Aantal antiekdiefstallen neemt ontstellend toe NAAST HET NIEUWS BEURSOVERZICHT Damrak flink omhoog MARKTEN ku JAN SCfflPPER OVERLEDEN Van der Hulst wint in veldrit- competitie MAANDAG 27 JANUARI 1975 DEN HAAG Het aantal an tiekdiefstallen in ons land neemt ontstellend toe. Dat is geen natio naal verschijnsel. In geheel West- Europa verdwijnen steeds meer antieke- en kunstvoorwerpen uit musea, particuliere huizen en kerken. Italië met zijn oude be schavingsgeschiedenis, staat bo venaan. Daar werd in de senaat ln het begin van dit jaar het idee naar voren gebracht de openbare kunstschatten te laten bewaken door militairen in burger. Enkele cijfers uit het archief van de centrale recherche informatie dienst (CRI) in Den Haag: 1972 - 569 antiekdiefstallen, 1973 - 784., 1974 ver over de duizend. Antieke klokken zijn hierbij niet eens inbe grepen. Daarvoor hebben de men sen van de CRI een apart lijstje aangelegd: 1972 - 220., 1973 - 396., 1974 - meer dan 600. Gesignaleerd zijn o.a. 180 schilde rijen, een landschap voorstellende, 240 religieuze afbeeldingen en 200 kerkbeelden - allemaal gestolen in Nederland en andere Westeuropese landen. Minister Van Doorn van CRM heeft gelijk als hij in de Eerste Kamer verKiaart: "De omvang van de kunst diefstallen uit de rijksmusea is geluk kig niet zeer groot". Maar er zijn niet zo veel rijksmusea. Er zijn veel mter particuliere musea. Volgens de gegevens van de CRI zijn in een jaar lö museumdiefstallen gepleegd en in de afgelopen twee jaar 23 kerkdief stallen. ^/e waarde van al die gestolen goe deren? Die loopt in de miljoenen. Maar, zeggen de mensen van de po litie, eigenlijk kan ons dat niet sche len. Het is onze taak de gestolen spullen op te sporen en de daders te pakken. Maar nelaas worden weinig kunstdiefstallen opgelost. Een be langrijke oorzaak niervan is, dat de eigenaars van gestolen goederen dik- Wijis niet precies weten hoe deze voorwerpen er uit zien. De politie mensen illustreren dit met eenvoor- beedl. Als iemand bij de politie ver telt: "Mijn auto is gestolen. Het is een Ford en de kleur is rood", kan de politie weinig doen. Onbegonnen taak Een onbegonnen taak is het voor de politie ook, wanneer iemand komt vertellen: "Er is een schilderij bij mij gestolen. Het is een landschap. De afmeting is 76 bij 53 cm.". De po litie vraagt dan: "Hoe weet U de maat zo precies en krijgt dan als antwoord: "Ik heb de verschoten plek op het behang opgemeten". De bestolene denkt er dan niet aan dat de dieven het schilderij ook zonder lijst op de markt kunnen brengen. En wat zegt: een landschap? Met eenderde van de gegevens is niets te beginnen, zegt de CRI. Van daar dat enkele politiekorpsen in ons land (Den Haag, Zoetermeer, Wage- ningen)- formulieren hebben laten drukken waarop eigenaars van kunstvoorwerpen hun bezit kun nen beschrijven. Maar zij kunnen even goed een beschrijving op een gewoon velletje papier maken en vooral een foto maken van hun kost bare voorwerpen. "De mensen ver- fotogreferen in hun vakantie veel geld, laat ze toch ook eens goede fo to's van hun antiek maken, zeggen de mensen die zijn gespecialiseerd in het oplossen van kunst-, antiek - museum- en kerkdiefstallen. Zij moeten dan ook kleine bijzonderhe den opschrijven, zoals: bij een munt een klein hakje in de rand en het teken van de muntmeester, bij schil derijen bijv. beschadigingen, bij klokken de merktekentjes van klok- WEERRAPPORTEN VAM HEDEN.MUKGEN 7 LUB Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innbriick regen regen regen regen regen regen regen regen regen regen geheel bew. - geheel bew. licht bewolkt geheel bew. regen - ij zei licht bewolkt mist Kopenhagen half bewolkt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid bew. 10 -3 0 bew. 12 6 0 Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen onbewolkt mist licht bewolkt zwaar bew. mist zwaar bew. mist onbewolkt geheel bew. onbewolkt kenmakers. Dit kunnen bij eventu eel terugvinden van gestolen voor werpen herkenningspunten zijn. Het is voorgekomen dat voor werpen, die waren gestolen en ach terhaald, niet allemaal door de mo gelijke eigenaars konden worden ge- identificeerd. Dan moeten wij ze te ruggeven aan de man die ze in zijn bezit heeft, want wij kunnen dan niet bewijzen dat de voorwerpen zijn gestolen. Bijna alle diefstallen op kunst-en antiekgebied doen incidenteel aan, vinden de medewerkers van de re cherche informatiedienst in Den Haag, waar al deze diefstallen (door de plaatselijke politiekorpsen) worden gemeld. Er is geen sprake van, dat in Nederland een soort Amerikaans aandoend syndicaat werkzam is, een echt bendewezen, geleid door een grote figuur achter de schermen. De politiespecialisten schrijven de toenemende kunstdiefstallen toe aan de devaluatie en aan de grote vraag van het publiek, die ook weer wordt gevoed door de devaluatie en door verandering van smaak. Vroeger gap ten de dieven geld - nu hebben zij in veel gevallen liever kostbare voor werpen. ook al kunnen zij die lang niet altijd gemakkelijk doorverkopen. De bonafide kunsthandel kijkt wel uit kunstvoorwerpen te kopen waar van wordt vermoed dat die van dief stal afkomstig zijn. Maar het boek je. waarin de officieel erkende kunst handelaars in staan, vermeldt slechts de namen van enkele tientallen za ken. Er zijn vooral de laatste Jaren zo veel antiekzaakjes bijgekomen, dat het voor de politie onbegonnen werk is die allemaal in het oog te hou den. Het soort kunstdieven is gewijzigd- daarover zijn de politie-experts het eens. In de Jaren zestig toen de kunstdiefstallen goed begonnen, had Je dieven die zich specialiseerden op kunst. Nu kun Je van iedere huis- tuin-en-keukendief verwachten dat hij kunstvoorwerpen meeneemt. Hij heeft dan zijn eigen helers en rolt dan vanzelf in een groepje „collega's" dat ook op het kunstdievenpad is. Dan vormt zich een "bende", met verkenners, die door de straten fiet sen of per auto gaan loeren waai wat te halen valt. Anderen doen het werk, geven de gestolen waar snel door aan weer anderen, die op hun beurt contact onderhouden met helers. Als er gestolen kunst wordt achterhaald, kunnen nogal eens de helers worden gepakt, maar de wer kelijke daders "liggen op het kerk hof". Alle kanten De mensen van de recherche in formatiedienst in Den Haag bewij zen dat Je bij de politie alle kan ten uit kunt. Een van hen heeft kunstacademie, een ander heeft van Jongsaf belangstelling voor kunst en antiek en er zijn hobby van ge maakt. Zij pluizen in kunst en re ligieuze boeken na hoe oude schilde rijen er uit zien, wat de attribu ten zijn die worden afgebeeld bij heiligenbeelden, weten ontstellend veel van oude munten en hebben het in hun vingers om te voelen wat echt en niet echt is. En wat is veranderd. Want - en hier worden deze kunstminnende politieambtena ren bijna geroerd, veel kunstwerken worden op gruwelijke wijze veran derd om ze moeü ijker herkenbaar te maken. Wat voor een mentaliteit moet de man hebben die een mid deleeuws altaarstuk in stukken zaagt, de figuren anders groepeert of ze los probeert te verkopen. Ook komt het voor dat de heiligen andere at tributen krijgen en daarmee een naamsverandering ondergaan. Voor beeld Sin te Barbera behoort een to ren met drie vensters en een zwaard te hebben. Haalt men de toren weg en geeft men haar in de plaats daarvan een Tad, dan heeft men St.-Catharina. Vervangt men het zwaard door een palmtak, dan blijt er een "gewone maagd" over. Wordt zo'n gewijzigd beeld achterhaald, dan bestuderen de politie-experts het nauwkeurig en ontdekken kleine ver schillen met oorspronkelijke afbeel dingen van heiligen. De Juiste naam van de heilige is dan gevonden en door middel van bijvoorbeeld de pe riodieke uitgave van de lijst van ge stolen kunstvoorwerpen van Interpol in Parijs, kan het kunstvoorwep wor den thuisgebracht. Want de centrale recherche informatiedienst werkt nauw samen met Interpol. In *t een voudige kantoortje van de Nederland se kunstspeurders aan de Raamweg in Den Haag liggen dikke mappen met duizenden afbeeldingen van ge zochte kunstwerken, gestolen uit mu sea en bij particulieren in de gehele Het oplossen van kunstdiefstallen is specialistenwerk. Men mag niet van rechercheurs van een plaatse lijk politiekorps verwachten, dat zij thuis zijn in de gehele wereld van de kunst. Het is voorgekomen, dat bij de recherche infonmaitie-dtemst eeh politieman kwam, die zei: wij heb ben dit zaakje gevonden. Is van diefstal afkomstig. Is het wat? In de doos zaten antieke bronzen voor werpen. "Dit vertegenwoordigt een waarde, waarvoor wij allemaal een hele dure auto en een bungalow zouden kunnen kopen", zei de ex pert van de CRI. "Ga maar eens naar h'at oudheidkundig museum iin Leiden". Daar kregen de recher cheurs te horen, dat de waarde wel tweemaal zo hoog was. De voor werpen waren gestolen uit een Frans museum. Interpol De politie gaat er van uit, dat al les kan worden gestolen. Uit een kerk in Frankrijk verdween een al taarstuk ter grootte van een deur. Uit het Bonnefantenmuseum v in Maastricht werd een gobelin gesto len van 3x2 meter, een vrij zwaar vrachtje. In geheel West-Europa zijn ongeveer 20 gobelins van der gelijke afmetingen zoek. Zullen ze ooit worden teruggevonden? Inter pol blijft uitkijken, jarenlang. De internationale politieorganisatie is nog steeds attent op "De Recht vaardige rechters", een paneel dat 10 april 1934 uit de Kathedraal St. Bavo te Gent in België werd gesto len. Het beveiligen van musek vinden de politie-experts een moeilijke zaak. Het is een aangelegenheid van compromissen. De mensen moeten de voorwerpen kunnen zien, dus Je kunt van een museum geen vesting maken, een museum moet een "rustplaats" zijn. Je kunt deu ren afsluiten, maar hoe zit het dan met de brandbeveiling? Je kunt schilderijen aan de muur vastspij keren, maar als er dan een brand komt, ben Je ze kwijt. De oude ge bouwen waarin verzamelingen dik wijls ten toon gesteld zijn, lenen zich niet zo gemakkelijk voor elek tronische beveiliging. Bovendien: t is een uiterst kostbare zaak. Er wordt evenwel op het probleem ge studeerd. Het is nodig gebleken, want "in deze tijd hebben de die ven niet meer zoals vroeger respect *voor het sacrale, dat uit gaat van kerken en musea. Zij gappen niet alleen meer van parti culieren, die naar de opvatting van de rovers zo rijk zijn dat zij best wat kunnen missen, maar vergrij pen zich ook aan waardevolle voor werpen die "van ons allemaal" zijn". Het cultuurpatroon is gewijzigd verzuchten de politiemannen in de steden en dorpen en bij de centra le recherche. En zij bladeren ijve rig iin die lijvige losbladige "kunst- uitgaven" van Interpol: "De meest gazochite kunstwerken" de kost baarste stukken van Breugel, Van Ostade, Matisse, antiquiteiten van onbekende meesters, middeleeuws houtsnijwerk uit kerk en of het zwaard dat Napoleon aan zijn lijf arts gaf. UTRECHT (ANP) In Utrecht zaterdagavond op bijna 85-jarige leeftijd Jan Schipper overleden. Hij was één van de pioniers van de christelijke vakbeweging. In 1917 werd hij secretaris-penningmeester van de Nederlandse Christelijke Gra fische Bond en in 1932 werd hij se cretaris van het CNV, speciaal be last met jeugdwerk en vakopleiding. Hij nam in 1950 afscheid. Van 1949 tot 1965 was hij lid van de Eerste Kamer voor de ARP. ATLETIEK De Amerikaanse at lete Francie Larrieu bleef zaterdag tijdens wedstrijden in Portland (Oregon) slechts eentiende seconde verwijderd van haar eigen wereld- indoorrecord op de mijl, dat op 4.34.6 staat. Haar landgenoot Steve Pre- fontaine won bij de heren de twee mijl in 8.27.0 na een tussentijd hal verwege. Opvallend was voorts weer de verrichting van wereldrecordhou der Dwight Stones, die het onder deel hoogspringen won met 2,23. Gewichtheffen De Russische gewichtheffer David Rigort heeft zaterdagavond tijdens de spelen van Nieuw Zeeland het in zijn be zit zijnde wereldrecord trekken in de lichtzwaargewichtklasse scherper gesteld en gebracht op 165 kg. Het record stond op 163.5 kg. Enkele duizenden "betogers namen zaterdag deel aan een de monstratieve mars door Amster dam als protest tegen de aanschaf van atoom-gevechtsvliegtuigen ter vervanging van de Starfigh- ters. De betoging was georgani seerd door een aantal jong er en en studentenorganisaties, met steun van de Amsterdamse afde lingen van PvdA, PPR, PSP en D'66. Als komt er vandaag weer regen uit een grauwe lucht vallen, de winter is nog ver te zoeken. Dit plaatje suggereert zelfs het voorjaar al. FRAAI VAN TOP TOT TEEN De Amerikaanse filmacteur Burt Reynolds ("Deliverance") staat als eerste op de lijst van tien mannelijke sexsymbolen, die gisteren werd gepubliceerd in Californië. Reynolds is nummer 1 vanwege zijn "dierlijke aantrekkingskracht, mannelijkheid, gevoel voor humoi en fraaiheid van top tot teen". Acteur Alan Alda uit de televisieserie M.a.s.h. is tweede voor zijn "koele natuurlijkheid en subtiele sen sitiviteit als acteur". Jack Nicholson, de acteur uit oa. 'The last detail" en "Chinatown" staat derde voor zijn "moordenaarsblik en cobra-ogen". Op de lijst komen verder in aangehouden volgorde voor: tenniskampioen John Newcombe. acteur Cleavon Lfttle. acteur Robert Redford, footballprofessional Larry Csonka, acteur Al Pacino. cowboy Casey Tibbs en tennisspeler Bobby Riggs. Win naar Reynolds is eens helemaal bloot te zien geweest op een uit vouwblad van 'Playgirl". VUILE ZAKDOEK WAS VEEL WAARD Een vuile zakdoek heeft op de Londense veiling Christie's onge veer 2200 gulden opgebracht. Het Is dan ook niet zomaar een vuile zakdoek, maar een die gebruikt zou zijn door koning Karei de Eerste toen hij in 1649 het schavot betrad. De aankoop werd ver richt door de vereniging "London Dungeon". De zakdoek mag niet gewassen worden "teneinde het bloed van zijne majesteit niet te doen verdwijnen". BLAUWE REIGER-STAND GROEIT Vorig Jaar hebben in ons land 8500 blauwe reigers gebroed. Dat is een toename van 5000 paren sedert 1962/1963. Dit is te danken aan het feit dat deze vogel in Nederland tegenwoordig wordt be schermd en bovendien hebben de zachte winters het klimaat voor de reigers aantrekkelijker gemaakt. De purperreiger echter, die ook in ons land voorkomt, maar in Afrika overwintert, komt steeds minder in ons land voor. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de uitzonderlijke droogte in de Sahellanden, waardoor de woestijnen vele honderden kilometers zijn uitgebreid. VLUCHTEN VOOR DE FARAO-MIER De Farao-mier, die tal van flatbewoners van de Bijlmermeer tergt, heeft een gezin van vier personen uit zijn flat verdreven. Na een vergeefse strijd tegen de lastige beesten hebben de heer en mevrouw Ridderbos met hun kinderen uiteindelijk hun huis maar verlaten. Geen verdelgingsmiddel had effect op de beestpn. Op het raam van de verlaten flat hangt nu een briefje: "Bezet door Farao-mieren". SNELWANDELEN De Italiaan Tacchella heeft gisteren Rome zijn eigen officieuze wereldrecord duur snelwandelen verbeterd en gebracht op 50 uur 1 minuut en 40 seconden. Tacchella, een 46 jaar oude automo biel verkoper, legde tussen vrijdag middag twaalf uur en twee uur zondagmiddag 326 kilometer af. .Het oude record had hij op 2 december gevestigd met een tijd van 48 uur. Hij legde toen in Varese een afstand van 283 kilometer af. DAMMEN De KNDB heeft voor zowel het nationale als Jeugd kampioenschap een sponsor gevonden Hot is die im Amsterdam gevestigde verkoopotrgainisa<t4e voor moderne cammumioatieopparaiten Kalle Inivo- tek. Dat betekent dat de deelnemers aan het nationale damkampioenschap dit Jaar geen eigen bijdragen meer hoe ven te betalen ter gedeeltelijke dek king van de onkosten. Integendeel, zij krijgen naast gratis logies ook zakgeld van 20 gulden per dag. SKIëN De Oostenrijker Franz Klammer heeft gistermiddag op het Olympische parkoers van de Patscher kofeU bij IninSbruCk to afdaflamgswed- Btrjjd voor de wereldbeker gewon nen in 1.55.78. Tweede werd de Zwit- ster Bernhard Russi in 1.56,27 en derde de Italiaan Herbert Plank in 1.56,61. Klammer kwam dit seizoen tot nu toe in zes afdalingen voor de weeeldcup uit en won evenzovele malen. WIELRENNEN Leyn Loeveseyn is zaterdagavond tijdens internatio nale baanwedstrijden in t Antwerp se Sportpaleis als vierde geëindiigd op de sprint. De belg Robert van Lanc- ker zegevierde met 6 punten, voor de Deen Pedersen (10) en Turini (15). Loeveseyn, die al zijn ritten verloor, had 17 punten. Voorts won Eddy Merckx een omnium voor Rik van Linden en Frans Verbeeck. NOORDWIJKERHOUT De negen de en laatste rit van een door de Ren- en Toervereniging De Bol lenstreek gehouden competitie cycle- cross, een korte tijdrit over een ron de op het duinparcours van Staats bosbeheer nabij Noordwijkerhout, is in het afgelopen weekeinde gewon nen door Cok v.d. Hulst uit Zoeter- woude. Hij kwam daarmee tot zijn vierde overwinning en werd tevens algeheel winnaar van de competitie. Voor de slotrit was de belangstel ling met slechts vier renners mini maal. Het slechte weer en het feit dat de eindklasseringen reeds vrijwel vaststonden, waren daar stellig de bet aan. Bij de A-klassers waren al leen leider Cok v.d. Hulst en zijn naaste belager Wietse TJoelker van de partij. Van dit tweetal toonde Van der Hulst zich superieur en was precies vijftien seconden sneller dan zijn rivaal. De uitslag: 1. C.v.d. Hulst, de 1200 meter in 4.08; 2. W. TJoelker in 4.23; 3. J. Ouwerkerk Jr. in 4.53; 4. N. de Bond in 5.17.. Eindstand: 1. C. v. d. Hulst, de 1200 terwoude) 109 pnt.; 2. W. TJoelker (Hillegom) 100pnt.; 3. W. Looyestein (Noordwijkerhout) 80 pnt.: 4. K. v.d. Wereld (Nieuwkoop) 68 pnt.; 5. G. Looyestein (Noordwijkerhout) 59 pt.; 6 W. Süeiekers (Noordwijkerhout) 54 pnt.; 7. C. Kooloos (Voorhout) 48 pnt.; 8. B. v.d. Hulst (Zoeterwou- de) 47 pnt.; 9. N. Duivenvoorden (Noordwijkerhout 37 pnt.; 10. H. Zui derduin (Lisse) 37 pnt. Biljarten Louis Havermans uit Zundert zal samen met Christ van der Smissen Nederland vertegen woordigen tijdens het biljarttoer- nooi om het Europese Jeugdkam pioenschap, dat van 10 tot en met 13 april in Amsterdam wordt ge houden. Havermans won de twee kamp met Jos Bongers uit Nijme gen met 5—5. Na de eerste ontmoe ting tussen de twee biljarters leidde Havermans met 31. Handbal Mora Swift heeft zaterdag in Boekarest met 18—9 verloren van IFCS Boekarest. Bij rust was de stand 75 in het voor deel van de Roemeense dames. Het was de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor zaalhandbal kampioenen. De tweede ontmoeting wordt op 5 februari as. in Roer mond, gespeeld. JUDO Judoclub Chian uit Ge leen is gisteren in sporthal 'De vlie germolen' te Voorburg Nederlands kampioen geworden. In een spannen de finale versloeg de kampioen van het district Limburg de sportschool John Philips uit Amsterdam. De winst kwam pas in de laatste par tij tot stand, doordat Willy Maar- sen zijn tegenstander Jan Bosman met een perfecte links ingezette Tsari Komi Godhi (beenworp) vloer de. ATLETIEK De Spanjaard Ma riano Haro heeft gisteren op de ren baan van Las arte in San Sebastiaan voor de tweede achtereenvolgende maal een Internationale cross gewon nen. Haro liep de 10 km in 31 mi nuten en 30.8 seconden. Hij had een voorsprong van 200 meter op de Portugees Lopes. Van de Neder landse deelnemers werd Cor Vriend nigentiende in 33.09.6 en Piet Vonck 29e in 33.45.4. LEIDEN Veemarkt Op de markt 9-3 0 gevoerd, als volgt 1 Casa Blanca licht bew. Isu-nboed niist - Las; Palm as licht bewolkt I Tel-Aviv regen 1 Tunis half bewolkt 1 5.005.45. 3e kw prijzen)slachtrunderen Iets minder- LEIDEN Leldse Coöp. Groenten- 4.754.90; worstkoelen 4.404.80. Prijs willlg-lets hoger; varkens rulm-vlug- em fruit velling. 27 Januari lammeren minder- appels 8299; peren 3149; aard appelen 12; andijvie 187194; kroten K«n. Groentenvel. Bek. 70; boerenkool 36—39; prei 83; 175 Wasoeen Der stoofsla 5154; spruiten a 4347; b hoger; schapen Prijsnoteringen slachtrunderen (per kg 2.66, 3e kw 2.622.64; slachtzeugen unK 25"lanuarl 1975 Wasoeen Der stoofsla 5154; j. geslacht gewicht)stieren le kw 6.10— 2.00—2.10; zware varkens 2.20—2.30. klst AI 690—890; All 280—820; BI 36—38; c 29—31; uien 16—23; witlof 6.50, 2e kw 5.655.85; vaarzen le kw Prijsnoteringen gebruiksvee (per stuk)8201320- Bil 200- Cl 670- CII 240130135ï knolselderij 41—42; sla zw. elen le schapen 150—210, lammeren 175275. 630; boerekool 36—47; aanvoer waspeea 26—29. Toelichtingen (resp. aanvoer-handel- 113.000 kg. 6.60—6.10, 2e kw 5.105.50; koelen Damrak heeft de nieuwe beurs- week zeer goed' ingezet. Bij een ac tievere handel gingen de koersen onder meer door de stijging op bui tenlandse beurzen over een breed front bij opening flink omhoog. Op de actieve markt werd de enige uitzondering gevormd door Deli, die op f91 bijna f3 beneden het slot- niveau van vrijdag bleef. Bij de internationals gaf Kon. Olie de grootste openingswinst te zien met f 2,30 op f 71. Ak.zo won f 1-50 op f42, Hoogovens f 1 op f56, Unilever f0.80 op f90.20 en Philips f 0.40 op f23.60. KLM was fl beter op f55 en begon daarna kalm aan een verdere stijging. Heineken was f3.50 in avance op ce op f156. Onder meer buitenland se vraag naar scheepvaartaandelen deed de koers van Kon. Boot f5 op lopen naar f134, van Van Omme ren f 1.50 naar f280, van HAL eveneens fl.50 naar f63 en Scheep vaart Unie f2 naar f123. Amster dam Rubber ging van f211 naar f 222, terwijl ook fondsen als HVA, Nationale Nederlanden en ABN, zij het in bescheidener mate, op een hoger niveau terechtkwamen. De Amrobank deed het met een stij ging van f 1,10 wat beter dan haar collega op de actieve markt. De staatfondsenmarkt gaf eveneens 'n vastere stemming te zien met win sten oplopend tot ongeveer een halve punt. (ANP) Het duurde nogal even, voor er, voor het eerst na de aan kondiging van som en werkingsbespre kingen. koersen tot stond kwamen voor THV en Lündeteves. Met name de mededeling van de besturen, dat die laatste beurskoersen een redelijke aanwijzing gaven voor de waarde van de bedrijven, viel bij de beleggers niet al te goed. THV moest uiteinde lijk f 24 terug naar f 288 en Linde- teves f 17 naar f 285. OGEM, die een meerderheidsbelang in THV bezit, loon een iets hogere koers voor zich laten noteren. Overigens gaf de locale markt een overwegend vasber beeld te zien. De tussentijdse mededeling van Econosto dot de winst over 1974 niet beneden die van het voorgaande Jaar komen, leverde een koerswinst op van f 3. Landre en Glinderman die over 1974 een onveranderd dividend plus een na-uitkering over 1973 heeft aange kondigd. ging bijna f 5 omhoog. Ook de papiersector deed het goed, waar van met name Proost en Brandt, Van Gelder, KNP en Kappa profi teerden. Vaster Sn d'e markt lagen voorts onder meer ook KBB, Stevin, Bos Kalis, GTW, Reiss, RSV, AMEV, Bols, IHC, Wereldhaven en Holec. Braet "Bouw, düe over 1974 een 25 pot lager winst verwacht, lag flink aangeboden in de markt. Tot de in de minderheid zijnde fondsen, die enig 'terrein moesten prijsgeven, be hoorden ook Enmdia, het Zwolsmam- belang Van Wijk en Heringa, Wege ner. ASW. NBM en opnieuw Gamma Holding, die af zetmoeilij kheden heeft in Afrika en daardoor een groot aan tal mensen voor enige tijd op non- actief gaat zetten. De actieve markt bleef zich nagenoeg in zijtn geheel tot slot- beurs gunstig ontwikkelen. Veel fond sen kenden zelfs nog hoger sluiten dan ze waren begonnen. Voor Linde- teves en THV werd in de twee periodes geen notering opgemaakt. AKZU f 20 ABN t 100 AMKO 20 Adam Kuhb f 750 Del) Ml] t 75 üordtscne P f 20 Durdtscne P prei HeinekeD 25 Heineken B f 25 HA1 Hold l 100 Hougov f 20 HVA Mllen KNSM *rt I 100 KLM I lOt Kon OU* t 20 Nat Ned f 10 Ommeren eert Phiup» f 10 Ho heet f 60 Rollncc f 50 Scneepv Un. I 50 CJnilevei t 20

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8