tegen hard |in Congres VS ver de energie Tweespalt in IRA verhindert bestand Kanaaltunnel als Europees project Orly-terroristen waren als de dood voor Egypte AMERIKA VERSTEVIGT ZIJN POSITIE IN MIDDEN-OOSTEN Zelfs in liberie entebloei 'OENSDAG 22 JANUARI 1975 WASHINGTON De strijd om het gelijk bij het zoeken maar een oplossing voor de energiecrisis die Amerika met de Hag in grotere ademnood brengt, dreigt bijzonder fel te worden. (Iet zal hard tegen hard gaan. President Ford heeft gisteren in |ijn persconferentie gezegd dat hij zijn veto zal uitspreken als let Congres met een dwingend voorstel komt om tot benzine- listributie over te gaan. Piloot weigert vandalistische psychopaat te deporteren ROME De deportatie naar (Australië van Lazlo Toth, de Australiër van Hongaarse af komst die inm ei 1972 de "Pie- Michelangelo in de St. Pieter in het Vaticaan bescha digde, heeft gisteren niet kun nen plaats hebben, omdat de gezagvoerder van het toestel dat hem naar Sydney had moe- ten brengen, weigerde de ver antwoordelijkheid te aanvaar den. i Op het vliegveld Fiumicino zei Toth tegen journalisten dat hij 1 zijn vadalisme niet betreurde. Met het bewerken van de "Pië ta" met een hamer, zei hij, had hij het Vaticaan "in het hart willen treffen". Zijn daad "diep religieus" geweest, voegde hij hieraan toe. Toth was na zijn aanslag tot twee Jaar verblijf in een psychopaten inrichting veroor deeld en maandag vrijgelaten (met de bepaling dat hij ronder (uitstel gedeporteerd moest wor- jden. De overbrenging zal nu in [de komende dagen met gewa- pend escorte plaats hebben. De Piëta is intussen hersteld I en achter glas geplaatst. Dat het rover zal komen lijkt wel haast onvermijdelijk: de felle Democratische fracties in Senaat en Huis van Afgevaardigden, die een oppermachtige meerderheid hebben, voelen niets voor het plan van' Ford het energieverbruik te beperken door de brandstof zwaar der te belasten. Zij zijn ervan overtuigd dat de minder gesitueerden dan weer de zwaarste klappen krijgen. De belastingrestitutie, die de regering belooft, zal voor de gewone man maar een grijpstuiver zijn in verhouding tot de algehele kosten stijging die een verhoging van de be nzineprijs met zich gaat meebren gen. Volgens de Democraten is distributie de enige weg om iedereen zo rechtvaardig mogelijk te laten bijdragen in de bezuiniging. President Ford wees in zijn vragenhalfuurtje opnieuw distributie beslist van de hand. Hij vindt dit een onhanteerbaar antwoord op de problemen. Als men tot distributie overgaat zal men daar vijf tot tien Jaar aan vastzitten, zo denkt de regering, en het zal niet helpen om nieuwe bronnen van energie te vinden. Ford heeft de hogere belasting op ruwe olie ingekapseld in een programma, dat er naar streeft de invoer van buitenlandse olie steeds meer te beperken en naar nieuwe energiebronnen in eigen land te zoeken. De senatoren Edward Kennedy en Henry Jackson hebben maandag laten weten dat zij in elk geval zullen proberen het programma van Ford tijdelijk te blokkeren. De twee Democratische voormannen reken den uit dat de belastingtoeslag op ruwe olie de kosten van benzine en huisverwarming voor de gewone gebruiker meteen met 32 miljard dollar zal doen oplopen. De benzine zou minstens 12 dollarcent per gallon (bijnó, vier liter) duurder worden. Volgens bepaalde Congresprocedu res zou het mogelijk zijn de presi dent voor een tijd van 90 dagen te beletten zijn plan door te drukken. En dat is Ford van plan: nog deze week zal hij een proclamatie teke nen om tot "het grootste energie- bezuinigingsprogramma aller tijden" te komen. Ford moest op zijn persconferen tie ook belichten hoe een militair ingrijpen tegen de olielanden ingeval van een nieuwe oliecrisis te rijmen valt met het handvest van de Ver- nigde Naties. De president zei op nieuw dat zoiets alleen zal gebeu ren als het land in een wurggreep zou komen en zich tegen de ver stikkingsdood moet verdedigen. Het olie-embargo van 1973 achtte hij beslist niet een dergelijke situatie. Ford was zeer omzichtig met zijn uitlatingen over mogelijke hernieuw de Amerikaanse bemoeiingen met Vietnam, waar de Noordelijken het regime van president Thieu steeds verder in het nauw drijven. Hij zei dat hij - zoals bekend - het Con gres om drie miljard dollar aanvul lende steun zal vragen. Hij weiger de in te gaan op speculaties of de bombardementen eventueel worden hervat, dan wel een optreden van de vloot verwacht kan worden. De president zei dat als het op een hernieuwing van het oorlogs aandeel van Amerika zou aankomen, dit slechts zal geschieden volgens de grondwettelijke procedures. Wie denkt dat dit een zeer grote waarborg is omdat het huidige Con gres nooit een nieuw ingrijpen van de VS zal toestaan, vergist zich. Er zijn tal van noodwetjes die in theo rie de president volledige macht ge ven eigendunkelijk te handelen, zon der dat daarmee de grondwet ge weld wordt aangedaan. Voorstel van Berkhouwer: Mevrouw Mary Jane Miller in het Californische Salinas voelde zich niet erg gelukkig door de vele inbraken die in de buurt van haar woning plaats vonden. Het leek haar een goede op lossing, om zich een waakhond aan te schaffen. En als je dat dan toch doet, doe het dan goed. Ze voelt zich nu heel wat veiliger met de Ierse wolfshond Rufus als huisgenoot. STRAATSBURG "Waarom maken we van de aanleg van de tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk geen Euro pees project, zo vroeg de voorzitter van het Europese parlement mr, C. Berkhouwer gistermiddag in Straatsburg bij de opening van de gezamenlijke bijeenkomst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en het Europese parlement. Hij noemde het recente Britse besluit om hét werk aan de tunnel onder het Kanaal stil te zetten een tegenslag op de weg naar de Euro pese éénwording. „Ik ben altijd van mening geweest dat deze zaak niet alleen Engeland en Frankrijk aan gaat, maar alle landen van onze gemeenschap en speciaal die lan den welke zijn gelegen aan het Ka naal of in de nabijheid daarvan". "Als er technische en financiële problemen bestaan rond de aanleg van de tunnel, waarom maken wij daarvan dan geen gezamenlijke Europese onderneming? Allerlei vormen zijn denkbaar: een daar van zou een Europees consortium kunnen zijn dat kleine volksaan delen uitgeeft, verkrijgbaar voor al die 250 miljoen mensen die leven en werken in de Europese Gemeen schap. Groot-Brittannië zal overigens ln de komende 10 jaar ongeveer 60 miljoen pond besteden aan de veer diensten op Frankrijk en België. Dit is gisteren bekendgemaakt door de afdeling Sealink van de Britse spoorwegen nadat bekend was geworden dat de Britse rege ring zal afzien van het deelnemen aan de bouw van de Kanaaltunnel. Sealink onderhoudt de diensten van Dover, Harwich, Kolkestone en Newhaven uit. Er zullen zes nieu we veerschepen worden gebouwd en de havenfaciliteiten in de ge noemde steden zullen worden ver beterd. Het besluit dat de tunnel niet doorgaat heeft een grote opluchting betekend voor de 9600 man perso neel van Sealink, aldus werd meegedeeld. Sealink heeft in 1974 6.6 miljoen passagiers en haast 900.000 voertui gen vervoerd. In de afgelopen drie jaar werd een winst gemaakt van 7.7 miljoen pond. Dertien doden bij brand nachtclub MONTREAL Gisteren zijn in Montreal bij een brand in een nachtclub tien mannen en drie vrouwen om het leven gekomen. De politie is van mening dat hier sprake is van "orde op zaken stel len" tussen misdadigersorganisaties. De brand woedde in de Gargan- tua Club in het oostelijke stadsge deelte van Montreal. De 13 lijken werden door de politie gevonden, temidden van kratten met flessen drank, in een kleine opslagruimte die afgesloten was. Een der lijken vertoonde schot wonden. Tegen de deur van het magazijn stond een zware juke box die de uitgang van buiten blokkeerde. GENEVE In 1974 zijn bij 17 vliegtuigongelukken in de hele wereld 1535 mensen om 't leven gekomen. Volgens de statistieken van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) kwamen in 1973 ruim 1000 mensen bij ongelukken in de luchtvaart om het leven. Het ongeluk met de Trukse DC-10 op 3 maart bij Parijs, waarbij 346 mensen omkwa men en dat met de DC-10 van Martinair op 4 december op Sri Lanka waarbij 191 doden vielen waren de zwaarste lucht- rampen uit de geschiedenis. PARIJS Gezagvoerder Vigneau die de plegers van de aanslag op Orly naar Bagdad vloog, heeft na zijn terugkeer in Frankrijk verklaard dat de leider van de commandogroep een Algerijn was. Een van de twee andere guerrillastrijders was een Pa lestijn en derde man die uitstekend op maandag op Orly in felle bewoor dingen veroordeeld en gepleit voor pan-Arabische tegenmaatregelen die herhaling moeten voorkomen. De regering van Irak heeft giste ren het optreden van de drie terro risten op het Parijse vliegveld even- verworpen en doen weten dat WASHINGTON De Verenigde laten hebben de Britse regering n landingsrechten in Oman ver- cht ter uitbreiding van hun aan- ezigheid in het Midden-Oosten, it is gisteren in Londen en Was- iagton bekendgemaakt. He. sultanaat Oman ligt aan de tgang van de Perzische Golf. «ree weken geleden werd sultan aboes Ibn Said met veel eerbetoon het Witte Huis ontvangen. Van e merikaanse autoriteiten kreeg hij toezegging voor de levering van intserafweerraketten van het type OW. andingsrechten op het Britse steun- Masirah voor de kust van O- zouden Washington een belang- jke basis verschaffen voor vluch- tussen de Perzische Golf en et eiland Diego Garcia in de In- ische Oceaan dat nu wordt ge laakt tot een "communicatiebasis" -an het Pentagon. In de Ameri hoofdstad werd met klem ver- MOSKOU (AP) Nergens is 't Europa dit jaar winter. In de owjet-Unie ook niet. 'ass heeft zich ermee bemoeid en en dezer dagen: „Het weer van lans, in het midden van de win- ff, lijkt op dat van april. De bur- >rs van Moskou staan elke dag eer voor het probleem: bontjas luislaten of niet. Inplaats dat het ird vriest en er sneeuwstormen zen. valt er wat -natte sneeuw iet nu en dan ook regen". In Moskou is slechts in het aller- irste begin van dit jaar een paar "aden vorst geconstateerd. Nor aal behoort het er nu te vriezen it het kraakt. In Leningrad, dat een 725 kilo-, ieter ten noorden van Moskou ligt, ïleeft men thans de zachtste win- ir van de afgelopen 100 Jaar en ilfs in het zuiden van Siberie valt r regen en komen de lentebloemen (voorschijn. De boeren in het centrale ge- eelte van het land vinden het ge- rek aan sneeuw een ongezond ver- Shijnsel, onder meer omdat de bo em het vocht van een smeltende leeuw zal moeten ontberen. zekerd dat het om landingsrechten gaat en niet om het verkrijgen van een volledige basis in Oman. Het verzoek van de VS maakt deel uit van het Amerikaanse stre ven om. zoals minister van Buiten landse Zaken Kissinger, het uitdruk te, er voor te zorgen dat Amerika zich niet zonder verzet behoeft te laten "wurgen" door middel van een eventuele nieuwe olieboycot door de Arabische landen. Amerika beschikt reeds over 500 militaire adviseurs in Saoedi-Araibië en over ruim 1000 van d'eze technici in Perzië. Op 't eilatnd Bahrein heb ben de VS al een marinebasis. Het sultanaat Oman zou voorlopig de laatste schakel zijn in de keten die de Amerikanen in dit gebied heb ben gevormd, nadat de Britten zich militair daar haddien teruggetrokken. Sultan Gaboes Ibn Said heeft al in gestemd met de stationering van Amerikaanse militaire adviseurs Vol gens welingelichte kringen in Was hington zouden deze raadslieden ook inheemse militairen kunnen opleiden voor de strijd tegen de opstandelin gen in het westen van het Sulta naat. twee Jaar geleden de situatie in Oman bestudeerd. Hun conclusie was toen dat Amerika zich niet met de ze burgeroorlog zou moeten bemoei en omdat het om een soort Viet- De bereidheid van de VS om in het olierijkste gebied ter wereld al thans een toeziende rol te spelen, bleek onlangs ook door de opzienba rende komst van een Amerikaans smaldeel met het kernvliegdekschip "Enterprise" in de Indische Oceaan. Bijna de helft van alle Ameri kaanse wapenverkopen aan het bui tenland zijn de laatste acht Jaar te recht gekomen in landen aan de Perzische Golf, zo heeft het Demo cratische lid van het Huis van Af- gevaardigen Lee Hamilton gisteren verklaard. Vooral Iran en Saoedi- Arabië zijn goede klanten. Hij zei dat de Verenigde Staten hier diep betrokken zijn geraakt in BRAND Tien mannen en drie vrouwen zijn dinsdagochtend vroeg om het leven gekomen bij den brand die de Gargantua nachtclub in Mon treal in as legde. De slachtoffers be vonden zich in een van de zalen die door het vuur was ingesloten. De politie denkt aan brandstichting, kon nog geen bijzonderheden geven. een wapenwedloop, waar ze zich waarschijnlijk moeilijk uit los zullen kunnen maken. In 1973 kochten de Golf-staten voor 2.100 miljoen dol lar aan wapens in de Verenigde Staten. Totaal besteedden ze dat jaar 3.500 miljoen dollar aan wapens. De andere leveranciers zijn Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie. OPGEBLAZEN In de Zuidfran- se stad Albi, op 70 km ten noord oosten van Toulouse, zijn dinsdag middag twee jonge mensen zwaar gewond door het ontploffen van een bom. Volgens de autoriteiten be hoorde het tweetal tot een anarchis tische of uiterst-linkse organisatie. Zij zouden van plan zijn geweest een aanslag te plegen op het paleis van Justitie van Albi, op 30 meter afstand van de plaats waar de ont ploffing zich voordeed. Dit gebeurde toen de 27-jarige Jean Claude Dri- ant, afkomstig uit de Parijse voor stad Stains, de helse machine uit de auto van zijn vriendin, de 24- Jarige studente Dominique Monti, haalde. Door de explosie werden hem zijn beide handen afgerukt, terwijl hij ook enstige beenwonden opliep. Zijn vriendin die in de auto zat, werd eveneens zwaar gewond. Frans sprak, een Libanees. de drie mannen in arrest zijn ge- Vi/gneau zei dat de drie guerrilla- steld. strijders buitengewoon zenuwachtig waren. Zij hadden hun wapens steeds bij zich gehouden en waren van plan naar Djeddah of Aden te vliegen. Toen dit niet mogelijk bleek, raak ten zij bijzonder opgewonden. Toen het toestel Bagdad naderde, duwde een van het de loop van zijn machi nepistool in de rug van de piloot Du- rin. Het drietal schreeuwde dat de bemanning hen bedrogen had en hen naar Cairo wilde brengen. Dit nu wilden de drie mannen volstrekt niet. Zij werden wat rustiger, aldus Vigneau, toen zij merkten dat wij in Irak en niet in Egypte waren. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Micihel Poniatowski, heeft de internationale gemeenschap gisteren opgeroepen het eens te wor den over een manier om internatio nale terroristen te bestraffen. De verklaring van Poniatowski wat de eerste oficiële Franse reac tie tegen het internationale terroris me en hield duidelijk een verharding van het Franse standpunt ten aan zien van deze kwestie in. Ponatiwski is een van de naas te medewerkers van president Vale- ry Giscard D'Estaing en zijn uit spraak had kennelijk de instemming van de Franse president. In zijn verklaring ging Poniatows ki niet zover de uitlevering van de terroristen aan Frankrijk te eisen, maar het schijnt duidelijk dat de Franse regering, die bekend staat om haar pro-Arabische politiek, wat dit betreft voor éen moeilijk dilem ma staat. Drie Egyptische overheidskranten hebben de terreuractie van zondag Men had het Air France vliegtuig met de terroristen alleen maar toe stemming gegeven om te landen om dat het krap in de brandstof was komen te zitten en het nergens an ders mocht landen, aldus de verkla ring. Daarbij kwam nog dat de be manning na 17 uur achtereen in be- De bemanning van de Boeing bij terugkomst op Orly. Op de voorgrond de tweede piloot Robert Durin, daarachter gezag voerder Jean Vigneau (met pet) en boordwerktuigkundige Marcel Gauchier. LONDEN/BELFAST Ondanks al le geheime onderhandelingen tussen hoge Britse ambtenaren en voor aanstaande leden van Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, mag er op een nieuwe wapenstilstand al leen maar worden gehoopt. De voor naamste reden hiervoor is dat de legerraad van het IRA, het hoogste orgaan binnen het verboden Ierse leger, in groeiende meerderheid te gen de politieke oplossing is, zoals de Britse regering die heeft voorge steld: de belofte van het geleidelijke vrijlaten van alle politieke gevange nen en het eventueel volledig terug trekken van de Britse troepen uit Ulster op voorwaarde dat er een permanente vrede toomt. De militante leden van de legerraad die uit zeven man bestaat, willen ech ter geen beloften, maar directe ac ties, iets waar Merlyn Rees, de Brit se minister voor Noord-Ierland, niet aan wil. Ten eerste omdat hij dit on verantwoordelijk vindt ten opzichte van de bevolking in Noord-Ierland, ten tweede omdat het vrijlaten van alle geïnterneerden en het onmiddel lijk terugtrekken van de troepen in Londen zowel als in Belfast poli tiek een onverkoopbare zaak is. Het heeft veel mensen van rooms- katholieke en protestantse zijde ver wonderd dat het IRA zich indertijd heeft laten overhalen tot een be stand. Dat het IRA na vijf jaar een groot verlangen naar vrede koesterde zoals de Noordierse protestantse geestelijkheid eind december heeft beweerd, vindt weinig geloof in Ul ster. Waarom zouden anders specia le IRA-eenheden de laatste tijd er- tra actief zijn in het buitenland, met name in Europa en in de Verenig de Staten, om financiële steun te ver krijgen teneinde de strijd tegen de Britse overheerser effectiever te kunnen voeren". Het Britse leger gaat er dan ook vanuit dat 't IRA het bestand alleen en uitsluitend is aangegaan om zich opnieuw te mobiliseren, na de véle arrestaties van vooraanstaande IRA leden, zoals Kevin Mallon, de com mandant van de grens van Ulster en de Ierse republiek en J. B. O'Ha- gan, de kwartiermeester. Het opper bevel van het Britse leger in Ulster zegt ronduit het IRA voor geen cent te vertrouwen. De militaire inlichtingendienst in Noord-Ierland zegt over voldoende aanwijzingen te beschikken dat het IRA tijdens het bestand druk bezig is geweest haar geslonken voorra den explosieven aan te vullen. Het bestand, dat vorige week don derdagnacht afliep en precies 25 da gen heeft geduurd, heeft van het be gin af aan aan een zijden draadje gehangen. Vóór het bestand was slechts een meerderheid vai één stem. Tegen de verlenging van dat bestand was vorige week ook slechts een meerder heid van één stem. De legerraad zelf is namelijk fel verdeeld in een politieke en extreem militante vleu gel. De politieke vleugel wordt aan gevoerd door David O'Connol, die zo wel lid is van Sinn Fein als van het IRA. Van de laatste groepering, wordt O'Connol nog steeds gezien als de officiële commandant. Het is voornamelijk deze O'Connol en zijn adjudant Seamus Twomey, die voor een politieke oplossing zijn. O'Con nol, de meest gezochte man in heel Ierland, is daarmee volledig terug gekomen op zijn vroegere strategie. In augustus van het vorig Jaar stel de hij namelijk de legerraad voor de terroristische activiteiten te verleg gen van Ulster naar Engeland, om 'n breuk met het moederland te for ceren. Met de bomaanslagen op ca- fé's in Gildford en Woolwich, die culmineerden in het bloedbad in Bir mingham, waarbij 21 doden vielen en tientallen mensen werden gewond, hoopte hij dat de Britse regering er toe zou besluiten de handen van Ul ster af te trekken, wat niet gebeurde. He resulteerde wel in een zogenaam de anti-terroristenwetgeving, waar bij de politie grotere bevoegdheden kreeg bij de vervolging van terro risten en waarbij het IRA officieel tot illegale organisatie werd ver klaard. Eveneens omstreeks augustus had den Britse regeringsautoriteiten ge heime onderhandelingen gevoerd, met rooms-katholieke politici in Ul ster om na te gaan in hoeverre Sinn Fein bereid zou zijn deel te nemen aan de verkiezingen, die in maart in Ulster worden gehouden. De direc te contacten zijn daarna gelegd door een groep protestantse geestelijken; O'Connol en Twomey voelden om twee redenen voor een wapenstil stand. Ten eerste om enig respect terug te winnen by de Noordierse be volking, dat vrijwel geheel verloren was gegaan na het drama in Bir mingham. Ten tweede het verkij- gen van vergaande concessies van de zijde van de Britse regering. O'Connol zou zich daarna in de verkiezingsstrijd kunnen beroepen op wat Sinn Fein, namens het IRA, zou hebben bereikt*en tevens laten doorschemeren dat al deze verwor venheden van de baan zouden zijn "als Sinn Fein niet genoeg stemmen zou krijgen in de geest van "Stem op ons of het geweld breekt weer los. Tijdens het bestand is er steeds meer verzet gerezen tegen de poli tieke plannen van O'Connol van de - zijd evan het militante deel van de legerraad, dat geen enkel heil ziet in politieke manoeuvres, Toen ook bekend werd wat minister Rees zijn voorzichtige plannen waren, lukte het O'Connol niet de leger raad ertoe te bewegen voor een ver lenging van het bestand te stem-. Als de onderhandelingen tussen Sinn Fein en de Britse ambtenaren toch succesvol blijken te zijn en er officieel wordt besloten tot een wa penstilstand, is de kans niet ge ring dat het militante deel van de legerraad, gesteund door IRA-bol- werken zoals Andersonstown, zich zal afscheiden tot een extreem mi litante splintergroepering, die alleen heil ziet in bloedbaden op grote schaal, zoals in Birmingham, met als enig doel de Britse regering te dwingen haar troepen terug te trekken. Gisteravond is in de Noordierse hoofdstad Belfast een auto ontploft waarin een bom was gelegd. Daar bij werden een inzittende en een voorbijganger gedood.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9