VOOR GEKOZEN FORMATEUR WEINIG ANIMO Ontslagenen Meeus in hongerstaking Augustin weldra voor Duitse rechtbank SENAAT ZET VAN DAM DE VOET DWARS EG-commissie wil bestrijding van vogelmoord Opnieuw vragen over staalproject Z.-Afrika Europoort voorlopig niet te bereiken OENSDAG 22 JANUARI 1975 BINNENLAND BONN Het proces tegen de 26-jarige Amsterdammer Ronald Augustin, die er van verdacht wordt lid te zijn geweest van de anarchistische Baader-Meinhof- groep, begint dinsdag 18 februari in de gevangenis van het Neder- Saksische stadje Buckeburg. Voor dit proces, dat ver moedelijk tot 13 maart zal duren zijn voorlopig 12 zittingsdagen vastgesteld. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat de juryrechtbank de zaak tegen Augustin in Osna- bruck zou behandelen. Om vei ligheidsredenen heeft de recht bank echter de voorkeur gege ven aan de beter af te schermen strafgevangenis van Buckeburg. Augustin werd op 4 Juli 1973 bij Bentheim gearresteerd, toen hij tijdens een grenscontrole op eens een geladen revolver trok en op een douaneambtenaar richtte. Hij kon toen worden ontwapend en bevindt zich sindsdien inWest- duitse gevanigenissen. werd ervan verdacht voor de Baa- der-Meinhofgroep documenten zo als paspoorten, te hebben ver valst. In de afgelopen maanden besteedden de Westduitse en de Nederlandse pers veel aandacht aan berichten, dat Augustin in een dermate strenge afzondering werd gehouden, dat zijn zlntuige- lijke vermogens daardoor dreig den te worden aangetast. Een Ne derlandse commissie van onder zoek stelde vast dat weliswaar van marteling geen sprake was, maar de isolering, vooral in de gevangenis van Hannover, toch aanzienlijk strikter dan door de omstandigheden leek te worden gerechtvaardigd. Aan de hongerstaking die en kele maanden geleden door de harde kern van de Baader-Mein- hofgroep vanuit de Stuttgarter- gevangenis voor de circa 35 ge vangenen zittende leden werd ge decreteerd, heeft Augustin voort durend deelgenomen. De Nederlander zal worden ver dedigd door drie advocaten van zijn eigen keuze en twee advoca ten die hem door de rechtbank zijn toegevoegd. Evenals bij vo- heeft de rechtbank tot deze stap besloten om de voortgang van het proces te waarborgen voor het geval de keuze-verdedigers zich tijdens de behandeling van de zaak plotseling zouden willen terugtrekken. DEN HAAG Staatssecretaris Mar cel van Dam gaat in de Senaat vrij wel zeker een nederlaag tegemoet. De drie fracties van de christen-de mocratische partijen, KVP, ARP en DEN HAAG In de Tweede Kamer zal niet de vereiste tweederde meerderheid te vinden zijn voor de grondwettelijk Jekozen kabinetsformateur, voor invoering van een districten- Itelsel en rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer. Dit ileek duidelijk en het was ook al tijdens drie, eind vorig par gehouden, openbare commissievergaderingen zonneklaar Jan het licht getreden tijdens het gisteren in de Kamer be tonnen debat over de regeringsnota inzake het grondwetsher- ieningsbeleid. wegende omstandigheden daartoe aanleiding geven. In het christen-democratische kamp beschouwt men de figuur van de gekozen formateur als een aan tasting van ons parlementaire stel sel. De KVP-fractie liet weten geen tegenstander te zijn van een beperkt districtenstelsel, maar zij wijst de koppeling aan de gekozen formateur af. Zij staat open voor een wetsont werp dat een beperkt districtenstel sel beoogt, maar dan zal de regering er in moeten slagen de duidelijke pro blemen die met name betrekking hebben op de grenzen van de dis tricten, de prijs per zetel en het aan tal zetels per district, uit de weg moe ten ruimen. Dr. De Kwaadsteniet zette zich af tegen het voorgestelde districtenstel sel in samenhang met de gekozen formateur omdat "wij daarmee de (Christen democraten, liberalen, mmunisten, SGP en GPV keerden bh tegen een aantal voorstellen In de regering. De woordvoerders |n KVP en ARP wilden weliswaar pg wel de desbetreffende wetsont- erpen van de regering afwachten, (aar de moties van de KVP'er Van pr Sanden en ARP-kamerlid De (waadsteniet spraken duidelijk taal. p de motie-v.d. Sanden, al ingediend Sdens de openbare commissieverga- fering, wordt de regering uitgenodigd pen voorstellen aanhangig te ma te die de grondwettelijk gekozen bbinetsformateur mogelijk maken, [wee moties van dr. De Kwaadste - |et beogen de verkiezing van eerste- pmerleden om de vier jaar door-de iden van' prov.staten te doen ge bieden - dus indirect - en dit col- |ge de mogelijkheid te verschaffen jetsontwerpen naar de Tweede Ka per terug te zenden, indien zwaar- i ZAND VOORT De commissie voor kn het Europees parlement heeft pze maand een ontwerp-resolutie op- esteld ter bestrijding "van de mas- kle slachting van trekvogels in Ita- je". De resolutie is voortgevloeid n desbetreffend verzoekschrift at vorig jaar door de stichting mon- iaal alternatief te Zandvoort is in- ediend en dat mede was onderte- end door 50 verenigingen en insti- iten uit 14 landen, die tezamen spre- ;n namens drie miljoen aangeslo- n leden. De resolutie, die op de eerstvolgen- zitting van het Europees parle- ïent (midden volgende maand) in ehandeling zal worden genomen, evat de volgende aanbevelingen, >r de commissie en voor de raad a Europa de bescherming van de vogels in EG de nodige voorrang te geven /en minder dringende maatrege- i ter bescherming van het milieu, een concrete regeling ter bescher- ning van de trekvogels, op te stel- ïn, resp. goed te keuren. In die regeling zouden moeten wor- len opgenomen: algemeen verbod van het van- in vogels met netten; u. ccn tijdelijke beperking van de acht op trekvogels met andere mid- lelen het creëren van vogelreservaten, _:arin de jacht op vogels in het al gemeen verboden is; streng verbod van de invoer van dode of levende zang- en trekvo gels in de EG. In de ontwerp-resolutie wordt er bij de Italiaanse regering krachtig op aangedrongen het op 22 november jl. door senator Spagnolli ingediende wetsontwerp inzake de bescher ming van in het wild levende die ren onverwijld goed te keuren. Spag nolli heeft voorgesteld de ongebrei delde Jacht in Italië sterk aan ban den te leggen. De jacht moet volgens hem by wet zo worden geregeld, dat zij op ecologisch verantwoorde wijze worden uitgeoefend. In haar actie "redt de trekvo gels' heeft de stichting mondiaal al ternatief te Zandvoort, die nu met voldoening ziet hoe haar verzoek schrift door de parlementaire com missie voor milieubeheer in de ont werp-resolutie is vervat, vorig Jaar gewaarschuwd voor de gevolgen van de massaslachting, die Jaarlijks in Italië onder de uit Afrika overvlie gende trekvogels wordt aangericht. Vogels zijn natuurlijke insectenver delgers, zo zegt de stichting. Als de trekvogels worden uitgeroeid, het geen op zich zelf voor een natuurlijk milieu fnuikend zou zijn, dan zou dit ook de mens in praktisch opzicht duur te staan komen. Want die zou dan de insecten met chemische ver delgingsmiddelen moeten bestrijden. En uit een recent rapport van de voedsel en landbouw organisatie van de V.N. blijkt dat er thans reeds 240 soorten insecten bekend zijn die een weerstand tegen sterke verdelgings middelen hebben ontwikkeld. Met andere woorden: insecten zullen re sistent worden met het gevaar, dat zij zich tot in het oneindige zullen gaan voortplanten en niet meer uit geroeid kunnen worden. Volgens ruwe schattingen vangen de Italianen jaarlijks 250 min trek vogels, waarvan tegen de honderd miljoen in netten. De rest wordt af geschoten. Doel van de Jacht: een de licatesse voor de maag. weg op gaan naar een tweepartijen c.q. tweeblokkenstelsel". VVD-fractievoorzitter Wiegel vond de regering vaag over de koppeling districtenstelsel als de gekozen for- "Wat doet het kabinet als de mo tie-Van der Sanden wordt aangeno men", wilde hij weten. "Komt de regering met een andere vorm van districtenstelse lals de gekozen for mateur niet doorgaat". Drs. Tilanus <CHU) kondigde aan een wetsontwerp tot invoering van een districtenstelsel uiterst kritisch te zullen ontvangen, maar een uit eindelijk oordeel pas te zullen geven als van het kabinet een concrete uitwerking van de gedachten is ont vangen. Wel somde hij een aantal be zwaren op die aan zo'n stelsel, naar zijn mening, kleven. Ook de gekozen kabinetsformateur past geheel niet in ons stelsel, vond drs Tilanus. Me de namens de fracties van KVP en ARP nodigde hij de regering in een motie uit geen voorstellen te doen die ten doel hebben de bepalingen omtrent de methode van aanwij zing van de commissaris der konin gin en de burgemeester uit de grond wet te verwijderen. "De manier van aanwijzing van de commissaris van de koningin en de burgemeester, het zij door benoeming, dan wel door verkiezing, is van zodanig belang voor het staatkundig bestel in Ne derland dat bepalingen daarover in de grondwet noodzakelijk zijn". Pru Remand CPN-fractievoorzitter Bakker verwees zowel gekozen formateur als districtenstelsel naar de prulle- mand. Met de gekozen formateur wordt de sterke man in de politiek binnengehaald, waarmee de weg naar een totalitaire ontwikkeling wordt ingeslagen. Ook invoering van het districtenstelsel betekent een anti-democratisch element met aantasting van het parlement door middel van een kiesdrempel. Met nadruk verdedigde Bakker 't bestaande stelsel als een democra tische verworvenheid. Mr. Van Mierlo (D*66) stelde vast dat duidelijk is gebleken hoe wei nig de Kamer de hoogst noodzake lijke veranderingen wenst. De eni ge functie van dit debat lijkt nog slechts te zijn om dit in het openbaar vast te stellen. "Dat is te betreuren maar het is waar", aldus mr. Van Mierlo, die het in grote lijnen eens is met de nota van de regering, al heeft hij kritiek op het onvoldoende aanwezig zijn van een fundamentele visie op de grondwet, een filosofie die zijns inziens niet in deze mate had mogen ontbreken. Van Mierlo meende dat de door de confessionele partijen aangedra gen kiesdrempel niets oplost. Het enig effect zal zijn dat de kleine partijen verdwijnen zonder dat daar iets tegenover staat. De ge dachte dat de kleine partijen schul dig zouden zijn aan de voortdu rende politieke impasse's en stroe ve kabinetsformaties is echter non sens, aldus van Mierlo: dat zijn de grote partijen. En met name die grote partijen die nalaten de ge wenste duidelijkheid ten opzichte van kiezers te betrachten. Premier Den Uyl, gesecondeerd door minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken (links) en staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie, luistert aandachtig tijdens de kamerdebatten over de nota grondwetsherziening. DEN HAAG De Pv.d.A-tweede kamerleden Voogd en Poppe hebben de ministers van Economische en Sociale Zaken gevraagd of er een wervingsactie in ons land is gehou den voor technici voor een staalpro ject in Zuid-Afrikia. Zij willen van de bewindslieden weten of een der gelijke actie niet in strijd is met de regeringspolitiek, emigratie niet te bevorderen. ACTIE VOOR BURGEMEESTER EYGELSHOVEN EYGELSHOVEN In het Zuid limburgse Eygelshoven is deining ontstaan over het besluit van minis ter De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken om de burgemeester van Eygelshoven mr. J. G. A. Jans sen niet meer voor herbenoeming voor te dragen. Burgemeester Jans sen zal in afwachting van 'n onder zoek naar het kunstmatig sluitend maken van de gemeentebegrotingen over 1973 en 1974 op wachtgeld wor den gesteld, zo heeft de minister de burgemeester meegedeeld. Gisteren heeft zich in Eygelshoven, dat ongeveer 6000 inwoners telt, een actiecomité gevormd dat bij minis ter De Gaay Fortman rehabilitatie van burgemeester Janssen wil be pleiten. Volgens het comité, waarin vrijwel alle plaatselijke verenigingen zitting hebben genomen, zou burge- neesster Janssen vrijuit moeten gaan. Het gemeentepersoneel en de wet houders van Eygelshoven hebben zich achter het actiecomité ge schaard. Het staalproject, in gang gezet door Estel (een samenwerkingsver band van het Westduitse Hoeohst en de Nederlandse Hoogovens) is een doorn in het oog van de PvdA en de PPR. Eind vorig jaar nog vroegen kamerleden van beide par tijen de bewindslieden zeer voorzich tig te zijn met Nederlandse deelne ming in het project. Zij wezen onder meer op de volgens hen slechte werkomstandigheden voor zwarte werknemers en het ontbreken van het recht op vrije vakvereniging. Voogd en Poppe hebben de minis ters nu gevraagd of het werven van technici in ons land niet betekent dat er al een beslissing is genomen over deelneming van Nederland (Hoog ovens) in het Zuidafrikaanse pro ject. Zij eisen van de regering een uitspraak, dat dergelijke wervings acties ongewenst zijn. Minister Boersma van Sociale Za ken heeft inmiddels op eerdere vra gen van de kamerleden geantwoord, dat de Zuidafrikaanse minister van Arbeid ,die enige weken gele den ondermeer de Hoogovens heeft bezocht, bijzonder goed op de hoog te is van de Nederlandse opvattin gen over het staalproject. Gezonde man liet zich in ziekenhuizen verwennen ROTTERDAM Drie Jaar lang heeft een 27-jarige Rotter damse autosloper zich in al lerlei ziekenhuizen in Rotter- en Sliedrecht laten verwennen, zonder ook maar iets te man keren. In Sliedrecht werd de man gis termiddag van zijn bed in het gemeente-ziekenhuis gelicht en van zaal naar cel gebracht op verdenking van oplichting. Voor de zoveelste maal had hij zich met gesimuleerde klachten tot een arts kreeg argwaan. Van 'het ziekenhuis gewend, een ongeluk, waarbij de sloper zou zijn betrokken, was de po litie niets bekend. Het is geble ken, dat de man zich veelal on der valse naam liet opnemen. Als het hem te moeilijk werd gemaakt met ziekenfondspapie ren ging hij ervandoor. Maar soms werden alle kosten zonder veel navraag door de sociale diensten vergoed. Voogd (PvdA) Watergebruik bleef constant ROTTERDAM Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is 't verbruik van leidingwater in ons land niet toegenomen. Vorig Jaar leverden de waterleidingbedrijven net zo veel als in 1973: 1 miljard kubieke meter. De vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven vermoedt dat dit een gevolg is van de natte zomer en de teruggang in de econo mie. Door het uitblijven van de zon werd er in de tuinen minder ge sproeid. Ook de auto's hebben waar schijnlijk minder wasbeurten ge kregen. BERGEN OP ZOOM Drie de 25 onlangs ontslagen chauffeurs van het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom, zijn gisteravond in hongerstaking gegaan, samen met de heer J. Bevers, districtsbe stuurder van de Vervoersfederatie NW/NKV. De vier zitten in de auto van de bondsbestuurder en zijn van plan, niets te nuttigen, ook geen water. De vier mannen zeggen, geen an dere mogelijkheid meer te zien om de ontslagen te bestrijden. De drie chauffeurs zijn J. Doggen (33), bij rijder Ban (18) en Bogers (26). De vier zeggen hun actie net zo lang voort te zullen zetten totdat di recteur D. Meeus terug komt op zijn besluit om de 25 ontslagen sta kers niet terug in dienst te nemen. De actie is ook ingegeven door de twijföl die er, zowel bij de bonden als bij de stakers bestaat over de eensgezindheid van het vorige per soneel dat zondag na een vergade ring de directie in een communiqué liet weten, de 25 niet terug op het bedrijf te willen zien. Vandaar ook een bord op de auto, waarin de vier hun hongerstaking houden, van een bord is voorzien met de tekst "Hon gerstaking. Worden wij door meraden verraden? Zolang wij dat niet weten, zullen wij niet eten". Een andere reden tot de actie is de brief, die de juridische adviseur van Meeus aan de kantonrechter en de advocaat van de bonden heeft gestuurd. Volgens de bonden staan daarin een aantal onwaarheden. De Vervoersfederatie ontkent onder meer, dat vrouwen van werkwillige chauffeurs vorige week benaderd zijn om hun echtgenoten over te ha len mee te staken en dat werkwil lige chauffeurs door stakers geïn timideerd zouden zijn. Minister Boersma heeft de vak centrales desgevraagd toegezegd, te zoeken naar wegen die tot een op lossing kunnen leiden. TANKER IN BRAND Gister ochtend is na een ontploffing brand uitgebroken in het gebied van de Neder-Bahamas in een Cyprootische olietanker. Zeven van de 37 opva renden zijn overgegaan op een Rus sisch schip terwijl de rest van de bemanning aan 'boord van de 'Lucky Era' is gebleven om het vuur te bestrijden. en CHU hebben gistermiddag wei nig mindier d'an heit veto uitgespro ken tegen het huurwetje, dat eind vorig jaar slechts met de aller grootste moeite door de Tweede Ka mer is gesleept. Het kabinet-Den Uyl moest toen het "onaanvaamd- baar" uitspreken om de AR-fractie op de knieen te krijgen. KVP, ARP en CHU in de Eerste Kamer hebben zich zeer kritisch tegenover dit "machtswoord" van het kabinet opgesteld. "Overleg tus sen regering en parlement is vrij wel onmogelijk geworden", lieten zij aantekenen in de voorlopige schriftelijke reactie op het wetsont werp, waarin alleen voor dit jaar wordt geregeld dat huurverhoging gen van meer dan 8 procent bij de rijksoverheid moeten worden aan gemeld. De christen-democraiten hebben staatssecretaris Van Dam opgedra gen zijn huiswerk over te doen. Hij zal met heel wat sterkere argumen ten moeten komen dan hij in de Tweede Kamer naar voren heeft gebracht. Bovendien vragen KVP,, ARP en CHU zich af of het wel zin heeft om een wet aan te nemen die nog maar enkele maanden kan wer ken. Zij wijzen er ook op, dat tal loze huurders helemaal geen schrif telijke huurovereenkomst hebben. Ook de VVD-fractie is gekant te gen het huurwetje. Met de christen democraten samen zorgt de VVD voor een royale meerderheid van 41 van de 75 zetels tegen het ontwerp. ROTTERDAM Europoort zal de komende drie weken onbereikbaar zijn voor volbeladen mammoettan kers. Oorzaak is het feit, dat er tus sen Kerstmis en 6 januari niet is gebaggerd (op grond van de cao voor het baggerbedrijf) en dat er diezelf de tijd enkele westerstormen zijn ge weest, die voor aanslibbing tussen de Waterweg-pieren hebben gezorgd. Er is daardoor nogal wat extra zand en slib aangevoerd; de toegang is met ongeveer vier voet (1,20 me ter) verminderd. Sinds enkele dagen zijn er drie sleep- zuigers bezig de toegang tot de Wa terweg op de gebruikelijke diep te van 76 voet te brengen. In de loop van vorige week heeft men de aan slibbing door middel van peilingen ontdekt. Tot die tijd zijn er geen moeilijkheden geweest met binnen komende tankers. Voor het baggeren denkt men ongeveer drie weken no dig te hebben. Daarna is het echter niét zeker dat de mammoettankers weer volbeladen kunnen binnenko men. De kans bestaat namelijk, dat er te weinig water zal staan vanwe ge de heersende oostelijke vinden. tot gevolg gehad dat Chevron twee 260.000 tons tankers naar de Farn- se haven Le Havre heeft gestuurd, om daar te worden gelost. Enkele andere maatschappijen hebben olie vanuit mammoettankers in kleinere schepen overgeladen, die Europoort wel konden bereiken. Zij hebben de olie nodig om hun raffinaderijen in olie nodig om hun raffinaderijen in het Waterweggebied te kunnen la ten draaien. Volledig anders ligt de situatie bij Esso. Deze maatschappij heeft on voldoende opslagcapaciteit op dit mo ment; alle tanks zijn vol. Daardoor ligt de mammoettanker Esso Ne derland (250.000 ton) al zo'n twintig dagen geladen te wachten voor de kust van het Engelse graafschap Devon. Evenmin als in Rotterdam kan het schip (dat met olie van de Perzische Golf kwam) bij andere Esso-terminals terecht. Drugbeleid gekritiseerd DUSSELDORF De minister van Binnenlandse Zaken van de West duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen Willi Weyer, heeft gisteren een dringend beroep op Nederland ge daan om ten aanzien van lichte ver dovende middelen strenger op te tre den. Op een persconferentie in Düs- seldorf verklaarde de minister dat de soepelheid van de Nederlandse autoriteiten op het gebied van dit soort drugs de Westduitse politie gro te zorgen geven. SPIONAGE De Amerikaanse adjudant-onder-officier Leslie J. Pay ne (27) is dinsdaf door een Ameri kaanse krijgsraad in Kaiserslautern veroordeeld tot vier jaar militaire detentie, degradatie en ontslag uit het leger wegens spionage voor Oost- Duitsland. Zijn 40-jarige, uit Oost- Duitsland afkomstige vrouw Christa bracht de militaire geheimen over. Zij moet binnenkort voor een Westduitse rechtbank verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7