Plan voor woon- wijk Galgewater Cor Weenk laat zien hoe 't kan LEIDSE KANTONRECHTER Wijkagenten hebben toekomst in Leiden Op plaats van voormalig Rotogravure-complex Legermuseum gedeeltelijk weer open HENGELSPORT en kïkkerïg? (INSDAG 28 JANUARI 1975 Gisterochtend een uiterst gevarieerde zitting bijgewoond. Er wa ren gelukkig maar weinig parkeerzaken, want daar is ten enenmale niets over te schrijven. Deze keer stonden de niet-voorrang-gevers in het middelpunt van de belangstelling, bromfietsers met een te groot aantal decibellen in de uitlaat, rijders-onder-ïnvloed, een overtreder van de Drank en Horecawet enzovoort. Wat mij persoonlijk erg trof was een geval van overtreding van de leerplichtwet, wat blijkbaar ook voor de kantonrechter komt. In zo'n geval worden de ouders vervolgd voor het feit dat ze er niet voor zorgen dat hun kind behoorlijk schoolgaat, d.w.z. tot hun zestiende jaar. Nu stond daar gisteren een min of meer radeloze mevrouw Van der M. voor dit feit achter het hekje. Haar zoontje (14) was al wekenlang niet op school geweest; de vraag was alleen waarom niet. Er volgde toen een heel droevig verhaal. Het jochie kon op de lagere school al niet meekomen; het begon er al mee dat hij in de eerste bleef zitten. De laatste tijd ging hij dan met de bus van tien over acht naar school, althans dat dacht zijn moeder. Niets was echter minder waar. Het ging inder daad een tijdje goed; 's ochtends stapite hij met drie kwartjes voor de bus de deur uit en was 's avonds om zes uur weer thuis, fijn op school geweest. Pas na een tijdje hoorde moeder Van der M. van een buurjongetje dat bij Cor ïn de klas zat, dat hij zeker al twee weken niet op school geweest was en waar hij "toch uithing. Hier schuilde volgens mevrouw Van der M. de grote fout; het hoofd van de school had haar al veel eerder moeten waarschuwen voor het vele verzuimen van Cor. Intussen had ze zich volgens haar zeggen "de bene al uit het lijf gelope", diverse pedagogen hadden zich er al mee bemoeid en de Raad van Kinderbescherming zag er ook geen gat meer in. Die had zelfs al gezegd dat als er buiten school geen moeilijkheden waren ze het kind in godsnaam maar moesten laten lopen, er was eigenlijk weinig aan te doen. De ellende is alleen 'dat hij nog niet mag werken want hij is nog geen zestien. Met haar andere kinderen had ze nog nooit moeilijkheden gehad en ze had er toch zes, van 15 tot 6 jaar. Dït was voor de kantonrechter ook een bijzonder moeilijk geval: hij besloot een nader rapport van de Raad voor de Kinderbescher ming af te wachten. Vonnis werd dus nog even uitgesteld. Vroeger gebeurde dit soort dingen veel vaker: vooral in Rotter dam, Katwijk en Scheveningen kwam het erg veel voor. Soms wer den er zelfs aparte zittingen voor belegd. De kinderen gingen dan liever met de schepen mee de zee op, op visvangst. Andere kin deren, vooral meisjes dan, werden thuis gehouden om op de overige kinderen te passen zodat hun moeder kon gaan werken, om geld te verdienen. Weer anderen gingen zelf werken om de ouderlijke kas wat te spekken. De ouders zelf werden toen ook vervolgd, maar kregen meestal vrij lage boetes, die in geen enkele verhouding stonden tot de verdiensten die op deze wijze de portemonnees bin nenstroomde. Pas als er werd veroordeeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen en waren er nog meer kinderen, dan werd het oppassen. Intussen is het toegestaan vanaf de vijftiende verjaardag te werken, met dien verstande dat het kind dan een dag per week op school zit. Maar vaak willen de kinderen dat zelf ook niet. Al met al een verschrikkelijke toestand waaraan van de zijde van de overheid en vooral die van de ouders en kinderen zelf nog veel ge daan moet worden. MIA BAKELS trim je fit met stimorol kauwgom LEIDEN In Leiden werken op dit ogenblik acht wijkagenten ver deeld over zes wijken. "Noord" en de "Merenwij'k" hebben een dubbe le bezetting. De ervaringen die met dit achttal zijn opgedaan in het experimentele stadium, zijn dermate gunstig dat men er in politiekrin gen van overtuigd is, dat men in de toekomst die kant opmoet. "We zijn er op dit ogenblik zeker van dat we graag met wijkagenten werken" aldus gisteravond burge meester Vis. Dat de Leidse wijk agenten op dit ogenblik nog niet optimaal functioneren (Commissa ris Bar ends sprak over 60 procent) is toe te schrijven aan de perso neelsbezetting binnen het Leidse po litiekorps. "We hebben in feite part time wijkagenten, want we kunnen ze niet missen voor onze nacht diensten en in de meldkamer. Politiecommissaris Barends con stateerde dat de Leidse politie de laatste Jaren in de personeelssector gevoelige verliezen leidt. 'De plan ning loopt ons soms als los zand door de vingers. "We zouden de be trokken agenten graag helemaal vrij willen maken voor hun wijk- taak, maar dat is op dit ogenblik niet mogelijk'. Hoofdinspecteur Erenst stemde even later in met de constatering van de PvdA-commissielid Van der Horst, dat de Leidse wijkagenten meer doen dan redelijkerwijs van hem verwacht mag worden. CDA'er Vink wees er op dat het handboek voor de sociologie niet helemaal de plaats moet gaan innemen van het Wetboek van Strafrecht, waarop Commissaris Barends reageerde met de opmerking dat bij de opleiding van jonge agenten nog te weinig plaats is ingeruimd voor maat schappijleer. 'Ik heb er bewonde ring voor hoe snel deze Jonge men sen zich vaak in de praktijk aan passen". Wat de steun van maat schappelijke en sociale werkers in de wijk betreft merkte hij op:. "Als we in Leiden allemaal mensen had- -den als pater De Ponti, dan be stonden er geen moeilijkheden. Voor wat deze man in Noord bereikt heb ik grote bewondering", aldus de commissaris. Foto boven: het Rembrandthuisje, nu prooi van vernielzuch tig en, straks misschien een bistro. Foto rechts onder: een deel van de panden aan het Noordeinde, die gerenoveerd zullen worden. Links onder: een schets van het plan, voor de uit voering waarvan het Rotogravurecomplex zal worden gesloopt, om plaats te maken voor woningen en open ruimten. Aan de onderkant het Galgewater, links de parkeergarage aan de Valkensteeg, rechts de Weddesteeg. Adler-werknemer schoolt zich om op TV-spot LEIDEN Met ingang van zondag 2 februari zal het Leger museum gedeeltelijk weer voor het publiek geopend zijn. Dit geldt alleen het voorgebouw. Het achtergebouw het oude Pesthuys blijft gesloten in af wachting van restauratie. De film voor de maand februari is »,Zam'divlaed", werkzaamheden van de Nederlandse genietroe pen in Tunesië. De openingstij den van het museum zijn maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.15 tot 17.00 uur; zondag van 13.00 tot 17.00 Leids protest LEIDEN Leden van de Leidse universiteit en de universiteiten van Amsterdam, Utrecht, Nijmegen en Graningen alsook van de TH in Til burg hebben bij de regering van Maleisië geprotesteerd tegen de toepassing van de zg. internal secu rity act. Volgens de protesterenden wordt met gebruikmaking van de ze wet, die nog dateert van de Brit se koloniale periode, een aantal do centen en studenten van de universi teiten van Koeala Loempoer en Pe- nang zonder vorm van proces vast gehouden. LEIDEN Ook vanavond na Jour naal en reclame van acht uur is hij weer op de televisie te zien: Van Zanten, de man die ontslagen wordt. Hij staalt op straat. Het bedrijf heeft hem niet meer nodig. Maar Van Zanten blijft niet bij de pakken neer zitten. Door verdere scholing of om scholing slaagt hij erin weer aan het werk te komen. De televisie-spot met Van Zanten wordt van overheidswege uitgezonden om mensen die werkloos zijn of drei gen te worden te wijzen op de mo gelijkheid zich te laten om- of bij scholen. Scholing wordt niet alleen via de televisie gepropageerd. Het ministerie van Sociale Zaken heeft in het kader van een grootscheepse campagne ook een „Scholingskrant" uitgegeven. Exemplaren van deze krant zijn o.a. via de Arbeidsbureaus te verkrijgen. Uit die krant blijkt dat Van Zanten in werkelijkheid de 42-jarige Cor Weenk is. Hij woont in Noordwijk- LEIDEN De visvereniging "De Brasem" hield haar laatste wed strijd in het seizoen; de vangst was redelijk. Kampioen 1974—werd A. v. d. Hulst, kampioen grootste blei L .Planjer (45,5 cm) en kam pioen grootste voorn J. Harteveld (35,5 cm). De uitslag was: 1. W. Westbroek (2425 gram, 23 stuks), 2. A. v. d. Hulst (2125, 33), 3. S. den Dubbelden (1650. 16). 4. G. Laken- veld (1625, 16), 5. K. v. d. Berg (1600, 19), 6. P. Eradus (1500, 16), 7. Th. Boot (1425, 13), 8. L. Planjer (1225, 9), 9. C. Planjer (860, 10), 10. J. Harteveld (834, 11. Binnen, en werkt al een Jaar of tien op de afdeling gereedschapmakerij van de Leidse Adlerschrijfmachine fabriek. In werkelijkheid, is Cor Weenk dus ook niet ontslagen. Inte gendeel, hij doet zijn werk bij Adler met erg veel plezier. Gereedschapsmaker Cor Weenk heeft zioh ook niet hoeven laten omscho len. Wel heeft hij na de LTS ver schillende Bemetel-opledddngen door lopen. „Ik wilde zoveel mogelijk een all-round vakman worden", zegt hij. Ook aan de opleiding van zijn kin deren hecht hij veel waarde. „Ik heb twee zoons. De oudste is nu twaalf. Het liefst zou ik zien dat h« naar de mavo gaat, in plaats van naar de lts. met de mavo heeft hij een bredere basis-opleiding, en daarna kan hij altijd nog doorgaan naar de mts". Volgens de „Schollngskrant" wordt Cor Weenk door menig winkelier in zijn woonplaats herkend. „Na de tweede of derde uitzending brak dat los", zegt hij. „Je hóórde ze denken: is-ie het of is-ie het niet. Ik had niemand wat verteld. Zelfs mijn fa milie en kennissen niet. Maar die hadden het direkt door". Cor Weenk vindt de tv-spot waarin hij speelt veel te kort. „Wat is nou één minuut televisie? Het hadden er minstens vijf moeten zijn. Dan zou de kijker pas een goed beeld hebben ge kregen van de moderne omscholings- en bijscholingsmethodieken, die er te genwoordig bestaan". Daarom is hij over het efffect van de tv-sport ook niet zo zeker. Hij zegt: „Ik vraag me wel af of zo'n serie uit zendingen ook resultaat heeft. Want ik heb me er wel voor beschikbaar gesteld, maar heeft het ook zin? Nou ja, misschien komt een aantal men sen door het zien van het filmpje op de gedachte zich te laten scholen. In dat geval heb ik misschien een bijdrage kunnen leveren aan het ver groten van de arbeidsvreugde van dio Gereedschapsmaker Cor Weenk aan de machine bij Adler: misschien komt er een aantal mensen op de gedachte om zich te laten omscholen. Neem. bij de eerste griepverschij nselen Chefarine 4. Chetarine 4 bévat één pijnstillend, één koortswerend, één opwekkend en één maagbeschermend middel. Samen helpen zij snel. Zéér snel. Bijpijaengiiep. LEIDEN Er bestaan plannen om op de plaats van het voormalig complex van de Roto gravure tussen Galgewater, Valkensteeg, Noordeinde en Weddesteeg een wijk van ongeveer 140 woningen te bouwen. De grond is sinds oktober van het vorig jaar eigendom van de Wasse- naarse project-ontwikkelaar M. L- Rijkers, die inmiddels een eerste gesprek met een ambtenaar van de gemeente heeft gehad. Door John Kroon Om de plannen ten uitvoer te brengen zou het totale Rotogravure complex tegen de grond moeten, met uitzondering van de gehele zij de aam hat- Noardisinde ein de gevel van het Rembrandthuisje aan de Weddesteeg. Ook het gebouw aan de andere zijde van de Valkensteeg zou gesloopt moeten worden om plaats te maken voor een parkeergarage met een capaciteit van 92 auto's. Sïmdis de Rotogravure Leiden heeft verlaten is onduidelijk geweest wat er met het complex Noordeinde- Galgewater zou moeten gebeuren. De explailbafiie-imaatSchappij Vexam heeft namens de eigenares B.V. Kro nenberg naar gegadigden gezocht, waarbij aan o.m. de mogelijkheden van een supermarkt of parkeer terrein werden nagegaan. Vexam ging failliet waarna de sinds een jaar zelfstandig opererende Rij kers de grond en de gebouwen van Kronenberg overnam. Het complex stond intussen grotendeels leeg en bood slechts huisvesting aan een aan tal krakers. De historische gevel van het Rembrandthuisje werd de prooi van verniieteuchitiigen, die ruitjes in- gooidren. Rijkers heeft het volgende plan. De winkels em bovenliggende woningen aan het Noordeinde worden gereno veerd zoals ten dele al gebeurd is met de hoekwinkel Turks Fruit en het er naast gelegen café Oriental, Op één na heeft de project-ontwik kelaar alle panden hier in zijn be zit. De bebouwing langs de Wedde steeg wordt afgebroken en in plaats daarvan komen wooneenheden die in drie lagen op elkaar gebouwd zullen worden. Hetzelfde geldt voor de ge bouwen langs het Galgewater, tot voorbij de Valkensteeg. Op deze plaats komen wonihgen, die onge veer evenhoog zullen worden als wat er nu staat en in vier of vijf lagen op elkaar worden gebouwd. De aansluitende bebouwing in de Valkensteeg gaaat plat, evenals het resterende gedeelte tussen Noordein de en Galgewater. Achter de huizen aan het Noordeinde komt vanaf de Valkensteeg evenwijdig een straat je, dat doodloopt in de woonbebou wing aan de Weddesteeg, vervolgens, eveneens evenwijdig een blok wonin gen van tweehoog en tussen dit rijtje woningen en de nieuwe bebouwing langs het Galgewater ontstaat een plein, waar mogelijk enkele auto's geparkeerd kunnen worden, maar dat in de visie van Rijkers vooral een verpozend karakter dient te krijgen. In een hoek op het rijtje woningen- in-twee lagen komt een soortgelijk blok, zodat ook tussen dit blok en de Weddesteeg een open ruimte ont staat. De woningen, die langs het Gal- gewaiter en de Weddesteeg zullien verrijzen krijgen aan de binnenzij de een galerij, die in beide straten een steegje zal overkappenDe twee blokken in het hart van het gebied besliaan fin totaal 26 wonii- gem, geschikt voor alleenstaanden De zijde van de Valkensteeg, düe het gebied begrenst blijft vérder open, aan de andere kant wordt de be bouwing eveneens afgebroken en komt er een parkeergarage. Het is verder niet de bedoeling om aan eengesloten massa-bouw langs de Weddesteeg en het Galgewater te plegen; door middel van in vorm en groots© variërende kappen worden in feite afzonderlijke panden ge bouwd, waarbij er naar gestreefd wordt aan het historisch karakter van de bimn enstad te beantwoor den. Het ontwerp is van de Lisser ar chitect Paardekoper, bekend o a. van diverse projecten voor de Sticfii- ting Studentenhui svesttng. Rijkers werkt verder samen met de bouw onderneming LTR uit Lopik, ze zijn o.a. bezig met een nieuwbouw wijk van negenhonderd woningen in Capelle ad. Ussel en de reno vatie van kleinere projecten in de Amsterdamse binnenstad. Rijkers- zegt een voorliefde te hebben voor oude binnensteden. In nieuwbouw wijken krijg je zo gauw het gevoel in een pakhuis te worden neerge zet. zegt hij. Een voorbeeld van hoe het ook in een binnenstad fout kan gaan' vindt hij 'het gebouw op de hoek Steenstraat-le Binnemveet- gracht (boven snakbar Mullens). Met zijn plan poogt hij te vol doen aan de alom geuite wens om de woonfunctie van de Leidse bin nenstad te versterken. Zoals het Rembrandthuis in ere dient te worden hersteld. Jammer dat daar alleen de gevel van over is. Als je er binnenkomt weet je niet wat je ziet: een pakhuis. Zijn bedoeling is om er een kantoor, of mogelijk ook een bistro van het huisje te maken. Maar daar moet je mee oppassen want er zijn men sen dille zeggen dait je dat rniiiet kan doen met 'het huis waar Rembrandt lis geboren." In verband met de maandelijks Stijgende bouwkosten zou de Was- senaarse projeot-ontwikkelaar uiter aard spoedig met de werkzaam heden willen beginnen. Maar: een bestemmingsplan is er nog niet voor het gebied. Terwijl! zijn plan ook het verkeersvraagstuk niet af doende oplost, zo is van gemeente wege opgemerkt. Weliswaar komt er een parkeergarage in de Valken steeg. maar daarmee is me,t name het probleem van de aan- en af voer van de auto's niet uit de we reld. Overleg daarover wordt voort gezet. Tenslotte dit: Rijkers heeft niet zelf de publiciteit gezocht, maar heeft desgevraagd informatie ver strekt. 'Tk zie inliet fin, waarom je dit soort zaken altijd in het geheim zou moeten doen", zegt hij.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3