LEIDSCH DAGBLAD Twee fabrieken van Nutricia worden gesloten Financiële commissie vandaag Minimum jeugdloon voor militairen SEEHHH PHILIPS EN VLISCO VRAGEN WERKTIJDVERKORTING AAN Imtewsrechtln Ford VOet dll Ut'S i TE ZWAAR Margarine goedkoper, maar suiker duurder LEIDSCH DAGBLAD Vader Abraham voor de rechter? HUISMAN B.V. kTERDAG 25 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 84536 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZOETERMEER De NV Verenigde Bedrijven Nutricia wil twee fabrieken sluiten. Een intern onderzoek heeft tot de conclusie geleid d&t voor de ontplooiingsmogelijkheden van Nutricia dit besluit noodzakelijk is. Ook andere bedrijven in Nederland bezinnen zich op maatregelen in deze tijd van economische teruggang. Zo hebben Vlisco BV in Hel mond en Philips in Heerlen werktijdverkorting aangevraagd voor resp. 1528 en 1100 28 PAGINA'S Een donkerblauwe Brahma haan wordt kritisch bekeken door een keurmeester op de landelijke tentoonstelling van konijnen, pluimvee en sierdui- ven die tot morgenavond in de Brabanthallen in 's-Hertogen- bosch wordt gehouden. In to taal doen bijna 10.000 dieren aan de tentoonstelling mee. Heffing op ingevoerde ruwe olie OS ANGELES. (Californië) Oud resident Nixon heeft een half mil- jen dollar voorschot van een Ame- kaanse uitgeverij gekregen voor de jteursrechten op het boek dat hij rer zijn jaren in het Witte Huis lat schrijven, zo heeft de Los An gles Herald Examiner vandaag be- Icht. WASHINGTON De financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft president Ford de voet dwars gezet door met 19 tegen 15 stemmen een presidentieel besluit om de brand stofprijzen te verhogen door een heffing op ingevoerde ruwe olie te verzwaren, voor 90 dagen op te schorten. ir. Een Britse uitgever heeft als 300.000 pilar geboden voor de auteursrech- p voor Groot-Brittamnië en wy pbben een half miljoen aangeboden fckregen uit Japan", zei Lazar. in aangekondigd dat er met ingang Ouderwets van 1 februari een invoerheffing van 1 dollar per vat buitenlandse olie zou komen, met verdere verhogingen van 1 dollar op 1 maart en 1 april. Muis houdt vliegtuig aan de grond BRUSSEL Een muis is er in geslaagd een Boeing 737 van 52 ton op de Brusselse lucht haven aan de grond te houden. Het toestel stond klaar om naar Zürich te vertrekken toen de bemanning de muis ontdekte in de cockpit. Bang dat de muis naar de passagiersruimte zou ontsnappen en daar voor paniek zou zorgen bij de vrouwelyke passagiers zette de gezagvoer der en zyn bemanning de Jacht op het diertje in. De muis liet zich echter niet vangen. Toen de Jacht op de muis op een mislukking uitliep werd er een andere Boeing vliegklaar gemaakt. Die vertrok driekwar- tier later met de 20 passagiers. Volgens het staatshoofd ging het om een voorlopige maatregel om de Verenigde Staten minder afhanke lijk te maken van olie uit het bui tenland. Het congres overweegt 'n breder opgezet plan dat wellicht zal neerkomen op een heffing van 2 w dollar per vat olie, ongeacht of de- spreekt. Volgens de regering moet ze uit het buitenland komt dan wel namelijk het plafond van de staats schuld uiterlijk 18 februari zijn verhoogd, wil de overheid aan haar verplichtingen blijven voldoen. Ford noemde de aotie va»n de huis commissie "ouderwetse politiek". De commissie sprak zich ook met 15 tegen 14 stemmen uit voor een voorstel om de opschortingsmaatre gel te hechten aan een wetsontwerp om het plafond van de nationale schuld met 36 miljard dollar te ver hogen tot 531 miljard dollar. De bedoeling hiervan is, de president er van te weerhouden dat hij zijn veto over de opschorting uit- Kort voordat de huiscommissie tot stemmen overging, verklaarde de woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, dat de president gekant was tegen een koppeling van de twee kwesties. Het staats hoofd hoopte dat het congres "meer verantwoordelijkheidsgevoel zou to nen". Volgens Nessen achtte Ford het energieprobleem dermate be langrijk dat "de normale politiek en manoeuvres in het parlement zouden moeten worden uitgesloten". Tegenstanders van Ford noemen zijn plan inflatie bevorderend. En kele Democraten zijn voorstander van benzinerantsoener ingterwijl partijgenoten van hen meer voelen voor invoerquota. De president heeft al laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken over een eventueel rant soeneringsplan. Aangenomen wordt dat het Huis van Afgevaardigden het standpunt van de financiële commissie zal Het proces, dat tot uiteindelijke slui ting van de twee fabrieken van Nu tricia zal moeten leiden, zal zich uit strekken van midden 1975 tot eind 1976. Het gaat om de fabrieken in Hien <90 man personeel) en in Klun- dert <30 man personeel). De aanvraag tot werktijdverkorting van Vlisco is een gevolg van de on verwachte afkondiging van een im portverbod voor bedrukte stoffen in de Afrikaanse staat Zaïre. Vlisco is specialist op het gebied van Afri kaanse modestoffen en heeft een be langrijke export naar vele Afrikaanse landen. Ook 300 werknemers bij Pelgrim BV in Gaanderen zullen binnenkort kor ter gaan werken. Het bedrijf, dat kook- en verwarmingsapparatuur vervaardigt, heeft op het ogenblik geen concrete orders in de porte feuille terwijl er de laatste tijd al Wisselvallig KNMI verwacht tot zondagavond: nhoudend wisselvallig en vrtl zacht Hoogwater te Katwijk te 1.54 1 uur; laagwater te 10.10 11 LONDEN Een onderzoek naar de gelijktijdige dood van twee rinocerossen in de dieren tuin van Whipswade, bij Lon den, heeft het vermoeden doen ontstaan dat een poging om te paren de oorzaak is. Het mannetje Mulunda, dat 15 Jaar oud was, is aan een hart aanval bezweken. Myrtle, het vrouwtje, overleed als gevolg van beschadigingen van haar ruggegraat. Zij was pas 5 jaar oud. voorraadvorming is opgetreden. Bij de bedrijven Hulskamp in Alk maar en Bussink in Deventer is aan resp. 76 en 26 arbeidskrachten ont slag aangezegd. In Alkmaar zijn de ontslagenen voornamelijk Turkse werknemers terwijl het in Deventer om merendeels Jeugdige vrouwelyke krachten gaat. W inst Een vrolijker bericht is afkomstig van Van Gend en Loos. Dit bedrijf heeft het afgelopen jaar een winst gemaakt van f 6,4 miljoen. In verge lijking met 1973 is dat een stijging van f 1,9 miljoen. De winst is volgens president-directeur Dorjee te dan ken aan de betere resultaten op het gebied van efficiency, 6tukgoedver- voer en rechtstreeks vervoer. „De oliecrisis heeft bij het stukgoedver- voer in ons voordeel gespeeld", aldus de heer Dorjee die er verder op wees dat het ziekteverzuim ook was geste gen. Van 8,4 procent tot 8,8 procent. In geld uitgedrukt betekent dat een post van rond een half miljoen gul den. Wat is er toch aan de hand met de Russische partijleider Brezj- new? Is hij ernstig ziek, is zijn macht dalende? In elk geval is hij na 24 december niet meer in het openbaar verschenen. „Alleen het Kremlin kent het lot van Brezj- new". PAGINA 9 Damesgroep Labelle heeft iets te zeggen: „Voulez-vous coucher avec moi?" PAGINA 5 Leven tussen injectiespuit en pijl en-boog. Het leven van een missio naris onder de Papoea's. PAGINA 13 Boeken, boeken, boeken, o.a. „Vor- stenschemeringhet drama van de grote dynastieën". PAGINA 21 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee vanaf 10 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. AMSTERDAM Vijf Arabi sche werknemers uit Amsterdam hebben tegen Pierre Kart- ner (Vader Abraham) naar aan leiding van diens carnavalslied „Wat doen wij met die Arabieren hier" gistermiddag een straf klacht gedeponeerd op hvt par ket van de Amsterdamse hoofd officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker. Zij vragen Kartner en/of da TRpS te vervolgen op grond van artikel 137c van het wetboek van strafrecht: „Degene die zich in het openbaar monde ling of by geschrift of afbeelding opzettelijk beledigend uitlaat over een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levens overtuiging, wordt gestraft met een gevangenisstraf van maxi maal een jaar of een boete van ten hoogste tienduizend gulden". De vijf schrijven in een brief zich gekwetst en beledigd te ach ten door de tekst en de strekking van het liedje dat op 16 Januari jl. door de TROS-radio werd uit gezonden. Een van de briefschrij vers is de directeur van de stich ting welzyn buitenlandse werk nemers in Amsterdam, A. B. Kaplanian, zelf een Palestijn. De anderen zijn drie Marokkanen onder wie twee bestuursleden van De grammofoonplatenmaat schappij Dureco te Weesp heeft de produktie van de single „Wat doen wij met die Arabieren hier", gestopt en de reeds geproduceer de platen vernietigd. Dit heeft een van de directeuren van Du reco gisteravond desgevraagd meegedeeld. Het betrof vele tien duizenden platen die in de molen zijn gegaan. DEN HAAG De margarine zal op 10 februari in de winkels zes cent per pakje goedkoper worden. De halvarine gaat drie cent per pakje omlaag. Deze prijsverlagingen zijn mogelijk doordat de grondstof fen goedkoper zijn geworden. Maar de prijsverlaging wordt pas over twee weken officieel van kracht. Volgens de industrie moet er eerst gelegenheid worden gegeven aan de handel om de duurder ingekochte voorraden aan de consument te slij ten. Het ministerie van Economische Zaken is hiermee akkoord gegaan. De lagere grondstoffenprijzen wer ken sneller door in de prijzen van sla-olie. Die is de de laatste weken in veel winkels al goedkoper gewor den. Regering ivil: Celstraffen in aantal inkrimpen DEN HAAG De regering zal het parlement voorstellen het aan tal gevangenisstraffen drastisch in te krimpen. In plaats daarvan moe ten dan meer geldboetes worden opgelegd. Het betalen van de boetes wordt mogelijk gemaakt in termij nen. Tevens wordt het mogelijk om zonder dwangbevel geld af te ha len van de giro- of bankrekening van de veroordeelde. Tot nu toe was dat alleen mogelijk via het loon of andere uitkeringen van de veroordeelde. Het laatste Jaar was de "wacht lijst" voor de gevangenis aanzien lijk gegroeid. Kortgeleden signaleer den wij in onze krant dat momen teel 4600 Nederlanders wachten op het moment dat zij hun straf kun nen uitzitten. Staatssecretaris Glastra van Loon uitte toen ook zijn bezorgdheid over de huidige si tuatie. Tegenover deze prijsverlagingen staat dat de huisvrouw binnenkort in de grote supermarkten meer moet gaan betalen voor de suiker. De sui ker is jarenlang extreem goedkoop geweest, doordat ermee werd „ge stunt". De handel verwacht nu dat er zeer spoedig een minimumprijs voor sui ker van kracht zal worden. Die mi nimumprijs wordt vermoedelijk f 1.43 In sommige supermarkten wordt de suiker thans nog voor minder dan f 1,30 aangeboden. Kleinere zaken re kenen echter de gewone adviesprijs en die is thans f 1,54. Het verschil tussen de laagste verkoopprijs, waar voor supermarkten suiker kunnen aanbieden, en de prijs van winke liers zal nu sterk worden verkleind. Het is bovendien mogelijk dat de suiker op korte termijn nog duurder gaat worden. In Europa zijn al prijs afspraken gemaakt voor een verho ging met acht k tien cent per kilo. LEVENDAAL 80 TEL. 34000 LEIDEN DEN HAAG Met terugwerken de kracht krijgen dienstplichtigen 'n weddeverhoging van f76. Van 1 Jan. af is de wedde gebracht op het peil van het netto besteedbaar minimum Jeugdloon. De maatregel houdt in dat elke dienstplichtige soldaat een wedde krijgt van bruto f737 tegen f657 op dit moment. Na aftrek van premie AOW en loonbelasting houdt hij in de nieuwe situatie f670 netto over. Het bruto minumum Jeugdloon voor een twintigjarige bedraagt per 1 Ja naar i '75 f972,20. Daarvan blijft uit eindelijk netto ook f 670 over. Dat de aftrek bij degene die 'n minimum jeugdloon heeft groter is dan bij een dienstplichtige komt onder meer door dat de eerste wél premies sociale verzekeringswetten betaalt en de tweede nipt. De dienstplichtige be taalt bovendien minder AOW en loonbelasting. De weddeverhoging kost het rijk dit Jaar ongeveer tien miljoen gulden. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) is zeer tevreden over het kabinetsbesluit. „Sinds 1966 toen een dienstplichtig soldaat nog met f55 per maand naar huis ging, hebben we steeds op weddeverhoging gehamerd". Driessen v. Duyn b.v JUWELIER - ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb, tel. (01718) - 21955

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1