KLEINKUNST DER NATUUR 5'Boeroepen om een kabeljauw te vangen Pistool voor dosis insuline Russen worden duidelijk openhartiger over experimenten en ervaringen in de ruimte Zaterdag 25 januari 1975 EXTRA PAGINA 19 Wetenschap en technologie door P. Bok Door de eeuwen heen hebben kun stenaars zich laten inspireren door Ie natuur, waarvan men al voordat men wetenschappelijk de logica laarvam aantoonde de harmonie m en samenhang aanvoelde. De neest primitieve prehistorische grot- ekeningen getuigen van het beleven deze harmonie in vorm van de latuur, zelfs in de wreedste aspec- ;en zoals de Jacht door mens em dier. Relatief gezien heeft de mens pas sinds kort toegang tot de „klein kunst" van de natuur, en ook tot de nacroscopische vormgeving van het leelal waarin wij leven. Daarvoor ren notwikkeling van microscoop telescoop nodig, welke 'hulpmidde- voor de waarneming van de na tuur pas 'n paar honderd jaar geleden ontdekt werden. Dat is een tel in de eeuwigheid en echt niet meer dan jisteren vergeleken bij de grotschil deringen van Lescaut die van tien duizenden jaren geleden dateren. Op microscopisch kleine schaal blijkt de natuur een heel aparte wereld van schoonheid te vormen. De eerste blikken door een micro scoop door Anthony van Leeuwen hoek toonden dat al aan. Sindsdien heeft de techniek van de microscopie zich sterk ontwikkeld, de laatste decennia via de elektro nenmicroscoop, de face-contrastmi- croscopie (waarvoor de Nederlander Zernike de Nobelprijs ontving) en de nieuwste raster-elektronenmicrosco- pen en ionen-microscopen. De schoonheid van de natuur, die door de modernste apparatuur wordt onthuld, is te bewonderen op een tentoonstelling, die te zien is in het hoofdgebouw van de Technische Ho geschool van Eindhoven onder de toepasselijke naam „Nu pas te zien". Deze expositie is georganiseerd door het Studium Generale van de Eindhovense TH en bestaat uit een reeks sterk vergrote foto's van mi neraal-structuren, plantedelen en dierlijke weefsels. De serie opnamen is gemaakt met een nieuw type raster- elektronen-microscoop (REM), een apparaat waarin elektronen worden gebruikt in plaats van licht met te grote golflengte om een afbeelding van het betroffen object te maken. Er kunnen vergrotingen tot 100.000 maal mee worden gemaakt. Nieuwere technieken, gebaseerd op andere prin cipes, dringen zelfs nog verder in de „kleinkunst van de natuur" door. Het principe van de raster-elek- tronenmicroscoop werd in 1935 voor het eerst beschreven door Max Knoll en een verbeterde versie werd ge bouwd in 1938 door Manfred van Ar- denne. Sindsdien zijn er technische verfijningen aan de lopende band uitgevoerd. Vrijwel alle wetenschap pelijke onderzoekcentra van enig ni veau op natuurwetenschappelijk ge bied bezitten thans elektronenmicro scopen. In Frankrijk werd enige tijd gele den een omvangrijke tentoonstelling op poten gezet. Het Museum Natio nal d'Histoire Naturelle in Parijs toonde met medewerking van het Centre National de la Recherche Scientifigue een reeks opnamen, die gemaakt waren met behulp van een raster-elektronenmicroscoop. Zij boeien de leek d oor de complexe schoonheid, die de natuur toont in haar kleinste constructies, en zij ge ven de vakman veelal waardevolle in formatie en ook inspiratie tot ver der onderzoek. De Landbouwhogeschool in Wage- ningen heeft deze collectie indertijd naar ons land laten komen en dank zij de Eindhovense activiteiten is het grootste deel van de Franse opna men thans voor het publiek toegan kelijk. De tentoonstelling is geopend tot en met dinsdag 18 februari van 9 tot 22 uur des dinsdags van 9 tot 18 uur op de andere werkdagen en van 14 tot 18 uur op zaterdag en zondag. Dinsdag 28 januari licht ingenieur S. Henstra, een van de Wageningse initiatiefnemers, om 20 uur de ten toonstelling toe met een lezing, ge paard aan de vertoning van dia's. Op deze pagina twee foto's, die ook op de tentoonstelling te zien zijn. Rechts boven een foto uit het plan tenrijk, in het bijzonder de wereld van de fossiele stuifmeelkorrels. Die kunnen de wetenschappelijke onder zoekers veel vertellen over de ouder dom van grondsoorten, waarin zij worden aangetroffen. Dit zijn spo ren van Inocybe Calospora. De ver groting bedraagt 12500 maal. Links onder een microscopische op name uit het dierenrijk, en wel de 550-malige vergroting van een deel van het oog van de azijnvlieg. Ddt facet-oog bestaat uit een dichte op eenpakking van duizenden ooglens jes. datt alleen de kabeljauw op de ge- misschien op makreel, familie van de lukten afkomt. tonijn. Van haring bijvoorbeeld is Het vangen met geluid, waarmee nog niet eens bekend of ze kunnen in Nieuw-Zeeland al op tonijn ge- richtinghoren, terwijl ook nog niet experimenteerd is. kan verder alleen bekend is of ze zelf geluid maakt, nog maar op kabeljauwen worden Daarvoor moet eerst iemand met een toegepast en, zo verwacht dr. §chuijf, vlot naar de doggersbank. Een Westduitse industrie die zich speciaal toelegt op medische apparatuur heelt een nieuw spuitpistoolontwikkeld, dat diabetici van dienst kan zijn. De dagelijkse insuline-injectie (vaak zelf meer dan eenmaal daags) wordt daardoor aanzien lijk eenvoudiger en minder onaangenaam. Het inschieten van de naald en het inbrengen van de insuline geschieden auto matisch, wanneer het apparaat op de juiste plek is "aange zet" en in werking gesteld door een-hand-een-knop-bediening Een telwerk laat zien, hoe de injectie verloopt. Er zijn ontel bare duizenden lijders aan suikerziekte die de telkens terug kerende inspuitingen probleemloos uitvoeren, maar minstens een even groot aantal ziet erg op tegen het prikken met d' naald zoals dat tot dusver gebruikelijk is. De Sowjet-Unie blijkt, misschien met het oog op de komende geza menlijke ruimtevlucht met de Ame rikanen in juli a.s. wat openharti ger te worden op het gebied van de ruimtevaart. Onlangs werden de in Moskou werkende buitenlandse Jour nalisten voor de eerste maal samen met hun Sowjetrussische collega's uitgenodigd voor een persconferen tie in het ruimtevaartcentrum op on geveer 40 km ten noordoosten van de stad. Daar maakten de twee beman ningsleden van de SoJoez-16, Anato li Filiptsjenko en Nikolai Roekawis- Jnikow, de leider van de Sowjetrus sische groep ruimtevaarders generaal Wladimir Sjatalow, en het hoofd van het opleidingscentrum Gagarin ge neraal Georgi BeregowoJ, bekend dat de vlucht van de Sojoez-16 volledig ge slaagd is .De Sojoez-16 heeft van 2 tot 8 december rond de aarde ge draaid als voorbereiding van de So- Joez-Apollo-vlucht. Ook de Sowjetrussische technisch leider van de SoJoez-Apollo-vlucht Konstantin Boesjoejew, zei dat het door beide landen ontwikkelde nieuwe koppelingssysteem ruim aan alle ei sen voldoet. Sjatalow antwoordde op vragen dat de Amerikaanse Apollo-ruimtevaar- ders in mei aanstaande ln het Sow jetrussische ruimtevaartcentrum Baikonoer de Sojoez zullen komen bezichtigen en inspecteren waaraan zij met hun Apollo zullen vastkoppe len. Tot dusver hebben de Russen steeds geweigerd Amerikaanse ruimtevaar ders en technici tot dit ruimteschip toe te laten. Sjatalow zei dat dit tot nu toe niet nodig was geweest. Het is nog niet duidelijk of bui tenlandse Journalisten tijdens de ko mende ruimtevlucht tot het Sowjet russische ruimtevaartcentrum zullen worden toegelaten. In Washington is inmiddels bekend gemaakt dat de Sowjet-Unie er in heeft toegestemd, Amerikaanse bio logische experimenten te laten uit voeren in de volgende onbemande biologische kunstmaan die zij in de laatste maanden van volgend Jaar zal lanceren. De Nasa vindt dit een be langrijke vooruitgang in de samen werking op dit gebied tussen beide landen. De Amerikaanse experimenten moeten meer inzicht verschaffen in de uitwerking van gewichtloosheid op levende organismen. Wat er precies mee gaat is nog niet vastgesteld; het zijn zaken zoals vis- embryo's en weefsel van planten en dieren. Er behoeven geen speciale voorzieningen in de Wostok die ze meeneemt te worden getroffen. Het ruimteschip zal 20 tot 30 da gen rond de aarde blijven draaien. „We willen een hoop experimenten uitvoeren om meer te weten te ko men over de veranderingen die zich bij onze ruimtevaartbemanningen hebben voorgedaan", aldus de leider van dit project, dr. David Winter. De overeenkomst hiervoor is al op 5 november ondertekend op een ver gadering van Amerikaanse en Sow jetrussische geleerden in Tasjkent. De V.S. willen voorlopig geen biolo gische kunstmanen lanceren en kun nen pas proeven op dit gebied doen wanneer op zijn vroegst in 1979 hun "ruimteveren" de shuttle's gereed zijn. Moet men vandaag de dag nog een spiering uitgooien om een kabeljauw te vangen, de visser van morgen zal mogelijk een waterdichte luidspreker in zijn sleepnet hangen om het zee banket met klagelijk geloei naar ziin laatste rustplaats te lokken. Voor een niet onaanzienlijk deel heeft de zeevisser deze methode dan te dainken aan dr. A. Schuijf uit Utrecht, die heeft ontdekt dat de kabeljauw feilloos kan horen uit wel ke richting geluid komt. Nu zijn er twee mogelijkheden om de dieren naar de bron van het geluid te lok ken: de visser zet een plaatsje of een bandje op met het geluid van vreten de kabeljauwen, of hij laat ze horen hoe hun soortgenoten zich uiten in de paaitijd. Ze loeien dan als een koe. In elk van beide gevallen zal de hele familie er als de kippen bij zijn. In eerste aanleg was het dr. Schuijf inliet om diit r esultaat te doen. Als wetenschappelijk onderzoeker heeft hij zich enige tijd op een hout vlot in de Noorse fjorden gevestigd de kabeljauw mag daar graag toeven dresseerde een schooltje kabeljauwen en ging na of het rea geerde op de tonen, die onder water werden uitgezonden. Het bestaan van „richtinghoren" kon onomstotelijk worden aangetoond, en ook hoe dat gebeurt „het blijkt, dat ook de vis twee oren voor richtinghoren nodig heeft, evenals de mens. Daarmee haudit de geRjkeniis wel ongeveer op" aldus de heer Schuijf. „Maar ook voor de visserij zit er best muziek in", lichtte hij toe. Toe vallig wordt de kabeljauw toch al aangetrokken door het geluid van het sleepnet onder water, dus wordt dat aangevuld met kabeljauwgeloei of „vraatgeluiden", dan zal de vangst nog beter zijn, verwacht hij. Op de vraag of de vis die het gelag van de moderne visserijmethoden toch al duur betaalt, nu niet nog sneller zijn ondergang tegemoet gaat, noemde dr. Schuijf twee voordelen van de nieuwe vangstmethode: om dat op het geloei alleen geslachtsrijpe kabeljauwen reageren blijven de kleintjes gespaard, terwijl ook de „bijvangst" beperkt zal worden, om-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19