Vakbond onder communistisch gezag gesteld Ovambo's naar stembus ondanks boycot-oproep ^erkt Turkije mee aan Cyprus-scenario van Kissinger? Verdeeldheid in Portugal KOERDEN DRONGEN AMBASSADE VAN ZWEDEN BINNEN Onderzoek naar dood van Franse bisschop Aanstaande moeder. Bel [meteeneven. moeders Landsat-2 op weg jONDERDAG 23 JANUARI 1975 PAGINA 13 •oor lichael Stein ino Rossides. de afgevaardigde van republiek Cyprus bij de jrenigde Naties, heeft opdracht kregen bij de Veiligheidsraad een ^cht in te dienen tegen Engeland. is een loos en machteloos baar zonder enige consequenties, kar de regering van aartsbisschop kkarios is na de voortdurende togingen tegen de Britse diploma- Ike vertegenwoordiging in Nicosia (1 gedwongen iets te doen. kkarios weet ook wel dat hij bij I Veiligheidsraad geen verhaal kan fjgen, omdat de westelijke mo- hdheden hem niet zullen steunen, (erker nog, de klacht is in feite tot I verkeerde gericht. Want achter I Britse regeringsbeslissing van de (gelopen week om de 8.500 (irks-Cyprioten vanuit de Britse fcerbasis Akrotiri op Cyprus naar urkije te laten gaan, schuilt zware juk van de Verenigde Staten op (ïgeland en weer van Turkije op de fcrenigde Staten. Een druk, waar in de Engelsen kennelijk geen weerstand meer hebben kunnen bieden, hoewel ze dat waarschijnlijk wel graag hadden gewild. De Grieks-Cyprioten zeggen open lijk, wat de Turken in stilte hopen: de 8.500 Turks-Cyprioten, die na de staatsgreep van de fotograaf-moor denaar Nicolas Sampson tegen Markarios voor hun leven vluchtten naar de bescherming van de Britse souvereine basis, zullen na hun komst naar Turkije direct weer terugkeren naar Cyprus, maar nu naar het door de Turken veroverde noordoosten. Daarmee zou opnieuw een stap gezet zijn in de richting van een feitelijke verdeling op geografische basis van het eiland, waarnaar de Turken en de Turks-Cyprioten voortdurend stre- De Grieks-Cyprioten hadden de Engelsen de afgelopen maanden voortdurend verzocht de vluchtelin gen niet te laten vertrekken, zolang de Grieks-Cyprische vluchtelingen niet terug mogen keren naar het door de Turken bezette deel. Engeland, dat officieel neutraal wil zijn in het Grieks-Turkse conflict, besloot aanvankelijk inderdaad niets te doen en de kwestie over te laten aan de onderhandelaars Clerides en Denktash, die namens de beide ethnische gemeenschappen bespre kingen voeren over de dringende sociale en economische problemen van het eiland. Een van die problemen in feite hèt probleem is dat van de vluchtelingen. De wijze, waarop dit al dan niet opgelost zal worden, zal bepalend zijn voor de politieke toekomst van het eiland. Sinds december stond Londen onder zware Turkse pressie om nu eindelijk eens het probleem van de Turks-Cyprische vluchtelingen op te lossen. De regering in Ankara stak niet onder stoelen of banken, hoe onmenselijk het was van de Britse regering de vluchtelingen als een soort gevangenen op de basis vast te houden. Het Turkse ongenoegen werd onder meer vertolkt door de boycot van Britse diplomatieke recepties. Aan de andere kant stelde Makarios, gesteund door de Griekse regering, dat de Turks-Cyprioten de eigendommen van de Grieks-Cyprio ten onmiddellijk zouden overnemen, zodra ze naar Turkije en vandaar naar noordoostelijk Cyprus gebracht werden, en zodoende aan de toch al lange reeks van voldongen feiten een nieuw „Turks Neit" zouden toevoegen. Niet alleen de Turkse regering was ongeduldig, maar ook de Ameri kaanse regering* Op 5 februari loopt de termijn af. die het Congres heeft gesteld voor de militaire hulpverle ning aan Turkije. Als er tot die datum geen vorderingen zijn ge maakt bij het oplossen van de Cyprus-crisis, mag de Amerikaanse regering geen militaire hulp meer aan Turkije geven. Kissinger is ervan overtuigd dat uitvoering van deze wet catastrofaal zou zijn voor de VS en voor de NATO. Turkije is strategisch gezien te belangrijk om als bondgenoot te laten vallen. Maar er kan tot 5 februari nauwelijks een bevredigende oplos sing gevonden worden voor de Cyprus-kwestie, om de eenvoudige reden dat Turkije sinds maanden met een onoplosbare regerings-crisis zit en de regeringszaken slechts tijdelijk door een groep onafhanke lijke technocraten behartigd worden. Zij zitten met stilzwijgende goed keuring van de strijdkrachten in het zadel, maar hebben van niemand volmacht om zaken te regelen van levensbelang en als zodanig wordt de kwestie Cyprus beschouwd. Kissinger wil nu bereiken dat de Turken een gebaar maken. Alge meen wordt verwacht dat Turkije in principe bereid is de havenstad Famagusta aan de Grieks-Cyprioten terug te geven. Famagusta is namelijk niet door het Turkse leger met Turks-Cyprioten bevolkt; de stad is nog steeds leeg. Bovendien zijn de Turken niet in staat om de economie in het door hen veroverde deel weer op te bouwen. De teruggave van Famagusta aan de Grieks-Cyprioten zou het Ameri kaanse Congres in staat stellen zijn anti-Turkse wet weer in te slikken. En de Turkse regering zou zo'n gebaar kunnen maken, als de kwestie van de vluchtelingen op de Britse basis „bevredigend" is gere geld. Dit typisohe Kissinger-scenario gaat er echter vanuit, dat de Turkse regering na voldoende concessies van Griekse zijde (in dit geval van Britse zijde) in staat is beslissingen te nemen, die de Turkse publieke opinie tegen de haren instrijken. wagen dat nu Juist te betwijfelen. Sinds de oktober-oorlog 1973 drijft Turkije steeds meer de Arabische kant op, weg van het Westen. Gevoelens van solidariteit met mede-moslims en van verbittering over de pro-Griekse houding van het Westen sinds de tweede Turkse aanval in Cyprus spelen hierbij een rol. Nog belangrijker is dat Turkije met ernstige economische problemen zit, die in de naaste toekomst alleen maar kunnen verergeren als dankzij de economische crisis in West-Euro pa duizenden Turkse gastarbeiders ontslagen en naar huis gestuurd worden. Tijdens de gevechten op Cyprus werd al duidelijk, dat Turkije zich bewegingsvrijheid van de Amerika nen had gekocht door met verscheidene Arabische landen af spraken te maken inzake leveranties van olie en wapens, in ruil voor politieke steun tegen Israël en de opstandige Koerden in Irak. Verdrag Kortgeleden kwam die tendens nog scherper tot uitdrukking, toen Turkije een spectaculair verdrag sloot met Libië. In ruil voor goedkope olie en geld van Libische kant. zal Turkije technici op allerlei gebied sturen (waardoor de werk loosheid verlicht wordt) en zullen er gemeenschappelijke projekten wor den gestart op economisch en zelfs op militair gebied. Turkije, dat zich tot voor kort nog principieel afzette tegen zijn verle den en volgens de lijn van Ata turk alleen maar Europees en westers wilde zijn, herinnert zich opeens zijn eeuwenoude banden met de Arabische wereld. En in het klimaat van de Russisch-Amerikaanse ont spanning past het niet meer als front tegen de Russen dienst te doen. Vandaar, dat Kissinger gelijk had, toen hij tevergeefs het Amerikaanse Congres waarschuwde dat openlijke druk op Turkije alleen maar het omgekeerde resultaat zou hebben. Vandaar echter ook, dat zijn hoop op een Turkse concessie van betekenis in de naaste toekomst wel eens ij del zou kunnen zijn. .ISSABON De Portugese Tegering heeft gisteren een vakbondswet goedgekeurd die liepe verdeeldheid heeft gezaaid in de aan het bewind zijnde coalitie. De wet, die met cht tegen zeven stemmen werd aangenomen, stelt de vakbonden in feite onder commu- tistisch gezag door hen te verplichten zich in een federatie te verenigen. Amin wenst naar Engeland te komen LONDEN President Amin van leganda heeft koningin Elizabeth toen weten, dat hij in augustus naar ingeland zal gaan om de bevrü- ingsbewegingen in dat land van ad- ïes te dienen zo heeft radio-Oegan- la omgeroepen in een uitzending die li Londen is opgevangen. In een boodschap aan koningin jlizabeth zei de Oegandese presi- lent, dat hij thans reeds zijn be- Dek aankondigt teneinde haar Üimschoots de tijd te geven rege- Ingen te laten treffen voor een |w>mf or tabel verblijf van mij in uw ^nd". Amin zegt verder, dat hij alle de- n van het Verenigd Koninkrijk wil ezoeken, met inbegrip van Schot- rnd, Wales en Noord-Ierland. „Ik zou gaarne van de gelegenheid ebruik maken om die volken te preken, die strijden voor zelfbe- chikking en onafhankelijkheid van w politiek en economisch stelsel", ldus Amin volgens radio-Oeganda. De Oegandese president heeft ook e wens te kennen gegeven, dat hij 11 spreken met Aziaten die in Oe- anda hebben gewoond maar thans Engeland verblijven. Hij zou dan eze Aziaten, die hjj in september 972 uit Oeganda zette, willen zeg- dat zy daar niet gemist worden. Referendum in Zuid-Korea iEOEL President Park Tsjoeng- lee heeft officieel een referendum langekondigd over de controver- iële grondwet van Zuid-Korea. Hij leeft er de uitspraak aan verbonden hij zich zal terugtrekken als de ag afkeurend is. In een toe- praak voor de televisie zei hij het eferendum te beschouwen als een ertrouwensvotum. Het wordt half ebruari verwacht. In het afgelopen half jaar zijn de •testen tegen de grondwet sterk oegenomen omdat ze de president >ijna onbeperkte bevoegdheden geeft. )e wet werd eind 1972 aangenomen oen in het land de noodtoestand van :racht was en oppositionele groe- >eringen hebben meer dan een Jaar :ampagne gevoerd om ze gewijzigd krijgen. De Jongste stap van de iresident heeft woensdag opnieuw ritiek van deze groepen uitgelokt, menen dat het geen zin heeft referendum te houden onder be staande wetten die het voeren van lampagnes door politieke groeperin- 5en, individuelen en persinstanties verbiedt. Socialisten en de centrum-linkse volksdemocraten (PFD) hebben haar afgewezen als ongrondwettige maat. regel die het proces van democrati- cering. bedreigt. De wet werd gesteund door de communisten en de beweging van de strijdkrachten die het kabinet domi neert. De zeven militairen hebben met de ene communist meegestemd om de wet er door te krijgen. Twee van hen, zo is bekend, waren tegen de eenheidsvakcentrale, maar zij waren gebonden aan een eerder be sluit van de opperste raad van de beweging der strijdkrachten dat de eenheidsvakcentrale er moest komen. Zij moet nog de goedkeuring hebben van de staatsraad, maar aangezien de strijdkrachten tweederde van de 21 zetels van deze raad bezetten wordt dit niet als een obstakel ge zien. voordat in maart verkiezingen wor den gehouden. Socialisten en PPD verwachten dat de verkiezingen hun een meerderheid zal geven. Zij zeg gen dat de communisten oneerlijk voordeel hebben door het monopolie en de censuur op het nieuws en ma nipulatie van arbeidscomité's en studenten. Zij verdenken de commu nisten ervan af te sturen op een linkse militaire dictatuur. Kerncentrales Spanje is van plan in de periode van 1977 tot en met 1982 twintig kerncentrales te bou wen met een totale capaciteit van 20 miljard kw. Twee centrales moe ten in 1977 klaar zijn, twee in 1978, drie in 1979, negen in 1981 en vier in 1982. Spanje bezit thans drie kerncentrales en een zestal is in aanbouw of zal gebouwd worden De 17-jarige Bonnie met haar 18-jarige man Caly Dixon en hun 12 dagen oude dochtertje Alisa Marie. De baby is de jongste mens, die ooit een pacemaker kreeg. Zij was op dat moment pas twee dagen oud. Artsen van het Memorial ziekenhuis in Long Beach brachten de pacema ker in, nadat zij hadden vast gesteld. dat de baby een ern stige hartkwaal heeft. De Socialisten moeten of zij deei blijven uitmaken van de voorlopige regering. De socialistische partijleider Mario Soares zei dat zijn partij zondag een besluit wil nemen. ..Dit is een fundamenteel debat en voor ons is het buitengewoon ernstig dat het project is goedkeurd", zei hij. Het is overigens niet waarschijn lijk dat de socialisten de regerinf zullen verlaten nu de PPD, waarmee Soares en de zijnen zich solidair heb ben verklaard, al heeft laten weten niet uit het kabinet te zullen stap pen. Dat gebeurde op een vergade ring die tot ver na middernacht duurde. Er werden door PPD-kop stukken negen lange redevoeringen gehouden. Telkens werden de spre kers onderbroken door de menigte die luid de leus „verkiezingen, ver kiezingen" aanhief. Wanneer socialisten en PPD zich uit de regering zouden terugtrekken lopen zij het rlsioo dat de commu nisten en hun sympatisanten alle machtsposities in handen nemen ADVERTENTIE Geef een kleine moeite,voor een groot geluk. Janssen-Niemeijer U belt vooreen nieuw leven. PARIJS tUPI. REUTER) Kar dinaal Francois Marty, voorzitter van de Franse bisschoppenconfe rentie, heeft opdracht gegeven tot een kerkelijk onderzoek naar de omstandigheden waaronder de 57- Jarige mgr. Robert Tort, bisschop van Montauban, op 16 januari in Parijs overleed. De politie trof de stoffelijke res ten van de bisschop in een Parijs hotel aan tat door prostituees wordt gebruikt voor de uitoefening van hun beroep. De directrice van het hotel had tegen de politie ge zegd dat de bisschop op het trottoir voor het hotel was overleden en da zij het lijk naar binnen had la ten brengen in afwachting van de komst van de politie. Volgens het politierapport was een in allerijl ontboden arts tot de conclusie ge komen dat mgr. Tort aan een hart aanval was bezweken. Van kerke lijke zijde is meegedeeld dat de bis schop plotseling onwel was gewor den in de Rue du Ponceau, „een straat in een wijk waar hij van plan was de avond door te brengen in de woning van een vriend die met hem in de oorlog gevangen heeft gezeten". Een woordvoer der van het bisschoppelijke bureau in Montauban, het diocees waar van mgr. Tort sinds 1970 bisschop was, liet weten dat naar Parijs was gegaan om daar op 16 januari een bijeenkomst van de bisschoppelijke commissie bij te wonen. Het satirische weekblad Le Ca nard Enchainé dat regelmatig kri tiek uitoefent op de gevestigde or de, bracht een verhaal over de om standigheden van de dood van mgr. Tort. Hij liet ook weten dat de vriend die mgr. Tort wilde bezoe ken, zich nog steeds niet bij de po litie heeft gemeld. Le Canard En chainé heeft destijds ook het eerste verhaal gepubliceerd over de dood van kardinaal Jean Danielou in de flat van een nachtclubdanseres. De kerkelijke autoriteiten beaamden later dat de kardinaal in de flat van de nachtclubdanseres was overleden, maar ontkenden met na druk dat hij toen iets gedaan zou hebben 'dat overenigbaar was met zijn roeping en ambt". BASIS VANDENBERG Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft van de basis Vandenberg in Californië een satelliet van het type „Landsat-?* gelanceerd. Een veertig landen en vier inter nationale organisaties nemen deel aan dit project dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Kissinger, heeft omschreven als een „veelbelovende bijdrage voor een ra tionele opzet van de produktle". Het program van de Landsat-2" heeft betrekking op het onderzoek van alle hulpbronnen van de aarde en van zaken als de lucht- en water vervuiling en de beweging van de ijsmassa's aan de twee polen. De 891 kg wegende kunstmaan moet in een cirkelvormige baan op 920 km hoogte om de aarde draaien. Stakers weer aan het werk in Pamplona centrum Pamplona zijn gisteren weer aan het werk gegaan nadat de span ning was afgenomen doordat 44 mijn werkers hun bezetting van een potas- mijn hadden beëindigd. Zij hielden de mijn 15 dagen lang bezet. Nog slechts 500 van de in het geheel naar schatting 20.000 stakers zijn nog niet naar hun werk teruggekeerd. De staking was een solidariteitsbetuiging met de bezetters van de potasmijn. die dinsdag door een tekort aan voed sel de mijn verlieten. De politie heeft geen der mijnwerkers gearresteerd, die zich in de mijn hadden opgeslo ten, uit protest tegen de schorsing van duizend andere mijnwerkers voor de duur van twee maanden. Tijdens deze schorsing zou geen loon betaald worden. Boete De Spaanse priester Je sus Echevarria van de parochie van Onze Lieve Vrouw in Tudela bij Pampola is beboet met 50.000 pese tas omdat hij in zijn zondagse preek sympathie had betuigd met stakers in Navarra. Een tweede priester van dezelfde parochie, Alfonso de Carlos, en een priester van de pa rochie van de heiligen Cosmos en Damianus in Abdoain in Navarra, werden in Pamplona door de poliiie verhoord voor het uiten sympathie. Ontmoeting Vergegenwoordigers m de Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse Republikeinse leger, hebben gisteravond op een geheim gehouden plaats in Belfast een on derhoud gehad met medewerkers, van de Britse staatssecretaris voor Noord-Ieriand, Merlyn Rees. ONDANG WA'JOHANNESBURG (DPA/REUTER) Ondanks een boycot-oproep van de bevrijdingsbe weging voor Namibië (zuidwest-Afri- ka), Swapo, heeft 55 procent van de kiesgerechtigden in Ovamboland deel genomen aan de verkiezingen van vorige week, zo hebben functionaris sen in Ondangwa meegedeeld. Het stamhoofd Filemon Elifas meent dat de verkiezingsuitslag ovamboland'op de weg naar onafhankelijkheid heeft gezet'. Hij verklaarde dat de uitslag een zware slag betekent voor Swapo die onafhankelijkheid voor Namibië als geheel verlangt en zich verzet tegen afscheiding en onafhankelijk heid voor de afzonderlijke stamlan den. Anderhalf Jaar geleden had een boy- cotoproep '-an Swapo tot gevolg dat slechts 2,5 procent van de kiesgerech tigden naar c.e stembus kwam. Nu blijkt dat de Ovambo's Swapo afwijzen, aldus Elifas. "De laatste Jaren heeft Swapo zich lijk bezig gehouden met geweld, be schadiging van eigendommen, het aanstichten van arbeidsonrust en rassenhaat en het ondermijnen van het gezag van de regering van O- vambo". Swapowoordvoerder Reuben Hauwanga zei dat de keizers zyn ge dwongen naar de stemlokalen te ko men op straffe van het verlies van htm banen en medische faciliteiten en het inhouden van passen die no dig zijn om Ovamboland te verla ten om elders in Namibië werk te zoeken. "Wij gaan door met onze strijd voor een nieuw Namibië, zon der huidskleur-barrières, zonder ach terstelling op grond van ras en zon der uitbuiting". De verkiezingen wa ren uitgeschreven voor het kiezen van een vertegenwoordiging die af gevaardigden moet sturen naar een door Zuid-Afrika belegde conferen tie over de toekomst van Namibië. de blanken en van de kleurlingen uitgenodigd. Swapo stelde de regering in Pre toria vorige week voor de keus: on derhandelingen. of guerrilla, totdat Namibië onafhankelijk zal zijn. Als een van de voorwaarden voor de onderhandelingen werd gesteld dat Zuid-Afrika Swapo aanvaardt als de enige vertegenwoordiger van het volk van Namibië. Droom In Johannesburg wordt de ver kiezingsuitslag in Ovambo gezien als een keuze voor de thuislanden-poli tiek: onafhankelijkheid voor Ovambo, los van de rest van Namibië. Rege ringsleider Elifas, wiens aanzien door de uitslag belangrijk is gestegen, droomt al van een 'groot-Ovambo- land', waartoe ook de stamgenoten in het zuiden van Angola zuden moeten behoren. De ongeveer 350.000 Ovambo's vormen de helft van de bevolking van Namibië. De ongeveer 100.000 blanken zijn in grootte de tweede bevolkingsgroep. De Zuidafri- kaanse plannen voorzien in 10 stam landen, een gebied voor de blanken en een voor de kleurlingen. Zuid- Afrika bestuurt het gebied krachtens een mandaat van de volkenbond, maar de Verenigde Naties hebben Zuid-Afrika herhaaldelijk van het mandaat vervallen verklaard. Premier John Vorster van Zuid- Afrika en acht leiders van de zwar te thuislanden zijn gisteren bespre kingen begonnen over de toekomst van de vijf miljoen negers die nu in 'blank gebied', voornamelijk ste den, wonen. De acht hebben tevo ren onderling overlegd. Het Zuidafrikaanse regeringsbeleid voorziet in een verdeling van het land in 'blank gebied' (87 procent van het totale grondgebied) en negen stamlanden, die geleidelijk onafhan kelijkheid zullen krijgen. WENEN Een dertigtal Koerdi sche studenten is gisteren de Zweedse ambassade in Praag bin nengedrongen om de vrijlating af te dwingen van een collega-student die door de Tsjechoslowaakse auto riteiten was gearresteerd. Zweedse diplomaten slaagden erin de man vrij te krijgen. De studenten bleven ook daarna nog in het ambassade-gebouw én vertrokken pas. nadat ze de verze kering hadden gekregen dat ze niet uitgewezen zullen worden naar Irak. Ook hun vrijgelaten collega, Fadil Rash, kreeg die verzekering van de Tsjechoslowaakse autoritei ten. Hij was aangehouden omdat hij pamfletten uitdeelde over de strijd van de Koerden in Irak. Een van de studenten beklemtoonde dat hun actie alleen tot doel had uit wijzing naar Irak te voorkomen, en dat ze Tsjecho-Slowakije niet wil den verlaten. In Londen verklaarde een woord voerder van de "Democratische partij van Koerdistan" dat de be trokken student op 20 Januari was gearresteerd en dat zijn vrouw te horen had gekregen dat hij zou worden uitgewezen naar Irak. Met dezelfde bedoeling zou de Tsjecho slowaakse politie zoeken naar zeven andere studenten die in Praag of Bratislava studeren. In december zou een student inderdaad naar Irak zijn overgebracht. "Twee an deren ontkwamen aan deportatie door naar West-Berlijn te vluch ten".. Het werd niet duidelijk waarom de studenten de Zweedse ambassa de hadden uitgekozen voor him ac tie. ADVERTENTIE c&L geeft gegarandeerd 10 jaar lang hoge, belastingvrije, rente- op-rente als u nu een Verzekerd Groei projekt3neemt. Uw verzekeringadviseur weet er

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13