De vrouw in de advertentie wereld De rommel in je brievenbus PALET-PALET-PALET-PA Soja-eiwitten in sausen en snacks MAANDAG 27 JANUARI 1975 EXTRA PAGINi Handgeliaakte badpakjes bij Triumph AMSTERDAM Kleine ge haakte badpakjes en bikini's zijn de nieuwe troef van Trtumph-Wala voor het komen de badseizoen. Deze modellen zijn met de hand gehaakt door tal loze Chinese vrouwen, na hun officiële werktijd in de fabriek. fDe prijs van deze strandkos- tuumpjes, die echt bedoeld zijn om te flaneren, ligt rond de f 30,-. Verder in de badserie een hele reeks Tanga-look bikini's, voor vrouwen met een perfect figuur want dan alleen is de tanga aardig om te zien. Ook nieuw bij Triumph is de com- bini-look, behaatjes en slipjes zijn afzonderlijk te koop, zodat er onderling veel gecombineerd kan worden. Dit geldt niet alleen Snob, is de naam die deze pakjes meekregen. Ze zijn gemaakt van een soepelvallend glazend materiaal. De bikini kan ook strapless worden gedragen. Het korte jurkje in halterstijl heeft een rokbroek. r Voor de nacht is deze jraai bedrukte lange japon. voor de kleuren maar ook voor de maat en dat laatste zal voor •veel vrouwen erg prettig zijn want als Je van boven 40 en be neden 38 had was het altijd moeilijk iets passends te vinden. In de lingeriecollectie hebben de strookjes en ruches weer hun intrede gedaan. Er komen half lange onderrokken met grote geplisseerde stroken en.het kousengordeltje. Triumph be weert dat de kousen weer zullen terug komen en komt daarom met satijnen gordeltjes met kantjes en strikjes, zelfs de kou senband werd toegevoegd. Ik kan me eerlijk gezegd niet voorstel len dat ik weer kousen ga dra gen in plaats van panties, maar misschien is het ook alleen be doeld als grapje om in de slaap kamer mee te flaneren En als we toch in de slaap kamer zijn is het maar een klein overstapje naar nachtkleding. Ook hier viert de romantiek hoogtij. In wijde lange ruisende japonnen met daarover fraaie ochtendjassen. Het is vaak noeilljk te geloven dat de fraai gedessineerde Japonnen alleen zijn bedoeld om in bed Twee handgehaakte modellen Sunrise en Sunflower nieuwe collectie van Triumph. strand of by een tuinfeest ook heel aardig doen. Voor de wat sportievere types zijn er jurkjes te liggen. Ze zouden het op het (wamt het woord nachtjapon, is echt niet op z'n plaats)' klorestijl en grappige se1 shirts en broekjes. „De boodschap in veel advertenties is nog altijd dat de plaats van een vrouw thuis is. Wat dat betreft Ls er in de laatste drie, vier Jaar maar weinig veranderd", zegt de Ameri kaanse marketing-deskundige dr. James D. Culley. Volgens hem worden vrouwen via de advertentie wereld nog altijd voorgesteld als wezens die zich voornamelijk kopzorgen maken over de kwaliteit en de uitwerking van zepen en tandpasta's. Samen met een collega heeft James Culley een studie gemaakt van de rol die vrouwen toegeschoven krijgen in commerciële televisiefilms en in de advertentiekolommen van de tijdschriften. De resultaten hebben ze vergeleken met de uit komsten van soortgelijke research- ch-projecten uit 1970 en 1971. Weinig verandering Er is wel iets. maar niet veel veranderd, rapporteren de beide experts. Ze constateren dat de vrouwen die de „blijde boodschap pen" via het advertentiewezen mogen overbrengen, in zoverre zijn veran derd, dat ze tegenwoordig iets vaker als werkende vrouw dan als huisvrouw worden geportretteerd. Maar nog altijd worden de advertentievrouwtjes meestal thuis dan wel in een of andere ondergeschikte rol uitgebeeld. In het algemeen zijn vrouwen betrokken bij het adverteren van voedsel, schoonheidsverzorgingspro- dukten en de minder kostbare onderdelen van de woninginrichting. Zelden spelen ze een rol bij het aanprijzen van automobielen, kost- bare installaties en andere produk- ten waar hoge geldbedragen mee gemoeid zijn. De stereo-installatie, de dure camera-uitrusting en het „rollend materieel" worden blijkbaar uitsluitend voor mannen gemaakt en door mannen gekocht. Mannenstem „Adverteerders geloven nog altijd dat de stem van een man meer autoriteit en overtuigingskracht heeft". Dit is een van de conclusies uit het onderzoek van de belde Amerikanen naar de rollen die vrouwen in commerciële tv-filmpjes spelen. Meer dan 80 procent van de begeleidende stemmen in de Ameri kaanse tv-reclames is dan ook van mannen afkomstig. In Nederland is deze „rollenverde- ling" nog nooit exact geregistreerd, maar zijn er wel volgens de Ster „relatief vrij veel mannen" bij de buisreclame betrokken, ook in de sectoren voeding en wasmiddelen. Een willekeurig avondje kijken laat wel de indruk achter dat ook hier de „vertrouwenswekkende sonore stem op de aohtergrond" meestal een man is, terwijl vrouwen uitsluitend een dominerende stem hebben ten aanzien van de was, de soep, de schoonheidsverzorging en de intieme hygiëne. Minder sex-object Uit de resultaten van de Ameri kaanse studie valt toch nog Iets positiefs op te maken: de onderzoe kers melden een teruggang in het aantal vrouwen dat als „sex-object" of als "decoratie" ln commerciële boodschappen wordt gebruikt. In 1971 gebeurde dit nog in bijna procent van de commerciële fill bij het Jongste onderzoek in slechts 5 procent van de bestudeer reclamefilmpjes. „Misschien zijn adverteerders intussen een volwassen geworden", zegt Jan Culley. Maar hij sluit ook de mogelij heid niet uit dat de acties van vrouwenbeweging enige positieve vloed op het terrein van de recla1 hebben. Hij registreert voorts kleine teruggang in het aantal v wen dat voor commerciële doelei den wordt gefilmd in de rol van 1 vrouw of moeder. Hetgeen niet neemt, dat er nog altijd driema zoveel vrouwen als mannen in "e zinsrollen" op de buis verschijnen Aantal vrouwen dat de bezighed van huisvrouwen, stewardessen, se retaressen, kooksters of huishoud lijke hulpen uitbeeldt, is van 70 50 procent gedaald. Werkende vrouw Volgens de onderzoekers lop hun bevinden ten aanzien van de i vertentiekolommen in tijdschrift» wel ongeveer parallel met wat zij de ether-reclame signaleren. Er een zekere groei in het aantal vr> wen dat via de advertentie als "w kende vrouw" wordt gepresenteer» van 9 procent in 1970 tot bijna procent in het Jongste onderzoe Hetgeen nog altijd een vertekei beeld geeft, gezien het feit dat procent van de beroepsbevolking de Verenigde Staten door vi wordt gevormd. Een van de ergste brievenbusver vuilers, uitgevers-maatschappij The Reader's Digest (Het Beste), heeft laten onderzoeken hoe de mensen in Nederland staan tegenover al die re clame die ze ongevraagd toege stuurd en thuisbezorgd krijgen. Van hef eerste globale gedeelte van het onderzoek zijn de uitkomsten bekend geworden. Ze zijn in de publiciteit gebracht op een toontje alsof de re clamemakers altijd al gelijk hebben gehad als ze zelden dat het publiek niet spuugt van hun hinderlijke rc- clamemakerij. Twintig procent van de onder vraagde mensen heeft een negatief oordeel over brievenbusreclame, maar ongeveer de helft van het publiek sprak er een gunstig oordeel over uit. Er is niet gebleken dat men zich aangetast voelde in de "privé-sfeer". Aldus de strekking van de in de openbaarheid gebrachte resultaten. En daar kwam meteen de PTT (thuisbezorger van ongevraagde re clame) overheen met deze uitspraak: „De PTT is niet van zins te voldoen aan verzoeken van mensen die geen reclamedrukwerken in hun brieven bus willen ontvangen. Dit strookt niet met de taakopvatting van de poste rijen: een vervoerder kan geen op dracht aanvaarden om te bezien wat Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN „Grote voordeelverpakkingen" kunnen voordelig zijn, maar alleen staanden en kleine gezinnen hebben er meestal weinig aan. Een grote Londense supermarkt vindt da: ook de (oudere) alleenstaanden en echt paren af en toe voordelig moeten kunnen inkopen. Tweemaal per week heeft het bedrijf daarom een spe ciale aanbieding vap .kleine porties" voor gepensioneerden een en ander gaat in samenwerking met sociale hulpverleningsdiensten in de betref fende wijk. Bejaarden die zich moei lijk verplaatsen, kunnen op die da gen gebruik maken van een vrije busdienst tussen de winkel en een aantal vaste punten in de wijk. De Canadese luchtvaartmaatschap pij Air Canada, die in navolging van Finn air in haar vliegtuigen een afdeling heeft gereserveerd voor niet- rokers. gaat die ruimte vanwege de grote beflangstelling uitbreiden. Ruim veertig procent van de stoelen in de grote toestellen van Air Canada wordt voor nlet-rokers. Alleen in de eerste klas rekent men alleen maar op rokers, daar is geen onderscheid. Het Oostenrijkse wintersport plaatsje Kössen in Tirol garandeert zijn gasten bussen 21 december en 16 maart sneeuw. Wie er minstens veertien dagen blijft en dit bezoek vier weken van tevoren aankondigt, krijgt viervyfde van de prijs waar voor hij heeft geboekt terug, als er niet op minstens één van de skipis-" tes van Kössen voldoende sneeuw ligt. Er komt een nieuwe manier om naar Spanje te gaan: met de boot. Op 28 mei volgend Jaar begint de Spaanse rederij Aznar Line met een bootdienst van Amsterdam naar Santander in Noordwest Spanje. Dat is dus niet aan de veelbezochte Mid dellandse Zeekust, maar aan de an dere kant. De boot vaart twee keer per week heen en terug. De auto kan mee aan boord. De overtocht duurt 42 uur. De tarieven staan nog niet precies vast. maar zo'n boot reis worde wel heel wat kostbaarder dan vliegen of autorijden. In het hoogseizoen zal het in elk geval meer dan vierhonderd gulden gaan kos ten voor een enkele reis. Inlichtin gen: Verenigd Cargadoorskantoor, in Amsterdam, tel. 020-248303. De Duitsers hebben een compu ter ingeschakeld bij de wijnbouw. Met die computer onderzoekt men welke resultaten er te verwachten val len op grond van de circa 300 aro- ma/tüsche stoffen, die binnenin een wijnstok de smaak van de wijn be palen. Zo kan men al van heel Jonge planten te weten komen wat ze Jaren later zullen opleveren. Belangstellenden kunnen sinds 1 september tot 31 mei gratis een proef nemen met een vakantie in een Zweedse vakantiewoning. Ze mogen er vijf dagen voor niets blijven, van zondagmiddag tot vrijdagmiddag. Men moet wel de oversteek van Am sterdam naar Göteborg en terug per Tor Line maken. De huizen zijn ver warmd. Ze liggen op zo'n vier uur rijden van Göteborg. Inlichtingen geeft bureau Zweden in Amsterdam, tel 020-237341. Een marktonderzoekbureau heeft uitgevlooid hoe het zat met ons be zit aan elektrische apparaten. Slechts 5 op de 100 huishoudens hebben een afwasmachine, bijna 16 hebben een diepvrieskist of -kast, 92 hebben een wasmachine of -automaat, 95 heb ben een koelkast. En de plannen om zo'n ding te kopen? Deze: 2 op de 100 overwegen een afwasmachine, 8 een diepvriezer, 5 een nieuwe was automaat, en 5 een nieuwe koelkast. In de Verenigde Staten worden nu meer fietsen verkocht dan auto's. Per drie Amerikanen is er thans een fiets. Men verwacht dat er dit Jaar in Amerika 15 miljoen fietsen wor den verkocht. Ook een land als Rus land zal dit Jaar een verkoop van 8 miljoen fietsen halen. In Nederland loopt de verkoop tegen het miljoen. Wij hebben ruim een fiets per twee personen. Viltstiften kunnen gevaarlijk voor de gezondheid zijn. Er zit in de inkt een stof, die formamide heet, en die bij ongeboren kinderen misvormin gen kan veroozaken. Kan, het hoeft niet, en het is voor zover bekend ook nog nooit gebeurd. Toch hebben het ministerie van volksgezondheid en de Bond van Industriëlen in West-Duitsland met elkaar afgespro ken, dat er in viltstiften geen for mamide meer wordt gestopt. hy vervoert. Ook uit praktische over wegingen is een zodanige opdracht nauwelijks uitvoerbaar". Niet zeuren Daar kan Je van alles bij gaan denken. De reclamemakers hebben het liefste dat Je zo redeneert: „De helft van de mensen vindt onge vraagde reclame in hun bus best aar dig. De tegenstanders vormen een kleine minderheid, die maar niet moet biyven zeuren, want er is toch geen mogelijkheid om ze buiten die toezending te houden. De PTT ziet ze Aankomen Maar dat is klets. Want wat blijkt als je uitvoeriger gegevens over het onderzoek van Het Beste leest? Dat er helemaal geen helft van het pu bliek is die aardigheid heeft in een hoop papierrommel in zijn brieven bus. Er is een groep mensen, en die vormt 47 procent van het totaal, die zoals het heet „sommige vormen van brievenbusreclame wel op prys stelt en tegen andere geen bezwaar heeft." Wie wil wat Die 47 procent wil dus wel graag bepaalde dingen in de bus krijgen, en neemt daarbij de rest voor lief. Met andere woorden: als Je ze die rest niet zou toesturen zouden ze er geen traan om laten. Nu èen andere groep. Die is tot dusver helemaal niet genoemd. Dat is een groep die 29 procent van de ondervraagden omvat. Deze mensen stellen sommige vormen van onge vraagde reclame op prijs, maar heb ben wel degelijk een uitgesproken be zwaar- tegen de rest. Dus: 29 procent van de mensen zou bepaalde reclame liever niet ontvan- ge. En dan de groep van 20 procent uitgesproken tegenstanders van alle ongevraagde brievenbusreclame. Se cuur geteld is die groep 24 procent groot. Die willen niets in hun bus. Opgeteld: 24 procent wil helemaal niets, 29 procent anderen wil een ge deelte beslist niet; 47 procent anderen hoeft een gedeelte niet speciaal te hebben. Kijk, zo ziet het er al een beetje anders uit. Tegen postreclame Maar wtór zijn de mensen nu pre cies op tegen? Dat is ook globaal na te gaan. Men heeft namelijk aan de 24 procent geheide tegenstander ge vraagd waar zij het meest van walg den. Hun antwoord: huis-aan-huis- bladen vinden de meesten niet erg (21 is daar tegen), maar aanbiedin gen voor boeken, grammofoonplaten, cursussen, tijdschriften en verzoeken om liefdadige giften boezemen wèl velen afkeer in (bij 44 procent). Je mag aannemen dat de andere groepen daar ook geen liefhebbers van zijn. En dat zijn nou toevallig vormen van reclame die meestal door de post worden bezorgd, in één op elke vijf gevallen zelfs ongemanierd-persoon- lijk van naam en adres voorzien door mensen die Je dat adres zelf niet hebt gegeven. (Hoe komt men dan aan Je adres? Vaak kopen ze dat bijde PTT). Dank u Kortom, de uitgeverij van Het Bes te (bekend van zijn ongevraagd ge adresseerde reclame en van zijn te leurstellingen voor oude mensen die dachten dat zij gewonnen hadden in de verwarring zaaiende klanten- wervings-prijsvragen van deze uit gever), die uitgeverij heeft de consu ment een goede dienst bewezen door nu ook zelf aan te tonen dat het Nederlandse publiek een dergelijke brievenbus-vervuiling niet moet. De uitgever is van mening dat het onderzoek nog niet diepgaand genoeg is gebeurd. Hij heeft er het geld voor over om alle resultaten nog eens op grotere schaal te laten con troleren. Laten we uitkijken Da's best. Maar laten we goed uit kijken dat de nu geconstateerde be niet worden verdonkere maand. Men springt in de postrecla me toch al roekeloos om met cijfers 47 procent lankmoedigen heten than al „de helft", en 24 procent tegen standers zijn „20 procent". Geef zi een jaar de tijd en er is geen men meer tegen ze. Intussen moet de PTT toch noj maar eens gauw gaan nadenken ove: wat nu wel precies zijn taak is. Brie venbussen-vervuilen in opdracht, o regels stellen die tegemoetkomen aat de wensen van een zeer groot dee van het publiek. Een regel zou wellicht kunnen zijl dat men van reclameverzenders di garantie eist dat de geadresseer den geen bezwaar hebben laten hO' ren tegen toezending. Aan de re clame zou dan eenportvrije boi moeten zitten waarmee men zich vai de verzendlijst kan laten schrappen AMSTERDAM Tijdens de Ho- recava, die onlangs in Amsterdam werd gehouden, heeft men kennis kunnen maken met sausen, gehakt ballen, kroketten en saucyzenbroodjes die geen vlees bevatten maar eiwitten op basis van soja. De firma Ruiten berg heeft deze produkten geïntro duceerd om het publiek attent te ma ken op een vervangingsmogelijkheid van dierlijke eiwitten. Er is op de we reld een groot tekort, vooral in de ontwikkelingslanden, aan eiwitten Dierlijke eiwitten zoals vlees en vis kunnen niet voldoende worden ge produceerd. Afgezien daarvan heb ben onderzoekingen uitgewezen dat dierlijke eiwitten veel minder ge zond zijn voor de mensen dan plant aardige. Enige Jaren geleden heeft men ook geprobeerd een soort „kunstvlees" te introduceren, een poging die mis lukte omdat men de nadruk legde op dezelfde smaak als vlees. „Een sojaprodukt kan nooit smaken als een biefstukje," zei de sojaloog dl bij de introductie aanwezig was „w< moeten het echt als een alternatie voor vlees zien. Dat het mogelijk i vlees door een sojaprodukt te ver vangen is bewezen op de Zweeds scholep waar de kinderen tussen d middag maaltijden krijgen die hoofd zakelijk zijn samengesteld uit plant aardige eiwitten". Daarom gaat de firma Ruitenberi die grondstoffen leverancier is voo o a. de vleeswaren- salade- en ban ketbakkers-industrie een poging doei de sojaprodukten, die veel goedko per zijn dan vlees, te Introducerer Als men daarin slaagt zullen bin nenkort kroketten, gehaktballer sauzijzenbroodjes en diverse sausei op sojabasis op de markt verschij nen. Bij de kroketten en brood Ie proefde Je eigenlijk geen verschil, d gehaktballen zijn wat vaster maa erg smakelijk, alleen de sausen ziji niet om te gillen, dat zal wel evei wennen zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7