Migrantenraad ondanks geringe middelen toch geen praatclub Kamer neemt genoegen met antwoord van Vorrink QQQQ2B Beton timmerlieden lubo heeft werk Toen het me goed ging, dacht ik niet aan adverteren in de krant Toen het wat achteruit liep, begon ik er zachtjes over te denken. Nu het echt slecht gaat, heb ik er helaas het geld niet meer voor." MUSKENS Bouwbedrijf Lugdunum De krant is koning. WOENSDAG 29 JANUARI 1975 PAGINA 15 PARUS Romantische lijke kleding gaat het dat Jaar winnen in Parijs. Balmain, Chanel, Feraud, Ted Lapidus en Nina Ricci zorgden gisteren op de derde dag van de Parijse voor- Jaarsmodeweek voor charmante pretentieloze jurken en elegante mantelpakjes. Eigenlijk is de mode komende voorjaar een stuk demo cratischer op geworden, vindt Luis Feraud. „want de Jurken en de pakjes die op het ogenblik in Parijs worden geshowd, zijn niet alleen geschikt voor meisjes van 18 maar minstens even flatteus De roklengte varieerde gisteren bij de ontwerpers van net over de knie tot iets over de kuit. Maar Uugaro hield consequent de zoom van al zijn creaties net boven de knie. Ungaro, de vroegere assis tent van Courrèges, die zich in een paar Jaar tijd tot een topcou turier en een serieuze concurrent van Yves Saint Laurent opwerkte, is er heilig van overtuigd dat de artistieke Jonge meisjes die nu al vijf Jaar in lange folklorerokken lopen, weer korte Jurken willen. Geen lieve pastelkleurige mini- jurkjes of schitterend gebloemde chemisiers, maar gewone functio nele wat huishoudschort-achtige Jurken, die beslist niet dames achtig zijn. Voor z n schortjurken overgooiers en pakjes ln een nieu we „protesblook" koos Ungaro paars-grijze, mokka, lever-bruine en lavendel-blauwe piamastreep- Jes en wat trieste fantasiepikkel- dessins uit de jaren vijftig. Heel wat vrolijker waren de zeer slank afkledende matrozenpakjes bij Feraud. Ensembles, die net als bij Lapidus werden afgewisseld met verrukkelijk vrouwelijke tsarina-jurkjes met ronde schou- derpassen, blousende bovenlijfjes en door brede ceintuurs inge snoerde tailles, lange passende mouwen en wij daangerimpelde rokken. Feraud en Lapidus showden ze van naturel-kleurig shantung en broderie anglaise. Bij Balmain was het meeste applaus te horen. Een van de wijde ruimval- lende jurken die bij Lavin te zien waren. Geen wonder want zijn iets over de knie vallende werkelijk beeld schoon gebloemde overhemdjur ken, zijn jeugdige battle-drespak- Jes en zijn tsarina-jurkjes met ge smokte tailles zullen in werkelijk iedere stad vlot worden verkocht. Niet omdat de modellen zo opval len, maar gewoon omdat ze zo eenvoudig en draagbaar zijn. Nieuw bij Balmain waren zyin halve battle-dresszakj es en pas telkleurige overhemdjurken van de manchetten met een reeks theeroos-corsages waren be zet. Bij Chanel zijn de traditionele tweedpakjes nauwelijks derd. Voor de komende lente heb- lben ze alleen een iets breder wit verpleegsterskraagje. En de vroe gere assistente van Coco Chanel waagde het voor het eerst om de fameuze tweedjasjes op over hemd jurken van pastelkleurige wollen voile te showen. Lanvin en Ricci zorgden voor comfortabele ruime kleuren waarin vooral was forsere vrou wen zich gelukkig zullen voelen. Lanvin sloot zich naast zijn tra ditionele met brede stola's gecom bineerde gastvrouwrokken bij de nieuwe romantische mode aan met Victoriaanse avondjurken en was romeins aandoende gala-Ja ponnen die met brede linten van boudbrokaat waren bestikt. JOS HAGERS UTRECHT „Ondanks een nij pend gebrek aan faciliteiten en geld is de nu ruim anderhalf Jaar oude migrantenraad in Utrecht bepaald niet verzand in een vrijblijvend praatclubje van buitenlandse werk nemers. Dat er ondanks de bijzon der lauwe houding van CRM en de gemeente Utrecht belangrijkste subsidiiëntm todh nog concrete zaken uit de bus zijn gekomen is een godswonder. Het betekent een groot compliment voor de inzet van de migrantenraadsleden". Aldus de vijfdejaars sociologie- studenten Peter Ester en Okker Hel legers. Onder begeleiding van ex- kroonlid van de SER en sociologe mevr. dr. H. Verwey-Jonker heeft het tweetal een studie gemaakt over de migrantenraad (MR) in Utrecht, een voor ons land unieke instantie die ruim anderhalf jaar geleden van start ging. Doelstelling van de MR: het leveren van bijdragen in de beleidsbepaling inzake buitenlan ders via het verlenen van adviezen, het fungeren ails gesprekspoddum voor buitenlanders, verstrekken van in formatie. Kortom, de belangenbe hartiging van de buitenlandse werk- Uit een 35 pagina's dik rapport dat de twee studenten hebben opgesteld blijkt dat de MR vrij aardig aan die doelstelllingen heeft beantwoord. Al heeft de gemeente Utrecht in an derhalf jaar tot verdriet van de MR- leden zeggen en schrijve slechts één keer de MR om een advies gevraagd, in het algemeen is de MR er in ge slaagd het beleid wat betreft de bui tenlanders mede te bepalen. De kri tiek op de destijds door minister Boensma voorgestelde vertrekpremie voor buitenlanders en het generaal pardon voor „illegale" werknemers waren bijvoorbeeld zaken die in be langrijke mate door de MR werden „aangezwengeld". Ook ós het de MR gelukt buitenlanders te mobiliseren, zoals mag blijken uit het feit dat bij een demonstratie tegen slechte huisvestingsmogelijkheden voor bui tenlanders twintig procent van de in Utrecht gevestigde gastarbeiders op de been kwam. „Er zijn belangrijke aanzetten ge geven voor het op gang brengen van een bewustwordingsproces onder de buitenlandse werknemers, een zaak die positief gewaardeerd moet wor den", aldus de studenten. „Des te merkwaardiger is de karige subsidie die de migrantenraad ontvangt (65 mille in '74) terwijl haar werkwijze Juist bijzonder goed past binnen de filosofie van het opbouwwerk van onderaf, een zaak die CRM na aan het hart schijnt te liggen". Ester: „Minister Van Doorn van CRM heeft zelf destijds tijdens een bezoek aan de migrantenraad gezegd dat extra subsidie geen punt was. Maar wanneer het erop aan komt woorden om te zetten in daden, in geld, in faciliteiten dan geeft men niet thuis. Dan blijkt weer dat de buitenlandse werknemer in ons land nog steeds ondanks alle mooie woor den in het verdomhoekje zit. Bij de centrale overheid, bij de gemeente, bij politieke partijen. En dat komt eenvoudig doordat de buitenlander politiek niet interessant is, de bui tenlanders tellen electoraal niet mee en daarom komen ze buiten spel te staan". Daar komt nog bij, aldus de stu denten, dat een groot deel van het Nederlandse kiezersvolk dat electo raal uiteraard wel aantrekkelijk is voor de politieke partijen maar wei nig van de gastarbeiders moet heb ben en zeker niet gediend is van ro yale subsidies aan cluhs die de be langen van die gastarbeiders behar tigen. Om zich geen buil te vallen houden veel politieke partijen zich wat buitenlanders betreft dus maar liever op de vlakte. Maandenlang De opstellers van het rapport, die maandenlang vergaderingen van de voor werk te Katwijk. TELEFOON 01718 - 74790 of 08365 - 1223 •s avonds 01726- 4458. OME&TVUVCBSi Ms rijdt op mm xhaatsm KMUBKAHPeZm# HAARLEMMERSTRAAT 1-3 LEIDEN - TELEFOON 23184 Handelsdrukwerk Familiedrukwerk Dissertaties Periodieken Doorschrijfformulieren Tabellen Staten Strooibiljetten Een beter cachet aan uw zaak door kwaliteitsdrukwerk HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. WITTE SINGEL 1 - LEIDEN TELEFOON 0 J7.V )- 25041, TOESTEL 33 voof alle uitzendkrachten MR hebben bijgewoond en met raadsleden en alle mogelijke andere betrokkenen hebben gesproken con stateren dat ook de Nederlandse vak beweging tot nu toe opvallend weinig belangstelling voor de MR heeft ge toond. Hellegers: „De vakbeweging zit wat de buitenlanders betreft net als de politieke partijen ook nogal moeilijk ten opzichte van de eigen achterban. Veel vakbondsleden zien namelijk die buitenlandse werknemers ten on rechte nog steeds in belangrijke mate als een concurrent op de ar beidsmarkt, ails 'n loonbederver. Ter wijl de buitenlanders hier klussen opknappen waar wij onze handen liever niet aan vuil maken". Sym bolisch voor de houding van de vak beweging achten ze het feit dat NVV, NKV en CNV onlangs op een inter nationaal congres over buitenlandse werknemers schitterden door afwezig heid. De vakbeweging waarvan per slot toch ook een aantal buitenlanders lid is zou volgens de studenten de houding van de vakbondsleden ten aanzien van de buitenlanders moeten veranderen via een gerichte voorlich ting, maar van een dergelijke voor lichting is over het algemeen geen sprake. Alleen het CNV vormt daar op een gunstige uitzondering. Contacten tussen MR en vakbewe ging komen nu langzamerhand zij het aarzelend op gang maar tot voor kort gaf de vakbeweging „niet thuis". NVV-buitenland-secretaris Lino Calle schilderde de raad zelfs destijds af als 'n discussieclubje zon der enige bevoegdheid die tot doel zou hebben de buitenlandere „in te kap selen", een uitlating waarvan het NVV zich overigens later distantieer de, aldus het tweetal. Gebrekkig Een zaak die door de gebrekkige middalen waarover men beschikt min der goed uit de verf kwam is de in formatie via de MR aan de buiten landers, de wisselwerking tussen MR en buitenlanders en nauw ver band daarmee houdend de repre senfcativdibeiit vam de MR. Dait dit in- farmataeitaak inliet naar behoren wondt vervuld is geen wonder want geld voor een informatiekrantje is er een voudig niet. Bovendien is een aantal buitenlanders analfabeet. Voorts be schikte de MR niet eens over een telefoon. Van de 21 MR-leden heb ben er 14 ondanks herhaald ge soebat bij CRM nog steeds geen telefoonaansluiting. Maar ondanks deze handicaps bij het onderhouden van contacten met de achterban nog afgezien van de communicatieproblemen door taal- moedttyacheden boekte de MR twee jaar geleden bij de MR-verkiezin gen een opkomstpercentage van 45 procent, een percentage dat nog he lemaal zo gek niet afsteekt bij de gemeenteraadsverkiezingen. Boven dien is de „kiezersbinding" tussen MR-leden en achterban moeilijker tot stand te brengen dan die tussen gemeenteraadsleden en hun achter ban. Dit omdat de mobiliteit onder buitenlanders uiteraard veel groter is (veel buitenlanders blijven amper een Jaar in Nederland en gaan dan weer terug naar huis) Is de raad in eerste instantie op touw gezet voor de algemene belan genbehartiging, doordat bestaande in stanties als de stichting Midden-Ne derland falen krijgt de MR ook nog een grote hoeveelheid zaken op zich af waarbij imüvidueae belangenbehar tiging in het slop dreigt te raken als men niet uitkijkt, aldus het rapport. Door die bijkomende werkzaamhe den worden de MR-leden die be halve de secretaris allemaal het MR- werk ln hun vrije tijd doen nog eens extra belast. Bovendien is de kans dat dat extra werk wordt ge subsidieerd uiterst klein omdat de subsiidiiëntm zeggen dat die MR zich dan feitelijk op het terrein van an dere (al gesubsidieerde) instanties be weegt. De MR heeft daar wel begrip voor imoar men kaïn moeSlijik in hood zondier naar instanties waar ze overigens soms al net vandaan zijn gekomen. De sociologie -studenten bepleiten dan ook onder meer dat CRM voor de overbelaste MR-leden een financieel kader schept waarin het mogelijk woDdJt viler dagen per week te wenken en voor de vijfde werkdag een loon dervingsregeling te scheppen. nm Minister Irene Vorrink antwoordt de Tweede Kamer tijdens het debat over milieuhygiëne. DEN HAAG De geweldige kritiek van de Tweede Kamer op minister Vorrink van Milieuhygiëne is gisteren uitgemond in twee moties een laagterecord. Een hele opluchting voor de minister. Zij kwam de Kamer min of meer tegemoet door de definitieve aankondiging van een reeks wetsontwerpen. Over enkele weken komt er bij oe Kamer een wetsontwerp over de verwerking van afvalstoffen. Het wordt een aanvulling op de al enkele Jaren geleden voorgestelde wettelijk regeling over chemische afvalstoffen. Verder komen voor het einde van het Jaar wetsontwerpen over gelukfchwi- der en bodemverontreahiging. Ook is een wijziging van de waterleüdiingwet op til. En een aanpassing vam de Hinderwet. Namens de drie christen-democrati sche fracties van KVP, ARP en CHU verzocht Van Leijenhorst (CHU) in een motie een tijdschema om de bewindsvrouwe vast te pinnen. Vorrink was er niet tegen. De WD vroeg in een motie overheidssteun voor ondernemers die in het belang van het milieu willen investeren. Ook daar stond de minister niet afwijzend tegenover. Minister Vorrink zag geen reden de aanwijzing van de Rijnmond als .saneringsgebied" te laten vervallen. Zij kon nog niet de garantie geven dat smogvorming onder alle omstan digheden achterwege kan blijven. TNO is nog niet klaar met een onderzoek naar het ontstaan van de beruchte Rijnmondsmog. Eind van dit Jaar komt er een algemene maatregel VOORHOUT Het artiesten- palet verzorgt op donderdag 30 ja nuari om acht uur een avond in de verzorgingsflat Park Overbosch aan de Sportlaan in Voorhout. Medewerking verlenen: de Leidse zangeres Marti Degens, goochelaar John Elfering en Paul Marselje met eigen liedjes. Artiestenpalet zoekt in de omgeving van Leiden nog goede accordeonisten en zangeressen-met gitaar (tel. 030-513267). GoefJ en L. A. P. Versteege. van bestuur over het loodgehalte in benzine. De kritiek uit de Kamer omschreef de minister als „een algemene en kritische belangstelling voor de gang van zaken bij de milieuhygiënische wetgeving." Zij wees erop, dat zij de wetgeving niet op eigen houtje kan regelen, omdat ook andere ministers ermee te maken hebben. „We moeten voorkomen", zei Vorrink, „dat allerlei regelingen, heffingen en verbodsbepa lingen van bovenaf o bedrijven worden uitgestort." Bibliotheekwet aangenomen DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermidd/g met 49 stemmen voor en 15 atemtaen tegen de wet op de openbare bibliotheken goedge keurd. De nieuwe wet beoogt te voorzien in een evenwichtige spreiding van over het gehele land. Ér komt nu een landelijk plan voor openbare bi bliotheken, dat eerst op gemeente lijk en provinciaal niveau voorbe reid moet worden. Gemeenten met meer dan 5.000 inwoners zijn ver plicht de op het landelijke plan voor komende bibliotheken te stichten en in stand te houden, de provincies krijgen die verplichting voor de klei- De nieuwe bibliotheekwet heeft een tijdelijk karakter. Als over een aan tal Jaren een structurele wet voor het gehele welzijnsterrein tot stand ge komen is, wordt bezien in hoever re een aparte wet voor de openbare bibliotheken nog nodig is. administratief: geroutineerde typistes Ned. notuliste ponstypistes stenotypiste Ned, industrieel: glazenwasser serveersters inpaksters magazijnkrachten fabriekshulpen Prima netto weekloon. Volledige verzekering zoals bij vast werk. doorbetaling bij ziekte, vrije dagen, vakan tie, vakantiegeld etc. Wettelijke minimum leeftijd 18 Jaar. Kom snel langs! i A UITZENDBUREAU LUBA Nieuwe Rijn 35 LeidenTel.071-40341 De Aarhof 67 Alphen a/d Rijn Tel.01720-94645

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15