Houtzaagmolen in Hazerswoude maakt plaats voor winkels Lood-zetmachine is over tien jaar vervangen door foto-zet-apparatuur B en W van Boskoop willen grenswijziging laten rusten VOORUCHTINGSAVOND IN NABIJ Ook Senaat gaat CIA doorlichten DINSDAG 28 JANUARI 1975 Binnen tien jaar zullen dergelijke lood-zetmachines vrij wel allemaal zijn vervangen door foto-zet-apparatuur. ALPHEN AAN DEN RIJN Door voortschrijdende techni sche ontwikkelingen. alsme de door een toenemende concur rentie van andere communicatie middelen (toabel-tv, microfilm, video) zullen zich de komende jaren nog stormachtige ontwik kelingen voordoen binnen de grafische bedrijfstak. Voor de werknemers (mi nog 55.000 man, verdeeld over 2400 bedrij ven) zal het oude ambachtelijke in hun werk goeddeels verdwij nen. Het vervaardigen van druk werk wordt meer en meer een procesmatig procédé Een zaak van een druk op de knop. Aldus, samengevat, gisteravond P. de Wit, technisch medewerker van het Kon. Ned. Verbond van Drukkerijen, tijdens een lezing voor een vrijwel afgeladen zaal Nabij in Alphen. Hij sprak daar op uitnodiging van Samsom-Sijt- hoff bv over het onderwerp "een blik in de grafische toekomst". Die toekomst, bleek ook uit achteraf gestelde vragen, is voor velen binnen deze bedrijfstak erg onzeker. Door automatiseringen op drukgebied worden sommige vakdiploma's totaal waardeloos. Dat geldt bijvoorbeeld voor de loodzetters bij de kranten-uitge vers. Dit werk wordt geheel over bodig, als het foto-zetten goed is ingeburgerd. De heer De Wit zei te verwachten, dat dit laatste rond 1985 al het geval zal zijn. Dam is zo n 90 procent van de krantem-cmdernemi'ngen overge stapt op fotografisch zetten, dacht hij. En om even by de krant te biy- ven: de volgende stap is het uit schakelen van degenen die een pagina indelen. Dit gaat gebeu ren door één man, die hele kran tenpagina's in de gewenste vor men kan brengen door te schui ven met tekst en foto's op een beeldscherm dat op een compu ter is aangesloten. Ook de boekdrukkerij zal het moeten ontgelden, zei de heer De Wit. Hij stelde dat het hier overbodiig wondende perso neel zou moeten worden opge vangen in de diepdruksector, voor welke sector hij zeker tot 1980 nog een groei voorstelde. Eén en ander wordt veroor zaakt door ingrijpende automati seringen, maar als tweede hoofd factor schetste de heer De Wit de groeiende invloed van andere communicatie-meiia dan kran. ten. boeken en tijdschriften. Heeft bijvoorbeeld de kabeltv eenmaal goed z'n intrede gedaan, dan ligt de weg open voor tv-pro- gramma's op aanvraag. In En geland "ceefax" geheten. Daar kunnen kranten, boeken, infor matie-programma's etc. op aan vraag op het scherm worden ge presenteerd (nog bij wijze van experiment) Reisbureaus Andere concurrenten voor het drukwerk worden in toenemende mate de microfilm en videoban den. In Amerika, aldus de heer De Wit, zijn er al talloze reisbu- reau's die hun klanten op video het reisdoel, eventueel zelfs hun kamer kunnen laten zien. Een groot gevaar voor de gra fische industrie zag de heer De Wit in de stroom van allerhande kopieer-apparatuur in bibliothe ken, kantoren enz. Deze is van grote invloed op de oplage van boeken, tijdschriften en dienten gevolge ook op de inkomsten van uitgever en auteur. De heer De Wit sprak in dit verband zelfs van "roof'. Zijn conclusie over deze con currentie was, dat kranten, tijd schriften en boeken in hun huidi ge vorm terrein zullen moeten prijs geven. Al, voegde hij eraan toe, dat ze niet zullen verdwijnen. De nieuwe concurrenten zijn nu eenmaal gebonden aan plaats, tijd apparatuur en tempo van leve ring. Het "krantje lezen in de trein" blijft onvervangbaar. Wel noemde hij de vrees ge grond, dat de grafische industrie het zwaar te verduren gaat krij gen. De heer De Wit vroeg zich daarom af, of de grafische wereld niet zou moeten proberen om het terrein wat te verleggen, en zou moeten pogen om zich te werpen op die nieuwe communicatie-me dia, waarvan een groter markt aandeel wordt verwacht. Omscholing Hoeveel man er uiteindelijk in de grafische industrie werkzaam zullen zijn, kwam niet naar vo ren uit het verhaal van de heer De Wit. Vast staat wel, dat ve len grondig zullen moeten wor den omgeschoold. Met die herscholings-opleidin- gen houdt zich de stichting Bij zondere Opleidingen van het gra fisch bedrijf bezig. Hoofdbestuurs lid L. Blaauw van de Ned. Chr. Grafische Bond, lid van het pa nel dat na afloop van de dia-le zing vragen beantwoordde, merkte op dat de stichting "rijkelijk laat" is begonnen met deze hernieuwde opleidingsmogelijkheden. Op een vraag zei hij, dat de vakbeweging meer zal moeten gaan doen aan de bescherming van de werknemers binnen de grafische industrie, waar de werk loosheid op dit moment nog mee valt (600 man, landelijk). Bespre kingen over dit punt zijn ook gaande met de werkgevers: "als men machines aanschaft, zal men ook moeten beseffen dat er met mensen wordt gewerkt". Ook de heer Blaauw wierp op, dat de grafische industrie andere ontplooüingsmogeiiyklheden zou moeten gaan zoeken: "waarom zouden wij niet uitkomen met een beeldplaat, of met een mi crofilm"? Op een vraag over het weg vallen van het ambachtelijke in de grafische industrie, en daar. mee waarschyaiyk een stuk werk- plezier van de mensen, zei B.G. Heyink, coördinator by het Kon. Ned. Verbond voor Drukkerijen voor wat betreft de opleidingen, dat men de herscholingscusussen "breed" wil houden. Beoogd wordt om de cursisten een inzicht te geven in het hele grafisch ge beuren niiet alleen technisch maar ook wat byvoorbeeid een cao en de ondernemingsvorm aangaat. Daarmee wordt gestreefd naar toch een betrokkenheid bij het werk. Damesteam van Avanti behaalde de overwinning HAZERSWOUDE Ook de tweede wedstrijd van Avanti's standaard damesteam in de hoofdklasse van de NTTB is een ruime overwinning (82) geworden. De gezusters Annemieke en Lies- be th Smits scoorden tegen het Zwol se Be Quick elk 3 maal Els Vree burg op haar beurt scoorde de twee andere winstpunten. Avanti's tweede damesdrietal tafel tenniste zich naar een 10—0 uitslag tegen Acvent Swift. Anneke de Boer, Anne lies Timmermans en Miriam van de Poel klaarden dit karwei. Avanti's heren-..eerste" versloeg Quick met 82. Theo Louwers en Jan van Wetten bleven ongeslagen, terwijl Leo Straathof naar één punt reikte. Avanti 3 versloeg Steeds Vooruit 1 met 7—3. Gertjan de Ruiter. Paul Stotwyk en Aartjan Pannebakker tekenden ieder twee maal winst aan; ook het dubbel moest de Warmondse ploeg aan Avanti laten. De "landelijke meisjes" van Avan ti verloren van Middelburg Zuid (2 —8). Karin van Meygaarden en Ma rie Josee Loomans scoorde tegen. Avanti 3—Steeds Hoger TSB 1—9; Sanocel Scylla 1—Avanti 4 9—1; Avanti 5—Play Pair 5 7—3 (drie ze ges van Gud Griethuizen); TOV 4 Avanti 6 28 (Monique Kooter 3x), Avanti 7—ATTC Boot 1 5—5 (Kitty van de Haas 3)PIT '54 3—Avanti 8 7—3; TOV—Avanti 10 8—2; Sanocel ScyllaAvanti 11 7—3. Bij de Jongens versloeg Avanti l SHOT met 8—2 Peter Groot bleef ongeslagen, evenals Peter de Groot; Jos Timmermans was goed voor 2 punten. Avanti 2 won met 8—2 van Steeds Hoger TSB 3. Paul van Wetten en Wim de Boer waren goed voor "de 3"; Richard Stolwijk verloor een maal. EVRO Salamanders—Avanti 3 7—3 Avanti 4—Reflex 6—4. Avanti 5— EVRO Salamanders 28, Avanti 6 —PIT '54 4 73 (Hans ten Brink v). Avanti 7—VVV 7 4—6, Avanti 8 SVN 7 0—10. Voetbal Derby County heeft gisteravond de vijfde ronde van het toernooi om de Engelse beker .FA- cup) bereikt. De ploeg versloeg op eigen veld Bristol Rovers met 20. Derby komt in de volgende ronde tegen de winnaar van de replay tus sen Leeds United en amateurclub Wimbledon. Voetbal De Noord-Ierse voetbal ler George Best is, naar zijn oude club Manchester United gisteren heeft meegedeeld, verkocht aan de Newyorkse club Cosmos. Best zal in Amerika vijf maanden gaan spe len en daarvoor 60.000 dollar op strijken. Zwemmen De zwemster Dawn Praser, Olympisch kampioene op de 100 meter vrije slag in 1956. 1960 en 1964 is uitgeroepen tot de grootste Australische sportfiguur van de laat ste 25 jaar. Tweede werd de tennis ser Rod Laver en derde de atleet ste 25jaar. Tweede werd de tennis ser Rod Laver en derde de atleet Herb Elliott. HAZERSWOUDE De houtzaagmolen in het hartje van Hazerswoude-dorp moet worden af gebroken. Voorlopig zal hij worden opgeborgen tot er een geschikte plaats in het "dorp" is ge vonden. De molen, die is geplaatst op de monumentenlijst, moet wijken voor een aantal win kels en een postkantoortje. Met de bouw van dit mini-winkelcentrumpje hoopt de aannemer in april van dit jaar te kunnen beginnen. "Zolang er wordt gebouwd", al dus gemeentesecretaris Verlare, "kan de houtzaagmolen wel blijven staan. Maar als de winkels worden geopend moet hij weg zijn. De mo len staat namelijk midden op het pleintje, waaraan de winkels over ruim één Jaar zullen staan". Waar men nu met de houtzaag molen heen moet is niet precies be kend. Er is wel een aantal plaat sen, dat uitstekend geschikt is om het monument te plaatsen. "Die plaatsen", zegt secretaris Verlare, "geef Ik liever nog ndet prijs. We hebben er wel over gesproken maar het zou de onderhandelingen kun nen vertragen als de eigenaar van het terrein uit de krant moet lezen dat hij de molen op zijn land krijgt". Aanvankelijk dachten burgemees ter en wethouders van het dorp de oplossing gevonden te hebben door de molen op een loods te plaatsen. De eigenaar hiervan had echter onoverkomelijke bezwaren, zodat plan werd afgeketst. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een bijzonde re commissie ingesteld die de Cen trale Inlichtingendienst (CIA), de Fe derale Recherche (FBI) en andere soortgelijke instellingen gaat door lichten. De commissie, een soort Watergate - commissie, omvat elf Voor tot de Instelling van een der gelijke commissie werd overgegaan, is een speciaal amendement aan vaart. dat voorziet in strikte regels om uitlekken van bijzondere inlich tingen die tijdens de hoorzittingen, naar voren zullen komen tegen te gaan. Tot de instelling van de commissie is besloten nadat eerder een storm van protesten opstak nadat bekend was geworden dat de CIA, welke uit sluitend ten behoeve van de Ameri kaanse veiligheid in het buitenland mag werken, ook op binnenlands ge- De houtzaagmolen kan zolang de winkels nog in aanbouw zijn blijven staan, daarna moet hij weg. bied actief was geweest en Inlich tingen over vooraanstaande Ameri kanen had verzameld. Andere diensten die nog zullen wor den doorgelicht zijn de inlichtingen diensten van leger, luchtmacht en De Senaat besloot tot instelling van de oommissie mei, 82 tegen vier stem men. Het afbreken en vervoeren van de mdten komt geheel voor rekening van de gemeente Hazerswoude. "Het weer opbouwen en reconstrueren", vertelt secretaris Verlare "vergt ze ker honderdduizend gulden. Ja", lacht hy, het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is wel bereid te subsidiëren in de restauratiekosten. Maar dit heeft echter nooit geM. Ik geloof, dat tot het Jaar tweeduizend de subsidie- pot al is verdeeld. Het gaat er dus naar uit ztan, dat de gemeente Ha zerswoude straks voor alle kosen kan opdraaien". Overigens heeft de gemeente reeds een aanvraag ingediend bij CRM om tot slopen van de molen over te gaan. ALPHEN AAN DEN RIJN In de afdeling Gouda kon dit week einde slechts één wedstrijd door gang vinden. Het was het zater dagduel tussen Rijnstreek en Ou dewater. Onder slechte weersom standigheden en op een slecht veld eindigde het duel in 2—2. NOORDWIJK/LEIDEN Noordwijkse kleutertjes traden van daag aan bij het Leidse stadhuis, om mee te maken hoe hun "juf" Diny van de Reijden in de echt trad met haar Spaanse Gonzalo Tenllado-Munoz. De zevenentwintigjarige bruid is afkomstig uit Leiden, maar zij geeft les aan de Hummeloord- kleuterschool, in Noordwijk, waar zij hoofdleidster is. BOSKOOP Burgemeester en wethouders vain Boskoop willen de grenswijziging met Hazerswoude, Waddinxveen en Reeuwijk voorlopig laten rusten. Dit op verzoek van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land en de minister van Binnenland se Zaken. In december van 1973 deed Boskoop de suggestie om de sier- teeilitgebieden in die hierboven ge noemde dorpen onder één bestuur te brengen. De drie dorpen, die het betrof, stonden bepaald niet te Jui chen over dit voorstel en hadden er geen goed woord voor over. De minister schrijft in zijn brief aan de gemeente Boskoop, dat hij de aan gevoerde overwegingen niet urgent vindt en niet vooruit wil lopen op bij de provincie in voorbereiding zijnde plannen. De bewindsman zegt ver der, dat ook in gewestgrenzen cor recties kunnen worden aangebracht, als dat een bepaald gebied ten goe de zal komen. Hij doet de gemeente de suggestie haar voorstel in te trek ken maar daaraan wel de voorwaar den te verbinden, dat de verlangens de nodige aandacht krijgen als de gemeentelijke herindeling aan de or de komt. Gemeemibe-secretaris Groot van Boskoop vertelde desgevraagd: "We willen van niemand grond erbij heb ben. Voor ons is alleen belangrijk, dat het sierteeltgebied onder één be stuur komt". "Op allerlei gebied", aldus Groot "wil men samenwerken. Zelfs tot over de landsgrenzen. Maar als twee of meer direct aan elkaar gren zende gemeenten dat willen gaat dat ineens niet". Teleurgesteld dus? "Welnee! We hadden deze reac tie min of meer al ingecalculeerd. Nogmaals we hebben geen expan siedriften, zoals de betrokken ge meenten aanvankelijk dachten. Bos koop wil blijven, dat het is. En der helemaal niks. Het is ons na melijk van diverse zijden nogal kwalijk genomen toen wij dit voor stel deden. Een aantal gesprekken heeft gelukkig verhelderend ge werkt". Wat nu? "Ach, we wachten gewoon af. Als de gewestvorming gaat spelen zullen opnieuw aan de bel trekken. Ver der zullen we op het gebied van de grenswijziging niet actief zijn". Het laatste woord in deze zaak is echter aan de gemeenteraad. Don derdag, dan vergadert hij, moet wor den beslist of het destijds genomen besluit wordt ingetrokken of dat men in beroep gaat bij de Kroon.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4