'Verbergen' van minderjarigen blijft strafbaar DIJKVERZWARING BEDREIGT ONEINDIG LANDSCHAP Westerterp erg somber over luchtvaartonderhandelingen Nederland niet uit NAVO Hoe uzelf de kans op griep kunt verideinen enwatAsprodoet als u tochgriepmocht krijgen. Hulporganisaties erg boos Surinaamse minister „Nederland vertraagt" WINKELIERS VERKOPEN TE OUDE MELK PVDA-BESTUUR BLIJFT ERBIJ: DINSDAG 28 JANUARI 1975 Door Jan Ottens Boven de „breede rivieren die traag door oneindig laagland gaan" (Mars man; wie van hem een dichtregel kent, kent deze) luidt de alarmklok. Figuurlijk, waait de bedreiging komt niet van het wassende water, niet dat we weten tenminste, maar van de draglines en bulldozers die zwoegend in zware klei de waterstaatslijfspreuk „wie het water deert, die het water keert" in praktijk brengen. Ze verzwaren de rivierdijken, omdat het oneindige laagland net zo veilig moet zijn als in het westen van het land het geval zal zijn als het Delta-plan werkelijkheid is gewor den Langs Rijn, Maas, Waal en IJssel gaat het om 550 kilometer dijk. Kosten, naar huidige bereke ningen: 400 a 500 miljoen gulden. Dat zijn de nuchtere cijfers. Maar hebben wel een keerzijde: de vernieling van historisch gegroeide, evenwichtige landschappen langs kronkeldijken met lieflijke woon oorden, bekend van de toeristische routes van de ANWB; verarming (alweer) van het dieren- en plantenleven. Ongeveer vijftig tot tachtig kilome ter pandiijk is al onder het mes geweest. Buitendijks is alle bebou wing, zijn alle bedoeninkjes voor goed geld en dus vaak niet eens zonder vreugde overgegaan in handen van de waterschappen die vervolgens alles weg-bulldozerden. Binnendijks zijn er trouwens eveneens grandioze gaten geslagen. Het dorpje Brakel is reeds voor de helft gevallen. Toch vinden velen het nog niet te laat, getuige de talrijke actiegroepen die de laatste Jaren vanuit Overijssel, Gelderland. Utrecht, Noord-Brabant en ook Zuid-Holland protesteren tegen dergelijk groot schalig ingrijpen in een proces, dat al was het laagland nog zo oneindig. Juist altijd kleinschalig geweest is, zowel in ruimte als in tijd: de dorpen klein, de huizen klein en de veranderingen klein en langzaam. Nu gaat alles in een keer tegen de grond. De kleine dijk wordt een grote, kale dijk die met zijn gladgeschoren gazontaluds geen toe risten meer zal hoeven dragen. Gisteren is in Utrecht de publlkatie „Rivierdijkverzwaring" van de Stich ting Natuur en Milieu gepresen teerd, waarin een gezamenlijke poging wordt ondernomen om het getij te keren. Overigens precies een maand nadat minister Westerterp van verkeer en waterstaat de instelling van een bezinningscom- missie heeft aangekondigd, want heel veel mensen, ook politici natuurlijk en ambtenaren, zijn de laatste Jaren anders gaan denken over de noodzaak van natuur- en landschapsbehoud. Zo werden .diverse voorgenomen en in uitvoering zijnde werken opnieuw in overweging genomen" (regeringsverklaring van het kabi net-Den Uyl) en werden de besluiten rond Oosterschelde en Dollard bijvoorbeeld al ongedaan gemaakt. Zo ver is het met de dijkverhogin gen nog niet. Het slopen van dijkhuizen vindlt in gestaag tempo voortgang, te weerszijden van de dijken wordt alles wat water is, wielen, strangen, killen, poelen, gaten, alles opgevuld met zand; voor honderden kilometers dijk zijn de voorbereidingen in volle gang. Natuur en Milieu-directeur P. Nijhoff zegt: „Wij zijn door de minister van verkeer en waterstaat uitgenodigd om eveneens zitting te nemen in zijn bezinningscommissie, maar wij zullen de aanvaarding daarvan wel laten afhangen van twee voorwaarden. Ten eerste moeten alle werken die een onher roepelijk karakter hebben, worden opgeschort en ten tweede moet ook het besluitvormingsproces duidelijk onderwerp van dicussie worden". Dit laatste slaat op de omstandig heid dat met name het water- schapSbeüeid van oudsher weinig inspraak duldt. De waterschappen kloppen eerst dan bij verkeer en waterstaat aan om de zestig procent rijksvergoeding in de kosten, als de plannen al bestekklaar zijn. En eerst dan weten ook anderen er van. Zo moest het gemeentebestuur van Hardinxveld uit een interview in de krant van de dijkgraaf vernemen wat er met het dorp ging gebeuren. ,J)e kans dat zich in Portugal een totalitair regime ontwikkelt is zeer groot. Vrije verkiezingen zijn onder de huidige omstandigheden ondenkbaar". Aldus CHU-fractieleider Kruisinga, gister middag bij zijn terugkomst in Nederland, nadat hij in het weekeinde het congres van de Portugese christen-democraten had bijgewoond. Volgens Kruisinga waren de ernstige ongeregeldheden tij dens het congres georganiseerd door de communisten, met medeweten van de regering. DEN HAAG Staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie heeft zich gisteren de woede op de hals gehaald van de hulporganisaties voor minderjarigen. De Belangenvereniging Minder jarigen, Release, het JAC en de Sosjale Joenit hebben de bewindsman harde acties in het voor uitzicht gesteld wanneer hij niets doet om te voorkomen dat het "verbergen" van weggelopen minderjarigen nog langer strafbaar blijft. de Tweede verdiende geld moeten afdragen. rapporten over kinderen Kortom: In de vergadering Kamercommissie voor Justitie de kinderbescherming zei Glastra geheim zijn. van Loon eerder op de dag dat er bewoners geen wijziging komt van artikel 280 hebben van het wetboek waarin het verbergen DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat is uitermate somber gestemd over het verloop van de derde gespreksron de tussen de delegaties van de Ne derlandse rijksluchtvaartdienst en de Amerikaanse CAB. De minis ter, voorzitter van de Nederlandse dele gatie, heeft dit gisteren in Den Haag verklaard, direct na afloop van de eerste ontmoeting tussen de bedde delegaties. Volgens minister Westerterp was er wel sprake van enige flexibiliteit in de Amerikaanse opstelling, maar ten aanzien van de fundamentele pro blemen zou er, aldus de bewinds man. geen verandering in het Ame rikaanse standpunt gekomen zijn. Dit standpunt heeft minister Wester terp na de eerste onderhandelingen, die van 21 tot en met 25 oktober in Den Haag werden gevoerd, "onaan vaardbaar" genoemd. De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart, CAB, stelt zich op het standpunt dat de KLM in vergelijk met de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan Am, teveel profi teert van de in de luchtvaartover eenkomst tussen Nederland en Ame rika toegestane zesde vrijheid. Deze zesde vrijheid geeft de luchtvaart maatschappijen van de bedde landen het redhit om andere dan Nederland se en Amerikaanse passagiers tus sen de beide landen te vervoeren. Ter bescherming van de eigen, sterk verlieslijdende luchtvaartmaat schappijen, met name Pan Am en TWA, heeft de CAB een zeer-aan zienlijke beperking van de capaciteit van de KLM op de Amerikaanse be stemmingen opgeëist. Ook in d'e tweede gespreksronde, die half november in Washington is ge houden, heeft men geen overeen stemming bereikt. Het Nederlandse voorstel om de capaciteit van de KLM op de transatlantische routes de eerse drie Jaar te bevriezen, heb ben de Amerikanen toen niet aan vaard. Minister Westerterp zal zich nu be raden of hij zijn Amerikaanse tegen standers in dit geschil een practische oplossing zal voorstellen. "Wanneer er geen overeenstemming wordt be reikt over de fundamentele verschil len, meen ik dat een practische op lossing zal moeten worden gevonden. Hierbij zouden de oorspronkelijke rechten van de KLM niet mogen worden aangetast. Met het blijven, van de oorspronkelijke standpunten, zou dan zo nodig bijvoorbeeld voor de komende zomerdienstregeling de capaciteit van de KLM wat vermin derd kunnen worden", aldus de mi nister, die daaraan toevoegde, dat het aanbod van het bevriezen van de capaciteit hiermee zou vervallen. totaal geen inspraak de politie er steeds strafrecht, wordt bijgehaald." Boersma op kousevoeten gesteld. Wel wil hij dat "er" Probleem rond de weggelopen binnenkort vertrouwensmannen wor- ónderen niet alleen aanlerdlng tot den ingeschakeld, verbergen van de minderjarige moet verlaging worden gemeld. Het is de taak van gre°6 van de vertrouwensman om contact te punt,^ leggen tussen de. hulpverleners en de ouders van het weggelopen kind. Zo nodig kan hij stappen ondernemen wanneer hij vindt dat een maatregel van de kinderbescherming nodig is. Dat hulporganisaties nog steeds de kritiek. Het uitblijven iran de meer der Jarigheids- 21 naar 18 Jaar - een de regering al jaren over spreekt - kreeg eveneens kritiek van de Kamerleden. Staatssecretaris Loon beloofde hieraan met spoed te zullen werken. Na een discussie met de werkers in de kinderbescherming zal er een de «chtóp'Vumen wórten gesist wetsontwerp worden gemaakt. Daar- zij onderdak verlenen weggelopen kinderen zit ook de progressieve partijen zeer hoog. PvdA, PPR en PSP zullen met een initiatief-wetsontwerp komen als minister Van Agt volgende week dinsdag bij de behandeling van de justitiebegroting hetzelfde antwoord geeft als de staatssecretaris. Het opvangen van kinderen die ADVERTENTIE de ouders of uit een tehuis zijn recht op hulp. weggelopen heeft eerder deze maand beroering gezorgd naast zal ook moeten worden gestreefd naar een betere rechtspo sitie van de kinderen en ouders. De toezegging van de staatssecretaris sloot aan op de wens van de Kamer om in de kinderbescherming veel meer de nadruk te leggen op de hulp aan het hele gezin dat in nood verkeert. Niet alleen het kind of de ouders, maar het hele gezin heeft PARAMARIBO - „Suriname ontkomt niet aan de indruk dat Nedertamid bewust procedures vertraagt m.bjt. de projecten van het tweede vijfjarenplan en de voorzieningen voor het Suri naamse leger". Dit zei gisteren de Surinaamse vioe-pramler Van Genideren by het begin van het voortgezette overleg in Parama ribo over de onafhanikeiykhedtf van Suriname. De vice-premier stelde dat me ningsverschillen de verhoudin gen tussen Nederland en Suri name dreigen te vertroebelen. Hy wees daanby op recente brieven van premier Den Uyl en minister Öe Gaay Portman. «Het is hoog tyd dat spykera met koppen worden geslagen", zei hy. „Het oog van de wereld is in deze tyd meer dan ooit c? Nederland gericht. Nederland heeft als voormalig moederland de morele plicht die dekolonisa tie van Suriname met de grootst mogeiyke zorg te begeleiden". Minister De Gaay Portman rea geerde getroffen op de opmer kingen van de Surinaamse de legatieleider Van Genderem. „Uw opmerkingen hebben pyn gedaan", antwoordde hy in zyn speech. „Ik kan niet anders dan wat u gezegd heeft krachtig te genspreken. Het ia ons geza menlijk belang en onze geza menlijke verantwoardeiy Ikheid de tyd dde ons is gegeven goed te gebruiken, besluitvaardig te handelen en meningsverschillen uit de weg te ruimen". Minister Boersma Toen Dat het kinderbeschermingsbeleid te Onderwijzers geveld. Voorstellingen afgelast. De helft van de buschauffeurs ziek te bed. Kortom, het heerst weer. Extra reden om uw weerstand zo groot mogelijk te maken en eens dubbel op uw gezondheid te letten. Bijvoorbeeld door overvolle ruimtes te vermijden. Op te passen voor voldoende frisse lucht en ventilatie. Bij een opkomende kou doet u er goed aan een beker warme melk met een paar Aspro's te nemen en vroeg uw bed in te duiken. Dat wil nog wel eens helpen om een sluimerende griep de kop in te drukken. Mocht de griep u ondanks deze goeie voorzorgen toch te pakken krijgen, dan staat u maar een ding te doen: het bed in en rustig uitzieken. Aspro helpt u dan tegen de onaangename bijverschijnselen, hoofdpijn, koorts en spierpijn. U kunt kiezen uit „gewone" Aspro: de betrouwbare kleine tabletjes uit het bekende roze doosje. Aspro Bruis: een aangenaam in te nemen pijnstiller die volkomen in water oplost en daardoor snel en aktief werkt. En Kinder Aspro p^wamess-m wor de kleintjes. Samen krijgen wedepiinwelWein. schreven de commissarissen van politie in de grote steden een brief staatssecretaris Glastra Loon, waarin zij te kennen gaven dat *efc de dat hulpdiensten zoals JAC en Re- lease niet meer Vervolgd behoren te worden wanneer zij minderjari gen verborgen houden voor Jiet wettelijk gezag. ALMELO Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gistermid- de Coppello (WD), zy vond dag op kousevoeten in het centum Almelo een Turkse moskee visie op de kinderbescherming geopend. Hij noemde de totstandko- ontbreekt". ming van de moskee het beste be wijs dat buitenlandse werknemers niet louter arbeidskrachten zijn. Boersma kondigde aan dat de rege ring er naar streeft het welzijnsbe leid voor buitenlandse werknemers verder uit te bouwen. De ambassa- acties richten" op die tehuizen lis. De partij zal worden gebokst in deur van Turkije, Ofctan Cancardes, Boksen Ex-wereldkampioen Huig de Groot van de Belangenver- zwaargewicht Joe Frazier zal op 2 eniging Minderjarigen: „Wij zullen maart uitkomen tegen Jimmy El- wantoestanden zijn. En de het St. Kilda Junction stadion. Fra- die die openiing bijwoonde, zag in d'e acties zijn hard nodig zolang er nog kindertehuizen bestaan waar isoleer- 625.000 gulden) cellen zijn, waar kinderen hun lar. krijgt 250.000 dollar (ongeveer moskee een symbool van vriendschap Ellis 75.000 dol- en verdraagzaamheid tussen Turkije en Nederland. DEN HAAG In bijna één op de vijf gevallen zit bet met de da tumaanduiding op melk en meükpro- dukten verkeerd, is de consumenten bond bij een onderzoek gebleken. Soms staat er geen ufterste ver koopdatum op. Soms staat er wol zo'n datum op maar wordt er, ook nadat die is verlopen, nog rustig verkocht. En soms is die datuma&n- duiding zo onduidelijk, dat de consu mentenbond er niets aan heeft. De consumentenbond nam een steekproef bij een groot aantal le vensmiddelenwinkels, waar in totaal duizend produkten werden gecontro leerd. De meeste fouten kwamen voor by produkten als vla, yoghurt en toetjes. In de steekproef werden 48 winkels betrokken. Van die 48 winkels gingen er 27 één of meer keren in de fout. Er werden produk ten verkocht waarop een onleesbare of helemaal geen datum vermeld stond of er werden produkten ver kocht, terwijl de erop vermelde ui terste verkoopdatum al was over schreden. AMSTERDAM Het pertybestuur van die PvdA heeft gisteravond be sloten geen essentiële wyziglngen aan te brengen in de ontwerpresolutie over „vrede en veiligheid'" voor het PvdA-congres in april. De ruim 370 amendementen, airiige- -diienid door talrijke afdelingen uit het land, hebben het party-bestuur niet bunnen afbrengen van haar me ning dat Nederland in de NAVO moet biyven, zy het in de rel van een kritisch bondgenoot. Aan dat kritische bondgenootschap heeft het PvdA-bestuur wel die con statering toegevoegd dat dit ertoe kan leiden, dat het lidmaatschap moet wonden opgezegd indien niet wordt voldaan aan de centrale doel stelling van een actief beleid ge richt op ontspanning en aan enkele expliciete voorwaarden, zoals geen uitbreiding van de taken of het ver- dragsgebied van de NAVO, par Lemen- is hat party bestuur ech ter van mening „dat het uiteenval len van de NAVO, zonder dat spra ke is van een nieuw collectief Euro pees veiligheidssysteem, tot hog grote instabiliteit zal leiden". Op de vele voorstellen van de basis van de party om het NAVO-lidlmaat- schap in verband met deze voorwaar- het party bestuur niet ingegaan. „De bereidheid om het NAVO-hdimaat- schap voort te zetten zal aan voort durende toetsing onderhevig moeten zyn en niet gebonden aan enige ter. mijn. Het moment wordt immers ook bepaald door de dan bestaande in ternationale situatie", aldus het partijbestuur in haar pre-adviezen. Het pertybestuur van de PvdA heeft gisteravond tevens de regering-Den Uyl gevraagd een beroep te doen op de Amerikaanse regering om de rege- ring-Thieu niet langer militair te steunen en zeüf geen militaire ma noeuvres in en rond Vietnam te ondernemen. Dergelijke manoeuvres, aldus het partybestuur kunnen slechts leiden tot een hernieuwde verheviging van die militaire strijd die de Vietnamese bevolking nu al tientallen jaren heef t moeten voeren voor haar zelfbeschikkingsrecht en souveremditedit. In dezelfde verklaring dringt het PvdA-bestuur er by de regering van Nederland op aan de diplomatieke banden met de regering-Thieu in Saigon te verbreken, de revolutio naire regering van Zuid-Vietnam te erkennen en daarmee ook haar deel. name te steunen aan de Geneefse conferentie over het ooriogsrecht De Nederlandse regering zou volgens het partybestuur van de PvdA ini tiatieven moeten ontplooien om met gelijkgezinde landen tot een gemeen- Het partybestuur signaleert dat sinds de Parijse akkoorden nog steedis geen vrije verkiezingen zyn gehouden in Zuid-Vietnam omdat de regering- Thieu dit steeds geweigerd heeft. Bo vendien, aldus de PvdA-bestuurders, zyn tienduizenden 'poiitdieke gevange nen niet vrijgelaten en worden talloze vluchtelingen in kampen vastgehou den, zodat zy niet naar hun woon plaats terug kunnen keren. President Thieu zet een groot leger in tegen de niet door hem beheerste delen van Zuid-Vietnam met steun van vlieg tuigen, wapens en militaire adviseurs van de Verenigde Staten. Deson danks heeft hy nimmer voldoende steun van de bevolking van Zuid- Vietnam gekregen, die zich nu steeds verder aan zyn corrupte bewind ont worstelt, aldus het partybestuur van de PvdA. Hoe het langs de grote rivieren worden moet: kaal en eentonig.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7