PORTUGESE SOCIALISTEN BLIJVEN IN DE REGERING Philips kleuren televisie Absolute macht voor Moedjihoer Rachman Dr. Kruisinga: "Ik heb te doen met die mensen Dialoog tussen OPEC en de olieconsumenten SADAT VOOR UITLEVERING Parijs klaar voor terugkeer hotpants COMMUNISTEN BELEGERDEN CONGRES een miljoen gulden aan prijzen LISSABON (UPI-AP) De socialistische partij van Por tugal heeft gisteren besloten in de voorlopige regering te blijven om de communistische ambities het hoofd te blij ven bieden. De beslissing van de socialisten om niet uit de regering te staippen in verband met een door de communisten gesteun de arbeidswetgeving die tot een eenheikisvakcentrale moest leiden, werd genomen op een spoedzitting van het veertig man sterke centrale comité van de socialistische partij. Ook een grote betoging op 31 januari, zal doorgaan. Honderden buitenlandse diploma ten en functionarissen van buiten landse politieke partijen zijn zater dagnacht in een gebouw in Oporto en sociale partij van het centrum waar de Portugese democratische een congres hield, belegerd door dui zenden communisten en links geori ënteerde studenten die protesteerden tegen het houden van het congres. Politie en militairen in jeeps brach ten de buitenlandse gasten en de rond 600 afgevaardigden van de CDS gistermorgen om half acht in veilig heid na een nacht van hevige span ning waarin de politie en de betogers op elkaar schoten. In een zieken huis bij het congresgebouw liggen 17 gewonden, onder wie vijf politie mannen die door kogels zijn getrof fen. Diplomaten hebben verklaard dat militairen die in een bij het con gresgebouw glegen kazerne gelegerd waren, de demonstranten hielpen en op de politie schoten. Na hun terug keer in hun hotels ontdekten de di plomaten en de functionarissen van de buitenlandse partijen dat de vei ligheidspolitie hun kamers op nogal ruwe wijze had doorzocht en dat al le telefoontjes uit Oporto werden afgeluisterd. Rond het congresgebouw stonden de hele nacht tanks van het leger, maar de linkse betogers negeerden het bevel om zich te verspreiden. Amarac, de voorzitter van de CDS, verklaarde op de persconferentie dat de autoriteiten van Oporto een verdraaid beeld geven van de beto ging en dat hoge regeringsfunctio narissen in Lissabon zo in de war raakten door de tegenstrijdige be richten van de ambassades en de persbureaus dat zij een politiefunc tionaris in het congresgebouw moes ten opbellen om een Juist beeld van de situatie te krijgen. Kort na het telefoontje zijn er troepen uit Lissa bon naar Oporto gestuurd om een eind te maken aan de betoging. Amarac zei voorts dat de autori teiten van Oporto zaterdagavond het bestuur van de CDS gevraagd heb ben het congres dat twee dagen zou duren, af te gelasten omdat het con gresgebouw door rond 800 betogers was omringd en zij de betogers en militairen niet in de hand konden houden. Zij waren bang voor een bloedbad, aldus de voorzitter van de CDS. De Europese afvaardigingen gaven later een gemeenschappelijke ver klaring uit waarin zij "alle vrije en zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijnde politieke partijen ver zoeken hun invloed te gebruiken op dat Portugal dat een eind heeft ge maakt aan een fascistische dicta tuur, niet opnieuw een totalitair be wind krijgt." Het incident was een duidelijk voorbeeld van de moeilijkheden die rechtse en centrum groeperingen op het ogenblik in Portugal ondervin den als zij politieke activiteiten wil len ontplooien. Ook politici van de niet-com- munistische linkse partijen hebben al geklaagd over de politieke ter reur in het land en de wat zij noe men hand over hand toenemende in vloed van de communistische par tij. De communistische partij zelf wees echter in een gisteren gepubli ceerde verklaring iedere verant woordelijkheid voor de betoging in Oporto van de hand. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluid en de uiterst u als u straks de gelukkige winnaar bent comfortabele bediening.Dit is pas écht TV van deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft e«n ontvanger. U geniet van het royale 66 cm winkelwaarde van J 2645.- en la een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geaohenkvan Philips Nederland B.V. Japanners Franse modekoningen slag voor In het Portugese Oporto is het in de nacht van zaterdag op zondag tot ernstige ongeregeldheden gekomen toen uiterst linkse demonstranten het hotel in Oporto belaagden waar het verkiezings congres van de Democratisch Sociale Centrumpartij werden gehouden. Het congres werd door een twintigtal buitenlandse politieke waarnemers onder urie CHU-leider Kruisinga biiae- woond. ALGIERS Aan het einde van een driedaagse ministerconferentie van de OPEC, de organisatie van olie- exporterende landen, is bekend ge maakt, dat de staatshoofden van de ze dertien landen een topconferen tie zullen houden, die vermoedelijk tussen 22 en 27 februari in Algiers zai worden gehouden. Deze topoon- gerentie is bedoeld als voorbereiding voor het overleg met de olieconsu menten, dat in Juni of begin Juli door vertegenwoordigers van de twee partijen zal worden begonnen. Zoals bekend omvat de OPEC-organisatie de volgende landen: Saoedi-Arabië, Perzië (Iran), Quatar, Koeweit, Libië. Irak, de Verenigde Arabische emira ten, Algerije, Indonesië, Nigerië, Ga bon. Venezuela en Ecuador. De 'topconferentie van Algiers" zalzich, alsus een communiqué, bezig houden met de energiecrisis in de wereld en de economische gevolgen van de vijfvoudig gestegen olieprijzen. De dertien lid-sbaten van de OPEC willen op de daarna volgende dialoog met de verbruikerslanden bovendien ook nog praten over het vraagstuk van de grondstoffen en over dat van de ontwikkelingssamenwerking. Dit betekent dat de OPEC-landen willen bespreken op welke wijze de prijzen van de grondstoffen stabiel kunnen worden gehouden om de uit voer van de landen die van deze produkten afhankelijk zijn te bescher men. Verder dient er volgens de OPEC te worden nagegaan hoe de Uitgewezen De Koerdische stu dentenleider Fadil Rasj is uit Tsje- cho-SlowakiJe gezet, nadat daar 'n Koerdisch blad had gecirculeerd met de beschuldiging dat de rege ring in Praag Irak zou helpen bij het onderdrukken van de Koerden. Rasj die afgelopen week al vijf da gen in Praag gevangen had geze ten, werd zaterdag op een vliegtuig naar Oost-Berlijn gezet. Vandaar kwam hij naar West-Berlijn. Hij zou politiek asiel willen vragen in Zweden. Verkiezingen Volgens de eerste uitslagen van de gisteren in Thai land gehouden algemene verkiezin gen heeft geen van de deelnemen de 42 partijen een meerderheid we ten te behalen. Er zal een coalitie regering moeten worden gevormd, de eerste uit alleen burgers be staande regering na 43 jaar van vrijwel onafgebroken militair be wind. Kissinger bij Nixon De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft vrij dag een bezoek gebracht aan oud president Richard Nixon in San Clemente in Californië, na het ver vullen van een politieke spreek beurt in Los Angeles. Na een diner bij Nixon vloog Kissinger naar Palm Springs om het weekeinde door te brengen bij vrienden. armste landen die het ergst door de economische wereldcrisis getroffen worden kunnen Worden geholpen. De OPEC wil de grootst mogelijke steun voor deze landen, zowel wat betreft hun industriële als hun agrarische ontwikkeling. Radio in Israël LISSABON "Ik heb vannacht ais laatste het Oristal-paleis ver laten. Ik had zo te doen met die mensen. Ze staan heel erg onder druk". Dat zei telefonisch vanuit de Portugese hoofdstaf gister avond dir. R. J. H. Kruisinga, fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer. Van nabij had hij de tumultueuze «toestanden mee gemaakt in Oporto. Kruisinga, fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, ver tegenwoordigde de Nederlandse equipe van de Europese Unie van Christendemocraten. Kruisinga is tweede voorzitter van deze equi pe. Eigenlijk had oud-minister Sohmelzer van de KVP naar Oporto zullen gaan, want hij is voorzitter. Maar Schmelzer vier de zijn 25-Jarig huwelijksfeest, en hij vroeg daarom Kruisinga te gaan. Terwijl buiten de betogers kreten riepen als "Dood aan het CDS", belde Kruisinga met de Neder landse ambassadeur A. de Waal. HU liet weten: „Ik kan er niet uit". De ambassadeur had in middels kontakt gekregen met minister So ar es. Die stuurde in overleg met de gouverneur van Oporto de Republikeinse Garde naar het woelige volkstoneel. On geveer om twee uur in de nacht van zaterdag op zondag konden de buitenlandse bezoekers onder es corte het gebouw verlaten. "Ik was vanmorgen om acht uur in mijn hotel in Lissabon", ver telde dr. Kruisinga. Was de betoging op touw gezet? Kruisingan: „Absoluut zeker. Het was een georganiseerde zaalk". Wie had het gedaan? Kruisinga: "De communistische partij ontkent het. Maar het is bekend, dat deze partij een gro te zeggenschap heeft in Portugal. Het is ook een van de weinige communistische partijen ge weest die het Russische optreden in Tsjechoslowakije in 1968 heeft goedgekeurd. Dan weet u wel met wat voor communisten we te doen heb ben". Eerder op de dag had dr. Kruisinga in een radio-uitzending gezegd dat "linkse fascisten" de aanstichters waren van deze ge plande actie. Vraag: Had de partij van Soa- res, de Portugese socialistische partij, waarvoor in Nederland is gecollecteerd, met de betoging te maken? Kruisinga: "Dat geloof ik niet". Heeft u zich bedreigd gevoeld? Kruisinga: "Nou nee'. "Onofficieel is npt Si1P7k nTlQQ i opengesteld" ARABISCHE TERRORISTEN TEL AVTV Het Suezkanaal is onofficieel open, maar alleen voor Egyptische schepen met Mekkagan- gers en Russische schepen met on bekende lading, zo heeft de Israëli sche radio gisteren meegedeeld. Israëlische en buitenlandse zeelie den hebben gezegd dat ze sinds de zes daagse oorlog van 1967 niet zo'n be drijvigheid in beide richtingen op het kanaal hebben geconstateerd. De Israëlische radio citeerde een ka pitein van de Israëlische koopvaar dij, volgens wie het in Oostafrfkaian- se havens algemeen bekend is, dat het kanaal onofficieel open is. Caïro heeft de officiële heropening van het kanaal uitgesteld, waar schijnlijk om druk uit te oefenen op Israël, dat zich eerst verder uit Si nai zou moeten terugtrekken. PARIJS (AP) President Sadia/t van Egypte heeft gisteren gezegd dat Aralbische terroristen die in het buitenland wandaden begaan en vervolgens in Arabische landen 'hun toevlucht zoeken, atan buiten landse regeringen behoren te worden overgedragen om 'te worden berecht. Hoewel Sadat in het verleden ter reurdaden heeft afgekeurd - meest recentelijk nog de overval op het vliegveld van Orly bij Parijs - was dit voor het eerst dat hij er op aan drong dat «terroristen dienen te wor den berecht in landen waar zij hun aanvallen hebben gepleegd. Sadat gaf zijn mening in een vraaggesprek met de Franse televisie dat gister avond werd uitgezonden. De Egyp tische president komt vandaag voor een officieel bezoek naar Parijs. Saidait zei over de nationale rech ten van d«e PaJl/estUnen "persoon lijk vind ik dat het een ooafhianke- lijke staat op de westelijke Jordaan- oever en in die strook van Gaza moet worden". Dit antwoord is in «tegenstelling met de openlijk gestelde eisen van querrillaleider Arafat. Hij heeft ge- eist dat Israël moet worden veran derd in "een democratische, wereld lijke staat waar moslems, joden en christenen met gelijke rechten samen kunnen leven". Volgens Israël komt dit neer op vernietiging van de staat. In een massaproces in Caïro is zaterdag de doodstraf geëist tegen 74 personen de beschuldigd worden van de overval van vorig jaar april op de technische militaire acade mie in Heliopolis, waarbij 21 doden DACCA Sjeik Moedjiboer Rach man is zaterdag president van Ban- gladesj geworden nadat het parle ment met overgrote meerderheid de grondwet had vervangen door een regeling die van BangladesJ een één- partijstaat maakt met een presiden tieel bestuur. Sjeik Moedjib, die voor het laatst in zijn hoedanigheid van premier tot het parlement sprak, zei dat de grondwetswijziging is bedoeld als een "tweede revolutie die een glimlach op het gezicht van de ge wone man moet brengen". De afgelopen drie jaar, aldus Moed jib, hebben we geëxperimenteerd met een grondwet die sommige men sen een onbeperkte vrijheid gaf. Hij noemde die grondwet een erfenis van het koloniale bewind, een land dat een individuele identi teit en inspiratie heeft, niet bestuurd kan worden. Volgens de nieuwe grondwet zal de president telkens voor een termijn van vijf Jaar door het volk worden gekozen. De presi dent zal zelf alle uitvoerende macht uitoefenen. Er zullen een vice-pre sident en een ministerraad onder leiding van een premier worden aangesteld, die aUen verantwoording schuldig zijn aan de president. Alle politieke partijen zijn ontbon den. De president krijgt de bevoegd heid één nationale partij op te rich ten. De grondwetswijziging is goed gekeurd door 294 parlemensleden, ter wijl vijf leden van de oppositie uit protest de vergaderzaal verlieten. De Awami-liga van sjeik Moed jib beschikt in het parlement over 307 van de 315 zetels De grondwets wijziging werd zonder debat goed gekeurd. Leden van de Awami-liga menen dat onder het nieuwe stelsel een doelmatiger beleid kan worden gevoerd. BangladesJ is sinds zijn on afhankelijkheid in 1971 geteisterd door overstromingen,hongersnoden en een vloedgolf van gewelddaden, waar door het land (met 75 miljoen in woners) in een uitzichtloze situaJtie was beland. Op 28 december vorig Jaar was al de noodtoestand afge kondigd, waardoor de regering het recht kreeg politieke activiteit en sta kingen te verbieden en de grondrech ten op te schorten. vMien. Ook In tèenteH cadetten, be schuldigd van medeplichtigheid, hoor de de doodstraf tegen zioh eisen. De overvallers, 92 in totaal, behoorden tot een uibeirsft rechtse orgamiisatie, het Islamitisch bevrijdingsfronit, dat iin de academie wape«ns wiüde be machtigen voor een aanval, de vol gende dag, op een gebouw van de Aralbische cooMistdsoh unie waar pre sident Sadat 'm toespraak zou houden. Revanche van oud-Feyenoord LISSABON Na twaalf Jaar is het er dan eindelijk van gekomen. De équipe van Feyenoord, die in 1963 in de halve finale van het toernooi in de Europacup I uitge schakeld werd door Benflca, heeft revanche genomen. In hetzelfde Estadio da Luz, waar de Rotter dammers toen met 1—3 ten onder gingen, werd het nu een overwin ning op hetzelfde Benficateam met 5—0. En dat is iets wat met name de vele duizenden supporters, die in 1963 met de Waterman en de Gro te Beer en elf chartervliegtuigen naar Lissabon waren gevlogen deugd zal doen. De toen geplengde tranen toen het er voor het eerst op leek dat een Nederlandse club in de finale zou komen waren voor zeer velen nog een levendige herin nering. Gastheer Banfica had dat blijk- 'baar aangevoeld. De oude glorie van Feyenoord kreeg na afloop van de wedstrijd, die gespeeld werd in het kader van de actie "Houdt Por tugal vrij", een copie aangeboden van de Europacup. Deze beker werd geruild voor een cup, die bur gemeester Van der Louw van Rot terdam namens minister-president Den Uyl aanbood aan Benflca. Voor Feyenoord scoorden Piet Kruiver, Frans Bouwmeester (2x) en Riny van Woerden (2x),. Door Jos Hagers Suzuya, die net als Kenzo en IsF sey Miyaka voor de komende lenw mikt op de milieu-mode, is er vasj van overtuigd, dat ook de Parijs^ - haute-couture-ontwerpers voor hejv komend voorjaar mini-strand- eï PARIJS Er staat ons weer een vakantiekleding en royaal over di- zwoele zomer te wachten, want knie vallende Jurken en Jassen vail toonaangevende Parijse boetiekjes natuurlUke wollen en katoenen stofL rekenen op de terugkeer van de fen zullen lanceren, hotpants. Alsof dat niet genoeg is, zullen op de zonnige stranden tanga's het van de mini-bikini's gaan winnen. Tanga's zijn een nieuw soort mini-bikini's, geïnspi reerd op de luchtige kleding van Polynesische vrouwen. De beha's be- Dit alles in de favoriete, nieuwb< modekleuren abrikoos, beige, oudiL< roze, zacht-olijf en lavendel-blauw, la Maar voorlopig zijn de Japanneipe de Parijse modekoningen al vaiii een slag voor. Voor de oouturieAli staan uit twee kleine, door bandjes breekt nu dan ook het seizoen vara aan elkaar verbonden driehoekjes de waarheid aan. Ee en de slipjes aan de voorkant uit J6 een even klein driehoekje en aan 1x1 ^derandliggende zakeno4 de achterkant uit slechts twee «eveer gelijk Want Dick HolthaiK bandies sluit 1 augustus zijn Amsterdam^. boutique en zal voortaan alleeLi Dat het hier niet om een wat maar thuls voor en]cele buitenissige, weer snel verdwijnen- ten werken. Dat tentfj! buurmafo de modegril gaat, blijkt wel uit het ,Frans Molenaar binnenkort eetp succes dat een paar Japanse bouti- eigen modehuis in Parijs zal opqe, que-ontwerpers er in Parijs mee nen> gn pong Leng binnenkort ibe hebben. Kenzo, Suzuya en Issey parijs zal showen. pv Miyaka, die de Parijse modekonin- L gen naar de kroon steken, kregen L zoveel orders voor hotpants en tan- L ga's, dat ze extra personeel voor Toch tunnel De assemblee vafï hun fabrieken in Hongkong en To- de Raad van Europa heeft zaterdi, kio moesten aannemen om continu besloten een onderzoek in te stelhT te kunnen draaien. naar de mogelijkheid om met iiC Gisteren aan het begin van de vesteringen uit een aantal Europfï Parijse voorjaarsmodemarathon se ianden de aanleg van een tunnf waren bij Suzuya naast tanga's en onder het Nauw van CaIais tod- Ihotpamts beeldige, wijd-bloezende door ,te laten gaan, lurken van verticaal blauw-wit ge streept katoentjes te zien. Jurken Kasteel voor Arabier De anl waarin de bustenaad in de v-vor- bassadeur van de Verenigde Arab mige horizontaal gestreepte sche Emiraten in Groot-Brittannlj schouderpas was verwerkt en die Mohammed Machdi el Tadjir, heel daardoor een perfecte coupe en 'n voor een half miljoen pond sterliij schitterende lijn hadden. het achttiende-eeuwse kasteel gj De zomen vielen zo'n 15 centi- kocht dat is gebruikt in de Jamj meter over de knie, maar de rok- Bond-film "Casino Boyale". lengte deed eigenlijk helemaal niet Tadjir kocht Mereworth Castle ter zake, omdat veel Jurken opval- omliggend park in Kent van d lende splitten hadden. Londense financier David Robinson.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4