalige structuur van de binnenstad bij de huidig toegepaste architectuur en bouwwijze zelden of nooit een be vredigend resultaat hebben. Men zie de Pelikaanflat en men denke ook aan het inmiddels gelukkig achter haalde Witte Singelplan". De kleine progressieve drie vra gen zich in het adres af waarom C. en A. zo nodig aan de Breestraat te genover het stadhuis moet komen "in deze tijd van herwaardering van de voetganger, de fiets en het open baar vervoer, Leiden aldus de twij felachtige eer latend wie wèet hoe lang een halve Garenmarkt te be zitten. als tastbaar bewijs dat niets hier te dol is en dat de Leidse ezel zich liefst steeds weer aan andere stenen stoot". De briefschrijvers vin den het "pure nonsens" om, zoals wethouder Cees Waal suggereerde, te menen dat de reeds bestaande winkelfunctie van de Breestraat ADVERTENTIE staat of valt met het wel of niet doorgaan van de nieuwbouwplannen voor C. en A. "De Breestraat heeft nu eenmaal een wat gemengder functie dan de Haarlemmerstraat, maar met name het stadhuis trekt toch ook het nodige publiek?" Men doet dan vervolgens de suggestie om de tuinen achter het Gulden Vlies en de Raad van Arbeid voor het winke lend publiek open te stellen voor verpozing met het doel de aantrek kelijkheid van de Breestraat te ve groten. De briefschrijvers zijn van me ning dat men zich niet hoeft blind te staren op de Breestraat als het gaat om de nieuwbouw voor C. en A. "Aan de andere kant van de Breestraat staat nog steeds het oude postkantoor-complex.. Het moet ons van het hart: nu wij het plan 'Rijnland" in de krant hebben ge zien, zijn wij geneigd tot de opvat ting dat elk ander nieuwbouwplan op die plaats beter is dan dit".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3