Flora-hal home Sierafor heeft een nieuw in grote Bollenstreekcorso rijdt gewoon op 26 april Directeur Keijzer: naar supermarkten in het buitenland Meeste bloemen gaan Leraren Frans: harde actie DEN HAAG De sectie Frans van de vereniging van leraren in le vende talen wenst een harde actie tegen het wetsvoorstel tot harmoni satie van de brugklassen. Ze heeft het Nederlands genootschap van le raren en het Mavo-verband verzocht hiertoe over te gaan nu het wets- voorstel dreigt te worden aangcko- De sectie stelt, dat het voor ieder- een overduidelijk is, dat het onder- wijs in het Frans door vermindering 0 van het wekelijks aantal lesuren van li 32 tot 30 ernstiger is getroffen dan 8 ieder ander vak en dat de harmo- nisatiewet aan dit onderwijs thans de doodsteek dreigt toe te brengen. In een telegram aan minister van n Kemenade van Onderwijs en Weten- 1 schappen heeft de sectie geëist, dat si- het wetsontwerp harmonisatie brug- u klassen wordt ingetrokken. Amende ring kan, aldus de sectie, slechts een compromis opleveren, dat niemand kan bevredigen. Uitgeschud... AMSTERDAM Een 26-Jarige Engelsman is in Amsterdam door drie mannen ontvoerd, bedreigd en uitgeschud. De Brit, dé artiest R.E., werd bij het Centraal Station door kleurlingen in een auto gesleurd, toen hij op de bus naar Schiphol stond te wachten. In de auto werd de Engelsman zo'n zes uur door de stad gereden. Zijn kleding werd stuk gesneden, hij werd in het gezicht ge stompt, beroofd van zijn bezittin gen en uiteindelijk uit de wagen ge gooid. RIJNSBURG/OEGSTGEEST/VOORHOUT "Sierafor" heeft een nieuw home. In de pas gebouwde verdeelhal van de Rijns- burgse bloemenveiling "Flora". De tot nu toe ingebruik zijnde ruimte was veel en veel te klein geworden voor dit explosief groeiende bloemenafzetbedrijf. In november 1968 werd het op gericht. In de laatste twee maanden van 1968 en het gehele jaar 1969 werd een omzet van ongeveer f \Vz miljoen bereikt en eind 1974 zat men al aan een jaaromzet van f 7% miljoen. Door Cees Combee Niet eenvoudliig Energieke Frits R. Keijzer (nu 341 en woonachtig in Voorhout is van het eerste uur af directeur van "Sierafor". Deze naamloze vennoot schap werd opgericht door de Kring Bloemenveilingen en een aantal bloemënexporteurs. De verdeling van de aandelen was fifty-fifty. Dus ieder vijftig procent. "Sierafor" dankt zijn ontstaan aan de des tijds al sterk gevoelde behoefte te komen tot ontwikkeling van nieu we afzetgebieden. De produktie van bloemen en planten breidde zich toen zeer sterk uit. Van twin tig tot dertig procent. De afzet groefde wel mee, maar het liep alle maal over dezelfde kanalen. "Sie rafor" kreeg tot taak nieuwe afzet gebieden te zoeken. In het bijzon der op het gebied van de super markten. Die opzet mag geslaagd Negatieve rente in Zwitserland om vreemd geld te kunnen weren BERN (AP) De Zwitserse over heid heeft gisteren de tot nu toe ra- dikaalste maatregel genomen om de stroom van vreemd geld te stuiten, en wel door alle nieuw-gestorte uit het buitenland afkomstige gelden, zeer zwaar te belasten. In een communiqué van de Zwit serse Nationale Bank wordt gezegd dat op die gelden gestort door. niet-ingezetenen, een "negatieve ren te zal worden berekend van 40 pro cent. Dat was tot nu toe 12 procent. De nieuwe maatregel treft alle be dragen in franks die door niet-ingeze tenen sinds 31 oktober van verleden Jaar op Zwitserse banken zijn ge stort. Twee maanden geleden was daarop een negatieve rente van 12 percent ingegaan maar dat had blijkbaar niet kunnen verhinderen, dat er meer geld het neutrale Zwit serland bleef binnenstromen. Keijzer kwam als achtentwintig jarige aan het hoofd te staan van deze nieuwe onderneming. Geen eenvoudige zaak. Hij kende echer het bloemenvak al door en door. Dat was in zijn voordeel. Deze in Zwolle geboren en in Oegstgeest ge togen bloemenexpert bezocht de middelbare tuinbouwschool in Aals meer, waar hij in 1958 eindexamen Jaar werkte bij een kwekerij op het Engelse Kanaaleiland Guern sey, vervulde vervolgens zijn dienst plicht en was daarna werkzaam bij een handelskwekerij in Aalsmeer. In overleg met zijn patroon begon hij zelf snijbloemen en potplanten te verkopen. In 1965 werd hij be noemd tot directeur van "Sierex" in Lisse en drie Jaar later nam hij de leiding van het Rijnsburgse "Sie rafor" op zich. Dat werk lag Keijzer. Hij wist bekwame medewerkers om zich heen te verzamelen en begon ge- lijkijdig te opereren op de Neder landse en Duitse markt. Eenvoudig was dat niet. Er moesten namelijk allemaal nieuwe kanalen worden aangeboord om een redelijke omzet te bereiken. Nu, na ruim zes Jaar is het zo, dat negentig procent be stemd is voor het binnenland. Be kwaam inkoper van "Sierafor" is de Rijnsburger Wim Zwaan. Hij koopt dagelijks van allerlei soorten bloemen duizenden en dui zenden bossen in. Deze worden dan in de verpakkingsruimte omgepakt in bossen van vijf, zeven en tien stuks. Netjes in oellofaan, zodat de klanten ze maar in emmers water behoeven te zetten in de bloemen- afdeling van het warenhuis of ande re zaken. Vooraf offerte Keijzer nadrukkelijk: "Wij maken onze offertes altijd vooraf. De grootwinkelbedrijven geven namelijk iedere week op wat voor soorten bloemen en planten ze in de daar op volgende willen en kunnen aan bieden. Het gaat allemaal in het groot. Wel wil men vooraf de prijs weten. Die geven we dan op en we zfjn er begrijpelijk aan gebonden. Het kan wel eens mee en wel eens te genvallen. Je weet nooit precies wat bijvoorbeeld de tulpen de volgende week op de veiling gaan doen. Duits land staat met zestig procent van de afzet ver aan de top, daarna vol gen Oostenrijk, Zwitserland en Bel gië met ieder veertig procent en ten slotte Canada en Nederland met vijf procent. We zijn thans ook aan het werk om in Frankrijk een afzetge bied te creëren. Doordat de verkoop formule en de wijze van aanpak suc cesvol bleken te zijn is een aantal ex porteurs op hetzelfde gebied gaan werken. Met als gevolg, dat wij als "Sierafor" een vrij zware concur rentie hebben gekregen en scherp moeten calculeren. Duitsland en Zwitserland bewerken we zelf van uit Rijnsburg en in de andere landen hebben we agenten, die daar onze relaties gaan bezoeken. In Canada hadden we eveneens zo'n vertegen woordiger, maar nu gaan we het daar ook zelf doen". Tijdens het gesprek zijn er al et telijke telefoongesprekken met Duits land en Zwitserland gevoerd. De te lefoon in Keijzers smaakvol en met veel planten ingerichte kantoor staat niet stil. De relaties willen graag weten of de bestellingen kunnen wor den uitgevoerd en wanneer men de gekochte bloemen en planten kan ver wachten. Het vervoer in Europa ge schiedt allemaal over de weg en voor de verzendingen naar Canada, wordt van de luchtverbindingen Ca nadian .Pacific Air gebruik ge maakt. Forse stijging Dat de goedlachse Keijzer erin is geslaagd een steeds ruimer afzetge bied te krijgen blijkt duidelijk uit de omzetcijfers: van november 1968 tot en met december 1969 f 1.500.000 in 1970 f2.900.000,- in 1971 f3.200.000 in 1972 f 3.900.000 in 1973 f 5.500.000 en in 1974 f 7.500.000. Het betreft bloe men en planten. De tulpen worden bijvoorbeeld verpakt in eenheden, van vijf, zeven en tien stuks. Het feit doet zich voor, dat men de laatste tijd in het buitenland ook meer gepor teerd raakt voor grotere verpakkin gen. Het hoofdbestanddeel van de omzet bestaat uit tulpen en nareis- Keijzer is erg blij met de nieuwe hal van tweeduizend vierkante me ter. die sinds kort on-officieel inge bruik is genomen. De officiële ope ning geschiedt eind februari. Men wil eerst een inwerkperiode hebben om straks bij de opening het bedryf in vol ornaat te kunnen tonen. Nieuwe hal In die machtige hal bevinden zich aan de zijkanten de kantoren voor directie, bedrijfsleiding, boekhouding en administratie. Ze zijn allemaal keurig, maar bepaald niet overdadig ingericht. Aan telefoontoestellen geen gebrek. Heel veel zaken worden te lefonisch afgedaan. Ook beschikt men over telexen. Erg gezellig is de "bar" - vroeger zou men kantine zeggen - voor 't personeel. Dat kan daar tus sen het werk door een kopje koffie of een frisdrankje nuttigen en in de pauze de (meegebrachte) boter hammen opeten. Rondom een bar, waar aan men echter niet kan zitten, zijn groene houten tafeltjes en stoelen gegroepeerd. De indirecte verlichting zorgt voor een stemmige sfeer. In de verwerkingdhal staan acht tien af wikkelautomaten, zeven lopen de banden en een automatische do- zenpakmachine voor het verzendklaar maken van de bloemen. "Sierafor" heeft momenteel twintig mensen in vaste dienst en, afhankelijk van het seizoen, zes.ig tot tachtig dames, die op "part-time-basis" de aangekochte bloemen ompakken in oellofaan om- "Sierafor"-directeur Frits R. Keijzer (34) is erg gelukkig met het nieuwe, 2000 m2 grote, onder komen in de pas gebouwde ver deelhal van de Rijnsburgse bloe menveiling "Flora". De behuizing, die men tot nu toe had werd, door de uitbreiding van de ver koop van bloemen en planten aan supermarkten in binnen- en bui tenland, veel te klein. Vorig jaar werd een omzet van f 7Vi miljoen bereikt. Alles wordt in het werk gesteld het afzetgebied te ver groten. "Sierafor" levert niet al leen bloemen in Europa, maar wekelijks gaan er met Canadian Pacific Air ook honderden dozen met vooral bolbloemen, zoals tul- hulsefls. Om de bloemen te bewaren heeft men de beschikking over drie grote koelcellen van elk driehonderd kubieke meter. Tenslotte zegt Keijzer: "We zijn erg gelukkig met dit nieuwe onder komen. Evenals het vorige huren we dat van de bloemenveiling "Flora". Nu lopen mijn medewerksters en medewerkers elkaar niet meer in de weg. Bovendien hebben we de be schikking gekregen over voldoende opslagruimten voor de dozen en het papier, dat we gebruiken. Het is een hele vooruitgang. Wat ik zo belang rijk vind is, dat door deze grotere ruimte het werkklimaat aanzienlijk is verbeterd. Zonder uitzondering be schik ik over mensen die zich geheel voor ons bedrijf inzetten. Dat mag meen ik, best eens worden gezegd". "Sierafor"-direoteur Keijzer is nu in Berlijn om acte de presence te geven op de "Grüne Woche". In een stand laat hij de bezoekers zien hoe bloemen in supermarkten verkocht moeten worden. Democraten zijn voor benzine rantsoenering WASHINGTON De leider van de i Democratische fractie in de Ameri kaanse Senaat, Mike Mansffeld, en 1 een vooraanstaande Republikeinse f senator, Lowell Weicker, hebben gis teren bekendgemaakt dat zij een wetsvoorstel zullen indienen waar- door de benzine in de Verenigde Sta ten binnen zestig dagen op de bon moet zün. Het Witte Huis liet echt-r weten dat president Ford nog steeds tegen verplichte benzinerantsoene ring is als middel om het brandstof verbruik te beperken. De woordvoerder van president Ford zei dat benzinerantsoenering een half Jaar voorbereiding vergt. Boven dien brengt het kosten ter groo fe van twee miljard dollar per jaar met zich mee. Twee Leidse hoogleraren op voordracht pen en narcissen, naar Canada. Foto boven de nieuwe hal met de verpakkingsmachines en foto on der directeur Keijzer. BENOEMD LEIDEN Dr H. de Vries, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de economische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam, is aan de Leidse universiteit benoemd tot lector in de economische geschiede nis. VOETBAL Na onderling over leg en goedkeuring van de KNVB hebben FC Dordrecht en NEC be sloten hun gestaakte competitiewed strijd niet op 9 februari zoals oor spronkelijk was vastgesteld, maar op zaterdag 8 februari om 16.00 uur uit te spelen. FC Dordrecht zal de resterende 34 minuten van de thuis- westrijd met een achterstand van 0-1 ne negen spelers moeten uitspe len. Scheidsrechter is Jan Keizer, die door de KNVB werd aangewe zen in plaats van Siem Wellinga, die het duel destijds staakte. Hoge Raad LEIDEN DEN HAAG De Twee- I de Kamer heeft gisteren twee voor- drachten opgesteld voor de benoe- r ming van twee raadsheren in de Ho- fc ge Raad. Op de eerste voordracht V is als derde geplaatst de Leidse f hoogleraar prof.mr. W. Haardt, ter- I wijl prof. dr. K. Antal de Felsö?el- Ier, eveneens hoogleraar in Leiden, b 'voorop staat op de tweede voor- i dracht. De benoemingen geschieden i door de Kroon. In de Hoge Raad ziin vacatures ontstaan door het vertrek van mr. C. de Meijere, die is be- i noemd tot vice-president van de Ho ge Raad. en van mr. Ch. Ensche de, die een bijzondere opdracht i heeft aanvaard. Ondanks bestand Sinds op 11 december in Rhodesië een bestand van kracht werd hebben Rhodesische troepen zeker 20 terroristen gedood, aldus een officieel Communiqué in Salisbury. Vijftien van hen zijn na 13 januari gedood. Over de eigen verliezen is niets meegedeeld. Eer der is wel de dood van zeven blanke Zuidafrlkaanse politiemannen in Rhodesië gemeld. Steun Vier bekende Russische auteurs die in ballingschap leven, hebben een beroep op de wereldopi nie gedaan het lot van de gearres teerde Joegoslavische auteur en fi losoof Mihajlo Mihajlov te helpen verlichten. In hun appl zeggen Alexander GalitsJ, Wladimir Maxi- mow, Wlctor Nekrassow en Andrei Sinjawski, dat zij niet zouden we ten welke wetsovertreding Mihajlov begaan zou kunnen hebben, "behal ve dat hij een eigen mening heeft, en hiervoor opkomt". Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Ingrid dr. v. J. j. van der Blom en C. A. van Steeden; Sven Eric zn. v D J van Kooten en S. Webbers; Ingrid dr. v. H. Korbijn en A. Hage; Pauliene Ma ria dr. v. P. C. J. Bollen en P. T. M. en dr' V' P' H' J" Vogels OVERLEDEN C. Trossel (84) echtgenote van L. P. M. Door Cees Combee LISSE "Neen, dat ogenschijn lijk zo vroege "voorjaar" er kan nog van alles gebeuren, want de natuur regelt zichzelf en het is toch nog winter heeft geen in vloed op de datum van het Bollen- streekcroso. We rijden op zaterdag 26 april en daarmee uit. Een alter natief is niet voorhanden. In bin nen- en buitenland is die datum al bekend gemaakt. Men weet, dat het de laatste zaterdag van april is. Daar houden de toeroperators re kening mee. Trouwens affiches, fol ders en corsokrant zijn al nagenoeg gereed". Dat zegt Piet Goemans, één van de leden van het dagelijks bestuur van de Stichting "Bloemen corso van de Bollenstreek". Toeristisch gezien ligt het ver vroegen of verlaten van de corsoda tum wel heel erg moeilijk. Dat heeft de tijd voor 1967 bewezen. Toen werd er op wisselvallige data gere den. Van 1949 tot en met 1955 werd wel de hand gehouden aan die laatste zaterdag. Dat bracht op 't gebied van de bloemen wel eens de nodige problemen mee. In 1956 trok de bloemenstoet op 5 mei door de streek en een Jaar later was dat 13 april. Om in 1958 weer een sprong te maken naar 10 mei. Een verschil van maar liefst 27 dagen. In 1967 werd op aandrang van de binnen- en buitenlandse reisbureaus en toe- ringcarbedrijven het besluit geno men om steeds als corsodatum de laatste zaterdag van april aan te houden. Steeds vroeger maken vooral de buitenlandse toeroperators de laat ste jaren hun reisprogramma's op Nu reeds worden bijvoorbeeld over al in Duitsland één- en meerdaagse tochten aangeboden naar de Bol lenstreek met een bezoek aan Keu kenhof en het corso. We hebben jaren gekend, dat het corso een week of veertien dagen werd uitge- stelcf omdat er geen bloemen waren om de wagens te tooien. Dat ge schiedde vaak na een koude winter. De reisorganisatoren waren daar door gedwongen hun tochten uit te stellen of te annuleren. Geen eenvoudige zaak, want veelal had men in de badplaatsen Katwijk en Noordwijk al een groot aantal bed den gereserveerd. Het bracht extra kosten mee om van die overeen komsten af te kopen, en ook om be paalde reizen niet te laten door gaan. Daarom werd die vaste da tum ingevoerd. Heeft die vroege groei van het bollengewas nu invloed op de hoe veelheid bloemen, die voor het Bol lenstreekcorso nodig zijn? Goe mans lachend: "Ik geloof van niet. Bloeien de hyacinten bijvoorbeeld veertien dagen vroeger, dan is er altijd gelegenheid de gesneden trossen in de koelhuizen op te slaan. Bovendien zijn we .hoewel het na tuurlijk traditie is, niet "getrouwd" aan uitsluitend hyacinten. We kunnen altijd andere bloemen gebruiken, bijvoorbeeld late tulpen. Zoals de zaken er thans voorstaan is het gewas vooral de narcissen veertien dagen tot drie weken vroeger dan normaal. Dat wil ech ter niet zeggen, dat dit uiteindelijk ook het geval zal zijn. Wanneer er wat kou mocht komen, dan wordt de groei sterk geremd. Ik heb het al gezegd: de natuur is een raar ding, we hebben die groei (gelukkig) niet in onze hand en moeten maar af wachten hoe alles loopt. Ook nu. Vo rig Jaar hebben we geconstateerd, dat we die hyacintentrossen heel goed tien tot veertien dagen in de koelhuizen kunnen opslaan. Dan zien ze er nog zeer goed uit als ze op de wagens worden geprikt. Neen angst dat we het corso niet kunnen laten doorgaan of dat het niet zo moo) wordt als voorgaande Jaren hebben we zeker niet. Ik ben ervan overtuigd, dat er tooh nog voldoen de bolbloemen voorhanden zullen blijken te zijn". Inmiddels is men in de Bollen streek druk bezig met het voorberei den van het 27ste corso. Aan de hand van de door "corso-generaal" Jos van Driel en zijn zoon Cees gemaak te ontwerpen het ls voor Van Driel zijn 25ste corso zijn de smeden Anton Heemskerk (Noordwijker- hout) en Leo de Niet (Warmond) al begonnen met de voorbereidingen voor het maken van de geraamten van de praalwagens. Dat is een werk dat vele weken vergt. Daarna is het woord aan de mannen, die deze ijze ren figuren met stro bedekken Het overlijden van administrateur Arie Wesselo 76) heeft het bestuur van de stichting voor de nodige pro blemen gesteld. Hij was een bijna niet te evenaren figuur, die dertien jaar lang de financiële touwtjes steeds weer aan elkaar heeft weten te knopen. Een man. die heel veel voor het corso heeft betekend en aan wie het te danken is. dat het finan cieel hoe moeilijk de zaken vaak ook lagen altijd weer rond kwam.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4