Record van PSV wankelt al na twee minuten VAN HELDEN VALT UIT DE BOOT Duyndam en Karstens winnaars NIEUW RECORD Vrij spel 'Het is beter dat Twente de gelukkige is en niet Feyenoord' KOERSEN IN HILVERSUM Grote zeges Landzicht en 't Scheepje Rotterdamse zesdaagse 'op punten' beslist WOENSDAG 29 JANUARI 1975 PAGINA 11 HEERENVEEN Het seizoen 1974-1975 Is voor Hams vam Hel den een in aHile opzichten verloren schaats jaar geworden. Het 26- Jarige kernploeglid, enkele weken voor het Nederlands kampioen schap uit de boot gevallen wegens een in Gothenburg opgelopen rugblessure, is aan het einde van een op het oog geslaagde 'revali- dafcieperiode' liohaimeflyk, maar voorail geestelijk aan het einde van zijn krachten gekomen: Van Hel den liet het gisteren op de Hee- renveense kunstijsbaan Thialf voor de slotaf stamden van de selectie-tweekamp tegen Peter van dar Kant, mede op aan dringen van zijn vrouw, afweten. Overigens na e verlopen eerste dag, die door een met een verschil van veertig se conden verloren 5000 meter met een achterstand van bijna vier volle punten op Van der Kant was geëindigd. Winst in het duel met de E.K.-reserve had voor van Helden nog perspectieven geopend voor een succesvolle afsluiting van het seizoen. Met Klaas Vriend en Jan Derksen had hij in dat geval het kamende weekeinde in Kangs- berg nog mogen rijden om twee plaatsen in de oranje-formatie voor het wereldkampioenschap op 8 en 9 februari. Leen Pfrommer laat geen ge legenheid voorbij gaan in het openbaar te verklaren dat Hans van Helden zonder meer in aan merking komt om te warden op genomen in de kernploeg voor het nieuwe seizoen, daarbij de na druk leggend op de fysieke en schaatstechmische mogelijkheden van zijn pupil. 'Mentaal is Hans echter zwak', oordeelde de coach gisteren hard, nadat hij via via had vernomen dat Van Helden zich na de toch wel onnatuurlijk verlopen 500 en 5000 meter aan een verdere confrontatie met Van der Kant wenste te onttrekken. 'Dat kwam voor mij niet ale een totale verrassing,' aldus Pfrommer, 'en ik vind het niet erg flink. Juist nu had hij zich kunnen bewijzen'. De grillige en bezeten topspor ter Hans van Helden vertoefde op dat moment in zijn woonwagen op enkele kilometers van het ijsstadion. 'Ziek', volgens echt genote Andrea, die fysio-therapie studeert. Een van de oorzaken: Hans van Helden heeft zich tijdens de wedstrijden van maandag zeer ge griefd gevoeld, toen enkele kern- ploegleden (Derksen en Vriend) een zeker leedvermaak over zijn matige prestaties naet konden ver bergen. Volgens Pfrommer een reactie op de uitlating van Van Heiden na het N.K., toen hij beweerde dat het verscheidene rijders aan inzet ontbrak. Hoewel Pfrommer de 'wraak' van Vriend en Derksen niet bagatelliseerde ('onsportief. Ik zal er met ze o^-r spreken') lijkt hij er ook niet erg zwaar aan te tillen. Pfrommer: 'Katten moet mogelijk zijn. Dat zijn ze over een paar dagen weer vergeten'. Volgens zijn vrouw Andrea heeft hij ai lang moeilijkheden met de sfeer in de ploeg. 'Hans is altijd een eenvoudige Jongen geweest, met weinig mogelijkheden, vooral financieel. Nu nog moeten we le ven van wat hij 's zomers ver dient met karweitjes. Ik studeer en breng nog niets in. De andere jongens in de ploeg zijn bijvoor beeld vaak royaler, te royaal naar het oordeel van Hans. Dan maakt hü wel eens een opmerking. En door dit soort dingen kom je er buiten te staan,. ENSCHEDE Werkte de nederlaag dan toch als een bevrijding? Het had er alle schijn van. Zelden maakte hij een zó ontspannen indruk. Kees Rijvers, de kleine kalende trainer, die zelfs als PSV heeft gewonnen nog knorrig kan doen, kwam bijna opgewekt de perskamer van het Diekmanstadion bin nengedrenteld. En hij liet het meteen maar weten ook. „Geen excuses", lispelde hij opvallend minzaam. „Geen excuses heren. De beste ploeg heeft gewonnen". Door Ger Stolk PSV Feyenoord Ajax Ter informatie: "die beste ploeg" Twente heette gisteren geen PSV, FC Twente. Aan FC Twente de om Philips' voetbalwerknemers achttien wedstrijddagen 19 13 19 14 18 13 19 10 31 49-19 30 63-19 28 45-17 24 33-18 23 27-15 PSV in de uitbeurten pleegt toe te passen. Die treffer maakte PC Twente plotseling tot een zelfverze kerd opererende eenheid. Opsteker Een opsteker, die hard nodig was. Want Spitz Kohn mocht dan dagen van te voren zekerheid hebben gehad over het niet-meespelen van Oranen Kohn en de ploeg van FC Twente, deeld succes met een 21 nederlaag die qua inzet zo voorbeeldig had Drost en Bos, de griep die Theo te hebben opgeknapt. Het ls ook de gewerkt, toezwaaide had een diepe- Pahlplatz maandag plotseling bleek FC Twente, die recht re oorzaak dan de gebruikelijke be- te hebben, was niet voorzien. Boven- voetbalmin- leefdheidsnormen. Je zou ook nog Cees van Ierssel van FC Twente grijpt in voordat Gerrie Deijkers van PSV kan doorbreken. ploeg heeft op de dank nenrl Nederland" in verband met de kunnen redeneren dat Rijvers verdienste de vaderlandse voetbal- de gedachte uitging dat hij het competitie weer in een interessant die FC Twente leerde voetballen Btadium te hebben gebracht. dien dat hij het destijds is geweest die kan zeuren. Is het niet een negatie- assistent in dienst te nemen. Dat zal ve houding van de tegenstrever die trouwens wel iets met Rijvers' hou- weinig bescherming biedt. En als lucht dat hij van het zwaarwegende Rijvers had gewild, h&d-ie gisteren record is verlost, moeilijk kunnen doen. Want niet Nelis Overweg tijdens Twenite—AZ '67 het geel van Bar revoets voor de ogen na een vijfde de zorg, die de blessu re van Cees van Ierssel bleef baren. Maar FC Twente kwam vóór en Van Ierssel speelde tegen Edström een van zijn allerbeste wedstrijden uöit zijn carrière. En evrder consta teerde leerling Kohn met genoegen dat meester Rijvers goed benauwd was voor rechtsbuiten Eddie Achter berg. In elk geval had Rijvers snel leek de PSV-trainer opge- door dat Achterberg slechts op de flank rondrende om Deykers te bin den. Maar PSV kwam achter, dien de daarom aan te vallen en Rijvers liet dientengevolge Strik Achterberg bikkelharde overtreding tegen Kees Kist? Wanneer FC Twente en PSV niet gisteravond in de drijfnat te Diekman hadden geduelleerd maar bijvoorbeeld nadat de tuchtcommis- sie a.s. donderdag het vonnis over Overweg heeft uitgesproken, dan zou PSV wellicht niet na amper twee minuten al tegen -en achter stand hebben aangekeken. Maar evenmin als PSV die tuchtcommissie verzocht Overweg vast een voorlo pige schorsing op te leggen, even min kon Je Rijvers gisteren één woord over het geval Overweg horen ae?gen. Maggy Henry-prijs 2000 m: 1. Luiit v. Toogwyk (Ao de Wrede) 2.50,7 1.25,4, 2. Lex Six, 3. Lahemi. Winn 3,90, pi 1,40 3,90 2,90. kopp 49.20, trio 652,80. Senator Axbond-prijs 2020 m: 1. Lester Kandia (J. Hoejenbos) 2.54,1 1.26,2, 2. King Axit, 3. Lex Hanover K. Winn 20,50 pi 5,80 2,10 2,-. kopp 86,00, trio 1533,60. Leeritogmwiiniterkamploenschap le afd. 2020 m: 1. Mikro Buitenzorg (G. Kolman) 2.51,2 1.24,8, 2. Krone van Nora, 3. Little Star. Winn 4,30, pi 2,30 1,70, kopp 7,70. Patrick Duluth-prUs 2000 m: 1. Lazuur (W. Geersen) 2.46,9 1.23,5, 2. Kimberly Kid J, 3. Karin W. Winn 2.90, pi 1,50 1,30 1,80, kopp 5,20, trio 52 20. Maria V-prijs (2000 m: 1. Higgins (W. Duivenvoorden) 2.44.8 1.22.4 2. Ina van Hovi 3. Enterprise Hollamdia. Winn 15,70 pi 1,50 1.10 1.20 kopp 23.50. Peter Stanley-prijs 2440 m: 1. Komtesse D. (G. v. Eykelenborg) 3 29.1 1.25.7 2. Jaques 3. Katanja Winn 6,60 pi 2.- 1,40 1,40 kopp 11,80 trio 115.30. Leerlingen winterkampioenschap m (tweede afdeling) 2020 m: 1. Karma Kandia (M. Vos) 2.50.7 1.24.5 2. Karei Volann 3. Jolly Bird. Winn 6.20 pi 1.90 2.- 2,30 kopp 20.70. Malie B-prijs 2000 m: autostart: 1 Limbus Hanover (T. Kooyman) 2 45 5 1.22.8, 2. Judge Olivier, 3. Kab- bes du Winn. 4.90. pi 1.40 1.80 1.40, topped 12.20, trio 98.30. Lady Chimesprijs 2400 m: 1. Li (A. Brouwer) 3.46.7 1.31.4, 2. Maxaver Way, 3. Miss Hanover. Winn. 13.10, pi. 3.10 2.40, koppel 18.10. Totale omzet totaiïsator 360.154 Iets anders ls dat de ploeg van FC FC Twente een prachtige winnaar was. FC Twente trok uiteindelijk niet het langste eind als gevolg bewaken. Maar ook die vrijgemaakte Dey kers bleek niet in staat het FC Twente lastig te maken. In tegen deel, het was de équipe van Kohn die de beste kansen kreeg. Wie daar in hoge mate voor verantwoordelijk waren, heetten Zuidema en Jeurtng, die niet alleen ontzettend veel stoor- werk deden, maar het ook Jan van Beveren lastig maakten. Bovendien speelde Kick van der Vall als gaten- vuiler een goede party. Tien minuten was het tweede be drijf oud, toen de lichte brigade van FC Twente opnieuw toesloeg. Een hoekschop van Zuidema, een kop bal van Achterberg (nadat die zich op de rug van Strik had afgezet), een doeltreffende actie in drie bedrij ven van Jan Jeuring. En daarmee was PSV wel verslagen20. Want Arnold Mühren mocht de bal nog in eigen doel werken, FC Twen te bleef ook daarna op alle fronten beter. Dat vond ook Rijvers. "Wat je bij Feyenoord kon horen toen die ploeg had verloren, dat gejammer, gebeurt hier niet", besloot hij. "Trouwens, Je hebt bij FC Twente kunnen zien hoe Je ondanks een was lijst van blessures toch kunt voet ballen". beuren", wist manager Ben van Gelder. "En zeg nou zelf, het is toch veel beter dat FC Twente de gelukki ge is en niet Feyenoord". Iemand die een allerminst gelukkige indruk maakte, heette Milorad Pavic. Pa- vic, 53-Jarige Joegoslaaf en trainer van Benfica, vond FC Twente—PSV onder de erbanmélyike weersom standigheden iets fenomenaals". Maar hij moest maar een keer te rugkomen naar Holland", vond hij. "Waait dat PSV zal aanvallend toch wel iets meer kunnen", had hij zich in de regen alsmaar afgevraagd. Met andere woorden: Pavic was eigenlijk voor niets naar Enschede gekomen. LEIDEN In de eerste klasse van de Leddse biljartbond is hot verschil tussen koploper Het Scheepje en Landzicht een half punit gebleven, Het Scheepje won overtuigend met 71 van UVS dat als derde stond geklasseerd. Landzicht veegde het laken aan met Rijnegom: 8—0. Het Scheepje heeft nu 47 punten uit acht wedstrijden, Landzicht heeft 46 pun ten. Uitslagen eerste klasse: Zijlpoort Carambole uitgesteld; Landzicht Rijnegom 7—1; Scheepje UVS 7—1 TOG De Oude Herberg 2—6; Rijn streek Morspoort 26. In de tweede klasse bleef Landzicht 2, ondanks een vrij verrassende thuisnederlaag tegen Cleyn Duin, lijstaanvoerder met 40 punten uit acht ontmoetingen Cleyn Duin heeft met 35 punten en één wedstrijd min der gespeeld alles nog in eigen hand. DOS rukte op naar een tweede plaats door een 6—2 zege op de Heul; het puntentotaal van de Leidenaars is nu 38. De uitslagen: TOP 1 Rijnegom 2 4—4; De Waag 1 Zuid 1 2—6; DOS 1 De Hem 1 6-2; Landzicht 2— Cleyn Duin 1 2-6; Wachtje 1 Scheepje 2 4—4. In de derde klasse is Scheepje 3 voorlopig een trotse leider. DOS 2 haalde vernietigend uit by de Ca rambole 2. Uitslagen: Vriendschap 2 Scheepje 3 0—8; Cleyn Duin 1 Landzicht 2 3—6; Carambole 3 Wachtje 2 4—4; Carambole 3 DOS 2 0-8. Uitslagen vierde klasse: Witte Hen 1 Rijnstreek 2 8-0; De Oude Her berg 2 TOO 3 3—5; UVS 2 Cleyn Duin 3 6—2; De Waag 3 Vijfde klasse: Morspoort 2 TOG 4 6—0; De Oude Herberg 3 Scheep je 4 6—2; Landzicht 5 UVS 3 6—2, Witte Hen 2 DOS 3 6—2; Caram bole 5 De Waag 4 6—2. Zesde klasse: De Waag 5 UVS 4 5—3; VOP 2 Zijlpoort 3 4—4; Vriendschap 3 DOS 4 2—6; De Heul 2 Vriendschap 4 5—3; Zuid 3 Carambole 6 2—6. een portie bikkelwerk, nee FC Twen te bestreed PSV, zoals Rijvers het ook al graag ziet, via constructief voetbal. FC Twente had bovendien het geluk dat een winnaar móét hebben. Of Nelis Overweg voor een tweede keer de bal vanaf 25 meter langs Jan van Beveren poeiert zo als hij gisteren deed, is een vraag, die de voorstopper zichzelf ook stel de. In ieder geval kwam de overtre ding, die René van de Kerkhof tegen Zuidema beging PSV al snel duur te staan. Want nauwelijks had pu- bliekspeler Achterberg Frans Derks met een laconiek vingertje aangege ven dat hij er zich mee ging belas ten of Overweg Joeg de bal door de brokkelige muur. Dat doelpunt haal de een streep door de taktiek die Rob Ouwerkerk in achterhoede ROTTERDAM Het werd Leo Duyndam allemaal te mach tig. Vlak nadat hij met koppelgenoot Gerben Karstens als winnaar van de opnieuw succesvolle Rotterdamse zesdaagse was afgeschoten, kon de blonde Westlander zijn tranen niet meer bedwingen. „Dit is een grote triomf voor me", sprak hij huilend. „Na alles wat er rond mij is gebeurd, heb ik deze prestigeslag gelukkig gewonnen". Door Hans Coolegem KOPENHAGEN De Rus Ser gei Volkov heeft na de eerste drie verplichte figuren bij het toernooi om het Europees kampioenschap kunstrijden, dat gisteren in Kopen hagen is begonnen, de leiding bij de heren. Volkov heeft pls-atscijfer 10 en 78.05 punten. De Nederlander Rob Ouwerkeric bezet de negewtaeni- de plaats. Hij heeft nog twee rijders achter zich. Na de korte ktlr van het paar- rijden staan Aleksander Zaitsejev en Iripa Rodnina op de eerste plaats. Achter net Russische kampioenspaar bezet de Oostduitse combinatie Romy Kerm er/Rolf Osterreich de tweede Leo Duyndams vierde achtereenvol gende Rotterdamse overwinning werd een puntenzege, die niet vooraf was voorzien. Met Gerben Karstens had hij bij het ingaan van de laatste avond ruim tachtig punten achter stand óp de grootste concurrenten, Rene Pijnen en Roy Schuiten. Door - een furieuze start bogen Duyndam en Karstens de puntenachiterstamid to 'in zeer ruime voorsprong om. „Achteraf bekeken hebben we toen de zesdaagse verloren", bedacht Pijnen die de voorgaande driemaal met Duyndam in Rotterdam won. „Ook de moeilijkheden bij het begin van de finale, toen wij nog in koers moesten, hebben natuurlijk meegespeeld. Het heeft ons toen veel moeite gekost om de opgelopen achterstand weer recht te trekken." Een zwak excuus van een doorgewin terde zesdaagsecoureur, die Rene Pijnen is. Zijn ploegmaat Roy Schuiten, die door zijn grote interesse in het wielervak van bijna alles op de hoogte is, wist ook de oorzaak van hun puntennederlaag niet. „Toen we begonnen met de temporonden zaten we achterin. Niet alleen omdat het toen erg hard ging, maar ook omdat ik niet wist hoe de telling was. Waardeloos, want wat is nu een tweede plaats?". Wedstrijdleider Peter Post was zeer tevreden over de zesdaagse. „Alles spitst zich natuurlijk toe op de grote koppels, maar ik heb ook anderen bewonderd. Kijk, Je moet redelijk zijn en niet alles willen verlangen. Maar Klaas Balk en Gerrie Fens hebben bijvoorbeeld goede dingen gedaan, dat De eindstand van de zesdaagse van Rotterdam is: 1. Duyudam/KarstenB (Ned.) 659 part, 2. Schuiten/Pijnen (Nod.) 622, 3. Sercu (Bel.)/Van Lancker (Fra.) 529, 4. Schulze/Renz (Wdl) 154, Op één ronde: 5. Gilmore (Aus.)/Stevens (Bel) 302, 6. Haritz/Hempel (Wdl.) 281, 7. BugdaJhl/Kemper (Wdl.) 148, op 11 ronden: 8: Godetfroot/Bracke (Bol) 259. De eindstand van de amuuteurees- daagse is: 1. Slot/Venbc (Ned) 69 pint., op één ronde: 2. Huveneens/ Grootewagers (Ned) 59; op twee ron_ den: 3. Caetihoven/Van Gastel (Bel) 64, 4. Koot/Van Gerwen (Ned) 62, 5. Youmg (V. St.)/Sterckx (Bel) 59, 6. Henmainm/Kamel (Zwi) 56. vind ik geweldig. Ook Gerrie Knetemainn is mij opgevallen. Hij had deze winter bijna niet gefietst en reed uitstekend. Dat zijn pluspunten." Klasse En over winnaar Duyndam: „Leo heeft verschrikkelijk gemotiveerd gereden. Als iedereen hem z'n gang laat gaan, zullen we hem volgend jaar nog beter leren kennen. Het is toch klasse, dat als Je maat niet voor de volle honderd procent rijdt, dat toch wordt opgevangen". Het mindere aandeel van Gerben Karstens was evenwel voor Leo Duyndam ndet zo balawgryk. „Ieder een weet wat er met me is gebeurd. De moeilijkheden met Pijnen, een geweldige inzinking en de affaire met Vissers. Ik heb, dacht ik, nu bewezen, dat ik met een ander ook tot grote dingen in staat ben. Trouwens wij passen goed bij elkaar." „Inderdaad heeft Leo ontzettend goed gereden", verklaarde de 33-Jarige Karstens, die in 1973 met de Westlander de zesdaagse van Londen won. „Dat ik zelf niet gereden heb zoals het moest zijn, is wel te verklaren. De hele week heb ik me door buikgriep al beroerd gevoeld. Onophoudelijk ben ik naar het 'toilet gerend. Ik heb daar niets van willen zeggen, omdat ik toch nog redelijk weerstand heb kunnen bieden." Ongedaan En als er moeilijke momenten waren, was er altijd nog Leo Duyndam, die vooral in de eindstrijd regeerde. Telkens wist hij ontsnappingen van Rene Pijnen ongedaan te maken, terwijl ook de overige vijf koppels, die kans maakten op de eindzege, de nodige aandacht vroegen. Dat naast de Nederlandera slechts Patrick Sercu-Alain v. Lancker en Wolfgang Sc huize - Sigi Renz de race tot het einde konden volhouden, was begrij pelijk, omdat de laatste klassementen geen nieuwe rondewinst meer toe stonden. Leo Duyndam, die volgende week met Gerben Karstens in de zesdaagse van Antwerpen vertrekt: „We hebben zoveel mogelijk het initiatief in handen genomen. Dat is ons voordeel geweest." Een voordeel voor het winnende duo is ook de speciale premie van tienduizend gulden, die de Groningse Juwelier Klaaa Ooster hof beschikbaar stelde. Overigens lijk voor Leo Duyndam, die niet naar het Franse meuk Gitane (waar Karstens ook voor rijdt) zal gaan. een betere tijd aangebroken. Want voor de wegkoersen, die hij komend seizoen in Nederland en Beèfle wil gaan rijden, gaat zijn nieuwe sponsor Van Dijk een bescheiden profploegje oreeren. John van Dijk, die evenals Duyndam zijn geluk niet op kon a „Deze geweldige overwinning van Leo Duyndam heeft de doorslag gegeven. Ik zal het met hem doorpraten, maar een kleine profploeg komt er beslist.r ROTTERDAM Peter Post's derde Ahoy'-zesdaagse heeft wéér een bezoekersrecord geboekt. Passeer de men vorig Jaar voor het eerst de 50.000 gr&ns (toen kwamen er 50.800 binnen), nu bleek bij voorlopige telling dat 52.045 bezoe-« kers de kassa waren gepasseerd. De finale-avond werd door ao*n 11.000 toeschouwers bijgewoond. Voor deze zesdaagse had men 45.000 be zoekers nodig om uit de kosten te komen. Ahoy'-directeur Harry Hof meester: "De winst van dit evene ment blijft in het Sportpaleis en zal worden aangewend voor andere sportmanifestaties".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11