Algerije bitter gestemd over houding Westen ALLEEN HET KREMLIN KENT BREZJNJEWS LOT Soares: "Verkiezingen in Portugal zijn echt vrij"' Vergadering OPEC-landen I1 "Hoe kon de prinses zo diep vallen SALJOET-3 VERGAAN in vogelvlucht 'n vogelvlucht M unten- zwendel BESTAND SATERDAG 25 JANUARI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 ie 68-Jarige partijleider Leonid ^rezjnjew heeft zich voor het laatst p 24 december van het vorig Jaar het openbaar laten zien. Hij eeft de begrafenis van zijn moeder ijgewoond, maar de pers werd --MJ geweerd; geen enkele uitenstaander heeft hem te zien ekregen. „Gesloopt door een rnstige ziekte" of „om politieke •denen" heeft hij zijn voorgenomen ïis naar het Midden-Oosten voor nbepaalde tijd uitgesteld. Er woedt machtsstrijd in het Kremlin, de een. Brezjnjew blijft lusland leiden, houdt de ander vol. iford maar eens wijs uit deze tv warde, tegenstrijdige berichten. m het geheel nog vager te laken, heeft iedereen zo z'n welingelichte bronnen" en weigeren utoriteiten en diplomaten commen- Behalve op dat ene bericht: de an bloedkanker lijdende partijlel- ou in de Verenigde Staten oren behandeld. Dit vreemde haal, in de wereld gebracht door i Amerikaans blad, is door •oordvoerders van het Witte Huis fficieel ontkend. Maar wat is wel raar? Reinigen weten het. De enigen die op de hoogte zijn, zijn Brezjnjew zelf natuurlijk, zijn artsen en de leden van het Politburo. De rest gist. Er is natuurlijk hier en daar een feitelijk gegeven en daarop voortbordurend kunnen mogelijkhe den worden bedacht of uitgesloten. Een van die mogelijkheden is, dat er helemaal niets aan de hand is. De partijleider is gewoon vermoeid door alle diplomatieke activiteiten van de laatste tijd. Hij is per slot van rekening ook niet de Jongste meer en hij staat bekend als een zware roker en grote eter. Trimmen doet hij niet. Teleurstellingen zijn hem ook niet vreemd, hevige emoties hebben uiteraard weerslag op zijn weerstand. In een dergelijke toestand heb je natuurlijk even de tijd nodig om van een griepje of bronchi tisje op te knappen. Ook Brezjnjew zal toch in optimale gezondheid willen verkeren als hij belangrijke besprekingen gaat voe- Frustraties Op het gebied van de buitenlandse politiek zijn z'n frustraties zo niet talrijk dan toch belangrijk: zijn plan nen met 't M.-Oosten schijnen nfet te werken. Sadat zou alle vertrouwen in Moskou hebben verloren en zijn medewerking voorlopig aan Kissin gers pogingen hebben toegezegd. (De Egyptische president zou zich ooit hebben laten ontvallen: „De Russen kunnen Je de wapens geven, maar alleen de Amerikanen de oplossing", en Sadats medewerkers zeiden over hem„Als de president met de Russen praat, dan praat hij over oorlog. Spreekt hij met de Amerikanen, dan spreekt hij over vrede") .Brezjnjews hoop op econo mische voordelen uit z'n ontspan- ningspolitiek zij onlangs de grond in geboord door het Jackson-amande- ment, waarin deze Amerikaanse senator de Joden-kwestie koppelde aan een handelsverdrag. Al eerder heeft minister van buitenlandse zaken Gromyko officieus laten weten, dat de Sowjet-Unle niet bereid was zich door Jackson te laten „chanteren". De Europese Veiligheidsconferentie, waar hij zo hard voor had gewerkt, en waar verklaringen zouden worden afgelegd, die de Sowjet-Unie zeer welkom zouden zijn, brachten niets meer op dan nare, lastige vragen uit het westen om meer vrijheid en onderling contact. Ook China tenslotte bleef een bron van ergernis; Peking probeert, teneinde de Russen ook aan de westelijke grenzen te binden, Moskou's ont- spanningspolitiek ongedaan te ma ken. De Chinese leiders waarschu wen het westen, en met name West-Europa bij herhaling voor een oorlog met de Sowjet-Unie. Geruchten over een ernstige ziekte, leukemie. Begin januari deden de wildste verhalen de ronde. Ameri kaanse veiligheidsambtenaren zou den aan de hand van talrijke gegevens tot de conclusie zijn gekomen, dat de partijleider bloed kanker heeft. (Onzin van een Bostonse krant: Brezjnjew heeft al een kamer in een Amerikaanse kankerkliniek). Ook de Franse geheime dienst zou overeenkomsten hebben ontdekt in de gedragslijnen van Brezjnjew en de aan beenkan ker overleden president Pompidou. Geloofwaardiger waren de uitlatin gen van de Egyptische ministers Fahmi en Gamassi, die zeiden Brezjnjew te hebben ontmoet, in een kuuroord even buiten Moskou. Hij zou zfjn voorgenvmenM.-Oosten- reis hebben uitgeseld op aanraden van artsen. Brezjnjew leed volgens de Egyptenaren aan een verwaarloosde bronchitis. Ook opperde de pers het idee, als zoveelste mogelijkheid achteraf, dat Brezjnjew zich slechts tijdelijk had teruggetrokken, omdat zijn moeder op sterven lag. Dit leek Juist te zijn beoordeeld. Enkele dagen na de teraardebestelling van de 89-Jarige Natalja Denissowna werd bekendge maakt, dat de Engelse premier Wilson Moskou zou bezoeken. Het Kremlin draaide weer. In combinatie met het gerucht over een ernstige ziekte en een falend beleid moest ook het gerucht over een machtsstrijd wel zijn intrede maken. Een aantal Kremlinologen meende sterke aanwijzingen te hebben voor het vermoeden, dat binnen de muren van het regerings gebouw aan het Rode Plein de „jonge stieren" bezig waren „de oude stier" ten val te brengen. En het Kremlin heeft die geruchten door niet met officiële ontkenningen te komen, alleen maar aangewakkerd. „Waarom", zo vroegen Ruslandken ners zich af, „waarom reageert het Kremlin toch niet? Is er dan inderdaad iets. dat dient te worden verborgen?" En ze concludeerden al ras, dat als er iets verborgen dient te worden, als er iets geheim moet blijven, dat dat dan de strijd is om Brezjnjews opvolging, om welke reden dan ook. De dissident Sacharows recente waarschuwing indachtig (als Brezjnjew eenmaal verdwijnt, keert de Sowjet-Unie terug naar de harde, Stalinistische lijn) probeerden ze alles, wat ze tussen de regels van de Russische kranten door konden lezen, tot een gegeven te breien: het gevecht om het leiderschap was begonnen, omdat de tegenwoordige leider, deels om gezondheidsredenen, maar voor namelijk wegens een aantal misgre pen in zijn buitenlandse politiek en binnenlands beleid, op het punt stond af te treden. Een voorbeeld. Verleden Jaar kreeg Brezjnjew plotseling opvallend veel goede kritieken in de Russische pers: rubriekschrijvers prezen de partijleider voor zijn enorme inzet en onvermoeibaarheid. Sommige Ruslandkenners concludeerden, dat dit het bewijs was van Brezjnjews onwankelbare positie. Velen echter waren van mening, dat het hier ging om een preventieve, bescher mende maatregel om het hoofd van het Politburo te beschermen tegen kritiek op zijn beleid. Vermoedens, geruchten, ontkennin gen. Daar baseren de meesten hun theorieën op. Het Kremlin blijft zich in stilzwijgen hullen en het enige dat vast staat is, dat dit uit eigenbelang gebeurt. Kaakontsteking, griep, vermoeidheid, longontsteking, bronchitis, machts strijd, verdriet om zijn overleden moeder, een abces aan een kies, diplomatieke ziekte, hartklachten. Alles kan. Of niet natuurlijk. ALGIERS Algerije heeft de geïndustrialiseerde landen gisteren gewaarschuwd niet aan ue sturen op een confrontatie met de olie-exporterende landen, maar samen te werken bij de op- iouw van een rechtvaardiger wereld. De Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Boute- ■ika, deed deze oproep tijdens de openingszitting van de OPEC in Algiers. Hij verweet de rijke landen "een 'ingekend felle campagne te voeren |m onze landen alle schuld te ge len voor alle kwalen van de wereld Jan vandaag". Het feit dat voor het eerst niet Heen de ministers van Olie-zaken en in Financiën, maar ook de m inls- rs van Buitenlandse Zaken dee Ine en aan de OPEC-vergadering was >!gens hem een teken dat aangeeft >e groot en hoe dringend de pro lemen zijn. De vergadering is be- gd op uitnodiging van de Algerijn president Boumedienne teneinde strategie uit te stippelen voor komende overleg met de olie- rerbruikende landen, die hun olie- lening sinds oktober 1973 hebben ien vervijfvoudigen. Jitbuiiting Vele jaren lang hebben de geïn- ïstrialiseerde landen de "landen m de derde wereld geplunderd en itgebuit. en zo verkregen zij een deel van hun welvaart. En nu roberen ze de OPEC-leden in dis- rediet te brengen, die ze afschil den als tirannen". Hij keerde zich :gen de dreiging met militair in- rijpen in de OPEC-landen. De rij- landen, aldus Bouteflika, "pro- eren de verhoudingen te schoeien basis van militaire macht, wat altijd al gedaan hebben in hun trekkingen met de derde wereld", lij bestreed dat de hoge olieprijzen •rantwoordelijk zouden zijn voor economische teruggang in de rij- i landen. De stijging van de ener- ieprijzen heeft slechts voor 0.5 pro mt bijgedragen tot de inflatie van 974. Het bevriezen van de olieprij- door de OPEC in decern- heeft niets bijgedragen tot het fremmen van de hollende inflatie, ildus de Algerijnse minister. De rij- ce landen zijn in moeilijkheden om- boven hun stand leven en hun rondstoffen verspillen, zo meende hij. Gelijkheid Maar de OPEC-landen hebben de hoop niet opgegeven om met de ont wikkelde lande te kunnen samenwer ken naar nieuwe verhoudingen ge baseerd op gelijkheid en rechtvaar digheid ..Ondanks het verzet dat de geïndustrialiseerde landen hebben getoond hebben de OPEC-staten her haaldelijk geprobeerd een dia loog tot stand te brengen om de he le economische situatie in de wereld te bespreken". Bouteflika zei dat successen voor de OPEC overwin ningen voor alle ontwikkelingslan den betekenen. Tevens vestigde hij de aandacht op het lot van die lan den waar miljoenen mensen door de dood worden bedreigd als niet meer wordt gedaan om hen te helpen. Ook de OPEC-landen moeten zich naar zijn mening bezig houden met hulp aan ontwikkelingslanden die geen olie beziten. Bouteflika zed dat de olie-exporte rende landen niet tot 'n nieuwe olie boycot zullen overgaan, behalve als uiterste maatregel, in het geval van agressie tegen de oliebronnen van een van de OPEC-staten. Het vor men van een consumentenfront, op instignatie van de Verenigde Staten "kan leiden tot een confrontatie die de hele internationale gemeenschap zal schaden", aldus Bouteflika. Persvrijheid De voorzitter van de Journalistenvereniging van Madrid, Luis del Alamo, heeft een beroep ge daan op de Spaanse regering de pers vrijheid te waarborgen. Zijn pleidooi volgde op de ondervraging door de politie van verscheidene Spaanse Journalisten die aanwezig waren ge weest by een verboden politieke by- eenkomst. „Wy Journalisten vragen in staat te worden gesteld ons werk te doen. Ons wenk is niet het invullen van formulieren in het hoofdkantoor van de veiligheidspolitie KAMPALA (Oeganda) Al le vier Kampalese kranten druk ten gisteren op de eerste pagina een foto af van een naakte da me. Daaronder stond dat het prinses Elizabeth Bagaaya van Toro was, de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken. De kranten hadden de foto gepubliceerd op aanwijzing van het ministerie van Voorlichting. Prinses Elizabeth, advocate en oud-mannequin, werd in no vember van het vorige jaar ont slagen door president Amin "in het belang van de nationale vei ligheid". De president beschul digde de dame ervan op weg naar huis van de zitting van de Assemblee van de VN met een ombekend gebleven Europeaan de liefde bedreven te hebben op een toilet van het Parijse vlieg veld Orly. Uit welingelichte kringen in Kampala verluidt dat de naakt foto al had gestaan in een Ame rikaans blad toen de prinses de VS had bezocht in 1972. Dat was voordat zij werd benoemd tot rondreizend ambassadeur en later tot minister. In een radiobericht over deze zaak werd gezegd: "Een vriend van Oeganda heeft onze televi sie een foto van mejuffrouw Ba gaaya doen toekomen die geno men werd toen zij volkomen naakt poseerde. Ze moet daar voor een hele hoop geld hebben gekregen. "Hoe kan iemand zo diep af glijden". De commentator ging voort mee te delen dat de prinses be hoorde tot een vooraanstaande familie en beslist geen pauper was. Zij had in Engeland rech ten gestudeerd maar was haar beroep niet kunnen gaan uitoefe nen "omdat imperialisten zo op haar aantrekkelijke voorkomen had gewerkt dat zij wegzakte in een poel van zonde". De prinses is de laatste tijd niet veel gezien in Kampala, sinds haar ontslag als minister. het kabinet hebben geleden, maar komen, omdat de wet dat verbiedt. dat zij er niettemin in geslaagd zijn nieuwe wet op de vorming van een eenheidsvakverbond in Portugal een anti-democratische wet is, omdat die niet verplicht, bestaande vakbonden zijn niet verplicht zich aan te slui- tevens is bepaald dat de wet bovenaf opgelegd wordt. Maar over een Jaar kan worden herzien. Soares vreest dat een eventueel uit treden van zijn partij uit de rege ring "tragische gevolgen" zal hebben. Hij meent dat daarom alles gedaan moet worden om een breuk te voor komen. Soares zal zich echter neer leggen bij de beslissing van de par tijraad van de socialistische par tij. die morgen beslist over het al dan niet uittreden uit de regering. De Portugese minister zei dit gis teren op Schiphol. Hij is in Neder land te gast van de VARA in ver band met de actie "Houdt Portugal vrij". Soares verklaarde dat de socialis ten op het punt vam het eeraheidsvaik. verbond weliswaar een nederlaag in De leider van de Portugese socialis ten zei er zeker van te zijn dat de verkiezingen in Portugal werkelijk vrij zullen zijn en hij toonde zich op timistisch over de aanhang van zijn party die, zo zed hy, by opiniepei lingen veruit favoriet blijkt. De Beweging van de Strijdkrach ten stelt zich volgens Soares neu traal op. "Het is een progressieve beweging aan wie we het herstel van de democratie hebben te danken en die een garantie voor handha ving van de democratische vrijheden vormt". Soares herhaalde dat de gelden uit de actie "Houdt Portugal vrij", niet aan de partij zelf ten goede zullen Wel zal het geld via de stichting die de partij heeft opgericht, benut wor den voor scholing in het democra tisch socialisme en het vakbewe- gingswerk. Ook zullen publikaties door de stichting worden gefinancierd. Soares sprak zijn grote erkente lijkheid uit voor de Nederlandse ac tie die hij een uniek initiatief noem de. Sprekend over de vele contacten tussen de PvdA en de Portugese so cialisten, zei Soares ook nog dat het "een groot psychologisch effect" had gehad dat premier Den Uyl "als pre mier van een democratisch land in een truitje en zonder das zijn vakan- tje doorbracht ini Portugal". Soares werd op Schiphol begroet, door premier Den Uyl als voorzitter van het comité van aanbeveling, PvdA-voorzitter mevrouw Van den Heuvel-De Blank, NW-voorzitter Kok en VARA-voorzitter Kloos. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, de socialist Mario Soares is gis teren in ons land aangeko men. Hij is hier in verband met de actie "Houdt Portugal vrij". Bij zijn aankomst werd hij o.a. begroet door een Por tugees meisje dat als schoon maakster op Schiphol werkt. MOSKOU Het Sowjetrussische ruimtestation Saljoet-3 is gisteren in de dampkring boven 'het westen van de Stille Oceaan uiteengevallen, al dus Tass. Op commando van een grondsta tion werd de motor aangezet om het station in de gewenste baan te bren gen voor de terugkeer. De Saljoet-3 was op 25 juni 1974 gelanceerd. In juli brachten twee twee ruimtevaarders, die er met een Sojoez naar toe gegaan waren, er veertien dagen in door. De Saljoet heeft daarna meer dan zes maanden lang automatisch doorgewerkt. Het ziet er naar uit, dat de po- zijn land, duidelijk ten koste van zijn Van belang is, dat Jeh niet alleen sitie van de 81-Jarige Chinese lei- oude rivaal Mao, wiens gezag sinds- tot de oude revolutionaire garde be- der Mao Tse-toeng steeds zwakker dien sterk geslonken is. Een zware hoort hij nam deel aan de "lan- wordt. Op het recente "volkscongres" klap voor Mao, eveneens reeds in ge mars", die Mao aan het bewind was hij niet aanwezig, zijn werd maar vyf maal genoemd trofe houden of voor een inval van wilde dieren en wie de haren te ber ge rijzen als zij allen maar het woord oulturele revolutie horen uit- het besluit dat de radlca- bracht en klom in de partij steeds spreken". Alleen door rebellie tegen niet naar de zin zullen zijn geweest, en Tsjoe En-lai zouden overlijden. werd hij waarnemend stafchef, Zo werden in twee belangrijke func- Naar het schijnt wilde het leger 1954 tot 1958 was hij inspecteur ties aanhangers premier Tsjoe En-lai gekozen, de 76-Jarige daar niets van weten en de de strijdkrachten, later directeur 1 len in de toekomst niet met de lei- hoger op maar ook als militair imperialisme, feodalisme, bureau- werden besluiten genomen, die hem ding zouden worden belast als hij leidende posten bekleedde. In 1946 cratie en bourgeoisie, aldus ging Wang verder, zullen wij de over winning kunnen behalen. "Velen heb ben de aanwijzingen van voorzitter Mao vergeten en in sommige gebie den (van China) zit een burgerlijke klasse-dictatuur in het zadel". Die rede van Wang zou begin vorig Jaar zijn gehouden, toen de radi- Chinese iêiders,"die "contacten"heeft caJfi *ch uiterst actief toonden, en te benoemingen kunnen als 'n beves- de militaire academie mee de radicale partijvleugel een tiging daarvan worden gezien. Mao, militaire commissie slag werd toegebracht, Ssjoe promotor van de radicalen, heeft trale comité. In 1955 verwierf hij de namelijk in de 70-Jarige het afgelegd tegen Tsjoe, leider Teng Hsiao-ping benoemd te krijgen de gematigden, wat overigens nog jg j^h als vice-voorzitter van het oen tra- niet behoeft te betekenen, dat Mao's le comité en sommige waarnemers echtgenote definitief van het toneel zien Teng als opvolger van Tsjoe, verdwenen is. Sommige tydens wiens ziekte hy reeds als plaatsvervanger optrad. Een andere vriend van Tsjoe, de 76-Jarige maar schalk Jeh TsJ ien-ting, kreeg de terecht komt. Om nog even naar functie van minister gezien de macht Rood-China een uiterst belangrijke post. Verliezers in deze worsteling om de leiding waren o.a. Mao'; achten het mogelijk, dat zij in de dl destiJd8 president Nixon m daarvan ls niets gekomen en het eer toekomst als een soore comprom s- onderhandelde. Hij zou een kandidaat op de presidentiele zetel gematigde ^3 tegenover het Wes- -<*nt Om nog even n*»r voorstaan. Opmerkelijk is, dat JLTS hnV^ hij tot de oude generatie be stond in 1967 bij de rode hoort de 81_jarjge Mao en de het toneel Defensie, Teng het leger in genoemde stond in 1967 bij garde der studenten slacht aange- schreven. HJJ werd toen bestempeld 3®"^ als „wegbereider van t kapitalisme herstel van pragmatici en het naar voren komen van conservatieve mi litairen ging door, met nu de be noeming van Jeh en Teng als bekro ning. Men vergisse zich overigens niet: ook de „pragmatici" en „con servatieven zyn overtuigde Tsjang Tsjing, en de 39-Jarige voor- "renegaat", "contra-revolutionaire malige textielarbeider Wang Hoeng- vision 1st" en geestverwant van Chroe- zouden verdwijnen, zouden zij, waar- Maar aangenomen i.AOT.nnou»* m/irrlon Hftnr j worden, dat zij meer oog voor de werkelijkheid hebben dan de radi- schijnlijk, vervangen worden door de 76-Jarige Jeh en de 70-Jarige ige texweiarociuer wa-iig xaunrxig- viswiiiai, eu gccauva waui. v»u uiuuc- "wonderkind" uit Sjanghai, fa- sjtejow. Maar zijn oude vriendschap fen®- "at san DeteKenen, oai ue de vraag wat er zal ge- ÖJIÖJVJW IVltUtUL Z.1JH UUUP 1 - „„(.ijV „—V Bv met Tsjoe heeft tenslotte de door- koersverandering van^ dit ogenblik beuren als de eerste revolutionaire slag gegeven. Die vriendschap heeft treft, het is niet de eerste maal, ook bij de benoeming dat hij tot de verliezers behoorde. Jn 1956 verloor hij het voorzitter schap van de partij. Hij moest toen plaatsmaken voor dezelfde Teng Hsi- -ping, die nu als opvolger verlies voor "links" op den maarschalk duur toch nog kansen voor de radi- feite is Jeh calen opent. Die zitten in elk geval "£tn"'piao, die in niet stil. Van de hierboven genoem- ais opvoilger van de radicale Jongere Wang Hoeng-wen twee Jaar later door een is kortgeleden een rede bekend ge- Jeh een rol gespeeld. In feite de opvolger 1969 te boek stond als opvolger Mao, worden (via inlichtingen op Formo sa) waarin hy niet alleen een aanval mislukte staatsgreep zijn positie Tsjoe wordt gedoodverfd. In 1958 tijdens zijn vlucht naar de Sowjet- verloor Mao het presidenschap, maar Unie zijn leven verloor. Sindsdien deed op de Sowjetrussische "revisio- hij "kwam terug" en Teng kwam in bleef de functie vakant. Van alle nisten" en "de kliek van Tsjang de achterste gelderen terecht. In kanten werd er getrokken en nu is dan eindelijk de keuze op Jeh geval- '73 werden de rollen echter gedraaid. Teng werd in ere hersteld len. Zijn benoeming garandeert goe- dus opgeklommen tot van de belangrijkste figuren van tij. de betrekkingen tussen leger en par- Kai-sjek", maar ook op de kamera den in eigen rijen, "die na zeven of acht Jaar nog altijd geen begrip heb ben voor de culturele revolutie, en die voor een overstromingscatas- genera/tie vervangen wordt door de tweede. De dictatuur in de Sowjet- Unie heeft in dat opzicht aanzienlij ke ervaring. Mao en Tsjoe echter, zijn de stichters van de Roodchine- se republiek en hun vervanging zou wel eens tot sterke spanningen, en misschien tot grote verrassingen kunnen leiden. Vele waarnemers, geloven evenwel, dat de thans inge slagen weg een voorbereiding is voor later: de realisten hebben voors hands de teugels in handen. BI. KARLSRUHE In anderhalf Jaar tijd zijn in de staatsmunt in Karls ruhe ongeveer 1000 munten met ver- zamelaarswaarde klandestlen ge- s!»gen. Plaatsvervangend directeur van de munt. Stefan Heiling, en een medewerker, Claus Fitzner. heb ben bekend zich aan deze duister» nevenactiviteiten te hebben schuldig gemaakt. Beiden zijn gearresteerd, maar weigeren nog te zeggen hoeveel op eigen houtje geslagen munten het Karlsruher geldhelligdom verlaten hebben. De centrale recherche heeft echter vastgesteld dat het er onge veer 1000 moeten zijn geweest- In verzamelaarskringen heet het dat de valse echte munten een hoge zeldzaamheidswaarde zullen krijgea. De justitie eohter verklaart, dat zo dra de munten voor de handel opdu>- ken ze prompt in beslag genomen zullen worden. Dat de plaatsvervangend directeur en zijn maat zolang met deze bijver dienste bezig konden zijn, schrijft de justitie toe aan de gebrekkige vei ligheidsmaatregelen over oude s.empels kon Fitzner zonder veel moeite beschikken. Engelse pers: EG-referendmn is dwaasheid LONDEN De Britse kranten hebben over het algemeen schamper en afkeurend gereageerd op het re geringsbesluit, het lidmaatschap van de EG afhankeiyk te stellen van een referendum. De conservatieve Daily Mail gaf het nieuws op de voorpagina onder de kop "Midzomerdwaasheid", de Daily Express sprak van "Wilson in Wonderland". De Daily Mail schreef in een hoofd artikel: "We hebben van het begin af aan gezegd dat het een raar denk beeld was. En hoe meer we een refe rendum over de EG naderen, hoe dwazer het ïykt". De Financial Times zegt in een hoofdartikel dat "een referendum, dat indruist tegen onze versie van parlementaire democratie, niet de beste manier is om kwesties van deze aard op te lossen". De Daily Telegraph vraagt zich af of niet veel mensen tegen zullen stemmen alleen om de regering ten val te brengen. "Het is diep te be- treren dat wy door al dit gewauwel heen moeten", aldus het blad. De invloedryke Times zegt dat de bezwaren van een referendum nu be kend genoeg zyn, maar voegt er aan toe dat "toen de Britse regering een- maai op zich had genomen het volk te raadplegen over het lidmaatschap van de EG een referendum onvermy- deiyk was geworden". De Sun met haar massale oplage gaf als commentaar: "Alleen maar omdat hy zyn linkervleugel in be dwang wil houden heeft Wilson de Britten tenslotte een referendum voorgeschoteld." SAIGON Op 27 Januari is het twee Jaar geleden dat de akkoorden van Parys over een bestand in Viet nam van kracht werden. De Zuid Vietnamese generaal Phan Hoa Hiep zei gisteren op een pers conferentie in Saigon, dat de commu nistische strijdkrachten het bestand - in die tyd 75.800 maal hadden ge schonden. By de tegenstander wa ren in deze twee Jaren 111.000 sol daten gesneuveld en by het Zuid- vietnaimese leger by na 29 .000 main. 115.000 Zuidvietmamezen werden ge wond en 16.000 worden vermist. Onder de Zuidvietnamese burgers lieten 5700 mensen het leven, werden er 16.300 gewond en werden er onge veer 10.000 door de Vietcong „ont voerd". Pharao Een groep Briitse en Egyptische oudheidkundigen heeft ten zuiden van Cairo een graf ont dekt van wellicht een van de laatste Pharao's van die 18e dynastie uit de 14e eeuw voor Christus. Dit heeft de Egyptoloog Ali Kholy bekendgemaakt. Blykens de versieringen boven de toegang gaat het om het graf van Horenheb. een invloedryke generaal uit de tyd van Toetanchamon (Pha rao van ongeveer 1345 tot circa 1335 voor Christus) die later koning werd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9