Patrick Sercu: „Dit doe ik nooit meer..." „Omgang met de jeugd, dat heeft me altijd getrokken Koersen Nootdorp ONDERDAG 23 JANUARI 1975 Rust brengt Belg tot bezinning na zwaar programma GENT Reacties op het onmenselijke zware programma, iat Patrick Sercu in de afgelopen zestien maanden heeft afge werkt, konden niet uitblijven. Na een inspannend wintersei- :oen, waarin hij elf zesdaagsen reed, stapte hij direct de weg Dp, om daarna zonder ook maar enige rust aan een nieuw winterseizoen te beginnen. Het was logisch, dat bij Patrick Sercu vorige maand de maat overliep. De verplichte rust bracht ïem eveneens tot bezinning. „Dit doe ik nooit meer", is nu zijn jordeeL nog in de Tour de France wilde hebben. „De spurtkwaliteiten van Sercu zouden etappe-overwinningen en de nodige publiciteit kunnen opleveren", zo werd er geredeneerd. De 30-Jarige Patrick Sercu loste die verwachtingen nog in ook. Hij won de derde, de vierde en de tweede helft van de achtste etappe en verzamelde zoveel punten voor de groene trui, dat hij onmogelijk, zoals wel zijn plan was, na tien Tourdagen op vakantie kon gaan. Sympathieke Sercu bracht in zijn eerste Tour de groene trui naar Parijs en moest daarna als een van de vedetten nog veertien dikbetaalde criteriums afwerken. lies is te herleiden tot de wil van 3 sponsor Brooklyn, die de na vier etappe wedstrijden, aaronder de Ronde van Italië, ook Cruijff deukt illeen maar tan de centen' MADRID-BARCELONA Nu de competitie voor CF Barcelo na een drama aan het worden is, laat de Spaanse pers - en met name de Madrileense- geen j kans voorbij gaan de oorzaken van het verbijsterende debacle 1 uit te diepen. Vooral de Neder landse inbreng bij de Catalaan se formatie is de laatste weken voor alle Spanjaarden punt van discussie en de posities van Mi- chels Cruijff en Neeskens begin nen met de dag precairder te worden. Het Madrileense dag blad "Pueblo" berichtte woens- dag zelfs, dat Johan Cruijff op het punt staat de club de rug toe te keren, omdat de warm- bloedige Spaanse mentaliteit in strijd zou zijn met zijn karak ter. De reden is volgens het blad, dat Cruijff in het sleutelduel te gen aartsrivaal Real Madrid door "Barca" verloren met 0-1 door 120.000 Madrilenen harts tochtelijk is uitgejouwd. Sinds dien is de positie van de Euro pese voetballer van het Jaar ern stig verzwakt. Ook de Catalaan se pers laat momenteel geen kans voorbij gaan de Nederlan der te bekritiseren. Catalonië I roept om Hugo Sotil, die zich nu op de reservebank zit te ver bijten. Het verlies van zondag tegen Athletic de Bilbao (0-1) heeft de achterstand op de "Ko ninklijke" op zeven punten ge bracht. Geen enkele krant in 1 Spanje spreekt meer over „El Salvador" (de verlosser). De grootste grief van de Spaanse I pers is. dat Cruijff alleen maar I aan zijn 'centen' denkt. Door Hans Coolegem „Soms voelde ik mij zo vermoeid, dat ik snakte naar een beetje rust", herinnert de rappe Belg zich. „Vooral tijdens de zesdaagsen, die ik vanaf september weer ben gaan rijden. Een prestatie leveren, dan een rustpauze, een nieuwe prestatie en weer een pauze, breekt je op. Dat knakt Je mentaal." Patrick Sercu hunkerde naar rust, omdat het eind van het zesdaagse programma nog lang niet in zicht was. Een verwonding aan z'n zitvlak hield hem evenwel buiten de zesdaagse van Zurich en in Keulen kwam voor het eerst na 105 zesdaagsen zelfs Sercu's opgave. Een infectie zat hem dwars. De rustkuur kwam voor de Belg als een geschenk! uit de hemel. „Na Zurich had ik me al voorgenomen om wat rust te nemen", vertelde Sercu, die wegtrok uit zijn woonplaats Roeselare. „Ik heb een heerlijke flat aan de Belgische kust, daar kom ik altijd op verhaal. Daar vind ik de rust, die ik nodig heb. Met weinig drukte om me heen en geen telefoon die onophoudelijk rinkelt. Daar kan ik mezelf zijn." Te sterk En de man, die op alle grote evenementen zoals de Olympische Spelen, bij Europese- en wereldkam- Sercu: bijtijds hersteld pioenschappen titels bemachtigde en inmiddels met 43 kampioenschappen wereldrecordhouder is. herstelde snel. Vorige week in Bremen liet hij met Rene Pijnen nog eens zien, dat de Belgisch-Hollandse combinatie onverslaanbaar is. Het werd Sercu's 38ste zesdaagse. Een aantal, dat hij in Rotterdam niet met Pijnen kan opschroeven, omdat wedstrijdleider Peter Post voor de Juiste krachts verhouding het beter achtte om deze zeer sterke combinatie uiteen te halen. Sercu, die met Post al tweemaal Rotterdam won, vertrekt nu vanavond in Ahoy' met de Fransman Alain van Lancker. „En niet met Eddy Merckx", bedenkt Sercu, die de afgelopen twee jaar wel met de Maestro reed en telkens achter Pijnen-Duyndam een tweede plaats behaalde. „Met Merckx was het praktisch onmogelijk om in Rotterdam te winnen. Hij begon altijd in Ahoy' zijn nieuwe seizoen. Het was echt anders geweest, als Merckx al een of twee zesdaagsen vooraf had gereden." Directeur In tegenstelling tot veel Hoe het nu eigenlijk staat met de sportartsenij, is nogal ondui delijk. Als je ziet hoe de sport- medici hun speurtocht naar do ping en enge spierversterkende middelen perfectioneren dan denk je: het gaat steeds meer de goede kant op. Maar af en toe grijpt de twijfel je aan. Zoals in het geval van de Joegoslavische Feyenoorder Ramljak. Hij sukkelt al tijden met een niet geringe enkelblessure. Om met Feyenoord tegen Barce lona te kunnen spelen heeft hij, zoals hij nu heeft verklaard, in twintig dagen 12 spuiten gekre gen. Daarna kreeg de enkel niet de zo hoognodige rust. Tegen PSV moest hij voetballen of schoon hij naar eigen zeggen slechts voor 70% fit was. Hoe lang gaat dat nog "goed", denk je dan. En je vraagt je af wat dat be grip "medische begeleiding" in het topvoetbal nu eigenlijk te be tekenen heeft. heren. Misschien wel haar beste prestatie. Met een klinkende 62, 62 zege op Chris Evert in het twee de Virginia Slimtoernooi heeft de 31-jarige Amerikaanse tennis speelster Billy Jean King haar imposante tenniscarrière beëin digd. Tenminstedat zegt ze. Billy Jean zal nog wel voor dat warrige World Team Tennis uit komen en op enkele "speciale ge legenheden" verschijnen, maar met het grote werk zou het afge lopen zijn. Enige twijfel bij dit bericht is wel gerechtvaardigd, want Billy Jean is niet het typetje om zo maar het racket weg te leggen. Maar als het werkelijk zo is, verdwijnt er een in meer dan één opzicht fenomenale tennisspeel ster. Ze won o.a. vijf keer de Wimbledon titel enkelspel en driemaal het Amerikaanse kam pioenschap. En met die geweldige grote mond van haar bewerkstel ligde ze dat het damestennis wat honorering betreft op nagenoeg gelijke voet kwam met dat van de Uit Montreal, waar in 1976 de Olympische Spelen worden ge houden, komen steeds beroerdere berichten. Stakingen, een al te optimistische begroting en een niet geheel juiste raming van de inflatie hebben deze Canadese plaats in financieel opzicht het water tot aan de lippen gebracht. Volgens een recent rapport zul len de organisatie-kosten het dubbele bedragen (namelijk an derhalf miljard gulden) van het geen de Canadezen enkele jaren geleden hoopvol hadden bere kend. Het programma van zelf financiering, waarmee Montreals burgemeester destijds de Spelen verwierf, ligt in duigen en is nu hoogstens nog geschikt voor de prullenbak. Hoe hij zich moet red den, is nog niet duidelijk, want premier Trudeau houdt mooi de boot af. Ach, waar is de tijd toch geble ven dat Amsterdam die Spelen even voor drie miljoen onder de arm nam, ondanks confessionele dwarsliggerij kelijk de beurzen van de overheid open. Maar nu, bij Montreal, "presti ge" niet het voornaamste oog merk is, stuit men op zeer zware problemen. Woorden als "geldverslindend" en "prestige" verdragen zich moeilijk met de Olympische Ge dachte. waar de bejaarde, wel gestelde heren van het Interna tionaal Olympisch Comité, de be heerders van de Spelen, als eni gen ter wereld nog in geloven. Maar dit hoge, van conservatis me krakende college heeft tot dusver niet veel meer gedaan dan zorgelijk keutelen over die gigan tische bedragen die tegenwoordig met baron De Coubertins schep ping gemoeid zijn waarna de heren verkwikt weer aan het ban ket plaatsnamen. Aan daden kwam het IOC niet toe. Hopelijk zal de problematiek van Montreal de heren iets onge ruster maken. Want het is maar zeer de vraag of er na Moskou- 1980 (waar prestige óók weer troef is) zo gemakkelijk nieuwe kandidaten voor de organisatie kunnen worden gevonden. De problemen waarmee Mon treal kampt, zijn een teken aan de wand. De laatste tien jaar zijn de Spelen uitgegroeid tot een geldverslindende bezigheid. De organisatie ervan werd nagejaagd door steden en landen (Tokio, Mexico, München) die uit waren op een fors brok prestige. Dat laatste maakte tamelijk gemak- Een oplossing zou zijn het idee is bepaald niet nieuw om de Olympische Spelen niet langer toe te wijzen aan een stad, maar aan een streek, land of combi natie van landen (misschien komt die goeie, ouwe Benelux dan nog eens in aanmerking). Ook is een mogelijkheid de Winterspelen wat meer uit te breiden met een reeks niet-winterse nummers (indoor sporten als volleybal, basketbal, schermen, gewichtheffen) óf de Olympische sporten verspreiden over een aantal landen op ver schillende tijdstippen in het Olympische jaar. Dan zouden de kosten te dragen zijn voor een groter aantal plaatsen dan nu hét geval is. Het IOC gruwt daar van, want het idee van de mas saal verenigde jeugd, dat d'oude Coubertin zeventig jaar geleden zo ontroerde, komt er danig door in het nauw. Maar het zou straks kunnen gebeuren dat het IOC de keus krijgt tussen óf het roer om óf helemaal geen Spelen meer. na een langdurige loopbaan hun carrière afsluiten, is Patrick Sercu al verzekerd van een sportieve werkkring als hij definitief de fiets op zou bergen. Oscar Daemers, de 68-jarige directeur van de Gentse winterbaan, heeft Sercu al „be noemd" tot zijn opvolger. De zoon van de eveneens overbekende „Berten" Sercu: „Gent heeft voor mij een bijzondere betekenis. Daar ben ik groot geworden. Toch kan ik het me nog niet voorstellen, dat ik het er voor het zeggen krijg. Daar ben ik momenteel nog teveel wielrenner voor. Desondanks heb ik altijd het idee gehad om, als het enigszins kon, in de wielersport werkzaam te blijven." Voorlopig is het zover nog niet' en wil Sercu nog vier a vijf jaar blijven rijden. Maar niet zoals de afgelopen zestien maanden, dat is zeker. De wereldrecordhouder snel heid: „Eerst Rotterdam, dan de zesdaagse van Antwerpen met Eddy Merckx en weer opnieuw de weg op. Maar onherroepelijk minder wed strijden en zeker geen twee grote ronden, want dan ben ik binnen twee Jaar dood." NOOTDORP De uitslagen van de gisteren in Hoofdorp gehouden koersen zijn: Baarloprijs le afd. 2000 m: 1. Na- tal Buitenzorg (J. van Dooyeweerd) 3.00.2 1.30.1, 2. Lady Westlandia, 3. Miss Zelda Peter. Winn 1.60 pl 1.20 1.60 44.0 koppel 3.70 trio 113,50. Berkelprüs le afd. 2380 m: 1. Lian Victory (P. Koppejan) 3.36.0 1.30.0, 2. Lady Wilkes, 3. Kosmos P. Winn 12.00 pl 3.10 5.70 koppel 15.50 trio 579.70. Baambruggeprijs 2000 m: 1. Mieke Bloemlust (A. SuykeTbuyk) 3.08.4 13.4.2, 2. Manus Hanover, 3. Man- dingo. Winn 18.00 pl 6.30 2.50 koppel 62.00. Bakkumprüs 2009 m: 1. Mustang B (M. Lange) 2.56.2 1.28.3, 2. Loyaal V. Liante, 3. Korrina Scott. Winn 9 20 pl 2.20 2.00 1.50 koppel 19.70 trio 441.40. BedumprUs 2000 m: 1. Hanover D (R. Knaven) 2.55.4 1.27.7, 2. Jan Pom B, 3. Justissdma. Winn 7.70 pl 4.00 2.70 koppel 6.40. Beilenprijs 2000 m: 1. Jupiter Schans <A. Suykerbuyk) 2.57.3 1.28.7 2. Kwikzilver. 3. Kei Buitenzorg winn 8.90 pl 1.70 2.20 1.40 koppel 5.90 trio 240.20. Barendrechtprijs 2380 m: 1. Grand Geste (W. Duivenvoorden) 3.28.8, 1.27.0. 2. litis Hollandia.3. Ike Hol- landia. Winn 3.80 pl 2.00 1.80 koppel 7.20. Berkelprijs 2e afd. 2380 m: 1. Leslie Hanover (J. Duivenvoorden) 3.36.7 1.31.1, 2. Karol Hagheweyde, 3. Lolke W. Winn 5.70 pl 1.70 1.50, 2.10, koppel 12.50 trio 61.90. Baarloprijs 2e afd. 2000 m: 1. Mira Fortuna (J. in 't Veen) 3.02.0 1.31.0, .2 Marianna, 3. Max Record. Winn 4.10 pl 2.20 3.40 2.40 koppel 45.50. Tennis De Australische Evon- ne Goolagong zal sneller dan ver wacht weer kunnen tennissen na haar polsblessure die zij vorige week opliep. Zij zal ongeveer drie weken rust moeten houden. Aan vankelijk werd rekening gehouden met drie maanden. Zij zal nu waar schijnlijk op 10 februari deelne men aan het Virginia Slims toer nooi in Chicago. Titelstrijd zaalvoetbal Totalisato: f 151.801. LEIDEN De afdeling Amster dam zal op zaterdag 24 mei het Ne derlands kampioenschap zaalvoetbal organiseren. Daaraan wordt deelge nomen door de kampioenen van de zes districten van de KNVB. De teams zullen worden ingedeeld in twee poules van drie. Per poule, wordt een halve competitie (wed strijden van 2 x 25 minuten)De Pou lewinnaars kamen uit in de finale. D. Hartog, directeur technische school Haagweg, met pensioen oor rim W artz LEIDEN "Je hebt bet te aan- raarden. Je bent vijfenzestig en Je moet Kg. Terwijl ik misschien nog wel ien Jaar mee zou kunnen. Ik ge- oof dat we naar een functioneel eeftijdsontslag moeten. En geen 'ïjfenzestig jaar". Directeur D. lartog van de neutraal-bijzondere echnisdhe school aan de Haagweg aait per 1 februari as. met pen- ioen. Hij is dan 16% jaar als di- ecteur aan de technische school rerbonden geweest. Geen erg Xan te, maar wel tamelijk stormachtige eriode. waarin de mammoetwet ingetwijfeld een dominerende rol leeft gespeeld. 'Hartogs belangstelling voor het inderwijs manifesteerde zich al Toeg toen hij na de ambacht school een avondstudie volgde voor le akte N-3 (nijverheid). Hij werk- e toen (van z'n negentiende jaar f) bij de gemeente Hilversum, raar hij aspirant-opzichter werd ■n weer na twintig jaar vertrok in le redelijk riante rang van tech- üsch ambtenaar der eerste klasse. Cussentijds functioneerde Hartog gedurende tien Jaar als directeur lan een avondschool in Weesp. Een )mstandigheid die zijn belangstel- ing voor het onderwijs mede ver diepte. In 1949, nadat hij vier Jaar in iet veld van de inspectie van het tvondonderwijs werkzaam was ge weest, nam hij een besluit: "Ik lacht: ik vind het onderwijs eigen- ijk wel aantrekkelijk. Ik werd toen adj unct- directeur van een school n Utrecht, met elfhonderd leerlin- ;en, en directeur van de avondcur sus aan die school. In totaal vier- entwintighonderd leerlingen. Het was de grootste school in Neder land toen". Hartog werkte er vijf Jaar en vertrok vervolgens naar Leeuwar den waar hij directeur van een dagschool werd (1953). Ook daar hield hij het een lustrum vol. Op 1 augustus 1958 werd hij directeur van de technische school aan de Haagweg, op "Don Bosco" na de oudste technische school (1883)] in Leiden. Tussen dat Jaar en het heden ligt een woelige periode, gekenmerkt door de Invoering van de (nog steeds) omstreden mammoetwet (1968). Hartog kan er positieve dingen van vertellen. Maar is niet onverdeeld enthousiast. „Het tech nisch onderwijs heeft een enorme vlucht genomen. Vooral na de oor log natuurlijk, toen we de indus trialisering kregen. Er kwamen al lerlei scholen bij, ook in de ande re sectoren, en daar raak Je dan allemaal jongens aan kwijt. Voor dat de mammoetwet kwam, had je de situatie dot als Je de mulo niet kon halen Je altijd nog naar de LTS kon. Dat is nu nog zo, maar Je kunt nu ook naar andere scho len. Het leao bijvoorbeeld". De mammoetwet bracht een uitbrei ding in het aantal keuzemogelijk heden. Maar ook een verschraling in het leerlingenbestand op de tech nische school aan de Haagweg, waar Hartog een teruggang aanschouwde van 800 leerlingen (dagonderwijs) toen naar beneden 400 leerlingen nu. ,Jn engere zin bekeken vind ik dat wel Jammer. Want Je wilt als directeur natuurlijk altijd een gro te school". Maar we moeten natuurlijk ook niet vergeten dat toen ik hier kwam we zo ongeveer op het topje van de geboortegolf zaten. Op sommige scho len kon Je er niet eens leerlingen meer bij hebben. We moesten hier ook verwyzen. En dat heb ik toch altijd wel beroerd gevonden. Dat Je die Jongens moest afwijzen omdat er geen plaats was". De opleiding aan de technische school werd een brok onderwijs in hoofdstukken: twee Jaar algemeen vormend onderwijs en vervolgens twee Jaar vakopleiding, waarin de algemeen vormende vakken noch-- thans gehandhaafd werden. Men spreekt nu ook in de onderwijsco- de van "P-stroom" en "T-stroom", die tezamen een onderwijsstructuur te zien geven waarin de doorstro mingsmogelijkheden riant zijn. Har tog is wat dat betreft dan ook zeer over de mammoetwet te spreken. Immers, wil een leerling bijvoor beeld na twee jaar overstappen naar een andere opleiding, dan zal I dat in het algemeen weinig proble men geven omdat hij in die andere opleiding dan op vrijwel hetzelfde niveau terecht komt. Kwaliteit Toch is de invoering van de mam moetwet ten koste gegaan van de kwaliteit van het technisch onder wijs, dat hoor je althans veel men sen zeggen. Hartog: "Ja, dat is beslist zo. Ik vind dat het algemeen voortge zet onderwijs een beetje wordt over trokken. Er wordt een bepaalde lijn uitgestippeld door de zogenaamde pedagogische centra, die dan weer de minister van advies dienen. En op die pedagogische centra zegt men: de algemene vorming, dat is belang rijk voor de leerlingen voor als ze later in de maatschappij komen te staan. En die technische vakken, ach, dat komt wel. Kijk, ik ben wel een voorstander van twee Jaar al gemeen vormend onderwijs hoar. Maar ik vind dat daarnaast toch wel meer aandacht moet worden besteed aan de technische vakken. Op die pedagogische centra heeft men de neiging om te zeggen: ach. die technische ontwikkelingen, dat gaat zo snel; Je kunt die Jongens eigenlijk niet goed opleiden voor een technisch vak, want als hij klaar is, dan is de stof weer achter haald, dan moet hij zich weer hele maal aanpassen. Ik geloof dat niet. Ik vind dat de vakopleiding in elk geval uitgebreid zou moeten worden. Als de opleiding vijf Jaar zou worden, dan zou ik me kunnen verzoenen met drie Jaar algemeen vormend onderwijs en twee Jaar technisch onderwijs. Maar dan zou het de laatste twee Jaar ook de he le week vakopleiding moeten zijn en niets anders". Dat niveau van het technisch on derwijs. Je zou je natuurlijk kun nen afvragen of dat niveau wel zo nodig in stand moet worden gehou den. Ik denk aan de toenemende ge prefabriceerde bauw, de mechanisa tie. de grote werkloosheid in de bouw. Hartog: 'Tja. kijk, wat de werk loosheid in de bouw betreft. Dat slaat natuuidijk terug op allerlei andere takken; ook in de administratieve sector is er grote werkloosheid. Ik aen geen econoom. Maar ik geloof dat dat conjunctureel is, en struc tureel Er is in feite enorm veel werk in de bouw. Er is bijvoorbeeld nog 'n schrijnend tekort aan woningen. Ik ben ervan overtuigd dat al die werkloze bouwvakkers allemaal aan het werk kunnen. Voor de bouw in het algemeen is er werk zat. En als je nou zegt: we zitten nou al dertig Jaar met een woningnood. En elk Jaar lees Je; over vijf jaar zijn we er vanaf. Dan zou ik zeggen: als je nou alles in één keer zou wegwerken, dan is er ook geen gro te werkloosheid meer". - U dreigt zich op het politieke vlak te begeven. Want het gaat er natuurlijk maar om welke prioriteit je aan de bouw wilt geven. Hartog: 'Tja, 't is tegenwoordig natuurlijk al gauw zo dat als Je iets zegt, het direct politiek wordt ge noemd. Maar dat is niet m'n bedoe ling. Ik bekijk het gewoon zakelijk". Impuls Hartog spreekt vervolgens over de al jaren oude plannen om de tech nische school aan een enigszins ac ceptabele sportaccommodatie te hel pen. Zet uiteen waarom "één oud gymnastieklokaal dat nauwelijks die naam verdient" ontoereikend is. En rept ten slotte van een concreet plan - dat binnenkort gehonoreerd lijkt te zullen worden - voor twee gymlokalen, een nieuwe kantine en een aula. Zegt: "Nou, en dat is een miljoenenwerk. Dat zou een aardige impuls kunnen zijn voor de bouwwe reld". Voegt er aan toe: "Ik geloof dat we altijd wel technische mensen nodig zullen hebben. In deze maat schappij kun Je niet meer zonder technische mensen. Dat te ondenk baar". - -Wat heeft u nou eigenlijk al tijd zo aangetrokken in het onder wijs? Hartog: "De opvoeding, de omgang met de Jeugd. Dat heeft me altijd getrokken". Hartog aan de telefoon: "Ik heb overal plezier in. Plezier in m'n werk, ja. Vindt u? Nou, ga Je ge woon weer wat anders doen hè?". Hoorn op de haak. Vervolgt: "On derwijs, tja, dat te moeilijk. Maar Je voelt ervoor of Je voelt er niet voor. Iets er tussenin, dat kan niet. Ik vind persoonlijk dat organisato risch bezig zijn leuk. De draaiende houden, dat is leuk werk". Enige tucht Onderwijs vroeger, onderwijs nut "Er zijn een heleboel mensen nieuwlichters en ik zal er niks van zeggen, die vinden dat dat straffe schoolmeesterschap er uit moet. Je moet tussen de Jongens gaan staan, zeggen ze dan. Het ze zelf laten doen. Maar ik eg u: e zelf laten doen. Maar ik zeg u: ze verwachten juist leiding. Ze hebben een zachte dwang nodig om te doen wat gedaan moet Worden. Met eni ge tucht, maar dan in gunstige zin, daar bereik Je wat mee. En la ter zullen ze daar dankbaar voor zijn. Ik ga er altijd van uit: de le raar is de baas. En dan natuurlijk niet van: hier ben ik, of zo Ik weet niet wat u precies be doelt met een heleboel mensen of met nieuwlichters. Maar er is na tuurlijk wel een tendens van indi vidueel gericht onderwijs. Hartog: "Daar ben ik het ook helemaal mee eens. Maar dat is ook wel wat anders dan wanneer een Jonge leraar hier komt en tegen de leerlingen zegt: zeg maar Piet. Denk maar niet dat de leerlingen dat zul len bewonderen of zo. Welnee, ze lachen erom. Nee, leraren met een tikkeltje afstand, die geven het bes te les". Lijkt een beetje op heimwee, een beetje nostalgie naar het vroegere onderwijsmodel. Hartog doet tamelijk nuchter ook wel zo. Misschien ben ik wel wat nostalgisch in dit opzicht", over zijn as. pensionering. Vertelt wat voor mogelijkheden hij heeft om zijn tijd te vullen. Hobby's: kunstschilderen, lezen, boekjes schrijven over het technisch on derwijs. Vertelt ook dat hij in het Gooi een boerderijtje heeft gekocht. Hij gaat terug naar de omgeving waar hij zijn jeugd grotendeels heeft doorgebracht. Zegt: 'Toen ik uit Hilversum wegging, had ik er geen spijt van. Maar 't is gek: op oudere leeftijd, tja, dan ga je er toch weer aan denken". D. Hartogmet enige tuchtmaar dan in gunstige zin.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11