Timman weer op spoor op Browne goede zege HERSTEL SCHUITEN IN ZESDAAGSE BS-dames overtroeven Jumpers Lotto-hoofdprijzen 'verstandig' besteed Loting voor schaatsstrijd Hoogoventoernooi gaat de beslissende fase in LUGDUNUM - D.H.C. DE JONG EN CARLSSON 42 STE Roy Schuiten: hersteld. ROTTERDAM Roy Schuiten, Nederlands renner van het jaar, die op de openingsavond van de Rotter damse zesdaagse nogal wat moeite had om het ritme te vinden, heeft zich gisteravond hersteld. Moest op de eerste avond zijn koppelgenoot het merendeel va.n het zware werk doen, gisteren draaide de wereld kampioen achtervolging heel wat beter. In de wedstrijden achter de dernies toonde hij de ruim 8000 toe schouwers heel wat meer durf dan daags tevoren. "Ik heb deze winter nog maar wei nig op de baan gereden. Je moet op zo'n eerste avond je ritme weer vin den. Ik heb donderdag wel moeten afzien, maar ik geloof nu wel dat het ergste gehad te hebben". René Pij nen zal de steun van Schuiten hard nodig hebben om deze vijfde Ahoy- zesdaagse voor de vierde achter eenvolgende maal winnend te kun nen afsluiten. De kracht van de sterke koppels verschilt onderling zo weinig dat een ploeg met een "zwakke" renner, het erg moeilijk zal hebben om bij te blijven. In de koppelkoers van gisteravond werd opnieuw bijzonder hard gere den. Vooral de Duitse koppels Bug- dahl/ Kemper en Schulze/Renz, schroefden het tempo steeds weer op en halverwege de race hadden Schuiten/Pijnen en Gilmore/Ste vens zelfs twee ronden achterstand. De kleintjes in het veld liepen vijf of meer ronden achterstand op. Schulze en Renz bleken uiteindelijk de s.erksten. Zij wonnen de koppel- koers met een ronde voorsprong. Bij de neutralisatie van een uur, hadden Schuiten en Pijnen nog steeds de leiding gevolgd door Duyn- dam/Karstens. Nog drie andere kop pels bezaten geen ronde achter stand op het leidende Nederlandse Stand: 1. Schuiten/Pijnen (Ned) duo. 125 punten, 2. Duindam/Karstens (Ned) 114, 3. Gilmore/Stevens (Aus /Bel) 93, 4. Bugdahl/Kemper (Wdl) 92, 5. Schulze/Renz (Wdl) 45, 6. op een ronde: Sercu/Van Lancker (Bel /Fra) 130, 7. Haritz/Hempel (Wdl) 105, 8. Op twee ronden: Godefroot /Bracke (Bel) 19, 9- op vier ronden Stam/Knetemann (Ned) 67, 10. op vijf ronden: Balk/Fens (Ned) 45. njK AAN ZEE Hoe moeilijk schaken is werd gisteren weer eens duidelijk bij Por- i?ch—Sosonko, negende ronde van het Hoogovenschaaktoernooi. Zwart kon een stuk vinnen voor drie pionnen met een geheide remise in het vooruitzicht, maar hij ging er iet op in. ,,Dus dat betekent dat Sosonko op winst speelt tegen Portisch"! riep com mentator Rob Hartoch, die steeds radder van tong wordt, tot het publiek. )oor Alexander Munminghoff gevonden, juist met het idee om het tegen Browne te gebruiken", liet hij me opgewekt weten. Heit een en ander was van bijzondere scherpzin nigheid. Resultaat: een zeer ver diende revanche voor Timman. Donner draait bijzonder stroef na een redelijk begin. Uit de laatste in half puntje weten te bemachtigen. Zoals hij tegen Hort afging was droevig te aanschouwen. Geiler behaalde tegen Popov zijn Gevolg was dat alle zetten die So- >nko daarna deed, vanuit een winst ptivatie werden bekeken. Hoe*"bezü- en de waarheid het allemaal geweest v*er ronden heeft^hij j-as werd duidelijk, toen na afloop ni analyse werd gemaakt. ;t ösonko had die remise-variant i- irworpen omdat hij een weerleg- hg voor wit zag die in feite niet eerst winst, jstond. Een van zijn latere zetten, n e als "kansrijk' waren gekwalificeerd lemde hij een „capitulatie". Hij ond gewoon verloren, liet hij zien. i slechts een fout van Portisch ak voor de tijdscontrole had hem it halve punt in de schoot a sworpen. Onnodig te zeggen, dat twtisch de vaardige analyse van tsonko beaamde. Hij had moeten Innen, net als tegen Browne een inde eerder. Is de Hongaar eer j' jetje van slag af? Smejkal - Por- Furman maakte natuurlijk, zou je haast zeggen remise. Tegen Gligoric moest de Rus overi gens wel de eniige judste zet vinden om verlies te ontlopen Maar dat deed hij dan ook, na langdurig pein. Bch, voor vandaag op het program- ia, kan op die vraag een antwoord - 'ven- et hele toernooi wordt trouwens de >mende vier speeldagen beslist, ant alle favorieten moeten in inde tien tot en met dertien tegen kaar. Portisch krijgt Smejkal, avalek, Timman en Hort. Smejkal fijgt Portisch, Timman, Hort en eller. Hort krijgt Browne, Sosonko, tnejkal 1 psonko, Smejkal. Portisch avalek .Voor de betrokkenen een rogramma om van te ijzen, voor tt publiek daarentegen het mooiste at je je maar kunt bedenken. Wie i deze catch overeind blijft heeft i beste papieren voor de eindzege. Langeweg had met enkele scherp getaxeerde pointes Kuijpers esn pion ontfutseld. Het eindspel dat daarna op het bord kwam bleek toch nog remise. Langeweg krijgt in de laatste twee ronden Smejkal en Portisch; gezien zijn goede vorm en grote vechtlust zou hij, gesteld dat een van deze twee grootmeesters na de komende vier ronden voorop gaat, wel eens het venijn in de staart kunnen worden. kop Jieuwtje In de meestergreep is Portisch. Timman krijgt vrijwel niets veranderd. De Pool L' Schmidt volgt de Rus Dvorecki op een half puntje. In de damesgroep ook geen wijzig ing van betekenis, al moesten de beide koplopers, Gaprindashvili en Ivan- ka tot in de tweede zjtting doorvech ten om het volle pond tegen resp. Belle en Vreeken te behalen. Donner (Ned) 10; Gelier (Rus) Popov (Buig) 1—0; Langeweg (Ned) Kuijpers (Ned) Ms—Ms; Ree (Ned) Hübner (WD1) Ms—V4; Gligoric (Joeg) Furman (Rus) *A STAND: 1. Portisch 7; 2/3 Smejkal, Hort 6*4; 4. Kavalek 6; 5/6 Timman, Sosonko 514; 7/11. Browne, Gelier, Gligoric, Furman, Hübner 414; 12. Donner 314; 13. Langeweg 3; 14. Ree 214; 15. Po pov 2; 16. Kuijpers 114. Meestergroep 9e ronde: Enklaar (Ned) Boehm (Ned) afg.; Clocal)tea (Roem) Ek Zwe 14 14; Ligterink (Ned)Dvorecki (Rus) 1414; Dieks (Ned)Portisch (Hon) 0—1; Sigurjonsson (IJsl) Wein- stein (VS) 14—'4; Martz (VS Sznapik (Polen) 10: Bukic (Joeg) Vadasz (Hon) 1414; Schmidt (Pol) Timman (Ned) 10. Uit de 8e ronde: Portisch (Hon) Ligterink (Ned) 1—0. STAND: 1. Dvorecki 7; 2. Schmidt 614; 3/4. Pontisch, Ciocatea 514; 5 6. Ligte rink, Sigurjonsson 5; 7/10. Dieks, Martz, Bukic, Vadasz 414; 11. Szna pik 4; 12/13. Boehm, Enklaar 3V4 en 1 afgebr.; 14. Weinstein 314; 15. Ek 214; 16. Timman 114. Damesgroep 5e ronde: Georgieva (Buig) Podrajanskaya (Isr) 10; v. d. Giessen (Ned) HEERENVEEN De loting voor de 500 en 5000 meter van het toer nooi om het Europees kampioen schap hardrijden op de schaats voor heren, dat vandaag en morgen op de Thialfbaan in Heerenveen wordt gehouden, had gisteravond voor de „favorieten" en de Nederlanders het Vriend - Eesbeeck (Bel) volgende resultaat: 500 meter: derde rit: SJöbrend, (No), Kleine (Ned), vierde rit: Derk- sen (Ned), Ivanov (Rus), zesde rit: Varlamov (Rus), Kuijpers (Ned, zevende rit: Claeson (Zwe) - Mietus (Pol), achtste rit: Krienbühl (Zwi), Stensen (No), veertiende rit: Carls- son (Zwe), Vriend (Ned). De 5000 meter biedt nauwelijks interessante ritten. Stensen, Claeson en Kuijpers hebben zwakke tegenstanders geloot. De uitslag van de loting was: derde rit Meyer (WD1) - Kleine; vierde rit: Sallaka (Fin) - Derksen; zesde rit: Stensen - Tonioli (Ita); zevende rit: Ivanov - SJöbrend; achtste rit Kuipers - Mietus; tiende rit: Clae son - Krienbühl; veertiende rit: Zondag aanstaande 14.00 uur n.m. Terrein aan de Oegstgees- terweg. MONTE CARLO „Het was erg zwaar maar de wagen heeft zich erg goed gehouden. We kenden geen pro blemen". Dit zei winnaar Munari gis teren na de laatse snelheidstest van de Monte Carlo Rallye. „Ik ge loof dat het in 1972 moeilijker was. Het scheelt altijd een stuk als de auto heel blijft. Maar Je bent altijd wel bang dat er iets mis gaat". De 35-jarige Munari en de 41-Jarige Ma nueel bleven als enige over van de Lancia-équipe en reden vrijwel per fect uitgebalanceerd naar de finish Om twee uur in de nacht van don derdag op vrijdag waren de 32 over gebleven wagens op weg gegaan voor het laatste gedeelte in de ber gen bij Monaco. Toen was Bob de Jong met de Zweed Lars Carlsson (Opel Ascona) al uitgevallen. De Jong Donner: afgang tegen Hort en Carlsson werden later als 42ste (van de 43 geplaatste équipes) ge klasseerd. Het officiële eindklassement is: 1. Sandro Munari en Mario Mannucci (Ita), met Lancia Stratos 6 uur. 25 min. en 59 sec., 2. Hannu Mikko la (Fin.) en Jean Todt (Fra), met Fiat Abarth 124 6.29.05, 3. Markku Alen en Ilkka Kivimaki (Fin.) Fiat Abarth 124 6.29.46, 4. Fulvio Bachell en Bruno Scabini (Ita), Fiat Abarth 124 6.47.02, 5. Jean-Francois Plot n Jean de Alexandris (Fra), Renault 17 6.51.15, 6. Jacques Henry en Mau rice Gelin (Fra), Alpine Renualt A 110 6.52.12, 7. Jean-Pierre Rouget en Patrice Chonez (Fra), Porsche Car- rera 7.25.00, 8. Guy Frequein en Christian Xaferrier (Fra), Alfa Ro meo 7.32.30, 9. Noel Labaune en Jean Maurin (Fra), Porsche Carrera 7.42.25, 10. Christian Dorch en Pierre Gertosio (Fra) BMW 20025tll 7.49.24. de 'Xeidse" heren teams in de bas ketbalcompetitie pas vandaag in actie komen speelden de dames van BS Leiden gisteravond al hun wed strijd tegen het Haagse Idem-Jum pers. De Leidse dames slaagden er volledig in hun "eeuwige rivale" te overtroeven 3761. Zowel BS Lei den als IdemJumpers promoveer den dit seizoen uit de tweede divi sie D naar de eerste divisie en op papier was er darna een interessant duel te verwachten. Het pakte ech ter anders uit: van meet af aan hadden de Leidse dames het spel in handen en dirigeerden de wedstrijd. Gestadig scorend kwam BS Leiden d. Mije (Ned) 01; Belle (Ned) 0p 421 in de 13de minuut. Jum- Gaprindashvili (Rus) afgebr.; Eimert pers probeerde toen een pressing. DEN HAAG/LEIDEN Terwijl voordien goed sluitende verdediging -Browne bracht de Neder - ndse kampioen weer op het goede U itsla gen Elf zetten lang werd hun derlinge partij van vorig jaar uit fetzelfde toernooi, dat door Browne as gewonnen, gekopieerd, op de Faalfde zet kwam Timman met een leuwtje. „Dat heb ik vorig Jaar al Grootmeestergroep 9e ronde: Smejkal (TsJ) Kavalek (VS> portisch (Hong) Sosonko (Nedi 14; Timman (Ned) Browne (VS) 1—0; Hort (TsJ) (WD1) Pihajlic (Joeg) 0—1; Teo- dorescu (Roem) Veroczy (Hong) arf'gebr.; Ivamka (Hong) Vreeken (Ned) afgebr. STAND: 1/2 Gaprindashvili, Ivanka 4 en 1 afgebr. 3/4. Veroczy, Vreeken 3 en 1 afgebr.; 5/6 Georgieva, Pihajlic 3; 7. v. d. Mije 2V4; 8. Teodoresco 1 Ms en 1 afgebr.; 9. v. d. Giessen 1!4; 10. Eimert 1: 11. Belle 14 en 1 afgebr.; 12. Podrajanskaya 0. maar dat sorteerde weinig effect 10—25. Eni-ge goede Leidse acties zetten Jumpers bij rust al op een kansloze 1433 achterstand. BS Leiden begon de tweede helft zeer sterk. Het basisteam, bestaan de uit Mieke Zandbergen, Jos Valk, Aroette Maassen, Gertruud van der Zon en Regina Kleiss, vergrootte de voorsprong tot 2147. Daarna ging BS eigenlijk wat "rommelen" er werd (te) veel gewisseld en in de vielen gaten. Maar vooral aanval lend schoten de ingezette jonge krachten als Angela Glans en Han- neke Vreeburg letterlijk en fi guurlijk tekort. Zo kon het ge beuren dat er tussen de 8ste en 13d« minuut amper gescoord werd, van 2252 naar 3256 .De terugval van BS, die met een wat uitgeba- lanceerder wisselsysteem grotendeels voorkomen had kunnen worden, gaf de wedstrijd e en onnodig slecht slot. Er zat voor BS veel meer in dan de nu behaalde 61 punten te gen 37 voor Idem—Jumpers. Een uitslag van 37—91 zou de krachts verschillen zeker beter hebben uit gedrukt maar misschien kwam het ook wel door het bepaald niet ster ke fluiten van de scheidsrechters dat het bij 37—61 bleef. Heren In de heren eredivisie wordt dit weekeinde de laatste ronde vóór 't begin van de kampioens- en degra datiepoule gespeeld. BS Leiden speelt vanavond om 21.15 thuis te- Luba in Soest tegen Red Stars de junioren van BS verdedigen hun ongeslagen positie bij de inter regionale Jeugd tegen het Delftse DAS. BS Leiden is gewaarschuwd voor ASVU door de zege van de studen ten van vorige week tegen Delta Lloyd: 9580. Bij ASVU loopt een Amerikaan rond. Ed Searcy, die door velen nu al is uitgeroepen tot de beste Amerikaanse speler van de eredivisie. Volgend Jaar gaat Searcy dan ook weer terug om In Amerika een carrière als prof te beginnen. Als alles goed gaat ten minste. Vorige week scoorde Searcy 34 punten en pakte hij 22 rebounds. De voornaamste taak van BS Lei den is dan ook te zorgen dat Sear cy niert aan de bal komt. Weet BS hem voldoende uit te schakelen dan mag het geen probleem hebben met de op de elfde plaats staande Am- stelveners. In Amstelveen won BS indertijd toen Searcy er nog niet was met 5898. BS Leiden heeft deze week mid- gen Smirhoff ASVU, de Amstel- dels advertenties in twee weekbla- ging. De Leidenaars zijn er tot nog toe miet iin geslaagd een sponsor te vinden (benodigd bedrag plm. 100.000) en proberen nu op deze wijze geïnteresseerden te vinden. Twee seizoenen geleden deed Blue Stars, dat Fiat als sponsor zag ver trekken hetzelfde en toen bood Ge rard de Lange zich aan als sponsor. BS hoopt dan ook dat het lukt. Luba rekent erop tegen het gril lige Red Stars zijn tweede overwin ning van 1975 te behalen. Volgens coach Kallenberg moet Luba in staat worden geacht de negatieve curve van de laatste weken, die pas vorige week met een overwinning tegen Spakenburg werd onderbro ken, om te buigen. De BS-Junioren spelen thuis om 19.30 tegen het op de derde plaats staande DAS, dat gecoacht wordt door Punch-coach Sheridan. De nog ongeslagen Leidenaars zul len moed hebben geput uit de on verwachte nederlaag onder pro test van DAS van de Delftena ren tegen Kangeroes. Er is nu ein delijk ook een "vaste" coach be- studentenploeg die vorige week zo verrassend won van Delta Lloyd. In de tweede divisie D speelt den en een groot landelijk ochtend- schikbaar, zodat verwacht kan Prijzen tot nu toe goed terechtgekomen •5 Niemand heeft betrekking eraan gegeven DEN HAAG „Als ik de toto eens won, nou dan zou ik het wel weten! Ik zou" En dan hoort men een reeks wensdro men, die variëren van een nieu we auto, een mooier huis, een vakantiereis, tot „de directeur eens goed de waarheid zeggen en dan ontslag nemen". Wat komt er van de vervul ling van al deze wensdromen te recht als men werkelijk tot de gelukkigen behoort, die de Toto of Lotto hebben gewonnen. Eén man kon antwoord geven op deze vraag: de directeur van de Stichting Sporttoto en Natio nale Lotto, P. J. C. Lut. Namen noemt hij niet. want de win naars willen hun namen nooit bekend gemaakt zien. In details treden doet hij ook niet, maar toch wil hij wel zo veel vertel len, dat men iets uit zijn ver haal kan leren. Het opvallend ste feit is namelijk, dat de wen sen van de mensen, die zij met een zouden willen vervullen, niet meer waard zijn dan pak weg f 10.000. Nee, de Neder landers zijn geen verkwistend volk. Als een Nederlander van de ene dag op de andere enkele tonnen rijker is geworden, gooit hij het geld niet over de balk. Dat heeft de heer Lut in het halve jaar dat de Lotto nu naast de Sporttoto draalt, wel begrepen. Sinds 1 september 1974 is de Nationale Lotto bij de ver nieuwde sporttoto gekomen en kunnen er wekelijks forse prij zen van drie ton tot een half miljoen worden gewonnen. In de 18 weken dat iedereen die wat kruisjes op een formuliertje zet de kans heeft een grote prijs te winnen, is de heer Lut acht maal van zijn kantoor aan de Sportlaan in Den Haag „uit gerukt" om „het leven van ie mand of van een gezin te ver anderen". Want in alle gevallen waren de winnaars mensen die niet rijk waren. Men kan dus zeggen dat „de prijzen goed zijn gevallen". Hoe voel Je Je nou als Je een half miljoen aan iemand gaat geven". Lut: „Ik heb dan al telefonisch met de mensen gesproken en heb dus al een idee bij wie ik zal komen. En de mensen zijn al wat gewend geraakt aan de gedachte dat zij ineens over veel geld beschikken. Maar toch ben ik mij er van bewust, dat ik door mijn komst het norma le gedragspatroon van die win naars verander. Bij de over handiging van de cheque is al tijd een vertegenwoordiger van een bank aanwezig. Ik zeg de mensen dat als zij niet weten wat zij met al dat geld moeten doen, vrijblijvend advies kun nen krijgen hoe het geld kan worden belegd. Het geeft ons 'n zekere verantwoordelijklieid als wij iemand ineens rijk maken en wij moeten de mensen dan ook wijzen op mogelijkheden hoe het geld het beste behouden, kan blijven. De gelukkige winnaars zijn natuurlijk wel wat zenuwachtig hoord, hebben de als zij de cheque overhandigd krijgen, maar zij hebben toch al tweeëneenhalve week de tijd gehad om te overleggen wat zij met hetgeld zullen gaan doen. Die tweeëneenhalve week is de „afkoelingsperiode" en ligt tus sen het ogenblik waarop de bal letjes rolden en de datum tot wanneer iemand die meent voor de prijs in aanmerking te ko men maar nog niets van ons heeft gehoord, kan reclameren. Dit geldt voor alle prijzen boven de f 1.000. In de 18 weken dat de Lotto en Toto met grote prijzen draai en. zijn er drie winnaars van een half miljoen gulden geweest, tweemaal werd meer dan f400.000 en tweemaal f350.000 uitgekeerd in beide gevallen een gedeelde eerste prijs. Zeven mensen stonden ineens voor de belangrijke beslissing: Wat doen wij met al dat geld. Het waren in alle gevallen mensen uit mid delbare en eenvoudige mi lieus. „Naar wat wij hebben ge goede bestemmingen aan gege ven", zegt Lut. „Niemand heeft zijn betrekking er aan gegeven. De mensen willen maar een klein gedeelte van de prijs in contanten hebben, zo'n f5000 tot f 10.000. Voor het geld geven zij een feestje voor kennissen, kopen zij een nieuwe auto, een kleurentelevisietoestel, maken zij een mooie reis of zij besteden het in het huishouden. De rest van het geld wordt op een ver standige manier besteed. Er was iemand bij de win naars, vertelt Lut, die zich in kocht in de zaak waar hij werk te. Een ander liet een huis bou wen of kocht bouwgrond Iemand die een grote prijs had gewon nen, vertelde Lut, dat hij wel eens met vakantie wilde gaan. Hij was nog nooit buiten de landsgrenzen geweest, want zo zei de man ik spreek geen vreemde talen. De heer Lut wees hem toen op de mogelijkheid er met een reisgezelschap uit te gaan. dan wordt voor alles ge zorgd. De man wist van het be staan van die manier van rei zen niets af. En keer heeft Lut het mee gemaakt, dat de winnaar erop stond dat het geld enkele ton nen in bankbiljetten voor hem werd uitgesteld. Want hij had 'n adviseur die had gezegd, dat be taling in contanten het beste was. Samen met de bankdirec teur heeft de heer Lut toen de man aan het verstand gebracht, dat het bar gevaarlijk is met een paar ton op zak over straat te gaan en het geld dan in huis te bewaren. Het „advies" van de ad viseur werd op z'n minst merk waardig genoemd. Gelukkig zag de winnaar toen wel in dat de bank safer was. Ook hebben de prijsuitdelers het eens beleefd ,dat de geluk kige winnaar zei: „Mag ik eens een briefje van duizend bekij ken? De man had zo'n kost baar stukje papier nog nooit ge zien. Het gaat overigens best met de Toto en Lotto. In de 18 weken dat de Toto en Lotto aan de gang zijn werd 'n omzet gehaald van 75 miljoen. Dat is evenveel als in het hoogste toto-seizoen 1966-1969, toen de toto nog in oude stijl (lagere prijzen) draaide. De inleg van de Toto is thans per week acht tot negen ton. Voor 't gakken bij de Lotto heb ben de mensen wekelijks rond f4 miljoen over. Wekelijks zijn er 30 tot 40.000 prijswinnaars van enkele tientjes tot een half miljoen. Er worden elke week een miljoen formulieren inge- vult. Van directeuren van Lotto's buiten Nederland heeft direc teur Lut gehoord, dat de mees ten van hen dezelfde goede er varing hebben met winnaars van grote geldprijzen: liefste wensen vervullen, het grootste deel van de prijs verstandig beleggen. „En' zegt Lut, „als Je dan weer een grote prijs hebt uitgereikt, heb Je het prettige gevoel dat het geld er niet wordt doorgedraaid".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11