SOARES BANG VOOR BURGER OORLOG Heath staat voor zwaar gevecht 5 H Beroering over bericht inzake abortuswet Verkiezingen in Thailand losten totaal niets op Militairen blijven in de politiek De lichtgewicht Singer Starlet Om leiderschap van Britse conservatieven DINSDAG 28 JANUARI 1975 LISSABON Mario Soares, de leider van de Portugese so cialisten, meent dat het gevaar van een burgeroorlog in zijn land op dit moment niet denkbeeldig is. Zijn coalitiepartner daarentegen, de communistische partijleider Alvaro Cunhal, vindt dat dit de taal is van "fascistische reactionaire samen zweerders". Dit is gebleken tijdens persconfe renties die de twee leiders gisteren in Lissabon hielden. Het in het open baar aanduiden van de kloof tus sen de twee belangrijkste partijen in de voorlopige Portugese regering, toont nog eens aan hoe scherp de politieke spanning is toegenomen na de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde in de noordelijke stad, Oporto, waar linkse demonstranten beletten dat de centrumdemocraten (CDS) hun eerste congres hielden. Blokkade Soares vertelde de verslaggevers: "We vragen onszelf af of de coali tieregering werkelijk bestaat, of dat het slechts een naast elkaar bestaan van partijen is, of dat het een sa mengaan is dat niet altijd vreed zaam werkt. Als de mensen extremis tische oplossingen blijven nastreven of naar een extremistische dicta tuur gaan, bestaat het gevaar van een economische blokkade, van bur geroorlog en zelfs van buitenlandse interventie". Alvaro Cunhal ant woordde op een late pensooferen- tie: "Het is niet het Portugese volk a at over burgeroorlog spreekt..het zijn de fascistische reactionaire sa menzweerders. Een dergelijke uit lating kan slechts uit deze hoek ko men'Volgens Cunhal is er in het geheel geen sprake van dat zijn par tij een samenzwering beraamt om een dictatuur te vestigen. Dit zijn praatjes van "avonturiers die zich opwinden over het gevaar van een staatsgreep om hun pogingen te verhullen er zelf een te plegen", aldus Cunhal. Aanwijzing Intussen heeft brigade-generaal Otelo de Carvalho, die de staats- greep van vorig Jaar april leidde, een duidelijke aanwijzing gegeven, dat de strijdkrachten van plan zijn in de politiek te blijven ondanks een eerdere toezegging naar hun barak ken terug te keren nadat de komen de verkiezingen zijn gehouden. Hij zei dat het coördinatie-comité van de beweging van de strijdkrachten een discussie had gevoerd over de vraag "of we naar huis moeten gaan en de politiek aan de partijen overlaten, of dat we ons In het politieke proces moeten mengen ter verdediging van de ware belangen van het Portugese volc. Het liikt mij dat dit laatste niet door de politieke groeperingen wordt gedaan, gezien de gevechten van een partijdig en ietwat demagogisch ka rakter waarin zij zijn gewikkeld" al dus Carvalho. De drie partijen van de Portuge se regeringscoalitie hebben gisteren aflle de gewelddadige gebeurtenissen In Oporto veroordeeld. De commu nistische partij liet in een commu niqué weten dat de botsingen tussen het leger en de burgers slechts scha de kan berokkenen aan de band van het volk met de strijdkrachten. Opiniepeiling Een onlangs uitgelekte opiniepei ling van de beweging van de strijd krachten (MFA) heeft uitgewezen dat de Portugese communistische partij (PCP) nu nog slechts 12 procent van de stemmen zou krij gen bij algemene verkiezingen. In oktober was dat 16 procent. Volgens Carlos Vetera de Carval ho, de diende main van de socialiistiische partij (PSP) en directeur van het partijbureau, komt dit door de "totalitaire neigingen van de com munisten". "De meerderheid van de arbei ders moet niets hebben van de een heids vakcentrale. Deze tast name lijk de vrijheid van vereniging aan en daar heeft men na vijftig Jaar fascisme echt wel genoeg van." Raul Rego, hoofdredacteur van de socialistische krant "Republica" en ex-minister van voorlichting, ziet een specifiek gevaar in het stre ven van de communisten naar controle over de vakbonden. "Zij proberen zo de vrijheid van me ningsuiting te beknotten. Het ge beurt soms dat een krant bepaalde dingen niet kan schrijven, omdat de vakbond van typografen weigert ze te laten drukken''. Vieira de Car valho gelooft dat dit soort zaken de meeste arbeiders steeds meer zal vervreemden van de communisti sche partij. Hij meende dit te kun nen bewijzen door de uitslagen van onlangs gehouden vakbondsverkie zingen. Het ging daarbij om het kiezen van besturen van bonden in het geïndustrialiseerde noorden van Portugal. "De arbeiders ln de chemische industrie en de employes va» de banken kozen met een gro te meerderheid van stemmen voor de socialistische kandidaten". Ook waar het de jeugd betreft ziet De Carvalho de invloed van de communisten afnemen. Een groot gedeelte van de meer behoudende Jongeren zou voor de socialisten kiezen en de radicale Jeugd zou voor het merendeel de voorkeur hebben voor de talloze maoïstische, trotskistische en anarchistische par tijen. Deze spelen volgens De Car valho toiteaJl geen rol. "Dait is pure folklore. Als die Jongens een de monstratie willen houden, komen ze bij ons de rode vlaggen lenen". ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Da kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte iichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint.heeft u nog geen pech. want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel In West-Duitsland, Zuid-Vietnam is gisteren het derde jaar van gevechten onder het "vredesverdrag" van Parijs ingegaan, met schermutselingen op vrijwel dezelfde plaatsen als twee jaar geledenIn Washing ton demonstreerde gisteren een groep personen voor blijvende hulp aan Zuid-Vietnam. Eén van de betogers was deze Vietnamese vrouw met een bord waarop staat: "Mijn zoon wordt vermist in Phuoc Long". Betoging tegen VS op Korfoe KORFOE Bij een anti-Ameri kaanse betoging op het Griekse ei land Korfoe is gisteren een persoon ernstig gewond. Ongeveer 5000 Grie ken protesteerden tegen de aanwezig heid van een torpedobootjager van de Amerikaanse zesde vloot in de haven. De zaak liep uit de hand toen de commandant van dde Jager aan wal kwam om een beleefdheidsbe zoek af te leggen bij de garnizoens commandant varn de jager aan van die Amerikaan werd aangeval len en de betogers trachtten hem in brand te steken. De politie moest de Amerikaan ontzetten. Op advies va-n de Griekse autori teiten is de Amerikaanse Jager voor tijdig uit de haven vertrokken. Hier na werden voor de middag aange kondigde betogingen door de organi satoren afgelast. De eerste verkiezingen in Thailand na het studentenoproer van 1973, zijn met een kater geëindigd: de op komst van nog geen 50 procent van het kiezersvolk bleef ver onder de verwachtingen, en wie wel opkwam, s emde op de oude, vertrouwde po litieke groeperingen. Van hervorming en revolutie is niets te bespeuren geweest. Be paald ui'tzichtloos, schreef de Bangkok Post. En de leider van 'de nieuwe partij van de hervorming, de uitgever Koekrit PramoJ. zei al berustend: Alle offers van de opstand zijn tevergeefs gebracht. Volgens de definitieve uitslag van de verkiezingen is de rechtse De mocratische partij van oud-premier prins Seni PramoJ als de grootste naar voren gekomen. Zij heeft 71 van de 269 zetels gekregen. De partij van sociaal recht is als tweede geëindigd met 46 zetels in het huis van afgevaardigden. Tweeënveertig poli tieke partijen, hebben aan de verkiezingen mee gedaan. Maatschappelijke hervormingen zul len na deze verkiezingen zeker geen prioriteit hebben. De verwachte coa litieregering wordt slechte een kort leven toebedacht. Het nieuwe kabinet zal moeten af rekenen met algemene onlustgevoe lens, werkloosheid en inflatie. Poli tieke waarnemers voorzien storm achtige tijden. Prins Seni Pramoj heeft gisteren bekendgemaakt dat hij in een nieuw kabinet van zijn hand geen leden van de oude, leidende partij, de par tij van het Verenigde Thailandse Volk, van maarschalk Th an om Kit- tikatsjorn zal opnemen. Hij heeft verder gezegd dat zijn mi nister van defensie een militair zou zijn, wat echter niet wil zeggen dat het leger niet zal moeten meewerken aan geezond bestuur van t land dan alleen maar denken aan vergroting van zijn macht. Duizenden politieke gevangenen, die door de voormalige militaire re gering van Thailand waren vastge zet, zullen binnen 60 dagen op vrije voeten worden gesteld. Dit is het ge volg van een amnestiewet die van daag in de Thailandse staatskran werd gepubliceerd. De meeste van de bijna 9000 poli tieke gevangenen, van wie de mees te zonder vorm van proces waren vastgezet omdat zij zich met onder meer com munistische activitei ten hadden beziggehouden, zullen door de overheid aan werk worden gehol pen. Ongeveer 400 gevangenen wa ren gearresteerd omdat zij tegen het regime vara premier Thanom KititÜfcaA sjorm haddein gereageerd. Anderen die van de amnestiewet profijt zullen trekken zijn invalide gevangenen en mensen die ten min ste tien Jaar hebben vastgezeten. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft laten weten dat de over heid voor de werkverschaffing van de gevangenen heeft gezorgd. De ge detineerden hebben tijdens hun ver blijf in gevangenissen opleid ingen genoten. HULP VOOR CYPRUS Iedere lidstaat van de Raad van Europa moet gedurende drie Jaar tot en met 1978 elk jaar op zijn minst eentiende van de contributie aan de Raad van Europa uitgeven voor de speciale vertegenwoordiger voor de vluchtiehmgen. De aanbeveling kwam na een dag van debatteren in de Raad van Europa in Straatsburg over het probleem Cyprus. Bonn - Een uitgelekt bericht of eèn Jounalastieke blunder? Deze vraag houdt de Westduitse bevolking bezig na de mededeling, zondagavond, over beide televisiekanalen, dat het constitutionele gerechtshof in Karls ruhe de vorig Jaar aangenomen wetswijziging ter verruiming van de abortus ongrondwettig zal verklaren. Offioiieel zal het Karlsruher hof pas op 25 febr. ui'tspraeik doen over die abortuswet, die zwangerschapsonder breking gedurende de eerste twaalf weken ndieit meer met straf bedreigt. De christen-democratische oppositie verzette zich fel tegen liberalisering van de bestaande bepalingen, omdat zij dat in strijd acht met het voorschrift van de grondwet tot „bescherming van het leven". Moeite Vijf door de CDU geregeerde deelstaten en het grootste deel van de CDU-Bondsdagfractie dienden daarop bij het constitutionele gerechtshof een verzoek in om de gewijzigde wet ongeldig te verklaren. Het hof schijnt na vele maanden beraadslagen nog steeds de grootste moeite te hebben met het formule ren van de uitspraak, die aanvanke lijk overmorgen zou worden bekend gemaakt maar nu naar volgende maand is verschoven. „Amnesty" wijst op wantoestanden in Vietnam LONDEN Amnesty Internatio nal in Londen heeft gistere alle ondertekenaars van het Vietname se vredesverdrag van 1973 van Pa rijs verweten dat zij hun verplichtin gen tegenover tienduizenden burgers die nog steeds gevangen zitten, niet zijn nagekomen. In een ter gelegenheid van de twee de verjaardag van de ondertekening uitgegeven verklaring, staat dat zelfs nog mensen worden vastgehou den die hun straftijd al uitgezeten hebben. Ook zijn vrijgelaten burgers op nieuw aangehouden, worden politie ke gevangenen die nog niet zijn be recht behandeld als gewone misda digers en wordt bij verhoren no g steeds gemarteld. Amnesty International legt de hoofd verantwoordelijkheid hiervoor aan de deur van de vier regeringen in Saigon, Pnom Penh, Washington., en de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam, die het ver drag van Parijs hebben ondertekend. geven op het bericht van de televisiezenders. Een oorspronkelijk voor gisteren aangekondigde reactie van het hof is tot nu toe uitgebleven. Ook de minister van Justitie heeft elk commentaar geweigerd. Voor- en tegenstanders van de uiterst omstreden wet zijn het overigens op een punt eens. De autoriteit van Westduitslands hoog ste rechtscollege wordt door specula ties en indiscreties ten zeerste geschaad. Deze overweging weerhield overigens enkele vrouwelijke liberale afgevaardigden ër niet van om nu al scherp commentaar te geven. Zij verklaarden dat als het voortijdige bericht juist blijkt, vele Duitse vrouwen die uitspraak niet zullen kunnen aanvaarden of respecteren. De welgestelden onder hen kunnen zich voor een behande ling naar Oostenrijk, Nederland en Engeland begeven, him financieel zwakkere sexe-genoten dreigt dan weer h« lot dat hun vele jaren was beschoren: behandeling door een kwakaailver. Tegenslag voor Henry Kissinger BUENOS AIRES Een bijeen komst tussen de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kissin ger en een aantal Latijnsamerikaan- se collega's die al voor maart was vastgesteld, is voor onbepaalde tijd verdaagd. De reden ervan is een conflict over de Amerikaanse wet op de buitenlandse handel. Dit heeft die Argentijnse minister van Buiten landse Zaken Vignes in Bueno6 Ai res bekendgemaakt. De ontmoeting zal niet worden gehouden voordat conflict is opgelost. Met name gaat het om het feit dait dfe wet preferentiële hamdelsvoor- waarden onmogelijk maakt voor landen die akkoorden sluiten om de prijzen van grondstoffen te bescher men. De aankondiging wordt gezien als een tegenslag voor Kissingers "nieuwe dialoog" met Latijns-Ameri- ka. VRIJGELATEN De militaire raad van Ethiopië heeft gisteren de vrijlating bekendgemaakt van tien voormalige medewerkers van de af gezette Keizer Haile Selassi. vorig Jaar gearresteerd onder verdenking van oonruptie en wanbeleid. De tien betekenen geen gevaar voor het over heidsbeleid. aldus een verklaring. Zij zaten met 160 ambtenaren, rechters volksvertegenwoordigers, grondbezit ters en edelen gevangen in de kel ders van het 'grote paleis' in Addis Abeba, het hoofdkwartier van de mi litaire raad. Londen De bel voor de eerste ronde in het gevecht om het leiderschap van de Britse Conserva tieve partij is gegaan. Titelhouder Edward Heath staat voor het zwaarste gevecht uit zijn politieke leven. Op het eerste gezicht lijkt er voor hem redien tot optimisme te zijn. Er zijn officieel maar twee uitdagers, Margaret Thatcher en John Fraser en men verwacht niet dat er voor de termijn voor kandidaatstelling verstrijkt (donderdag 30 januari) nog meer bij zullen komen. Hoewel de steun voor Margaret Thatcher, een voormalig minister, binnen de partij met de dag groeit, is het hoogstonwaarschijnlijk dat zij of Fraser meer stemmen krijgt dan Heath. Maar een simpele meerder heid is sinds kort niet meer genoeg voor een Tory-leider. 65 procent Een ironisch genoeg door Heath zelf ingestelde commissie, onder voorzit terschap van Sir Alec Douglas Home, heeft namelijk bepaald dat bij de eerste verkiezingsronde tenminste een stemmen aandeel moet worden behaald van 65 procent. Dat betekent dat Heath op een aantal van 278 kiesgerechtigde Conservatie ve Lagerhuisleden 179 stemmen moet verwerven, wil hij zeker zijn van het leiderschap. Toen hij in 1965 werd gekozen, kreeg hij er 150. In de negen jaar sedertdien is zijn populariteit er beslist niet groter op geworden. Het is al een wonder dat hij, na twee verkiezingen te hebben Daarom wordt de grote strijd bijna zeker gestreden in de tweede verkiezingsronde, waaraan door vrij wel alle zwaargewichten uit de Conservatieve partij zal worden deelgenomen. William Whitelaw, Robert Carr, Sir Keith Joseph, James Prior en Edward DuCann. Met uitzondering van DuCann en Joseph gaat het hier om trouwe volgelingen van Heath, althans in naam. Whitelaw, Carr en Prior hebben allen meermalen verklaard voor honderd procent achter Heath te staan, maar aan de andere kant een uitnodiging om in een eventuele tweede ronde kandidaat te staan tegen hem, welwillend te zullen overwegen. Inmiddels probeert Lord Carrington, de vroegere voorzitter van de partij en oud-minister, troepen in gereed heid te brengen om Heath in het zadel te houden. Dit weekeinde zei Carrington„Ik ken Heath sinds 1965 en ben diep onder de indruk van zijn doortastendheid en besluit vaardigheid. Ik geloof dat het alleen aan hem te danken is dat Engeland lid is geworden van de EG. Niemand anders zou dit voor elkaar hebben gebracht". Of Carringtons woorden veel invloed zullen hebben, is de vraag. Een belangrijk deel van de parlementai re fractie in het Lagerhuis is namelijk ronduit tegen Heath en vindt dat hij moet vertrekken om een volledig nieuwe aanpak van de partijpolitiek mogelijk te maken. Het zijn voornamelijk de volgelingen Edward Heath het zwaarste gevecht uit zijn carrière. van Margaret Thatcher, die denken. Zij geloven niet in terugkeer van de Tories regeerders zolang Heath aan hoofd staat. zo verwachten echter dat hij aftreedt als winnaar zal verlaten: William een als hij bij die eerste verkiezingsron- Whitelaw, de huidige voorzitter van als de minder stemmen krijgt dan hij de partij en vroeger monaster voor het verwacht, waarna de ring vrij is Noord-Ierland en van arbeid. Hij voor zijn naaste concurrenten. In de steekt bij dc bookmakers met kop

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13