hris Barber: 'Jazz komt aiet in onze naam voor; we maken gewoon muziek' toegeficht Onvolledig beeld van Lucebert TVjfjorgèn] DONDERDAG 23 JANUARI 1975 - Robert Long ligt ziek DEN AAG Tijdens een win- kersortvakantie in Zwitserland ïeeft Robert Long, de zanger van iet "nieuwe Nedelandse luisterlied ien aanval van geelzucht gehad, ïobert Long moest in een zie kenhuis worden opgenomen, waar lij tot begin februari in quaran- aine zal moeten blijven. Na te- ugkeer in Nederland zal hij mi- limaal een maand rust moeten jouden, waardoor alle voorgeno- nen optredens moeten vervallen. !n de loop van maart hoopt de tieke Robert Long weer te kun- ïen optreden. Pier Tania verlaat VARA HILVERSUM Pier Tania, re dacteur-verslaggever bij de tele- visie-actialiteitenrubriek .Achter het Nieuws", gaat de VARA ver laten. Tanie is per 1 april benoemd tot directeur van de voorlopige landelijke raad van cultureel werk een overkoepelende organisatie van culturele instellingen in ons land. Pier Tania was voor de tweede maal indienst bij de VA RA. Hij was maker van tv-docu- mentaires in de periode 1959 tot 1966, vervolgens was hij cultureel ambtenaar in Groningen om in april 1969 weer bij de VARA te rug te keren. G. Nieuwland overleden HILVERSUM In een Hil- versums ziekenhuis is gisteren op 62-Jarige leeftijd Gijsbert Nieuwland, dirigent van het Promenade orkest, overleden. Gijsbert Nieuwland werd in 1912 te Gouda geboren, waar hij zijn eerste muziekonderwijs ont ving. In 1954 werd hij benoemd tot directeur van de Marinierskapel. In 1957 werd Gijsbert Nieuw land benoemd tot hoofd lichte muziek van de AVRO, waarna hij in 1962 Hugo de Groot op volgde als vaste dirigent van het Promenadeorkest. Zendschip leeggeroofd VLISSINGEN Het illegale jendschip Radio Atlantis, dat op L september vorig jaar in Vlissin- gen aan de ketting werd gelegd, blijkt bijna geheel te zijn leeg gestolen. Alle technische appara tuur, grammofoonplaten, banden en de hele inventaris van 't schip zijn verdwenen. Volgens de toe zichthouder bedraagt de totale waarde ongeveer vijftigduizend den. De deuren van het zendschip die met ijzeren balken waren dicht gelast, zijn door de dieven open- Rantsoenering van muziek BUENOS AIRES Argentijn se radio- en tv-stations mogen met ingang van 1 februari niet meer dan een kwart van de zend tijd vullen met buitenlandse mu ziek, zowel klassiek als modern. Een federale commissie zal toe zicht houden op de naleving van dit presidentiele decreet. Het decreet bepaalt dat een kwart van de tijd mag worden gevuld met folkloristische muziek, een kwart met tango's, een kwart met latijns amerikaanse muziek en een kwart met 'andere' muziek, waaronder de buitenlandse muziek wordt begrepen. Chris Barber. Verkocht met zijn band zo'n twintig jaar gele en prima ijs. Stonden we voor Barber in de rij bij de platen- inkel. „Ice Cream" een wereldhit. Lang genoeg geleden voor looie nostalgie. Is een tournee door Nederland van Donald hristopher Barber (jubilaris: vijfentwintig jaar voorman) lan een swingende formatie, voor velen het sein een plaats- twijs voor een avond Fijn Vroeger aan te schaffen. (oor tans Happel irber: „Er is maar een nummer in k repertoire waar we echt een jcel aan hebben. Haha, Juist, ,.Ice Lam". Maar ja, er zijn nog altijd die speciaal voor dat komen. Dus spelen we het fh. Tegen onze principes, want we len alleen die muziek die we rkelijk fijn vinden", het slot van het eerste concert Nederland (Amstelveen) scan- het niet zo talrijke „Ice Cream, Ice Cream!", en zijn mannen geven H maken er een komische act het vroeger blijft weg. Hij: „In h toegift willen we die concessie fc doen, tenslotte maar een klein [er en het publiek is tevreden". I formatie die we hoorden is ceveer te karakteriseren met: drie tie stijl-blazers aangevuld met een beroep. Veel elektriek. op het Hium is het Barber hoogstper- [nlijk die aan knoppen van jrst erkers draait, die nu zoals hij Uteit tijdens voorstellingen jchts met een probleem worstelt: (et ons geluld mono of stereo de Li m? Hoe naief. we koppelden de tem van Chris Barber nog altijd in het muziekbegrip „dixieland". In afschuwelijke vergissing. Chris t dan ook subiet terecht. „Dat is d een idioot misverstand ge- pst. We zijn geen blanke uitgave n de donkere meesters die zich in jaren twintig in New Orleans inifesteerden. Hoe heet mijn nd? Juist: The Chris Barber nd Het woord „Jazz" komt niet in v naam voor. We maken gewoon ïziek. En het maakt ons niets uit we bij bepaalde stromingen orlopen of achteraan komen". i een jaartje proefdraaien werd in >0 Chris Barber's New Orleans zz Band geboren. In 1954 een naamsverandering: Chris Barber's Jazz and Blues Band. 't Is fout, maar omdat, sinds globaal 1960 de ene nieuwe ontwikkeling na de andere in de „lichte" muziek ons zeer bezig hield hadden we Barber bij de Jazz achtergelaten. En wat hij tot aan dit weerzien uitvoerde hebben we niet gevolgd. Tot en met „Petite Pleur" en daarna draaiden we ook andere platen. Barber zegt opstandig: „Dat vind ik nou vreemd. Nederland is zowat het enige land in Europa waar de Jazz geruime tijd in het verdomhoekje heeft gezeten. Rhythm and blues, beat en alles wat daarbij hoort ging er in Jullie land in als zoete koek, de Jazz klakkeloos weggegooid. Zelfs voor jullie eigen Dutch Swing College was in Nederland geen droog brood meer te verdienen". Een uitspraak puur voor rekening van Barber. Willen wel opmerken dat hij het toch over „Jazz" heeft. Er ontstaat enig ongeduld. „Luister, ik hoor altijd roepen dat een band als die van mij zo'n echte, fijne, ouderwetse, houten bas behoeft en niet een basgitaar aan een snoer aan een versterker. Draai een plaat, welke ook, technische ingrepen, via microfoons en een versterker. En dan maakt niemand aanmerkingen, maar „live" moet er opeens weer een houten bas zijn". Worden wat voorzichtiger. Vragen zelfs timide of Barber toch niet een beetje probeert zijn concerten ook voor Jong publiek aantrekkelijk te maken. We hoorden toch een song van bijvoorbeeld Kris Kristofferson („Me and Bobby McGee"), gespeeld door alleen het eigentijdse deel van de groep? „Het ergste publiek dat je kunt hebben", zegt Barber, „zijn de mensen die denken alles van Jazz te weten en daarom ook al voor aanvang van een concert bepaald hebben wat Je moet gaan spelen, wat ze willen horen. Om dat publiek moet ik lachten. Heeft alle kennis Chris Barber op trombone: al vijfentwintig jaar meestal uit boeken die geschreven zijn door deskundigen die het ook weer van horen zeggen hebben. In ons huidige repertoire zitten bij voorbeeld tal van nummers van Ellington, mik je daarmee op de Jeugd? Ik zeg het weer: we spelen wat wij fijn vinden. In 1950 haalde ik al de rhythm-and-blues in mijn orkest met Lonnie Donegan, in 1954—1955 speelden we tunes van Gerry Mulligan. We maken muziek, muziek, MUZIEK. Neem Herb Alpert. Was een goede jazz-muzikant. Ging helemaal op de commerciële toer, Mexicaans, je weet wel, en het kasregister rinkelde vrolijk. De meeste bands die Je een beetje met de onze kon vergelijken zetten de jacht op geld in. Papa Bue's Viking Jazz Band... de laatste keer dat we in Kopenhagen speelden hadden we ook net een langspeelplaat uitgebracht. Papa Bue pikte de lekkerste die plaat, bracht ze uit op single en verdiende er veel geld mee. Dan kun je boos worden, doe ik niet, ik bepaal mijn eigen weg. Kenny Ball... heeft ook alleen een „commercial policy". De Chris Barber Band heeft maar een „policy" en dat is of wat we spelen artistiek-muzikaal in orde is". TOEKOMST Chris Barber, die uit de eerste periode van de band alleen nog trompetist Pat Halcox aan zijn zijde heeft, blijft met de muziek meegaan. Al gaat dat hijgend. Hij wil alleen maar toekomst zien. „Als er morgen geen Chris Barber Band meer zou bestaan? Wat ik dan zou doen? Een nieuwe band oprichten! Nee, niet omdat ik als leider geboren ben, als Louis Armstrong me indertijd gevraagd had hij heeft het niet gedaan om tot zijn orkest toe te treden had ik het gedaan. Ik ga door. Met de „sound" die we nu hebben, die het resultaat is van vijfentwintig jaar Chris Barber Band". Tijdens het concert in Amstelveen valt Barber een keer uit zijn rol. „Onze laatste nieuwe platen zijn in de pauze te verkrijgen". „Ice Cream" is uitverkocht. ADVERTENTIE lob van Reyn in oorprogramma larlene )ietriech AMSTERDAM Theater Carré in msterdam wordt in gereedheid 'bracht voor de avondvoorstelling maandag a.s. v. d. ongeveer 70- ,rige Mariene Dietrich. De Duits-Amerikaanse vedette, die )lgens de mare zowel letterlijk als guurlijk noten op haar zang heeft, voor haar optreden gekleed gaan een zo nauw sluitende robe, dat daarin geen trap zal kunnen afda- Aangezien de kleedkamers van arré zich op de eerste verdieping au het theater bevinden, heeft zij st dat er naast het podium een isorische kleedkamer wordt op- etrokken, zodat haar t op- en af- ran de trap zal worden be- >aard. vond in Carré begint pas om 21 en het optreden van Mariene ietrich zal niet de hele avond kun- vullen. Daarom heeft zij voor pauze een andere artiest nodig en aarbij ging haar voorkeur uit naar sn pantomime speler, zo deelt im- resario Paul Acket mee. De keuze op Rob van Reyn, die zeer ver- erd is mei de goedkeuring van Mar ine Dietrich. Hij zal niet alleen in 'arré, maai ook zaterdagavond a.s. het eerste optreden in Brussel, olgende week donderdag bij de erde en laatste voorstelling in Ant ierpen de avond openen. een miljoen gulden aan prijzen Iedere week stelt LOIS twee jeans be schikbaar (plm. 50,per stuk) voor de K.W.F.-puzzelaktie. De winnaars van deze LOIS jeans kunnen hun keuze maken uit vele modellen en kleuren die Saez-Vo- gels B.V. - Zwanen burg in zijn kollektie heeft. LEIDEN De Stichting Werk groep Poëzie Hardop "De Popu lier" bracht gisteravond in het LAK-theater teksten v. Lucebert De teksten werden gezegd en ge zongen door Ineke Holzhaus, Mar- nix Kappers en Henk Batenburgh, terwijl Antoine Oomen voor mu- sicale begeleiding op de piano zorgde. De teksten van Lucebert (pseudoniem van Lubertus Jacob Swaanswijk, letterkundige en beel dend kunstenaar) werden op zeer oorspronkelijke wijze door het drietal voorgedragen. In tegen stelling tot de teksten van Chris van Geel en Ida Gerhardt (decla matie van Henk van Ulsen) leen den teksten van Lucebert zich in het bijzonder tot meerdimensio nale overdracht. Het kon uitgroei en tot een samenspraak of een samenzang, terwijl bij de tekst 'De Amsterdamse School' voor Kappers de gelegenheid bestond de leerlingen ook werkelijk terecht te wijzen. Ook viel op het liedje 'Ik draai een kleine revolutie af', op muziek gezet door Antoine Oo men. De in 1924 in Amsterdam geboren dichter leidde tot 1953 een zwervend bestaan in Fran krijk en Italië tot hij zich in dat Jaar vestigde in Bergen (N.H.), de woonplaats van die andere ei genlijk veel grotere, dichter: A. Roland Holst. Toen hij zich in 1948 aansloot bij de 'Experimen tele Groep Holland' publiceerde hij ook zijn eerste gedicht in het tijdschrift 'Reflex'. Dat gedicht heette 'Minnebrief aan onze ge martelde bruid Indonesia' en eni ge fragmenten uit dit toch vrij bekende gedicht v. Lucebert wer den node gemast op deze avond van Sticht. Werkgr. Poëzie Hard op'. Hoewel de manier, waarop 'Wij zijn gezichten' werd gebracht zonder bijzonder aansprak, kon toch niet aan de indruk worden ontkomen, dat m en er niet in geslaagd is een totaalbeeld van het oeuvre van Lucebert te geven. Maar los van dit gegeven blijft toch duidelijk overeind, dat Ineke Holzhaus, H. Batenburg en Ma- nix Kappers met zowel 't initia tief als met de uitwerking er van zeer verdienstelijk bezig zijn. De idee poëzie hardop te brengen op een manier, die ook nog aan spreek en tot lezen van de betref fende dichter noodt is een grote verdienste. In hoeverre dit initia tief bij 't publiek uitkristalliseert door meer van de betreffende- dichter of dichteres te gaan lezen blijft een moeilijk te achterhalen zaak. Dat deze vorm van verba le expressie aanspreekt, bleek wel uit de, zeker voor een derge lijke gedichtencyclus, redelijke belangstelling. Wellicht had men wat meer kunnen voordragen uit Triangel in de jungle' of uit Lu ce berts overbekende „Val voor vliegengod' (1959). Dit blijft ech ter een persoonlijke keuze, die e- venmin het totale beeld van het oeuvre van Lucebert geeft. Men kan zich in rede afvragen, of men de adviezen heeft ingewonnen van A. Morriën, die de poëzie van Lu cebert tussen 1948 en 1963 bundel de en die algemeen als een groot kenner wordt gezien. Beslist nood zakelijk is dit overigens niet, wan neer men het accent op de decla matie (dus de zuiver persoonlij ke interpretatie van het oeuvre) legt. Dat men tenslotte zo goed als voorbijgegaan is aan Lucebert als beeldend kunstenaar getuigt van gedegen inzicht. A. C. KOEKEBAKKER JR. NEDERLAND I 18.15 Flexibele school, les 15 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Eens in je leven, filmreportage (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Topkapi, tv-film (AVRO) 22.15 Ronduit gezegd (AVRO) 22.20 Kunstgrepen, een programma o maken (AVRO) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Sol en Gobelet. de clowns (VARA) 19.30 Horen zien zwijgen, slapstick- en stommefilmfrag- menten (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Achter het Nieuws (VARA) 20.35 Colditz, tv-serie (VARA) 21.30 De Ombudsman, tv-serie (VARA) 21.55 't Wilhelmina, tv-serie (VARA) 22.20 Achter het Nieuws (VARA) 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) De hele familie Dassin, bij wijze van spreken, is vanavond present in de spannende film "Topkapi", die de AVRO uit zendt op het eerste net (20.2022.15 uur). Moeder Melina Mercouri speelt een dynamische avonturiersterdie in Istan- boels gigantische Topkapi-museum een drietal saffieren heeft ontdekt, waarvoor ze een hebzuchtige belangstelling koestert. Vader Jules, die de film ruim tien jaar geleden re gisseerde kan men zien als een politie-inspecteur in het Hilton-hotel van de Turkse havenstad. En zoon Joseph (toen 24) figureert als zigeuner op de kermis. Overigens een koste lijk verhaal (naar Eric Amblers thriller "The Light of Day") met veel humor dank zij vooral Peter Ustinov, die als stun telige gids fungeert in het gezlschap uitgeslapen figuren, dat Melina om zich heen verzamelt. Het zijn allemaal vaklui in bepaalde (criminele) sectoren en met hun hulp wil zij de dolk met de drie groene saffieren uit het museum stelen. Dat moet van boven af gebeuren, want bij ieder contact met de vloer treedt de alarminstallatie in werking Vorige keer sprak Wim NeiJ- man in het nieuwe IKOR-pro- gramma "Jouw beurt" met kin deren wier moeder overdag uit werken gaat, gisteren had hij een stuk of tien kinderen in de studio, wier vader of moeder "beroemd" is, althans algemeen bekend. Eerst zagen we hoe Steven, het zoontje van Toby Rix, met zijn vader meeging naar een voorstelling, daarna was er een studio-gesprek met Ingrid Postema, Paul Staartjes, Arjan Minister, Eric Neder lands Elftal, Rik FC Amster dam, Marieke Dominee en ande ren. Om de een of andere onna speurlijke reden had Wim Neij- man namelijk bedacht dat we wel de voornamen en ook wel de beroepen van de vaders van de kinderen mochten weten, maar niet hun achternaam. Behalve dan die van Steven, vanwege het filmpje, en van die kinderen die zelf hun naam ont hulden. Het nut van zo'n ma noeuvre zie ik niet in. Zij zaten daar toch Juist omdat zij een beroemde vader of moeder had den? En zij hebben toch ook hun eigen identiteit? In het NCRV- programma "De Jeugd van te genwoordig" viel het me ook al op dat een paar jongens en meisjes die in discussie gingen met een kamerlid ongenoemd, anoniem bleven, waardoor ik als tv-criticus vaag moest vol staan met "een Jongen merk te op", "waarna een meisje vroeg" etc. Blijkbaar gaat men er vanuit dat Je pas op Je 18de volwassen bent, stemrecht krijgt, en Je met een achter naam mag tooien. In "De tijd stond even stil", hoorden we dat er tien dagen lang tien graden vorst moet zijn om een 15 cm dikke ijskorst te verkrijgen die de vele duizen den schaatsers kan dragen van Leeuwarden via Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker en Dokkum terug naar Leeuwarden. Daar krijgen ze dan een medaille ter grootte van een kwartje met een gewicht van zeven gram. Zij hebben dan al bevroren ogen of andere bles sures, maar kunnen wel tot het einde hunner dagen zeggen dat zij de Elfstedentocht hebben uit gereden, wat voor Nederlandse begrippen ongeveer gelijk staat aan het overleven van Napoleons veldtocht tegen Rusland in 1813. Er kwam veel van deze he- roiek-tegen-de-klippen-op in het NCRV-programma van Han Baartmans, Jan van Hillo en hun medewerkers over, maar toch miste ik veel film-, televi sie- en fotomateriaal dat juist die laatste barre tocht van 1963 (precies anderhalve eeuw na Napoleons mislukte veldtocht), had kunnen illustreren. Ik had liever wat langer gepraat met Jeen van den Berg bijvoorbeeld dan met verslaggever Dick van Bommel, of fotograaf Harry Pot. NICO SCHEEPMAKER RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 23 JANUARI 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereld panorama. 18.5'3 Zojuist verschenen: boekbespreking. (S) Leger des kinderspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo magazine. Hilversum H AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek 7.2(MS)_Dag met een gaat- Heilskwartier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof: verzoekprogramma van ge wijde muziek. 1Q.55 Overdenking. 20.0 TIJd-serie (3). 22.10 De kerk informatie uit binnen- land. AVRO: 10.00 (S) Kleutertjeluls- popu- 1.00 Nieuws. 11.03 Rad: ■- Journaal). 11.30 (S) Knipperlicht: Nieuws. 22.40 (S) Hier en Nu. 23.00 Stroomversnelling en toch wèlvaren. serie lezingen (4). 23.20 (S) Album: minder bekende muzikale Romantiek, keersmagazine. 11.55 23.55-24.00 Nieuws. -• Hilversum n ting: 12.30 Uitzending voor de land- 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. P.P.: 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. IKOR: 18.30 Kleur: informatie r g 9.50 Den Haag vandaag. 20.00 20.15 (S) Salomé, opera Strauss, uitgevoerd door morgen dat. 13.25 Programma-c kop of andersom. 15.30 Pei 18.00 Nieuws. 16.03 1 gen dat. 16.05 Nova Z de horlogemakers uit? 17.30 Wel ingelichte kringen: rechtstreeks debat programma. 17.55 Mededelingen. i programma waarin wordt doorgepraat. 22.50 laat nii 13.25 '23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.02 Joost mag niet eten, met reportage van net iioogovenschaak- boordevol speciaal U-top-iO. 21.02 j mtie Tussen muzikale fruitmand: verzoekprogram ma van en voor zieken^ TROS: 10.08 Pep op drie. 11.03 Drie araaLt op ver zoek. NCRV: 12.02 (S) Drie tus sen de middag: Bij Barend. 13.03 (S) Hier en nu. 13.08 Drie tussen de mid dag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop- Kontakt: Het Frits Spits Verhaal. 16.0" l blues. 2Z.02 (S) De Hugo De Hitmeesters: de Daverende Dertig Show met de Nederlands- Kwiswijs. 23.0 nationale hitparade. Jazz-Sir: jazzy nightcap. 0.02 De Hugo VRIJDAG 24 JANUARI Hilversum 1 KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassiexc en moderne muziek. (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek Nederland I de hulsvrouw. les 13. NOS: 18.45 (K) Paulus de Bos kabouter. 18.55 (K) Journaal. TROS: zen, tv-serie. 19.35 (K) Boter kaas en eieren: spelprogramma. NOS 20.00 (K) 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Au bade: klassieke kamermuziek. (10.30 Nieuws.) NOS: 11.30 Blik op de derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: 12 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pau zeprogramma. (12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar). 14.00 Lie ven en Leven serie uitzendingen ov mensen op weg naar een toekomst (16). 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) In terlokaal op vrijdag: gevarieerd pro gramma voor Het Hollandse Huishou der grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) De hutsgeklutste (K) Musci-all-in. 23.20 Interview de Minister-President. NOS: 23.30-23.35 Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de Boska bouter. 18.55 (K) Journaal. AVRO: 19.05 (K) AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO 20.21 (K) Circus Internationaal. 21.10 (K) Kung Fu, 1). NOS: 23.40-23.45 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5