Politie bang voor nieuwe overvallen "De vervalser een stap 9 Buitenom ZATERDAG 25 JANUARI 1975 PAGINA 1 Kunne-project zesdeklassers lagere scholen DEN HAAG De stichting "Ma rie. word wijzer" gaat de komende maand de 250.000 zesdeklassers van de 8000 lagere scholen in ons land vragen mee te doen aan een lan delijk "gelijkheidsproject". Het pro ject is bedoeld om de discussie op gang te brengen over de traditio nele maatschappelijke rolverdeling tussen Jongens en meisjes. Het wordt gehouden in het kader van het Jaar van de vrouw. Het "kunne-project" krijgt als motito mee: „Wat de ene kunne kan. moet de andere kunne ook kunnen". Aan de zesde klassen van de la gere scholen zal worden gevraagd per klas een aanplakzuil te ver- Vaardigen, waarop de "ultdetijdse en ouderwetse denkbeelden" over de verschillen in de rol van Jongens én meisjes moeten worden uitge beeld. Alle aanplakzuilen zullen te kijk worden gezet op vijftig plaatselijke en regionale tentoonstellingen. De honderd beste zuilen krijgen een plaats op de eind mei en begin Ju ni in de Jaarbeurshallen in Utrecht te houden Emancipate. Hongerstaking beëindigd BERGEN OP ZOOM De drie ontslagen chauffeurs van het transportbedrijf Mee us in Bergen op Zoom en een vak bondsbestuurder hebben giste ren hun hongerstaking beëin digd. Zij waren daarmee 65 uur eerder begonnen om te protes teren tegen het aan 25 chauf feurs van Mee us gegeven ont slag en waren van plan hun actie vol te houden tot de ont slagen ongedaan zouden zijn gemaakt. De hongerstakers beëindig den hun actie, omdat ze meen den dat voortzetting ervan mo gelijk het gesprek tussen mi nister Boersma, vakbonden en directeur Meeus een eventuele oplossing van het conflict zou kunnen frustreren. De 46-jarige Amsterdammer B. Sierkstra is gisteren bij een verkeersongeluk in dei gemeente Beemster om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto van de weg, botste tegen, een boom en kwam in een sloot terecht. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie verleent op de joto eerste hulp aan een gewonde. VERBETEN JACHT OP ONTSNAPTE GEVANGENE Adoptie wordt makkelijker DEN HAAG De regering heeft een aantal maatregelen voorgesteld om adoptie te vergemakkelijken en de rechtspositie van de pleegouders te verbeteren. De eis, dat de pleeg ouders meerderjarig moeten zijn, komt te vervallen. Voor de moeder van een te adopteren kind geldt de eis. dat zij minstens zestien jaar oud moet zijn. Ook de eis. dat bei de pleegouders gezamenlijk het adop tie-kind eerst een Jaar moeten heb ben verzorgd en opgevoed komt te vervallen. Het nieuwe regeringsvoor stel wil adoptie ook mogelijk maken, als binnen dat jaar een der ouders is overleden. Daarnaast krijgen de pleegouders het recht zich te verzet ten tegen het terughalen van het kind door de eigen ouders of voogd, die de zaak dan bij de kinderrechter aanhangig kunnen maken. DEN HAAG Politiekorpsen in heel Nederland voeren sinds gis teren een verbeten jacht op de 27-jarige Johnnie N. uit Breda, een van de twee mannen die de afgelopen zomer in Rijswijk twee agfenten dwong zich uit te kleden. De man wordt als gevaarlijk ge kwalificeerd en zag gisterochtend voor de tweede keer in een jaar tijd kans uit het gevangeniscom plex in Scheveningen te verdwij nen. Twee andere gedetineerden, die samen met N. in het peniten tiair ziekenhuis verbleven, namen daarbij eveneens de benen. Johnnie N. had zijn ontsnapping overigens al enige tijd geleden aan gekondigd en vrij zeker goed voor bereid. Rechercheurs en bewakings personeel had hij al laiben weten, dat hij vóór 1 febr. weg zou zijn. Waar schijnlijk om dit te kunnen waar maken slikte hij onlangs, zoals hij al eerder heeft gedaan, een ijzeren voorwerp in. Dit had tot gevolg dat hij in het gevangeniscomplex moest verhulzen naar het penitentiair zie kenhuis. Omdat in dit onderdeel van het gevangeniscomplex tralies voor een raampje van een toiletruimte ont breken, wist Johnnie N. dat hij daardoor vrij gemakkelijk weg kon komen. Het dreigement dat hij voor de komende maand zou ontsnappen maakte de man, die wegens zijn aandeel ln verschillende (roof overvallen tot half november vol gend Jaar nog een gevangenisstraf moest uitzitten, tenslotte gister nacht waar. Met behulp van aan elkaar geknoopte lakens belandde hij op een binnenplaats, vanwaar hij tenslotte na het nemen van een hoge muur aan de Pompstationsweg zijn vrijheid herkreeg. Algemeen bestaat nu onder de politiekorpsen in ons land de vrees, dat Johnnie N. zich de komende tijd zolang zijn vrijheid duurt in zijn levensonderhoud zal trach ten te voorzien door nieuwe (roof overvallen uit te voeren. De politie korpsen hebben daarbij het nadeel, dat de man mogelijk gebruik zal maken van de twee uniformen, die de Rijswijkse agenten in Juli vorig jaar onder bedreiging van 'n machinegeweer op bevel van de ge vluchte gevangene moesten uittrek ken. Deze twee uniformen zijn on danks de arrestatie van Johnnie N., De Nederlandse politie houdt er verder rekening mee, dat de man die overigens voor zijn aandeel iri de Rijswijkse affaire nog moet te rechtstaan, in eerste instantie wa pens zal aanschaffen. Daarmee wil hij zich zonder twijfel aan een nieuwe arrestatie door de politie onttrekken, terwijl hij die wapens ook voor de overvallen zal gebrui ken. EEN NIEUWE OPLEIDING VOOR GEZINS VERZORGSTER LEIDEN Bij de Interkerkelijke Opleidingsschool voor Gezinsverzorg ster aan de Rijnsburgerweg gaat half augustus een nieuwe part-time opleiding voor gezinsverzorgster van start die bedoeld is voor 22-jarigen en ouderen. De opleidingsschooa in Leiden is met vijf andere instellin gen elders in het land aangewe zen om de nieuwe opleiding te ver zorgen. De opleiding zal (dan ook), voorlopig een experimenteel karakter dragen. De achterliggende gedachte van de nieuwe part-time opleiding is dat men in het middelbaar sociaal pe dagogisch onderwijs ook ouderen die bijvoorbeeld de boot hebben ge mist de kans wil geven om alsnog een beroepsgerichte opleiding te vol gen. Dat het voor veel ouderen onge twijfeld moeilijk zal zijn om dit via een dagopleiding te doen Obv. door gezinsamSbainidlligfheden)is een over weging geweest om te kiezen voor een part-time opleiding. In de prak tijd betekent dit dat de cursisten 1 dag (theorie) per week op de op leidingsschool aanwezig moeten zijn en tenminste 2 hele of 4 halve da gen per week werkzaam moeten zijn bij een instelling voor gezinsverzor ging. De opleiding duurt evenals de dag opleiding twee Jaar, waarbij even eens de schoolvakanties van toepas sing zijn. Tot de toelatingseisen be horen o.m. een vooropleiding op het niveau van drie jaar lager, huishoud en nijverheidsonderwijs, diploma ge zinshelpster, diploma mavo-III of mavo-IV of drie klassen vwo of havo. De kosten van de opleiding bedra gen in totaal ongeveer f 300 per cur susjaar, t.w. f150 cursusgeld, f50.- schoolfonds en f 100 voor leermidde len. De lessen hebben o.m. betrek king op gezin en samenleving (maat schappijleer)pedagogische en agogi sche vorming, huishoudelijk inzicht en budgettering, geestelijke stromin gen, nederlandse taal, culturele vor ming, zorg voor het jonge kind en huiselijke ziekenverzorging. In tegenstelling tot de gezinshelp ster werkt de gezinsverzorgster hele maal zelfstandig. In de meeste gevallen neemt zij in een gezin de moeder waar, wat uiteraard een grote mate van aanpassingsvermo gen vereóü. Overigens kan men zich voor inlich tingen over of aanmelding voor de nieuwe part-time opleiding wenden, tot de Interkerkelijke opleidings- sdhool voor Gezinsverzorgster, Rijns burgerweg 86. Voetbal De Europese voetbal Unie (UEFA) heeft Cyprus en En geland tot 25 februari de tijd gege ven een nieuwe datum te zoeken voor hun Europa Cup-duel. De wedstrijd, in de voorronden van het toer- nooie om het Europees kampioen schap voor landenploegen zou oor spronkelijk op 5 februari plaatsvin den, maar is wegens de politieke si tuatie op Cyprus uitgesteld. De UEFA heeft de beide bonden laten weten, dat zij zelf een datum vast stelt, als er geen overeenstemming wordt gevonden. Eerste paal Verwacht wordt dat nog dit Jaar de eerste paal kan worden geslagen voor de bouw van een nieuw complex voor de Inter kerkelijke Opleidingsschool, voor Gezinsverzorgster. Dit ge bouw zal verrijzen aan de Tur kooislaan en om. een internaat bevatten, dat ruimte biedt aan 75 cursisten. In afwachting daarvan is het de bedoeling in verband met de nieuwe part-ti me opleiding, afhankelijk van het aantal belangstellenden, tij delijk elders onderdak te zoeken. Oxenaar, ontwerper van onze bankbiljetten: Door Daan Overhoff DEN HAAG De valse munters doen weer goede zaken. Dat mag Je tenminste aannemen als Je ziet hoeveel nepduizendjes er de laatste dagen over de toonbank gaan. Weliswaar onderschepte de Utrecht se politie een stapeltje papier, dat voor vierentwintigduizend gul den had moeten doorgaan, maar soortgelijke fopflappen circuleren in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Deventer, Helmond en Aalsmeer. Uitgever (nog) onbekend. Zoals dat een beetje behoorlijke vervalsing betaamt staat links onder op die waardeloze briefjes van duizend, net als op elk echt bankbiljet, de naam R. D. E. Oxenaar. In opdracht van de Nederlandsche Bank heeft Ootje Oxenaar (45) de diverse coupures in het bankpapier ontworpen. „In principe is elk biljet onnamaakbaar", zegt de man, die nu verbonden is aan de dienst esthetische vormge ving van de PTT, „maar Je kan natuurlijk wel iets maken, dat erop lijkt. Het succes van een vervalsing hangt voor het overgrote deel nog altijd al van de attentie van het publiek". Als onafhankelijk grafisch ontwer per maakte Ootje Oxenaar vroeger veel tekeningen voor kinderboeken. Daarop volgden de kinderpostzegels, Linie Israël bouwt in snel tempo een omvangrijke verdedigingslinie en versterkingen in de Sinaï-woestijn tussen het Suez-kanaal en de stra tegische Mitla- en Gidd-passen. Het g edeelite van de Linie dat afl gereed is kan elk nieuw Egyptisch offensief weerstaan. Het totale project gaat ongeveer 650 miljoen gulden kosten. Dit hebben militaire kringen in Tel Aviv bekendgemaakt. toen de girokaarten en zo belandde de Nederlander, wiens naam het meest wordt afgedrukt, als vanzelf in het waardepapier. „Het was een meervoudige opdracht van de Nederlandsche Bank. Ik ben het tenslotte geworden. Het begon met het vijf guldenbiljet, daarna de hele serie. Bankpapier moet de meest verfijnde druktechnieken steeds net iets voorblijven. Daarom wordt er zo eens in de tien twintig Jaar een nieuw ontwerp gemaakt". Het vijf gulden-biljet, waarvoor nog geen bargoens bestaat, omdat het een nieuwe coupure is, de joet, het geeltje, een meier en een rooie rug moeten natuurlijk aan de hoogste eisen voldoen. „Een hele reeks voorwaarden", zegt Ootje Oxenaar, „In het algemeen kan je zeggen, dat ze goed moeten zijn te produceren, dat ze aan bepaalde veiligheidseisen moeten voldoen en dat ze goed zijn te gebruiken. Ze moeten van hoge kwaliteit zijn, ze mogen niet te snel slijten en ze moeten gemakkelijk hanteerbaar zijn". Vervalsers breken zich, sinds de mensheid bereid is om voor geld een moord te begaan, de nek over de ingebouwde veiligheidseisen. „Het is steeds weer zaak afweermiddelen te vinden tegen de snelle ontwikkelin gen in de reproduktietechnieken", zegt de grafisch ontwerper, „dat doe ik niet, daar zijn laboratoria voor". Sportief „Daar wordt steeds weer nauwkeurig bekeken wat de nieuwe mogelijkhe den zijn. De misdadiger doet hetzelfde. Hem steeds een stap voor te blijven, dat is een soort sportief element. Nu gaat het met de principiële ontwikkelingen ln de techniek ook weer niet zo snel. Een fototoestel wordt ook een steeds mooier apparaatje, maar in wezen veran dert er weinig. Pas als er een werkelijk nieuwe manier van filteren of rasteren zou ontstaan of noem maar op, dan moet Je oppassen. Dan moet het bankpapier wezenlijk worden veranderd". Daarmee is echter nog niets over de veiligheidseisen van nu gezegd. Welke foefjes zijn precies in de groene, blauwe, rode en bruine prenten verwerkt? „Je kan natuur lijk een hele reeks geheimzinnige trucjes bedenken", zegt Ootje Oxe naar, „de moeilijkheid voor het vervalsen zit in het papier, het watermerk, de inkt, de kleur, de fotografie, het drukken en vooral het meervoudig drukken. Een duizendje namaken lukt misschien nog aardig, maar duizend van die briefjes is weer een heel ander verhaal". Toch kan, zo is gebleken, het volkje, dat zich rijk denkt te drukken, enig succes niet worden ontzegd. "Maar dat betekent niet, dat een vervalsing goed is", zegt Oxenaar, „als iemand op een stencilmachien- tje een serie honderdjes afdraait en een suffe man neemt ze aan, best. maar het ls een slechte vervalsing. Nonchalance van het publiek bepaalt het succes, maar het Nederlandse bankpapier is uitste kend beveiligd". Geen hoop Ootje Oxenaar laat de valse munters dan ook weinig hoop. „Het bankpapier verkeert in goede staat", zegt hij, „de circulatie is hevig, maar kort. Zodra een biljet kwalitatief minder wordt, zodra het vuil wordt of gaat scheuren, wordt het door de Nederlandsche Bank uit de roulatie genomen en door een nieuw vervangen. En een goed bankbiljet vervalsen is nog altijd een stuk moeilijker dan een flap, die Jaren in Je zak heeft gezeten en die al aardig is verfomfaaid. Vervals -Je bovendien een lage coupure, dan moet je die heel veel uitzetten om een behoorlijke winst te maken. Daarvoor wonen we in Nederland echter veel te dicht op elkaar. Dat risico is veel te groot, je zou snel tegen de lamp lopen. Dus gaat het in Nederland om de grotere coupures. Die zijn veel rendabeler maar met die biljetten zijn de mensen Juist veel voorzichti- Oxenaar: "Ons geld is goed beveiligd". ger. Een tientje frommel Je nog wel ongezien in Je achterzak, maar een duizendje bekijk Je wel even. En dan moet Je ook nog eens bedenken, dat in een duizendje meer veiligheidseisen zijn ingebouwd dan in een briefje van vijf. De eerste is domweg nog veel moeilijker na te maken." De grafisch ontwerper uit Den Haag staat dan ook verbaasd, dat men het toch steeds weer probeert. „Neem dan de dollar", zegt hij „minder van kwaliteit en een veel eenvoudiger lignatuur. Er zijn enorm veel valse dollars in omloop, dat helpt ook. Bovendien kan Je dat geld over de hele wereld kwijt en dus zal het veel langer duren voor je wordt gepakt". Ootje Oxenaar, toch een deskundige bü uitstek, zal er, nog afgezien van het misdadig karakter, zelf nooit lan beginnen. „Dat spitsroeden lopen op de grenzen - van de techniek, dat spanningsveld, het steeds ontzettend goed op de hoogte blijven van de ontwikkelingen, dat maakt het werk voor mij interes sant. Maar in mijn levensovertuiging zie ik geld helemaal niet zo zitten. Geld vind ik eigenlijk niet belangrijk, daar ben ik veel te romantisch voor. In het begin had ik daar ook moeite mee, maar omdat er helaas nergens ter wereld een systeem zonder geld bestaat, moet Je wel. Geld is een communicatiemiddel, daar houd ik het maar op". Plaat (1) Er zit een behoorlijk stuk schijnheiligheid in de verontwaar diging rond het racistische liedje van die vader Abraham. Kijk, het is natuurlijk een weerzinwekken de man en het zou een goed ding zijn, wanneer hij bij de eerstvol gende uitbarsting van charitatie ve volkswoede in plaats van alleen zijn baard, zijn hele kop beschik baar stelde. Maar daar zijn we het natuurlijk wel allemaal over eens. Iets heel anders is dat we met ons allemaal op feestelijke gele genheden de toer maken met de Oriënt en ik zou niet graag met dat carnaval de menigte de kost geven die zich in het twee-per- soons-beddelaken hult en daar mee de vrolijke ali baba uithangt. Of aan de bittertafel bezorgd praat over die expansie van die soepjurken uit het oosten in onze westerse bedrijvigheid. Het was in het verleden meestal anders om, dus er zal ook wel eens beet je kwaad geweten aan te pas ko- Het vervelende met die baard aap is dat hij met zijn bekende triviale poëzie van de latrine al le vooroordelen nog eventjes heeft uitgepoept. En dan schrik ken we, alvorens door te trekken. Plaat (2) Frans Eén van de gekste berichten in de krant deze week ging over le- raren Frans. Die dreigen ook al weer met harde acties en dat gaat er van komen, wanneer het Frans uit de brugklassen van het voortgezet onderwijs verdwijnt. Wat moet Je Je nu in hemels naam bij harde acties van lera ren Frans voorstellen? Ze kunnen natuurlijk het minis terie van onderwijs met woorden boeken gaan bekogelen, maar daar dat tegenwoordig ook meest al pockets zijn, komen we niet verder dan een zachte actie en de oud-papierprijs is toch al zo laag vandaag aan de dag. Een mogelijkheid is ook dat ze verder weigeren om de leerlin gen nog één onregelmatig werk woord bij te brengen, maar daar heb Je ook niemand mee. De lie ve Jeugd vindt het al lang best en gezien het feit dat hele ge neraties die vanaf hun negende tot hun achttiende met Frans zijn gejend nog altijd de groot ste moeite hebben om de ober te vragen of de rekening inclu sief is of niet, kan het zonder onregelmatige werkwoorden al leen maar beter worden. Dan kunnen ze ook nog het lokaal van de leraar Duits bezet ten de klassen verplichten naar onbegrijpelijke, maar altijd langdurige chansons te luisteren met z'n allen een knoflookteen nuttigen en dan bij de rector op de kamer gezamenlijk de Mar seillaise zingen. Allemaal harde acties. Maar het zal er wel op uit draaien dat het flink studeren wordt voor de acte Engels. Sport (1) Hoe lang is het nou helemaal geleden dat de voetballerij niet met de commercie van doen wenste te hebben. Het is enigs zins op gang gekomen toen twin tig Jaar terug rebellen met een competitietje voor semi-profs be gonnen. De KNVB waakte nog voor de onbevangen wedijver, niet bezoedeld door geldelijk ge win. Een speler die slordig het papiertje van de kauwgom op 't veld liet slingeren, kon rekenen op een ontijdige gang naar de kleedkamer. We hebben het niet kunnen redden. En zo als dat wel meer gaat met principes: we hebben ze aangepast. En we raakten langzamerhand zo vertrouwd met de nieuwe orde dat ik per soonlijk gezeten voor mijn tv- toestel van aanvallend spel pleeg te spreken, wanneer de buiten spel al opengaat bij de "H" van Heineken, inplaats van bfj de „K" Sport (2) Nu is er voor de schade lijden de platenmaatschappij nog geen Arabier overboord, want ik ver neem van hun persattaché dat de vrolijke klanten zich de komende weken toch nog onbekommerd te buiten kunnen gaan aan bijvoor beeld het vokale groepje Los Quiteloa met hun werkje Ta- che", aan de Tassensjouwers met "Potverdo-re-mi-fa-sol of Shag Shag en de vloeitjes met de nieuwsgierig makende titel Car naval 75. Ik bedoel Je kunt het bier en Je energie er toch wén uitzweten zon der dat Je nou meteen zo'n sjeik- Jurk over Je lange jager-onder broek en je bretels hoeft te trek ken. Wat er op en rond de wel ge beurt, staat echter in geen en kele verhouding tot de gang van zaken bij. de broeders met een dak en air-conditioning boven, 't hoofdde zaalvoetballers. Mijn collega's Wim van Wan- rooy en Henk de Kat zijn in het adresboek van de KNVB. afde ling Leiden, eens nagegaan, wat daar al zo aan ploegjes ronddar telt. Hierbij een kleine collectie: Augustinus Vleespaleis uit Noordwijk. Bax ZeefdrukkeriJ uit Voor hout. V.d. Plas BMW uit Katwijk. De Houtwarenhoek uit Kat wijk. Hoogkamer Assurantiën uit Lis- se. En de smakelijkste heb ik voor het laatst bewaard: Van Dam Gebak Boys uit Leiden. Het voogdijschap van de com mercie stelt waarschijnlijk een aantal eisen. In het team 'Augus tinus Vleespaleis" is natuurlijk slechts plaats voor knapen, wier overvloed aan dierlijke eiwitten hen wél is aan te zien. Daaren tegen betrekt het geduchte "Hoog kamer Assurantiën" zijn spelers materiaal vooral uit de wat breekbaarder lichtingen. Van een hardnekkige zucht naar een dergelijke levensverzekering, ce n'est qu'un pas, om met die hardgekookte leraren Frans te spreken. Kleedgeld De omroepsters en omroepers, van de t.v. willen meer kleedgeld. Nu had ik de indruk bij het aan schouwen van menigeen dat er tot op heden überhaupt geen kleedgeld werd gegeven, maar eerlijk-is-eerlijk als de prijzen, van de JumpertJes stijgen, moet ook uw Emile ook maar eens zyn portefeuille trekken. Een woordvoerdster dreigde dat het clubje een maand lang louter een zwarte colltrui zou gaan dra gen. Dat hakt er in bij de kfeu- renkijker. Al weer een harde ac tie dus. Nou moeten de meisjes met dit soort dingen erg oppassen. Ook weer niet té brutaal worden. Voor dat baantje staan meestal honderden afgestudeerden van Schoevers en de mannquinschool te dringen en er loopt er mis schien wel eentje tussen die als het moet ook nog wel helemaal zonder trui voor die buis wil gaan zitten. Zo sukkelen wij maar voort in dit land van malaise en ontevre denheid. Chauffeurs in hongerstaking, me taal-cao nog niet rond. Heb Je Ar ie Groenevelt gehad, dan krijg je Viola van Emmenes. Landschap In het maandschrift "De Dag bladpers", clubblad van de kran tenuitgevers. staat een groot ver haal over het nieuwe gebouw van De Telegraaf in de Amsterdam se wijk Sloterdijk. Eén van de interessante aspecten is blijkens het artikel de indeling van de bureelruimten. Sinds de groene versie in de buitenlucht wat schaars geworden ls, spreken de binnenhuisarchitecten in zo'n geval van "kamtoorlandschap". Adjunct-directeur W. H. Charle raakt er niet over uitgepraat. De Dagbladpers" trouwens ook niet. Citaat: "Voor de landschapsvorm is ge kozen ter wille van een zo groot mogelijke flexibiliteit. Naar de mening van het personeel is hieromtrent nauwelijks ge vraagd, naar Charles direct toe geeft. De redactie ook niet? "Neen. dat zijn allemaal war hoofden". Kan ik dat noteren? "Ja hoor, dat kan me niks schelen". Zo hoort u het eindelek eens van een vreemde. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7